man I Ik Oude man uit geldnood te Rotterdam vermoord de Ver. Ned. Chr. Bond van Werknemers in Hout- en Bouwnijverheid opgericht Adenauers reis naar Staten werd een succes M. Ruppert: Wij zijn geroepen tot kerstening van het leven P.B.O. PUZZLE te ,e ui Kerkeraad protesteert tegen vermaakscentrum Wet VANDAAG EENS Oud en jong Breskens heeft weer een dijkraad Ballonnen uit Middelburg kwamen in Denemarken terecht Chr, Bouwbedrijfsbond en Chr. Hout bewerkersbond opgeheven Loslippigheid van dronken stoker bracht recherche op goede spoor Westelijk standpunt voor bespreking met de Russen nader omlijnd pagina 3 ZEEUWSCH DAGBLAD •insdag 21 Juni 1955 Ned. Bond KRUISWOORDRAADSEL lid Politie greep de dader conferentie te Geneve Pastoor verongelukt Mr Van de Beke Callenfels nam afscheid te Yerseke ge- en üpt r ‘e „Maarten Luther” in Bussum bijeen van II het H van H in <i<? H -:I 11 ie B Waarom zal het gaan Blijf niet doorlopen met die Rhenmatische Pijnen. Roei ze uit met wortel en tak. Seem Kruschen Salts. SCHEEPSTIJDINGEN Voorbereidingen voor Fusie werd een feit Oplossing vorige puzzle Wat doet Rusland i I gaan singen. De volgende vergadering stelt Le- kor zijn e hij ont- groot •‘g fi- ten. ïding De heer W. Schot te Tholen behaalde dezer dagen te Bergen op Zoom het di ploma Machineschrijven. aan ining werd e ko ts WO- -ijst) vai5 eugdl orj elenj veel o| Jjsti )risd tond '■laai ■<>urJ trijkj dal reni- >r de 5-2 brier r het ’e de on de enig-l ;r W. acting auto I in del ter. rein laag aaij l hij flop, jng] niefl hei 3 tg rind eui3 be- een >rne- ccii ,éoe~ den ids, 1 in 'stel *-3 rijn velfl 3.H.) deze toe-l i hij. slotte zake- ip de strij-l i. De nden ang), D.H.) i wa-l M. beide ?I'G. e de •oting v. afli chten chool g zal aldus rman jlaat- id ijk, aan- werk in de afdelingen gestimuleerd. Na de avondvergadering van Vrij dag, die werd bij gewoond door ver schillende afgevaardigden van Luther se organisaties, het C.N.V., het Con tact Mannenbonden en het gemeente bestuur was er een muzikale vesper, m.m.v. prof, dr P. Boendermaker en de Lutherse WerkgrDep voor Kerkmu ziek. De zes minerale zouten, die Kruschen bevat, wekken lever, nieren en inge wanden weer tot nieuwe energie. Het bloed wordt weer gezuiverd èn zui ver gehouden en zo is er dan geen oorzaak meer voor stramheid, scheu ten, steken en pijn..?. Koop vandaag Kruschen bij Uw apo theker of drogist en begin morgen ochtend die heilzame kuur. ROERMOND, 20 Juni. Op de Rijksweg tussen Swalmen en Reuver is Zaterdagavond pastoor J. L. Ceys- sens van Reuvel tengevolge van een val met zijn bromfiets dodelijk ver ongelukt. De pastoor was op de thuis weg van zijn vroegere parochie St. Odiliënberg, toen hij bij Swalmen een voetganger, die op het fietspad liep, aanreed. In het ziekenhuis te Roer mond is hij aan de opgelopen .sche delbreuk overleden. 200.000 meisjes van de rijstvelden in het Po-bekken, die drie weken gele den in staking gingen voor hogere lonen, hebben een loonsverhoging van 28 lire per dag gekregen. Zij hadden 50 lire geëist. BRESKENS, 20 Juni Een aantal personen uit West Zeeuwsch-Vlaande ren en een delegatie van Ged. Staten hebben enige tijd geleden besprekin gen gevoerd over de bestuursmoeilijk- heden bij de waterkering van het ca- lamiteuze waterschap „Oud en Jong Breskens”. Zoals bekend is traden alle dijkra- den destijds af toen een nieuwe voor zitter werd benoemd buiten de door deze dijkraad opgemaakte aanbeveling om. Nadien werden diverse personen be noemd, doch allen bedankten. Thans heeft men het benodigde aan tal personen bereid gevonden het lid maatschap van de dijkraad te aanvaar den, zodat men hoopt hiermede de be- stuursmoeilijkheden te hebben opge lost. .werk als de arbeid in de 160 afdelin gen naar behoren verrichten. Het le dental verwekt zorg, want het is prac- tisch niet hoger dan voor de oorlog. Na <Je oorlog werden 10.000 leden in geschreven, maar ruim 6.000 bedank ten ook weer, zij het dan dat een groot aantal overging naar andere C. N.V.-bonden. Twee afdelingen bleken tegen standers van de fusie te zijn, maar toen het aankwam op de stemming over de opheffing der organisatie werd dit belangrijke besluit hier toch ook met algemene stemmen genomen. De voorzitter der beide organisaties drukten elkaar daarna onder luid applaus de hand. Hedenmorgen (Dinsdag) zullen de afgevaardigden van beide organisaties in een gezamenlijke vergadering bij een komen om de nieuwe bond, die de roepstem N.C.B, blijft dragen, offi cieel op te richten. Het fusie-rapport en het statuut van deze nieuwe or ganisatie werden reeds door de afzon derlijke algemene vergaderingen aan vaard. In deze oprichtervergadering zal het woord worden gevoerd door prof, mr W. F. de Gaay Fortman, door de heer M. Ruppert namens het C.N.V. en door de heer C. Nuyts namens de In ternationale Federatie van Chr. Bouw en Houtarbeidersbonden. YERSEKE, 20 Juni. Mr Van de Beke Callenfels, de voorzitter van het Visserijbestuur, die 1 Juli zijn werk zaamheden neerlegt en 24 Juni a.s. in de „Korenbeurs” te Goes officieel af scheid zal nemen, is vandaag voor de laatste maal in zijn functie te Yerseke geweest, waar hij aan boord van „De Zwaluw” afscheid heeft genomen van de Visserij politie en van de vissers van de Yersekse en Bergse Bank. bond op te heffen en een fusie met de houtbewerkers aan te gaan met al gemene stemmen werd genomen. De vergadering herdacht staande de overleden oud-bestuurders G. Moll en J. H. de Hoog. Vertegenwoordigers van de R.K. en de buitenlandse zuster organisaties en van het C.N.V. woon den de vergadering bij. De heer P. A. Westdijk leidde als voorzitter de algemene vergadering van de Chr. Houtbewerkersbond, die naar hij in zijn openingswoord betoog de zelf in 1916 is ontstaan uit een fu sie tussen de bonden van meubelma kers en van houtbewerkers. Vooral voor deze organisatie is de fusie nood zakelijk, want de vier bestuurders kun nen onmogelijk zowel het landelijke den. R., die zweeg over wat S. had ge zegd, wilde geen aangifte doen. S. werd later in de nacht in vrijheid ge steld. In de ochtenduren werd toen de politie gealarmeerd en toen R. ’s mid dags aan kennissen vertelde wat S. hem had verteld, adviseerden zij hem naar de politie te gaan, hetgeen hij deed. Gisteravond om zeven uur werd S. aangehouden. Hij bleek twee por- temonnaies bij zich te hebben. Er zaten bloedspatten op zijn kleding en zijn schoenen. Een politiehond gaf aan, dat de ene beurs aan Van S. toebehoord had, evenals de zakdoek. Om negen uur gaf hij toe de man ge stompt en geslagen te hebben. Zijn motief zou geldgebrek geweest zijn. In Duitsland was hij van zijn schip „gedrost” en in Rotterdam teruggeko men, had hij geld geleend van zijn moeder en zijn broer, die op terugbe taling hadden aangedrongen. Gisteravond om half elf meldde de zoon van het slachtoffer, dat zijn vader de vorige avond niet was thuisgeko men. Eerst toen kon worden vastge steld, wie het slachtoffer was. De stoker is reeds eerder met de po litie in aanraking geweest. e,e- clocn Krats MIDDELBURG, 20 Juni Tot nu toe zijn 300 meldingen binnengekomen van gevonden ballonnen, die op 30 April j.l. ter gelegenheid van de officiële opening van Miniatuur Wal cheren werden losgelaten. Nog steeds komen er meldingen binnen. Zes be richten kwamen uit Denemarken, een afstand van ongeveer 550 kilometer. Ook waren er uit Sleeswijk-Holstein, Borkum, en zeer vele uit Friesland en de Haarlemmermeer. Het blijkt, dat de ballonnen, die om drie uur werden ge lost, al om half vijf boven de Haar lemmermeer zweefden. Verschillende inzenders van de num mertjes gaven uitvoerig weer op wel ke wijze de meestal kapotte bal lonnen waren gevonden. Vinders in Friesland waren nogal eens aan het eieren zoeken of aan het melken van de koeien in de wei. Maar een Haagse typiste vond nog maar kortgeleden een ballon op de daktuin van haar kantoor. Velen vroegen om een antwoord, dat zij ook kregen. Alle inzenders ontvan gen een bedankje en op vertoon daar van zal hun een gratis toegangsbewijs tot Miniatuur Walcheren worden ver strekt. De Kon. Ver. „Uit het Volk Voor het Volk”, die de organisatie in handen had, loofde een aantal prijzen uit voor hen, wier balonnen de groot ste afstand aflegden. De kinderen heb ben wel veel geduld moeten oefenen, maar nu weten zij dan of zij voor een prijs in aanmerking komen. t orige week heeft de R.K. „Volks- krant” zich al bezig gehouden met het vraagstuk van de Pu bliekrechtelijke Bedrijfsorganisatie. Zulks mede naar aanleiding van de rede van de heer Borst tijdens de jaar vergadering van het Verbond van Prot. Chr. Werkgevers. De heer Borst hield hier een overtuigend en vurig pleidooi om ernst te maken met de op bouw van de P.B.O. Hier sloot de „Volkskrant” zich te recht bij aan, tevens wijzend op de uit spraken terzake in het Bisschoppelijke Mandement van verleden jaar. En eveneens terecht wordt de vraag ge steld of de mening van de heer Borst wel algemeen in het bedrijfsleven gangbaar is. Op verschillende gronden meende het R.K.-orgaan dit in twijfel te moeten trekken. Deze twijfel kun nen wij helaas geredelijk delen. Om de voor de toekomstige maatschappe lijke opbouw en ontwikkeling zo ui terst gewichtige zaak van de P.B.O. te bevorderen, bepleitte de „Volks krant” tweeërlei. Ten eerste: Ook na 1956 moet er een afzonderlijke minis ter en dan met een eigen apparaat voor de P.B.O. zijn. En ten tweede: daar waar minderheden de voorberei ding van bedrijfschappen eindeloos vertragen moet doorvoering van bo venaf plaatsvinden. Het blad zou er zich over verheugen „wanneer ook vóór 1956 dit middel zonodig al zou worden gebruikt”. V M vl' H ':iC' B bc- H ets 1 :C M at- i"m V';q! (Van onze §-redacteu») UTRECHT, 20 Juni. Het CNV verloor vandaag twee leden. Zowel de Chr. Bouwbedrijfsbond (27.000 leden) als de Chr. Houtbewerkersbond (4000 leden) besloten n.l. in te Utrecht gehouden algemene vergaderingen om zich zelf op te heffen. Deze besluiten waren echter zo tragisch als ze er uit zien, want het doel was alleen maar om gezamenlijk door fusie een nieuwe organisatie te kunnen vormen, de Ned. Chr. Bond van Werknemers in de Hout- en Bouwnijverheid. Na brede discussies werd in beide vergaderingen het fusie-voorstel met algemene stemmen aangenomen, zodat de nieuwe or ganisatie op de steun van alle leden kan rekenen. In de algemene vergadering van de Ned. Chr. Bouwbedrijfsbond schetste de voorzitter, de heer J. van Eijber- gen, do noodzakelijkheid van een fusie. De ontwikkeling van de be drijfsorganisatie, de toenemende nood zaak om experts aan te trekken, het betrekkelijk geringe doch over geheel Nederland verdeelde ledental van de houtbewerkers en de financiële voor delen dringen hiertoe. Verschillende bezwaren tegen de fusie werden door spr weerlegd. Bij een onderzoek in de afdelingen had één afdeling met 92 le den zich tegen de fusie uitgesproken, terwijl 300 afdelingen met 20.000 le den zich vóór hadden verklaard. Het bestuur mocht nu de voldoening sma ken, dat het principe-besluit om de Na de reis van Adenauer, zo oordeelt men In Bonn, zijn de vraagstukken, die eerst moeten worden opgehelderd voordat Adenauer definitief kan beslis sen de uitnodiging van het Kremlin te aanvaarden, ook na der aangeduid. Men wenst te weten welke voorstelling de Russen hebben van uitbreiding van de handelsbetrekkingen, of zij bereid zijn in belangrijke ma- te de nog in de Sowjet-Unie ver- blijvende gevangenen vrij te la ten, welke maatregelen tot nor- malisatie van het verkeer tussen Oost- en West-Duitsland moge lijk zijn en tenslotte wil men er- van verzekerd zijn, dat geen er- kenning van de Oostduitse rege ring en van de Oder-Neissegrens zal worden verlangd. Het programma is, zoals men ziet, dus vrij concreet. Het Wes- 1 ten trekt als een gesloten for- 1 matie op. En men mag alleen maar hopen, dat zich nu geen omstandigheden meer zullen voordoen, welke deze eensge zindheid is gevaar brengen. Op 1 het binnenlandse front wordt Adenauer ook weinig rust ge gund. Hij heeft in zijn partij nu weer rebellerende groepen tegen de door hem ingediende vrijwil- ligerswet, die ook de Bondsraad in het geweer heeft gebracht. De Bondskanselier wil toch aan het ontwerp vasthouden en hjj 1 zal zijn partijgenoten ervan moe ten overtuigen, dat deze wet noodzakelijk is om de Duitse i loyaliteit jegens de Verdragen van Parijs niet alleen met woor den, maar ook met daden te be- tuigen, zo zegt de A.N.P.-corre- spondent terecht. Ingezonden Mededeling (adv.) LEOPOLDSKERK: 20 van Aden nr Port Said. WILLEM RUYS: 20 van Belawan naar Singapore. ALMDIJK: 20 te Tampico. MAASDAM: 19 Kp Race nr Southamp ton. NOORDAM: 20 te New York. ORANJE: pas. 19 Finisterre nr South ampton. RIJNDAM: 19 Kp Race nr Montreal. SIBAJAK: 20 van Sydney nr Soerabaja. n Genève wordt onder hoogspanning gewerkt om over een kleine maand de Grote Vier te kunnen ontvangen. Er zit aan zo’n conferentie heel wat vast, want de staatslieden moeten niet alleen maar een kamer hebben om met elkaar te spreken. Zij brengen een groot aantal staffunctionarissen mee, die kantoorruimte nodig hebben en bovendien moet er worden gezorgd voor vertrekken, waarin de wereldpers kan werken. Bij dat alles komt de zorg voor de veiligheid van de staatslieden, waaraan niet het minste mag mankeren. Maar de Zwitsers hebben al eens meer dit soort karweitjes bij de hand gehad en men mag met de grootste gerustheid aannemen, dat zij hun maatregelen zodanig zullen nemen, dat niemand reden tot klachten zal hebben. DE TOEDRACHT In de nacht van Zaterdag op Zondag, omstreeks half één, was de stoker be trokken bij een relletje in de Paul Krugerstraat en daarom opgebracht naar het bureau aan het Afrikaander- plein. Na anderhalf uur werd de in middels gekalmeerde man weer weg gezonden. Omstreeks twee uur ont moette hij toen de 66-jarige en samen liepen ze op. De politie neemt aan, dat S. onder de invloed van sterke drank is geweest. Hij ging rechts van de an- AMSTERDAM, 20 Juni. Tot op volger van prof, dr J. Waterink, de huidige rector-magnificus aan de Vrije Universiteit te Amsterdam, is voor het cursusjaar 1955-1956 benoemd prof, dr D. Nauta. Als ab-actis van de senaat dezer Universiteit is prof, dr De stoker leidde hem in de richting van de houtstapel en toen de ander bezwaren maakte stompte de stoker hem in het gelaat. Toen Van S. was gevallen, gaf de ander hem nog een serie stompen, zodat hij het bewust zijn moet hebben verloren. In het don ker haalde de stoker een portemonnaie, waarin één gulden en vijftig cent zat, en een rode zakdoek uit de jaszakken van zijn slachtoffer. Hij iegde een balk over het gelaat van de oude baas en volgens de politie beweert S. gedrukt te hebben en op een gegeven ogenblik gedacht te hebben, dat Van S. dood was. Hij veegde zijn handen af aan de zakdoek, die weggeworpen werd. Hij bezocht vervolgens een café op Katendrecht en maakte er kennis met een zekere R. Samen verlieten zij het café en onderweg vertelde de stoker aan R. met twee Noren te hebben ge vochten, van wie een nog op de plan ken zou liggen. R. dacht aan dronke- manspraat en besteedde er verder geen aandacht aan. In de buurt van de Rijn haven sloeg de stoker een arm om R. heen, die, hier niet van gediend zijnd, opeens op het hoofd werd geslagen. Hij nam de benen en rende naar de politiepost op de linker Veerdam. De politie ging met een taxi op zoek naar S., die werd gevonden en aangehou- Deze beschouwingen hebben nog aan betekenis gewonnen al is het geluid op zichzelf niet geheel nieuw door de rede, die de staatkundig leider van de Katholieke Volkspartij, prof. Romme, j.l. Zaterdag heeft ge houden. Ook hij gaf als zijn oordeel, dat er in 1956 een zelfstandig ministe rie voor de P.B.O. moet komen. En dat bij een „onredelijke weerstand van een minderheid”, de wetgever zich daarvan terdege rekenschap moet ge ven en zich heeft af te vragen „wat ’t belangrijkste is voor het algemeen welzijn”. Hoe zeer ook ons de vlotte totstandkoming van de P.B.O. ter har te gaat, wij vragen ons toch af of met hier van R.K.-zij de bepleite middelen wel de juiste weg wordt ingeslagen. Wij menen dit ten ernstigste te moeten betwijfelen. Aan dit verschil van inzicht ligt een principieel anders beschouwen van de P.B.O. ten grondslag. Onlangs hebben wij er naar aanleiding van het 10-jarig bestaan van de Stichting van de Ar beid al eens op gewezen, dat de kern van de bedrijfsorganisatie voor ons is de samenspreking, het gemeerischap- pelijk overleg van werkgevers en werknemers in eigen kring. Of met an dere woorden: de verwezenlijking van de gedachte van samenwerking van al le bedrijfsgenoten. Een samenwerkingsgedachte, sinds tientallen jaren door de Chr. Soc. Be weging in al haar schakeringen voor gestaan tegenover de van Marxistische zijde gepropageerde en liberale zijde alleen maar in de practijk gebrachte klassenstrijd. Een gedachte, die zich enerzijds ih haar uitwerking zeer wel verdraagt met een zekere overdracht van publiekrechtelijke bevoegdheden, maar die zich anderzijds zeer bepaald verzet tegen een bedrijfsorganisatie opgevat als in hoofdzaak of uitsluitend een machine voor verordeningen en voorschriften. De grote betekenis van deze grondgedachte wordt op zichzelf zonder twijfel door de R.K.-voorman nen onderstreept. Maar naar Roomse staats- en maatschappij-opvatting heeft de bedrijfsorganisatie toch tevens een andere betekenis. Is de maatschappij een hiërarchisch geordend geheel met de staat als hoogste overkoepeling, waarin geldt, dat wat de lagere orga- nen niet, nog niet of niet meer kunnen doen, door een hoger orgaan moet worden verricht. Waarbij dan voorts grotere nadruk valt op het zo moge lijk aanwenden van publiekrechtelijke bevoegdheden door „lagere organen” dan naar onze overtuiging juist en wenselijk is. Hetgeen bovendien Op zijn beurt weer leidt tot een drang naar ®«n in het leven roepen van deze „la gere organen”, desnoods door opleggen Van bovenaf. Om ieder misverstand uit te sluiten: ook wij kunnen ons omstandigheden voorstellen, waarin uitsluitend kenne lijke kleinigheden, de kern als boven geschetst niet rakend, de totstandko ming van een bedrijfschap verhinde ren. In zo’n geval kan optreden van de wetgever op zijn plaats zijn. Maar al leen als uiterste middel en mits de samenwerkingsgedachte daar niet door wordt geschaad. Het voortzetten van de proefneming op grote schaal met een afzon derlijke minister voor de P.B.O. wij- wij daarentegen volstrekt van dé kand. Niet alleen omdat de tot dus verre opgedane ervaringen allesbehal ve aanlokkelijk zijn. Maar allereerst omdat door een aldus beklemtonen van de taak van de staat terzake als het ware een onjuiste opvatting over de bedrijfsorganisatie wordt uitgelokt. Tot schade van de maatschappelijke samenwerkingsgedachte en daarmede van de P.B.O. zelve. Prof, dr J. J. de Jong ROTTERDAM, 20 Juni. De recherche te Rotterdam heeft de 24-jarige stoker G. S. uit Rotterdam aangehouden en hiermee is het raadsel opgelost van de man naar thans vast is komen te staan de 66-jarige G. van Straten, zonder beroep, wonende Parelstraat, die, zoals gemeld, door twee classificeerders gisterochtend dood werd gevonden op een terrein van de fa Nossent aan de Maashaven. De stoker heeft toegegeven de ander te hebben gestompt en een balk over het hoofd te hebben gelegd. De juiste doodsoorzaak moet nog nader onder zocht worden aan de hand van sectie. Toen de politie aan de Maashaven de dode met bebloed gelaat, waarover een balk lag, zag liggen, kreeg zij de indruk, dat er misdrijf in het spel was en bij onderzoek vond zij een rode zakdoek ergens tussen de stapels stuw- hout, die op het terrein lagen. De jaszakken van het slachtoffer wa ren leeg en binnenstebuiten gekeerd. Pogingen om hem te identificeren mis lukten. Nu echter de gehele zaak is onder zocht, is de politie tot de volgende re constructie gekomen, waarbij is ge bleken, dat de verdachte, alvorens voor deze affaire te worden aangehouden, tevoren tweemaal door de politie in bewaring was gesteld, doch weer weg gestuurd was. der lopen, wees waar zijn alleen in zijn verbeelding bestaand schip lag en stelde voor aan boord iets te gaan drinken, waarvoor de ander wel iets voelde. pers is al druk doende de pu- blieke opinie erop voor te berei den, dat van Geneve geen be slissingen ten aanzien van het Duitse vraagstuk verwacht moe ten worden. De nieuwe Westduitse minis ter van Buitenlandse Zaken, Von Brentano, heeft onlangs verklaard, dat het voor de Bondsregering geen onoverko melijke hindernis voor normale betrekkingen met de Sowjet- Unie zou zijn, dat ook de Oost- Duitse regering in Moskou ver tegenwoordigd zal blijven. Het ziet er zelfs naar uit, dat de of ficiële delegaties van de beide helften van Duitsland naast el kaar zullen gaan opereren. Zo wel' de Bondsregering als die van Oost-Duitsland hebben n.l. te kennen gegeven een afvaardi- ging naar Geneve te willen zen den. HORIZONTAAL: 3. Wintervoertuig, 5. aardig, 7. telwoord, 9. voorzetsel, 10. onderricht, 12. bezadigd, 14. voor- 10. onderricht, 12. bezadigd, 14. jong dier, 15. begerig, 16. hachelijk, 19. kloosterzuster, 20. vogel, 21. pad, 23. half. n VERTICAAL: 1. Hooggelegen weide, •- 2. oud, 4. zangnoot, 6. vreemd hoofd deksel, 8. vloeistof, 11. weefsel, 12. delfstof, 13. harde slag, 14. bot, stomp, 17. ongebonden, 18. zangnoot, 20. ko lenemmer, 22. pers, voornaamwoord. 1—14 EGELBOTERBLOEM, Regel maat, tobbe, eskader, respijt, trog, grime, egel, lol, loos, store, ezel, lief, filet, terra, abces, spil. ARNHEM, 20 Juni. Van het groot-moderamen van de centrale kerkeraad der Ned. Herv. Gemeen te zal een protest uitgaan naar B. en W. inzake het vermaakscentrum rond om de Koepelkerk, dat daar is opge richt ter gelegenheid van het zomer- evenement „Eutopia”. Dit vermaaks centrum heeft al eerder, ook in de ge meenteraad, critiek uitgelokt. In het protest zal, volgens ds H. de Lange, erop worden gewezen, in welk een onwaardige positie de Koepelkerk is geplaatst gedurende deze maanden. Veel belangrijker dan deze technische kwestie is het feit, dat het er dan toch van komen zal, dat de staatshoofden van de Ver. Staten, Rusland, Engeland en Frankrijk rond de groene ta fel gaan zitten om de gehele we reldsituatie eens onder de loupe te nemen. In tal van redevoerin gen en toespraken van Westelij ke zijde is er al op gewezen, dat niemand wonderen moet ver wachten van deze samenspre king en het Westen is in het al gemeen de laatste jaren wel zo nuchter geworden, dat men in derdaad van een bespreking op hoog niveau niet een plotselinge stopzetting van de koude oorlog verwacht. Maar van de grootste beteke nis is toch zonder enige twijfel, dat er allerwegen sprake is van toenadering en dat niemand op dit moment oorlog wil. De rol, die de Bondskanselier van W.-Duitsland, dr. Adenauer, in heel deze ontwikkeling speelt, is van het allergrootste belang. Hij heeft nu zijn bezoek aan Washington volbracht en is in Bonn teruggekeerd. Daar schouwt men zijn reis als succes. Het bezoek heeft, om de cor respondent van het A.N.P. te Bonn te citeren, bijgedragen tot de versterking van de eenheid van het Westelijk front op de aanstaande conferentie te Genè ve en bovendien heeft Adenauer zich op zijn komende reis naar Moskou verzekerd van de rugge steun der Westelijke regeringen. Een voornaam resultaat van Adenauers missie naar de Ver. Staten Is, dat de Amerikaanse regering in Geneve het Duitse probleem vooraan op de agenda wil plaatsen. Het is nu maar de vraag, of ook Russen in Geneve bereid zullen zijn het Duitse vraagstuk met voorrang te behandelen. In Bonn geloven velen, zo zegt ge noemde correspondent, dat Mos kou het besluit van Adenauer om eerst né Geneve naar de Russische hoofdstad te reizen zal beantwoorden met pogingen om bij besprekingen der Grote Vier het problëem-Duitsland te om zeilen, teneinde eerst Adenauers Russische reis af te wachten. Maar alle verklaringen in Bonn zijn erop gericht om zowel te genover het Oosten als tegen over het Westen duidelijk te ma ken, dat pogingen om West- Duitsland los te wrikken uit zijn Westelijke verbindingen, tot mis lukken gedoemd zijn. De Duitse Uit het verslag van de eerste sec retaris, de heer Strasser, bleek, dat ’t aantal afdelingen toenam én dat de arbeid, bezinning op de betekenis van het reformatorisch Chr. geloof voor de vraagstukken in kerk, staat en maatschappij, onverminderd voortgang vond. Door kadervergaderingen en het TERNATE: 20 te Norfolk. WATERMAN: 19 Kp Race nr Halifax. WESTERDAM: 20 te Rotterdam. ZUIDERKRUIS: 10 Z.O. Guardafui naar Suez. JOHAN VAN OLDENBARNEVELT: 19 van Port Said nr Suez. van God geldt voor het gehele leven (Van één onzer verslaggevers) BUSSUM, 18 Juni Heengaan en getuigen. Dat was het onderwerp, dat Zaterdagmiddag in een forumgesprek van de Ned. Bond „Maarten Luther”, onder leiding van de bondsvoorzitter, de heer M. Ruppert, op de 45e jaar vergadering van de bond druk besproken werd. Aan dit gesprek namen ook deel ds S. G. b. d. Haagen uit Ede, dr G. J. Lindijer en dr C. Riemers uit Amsterdam. Daarbij kwam vooral de verantwoordelijkheid tegenover bui tenkerkelijken aan de orde. Trouwens, de heer Ruppert had in zijn openingswoord er reeds de volle nadruk op gelegd, dat wie zelf de Boodschap heeft gehoord, niet kan noch mag zwijgen, want die Bood schap betekent de redding van de an der. Luther zei: waar vuur is, daar, zijn ook vlammen. Het woord van één onzer dichters van deze tijd „mijn bezoek van bondsbestuurders werd het buurman is vannacht gestorven; en ik heb nog nooit een woord tot zijn be houd gezegd”, geldt voor vele mensen naast ons in de straat, op het bureau, op de werkplaats of zelfs naast ons in ons eigen gezin. Niet alleen persoonlijk, maar ook in onze collectieve, organisatorische ar beid zijn wij geroepen tot de kerste ning van het leven, zo vervolgde de heer Ruppert. Dat heeft Talma ge zien, dat heeft Slotemaker de Bruine gezien, dat ziet een groot deel van de leiding der Ned. Herv. Kerk en ook een deel van onze Evangelisch-Luther- se Kerk niet. Spreker stemde volko men in met hetgeen prof. Haitjema dezer dagen opmerkte over de relati- veringstendenzen in het herderlijk schrijven van de generale synode van de Ned. Herv. Kerk. Niet alleen voor ons persoonlijk handelen, ook voor het optreden van collectiviteiten geldt de wet van God. Wie hier een uitzondering dan wel een relativering aanbrengt, is naar mijn overtuiging niet werkzaam voor de kerstening van het leven, aldus de heer Ruppert. In het bestuur werden de heren M. Ruppert en J. C. Strasser herkozen en gekozen de heer H. J. Kuiler uit Vlis- singen. De volgende vergadering stelt men zich voor in Utrecht te houden. S. U. Zuidema aangewezen.

Zeeuwsch Dagblad | 1955 | | pagina 3