<n MARIUS RICHTERS Ilan Het en VITAMINES UIT MIJN KLAS I KEUKEN baayens Sa Hi/ iua4 de, teAuyw-&g, bracht de kunst in de kerk HtMand Het Parapluplantje Prins Bernhard reikte vier zilveren anjers uit Suusje begreep niet, dat juffrouw stout kon zijn.. KUNST en. euUuWi. feeaafmen componeerd. BRIL Ontwikkeling Ontspanning Gezelligheid 4 Novelle-prijsvraag Boekenweek 1957 Een protestants-christelijk kunstenaar ging heen Maatschappij der Nederlandse Letterkunde Vier Nederlanders onderscheiden UIT DE - rt d, De eerste en reeds jaren de beste /-z'; Het gaat om Utv zaak Souburg. ’t Zeenwsch Weekend Ill Tj. M. H. ill;;.. i- le van e, i. ie it en 0 is--' ingezonden Mededeling (adv.) ander vi- i I i i van de Een oude professor maakt zijn dage lijkse wandeling door het park. Opeens ziet hij op een der banken een heer zit ten die de krant leest. De prof meent in hem een oude schoolkameraad te her kennen, gaat op hem af en vraagt: „Pardon meneer, bent U vroeger niet zo’n jongetje van een jaar of dertien. En hij was op de terugweg. Hand. 828a. wij- van we- ge- aard- U groenten at 7- 2 i; 3. 1- e- De Commissie voor de Collectieve Propaganda van het Nederlandse Boek Is van plan om voor het geschenk tij dens de Boekenweek in 1957 weer een litteraire prijsvraag uit de schrijven. Het bekroonde werk zal worden be loond met een prijs van f 2000.De jury bestaat uit Clara Lennart, Antoon Coolen, H. A. Gomperts en G. Kamp huis en als leden van de Commissie de heren Chr. Leeflang, P. Bergmans en P. J. Venemans. De manuscripten moeten worden in gezonden vóór 1 Maart 1956. Marius Richters was een vitaal kun stenaar. Dat blijkt vooral uit zijn schil derijen. Sterk was zijn plastiek en dan had Richters zijn eigen coloriet. Hij was een bewogen schilder, die met grote uitdrukkingskracht zijn landschappen, In het kasteel Grandson in Zwitser land wordt een tentoonstelling gehou den van werken van oude Hollandse meesters. van frisse profiteert U zoveel PATER AHLBRINCK. De vierde anjer is .toegekend aan pater Gerardus Wilhelmus Maria Ahl- brinck C.S.S.R. te Suriname voor zijn wetenschappelijk werk betreffende de Caraibische Indianen. De versierselen zullen hem worden uitgereikt door Prins Bernhard tijdens het bezoek dat H. M. de Koningin en de Prins dit najaar aan Suriname zullen brengen. Dit plantje is echter ideaal voor een matig verwarmde kamer en een zonnige venster bank heeft ze ook al niet nodig. Hoofdzaak is, dat men er een bloemschoteltje onder plaatst en dat men dit steeds met water ge vuld houdt; de plant moet dus steeds met de voet in het water staan. Wanneer ver potten nodig is, doet men dat maar liefst in deze tijd van het jaar; De speciaalzaak voor uw tekenis geweest voor het leven van Richters. Hij ging beseffen wat het was zijn kunst in dienst te stellen van de gemeenschap der Kerk. Rich ters ging zich meer toeleggen op werk van religieuze aard. Niet al leen in, maar ook buiten Rotterdam leverde hij zijn werk af. Het moet voor de 72-jarige kunste naar een grote voldoening geweest zijn, toen hij van de kerkvoogden van de Ned. Herv. Gemeente te Schiedam de opdracht kreeg voor het ontwerp van een gebrandschilderd raam voor de gerestaureerde St. Janskerk. Voor hem werd dit een nieuw levenswerk, deze serie gebrandschilderde ramen, die nu boven het koor van de oude kerk machtig domineren. Dit werk getuigt ten volle van de begaafdheid van Marius Richters. als men nu een plant van de bloemist koopt, behoeft men echter dit jaar niet meer te verpotten. Dit plant je verlangt wel een zeer voedzame grond en men zal dus wel ’n weinig oude koemest door de bladaarde moeten mengen. Een maal normaal aan de groei kan men om de veertien dagen een weinig opgeloste ka- merplantenkunstmest geven. weet U dat ook aanstaande moeders deze preparaten nodig hebben? We zien hieruit dat vitamines vroe ger ook heus wel in de voeding voor kwamen. Men sprak er alleen niet over omdat men ze niet bij die naam kende en wij behoeven er ook niet over te spreken. Het belangrijkste is dat wij onze kennis omtrent de vitamines in prak tijk brengen. gen minder geschikt waren voor de raadszaal. Na de oorlog dacht men er anders over. En terecht, want het werk verleven digt de zaal en imponeert. Het vervaardigen van de ramen voor de Zuiderkerk is van grote be- In de in de Rijksuniversiteit te Lei den gehouden jaarvergadering van de Maatschappij der Nederlandse Letter kunde is de Lucy B. en C. W. van der Hoogt-prijs toegekend aan de heer W. G. van Maanen, letterkundige te La ren (N.H.), op grond van zijn roman „De onrustzaaier’. De „Dr Wijnaendts Francken-prijs” voor de periode 1951 t.m. 1954 (biografie en cultuurgeschie denis), is toegekend aan prof, dr H. v. d. Waal, directeur van het Rijks- prentenkabinet te Leiden. Prof, dr v. d. Waal kreeg deze prijs naar aanlei ding van zijn wetenschappelijke ver handeling over „Drie eeuwen vader landse geschieduitbeelding”. de poldergezichten en riviergezichten op het doek bracht. Zijn „Groene Maas” is een zeer bekend werk ge worden. Ook was hij een knap por trettist. Het panorama van de Rotterdamse haven, aangebracht in het Groothan- delsgebouw is een van zijn laatste werken. Als 75-jarige kreeg hij daar voor opdracht. Een bewijs hoe deze kunstenaar tijdens zijn leven nog werd gewaardeerd. In het „Museo de arte moderno” in Madrid is een tentoonstelling gehou den van hedendaagse Nederlandse schilderkunst. gaan. Vitamine A: Gebruikt U het leeuwendeel van het vet in de vorm van boter of margarine? - Gebruikt U dagelijks groente en is er nogal eens variatie in de groente die U kiest? o Eet U af en toe lever? Vitamine B: Eet U geregeld bruin- of vol korenbrood? In Wassenaar is op bijna 82-jarige leeftijd overleden de tekenaar Corne lls Jetses. Hij is vele generaties Ne derlanders bekend door zijn illustra ties uit „Ot en Sien”, „Dicht bij huis” en „Buurkinderen”. Ter bevordering van de zang van het Nederlandse volkslied stelt de N. C.R.V. zich voor om het volgende steravond-seizoen nieuwe liederen bij de luisteraars te introduceren. Het ligt in de bedoeling elke steravond ’n nieuw lied voor de microfoon te bren gen. Voor deze liederen zal passende muziek speciaal moeten worden ge- Om dit te bereiken schrijft de N.C.R.V. een prijsvraag uit. Gevraagd worden teksten van nieuwe Nederlandse volksliederen, die een Nederlandse sfeer ademen. De Russisch-Franse componist Igor Strawinsky is onderscheiden met de Jan Sibeliusprijs van de Finse acade mie voor cultuur. Hij zal dit jaar nog worden uitgenodigd naar Finland te komen om de gouden medaille in ont vangst te nemen. De Zwitserse in Nederland gevestig de musicoloog Waler Howard is 75 jaar geworden. van anderen toch met grote liefde het overgrote deel van de collectie bijeen hield. Het was haar geloof in de waar de van het werk en haar liefde voor de taak, die Vincent zich in zijn werk stelde, welke in feite tot deze onder scheiding hebben geleid.” Mr VAN DER MANDELE. De tweede anjer werd uitgereikt aan mr Karel Paul van der Mandele, o.a. voorzitter der Kamer van Koop, handel en Fabrieken voor Rotterdam. De onderscheiding viel hem ten deel op grond van: „De bijzonder belang rijke arbeid van initiatief, steun en voortdurende actieve belangstelling en zorg ten behoeve van de cultuur in zeer breed verband.” In hem werden geëerd al diegenen, die als hij het begrip „burgerzin” po sitieve inhoud gaven. DE HEER SCHEELEN. De derde anjer werd uitgereikt aan de initiatiefnemer en organisator van de internationale muziekconcoursen te Kerkrade, de heer Willem Eduard Adolf Scheelen uit deze stad, op grond - de voortreffelijke prestatie van internationale muziekconcoursen van 1951 en 1954 te Kerkrade, waar aan deelgenomen werd door niet min der dan 16 landen uit twee wereld delen. In hem mogen tevens geëerd worden al diegenen, die, ondanks de sterke tendenzen van vervlakking, on vermoeid voortgaan de culturele zelf ontplooiing van de mens te bevorde ren en in kwaliteit te ontwikkelen. 'll et parapluplantjp yj^doet wel een beet je grasachtig aan; het is een echte nat hals en mensen die wel eens hun planten vergeten te gieten, behoeven het met haar heus niet te pro beren. Deze Cyperus diffusus heeft ook nog enkele grotere soor ten; de echte papier plant die in de Nijl- delta groeit; voor ka- mercultuur is die ech ter niet te gebruiken. Het geboortehuis van de schilder Cervantes te Alcala de Henares zal als museum worden ingericht. Men beschikt reeds over kostbare stukken. altijd vers en i mogelijk van de zonneschijn? Geeft U Uw kinderen’s winters levertraan of een -- 1—r wordt tegenwoordig zoveel over vitamines geschreven en 1 gesproken, er wordt zoveel mee geschermd dat een ieder er wel van gehoord en gelezen heeft. De reactie hierop is zeer ver schillend: de een zal dit alles langs zich heen laten gaan, een ander zal menen, geheel ten onrechte natuur lijk, dat hij ook zonder vitamines groot en gezond is geworden en een derde zal zich zeer bezorgd maken over de kwestie en geen voedsel durven aanraken dat niet uiterst vitaminerijk is. Moeten wij ons bekommeren om het vitaminegehalte van de voeding? Het is zeker van belang dat wij er bij stilstaan, of onze voeding naar waarschijnlijkheid voldoende vitami nes bevat. Ten eerste omdat dit niet vanzelfsprekend het geval is, ten tweede omdat een tekort aan vitami nes de gezondheid kan schaden en ten derde omdat wij een tekort aan vitamines kunnen voorkomen. Een hoog vitaminegehalte van de voeding gaat in vele gevallen samen ®et een hoog gehalte aan andere be schermende bestanddelen. Een vita minerijke voeding is een voeding te vens rijk aan voedingszouten en ei witten; een voeding die te weinig vitamines levert schiet op meer pun ten tekort. be opvatting, dat men een een- zlJdige, onvolwaardige voeding op sj®dkope wijze kan goedmaken door vitaminetAletten in te nemen is daar door niet juist. Brengt de huidige kennis omtrent "famines mee, dat we onze voedings gewoonten moeten veranderen? Dat zal geheel afhangen van deze ^Woonten; wanneer U onderstaande overleef. Ik denk wel eens: arme klei ne prul, je zult in het leven genoeg blutsen oplopen. Iedereen is niet zo goed en zachtzinnig en Zal dat tegen over jou ook niet zijn. Ik ben eens bij haar moeder bin nen gewipt om haar een gevraagd patroontje te geven. Suusje bleef maar stil naast mijn stoel staan, of ze haar ogen niet geloven kon, dat ik nou echt bij haar in huis was. Toen Suusje de kamer was uitgestuurd, vertelde de moeder me, dat Suusje het altijd maar had over die lieve.Van mij ver wacht ze geen kwaad en daar heb ik nou net zelf gezegd, dat ik vroeger in school wel eens ondeugend geweest ben. Het was er uit eer ik er erg in had. En.... bons, daar spartelde ik naast mijn voetstuk. PIET MOCHT EERDER WEG. Een klop op de deur en daar staat Piet’s vader, die me fluks vertelt, „dat zijn vader jarig is en dat hij gedacht had daar allenig heen te gaan en nou kan hij me daar toch net met iemand mee rijen en daarvan moest zijn jon gen profiteren of dat-ie nou assieblief een half uurtje eer uit school mocht, dan zou-ie Leen komen aanhalen as de auto d’r was.” Zeg nou tegen een vader, die glun dert alsof hij zelf nog een jongen was, eens „nee”. Dat kan ik ook niet over mijn hart verkrijgen, dus geef ik gul consent, tot grote verheuging van va der en zoon -beide. Intussen heeft va der de klas eens rondgekeken en ont dekt waar zijn zoon zit. „Wel juf frouw, zit onze Leen daar! Laat ik nou op datzelfde plekkie vroeger ook gezete hebbe toen ik nog jong was. Nou as dat bankie es prate kon. Het is nou anders gezelliger nou d’r gro tere rame gekomme zijn. Maar nou ga ik juffrouw, tot strakkies.” En weg Naar de kerk gaan en weer terugkomen is dikwijls even ver. Niet alleen wat de afstand betreft, maar ook in geestelijk opzicht. We ko men er vaak niet blijder uit dan we er in gegaan zijn. Iets dergelijks overkwam ook de kamerling uit ons tekstgedeelte. Er wordt ons verteld, dat hij helemaal uit Afrika naar Jeruzalem gereisd was, niet voor zaken, maar „om te aanbidden”, om de al machtige liefde van de enige God te zoeken. Heeft hij gevonden wat hij zocht? Er staat niets over in dit ge deelte. Er staat alleen, dat hij, toen hij op de terugweg was, nog niets van de bijbel begreep. Zijn reis was tevergeefs geweest. Hij had God niet gevonden. Zo komen velen uit de kerk zoals ze er in gegaan zijn, niet rijker en niet blijder. In deze situatie zegt onze tekst: Geef het niet op! Soms gebeuren de grote dingen van God pas op de terugweg, als u er eigenlijk niet meer op rekent! Zo ging het n.l. met de kamerling. Hij was al weer op de terugweg, en tóen gebeurde het: hij leerde Jezus Christus kennen. Hoe komt het, dat hij toch nog zijn Heiland vond? In de eerste plaats, omdat Gods tijd gekomen was, en God hem het geloof schonk. Maar ging dat helemaal buiten die man om? Neen, hij las. Ook op de terugweg onderzocht hij de Schrift. D.w.z. hij liet zich niet uit het veld slaan, maar bleef zoeken. En zo was hij innerlijk gereed om Gods genade in Jezus Christus te ontvangen en te geloven. Zo ziet u, ook de terugweg kan vol verrassingen zijn! En dit simpele woord zegt ons: houd vol. Blijf zoeken, zodat u ge reed bent als Gods tijd aanbreekt. Of bijbels uitgedrukt: wie vol houdt, zal behouden worden. is vader. Leen heeft opperbest begrepen, wat vader vertelde. Zijn vader op zijn plaats je. Had je dat ooit kunnen denken? „Juffrouw, was me vader toen ook zo’n kleine jongen?”In mijn schrik ont gaat het me eerst, dat Leen zich in dit geval onder de kleine jongens wil rang schikken. Als ik na de schrik weer op adem kom, vertel ik hem, dat ik toen hier nog niet was, en dat ik dus niets weet van zijn vader toen. „Waar was u dan?” wil Leen weten. „Net zo’n klein meisje als jouw va der toen een kleine jongen was en toen zat ik zelf ook in de klas.” Hmm, dat is niet naar zijn zin. Hij denkt: eens schooljuffrouw, altijd schooljuffrouw. Dat er nog een voor bestaan aan die periode is wil er bij hem niet in. Om hem te troosten zeg ik dan maar, dat ik dus ook niet ver klappen kan of vader net zo stout is geweest als hij Leen, hoogstderzelver. Nou, deze grap kan hij waarderen. Met een olijke toet zegt hij, dat zijn vader dan ook in dat hoekje gestaan heeft en hij wijst naar het plekje, waarmee hij zelf wel eens kennis ge maakt heeft. We lachen allemaal eens gezellig met elkaar, maar ik besluit •deze conversatie met het vermoeden uit te spreken, dat zijn vader altijd zo heel-heel braaf en gehoorzaam geweest is. Houdt eikaars gezeg hoog niet waar.... Laat nou mijn opmerking, dat ik vroeger ook net als zij nu, als klein meisje naar school ging, die pientere Leen op een gedachte bren gen. Hij vraagt, of ik ook in deze klas heb gezeten en waar dan. „Nee, joh”, zeg ik, „ik woonde toen in een ander dorp”. Leen neemt dat eerst met een kalm: „Ooo,” om opeens met een ge zicht stralend van leut te vragen: „Juf frouw heb uwes toen wel es in de hoek motte staan?” Een vraag op de man, nee op de vrouw af eist een eerlijk antwoord en zo zeg ik met een zucht: „Wel eens een keertje”, en meteen zie ik Suus- jes gezichtje. Ze zegt verschrikt: „O”. En dat is alles, maar ik weet genoeg. Ir VAN GOGH. Dit jaar is de onderscheiding ver leend aan ir Vincent Willem van Gogh te Laren (N.H.), een neef van de schilder. De anjer werd hem verleend op grond van: „Het piëteitvolle en on baatzuchtige in stand houden van de grote collectie schilderijen en te keningen van Vincent van Gogh het voortdurend ter beschikking stellen van deze collectie voor ten toonstellingen in Nederland en over de gehele wereld, waardoor millioe- nen het contact met deze geniale zoon van ons volk hebben kunnen deelachtig worden. Hiermede werd tevens geëerd len mevrouw Johanna Gesina Gogh-Bonger, zijn moeder, die, duwe geworden in 1890, ondanks kom mervolle omstandigheden en aandrang De Zomertentoonstelling van het Ryksniuseum te Amsterdam (van 2 Juli 16 October) is dit jaar gewijd aan het maniërisme. De expositie staat on- dei' auspiciën van de Raad van Europa. De officiële titel luidt: „De triomf van het maniërisme”. De tentoonstelling zal bestaan uit inzendingen uit twaalf lan den, die per schip, auto, vliegtuig en trein naar ons land worden aangevoerd. Tot degenen die stukken in bruikleen afstaan behoren twee vorstinnen, Ko ningin Juliana en Koningin Elizabeth van Engeland. „De Europese stijl van Michel Angelo tot El Greco”, is de on dertitel van de tentoonstelling. PRINS BERNHARD heeft giste ren als regent van het naar hem genoemde fonds voor financiële steun aan culturele arbeid in het gebouw van de Nederlandsche Handel-Maatschappij N.V. te Am sterdam drie der vier zilveren anjers voor dit jaar uitgereikt. Het was voor de zesde keer dat deze onderscheiding van het Prins Bernhardfonds, wiens devies is: „tua res agitur” (het gaat om uw zaak), werd uitgereikt aan Neder landers, die zich op bijzondere wij ze op cultureel gebied hebben onderscheiden. Totaal zijn nu 23 personen met de zilveren anjer be giftigd. - Drinkt U dagelijks tenminste een liter melk, karnemelk of yoghurt? Eet U dagelijks aardappelen en verse groente? Wanneer U de groente kookt, doet U dit dan kort voor de maaltijd en niet in twee étappes? Vitamine C: - Komt een rauwe groente en/of vrucht dagelijks bij U op tafel? Kookt U groenten en aard appelen in weinig water be perkt U de kooktijd van de meeste soorten tot een half uur en dient U ze op zodra ze gaar zijn? Gebruikt kookte appelen? Vitamine D: Geniet U dagelijks lucht en te gortig maakt. Het snuitje drukt duidelijk ontsteltenis uit. Ze kijkt dan angstig naar mij om te zien of ik het eze week is de protestants-chris- 'tVtelijke kunstschilder en glazenier Marius Richters ten grave gedra gen. Tal van decoratieve schilderingen en ramen van zijn hand sieren kerken en kerkelijke gebouwen. Hij was de man, die de kunst in de kerk bracht en vooral de man, die zich in zijn le nen niet voor zijn geloof schaamde en ,n zijn kunst dit geloof uitdroeg. In Rotterdam werd Marius Richters a 1878 geboren en in Rotterdam op de .ervormde begraafplaats van Hillegers- ,erg zijn zyn stoffelijke resten in het .amiliegraf bijgezet. Zijn leven bracht ajj hoofdzakelijk door in de Maasstad, jaar heeft hy gewerkt, schilderde hy _,jn portretten, landschappen en stads gezichten. Daar is zijn naam alom be kend geworden door zijn wandschilde ringen en decoratieve ramen. Het hoofdwerk van Marius Richters is stellig geweest de serie grote ra aien voor de Zuiderkerk te Rotterdam aan de Glashaven. Met dit werk be gon hij, nadat hij met zijn kinderen een jeugddienst had bijgewoond, waar de bekende predikant dr Oberman voorging. Jarenlang heeft de kunste naar eraan gewerkt. Eindelijk in 1938 was het gereed, ’n groots werk, monumentaal uitgevoerd en krachtig van kleur. Maar dit werk is niet meer te zien. Het ging voor goed verloren, toen in Mei 1940 de kerk werd verwoest. Het werk leeft slechts in herinnering voort. Maar na de bevrijding was Richters de eerste, die een gebrandschilderd raam afleverde, het Aaltense gedenk raam. Het was ook na de oorlog, dat zyn omvangrijke wandsclülderingen figu ratieve voorstellingen van de haven in het stadhuis van Rotterdam werden aangebracht. Vele jaren hadden deze schilderingen opgerold op de zolder ge legen. Toen Richters zijn werk had af geleverd, dacht men, dat de sehilderin- TT ebt u geen verschrikkelijke T 1 bons gehoord? Ja, weet dan, dat ik die veroorzaakte. Nee, kijk niet naar builen of blauwe plek ken, want de smak, die ik maakte, was figuurlijk, want ik ben van het voetstuk, waarop Suusje me plaat- ste, lelijk afgetuimeld. Dat valt niet mee, hoewel, nu het eenmaal zo ver is, geeft het een gevoel van rust, want ik verzeker u, dat het niet meevalt om altijd op zo’n hoogte te moeten leven. Nèt alsof je voort durend op één teen balanceert. Suusje is een snoezig meisje. Zij heeft een zacht gezichtje en licht blonde echte krulletjes. Een plaatje om te zien, en een schat van een kind, wat het karakter betreft. En Suusje komt uit een lief gezinnetje. Dat Suusje me adoreerde was klaar lijk te zien. Heel het snoetje licht op van vreugd als we elkaar treffen, juist op het plein. Ze wandelt dan steevast met me mee naar de deur. In school doet ze aandoénlijk haar best en een pluim van mij maakt de hele dag voor haar goed. Kom ik op mijn rond wandeling door de rijen langs haar bankje, dan grijpt ze gauw even mijn hand en streelt er haar wang langs, net als een poes, die kopjes geeft. Ze pluimstrijkt niet in woorden. Eigen lijk zegt ze nooit veel. Heel anders dan Toosje, die verbijsterend vleien kan, wat me de rillingen langs m’n rug doet lopen en me doet afvragen: wat wil dat nest van me? Nee, bij Suusje is alles helemaal echt. Al zegt ze dan niet vee), de uitdrukking van haar ge zicht spreekt soms boekdelen. Dat is als een van m’n kroost het een beetje In de in een zee van licht badende J Koninklijke Schouwburg in Den Haag is Dinsdagavond het Holland Festival geopend. Kort voor het inval len van de duisternis reden de prach tige auto’s aan, die talrijke hoogge plaatste personen uit regeringskringen en het corps diplomatique naar het gebouw reden. De tegenwoordigheid van deze talrijke autoriteiten gaf een voornaam accent aan deze ope ningsavond, die ieder jaar beurtelings in Amsterdam en Den Haag wordt ge houden. Het was het Nederlands Kamerorkest onder leiding van Szymon Goldberg, dat de eer te beurt viel het Holland Festival te openen door zijn eerste openbare uitvoering. Tot besluit van de avond presenteerde Cruys Voorberg een keur van oud-Nederlandse cos- tuums, waarna een ontvangst in het oude Haagse stadhuis volgde. Ingezonden Medeè-’;„ 'eri kimt U op de oude voet voort- r I. j S e I S v r a ■i e i. t, s. 1. 3 famine D-rjjk preparaat en 1, i, 1.

Zeeuwsch Dagblad | 1955 | | pagina 7