IN MIDDELBURG STAAN TWEE ASYLS DE DOOLHOF ZONDAGSWET OP DE HELLING HET BOEK en De doelstelling van de Evangelische Maatschappij Hernieuwde staking bij General Motors ïladia onó Chr. Doofstommeninstituüt Effatha Pleidooi voor mogelijkheid van uitingen met godsdienstig karakter Pijn AKKERTJE Vrije bewerking van een Engels verhaal van Mrs Henry Wood. Een schitterende oplossingzieke gezonde dieren apart «■a ZEEUWSCH DAGBLAD Fusie zal dieren ten goede komen De Tweede Kamer Uit de wereld FEUILLETON door welke oorzaak ook Bosbrand te Drunen Nieuw gezangboek Lutherse Kerken Frappant. Vurige wens. Taak. Kraamkliniek. Als de dieren spreken konden..... Niet ver genoeg Taak der gemeente pagina 5 nj '1 n de Seisweg hetzelfde nobele 8.00 VPRO: vier passagiers bleven van Ingezonden Mededeling (Adv.) dan waken en wachten. HOOFDSTUK XXIX. voegen, want hij was de gehele dag predikant te Rotterdam-Zuid, een op- R. A. F. Gekookt vlees, r L-L, Maanden Het en tussen directie en werknemers General Motors is gesloten. niet, hoe de overeenkomst is?' (Wordt vervolgd.) li ed el e- lij o- ie je ie ik e- deze omgeving. Zo ja, dan kunt u er niets aan doen. Maar Truefit kan dat geval van zijn land jagen, hoewel ik geloof, dat het niet zonder vooraf- Hoe dit conflict ontstaan is en wat de achtergronden zijn? DRUNEN, 18 Juni. Door onbe kende oorzaak is brand uitgebroken in de uitgestrekte bossen onder Drunen. Ruim 5 hectaren bos (15-jarige den nen) werden een prooi der vlammen. Het optreden van de bosbrandweer en een aantal burgers heeft erger voor komen. an in de te ie et ie nt k- te er Dinsdag: Zon op 4.17 u., onder 21.07 u. Maan op 5.44 u., onder 22.08 u. Hoogwater Dinsdag 21 Juni: Vlissingen: 2.18 u. 2.40 m., 14.46 u. 2.51 m. Terneuzen: 2.48 u. 2.54 m., 15.21 u. 2.65 m. Wemeldinge: 4.10 u. 1.93 m., 16.45 u. 1.94 m. Zierikzee: 3.59 u. 1.66 m., 16.30 u. 1.68 m. dat helpt direct 19.00 „Paris vous Parle”. 19.05 Gram. 19.20 Orgel en sopr. 19.45 Toneelbeschou- B.M. g.zl„ gen aantasting of bedreiging van deze waarden van welke zijde dan ook; door, waar dit mogelijk is, te bevorderen dat zowel ideëel als materieel steun wordt verleend aan doeleinden, die de zaak van het protestantisme dienen; door een bezoek aan de Seisweg, als van een spaniel, vacantie is heeft in beide asyls Het is onbelangrijk. Maar wel ty pisch menselijk. De dieren zijn er niet mee gebaat. Het asyl aan de Industieweg is van de vereniging „Dieren» in Nood” te Middelburg, die ontstond door een af- ’s-GRAVENHAGE, 18 Juni. In de Luthers® Kerken ,^al op 23 September een. niéuw gezangboek in' gebruik worden genomen. De ingebruikneming zal in Amsterdam geschieden in een bijzondere kerkdienst, waaraan alle ke_rkkoren uit Luthers Nederland me dewerking zullen verlenen. B Maandag 20 Juni 1955 4 iT'.'T comb als Therese Blake. Hij keek uit het raam en zag sir Karl Andinnian lopen. Hij vond hem een knap man; alleen niet erg floris sant er uitzien; het leek hem toe, dat de baronet onder zorg en kommer ge bukt ging. Hij meende, dat sir Karl voorbij zou lopen, maar dat was niet het geval; hij naderde de woning en trok aan de bel, waarop de dienst bode hem binnenliet. „Excuseer, sir Karl, ik ben juist ge reed met mijn ontbijt. Komt u hier zitten.” Hij liep naar het raam en wees een stoel aan. „Waarmee kan ik u van dienst zijn?” „Ik zal maar met de deur in huis vallen, mijnheer Henry, want u moet zeker straks naar Basham? De laatste weken wordt ik bezocht door lieden uit Foxwood en zelfs uit Basham en wens te fuseren Is inmiddels tot een ideaal uitgegroeid. Het lijkt erop, dat het de weg zal gaan van de meeste De advocaat St. Henry woonde Foxwood, maar had zijn kantoor muz. 21.05 „Adriaan en Olivier”, hoor spel. 21.20 Disco-caus. 22.00 Lichte muz. 22.35 Vióolrecital. 23.00 Nieuws. 23.15 „New York calling”. 23.20 Act. 23.25-24.00 Gram. TELEVISIE-PROGRAMMA AVRO; 20.00 Testplaat en gram. 20.15 20.40 Act. en weerber. 21.00 Pauze. 21.05- Rubr. van kunst, cultuur en wetenschap. 22.15 „Liefde >en list”, toneelstuk. BRUSSEL (324 m.) 11.45 Gram. 12.30 Weerber. 12.34 Gram. 13.10 Nieuws. 13.15 Gram. 14.00 Schoolradio. 15.45 Gram. 16.00 Koersen. 16.02 Orgelspel. 16.40 Kinder zang. 17.00 Nieuws. 17.10 Zangrecital. 17.20 Pianorecital. 17.50 Boekbespreking. 18.00 Voor de jeugd. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Gram. 19.50 Syndicale kron. 20.00 Voor de vrouw. 21.00 Omr. ork. en solist. 22.00 Nieuws. 22.15 Kamer- muz. 22.55-23.00 Nieuws. met name op te kómen tegen die Rooms-Katholieke opvatting over de verhouding van Kerk en Staat, die in haar consequenties onherroepelijk leidt tot opheffing of bedreiging van gods dienstige en staatkundige vrijheid en verdraagzaamheid. In het hoofdbestuur hebben thans zitting: mr J. Schuttevaer, Utrecht, voorzitter; ds W. iSpllethoff, Evang. Lüth. pred., Haarlem, 2e voorz.; R. Velllnga, Maartensdijk, alg. seer.; dr J. H. Sebus, Utrecht, alg. pennlngm.; dr N. J. Homines, Geréf. pred. te Rotter dam; ds C. A. de Ridder, Ned. Herv. pred. te Gennep; dr M. Boon, Biltho- ven; W. J. Leijds Rzn, Almelo; ds Chr. J. W. Teeuwen, Geref. pred. te Dlemen; ds J. H. Boerlrjst, Ned. Herv; pred. te Den Haag; ds R. Hensen, pred.-voor ganger N.P.B., Baarn en ds Ph. F. Fa ber, Ned;, Herv. pred. te Hoeijsbroek. ÏZ Ij L—- 4 DETROIT, 17 Juni Stakingen en een tekort aan onderdelen hebb.en ge maakt dat 25 fabrieken,' van de'grote. Amerikaanse maatschappij voor de vervaardiging van automobielen Gene ral Motors gesloten moesten worden, waardoor ruim 72.000 arbeiders zonder werk zijn geraakt. De stakers zijn, als gemeld, ontevre den over plaatselijke arbeidsvoorwaar den, die niet zijn geregeld in de alge mene overeenkomst, welke kortgele den van ’s-GRAVENHAGE, 17 Juni. De Evangelische Mij heeft gisteren te Utrecht haar 99e algemene vergadering gehouden. Met algemene stemmen werd de doelstelling der vereniging opnieuw vastgesteld. Deze luidt thans aldus: „De Evangelische Mij is een vereni ging, die zich ten doel stelt het erfgoed der Hervorming, gelijk dit gestalte ge kregen heeft lh de volgende beginselen! vrijheid van geweten, van godsdienst en godsdienstoefening, waaruit voortvloei en de wezenlijke verdraagzaamheid en persoonlijke verantwoordelijkheid van de individuele mens tegenover God, te verdedigen, uit te dragen en tot een levend bezit te maken.” Dit doel tracht zjj onder meer te be reiken door bij voortduring In woord en geschrift te getuigen van de zegenrjjke werking der Hervorming In het gods- Neem een Wanneer we buiten het journalistieke boekje zouden gaan en een vergelijk trokken, dan zou blijken, dat er kwa litatief geen grote verschillen be staan, Wat het éne verblijf een beetje beter of een weinig mooier heeft dan het andere, mist het weer aan dingen, die het andere wel heeft. De dieren krijgen een dergelijke verzorging, dat het btj alle twee de asyls is voorgekomen, dat een hond, die enige tijd in pension geweest was, het „dierenhotel” verkoos boven zijn Oorspronkelijke tehuis en, zo snel als tljn vier poten dat toelieten, terug keerde. Dit zijn natuurlijk uitzonderingen, maar het is een aardige karakteris tiek van de aandacht, die de dieren in de asyls krijgen. Sommige dieren, die enige tijd „in bewaring” gegeven worden, krijgen thuis „zus en zo” te eten. De asyl- houder schrikt dan ook al niet meer, als een hond of poes een menu kaartje meekrijgt. Hieraan wordt strikt de hand gehouden. Een gast is een gast en zo hij het wenst, Krijgt hij het. Vermits de baas be taalt tenminste. Want de asyls wer ken altijd met verlies. Zij beogen uiteraard ook geen winst te maken. mee gebaat. Het asyl aan de Industiewej de vereniging „Dieren» in II j i i 11 J «a 4-4- J J scheiding van de afdeling Zeeland- Noord van de Ned. Ver. tot Bescher ming van Dieren, van welke organi satie het asyl aan de Seisweg is. Leze laatste de landelijke ver eniging heeft na de afscheiding ge tracht weer tot elkaar te komen, te fuseren, kortom weer te kunnen poepen: „Niet de vereniging is het belangrijkste, maar het dier!” De po ging is af geketst door „Dieren ,in Nood”, dat van geen samengaan wil ds horen. idealen en niet verwezenlijkt wordt. 8.35 Gram. 9.00 Voor de vrouw. 9.35 Wa- Kunnen de dieren de beschermers weer tot elkaar brengen? Als men langs de kennels loopt, lijkt het of ze iets te zeggen hebben. De oude spaniel doet het door zijn weemoedig gehuil en de foxterrier met een optimistisch keffen. Het commen taar, dat op de overigens zo flegmati sche snoet van de buldog staat te lezen, is even streng en vermanend als hij er zelf uit ziet. Maar het be vredigt. Als hij spreken kon, zou hij wellicht zeggen: „Laten de mensen hun kleine pro blemen toch niet zo groot en belang rijk zien. Deze mensen betekenen iets voor ons. Laten ze ook voor elkaar iets betekenen.” Op de Seisweg vertroetelt asylhoud- ster mevr. M. Boone een schamel uit ziend hondje van ondefinieerbaar ras met dezelfde liefde, die asylhouder P. J. Fraanje op de Industrieweg op brengt, als hij een paar ondervoede zwerfdieren streelt, die door de men sen uitgestoten waren. Het is echter de vurige wens van de Ned. Vereniging, dat men het eens én ééiï wordt, omdat in groot verband (reel meer te bereiken is. Eendracht maakt macht, en een splitsing is nooit gunstig. Voor de buitenwereld niet en voor de innerlijke kracht niet. De Ned. Vereniging heeft thans plannen een tweede verbluf erbij te bouwen voor de besmettelijke en zie ke dieren. De heer E. J. Glerum, de voorzitter van de afdeling Zeeland-Noord, ziet in een fusie een schitterende oplos sing, omdat dan één van de bestaan de asyls ingerielit zou kunnen worden voor deze dienst, kliniek en dieren ziekenhuis. „We hebben eenmaal de neus gestoten”, zegt de heer Glerum, als we het asyl aan de Seisweg be zoeken, „maar samengaan, dat is de weg!” 1 (Van een onzer verslaggevers). DEN HAAG, 18 Juni. Onder pre sidium van prof. L. H. v. d. Meiden van ’s-Gravenhage kwam „Effatha”, Chr. Instituut voor Doofstommen te Voor burg gisteren in „Forum” te Voorburg In algemene vergadering bijeen. De voorzitter sprak een openingswoord, getiteld: „Opdracht en gewin”, waarin hU herinnerde aan de E 55, waar het gaat om energie. God is van nature de Bron van alle energie. Voor Effatha Is veel energie nodig en daartoe moet aan sluiting worden gezocht by de Bron. Verstaan we, aldus spr., onze opdracht goed, dan zoeken we niet het gewin, maar het hoogste voor onze kinderen: hen op te voeden tot discipelen van Jezus. Hierna brachten secretaris en pen ningmeester, de heren T. van Dijk en drs Modderaar, hun jaarverslag uit. Daaraan ontlenen we, dat de uitbrei ding van verschillende gebouwen ge reed kwam, waarmede een millioen Is gemoeid. Noodzakelijk zijn nog een gymnastieklokaal, een nijverheidsschool, een jongenspaviljoen. De lagere schooi telt thans 294 leerlingen, terwy’I aan Effatha 32 leerkrachten zijn verbonden en 4 vakleraren. Een logo-paedlst zal worden aangesteld op kosten van de gemeente Voorburg, terwjjl ook een klnder-psycholoog en een audioloog aan Effatha zullen worden verbonden, aantal leerlingen van de jongens- meisjes-nijverheidsschool bedraagt te zamen 80 en zal binnenkort de 100 be reiken. Het exploitatietekort der school is gestegen tot f 48.000.en die van het internaat van f 750.op f 32.600. Toch vertoont de exploitatierekening een gunstig beeld, hoewel er een na delig saldo is van f 900. De verslagen werden goedgekeurd, ook dat van de heer C. Timmer, direc teur der school. Medegedeeld werd, dat opgericht Is een Prot. Chr. stichting voor maatschappelijk werk ten bate van doofstommen, speciaal voot Indivi duele nazorg op maatschappelijk gebied voor de oud-leerllngen van Effatha. De postzegelactie bracht in 1954 f 56.000. op. Het aftredend bestuurslid, Ir W. den Boer te Dordrecht, werd herkozen en gekozen in de vac. van wijlen ds H. A. de Geus de heer J. Schermers, hoofd der Chr. ambachtsschool te Gorlnchem. Ook besloot de vergadering het bestuur met één lid uit te breiden teneinde ook de ouders een plaats in dit college te geven. Gekozen werd mr J. Mulder te Wassenaar. Ds A. Hoekert, Ned. Herv. predikant te Voorburg, bepleitte nau wer contact tussen Effatha en de plaat selijke kerken van Voorburg. Na afdoening der huishoudelijke za- spoor was. Niet aan haar heer of mevrouw, maar aan sir Karl, die die avond op bezoek kwam en die zij naar buiten volgde, toen hij vertrok, deelde zij ’t voorgevaHene mede. Het deed hem nog meer ontsteHen dan haar, want wat betekende haar belang in de zaak vergeleken met dat van Adam en het zijne! „Binnen het hek! Het huis in de nacht bespieden!” herhaalde hij, naar adem snakkend. „Ja, werkelijk, dat deed hij, mijn heer. Ik hoopte, dat het een dief was, die over de akkers was gekomen en met een ladder de Doolhof was bin nengekomen. Maar als het dezelfde man is als die van vanmorgen, dan betekent het niets goeds.” Wat te doen? Wat kón hij doen? Karl ging naar huis met die vragen, men verzoekt mij dringend die erger- Er scheen niets aan te doen te zijn 75) „Hier is geen heer geweest, rriijh- heer. U verwart het huis zeker met een ander. Dit is de Doolhof.” „Ik heb begrepen, dat hier een heer en een dame met twee bedienden wo nen.” „Dat is een vergissing, mijnheer. Mevrouw is hier met twee bedienden, mijn man en ik. Mijnheer Grey is niet hier geweest zolang wij er zijn.” „Wel, dat is een grote teleurstelling voor mij. Ik hoopte Grey hier te zul len vinden. Weet je bepaald niet, wanneer hij verwacht wordt?” „Neen, mijnheer. Mevrouw weet het zelf niet eens.” „En je bent er zeker van, dat het huis binnenkort niet leeg komt?” „Er is geen sprake van, mijnheer. Anders zou mevrouw het mij wel ge zegd hebben. Maar als u iets omtrent het huis wilt weten, wend u dan tot de eigenaar, sir Karl Andinnian.” „Dank je. Ja, dat zal het beste zijn. Goede morgen, juffrouw,” zei de man, beleefd zijn hoed afnemend. „Die is niet om te kopen”, dacht Strange, „tenminste niet gemakkelijk. Misschien krijg ik het op de duur ge daan.” Anna Hopley sloot het hek stevig en Rep, door schrik bevangen, naar het huis terug. De lengte en de ge stalte van de man leek veel op de man, die zij in de afgelopen nacht a gezien had. Als dat werkelijk zo was, ken hield ds B° v. Smeden, Chr. Geref. wat dan? Zij vreesde het ergste voor haar mijnheer, want zij kreeg het bange vermoeden, dat men hem op ’t Maar ook de zwerfdieren krijgen een verzorging, die niet minder is. brood en melk is voedsel, dat elke hondentong streelt, blijven deze zwerfdieren soms in een asyl. Maar afmaken ge schiedt slechts op advies van de vee arts. Het is vandaag aan de dag niet *o, dat men kan zeggen: „Kom beest, je gaat eraan!” Nee, alleen als een dier zo ziek of gewond is, dat het niet meer te redden of een gevaar voor zijn omgeving is, kan dit ge beuren. En dan op een wijze, die de uitvinder van de guillotine een min derwaardigheidscomplex zou bezor gen. Voor de zwerfdieren vindt men Veelal wel een plaatsje, want als zij het asyl verlaten, hebben ze weinig nieer van een zwerver. Goed ver- Zorgd, gewassen met zeep en in gewicht verlaten zij het asyl, een zonniger toekomst tegemoet dan het dervend bestaan hen bracht. De kennels en de poesenverblijvén fungeren ook wel eens als kraam kliniek, want er zijn veel mensen, die f-r de voorkeur aan geven, dat hun zijn jongen buitenshuis krijgt. m de ramptijd zijn heel wat die- en de asyls gepasseerd. Op de Seis- og is er nog één hondje van over gebleven, dat de kennel als zijn thuis lonj ouvrt en thans een blij darte- no ding geworden is. vni beest3e heeft in de grote tuin 'reden Se^eSenDeid zich te ver- Inderdaad een grote tuin, waarin est een woning voor het onmiddel- ‘Jke toez.cht zou kunnen verrijzen. bestaan dan alleen, wanneer de ge meenteraad omtrent die ontheffing bij verordening regels heeft vastgesteld. De aanvullingen van minister Beel zijn verruimingen. Het amendement Bruins Slot is de mogelijkheid tot verenging. Het moet ook mogelijk zijn dat bepaalde gemeenten zich op het standpunt stellen, dat er geen enkele ontheffingsbepaling mag worden toe gepast, omdat dit in strijd zou zijn met het godsdienstig karakter van de gemeente. Dit voorstel zal gewijzigd moeten worden. Minister Beel heeft te kennen gegeven bezwaren te heb ben tegen dergelijke ontheffingsbe- voegdheden van de gemeenteraden. De raden mogen nu regels stellen, maar het géven van richtlijnen is iets anders, want dan moeten er beleids beslissingen worden genomen. Dat vond minister Beel teveel gevergd van de gemeenteraden. Dit is geen kwes tie van „de helft plus één”, maar het gaat om een nauwkeurige afweging j van de belangen der meerder- en i minderheid. De minister zag slechts ruzie in het vooruitzicht, waarmede de bloei van' het gemeenteleven niet gebaat is. Toch zal de heer Bruins Slot er wel Iets op vinden. De bewindsman had nl. geen groot bezwaar als ook op dit punt de colleges van de G.S. zullen worden ingeschakeld. Zy zullen dan moeten be palen in welke gemeenten de burge meesters geen ontheffing mogen ver lenen van de bepaling dat gedurende de Zondagochtend geen gerucht ge maakt mag Worden. Alg het amende ment Bruins-Slot in deae zin gewijzigd zal worden zal het de steun krygen van de K.V.P. De aanneming daarvan staat dan wel vast. De héér Krol (CIH.) heeft in sa menwerking met zijn fractiegenoot Beernink een amendement ingediend om de ontheffingsbevoegdheid van G.S. nog eens te laten goedkeuren door de Kroon. De Kroon als opperste scheidsrechter zal ongetwijfeld een onpartijdige beslissing nemen. Minis ter Beel voélde hier, niets voor. Het amendement vond hij in strijd met het streven naar meer provinciale zelf standigheid. Waarom moet Den Haag er nu altijd aan te pas komen? Over al deze amendementen zal Dinsdag a.s. worden beslist. in studie. Het asyl aan de Indu strieweg heeft reeds een liefelijk wit huisje, waarin de houder een onderkomen gevonden heeft. „Hui ze Louise” staat er op, naar het on langs verscheiden erelid van de ver eniging „Dieren in Nood”, die de bouw van dit asyl financieel steun de, mevr. L. C. v. Hoek-Van Hoek. Toen men haar eens vroeg, of zij het wel verantwoord achtte zoveel geld voor de bouw uit te geven, ant woordde zij: „Mensen kunnen voor zichzelf werken, de dieren niet!” Zo staan in Middelburg twee asyls, van volkomen van elkaar gescheiden verenigingen, die één doel nastreven. Op een sombere najaarsavond in 1949 werd de splitsing een feit; de nis op te ruimen. U begrijpt het wel: St. Jerome. Nu kom ik om uw ad vies. Heb ik al of niet de macht, daar aan iets te doen?” De advocaat glimlachte: hij ergerde zich niet aan St. Jerome, vond het hele geval grappig en komiek. „U persoonlijk kunt niets doen”, adresseerde, vooral de jongeren onder neem ik aan. Dan zou ik het pacht- contract moeten zien. Maar dat zal DINSDAG 21 JUNI HILVERSUM I (402 m.) KRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Gram. 7.45 Morgengebed en lit. kal. 8.00 Nieuws en weerber. 8.15 Tienjarig bestaan van de Ver. Naties. (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG, 18 Juni. De Zondagswet nog gloednieuw is alweer op de helling gekomen. Minister Beel heeft enkele aanvullingen ingediend, die noodzakelijk waren, omdat de wetgever, tijdens de bewogen behandeling van dit ontwerp, geheel over het hoofd had gezien, dat bepaalde tradities in het gedrang zouden komen. De bepaling dat er in het algemeen voor 13 uur op Zondag geul lawaai gemaakt mag worden heeft nogal deining veroorzaakt, vooral in die provincies waar vaste gebruiken bestaan, zoals dauwtrappen, het zingen van oude Paasliederen. Dit alles was nu verboden. De Tweede Kamer had tegen de aanvulling geen enkel bezwaar. Waarom zou men ook niet ruiterlijk erkennen dat dit probleem aan de aandacht was ontsnapt? Maar de Zondagswet is een veelbesproken wet. En daarom is het begrijpelijk dat verschillende fracties probeerden alsnog veranderingen in de bestaande wet aan te brengen. Alleen de S.G.P. afgevaardigde van Dis verklaarde zich volledig tegen het wetsontwerp van minister Beel, omdat, naar zijn mening, daardoor de R.K. landgenoten bevoordeeld zullen worden. Zo niet de heer Bruins Slot (A.R.). Uit een van zijn amendemen ten blijkt, dat hij juist het zingen van Psalmen en Gezangen in de Kerst nacht en op de Paasmorgen in de openlucht mogelijk wil maken. De wet is niet van toepassing, aldus luid de het amendement „ten aanzien van het gezamenlijk ten gehore brengen van liederen of teksten met een gods dienstige inhoud, mede wanneer zulks geschiedt met muzikale begeleiding.” Dit amendement is inmiddels inge trokken. De K.V.P. afgevaardigde Maenen heeft n.l. ook een voorstel in gediend, waarin sprake is van „uitin gen met een godsdienstig karakter”. tenniskampioenschappen te Wimbledon. Ook deze uitingen mogen niet worden 19.00 „Paris vous Parle”. 19.05 Gram, verboden. De heer Bruins Slot gaf de eer aan de heer Maenen. Dit amen- wing. 20.00 Nieuws. 20.05 Act. 20.15 Gevar. dement is echter een waardevolle aanvulling van de bepaling in het wetsontwerp, dat zegt, dat de Zon dagsrust voor 1 uur niet gehandhaafd behoeft te worden als de Gedeputeer de Staten het er over eens zijn, dat het gaat om bestaande tradities én gebruiken, welke in het volksleven zijn geworteld en niet als openbare vermakelijkheid kunnen worden be schouwd. Nu minister Beel zich af kerig getoond heeft van het amen dement Maenen kan ontheffing dus niet alleen gegeven worden bij tradi ties en gebruiken, geworteld in het volksleven, maar ook bij uitingen van een godsdienstig karakter. De bewindsman ging accoord met de voorstellen van <ïe heren Bruins Slot éii Maenen, omdat zij het com promis van dé Zondagswet niet aan- tasttén. Dat was volgens hem wel het geval met een-amendement Stufkens (Arb.), waarin geprobeerd wordt om ook „uitingen van volkscultuur” in het algemeen Zondagsochtends toe te staan. Maar dit amendement is kans loos. Minister BeeL hééft zich op het' standpunt gesteld dat het socialistisch voorstel het compromis doorbreekt. En daarom had hij er overwegende bezwaren tegen. Wat zijn uitingen van volkscultuur? De visie daarop zal stellig in verschillende provincies uit eenlopen. Deze algemene bepaling zo vreesde prof. Beel zal dan ook in wezen leiden tot een interpretatie van de Zondagswet. De heer Stufkens wil zelfs mogelijkheden openhouden voor nieuwe uitingen van het gemeen schapsleven. Hij vaart dus wel in het ongewisse. De rechtse meerderheid heeft aan dit amendement geen en kele behoefte. Het wordt verworpen, maar de PvdA fractie zal toch voor deze aanvulling van de Zondagswet stemmen. Dat heeft tenminste de heer Stufkens beloofd. De heer Bruins Slot heeft ook een poging gewaagd om de gemeentera den meer in te schakelen bij het ver lenen van ontheffingen, hetgeen nu een bevoegdheid is van de burgemees ter, al kunnen de raden regels stel len. Zijn amendement houdt in, dat geen mogelijkheid tot ontheffing zal Middelburg staan twee ayls, het éne aan de Seisweg, het andere aan de Industrieweg. Daarmee staat in Middelburg geen asyl te veel, want beide zijn steeds goed gevuld met honden, poesen en een enkele keer met vogels of andere dieren. Het zijn fraaie verblijven, waarin de dieren „pensiongasten” en zwervers een goed onder komen vinden. In beide inrichtingen genieten ze een goede verzorging, want de asylhoudster van de Seisweg en de asylhouder van de In dustrieweg houden van hun dieren. Hetzelfde vrolijke gekef, waarmee de foxterrier U bij het asyl aan de Industrieweg begroet, klink ook over U daar een kijkje gaat nemen. Het klagend gehuil die naar zijn baas verlangt die met dezelfde weemoedige grondtoon... Wellicht als deze oude spaniel een denkvermogen zou bezitten zou zijn klaagzang niet alleen een uiting zün van het verlangen naar zijn baas. Want deze twee asyls, het conflict is algemeen bekend, werken strikt ge scheiden voor.... hetzelfde nobele doel! DU een brand, die Zaterdagochtend een krankzinnigengesticht in Itsjikawa In Japan verwoestte, zijn achttien per- soben om het leven gekomen. Twee personen worden nog vermist. Op de weg van Sao Paulo naar Iquape in Brazilië is Vrijdagavond een auto bus uit een scherpe bocht gevlogen en van de rotsen In de Valegrande rivier gestort. Twintig inzittenden kwamen om het leven, zestien werden gewond, slechts vier passagiers bleven onge deerd. z* Dt G. N. Lammens, Brieven uit de hemel met betaald antwoord, N.V. Gebr. Zomer en Keunings Uitge versmaatschappij, Wageningen. Ge bonden 7,50. „Slechts eenmaal in de geschiedenis van kerkeraadsvergaderingen is het voor gekomen, dat er post uit de hemel op de groene tafel lag”. Over deze post uit de hemel (de zeven brieven uit de Openbaring) heeft ds Lammens gepreekt. „Gepreekt” is het juiste woord niet. Hij heeft deze brieven „voorgelezen”, en hij heeft dat zo gedaan, dat het net is, alsof de Here Jezus zo’n brief schreef aan de kerk van Goes en Heinkenszand en Kralingen. In verband hiermee wijst ds L. er te recht op, dat deze brieven van de ver hoogde Heer om een antwoord vragen. Deze „ingekomen stukken” mogen niet „voor kennisgeving aangenomen” wor den, want, zo zegt de schrijver, de Here Jezus heeft ons brieven met betaald antwoord geschreven. Dit antwoord, dat uit ons nieuwe leven bestaat, heeft Hij reeds „betaald” met Zijn bloed en Zijn leven. Zeven mensen, die tot de jongere gene ratie behoren, hebben, op uitnodiging van ds L., een proeve van een antwoord ge geven. Een proeve, want er zijn meerdere en anders luidende antwoorden mogelijk. Het achter iedere brief opgenomen ant woord bedoelt ons te stimuleren tot een eigen, persoonlijk antwoord op de be treffende brief van Christus. Wie ds Lammens wel eens heeft horen preken en we zijn hem hier in Zee land nog niet vergeten herkent hem direct in dit boek. Hij bedrijft grondi ge exegese, blijft by zijn tekst, en dan merken we, tot onze verrassing, dat zo’n brief van Christus, eeuwen geleden aan ’n Klein-Aziatische gemeente geschreven, evengoed aan de gemeente van Goes of Middelburg geschreven had kunnen zijn. Dat laatste wisten we natuurlijk reeds, voordat dit boek onder onze aandacht kwam, maar deze manier van preken maakt j» het actuele ik zou bijna zeg gen het 20ste eeuwse karakter van deze brieven wel heel sterk bewust. De wijze, waarop hij de dingen zegt is origineel, vaak geestig, altijd fris. De „toon, die de muziek maakt” is de liefde tot de grote Briefschrijver en tot de ge- hen, die met allerlei vragen „zitten”. Wij bevelen dit goede en mooie boek met de meeste nadruk aan. Speciaal aan onze jonge mensen. Maar zeker niet al leen aan hen. Een boek, dat de jeugd wat geeft, pakt ook ouderen. Zomer en Keuning zorgde voor een keurige uitgave. terstanden. 9.40 „Lichtbaken”, caus. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Gram. 10.30 Amus. muz. 11.00 Voor de vrouw. 11.30 School radio. 11.50 „Als de ziele luistert”, caus. 12.00 Angelus. 12.03 Metropole ork. en solist. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Lichte muz. 12.50 Gram. 12.55 Zonnewij zer. 13.00 Nieuws, en Kath. nieuws. 13.20 Dansmuz. 13.40 Gram. 14.00 Gevar. progr. 15.00 Gram. 15.30 Ben je zestig? 16.00 Voor de zieken. 16.30 Ziekenlof. 17.00 V. d. jeugd. 17.15 Felicitaties v. d. jeugd. 17.40 Koersen. 17.45 Regeringsuitz.: Ne derland en de wereld: Mr Th. H. Bot: Het nieuwe Europese gesprek. 18.00 Voor de jeugd. 18.20 Sportpraatje. 18.30 Pro menade ork. en solist. 19.00 Nieuws. 19.10 Lichte muz. 19.30 Avondgebed en liturg, kal. 19.45 Gram. 20.40 Act. 20.55 De ge wone man. 21.00 Uit het Boek der Boeken. 21.15 Viool en clavecimbel. 21.45 Concert- geb.ork. 23.00 Nieuws. 23.15 Strijkork. 23.40-24.00 Gram. HILVERSUM II (298 m.) AVRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Gram. 7.15 Gym. 7.30 Gram. 7.50 Dagopening. AVRO: Nieuws. 8.15 Gram. 9.30 Voor de huis vrouw. 9.35 Gram. 9.40 Morgenwijding. 10.00 Gram. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Gram. 11.15 Kookpraatje. 11.30 Pianore cital. 12.00 Dansmuz. 12.30 Land- en tuinb. meded. 12.35 Orgel en zang. 13.00 Nieuws. 13.15 Meded. en gram. 13.25 Zigeuiiermuz. 13.55 Koersen. 14.00 Gram. 14.40 School radio. 15.00 Kamerork. 15.45 Vacantie- praatje. 16.00 Gram. 16.30 Voor de jeugd. 17.20 „De dierenwereld en wij”, caus. 17.30 Lichte muz. 18.00 Nieuws. 18.15 Pianorecital. 18.30 Gram. 18.50 Rep. v. d. te in Basham. Wie uit Foxwood hem be slist wilde spreken, moest des mor gens vóór half tien of des avonds na zeven uur zich aan zijn woning ver- wel zo zijn als alle pachtcontracten in te Basham. Die morgen zat hij alleen aan het ontbijt, wat gewoonte was sinds St. Jerome er gekomen was. Want zijn gaande waarschuwing gaat; ik weet pleegdochters waren al even ijverig hna Hp nvompni-pmcf te in het volgen van dominee Catta- (akker, \RZ le r ii

Zeeuwsch Dagblad | 1955 | | pagina 5