Strijd Helicopter-dienst Vlissingen- Rotterdam een groot succes Argentinië tussen twee totalitaire machten i Omgekomen kinderen in Den Ham ter aarde besteld u Instandhouding niet-planwegen geen gemakkelijke zaak LEXINGTON AMERICA'S BEST TOBACCOS I in vrouwen De arbeid van Trouw aan de Koningin Nieuwe methode van verkeersonderzoek nu -Jg, rBTTGTFïfflnsOTi Veewagens moeten dit jaar gekeurd zijn Deputatie uit Osnabrück aanwezig Coöp» Suikerfabriek ^Puttershoek” Voor de twee volgende weken zijn alle plaatsen nu reeds besproken Er komt nadere wettelijke regeling Verkeersovertreders uit Tholen voor Kantonrechter ZEEUWSCH DAGBLAD Zaterdag 18 Juni 1955 pagina 3 Alle verwachtingen werden overtroffen Droeve plechtigheid Het internationaal sociaal overleg J Natuurlijk geef ik jouw merk... nrE LG IQUÏ^EJjöW Om de vrijheid van godsdienst Oranjeverenigingen op Soestdijk Vul een briefkaart in Tegemoetkoming aan polders en waterschappen Zeedijken te Nieuw-Vosmeer worden verzwaard VADERDAG 19 JUNI ingezonden Mededeling (adv.) P VLISSINGEN, 17 Juni. Nu precies een maand geleden r - 2 =5 De wat zal. .OUO vc- likt in elft den ad. tot een 000 500. ge- en- Hei den rste oei. .mi, de ia: r.e. :ert be. ne9 net ez9 :ch. in iel. oen op ar- Jka ge- s»t»ww«i een spontane ongeorganiseerde opstand was uitgebroken, waar aan eenheden van leger, zee- macht en luchtmacht deelnamen. Een gevaarlijke, fanatieke op stand, die Peron dwong zich terug te trekken in een geheim hoofdkwartier. De dictator had met vuur ge speeld en lelijk zijn vingers ge brand. Doch bij een blijvende en uitgebreide dienstlijn zal ongetwijfeld een ver schuiving naar de categorie der za kenmensen volgen, vooral wanneer de helicopter nóg meer wordt geperfec tioneerd, zodat grote vertragingen ach terwege zullen blijven! Op het ogenblik is de toe stand niet duidelijk in Argenti nië. De verbindingen met de of ficiële persbureaux zijn verbro ken. De chaos in het land moet groot zijn. De regering beweert, dat de opstand onderdrukt is, zette echter nood-vlieghaven MIDDELBURG 17 Juni. De af deling Zeeland Noord van de Ned. Vereniging tot Bescherming van Die ren vestigt er de aandacht op, dat haar inspecteur, de heer M. de Jonge, op verzoek van „Den Haag” veewa gens keurt. De oude nummering van deze wa gens loopt dit jaar af en wanneer het nieuwe nummer wordt aangebracht, dient het veevervoermiddel gekeurd te zijn. Bij verzuim is men strafbaar. Het komt dus hier op neer, dat alle veevervoermiddelen nog dit jaar ge keurd moeten worden. Men kan zich hiervoor vervoegen op Veersesingel 236 te Middelburg of een telefonische af spraak maken door 01180-3128 te draaien. DEN HAAG, 17 Juni. Op de al gemene begraafplaats in Den Ham zijn vanmiddag de twee meisjes J. H. Kos ters en I. Heikens ter aarde besteld, die vorige week Zaterdag bij het auto busongeluk in Osnabrück om het leven zijn gekomen. Er bestond voor de plechtigheid een zeer grote belangstel ling, onder meer van de zijde der ge meente Osnabrück. In de Hervormde Kerk werd een rouwdienst gehouden, die geleid werd door ds H. A. Labrie, Nederlands Her vormd predikant te Den Ham. Het stoffelijk overschot van de meisjes stond tijdens deze dienst opgebaard naast het doopvont. Nadat ds Labrie had gesproken naar aanleiding van Romeinen 8 31, sprak de predikant van de Gereformeerde Kirche van Os nabrück, pastor Buitkamp, over Psalm 804. Van de kerk trok de begrafenis stoet naar het kerkhof, waar achter eenvolgens het woord voerden de heer J. Klein Rensink, Hervormd hulppre diker te Den Ham, de burgemeester van Den Ham de heer G. Bramer, en ds Labrie. Tijdens de gang naar het kerkhof luidden de twee kerkklokken van Den Ham. Op de begraafplaats werd gezongen door de leerlingen van de Christelijke nijverheidsschool voor 's-GRAVENHAGE, 17 Juni. Blijkens "et jaarverslag 1954-1955, der Coöp. Sui- -rfabriek „Puttershoek” werden aan de ja’oriek te Puttershoek afgeleverd door 1;dsn: 460.475.000 kg bieten, afkomstig yan 7672 ha. In totaal werden yerwerkt kg bieten tegen 450.111.201 kg Het gemiddelde suikergehalte bedroeg ‘542 tegen 16.22 in 1953. De gemid- elde tarra was 23.14 en vormt een zeer ’cnerp contrast met 1953 toen deze slechts ’•«6 bedroeg. Geproduceerd werd 62.456 ton kristal- J‘>:er en bijsoorten, tegen 58.888 ton in Bij gelegenheid van de derde twee jaarlijkse beeldhouwtentoonsteliing, die van Juni tot September in Antwerpen wordt gehouden, zijn twee nieuwe post zegels uitgegeven. De voorstelling op de zegel is een werk van de Belgische beeld houwer Bik Wauters (1882-1916) en geeft weer „De razende maagd”. De postzegel van 1,20 franc is groen en de zegel van 2,— franc is violet ge kleurd. 5' 811N H A I r J w 8 t De betekenis van de pauselijke ban mag niet onderschat wor den, maar moet concreet en ernstig worden genomen. Als een bliksemslag is het bericht in Argentinië ingeslagen. Het heeft de reeds verbitterde ge moederen op een kookpunt ge bracht. Al het nog steeds slui merend verzet tegen de dicta tor ontwaakte plotseling onder de gelovige rooms-katholieken en barstte aan alle kanten los. De pauselijke ban in deze tijd had een luchtbombardement ten gevolge op de regeringsgebou wen. Straaljagers gierden over de hoofdstad Buenos Aires en tijdens bloedige gevechten in de straten moeten veel doden zijn gevallen. Het was duidelijk dat Vlissingen zette echter door, schiep een nood-vlieghaven en wachtte de loop der gebeurtenissen af, vertrouwend, dat het goed zou gaan. En het is goed gegaan, on danks alle meningen van zeer vele pessimisten. Nog slechts gedurende één maand en dan nog maar op drie dagen per week is de heli- hopter-verbinding niet Rotterdam tot stand, doch men mag nu reeds spre ken van een groot succes. Het begin was moeilijk, de eerste week was de toeloop niet overweldigend, doch zij groeide in de daarop volgende weken zodanig uit, dat het toestel vrijwel „vol” vertrok. Thans is reeds bekend, dat volgende week én de daarop volgende week geen passa giers meer geboekt kunnen worden: iedere dag zijn de zes beschikbare plaatsen reeds besproken....! Een groter succes kan men zich moeilijk wensen. zwaar drukkende kosten van de niet- planwegen. De minister van Verkeer en Water staat heeft voor 1953 en 1954 uit ge melde som aan Zeeland toegewezen onderscheidenlijk f 187.500 en rond f 155.000. Ged. Staten zijn belast met de verdeling daarvan met inachtne ming van de daartoe door de minister gegeven richtlijnen. Wat deze richtlijnen aangaat mag ten hoogste 25 pet. van het aan de Provin cie toegewezen bedrag worden bestemd voor verbetering en aanleg van niet- planwegen door polders en waterschap pen. Met Inachtneming van de bedoelde richtlijnen en rekening houdende met de draagkracht van de polders en waterschappen is als onderhoudsbij drage over 1953 door Ged. Staten ver deeld rond f 120.000. Over 1954 is ver deeld rond f 128.000. Intussen is door de Commissie Oud aan de regering een rapport uitge bracht omtrent de wegenfinanciering. In dit rapport is mede rekening ge houden met het beschikbaar stellen van middelen voor het instandhouden (inbegrepen aanleg <n verbetering) van niet-planwegen. maar het is niet onwaarschijn lijk, dat de laatste dagen van Peron zijn geteld. Wel is duidelijk dat het Va- tiaan doel heeft getroffen, zon der dat de kerk ook maar een schot heeft gelost. Het geeste lijke wapen, de kerkelijke ban, is, mits op de juiste tijd en on der de meest geschikte omstan digheden toegepast, geducht. En het heeft er alles van dat dit wapen voor Argentinië niet te vroeg en niet te laat is ge bruikt. Met het- excommuniceren van een regering stort de Paus zich bewust in een politieke strijd, een strijd die verlies aan pres tige kan betekenen, maar winst als het de kerk in het betrok ken land lukt zich van de knel lende banden te bevrijden. Het is interessant om nauw keurig de ontwikkeling in Argen tinië te volgen, omdat in dit land de totalitaire macht van de rooms-katholieke kerk zich heeft geplaatst tegenover de dictator Peron. We zjjn in het algemeen tegen totalitaire machten in elke vorm. Maar dat betekent niet dat we als een eventuele glim lachende derde alleen maar toe schouwer z<jn. Want het is ons een lief ding, dat een tweede Hitler, die Peron eigenlijk is, door de knieën gaat, vooral als zo’n dictator de vrjjheid van gods dienst vertrapt. Cj01 de bieten is uitbetaald 21.824.473. ue onkosten voor de bieten bedroegen 2498.720,fabricagekosten en onder- ft°ud 6.925.820,—. 35174>^en^8^ ^er prociucten bedroeg exploitatierekening sloot met een “Wo van 6.848,—. opende de „SABENA” de helicopterlijn op Rotterdam. De gemeente Vlissingen, reke ning houdend met de resultaten der voor-oorlogse luchtlijn der K.L.M., achtte een dergelijke verbinding van zonadig belang voor Vlissingen én Zeeland, dat zij niet schroomde, belangrijke bedragen te investeren in deze zij het dan tijdelijke verbinding. Aanvankelijk lag het in de bedoeling, dat de gemeente Middelburg zou samenwerken in deze verbinding, doch afgeschrikt door de hoge kosten èn de lijdelijke aard der lijn, trok men zijn toezegging in. de snelle verbinding met Rotterdam groot is. Té groot voor het aantal be schikbare plaatsen. Bewezen is, dat de bestaansmogelijk heden voor een helicopterverbinding er liggen. Uit heel de provincie kwa men de reizigers: zowel uit Breskens als uit Goes terwijl de Middelburgers eveneens groot in aantal zijn geweest. De helicopterverbinding met Rotter dam gedurende de E-55, houdt vanzelf in, dat vele touristen van deze verbin ding gebruik maken, zodat zij het aan tal personen, dat voor zaken gebruik maakt van de helicopter nog belang rijk overtreft. BAARN, 17 Juni, „Hier Staan wij nu, uw volk en zijn vorstin. Het is een gloriedag in het bestaan van de federatie geworden”, aldus sprak vanmiddag omstreeks half één kolo nel M. A. Smeenk, voorzitter van de Federatie van Oranjeverenigin gen tot Koningin Juliana aan wie hij even tevoren, samen met de ove rige vijftien leden, was voorgesteld door de voorzitters van de Baarnse en Soester Oranjeverenigingen, jhr F. Hooft Graafland en de heer J. J. M. Festen. Even later onderstreepten de 350 dames en heren, die voor het bor des in de tuin van het paleis Soest- djjk stonden opgesteld, nog eens wat hun voorzitter had uitgesproken. „Wij zweren u trouw en staan pal rond uw troon”, zo klonk in het speciaal voor deze gelegenheid ge schreven lied van hulde, dat met begeleiding van het politiemuziek- corps uit Amersfoort op de wijze van „In naam van Oranje” werd gezon gen. Daarmee betuigden deze afge vaardigden van de Oranjevereni gingen uit het gehele land trouw aan de vorstin. Als zodanig kan overigens het gehele bezoek van de Federatie, die in Congres te Amers foort bijeen is, worden gekenmerkt. Nadat het bestuur van de federa tie was voorgesteld, boden de twee oudste vrouwelijke bestuursleden, de dames van Vloten en Vijlbrief een fruitmand aan. Enige tijd onderhield Juliana zich nog met DE CIJFERS: Gedurende de afgelopen maand maakten in totaal 144 personen van de helicopterverbinding tussen Vlissin- gen-Zierikzee en Rotterdam gebruik. Ingedeeld naar de verschillende tra- ’s-GRAVENHAGE, 16 Juni. In de komende weken zal de dienst ver keersonderzoek van de Rijkswater staat op zeven punten langs de Neder landse wegen een zg. oorsprong, en bestemmingsonderzoek houden. Het doel hiervan is te onderzoeken of de wegen op de bepaalde punten aan de eisen voldoen welke het moderne ver keer stelt, dit met het oog op de toe komstige wegverbeteringen. De manier waarop dit onderzoek ge- i schiedt, is voor de Rijkswaterstaat vol komen nieuw. Men zal namelijk aan chauffeurs van passerende motorvoer tuigen een bedrukte briefkaart uitrei ken waarop enkele vragen dienen te worden ingevuld, o.m. begin- en eind punt van de rit, tussenbestemming en categorie waartoe het voertuig be hoort. Deze kaarten kunnen ongefran keerd worden verzonden. Het wordt van groot belang geacht dat degenen, die een dergelijke kaart ontvangen, deze zo juist mogelijk in vullen en zo spoedig mogelijk verzen den. Op deze wijze kunnen de wegge bruikers meewerken aan het opvoeren van de verkeersveiligheid, want door deze medewerking krijgt men bij de Rijkswaterstaat een juftt overzicht van de stand van zaken. De onderzoeken zullen worden gehouden: 21 Juni a.s. op Rijksweg nr. 9 bij Alkmaar, 23 en 26 Juni a.s. in Wassenaar aan de Zijde- weg en de van Oudermeulenlaan, en 12 Juli a.s. bij de overgangen van de grote rivieren te Moerdijk, Gorinchem, Hedel en Nijmegen. Evenals, dat het geval is bij de Verenigde Naties is wél het China van Tsjang Kai Tsjek, lid van de Inter nationale Arbeidsorganisatie; doch niet de Chinese Volksrepubliek. Tegen de mandaten van de afgevaardigden van Formosa zijn bezwaren ingediend door de regeringen van Bulgarije, Tsjecho-Slowakije, Polen, Rusland, Oekraïne en Wit-Rusland. De mandaten-commissie van de LA. O. adviseerde in een zo typisch poli tieke kwestie als deze geen beslissin gen te nemen, die afwijken van die der Verenigde Naties, m.a.w. de zaak althans voorshands te laten zoals zij is. Van communistische zijde werd er op gewezen, dat de Chinese Volks republiek de laatste tijd wordt erkend en ingeschakeld op conferenties, die niet van de Verenigde Naties uitgaan. Men beriep zich daarvoor o.m. op de Bandung-conferentie en de Geneefse conferentie over Korea. Ondanks de protesten van de com munistische landen volgde de Inter nationale Arbeidsconferentie het ad vies van haar mandaten-commissie. Slechts de vertegenwoordiger van Noorwegen distancieerde zich van deze beslissing. Treffend was in het algemeen debat over het rapport van de directeur- generaal de speech van de vertegen woordiger van Sierra Leone. Hij wees er op, dat in het verleden tal van grote Westerse landen pas onder gro te druk hebben bêsloten tot mede werking aan de opbouw van onder ontwikkelde gebieden, waarmede zij op een of andere wijze politiek ver bonden zijn. Bijna hartstochtelijk pleitte de representant van Sierra Le one voor een doeltreffende en snelle h'-ilp aan de onder-ontwikkelde gebie den, opdat reeds thans de psycholo gische voorwaarden worden gescha pen voor een goede samenwerking, zo dra deze gebieden een gelijkwaardige Plaats naast de grote mogendheden hebben ingenomen. Wie snel helpt, helpt dubbel, zei de neger-represen- tant van Sierra Leone! M. RUPPERT. jecten kunnen wij U het volgende beeld geven: van Vlissingen naar Zierikzee: 14, terug uit Zierikzee naar Vlissingen: 11 van Zierikzee naar Rotterdam: 8, terug uit Rotterdam naar Zierikzee: 20 van Vlissingen naar Rotterdam: 50, terug uit Rotterdam n. Vlissingen: 41. Bovendien boekten nog enkele passa giers vanuit Vlissingen naar Knocke en Brussel, doch dit aantal is in ver gelijking met de bovenstaande cijfers gering te noemen. Over het algemeen voelt men dus meer voor een snelle verbinding met „Holland” dan met het buitenland (België). Echter, nu de vacanties be ginnen, kan men over deze buiten landse verbinding nog heel weinig zeggen. Mogelijk, dat meerdere per sonen hiervan gebruik zullen maken om een vacantietripje naar Knocke of Brussel te maken. Vast staat, dat de belangstelling voor meisjes te Vroomshoop, waarvan de twee omgekomen kinderen ook leer lingen waren. De plechtigheid werd bij gewoond namens de Commissaris der Koningin in Overijssel door het lid van Provin ciale Staten de heer J. M. Rudelsheim, door Oberbürgermeister Buttenberg en Stadtdirektor Vosküller van Osna brück, door tal van andere afgevaar digden uit deze Duitse stad en door vele deputaties van instellingen en or ganisaties. Na de begrafenis heeft de burge meester van Den Ham een telegram aan het gemeentebestuur van Osna brück gezonden, waarin hij nogmaals de dank van de bevolking van Den Ham betuigt voor de hulp en het me deleven van heel Osnabrück. MIDDELBURG, 17 Juni. - De instandhouding van de niet-plan wegen baart veel zorg, omdat de kosten daarvan in vele gevallen de draagkracht van de onderhouds plichtigen te boven gaan. Onder niet-planwegen worden verstaan de wegen, die niet voorkomen op het Rijkswegenplan noch op de door de Prov. Staten vastgestelde plannen van secondaire- en tertiaire wegen. In afwachting van een nadere wet telijke regeling is op de begroting van het departement van Verkeer en Wa terstaat, voor het eerst voor 1953, f 1.000.000 uitgetrokken, teneinde daar uit de polders en waterschappen eni germate tegemoet te komen in de zo Koningin zich nog met kolonel Smeenk, alvorens afscheid werd ge nomen. Drie maal klonk nog een „Leve de Koningin”. Daarmee was een eind, gekomen aan dit bezoek. erwijl er zelfs over gesproken werd de overleden grote Eva Peron zalig te verklaren, heeft de Paus de dicta tor Peron van Argentinië en zijn mannen in de ban ge daan. Als de twee uit dit land uitgewezen Rooms-Katholieke kerkelijke leiders, mgr Tato en mgr Novoa, in Rome verslag hebben uitgebracht is het zelfs niet onmogelijk dat President Peron en zijn naaste vrienden persoonlijk getroffen worden door de excommunicatie in de zwaarste vorm. Dat betekent dan, dat Peron niet alleen als regeringsleider maar ook indi vidueel zijn strijd moet voortzetten. En het zal een strijd wor den, die de harde, ja haast waanzinnige dictator niet zal kun nen winnen met een fanatieke lijfwacht, politie of leger. Want een oorlogsverklaring van het Vaticaan heeft ook nog in deze tijd vérstrekkende religieus-psychologische gevolgen. Gevolgen, die zich wel het sterkst zullen doen voelen in zijn eigen land, dat toch nog steeds voor rooms-katholiek doorgaat. NIEUW-VOSMEER, 16 Juni. De raad dezer gemeente heeft besloten 82.000,— voor .rioleringswerkzaamhedep in' dit voor de watersnoodramp getroffen dorp uit te trekken. De raad ging eveneens accoord met het verzwaren van de zeedijken, waardoor de coupure aan de veerweg moet worden gedicht, terwijl drie woningen moeten worden afgebroken. Een zaak, die wél van belang is voor Nederland, is door één der Ne- derl. regeringsgedelegeerden, Mag. Dr J. G. Stokman, door middel van ’n tweetal resoluties aan de orde gesteld, n.l. de arbeid van vrouwen in het be drijfsleven. De eerste resolutie betreft de be- langen van meisjes, die pas op latere leeftijd in het bedrijfsleven gaan wer ken, omdat zij eerst in het ouderlijk gezin gewerkt hebben, en voorts de vrouwen, die geen kinderen meer te verzorgen hebben. Een groot deel van deze vrouwen zocht z.g. part-time be trekkingen, doch kan daar dikwijls moeilijk in slagen. De resolutie vraagt nu bijzondere voorzieningen terzake van opleiding, arbeidsvoorwaarden e.d. voor deze vrouwen. De tweede resolutie handelt over een eveneens zéér belangrijke groep wer kende vrouwen, n.l. zij die, hoewel zij nog kleine kinderen hebben, tóch ar beid in loondienst moeten aanvaar den. Uit publicaties van de Wereld gezondheidsorganisatie en van de In ternationale Arbeidsorganisatie is dui delijk gebleken, dat de afwezigheid van de moeder juist in de leeftijd van 1—6 jaar een uiterst nadelige invloed op deze kinderen heeft. Ook al wordt er door familieleden of in „kinderbe- waarplaatsen” nóg zo goed voor deze kinderen gezorgd, de regelmatige scheiding tussen moeder en kind heeft èn op de moeder, maar vooral ook op het kind een zo negatieve invloed, dat de gevolgen daarvan het gehele leven merkbaar blijven. Een arbeidsverbod voor deze moeders is ’zeker in de internationale sfeer on bereikbaar. Maar wat wèl bereikbaar is, wordt door pater Stokman nagestreefd, n.l. bijzondere voorzieningen, bijv, op het punt van de arbeidstijd, waardoor deze moeders samen met hun kinderen kun nen eten en dergelijke maatregelen. In zjjn tweede resolutie vraagt hij daarom de bijzondere aandacht van de Raad van Beheer van de I.A.O. voor dit pro bleem. BERGEN OP ZOOM, 17 Juni. Voor het kantongerecht heeft terecht gestaan J. v. d. W. uit Oud-Vossemeer, die op 24 Februari j.l. onder Halsteren over de rholenseweg had gereden met zodanige snelheid achter een auto dat nij zijn wa gen niet op tijd tot stilstand had kunnen - brengen. Ook liet hij W. v. d. W. rijden met een auto, die niet was voorzien van deugdelijke remmen. Het eerste feit werd door J. v. d. W. ontkend. Het had gesneeuwd en de weg was glad. Met een snelheid van 30-40 km had hij op een afstand van 30 meter ach ter de jeep gereden. Toen deze afremde en hij voorbij wilde gaan, moest hij weer afremmen voor een tegenligger. Het an dere feit werd door W. v. d. W. erkend. De ambtenaar o.m. vroeg tegen beiden een boete van 50,— subs. 10 dagen. Rekening houdend met de omstandig heden veroordeelde de Kantonrechter beiden tot 35,— subs 7 dagen. J. V. uit Tholen had op 25 Februari j.l. onder Halsteren één van zijn werkmen sen met een auto laten rijden, zonder dat deze voorzien was van brandende stoplichten. „Toen ik keek bij het weg rijden, brandden ze nog”, voerde ver dachte tot zijn verdediging aan. Het kost te hem conform de eis 15,— subs. 3 dg. I rj en belangrijk onderwerp, dat op de I internationale Arbeidsconferentie aan de orde is, betreft de bescherming Jan rond-trekkende arbeiders in de on- I ^-ontwikkelde gebieden. Nederland heeft, althans wat het moederland betreft, geen onmiddelljjk belang bij dit probleem. Een zéér groot jeel van de wereld echter wel. Duizen den en tienduizenden arbeiders in de onder-ontwikkelde gebieden moeten mijlen ver van huis werken. Van „ééns- in-de-week-naar-huis” is geen sprake. In het thans in voorbereiding zijnde stuk worden aan de desbetreffende re geringen allerlei aanbevelingen gegeven betreffende de huisvesting, de voeding eI1 andere dienstvoorwaarden van deze arbeiders. I-:-:-...':

Zeeuwsch Dagblad | 1955 | | pagina 3