Verminder Peron zou op punt van aftreden staan Westelijken hebben plan voor de conferentie van Vier klaar HONDERDEN DODEN BIJ OPSTAND IN SIBERIË REGERING DIENT NIEUWE VOORSTELLEN IN bewapening Afspraken - tijdens kabinets crisis gemaakt - thans in wetsontwerpen neergelegd DEN HAAG, 20 Juni Bij de Tweede Kamer zijn vandaag de nieuwe voorstellen ingediend, die zullen moeten leiden tot de reeds aangekondigde huurverhoging van vijf procent ingaande op 1 September a,s„ alsmede de voorstellen tot belastingverlaging met ingang van de zelfde datum. Deze voorstellen vloeien voort uit het overleg, dat tijdens de kabinetscrisis werd gevoerd en bevatten thans de nadere uitwerking van hetgeen dr Drees tijdens de regeringsverklaring in de Tweede Kamer reeds heeft meegedeeld. te Goes belastingverlaging De huurverhoging en Het weer Europa Werkplaats minder validen Amerikanen blijven in Berlijn S r- rs i- >n Lifters zwaar gewond bij autobotsing Eisenhower naar Rome? Minister van het leger mogelijk de opvolger in Na de dood van Beria verbeterde de toestand in de gevangenkampen En help minder ontwikkelde gebieden Minister Molotof zou bij de V.N. een „vredesresolutie” indienen Zonsverduistering was totaal, maar slecht zichtbaar PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Eisenhower tot de Ver. Naties Amerikaanse bladen melden: s 5 8 Diplomatieke verrassingen op til DE BILT ZEGT: Enkele opklaringen 19 gr. 23 16 21 21 19 20 21 23 20 21 22 22 23 27 25 26 Teruggekeerde Oostenrijkers vertellen Uitzonderingen Uitsluiting Bedrijfspanden Voor bedrijfspanden wordt de huur verhoging van vijf procent niet door de wet voorgeschreven. Partijen zijn evenwel bevoegd een huurverhoging onderling overeen te komen. De over eengekomen huurverhoging mag niet m«er dan vijf procent bedragen. Belastingverlaging De thans ingediende belastingvoor- hete« komen geheel overeen met na n daarover reeds tevoren is be- De opcenten op de “«belasting, voornamelijk die wel- m de bezettingstijd werden opge- lie JAARGANG No. 8118 (ZIE PAGINA 4) om DINSDAG 21 JUNI 1955 Directeur: JACQ DE SMIT Abonnementsprijs ƒ0.47 per week, 2.— p. maand, 5.85 p. kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 22 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord zochten in de vlucht. „Enige bewakers werden door de gevangenen gegrepen en door hen met de blote handen uit elkaar getrokken en vertrapt”.- DE BILT, 21 Juni. Veel bewol king maar ook opklaringen. In de och tend in het Noorden van het land hier en daar nog enige regen. Overwegend matige wind ruimend naar West of Noordwest. Ongeveer dezelfde tempe raturen als gisteren of iets hogere. Stockholm Oslo Kopenhagen Londen Parijs Bordeaux Luxemburg Grenoble Nice Genève Zürich Berlijn Frankfort München Wenen Innsbrück ■Rome Op het spoorwegemplacement van het Duitse station Regensburg-Ost werd een schade aangericht van een kleine 200.000 gulden, toen daar door een ver keerde wisselstand, een zwaargeladen goederentrein een andere, stilstaande, goederentrein ramde. De locomotief en tien wagons van de binnenkomende trein werden uit de rails geworpen en gedeeltelijk zwaar beschadigd, maar het bedienend personeel van beide treinen wist zich door een sprong op het laatste moment in veiligheid te brengen. Vreemd liep het evenwel af met twee tankwagons, die door de botsing, als steigerende paarden tegen elkaar op hun „achterste benen” kwamen te staan en zo heel wat bekijks trokken De teruggekeerde gevangenen ver klaarden voorts, dat na de dood van Beria de behandeling in hun kamp verbeterd was. Zij zeiden, dat veel Russen er nog slechter aan toe waren dan de gevangenen. Langs de spoor lijn van het verzamelkamp Workoeta naar Tsjeb aan de grens bedelden aan elk station waar de trein stopte, vrou wen en kinderen om brood. Europa vertoonde gisteravond 7 uur het volgende weerbeeld: onbewolkt half bewolkt regen half bewolkt zwaar bewolkt motregen zwaar bewolkt onweer regenbui onweer regenbui regenbui zwaar bewolkt zwaar bewolkt onweer regenbui zwaar bewolkt Verscheidene duizenden gevangenen marcheerden daarna in gesloten gele deren de mijn uit, doch buiten de mijn werden zij opgewacht door wachtpos ten met machinegeweren, die het vuur openden en een ware slachting aan richtten onder de opstandigen. Hon derden werden gedood of gewond en de opstand werd onderdrukt, zo luidde dit verslag. een amnestie afgekondigd, op grond waarvan de meeste rebellen in vrij heid gesteld, o.m. 160 man van de Marine. „Het is duilelijk dat voor het ogenblik de opstand voorbij is en dat Peron niet langer de leider van het land is, maar een militaire junta onder lei ding van generaal Lucero”, aldus Charpentier. Te Buenos Aires is door de geza menlijke strijdkrachten een commu niqué uitgegeven, waarin wordt ge zegd, dat de Argentijnse Marine vol komen loyaal was, met uitzondering van de enkelen, die aan de opstand van vorige week hebben deelgenomen. Hieraan werd toegevoegd, dat de af zonderlijke commando’s over de Ma riniers en de Marineluchtvaartdienst de onderdelen waar de opstand ont stond zijn opgeheven en dat deze onderdelen nu rechtstreeks onder het bevel van de Marineleiding zijn geko men. Volgens berichten uit Buenos Aires zijn alle aldaar verbijvende Neder landers ongedeerd gebleven tijdens de opstand. Te Montevideo, de hoofdstad van Uruguay, waar de uitgeweken op standelingen verblijven, is een door hen opgestelde verklaring gepubli ceerd, waarin wordt gezegd, dat de redding van Argentinië nabij is en waarin zij verantwoording afleggen van hun daden. WIENER NEUSTADT, 20 Juni. Verscheidene Oostenrijkers, die Maandag na jarenlange gevangenschap in Siberië in Oostenrijk zijn teruggekeerd, heb ben mededelingen gedaan over een opstand in een kamp in Siberië, waarbij Russische wachten door gevangenen „letterlijk uit elkaar gescheurd werden en vertrapt”. Dit gebeurde in een uraniummijn „ergens in Siberië”, waar de gevangenen wanhopig waren door de honger. Honderden gevangenen werden bij het onderdrukken van de opstand gedood, aldus deze mededelingen. Een der Oostenrijkers vertelde, dat op weg naar het werk hongerende ge vangenen bezweken en langs de kant van de weg bleven liggen. Deze toe stand duurde niet slechts dagen of we ken, doch maanden. De opstand was niet georganiseerd, doch ontstond spon taan, toen een der gevangenen op een dag, waanzinnig van de honger tracht te een der bewakers aan te vallen en bij zijn poging werd doodgeschoten. De duizenden gevangenen in de mijn wierpen hun houwelen neer en vielen als één man de bewakers aan, die ver re in de minderheid waren en hun heil SAN FRANCISCO, 20 Juni. Presi dent Eisenhower heeft vandaag op de herdenkingsbijeenkomst van de algemene vergadering van de Ver. Naties te San Francisco een beroep gedaan op de wereld om een eind te maken aan de huidige bewapenings wedloop. „Ik weet niet of wij op de komende vier-mogendhedenconferentie te Ge nève tot besluiten zullen komen, die tot gevolg hebben, dat een begin wordt gemaakt met het afbreken van het verschrikkelijke apparaat van vrees, wantrouwen en wapens, dat sedert de tweede wereldoorlog is op gebouwd”, aldus de president. „Wij zullen echter met alle anderen sa menwerken”, zo vervolgde hij, „op dat vreedzame en redelijke onder- handelingen in de plaats zullen ko men van veldslagen. Op die manier kunnen wij te eniger tijd de reus achtige bewapening overbodig ma ken, die de wereld in angst houdt door haar vermogen tot verwoesting op grote schaal en die het scheppend vermogen van de mens op onver draagzame wijze belast”. Eisenhower deed een beroep op de vol keren, om indien enig succes op de weg naar ontwapening wordt ge boekt, de daaruit voortvloeiende be sparingen aan de Ver. Naties te ge ven, ter vergroting van de techni sche en eonomische vooruitgang van minder ontwikkelde gebieden. De voorzitter van de algemene verga dering, onze landgenoot mr E. N. van Kleffens drong er in zijn toespraak op aan, dat de landen zouden stre ven naar verbetering van de inter nationale betrekkingen. CHICAGO, 20 Juni De Ameri kaanse troepen zullen in Berlijn blij ven tot deze stad de hoofdstad van een in vrede en vrijheid verenigd Duits land zal zijn geworden, aldus heeft de Amerikaanse ambassadeur in Duits land, Conant, Maandag in een rede te Chicago verklaard. De Sowjet-Unie beseft éieel goed, aldus Conant, dat de Ver. Staten geen wijzigingen zullen toestaan die „de le vensader van de stad aantasten zouden of het geleidelijke herstel van de stad zou remmen”. legd, zullen gaan verdwijnen. De om zetbelasting op textiel en suiker, beide tot op lieden belast niet twee procent zal tijdelijk verdwijnen en wel van 1 September a.s. tot 1 Januari 1957. De nieuwe vorm van huurverho ging brengt mee, dat ook de voorge stelde aanpassing van de Personele Belasting aan de hogere huurwaar den wijziging behoeft. Bij nota van wijziging is de bestaande aftrek aan Waarnemend-hoofdredacteur Prof. Dr J. J. de Jong Medewerkers: J. A. van Bennekom, Middelburg; Ds W. C. van Burgeler, Kruiningen; A. I. Catsman, Aardenburg; Ds D. J. van Dijk, St. Annaland; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huiissen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; Ds J. Kwast, Vlissingen; J. Laport Goes; J. Lodder, Vlissingen; J. Moii, Vlissingen; K. C. van Spronsen, Goes; A. H. S. Stemerding, Souburg; R. Zuidema, Goes. AANSLAGEN Een der gevangenen maakte melding van het optreden van anti-communisti- sche verzetslieden in de Oekraïne. Hij sprak over een aanslag bij Charkof, waarbij een vleugel van een fabriek, waar precisie-instrumenten voor artil lerie vervaardigd werden, was opge blazen. Andere gevangenen spraken over aanvallen van benden verzetslie den op auto’s met hoge Russische func tionarissen in de Oekraïne. Een gevangene die door de Russen als tolk was gebruikt en die verschei dene kampen in Siberië had bezocht, vertelde, dat hij op een avond in een kamp op een afstand van 450 km van Jakoetsk een grote ontploffing had ge hoord, die vermoedelijk was veroor zaakt door een atoomwapen. In diplomatieke kringen in Londen verwacht men, dat Groot-Brittannië in Moskou navraag zal doen naar twee Britten, die volgens teruggekeerde Oostenrijkers in Russische kampen verblijven. )S >1, n, ‘4 e- S, i. de voet en de begrenzing van de kin deraftrek verruimd met vijf procent, terwijl het heffingspercentage van 4,5 is gebracht op 4,25. Voorts is nog bij de Tweede Kamer ingediend een wetsontwerp tot wijzi ging van de Gemeentewet in verband met de handhaving van de maxima van de gemeentelijke opcenten op de Grondbelasting. Het maximum aantal opcenten be draagt thans 250 voor de gebouwde eigendommen (60 voor de provincie en 190 voor de gemeente) en 170 voor on gebouwde eigendommen (60 voor de provincie en 110 voor de gemeente). De gemeentelijke opcenten worden thans teruggebracht tot 60 voor ge bouwde en 30 voor ongebouwde eigen dommen. 18 Juli a.s. zijn gesteld, opdat het vooroverleg Volgens het Westelijke voorstel zou den de vier regeringsleiders hun bij eenkomst te Genève beginnen met het geven van hun visie op het vraagstuk van de internationale spanning. Er zou niet van tevoren een agenda moe ten zijn opgesteld en de vier staats lieden zouden niet pogen, eerst over een agenda overeenstemming te berei ken. De enige concessie aan de ge wone gang van zaken bij dergelijke conferenties zou zijn, dat men het wel eens moet worden over de vraag van het voorzitterschap bij elke vergade ring De drie Westelijke mogendheden zijn het in beginsel eens over de kwes ties, die waarschijnlijk ter sprake zul len worden gebracht. Men verwacht, dat ieder staatshoofd zich in zijn ope ningsrede op een afzonderlijk onder werp zal concentreren. VREDESVOORSTEL. Naar A.F.P. van welingelichte zijde verneemt, heeft de Sowjet-minister van Buitenlandse Zaken, Molotof, het voornemen om een vredesresolutie bij SAN FRANCISCO, 21 Juni. Er schijnen een aantal diplomatieke ver rassingen op til te zijn, zowel van Westelijke als van Russische zijde. In San Francisco, waar op dit moment de ministers van Buitenlandse Zaken van de bij de Ver. Naties aangesloten landen bijeen zijn ter viering van het tien-jarig bestaan van de Volkerenorganisatie, is bekend geworden, dat de drie W este- lijke ministers van Buitenlandse Zaken aan hun Russische ambtgenoot Molotof een nieuw en ongewoon” plan zullen voorleggen. Dit zal geschieden tijdens de bijeenkomst van de regeringsleiders der vier grote mogendheden, die op te Genève begint. Het plan zou vanavond aan Molotof ter hand zou kunnen beginnen. de algemene vergadering van de Ver. Naties in te dienen. Hij zou de secre- taris-generaal der V.N. bij zijn onver wachte bezoek van Zondag hiervan op de hoogte hebben gesteld. Het is op het ogenblik nog niet bekend wan neer Molotof de resolutie zal indienen. COLOMBO, 20 Juni De langstaan- houdende zonsverduistering sinds het jaar 1238 was voor een groot aantal geleerden uit vele landen een welkome gelegenheid om waarne mingen te doen. Velen waren naar Ceylon getrokken en hadden er waarnemingsposten ingericht. Edoch, het liep allemaal anders uit, dan men had gehoopt. Hoewel de zon vier minuten lang totaal verduisterd was, kon practisch geen enkele be hoorlijke waarneming worden ver richt. Een minuut voor het begin der verduistering werd de hemel zoda nig met wolken bedekt, dat totaal niets van het natuurverschijnsel te zien was. De lucht klaarde weer op, een minuut nadat de verduistering een einde had genomen. Op andere plaatsen waren de waarne mingen beter. De lucht was er helder en alles was duidelijk te zien. De lantaarns in de stad moesten korte tijd worden ontstoken. In Manilla (Philippijnen) kon men de sterren waarnemen tijdens de zons verduistering. Duizenden hadden zich op daken en terassen opgesteld om het ongewone schouwspel gade te slaan. Uit diverse plaatsen kwamen berich ten over dieren, die meenden, dat de dag ten einde liep en zich plotse ling stilhielden. Na de zonsverduis tering gaven vogels hun ochtendzang ten beste. OUDORP, 20 Juni Onder de ge meente Oudorp op de drukke nieuwe Schermerweg kort bij de uitvalsweg naar Oudorp, heeft zich vanochtend een ernstige autobotsing voorgedaan, waarbij twee personen ernstig en twee licht werden gewond. De 37-jarige aannemer Rodenburg uit Ursem, die drie lifters in zijn be stelauto had, rijdende op weg naar Alkmaar, moest een stilstaande N.A. C.O.-bus passeren, juist toen uit de richting Alkmaar enkele tegenliggers naderden. Hierdoor week hij te veel uit, met het gevolg dat hij in volle vaart tegen de bus op reed. De gevol gen waren ernstig. Behalve dat de be stelauto zwaar werd beschadigd, wer den de vier inzittenden allen gewond. Het ergst was de 20-jarige jonge vrouw Ch. Schuitemaker uit Hens- broek er aan toe, die met een zware hoofdwond en een beenbreuk naar het St Elisabethsziekenhuis te Alkmaar moest worden vervoerd. Hetzelfde ge schiedde met de 13-jarige Nico Beers, eveneens uit Hensbroek. Ook hij liep een zware hoofdwonde op en brak een been. De bestuurder Rodenburg en een 27-jarige inzittende militair N. Schui temaker, de echtgenoot van de zwaar gewonde vrouw, kregen lichte verwon dingen. De chauffeur van de bus en de inzittende passagiers kwamen er met de schrik af. Wel heeft de bus zware averij opgelopen. De huurverhoging van vijf procent zal in het algemeen gelden voor woningen, die vóór 27 December 1940 zijn gebouwd en voor woningen, die op of na die datum, maar vóór 5 Mei 1945 zijn gebouwd, voorzover de huurprijs daarvan is of voor 1 September a.s. zal zijn opgetrok ken tot het huurpeil van de voor oorlogse woningen. In afwijking wordt thans voorge steld, dat de huurverhoging niet zal gelden voor onbewoonbaar verklaarde woningen. Zoals reeds het geval was, mag voor deze woningen geen hogere huurprijs worden bedongen dan als op 31 December 1950 gold. Voor krotwoningen, die nog niet onbewoonbaar zijn verklaard, zal dit laatste ook gaan gelden. Dit echter, indien deze krotten, overeenkomstig bij algemene maatregel van bestuur, door de minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting ongeschikt voor bewoning worden verklaard en niet door verbetering in bewoonbare staat kunnen worden gebracht. Door een dergelijke verklaring van de bewindsman zal de huurprijs van deze woningen automatisch tot het peil van 31 December 1950 dalen. Woningen, die niet voldoen aan re delijke eisen ten aanzien van instand houding en onderhoud, kunnen op ver zoek van de huurder van de huurver hoging worden uitgesloten. Dat wil zeggen, dat, zolang een woning ten gevolge van verwaarlozing, die aan de verhuurder te wijten is, niet voldoet aan de eisen, die daaraan in de hui dige omstandigheden kunnen worden gesteld, de huurverhoging van vijf procent niet wordt toegepast. De huurprijzen van de tijdens de oorlog gebouwde panden worden, als zij niet voor 1 September a.s. zijn op getrokken tot het huurpeil van de vooroorlogse panden, gefixeerd op de huurprijs van 31 Augustus 1955. Door wijziging van het besluit bij zondere huurprijzen zullen deze huur prijzen door de minister kunnen wor den opgetrokken, indien zij liggen be neden het peil van de nieuwe huur prijzen van vergelijkbare vooroorlogse panden. De huurprijzen van panden, die na de oorlog zonder geldelijke steun van het rijk zijn gebouwd, blijven vrij. De huurprijzen van met overheids steun tot stand gekomen of geëxploi teerde na-oorlogse woningen worden door de minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting vastgesteld. de toelichting wordt o.m. gezegd, de thans voorgestelde huurverho- 8>ng alsmede de verlaging van lasten afschaffing opcenten grondbelasting n verhoging van het afschrijvingsper- entage tot vijftien procent het ef- =ot zullen hebben, dat de spanning usaen de huren van de oude en de dnt-We woninêen en dientengevolge de nik op het woonpeil van de nieuwe orungen met ongeveer acht en half pr$ept wordt verminderd. k at onderhoudsplicht betreft en v toezicht daarop, wil de minister, d“°rnamelijk voor wat de grotere ste- huu aan®aah komen tot instelling van '~commissies, waarvan leden van de r.Tu,enteraad deel uit maken. Deze liilu1"85168 zullen voor hun werk richt- J en van de minister ontvangen. Ultgave: Lchting „Zeeuwsch Dagblad” F Giro 274289. ll^Jdkantoor: Goes, L. Vorststr. I (Tel. 2438 (b.g.g. voor redactie I m voor advert, enz. 2070), I «nioren: Vlissingen: Nieuwstr. Telef. 326; Middelburg: Korte Lfdstr. 35. Tel. administratie Lm Tel. redactie 2347; Ter neuzen: Dijkstraat 26-28. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., I Goes Maandagmiddag tussen twee uur en half drie is het twee-jarig dochtertje van dë heer J. Scheffer te Hattummer- broek, gemeente Oldebroek, op een onbewaakte overweg in de spoorlijn Zwolle-Amersfoort door een sneltrein gegrepen. Het kindje overleed ter plaatse. NEW YORK, 20 Juni. Volgens de New York Times is de val van presi dent Peron van Argentinië mogelijk een kwestie van uren. De correspondent van het blad te Buenos Aires verklaarde in een telefoongesprek, dat president Perons aftreden Zaterdagavond verwacht werd, maar toen niet doorging. Ge neraal Franklin Lucero, minister voor het leger, trad als woordvoerder van de regering op en scheen het bewind te hebben overgenomen. Uit het gesprek met de correspondent maakt het blad op, dat er een militaire raad schijnt te worden samengesteld, welke het bewind zal overnemen. Dit zou waarschijn lijk worden geleid door generaal Lucero, die in 1947 militair attaché in Washington was en ook Argentijns afgevaardigde bij de V.N. is geweest. Volgens het blad „Toronto Telegram” heeft de Canadese zaakgelastigde te Montevideo verklaard dat het dui delijk is, dat generaal Peron als pre sident is afgezet. De zaakgelastigde, Charpentier ge naamd, had het blad in een telefoon- onderhoud meegedeeld dat de nieu we regering van Argentinië alle te gen de Katholieke kerk gerichte wetten van Peron had ingetrokken. Het bewind van generaal Lucero had VATICAANSTAD, 20 Juni Van Vaticaanzijde wordt vernomen, dat de verwachting bestaat dat president Eisenhower, voor of na de bijeen komst der regeringsleiders van de „Grote Vier” te Genève (aanvang 18 Juli a.s.), Rome zal bezoeken. In dien de president inderdaad naar Ro me komt, zal hij door de Paus in audiëntie worden ontvangen. In Was hington wilde men op dit bericht geen commentaar geven. Zoals bekend komen de voorstellen tot verlaging van de belastingen hierop neer, dat in plaats van een verlaging van de inkomsten- en loon belasting met acht procent, zal moeten worden volstaan met een ver mindering van zes procent. Voorts zal de omzetbelasting op suiker en textiel voor het tijdvak van 1 September a.s. tot 31 December 1956 worden af geschaft. De minister van Financiën heeft berekend, dat de huurverhoging een verzwaring van een half procent legt op het gezinsbudget. De in te voeren belastingsverlagingen zijn thans zo gekozen, dat tegenover de verzwaring een verlichting komt te staan van eveneens een half procent.

Zeeuwsch Dagblad | 1955 | | pagina 1