Band met Rotterdam verstevigd tijdens Zeeuwse dag op E 55 Israël wil veiligheid bij Gaza herstellen „Neptunes” zwaait thans de scepter in Vlissingen Spoorbrug over Moerdijk compleet Amphibievaartuig vergaan: 22 doden CAEN, 20 Juni Een amphibie vaartuig, dat met dertig toeristen een tochtje op zee maakte, is Zaterdagmid dag ter hoogte van de Normandische kust gezonken. De motor was, een half uur na het vertrek, afgeslagen, waar door het vaartuig aan de grond liep. Koningin sprak tot de jeugd de dood ontsnapt Peron op het nippertje aan een Het weer dagje uit Het was méér dan zo maar een Zeeuwse vereniging van was gastvrouwe honderden Zeeuwen Geestelijken uitgenodigd in politiebureaux schuilplaats te zoeken 5 Moord of doodslag met beroving? Specialisten accoord met honoreringsregeling Dodelijk ongeval te Lewedorp in Europa Zelfstandig ministerie voor PJWJ „Zeelandia" Nederland koopt Engelse voorraden gecondenseerde melk Russische christenen naar Engeland Volgende week besprekingen met Egyptische officieren i D 18 gr. 20 15 17 24 20 20 22 22 24 26 27 27 25 25 28 30 n s. PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Plan van vier punten opgesteld DE BILT ZEGT: Veranderlijke bewolking „Zomershow 1955” geopend lie JAARGANG No. 8117 Waarnemend-hoofdredacteur Prof. Dr J. J. de Jong (ZIE PAGINA 3) LEIDERS VAN OPSTAND IN ARGENTINIË GEARRESTEERD n n a kort worden gehouden, zullen uitmaken of hij zal verdwijnen of niet. MAANDAG 20 JUNI 1955 Directeur: JACQ DE SMIT I 1 van de kogels ging zelfs door de stoel van Peron, terwijl ook verder het bureau met kogels werd door zeefd. i. kwartaal, cent. NOG EEN CONFERENTIE Volgens kringen, die in nauw con tact staan met het Libanese ministe rie van Buitenlandse Zaken heeft Li banon de Arabische ministers uitge nodigd om te Beiroet van gedachten Abonnementsprijs ƒ0.47 per week, 2.p. maand, 5.85 p. Losse nummers 13 Advertentieprijs 22 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord ROTTERDAM, 19 Juni Op een naar schating 60-jarige man, wiens ont zield lichaam vanmorgen werd ge vonden, is, naar men voorlopig aan neemt, moord gepleegd, of dood slag, zowel in het een als in het an dere geval met beroving. Vanmorgen omstreeks half acht wa ren twee mannen er op uit in de Maashaven drijfhout te gaan vissen. Toen zij op een stuk open terrein gekomen waren nabij een loods van de firma Wm. H. Müller Co, za gen zij daar iets dat bijzonder hun aandacht trok. Een jas lag over iets uitgespreid en daar boven op een balk. Zij lichtten de jas op en ont dekten tot hun schrik het lijk van de man, dat ernstige verwondingen aan het hoofd vertoonde. Gezien het feit, dat er een jas over het slachtoffer was gelegd en zijn zak ken leeg waren, neemt men aan dat er misdrijf in het spel is. Is de man overvallen en beroofd? Heeft de dader of hebben de daders de balk over hem heen gelegd om een onge luk te suggereren? Twee vragen, die om een antwoord vragen. Tot van avond beschikte men over geen en kele verdere aanwijzing. Morgen zal er sectie verricht worden. Dan hoopt men ook iets naders te weten omtrent de identiteit van het slachtoffer. Europa onbewolkt onbewolkt onbewolkt regen zwaar bewolkt zwaar bewolkt zwaar bewolkt regen geheel bewolkt zwaar bewolkt onweer half bewolkt zwaar bewolkt zwaar bewolkt half bewolkt geheel bewolkt zwaar bewolkt Bovenstaande foto toont twee op varenden, die de ramp met de Britse duikboot „Sidon” hebben overleefd. Het vaartuig zonk vori ge week, nadat in het voorschip een torpedo was ontploft. ZEEUWSCH DAGBLAD president stelde buiten- en binnen landse vijanden van zijn regiem ver antwoordelijk voor de opstand. RUST. Diverse berichten uit Buenos Aires zeggen, dat de rust in het land is weer gekeerd. De staat van beleg is even wel nog onverminderd van kracht. Enkele stadsgedeelten zijn afgezet om niet ontplofte bommen op te ruimen. Ook zou in het paleis van de presi dent nog een onontplofte bom liggen. Volgens een legercommuniqué zou het ook elders in het land volkomen rus tig zijn. Politie en leger hebben de toe stand in de hand zo wordt gezegd. De Argentijnse politie heeft Rooms Katholieke geestelijken aangeraden bescherming te zoeken op politiebu reaux met het oog op geruchten over aanvallen door „rode benden”. De geestelijken hebben daarop geant woord met te verklaren, dat zij liever een schuilplaats zoeken in particuliere huizen. UTRECHT, 18 Juni. In een van middag te Utrecht gehouden algemene vergadering van de landelijke specia listenvereniging, is de honoreringsre geling van de specialisten met de zie kenfondsorganisaties besproken. De ledenvergadering ging accoord met de voorstellen over deze honore ring, zoals die door de onderhande- lingscommissie van de LSV met de ziekenfondsorganisaties waren over eengekomen. Deze honoreringsrege ling, die voor de onderscheidene speci alisten verschillend is, werd aanvaard voor het jaar 1955. Voox- 1956 zal op nieuw worden onderhandeld. ’s-GRAVENHAGE, 18 Juni. De Ned. Ver. van Fabrikanten van ge condenseerde melk heeft onderhande- lingen gevoerd met het Engelse mi nisterie van Voedselvoorziening, ten einde een oplossing te vinden voor de moeilijkheden, gerezen tengevolge van de omstandigheid, dat Engeland eind 1954 trachtte oude voorraden gecon denseerde melk, o.m. Nederlandse melk, op de buitenlandse markten te spuien. Aangezien deze verkopen ge schieden onder de originele handels merken, vormde dit onverwachte En gelse optreden een ernstige bedrei ging voor de normale Nederlandse ex port. Thans kan worden bericht, dat het werk tot een goed einde is gebracht. Het contract tussen het Engelse minis terie en het bedrijfschap voor zuivel is dezer dagen getekend. Op grond van de thans getroffen overeenkomst koopt Nederland de in Engeland aanwezige oude Nederland se melk. Nader zal moeten worden beslist welke bestemming hieraan zal worden gegeven, waarbij uiteraard voorop staat dat de normale condens- afzet hierdoor niet mag worden ge hinderd. VERKIEZINGEN. Peron heeft in een toespraak voor de besturen van vakbonden ondermeer verklaard, dat hij uiting gaf aan de wil van het Argentijnse volk. „Doch ik ben bereid, zo voegde hij daaraan toe, mijn bewind te onder werpen aan vrije verkiezingen, onder toezicht van wie dit maar wil uitoefe nen en met volledige vrijheid voor al le betrokkenen. Wij zullen zien, of het Argentijnse volk mij niet steunt”. De vBILT, 20 Juni. Veranderlijke wolking met plaatselijk enkele re- ,ot onweersbuien. Meest matige tussen Zuid en Zuidwest. Mid- i n,tetnPeraturen iets laSer dan giste- blies, waar het Middelburgs Mannen koor onder leiding van Jan Kuiler het schone „Luctor et Emergo” zong, waar de gymnastes van Oranje-Nassau uit Vlissingen, samen met die van „O.K. K.” uit Goes, de „Zuidwesters” uit Souburg en „Zeelandia” uit Koudeker- ke, o.l,v. de heer L. J. Jansen uit Vlis singen een keurig programma met knots- en brugoefeningen afwerkten. Zij genoten flink belangstelling, spe ciaal van de Rotterdamse Zeeuwen, leden van de Zeeuwse Vereniging „Zeelandia” die dit alles keurig had georganiseerd. Op het tournooiveld staken de Wal- cherse Ringlijders naar de ring en klopten de hoeven van de zware Zeeuwse paarden over de grond. De jonge M. Koole uit Sint Laurens werd winnaar. Van de twintig beurten maakte hij twintig ringen. Kon het be ter? „Koole, gefeliciteerd met je zoon hoor”, riep jhr de Casembroot des avonds na de prijsuitreiking tot de va der van de winnaar. Kijk, zó gemoe delijk ging het daar toe. De jonge Koole kreeg uit handen van de voorzitter van „Zeelandia”, de heer H. J. P. Nelissen, de prijs: een fraaie zilveren zuil. Ir J. Bokhoven, voorzitter van de Unifestiraad „Heren Zeventien”, reikte verscheidene mé dailles uit. Die prijsuitreiking vond plaats op Place Mondiale in het vermaakstadje Unifesti, waar een „Hotel Rijnzicht” naast een Italiaanse Bodega is ge bouwd tegenover een volbloed Wild- west-tent waar „Kid Dynamite” voor muziek zorgt. Daar stonden ze, de Zeeuwen, met hun witte kappen en gezellige boe renhoedjes. En tussen hen in stond mr Peter Scott, graanhandelaar uit Ohio met vacantie, die er een hele kleurenfilm aan verschoten heeft... Neptunes nu eigenlijk aan te moeten spreken. Was Excelentie juist of Uwe Hoogheid? Doch gezien het feit, dat Neptunes heerste over een Rijk op de bodem der zee was misschien de ti tel: Uwe Laagheid beter? Neptunes hield na deze begroetings toespraak een rede tot het bestuur en de burgerij. Aan het eind van zijn op rijm gestelde toespraak vroeg hij de overdracht van de leiding in de stad. Namens het Gemeentebestuur wil ligde de loco-burgemeester, de heer M. van Popering deze eis in en verklaarde hiermede de Zomershow geopend. Na afloop van deze plechtigheid maakte Neptunes, gezeten op zijn praalwagen en in gezelschap van 4 meerminnen een tocht door Vlissingen, waarbij de Kon. Harmonie „Ons Ge noegen” muzikale medewerking ver leende. Des avonds werd op het Gemeente lijk sportterrein een vriendschappelij ke voetbalwedstrijd gehouden tussen Vlissingen I en DE VALK I welke ein digde in een 35 nederlaag voor Vlis singen. Aangetrokken door het mooie weer trokken dichte drommen publiek, zo wel des middags als des avonds door de straten van Vlissingen. De eerste openingsdag mag dan ook als geslaagd beschouwed worden. VLISSINGEN, 18 Juni. Vanmid dag Is in Vlissingen feestelijk de „Zo mershow 1955”, een koop-actie welke 4 weken lang zal duren, geopend. Dui zenden hadden zich rond half drie rondom de Koopmanshaven verzameld, waar Neptunes, de heerser der Zeeën aan zou komen om gedurende de show Vlissingen te „regeren”. Neptunes uit zee „opgehaald” door het Vlissingse Vissersvaartuig „Vli 27” dat geëscorteerd werd door een sleep boot der SHV en een Loodsboot, kwam even over half drie in de Koopmans haven aan. Bij het betreden van het land, werd hij in een bijzonder geestige speech welkom geheten door de heer G. W. Oskamp, directeur Prov. V.V.V. en te vens één der organisatoren. Alleen kampte deze met de moeilijkheid, hóe Blijkens een vertraagd A.F.P.-be richt heeft een officiële Argentijnse woordvoerder in Buenos Aires bekend gemaakt, dat president Peron als door een wonder gespaard is gebleven. De president, aldus deze woordvoerder, stond met enige andere autoriteiten op een der balcons van het ministerie van Oorlog de verrichtingen van een hefschroefvliegtuig gade te slaan op het ogenblik, dat de vliegtuigen van de opstandelingen boven de stad ver schenen. De piloot van het hefschroef vliegtuig kon nog juist de president waarschuwen voor het naderende ge vaar, waardoor deze enige ogenblik ken tijd had om het ministerie binnen te vluchten. Een der eerste bommen van de opstandelingen ontplofte vlak bij de plaats waar enige ogenblikken tevoren de president had gestaan. ANDERE LEZING. Volgens een Reuter-bericht is de president eveneens aan de dood ont snapt, omdat hij, kort voor de op stand begon, zijn rose paleis had ver laten. Toen het sein voor de opstand gegeven was, beschoten de opstan delingen vanaf het dak van het na bijgelegen ministerie van Marine met dodelijke zekerheid de werk kamer van de president op de hoog ste verdieping van het gebouw. Een ’s-GRAVENHAGE, 18 Juni. De Britse Raad van Kerken heeft een schrijven ontvangen van de patriarch van Moskou, Alexius, waarin deze na mens de orthodoxe kerk en andere christelijke kerken in Rusland de uit nodiging aanneemt, die in Februari j.l. tot ’n groep Russische kerkelijke leiders was gericht om een bezoek aan Engeland te brengen. De leden van de delegatie zullen niet alleen Engeland, maar ook Schotland bezoeken. maal zien, dat begreep men wel, „maar” zo zei des avonds aan het diner in Villa Rosa in Parkzicht, de Commis saris der Koningin tot de Rotterdamse autoriteiten o.w. prof, mr K. P. van der Mandele, voorzitter van de Ka mers van Koophandel, burgemeester mr G. E. van Walsum en tot de be stuursleden van de E-55, „ik ben diep onder de indruk van de prettige ma nier waarop de heren, die ons rond leidden ons vele interessante tips ga ven”. En hij vergat daarbij joviaal dat hij en de andere Zeeuwse autoriteiten, o.w. de heren mr dr A. J. J. M. Mes en mr A. J. v. d. Weel, leden van G.S. en vele burgemeesters soms flink moesten draven om niet op het tijd schema achter te raken. Hij gewaagde ook van de banden die Zeeland aan Rotterdam binden, banden waarover ook de heer Van der Mandele voor dien had gesproken, daarbij wijzend op de mogelijkheden van de Delta- verbindingen, en besloot met de woorden: „Zo dicht als wij bij U lig gen, zo hecht is ook onze vriend schap....”. Ja, die Zeeuwse Dag is een verste viging van die banden geworden DEMONSTRATIES IN ZONNESCHIJN. En wat een weertje was het! En hoe gezellig was het ook op de Place Mon diale in Unifesti, waar de Kon. Har monie uit Biervliet gezellige marsen ginnen te ontwikkelen is deze ten toonstelling van grote waarde”, zei hij. „Een export van honderden naar de randstad Holland” zei de Com missaris der Koningin in zijn dank woord, „als ze maar weer terugke ren....” Welnu ze waren ’s avonds allemaal weer thuis. Zéér moe, maar ook zéér voldaan. Je kunt het nu eenmaal niet alle- LEWEDORP, 18 Juni. Zaterdag middag omstreeks twee uur is bij de spoorwegovergang van de Noord- Kraaiertsedijk het drie-jarig zoontje van de fam. De J. uit Lewedorp door een vrachtauto van het Dekstation te Kattendijke aangereden en kort daar op aan de gevolgen overleden. Met enkele andere kinderen speel de de kleine bij de spoorwegover gang en stak plotseling de weg over. De chauffeur kon de aanrijding niet voorkomen. Toen dokter Gelderblom uit Nieuwdorp ter plaatse kwam, was het kind reeds aan de verwon dingen bezweken. BUENOS AIRES, 20 Juni De hoge raad van de Argentijnse strijd krachten heeft Zondag drie hoge Marine-officieren formeel verantwoor delijk gesteld voor de mislukte revolutie van Donderdag. Het zijn schout- bij-nacht Anibal Olivieri, gewezen minister van Marine, schout-bij-nacht Samuel Torzano Calderon van het korps Mariniers en vice-admiraal Benjamino Gargiulo, eveneens van de Mariniers. In hetzelfde bericht wordt gezegd, dat laatstgenoemde zelfmoord heeft gepleegd, toen dui delijk werd, dat de opstand zou mislukken. De beide anderen zijn gearresteerd. Naar thans blijkt is president Peron ternauwernood aan de dood ont snapt. Hij heeft thans gezegd, dat de algemene verkiezingen, die binnen- I Uitgave: Lhting „Zeeuwsch Dagblad” I Giro 274289. Lfdkantoor: Goes, L. Vorststr. n Tel. 2438 (b.g.g. voo~ redactie lu3j voor advent, enz. 2970), kastoren: Vlissingen: Nieuwstr. LTelef. 326; Middelburg: Korte taordstr. 35. Tel. administratie Lig Tel. redactie 2347; Ter- neuzen: Dijkstraat 26-28. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., u Goes I te komen wisselen over gemeen schappelijke maatregelen tegen „her haaldelijk Israëlische aanvallen” in het gebied van Gaza. Vier ministers zouden de uitnodiging reeds aan vaard hebben. TEL AVIV, 18 Juni. De Israëlische premier Sjaret heeft een uit vier punten bestaand plan opgesteld, om de spanning in het grensgebied van Gaza tussen Egyptische en Israëlische militairen, die reeds herhaaldelijk tot inci denten en slachtoffers heeft geleid, te verminderen. Het plan zou worden voorgelegd aan generaal-majoor Burns, de Canadese voorzitter van de Pale stijnse bestandscommissie der Ver. Naties. Daarbij zat de bedoeling voor, dat hij zal pogen het plan op een bijeenkomst van Egyptische en Israëlische ver tegenwoordigers te doen bespreken. Egypte heeft inmiddels het voorstel van Burns aanvaard en deze week zullen hoge Egyptische en Israëlische militaire officieren een bijeenkomst houden. Sjaret vraagt in de eerste plaats in trekking van de order aan de Egypti sche posten om in het gebied van Gaza te schieten op Israëlische patrouilles aan de Israëlische zijde van de grens. Voorts wil hij een ondermijnde, neu trale zóne van ongeveer honderd me ter breedte instellen langs de grens van het gebied, die aan weerszijden door prikkeldraadversperringen of op andere wijze zal worden af gezet. Verder zullen gemeenschappelijke patrouilles moeten worden ingesteld, die er op toezien, dat de versperringen aan beide zijden van de grens in goede staat verkeren. Tenslotte stelt Sjaret voor op gezette tijden ontmoetingen te houden tussen plaatselijke Israëlische en Egyptische bevelhebbers, opdat nauwe samenwer king bij de handhaving der veiligheid in dit grensgebied verzekerd wordt. Deze commandanten zouden telefo nisch met elkaar in verbinding moeten staan. DORDRECHT, 19 Juni. De laatste boog van de oude spoorbrug over het Hollands Diep heeft vandaag plaats moeten maken voor de tiende over spanning van de nieuwe dubbelsporige brug, die men sinds de zomer van vo rig jaar bezig is op de oude pijlers te bouwen. Nu is er op die pijlers na, niets meer dat herinnert aan de eer ste brug, alleen is er nog het enkelspo- rige bruggetje, dat de verbinding vormt tussen de eigenlijke spoorbrug en de spoordijk op het eiland van hordt, de zogenaamde „aanbrug”. Dit bruggetje zal worden vervangen door een plaatstalen aanbrug, die op 10 Juli op haar plaats zal worden gerold. Thans is het grote werk vrijwel vol tooid en kan de Dienst Weg- en Wer ken van de N.S. de nieuwe brug ver der gereedmaken voor dubbelsporig treinverkeer. In October (met het in gaan van de nieuwe dienstregeling) zal het dubbelsporig verkeer een feit zijn. ’s-GRAVENHAGE, 18 Juni. Prof. mr C. P. M. Romme hield hedenmid dag in de algemene vergadering van de Nederlandse Katholieke Bond van Werknemers (sters) in industriële be drijven „Sint Willibrordus”, een rede ever de actuele sociaal-economische Politiek. Sprekende over de uitvoering van de wet op de Publiekrechtelijke Bedrijfs organisatie, zei hij, dat wij ons moeten zetten naar krachtige maatregelen om lot een sterkere bevordering te komen, ta 1951 kregen we een aparte minister zonder portefeuille, wie de PBO werd ‘oevertrouwd. In 1952 werd een aparte minister be noemd voor de PBO. Hij gelooft, dat in nieuwe parlementaire periode, ?le in 1956 aanvangt, men zal moeten ^vorderen te komen tot een zelfstan ds ministerie voor de PBO. Dit hoeft Been monsterministerie te zijn, aldus wof- Romme, maar een met een be- oorlijk ten dienste van de minister s'aand apparaat. Medewerkers: J. A. van Bennekom, Middelburg; Ds W. C. van Bargeler, Kruiningen; A. I. Catsman, Aardenburg; Ds D. J. van Dijk, St. Annaland; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huiissen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; Ds J. Kwast, Vlissingen; J. Laport Goes; J. Lodder, Vlissingen; J. Moli, Vlissingen; K. C. van Spronsen, Goes; A. H. S. Stemerding, Souburg; R. Zuidema, Goes. De weersgesteldheid van gisteravond zeven uur in - Stockholm Oslo Kopenhagen Londen Luxemburg Parijs Bordeaux Grenoble Nice Genève Zürich Berlijn Frankfort München Wenen Innsbrück Rome Aanvankelijk waren de toeristen zich van geen gevaar bewust. Zij schertsten en namen foto’s, menende dat hun vaartuig weer vlot zou komen, wanneer de vloed op kwam. Doch een grote golf deed het gestrande vaartuig omslaan. De inzittenden poogden de kust te bereiken, doch negentien hunner ver dronken, twee worden vermist en drie zijn gewond. Volgens de politie van Caen zijn alle slachtoffers Fransen. De lijken van drie inzittenden zijn aangespoeld, waardoor het aantal do den tot 22 is gestegen. Men weet nog niet nauwkeurig, hoeveel personen er aan boord wa ren, doch waarschijnlijk waren het er 28. De meeste toeristen waren in badpak gekleed, terwijl hun kleren op het strand lagen. Deze zijn door de golven weggespoeld, zodat het buitengewoon moeilijk is de slacht offers te identificeren. De opvarenden maakten deel uit van het personeel van een fabriek, dat, op uitnodiging en kosten van de directie, een uitstapje naar de Normandische badplaats Riva Bella had gemaakt. ROTTERDAM, 18 Juni.» De Commissaris der Koningin in Zeeland, jhr mr A F. C. de Casembroot, maakte vandaag in de Zeeuwse stand op de E-55 een genioedelijk praatje met de 58-jarige houtsnijder C. Walhout uit Ter neuzen. Hij kocht ook een fraai gesneden sierkurk van deze vakman, die daar, gezellig achter zijn tafeltje, dat vol ligt met zijn producten, met vaar dige hand zijn werk doet.... Met Zeelands eerste burger waren honderden Zeeuwen naar de stad aan de Maas gekomen om daar hun eigen Zeeuwse dag te vieren. De Walcherse ringrijders staken de ring op het tournooiveld, het Middelburgs Mannenkoor zong schone liederen, de Harmonie uit Biervliet blies de wangen bol en de damesgymnasten, leden van de Zeeuwse afdeling van het Ned. Chr. Gym nastiek Verbond gaven een demonstratie. En daartussen door kropen zij in mijnen aanschouwden zij fantastische katalysators, zagen zij hoe een land zich aan de zee ontworstelt, bruggen herstelt, zout wint, schepen bouwt en zelfs fantasieën eh sprookjes tot leven brengt. Die Zeeuwse dag op de E-55 was méér dan een dagje uit. Daar was bij voorbeeld de opening in de tuinzaal van Boymans, waar iedereen die bin nentrad gelijk een kopje koffie in de hand werd gedrukt. Temidden van de witste boerinnekappen die je ooit zag en de gezellige ronde boerenhoedjes, sprak ir Ernste, de voorzitter van het E-55 bestuur, een welkom. „Voor de Zeeuwen, die zich ook industrieel be-

Zeeuwsch Dagblad | 1955 | | pagina 1