en daarna uit naar Uruguay Bao Dai Vliegtuigen bombardeerden de hoofdstad en weken TORPEDO ONTPLOFTE DUIKBOOT GEZONKEN Getuige Baden trekt al zijn „bekentenissen’’ K van afgezet als Keizer Vietnam Peron en zijn regering in de ban 11) Het Treinongeluk Brazilië Opbrengst wittebroodsactie f 250.000*- Amerikaanse vliegers spoedig vrij „Ten Anker in Tholen geopend weer Europa ser* ze Kolen in Belgie duurder Lpstandige stamleden legden hinderlaag in Premier Ngo Dinh Diem kan republiek uitroepen Geen commissie van onderzoek naar Nederland wegens „onveiligheid” Dertien opvarenden van Britse onderzeeboot „Sidon” omgekomen „Ik fantaseerde, omdat ik bedreigd werd!" in Ernstig ongeval op Engelse marinebasis Woedend publiek steekt station in brand t Familieraad grijpt in Staking PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Slachtoffer ontploffing te Rotterdam overleden. Naar Uruguay Arbeiders in actie DE BILT ZEGT: Droog weer. 12 gr. 15 15 22 21 24 31 27 27 27 15 22 22 22 27 27 Staat van beleg Onderdrukt? Onrust in Aden A lie JAARGANG No. SUB (ZIE PAGINA 2) MARINE IN OPSTAND IN ARGENTINIË de rooms katholieke kerk in Argentinië. het VRIJDAG 17 JUNI 1955 Directeur: JACQ DE SMIT 9 9 Abonnementsprijs 0.47 per week, 12.— p. maand, 5.85 p. kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 22 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 et. per woord en Canadese ambassadeur In het re geringsgebouw. Stockholm Oslo Kopenhagen Londen Luxemburg Parijs Bordeaux Grenoble Genève Zurich Berlijn München Frankfort Wenen Innsbruck Rome Het algemene Argentijnse vakver bond, dat de regering-Peron steunt, heeft bepaald dat op Vrijdag ner gens in Argentinië zal worden ge werkt, zulks ter ere van de nage dachtenis van hen, die Donderdag bij de opstand het leven hebben ver loren. Bovenstaande foto werd tijdens het weekend genomen, toen de politie in Buenos Aires op last van de regering overging tot fouil lering van rooms katholieke de monstranten. SAIGON, 12 Juni. De raad van de keizerlijke familie van Vietnam, die bevoegd is alle „intermne problemen in de familie” te regelen. de benoeming en afzetting van de keizers van Annam, heeft te Hue besloten keizer Bao Dai af te zetten als staatshoofd van Vietnam en zich uitgesproken voor de benoeming van premier Ngo Dinh Diem tot president van de Zuid- Vietnamese republiek. In de desbetreffende resolutie van de keizerlijke familie wordt Bao Dai het recht ontnomen zich lid van de keizerlijke familie te noemen. Het Vietnamese hoge-commissariaat te Parijs heeft medegedeeld, dat de familieraad, bestaande uit naaste en verre verwanten van de regerende vorst, bevoegd is alle „internationale proble men in de familie” te regelen. ZEEUWSCH DAGBLADf de bedoeling was Baden vrijuit te doen getuigen. De Officier van Justitie, Scenario, maakte er bezwaar tegen, dat een commissie naar Nederland zou gaan, omdat de veiligheid van haar leden niet gegarandeerd is. Hij herinnerde aan de aanslag op de Indonesische militaire attaché, majoor Harjono. Hij voegde hieraan toe: „Er zijn in Nederland veel onverantwoordelijke elementen”. Rechter Maengkom verwierp op zui ver practische gronden ook absoluut het naar Nederland gaan van deze commissie. Hierna werd het verhoop van Baden openbaar voortgezet. Nadat Baden zijn vorige verklarin gen han ontkend, werd een aantal verklaringen, die Baden in April 1954 tegenover de politie had afgelegd, voorgelezen. Nadat Baden nogmaals had verzekerd, dat alles fantasie was vroeg Scenario, hoe hij dan al deze feiten wist. Baden zei, dat hij een ver haal opstelde na het zien van foto’s van Schmid. Van Jungschlaeger had hij ve le verhalen gehoord. Daarna werd een bandopname afgedraaid van de verklaring van Baden aan Scenario, aan het eind inhoudende, dat Baden bereid was onder ede alles te bevesti gen. Ook deze verklaring trok Baden in. MEINEED. Hierna werd getuige Tomasoa ge confronteerd met Baden. Tomasoa zei onder andere, dat hij Baden meenam naar de onderneming’ Dramaga. Baden ontkende. Tomasoa zei verder, dat hij door Baden overgehaald was om Ba den naar de „baas” te brengen. Ook dit ontkende Baden. Rechter Maengkom zeide de indruk te hebben, dat Baden zich schuldig maakt aan meineed en verzocht de Officier van Justitie Sce nario, hem deswege te vervolgen. Me vrouw Bouwman verzocht Tomasoa tö vervolgen wegens meineed. De volgende zitting zal op 24 Juni worden gehouden. Het publiek, dat getuige was van het ongeluk het jongste van een reeks ongelukken, welke in de laatste tijd bij de Braziliaanse spoorwegen hebben plaats gevonden werd woedend en stak het station in brand. De brand kon echter spoedig worden geblust. ROTTERDAM, 16 Juni. In het St. Franciscusgasthuis te Rotterdam is vanochtend overleden de 15-jarige ma gazijnbediende C. F. die, zoals gemeld, gisteren ernstig werd gewond bij de ontploffing van munitie op de derde ontploffing en het zinken van de „Sidon” trachtten de commandant, luitenant-ter-zee der eerste klasse Hugh Verry, en andere officieren en manschappen kameraden uit het binnenste van de duikboot te red den. Door rook en vlammen werden de mannen gedwongen het schip te verlaten. F „Sidon” af. Zij slaagden er in enkele mannen naar buiten te helpen. Acht opvarenden werden met lich te verwondingen in een ziekenhuis opgenomen. Het wrak ligt in twaalf meter diep water. De „Sidon” heeft normaal een be manning van 44 koppen, doch volgens een woordvoerder van de marine is het niet waarschijnlijk, dat allen zich op het ogenblik van de ramp aan boord bevonden. Met een helicopter werden in grote haast een aantal duikers naar de plaats van de ramp overgebracht en ook een aantal bergingsvaartuigen hebben op dracht gekregen zich zo snel mogelijk naar Portland te begeven. Een duiker is kort na de ramp onder water een onderzoek gaan instellen, doch zonder resultaat. Kort na middernacht werd uit de naburige staat Uruguay gemeld, dat in totaal reeds 38 Argentijnse militaire vliegtuigen waren aangekomen, met in totaal 200 man aan boord. Zij waren op het vliegveld van Montevideo ge land, sommige toestellen hadden hun bommenlast nog aan boord. De Uru- guese militaire autoriteiten hebben de toestellen in beslag doen nemen. De bemanningen zullen ter beschikking van deze autoriteiten worden gesteld. De bemanningen van drie der uitge weken toestellen hebben verklaard, dat zij aan het bombardement van Buenos Aires hadden deelgenomen. Zij hadden evenwel niet naar hun basis kunnen terugkeren, omdat deze inmid dels door de regeringstroepen was be zet. Sommige vliegtuigen hadden ge wonden aan boord, die met ambulance- auto’s naar ziekenhuizen werden over gebracht. NEW YORK, 16 Juni De secre- taris-generaal van de Verenigde Na ties, Hammarskjoeld, heeft Donderdag op een persconferentie te New York verklaard te hopen, dat het probleem van de elf nog in communistisch China vastgehouden Amerikaanse vliegers tot oplossing kan worden gebracht binnen zulk een tijd, dat het bezoek van fa milieleden van de vliegers aan China onnodig is. Men had hem gevraagd of hij er voorstander van was, dat de fa milieleden naar China gaan om de vliegers te ontmoeten. Waarnemers legden dit uit als een aanwijzing, dat Hammarskjoeld ver wacht, dat de elf mannen spoedig zul len worden vrijgelaten. Verder zeide de secretaris-generaal dat hij nog geen antwoord heeft ont vangen op zijn laatste boodschap over de vliegers aan de communistische re gering van China. Berichten over de opstand zijn uiter mate verward, zodat hedennacht on mogelijk kon worden overzien hoe de toestand zich zal ontwikkelen. De eerste meldingen spraken van een bombardement door militaire vliegtuigen op het regeringsgebouw in de hoofdstad. Er zouden gevechten zijn uitgebroken tussen de wacht van het gebouw en aanvallende soldaten. Sol daten met bajonet op het geweer trok ken door de stad. Volgens een latere m ’ding zouden vijf bommen zijn geworpen. Naar A.F.P. meldde is het eerste re gime it infanterie ook in opstand ge komen en het tweede regiment zou zich daarbij later hebben aangesloten. EU de strijd in de stad zouden mor tieren en mitrailleurs zijn gebruikt. De regering riep via de radio alle troepen op trouw te blijven aan Peron. Het verkeer in de hoofdstad kwam ge heel tot stilstand. De mensen vluchtten van de straat en de winkeliers sloten in allerijl hun zaken. De arbeiders van de Peronistisch ge en taxi’s en bezetten op verzoek van entaxi’s en bezetten op verzoek van de bond een van de voornaamste plei nen in de hoofdstad. In de omgeving van het regerings gebouw werd een betoging gehouden voor president Peron, juist op het mo ment toen Marinevliegtuigen bommen wierpen. Er zouden volgens latere meldingen minstens twintig doden te betreuren zijn en vele gewonden. Volgens ooggetuigen werd door 300 man, gewapend met zware mitrailleurs een aanval op het regeringsgebouw gedaan, de aanval werd evenwel afge slagen. De aanvallers trokken zich te rug naar het ministerie van Marine, waar zich dertig opstandelingen had den verschanst. Op het moment, dat de opstand uit brak bevonden zich de Amerikaanse j Uitgave: Lichting „Zeeuwsch Dagblad” P Giro 274289. 10ofdkantoor: Goes, L. Vorststr. •j Tel. 2438 (b.g.g. voo” redactie Jjj voor advent, enz. 2970), Kantoren: Vlissingen: Nieuwstr. ja Telef. 326; Middelburg: Korte Lordstr. 35. Tel. administratie ;0()9 Tel. redactie 2347; Ter- neuzen: Dijkstraat 26-28, Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes DE OORZAAK Een woordvoerder van de marine deelde mee, dat het ongeluk te wijten is aan het ontploffen van een torpedo. Namens de marine-politie te Portland werd eerder meegedeeld, dat er geen aanwijzingen zijn, dat het ongeluk aan sabotage te wijten is. Men voegde daaraan toe, dat de ontploffing voor in het schip plaats vond. Schout-bij-nacht AMSTERDAM, 16 Juni Tijdens een bijeenkomst in het Kurhaus te Scheveningen heeft de voorzitter van het Nationaal Bakkerscomité twee chequé’s van elk ruim 125.000 gulden overhandigd aan de voorzitter van het Nederlasdse Rode Kruis, resp. aan de voorzitter van de Stichting 1940-’45. Deze ruim 250.000 gulden vormen de opbrengst van de door het Nationaal Bakkerscomité op 6 en 7 Mei j.l. ge organiseerde wittebroodsactie. had hij aan de politie bekend, dat hij lid was van de Nigo en andere feiten, wslke echter, aldus Baden thans, puur fantasie waren. -e zitting, die geheel openbaar was, v<..d bijgewoond door vertegenwoor- di .ars van het Nederlandse Hoge Com- m ssariaat en van de Britse ambassa- d Mevrouw Bouman begon met be- Z\ aren te uiten tegen het feit, dat de iVcr-ge maal de getuigeverhoren bij jesloten deuren waren gehouden. Zij at 2t het voornemen dit voor te leg- f i aan hogere instanties, omdat dit /ijkt van hetgeen gebruikelijk is. won hierover deskundig advies in. R ehter Maengkom herhaalde dat het Ter gelegenheid van de ingebruik neming van de nieuwe kerk der Ne derlands Hervormde gemeente te Ud- del heeft Koningin Juliana een fraaie avondmaalbeker met inscriptie aange boden. De beker werd namens de Ko ningin overhandigd door freule J. C. C. Roëll. Volgens ooggetuigen veroorzaakte de ontploffing aan boord van de on derzeeboot een zware rookkolom. On middellijk daarna sprongen een aantal mannen overboord, die allen door red dingsboten konden worden opgepikt. Direct na de ontploffing begon de „Si don” te zinken. Het water ter plaatse is bijna 12 meter diep. Het ongeluk ge- vanmnreen om kwart voor ne- De Britse luchtmacht had de dorpen op twintig Mei gebombardeerd, na dat een stam een gedeelte van een weg had vernietigd en een rege- ringsconvooi had aangevallen, waar bij vier man van het convooi waren gedood en een zwaar gewond. Meer dan honderd man hadden aan de aanval deelgenomen. De strafexpe ditie was ondernomen, nadat de stam een boete had genegeerd. De dorpsbewoners waren tevoren ge waarschuwd, dat hun bezittingen zouden worden gebombardeerd, zo dat er geen slachtoffers vielen. in Europa Donderdagavond regenbui zwaar bewolkt half bewolkt zwaar bewolkt licht bewolkt onbewolkt zwaar bewolkt onbewolkt- Hchtbewolkt half bewolkt zwaar bewolkt onbewolkt licht bewolkt zwaar bewolkt half bewolkt onbewolkt DE BILT, 16 Juni Droog weer met nu en dan wolkenvelden. Zwakke tot matige wind tussen Noord en Oost. Weinig verandering in temperatuur. Op- en ondergang van Zon en Maan: Zaterdag: Zon op 4.17 u„ onder 21.06 u. Maan op 2.27 u., onder 19.27 u. Hoogwater Zaterdag 18 Juni: Vlissingen: 12.09 u. 2.06 m., u. m. Terneuzen: 0.05 u. 2.01 m.. 12.37 u. DJAKARTA, 16 Juni. Getuige Fritz Baden heeft heden in de zestiende zitting in het proces-Jungschlaeger de bekentenissen, die hij vroeger tegen over de politie heeft afgelegd, dat hij betrokken was geweest in subversieve acties, ingetrokken. „Ik heb bekend onder druk en bedreiging. Ik ben nooit geranseld, of mishandeld, doch ik ben met woorden bedreigd, dat ik aan het leger zou worden uitgeleverd, waar men mij zou doodschieten, indien ik niet bekende. Mijn vrouw en kinderen zouden mijn lot delen”. Daarom Overzicht van de weersgesteldheid 1 zeven uur: RIO DE JANEIRO, 16 Juni. In een voorstad van Rio de Janeiro is een trein ingereden op het achterste ge deelte van een andere trein. Beide treinen werden zwaar beschadigd. Am bulances en dokters werden met spoed naar de plaats van het ongeluk gezon den. Men vreest, dat er vele slacht offers zijn. PORTLAND, (Zuid-Engeland), 16 Juni. Aan boord van de Britse onder zeeboot „Sidon” is vanmorgen een torpedo plotseling ontploft, terwijl het vaartuig in de haven van Portland lag. De duikboot zonk onmiddellijk. Der tien officieren en manschappen worden vermist en naar de Britse Admi raliteit vanavond meedeelde, is er geen reden te hopen, dat zij nog zullen worden gered. De „Sidon” lag met vier andere onderzeeërs in de haven van Portland, bij het moederschip „Maidstone”, toen de ontploffing zich voor deed. Men zou kort daarop zijn vertrokken. Om 21 uur Ned. tijd heeft de rege ring volgens een A.F.P.-bericht de staat van beleg in heel Argentinië afgekondigd. In de avonduren hebben opnieuw twee vliegtuigen van de opstande lingen aanvallen gedaan op het pa leis van president Peron. Een bom zou de gevel van de Amerikaanse ambassade hebben beschadigd. Honderden gewapende burgers, ge- Qrganiseerd in patrouilles, die op weg waren naar het Mei-plein, zochten ijlings dekking langs de huizen. Vol gens in Montevideo opgevangen be richten zou de opstand in Buenos Aires zich voortdurend uitbreiden. Ook in de tweede stad van Argentinië Rosario, zou een opstand zijn uitgebroken. Bo ven het centrum van de hoofdstad zouden luchtgevechten worden gele verd tussen machines van de regering en de opstandelingen. President Peron heeft vanuit zijn hoofdkwartier een radiorede gehou den, waarin hij zei: „Wij beheersen de toestand in Buenos Aires thans volko men”. Hij zei voorts te vertrouwen, dat de regeringsstrijdkrachten „spoe dig de door slechte elementen ver stoorde orde zullen herstellen”. Vervolgens kwam de mededeling van de president, dat de opstandige eenheden der Agentijnse marine zich hebben overgegeven, en dat de genen, die verantwoordelijk zijn voor de opstand zijn gearresteerd. Volgens zijn zeggen zou ook de groep opstandelingen, die zich in het ministerie van Marine hadden ver schanst, zich overgeven. Hij ver klaarde trots te zijn op het leger dat de regering trouw bleef. Naar Peron mededeelde, was het centrum van het verzet gevormd door de marineluchtmacht en perso neel van het vlootarsenaal. Peron besloot: „De strijd is thans beëin digd. De laatste vliegtuigen, die het Mei-plein hebben beschoten, vluch ten. De rebellen zitten nog in enkele centra. Deze zullen worden bezet en de schuldigen zullen aan de justitie worden overgeleverd. Tenslotte riep hij allen op huiswaarts te gaan, om dat de strijd door de militairen zou worden uitgevochten. BRUSSEL, 16 Juni De Belgischs prijzen van huisbrandsteenkool zijn met ingang van heden aanmerkelijk verhoogd. De prijzen van industrie- kolen zijn tegelijkertijd verlaagd, het geen vooral in arbeiderskringen onte vredenheid heeft gewekt. De minister van Economische Zaken is van plan met de kolenhandelaren te gaan on derhandelen, opdat de prijzen voor huisbrand minder rigoreus zouden worden verhoogd, dan thans het geval is. De verhoging van de kolen prijzen is een gevolg van de sanering van de Belgische steenkolenmijnen in het raam van de Europese Gemeenschap voor kolen en staal. BUENOS AIRES, 16 Juni De Marineluchtmacht en personeel van iet vlootarsenaal bij de Argentijnse hoofdstad zijn vandaag in openlijk verzet gekomen tegen de regering van president Peron. Er werd heden avond hard gevochten, terwijl vliegtuigen het stadscentrum met bommen bestookten, daarbij het regeringsgebouw als voornaamste doel kiezend. Het zag er hedennacht naar uit, dat de opstand door het leger en de luchtmacht kon worden bedwongen. Als men tenminste president Peron mag geloven, die een radiotoespraak hield. En als de berichten uit Uruguay juist zijn, dat daar tot op heden 38 Argentijnse vliegtuigen zijn aangekomen, die de wijk moesten nemen, omdat de basis van waaruit zij waren opgestegen om de hoofdstad te bombarderen bij hun terugkomst door troepen van de regering was bezet. De berichten over de plotselinge uitbarsting kwamen kort nadat bekend was geworden, dat de Paus de gehele Peronistische regering, de president inbegrepen, in de ban had gedaan wegens hun houding jegens - mat je die versprin- ver«eerslichten maar wat alleen ze zijn zo hoog... £an zich dan ook de vreugde s) deze driejarige peuter voor- 1 *,en> toen zij dezer dagen een V|Ansgro°t. verkeerslicht zó maar .voor z*ch op de straat kon be donderen. was echter geen service van rj_ g?meente, om een nieuwsgie- «e rieter van dienst te zijn, doch stiL^eV0’?. Yan een minder ern- IDEN, 16 Juni. Stamleden, die ia opstand zijn tegen het bestuur van het Britse protectoraat Aden, hebben Woensdag twee Britse offi- ciaren en tien inheemse soldaten ge dood en vijf inheemse soldaten ge wond, nadat deze in een hinderlaag waren gelopen. Een woordvoerder van het Britse mi nisterie van Buitenlandse Zaken zei, dat dit de ernstigste botsing was, die in de afgelopen jaren in dit gebied is voorgekomen. De hinderlaag werd gelegd door le den van de Rabizi stam. De Britse onderminister van koloniën, Lord Lloyd, verklaarde Woensdag in het Hogerhuis, in antwoord op vragen over het bombarderen van vijf dorpjes in een sultanaat in het Westen van Aden, dat de vernieti ging van bezittingen van wetteloze stammen door luchtbombardemen ten de meest doeltreffende en waar schijnlijk menselijkste straf is, wan neer deze stammen weigeren een collectieve boete te betalen. Waarnemend-hoofdredacteur Prof. Dr J. J. de Jong Medewerkers: J. A. van Bennekom, Middelburg; Ds W. C. van Burgeler, Kruiningen; A. I. Catsman, Aardenburg; Ds D. J. van Dijk, St. Annaland; J. S. Hoék, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Hunssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; Ds J. Kwast, Vlissingen; J. Laport Goes; J. Lodder, Vlissingen; J. Moli, Vassmgen; K. C. van Spronsen, Goes; A. H. S. Stemerding, Souburg; R. Zuidema, Goes. de later, dat de ontploffing geschiedde in een torpedoruim. waar Van Doorns en groshandel in wapens is gevestigd. gen. In de weinige minuten tussen de die waren uitgerust met zuurstof maskers, daalden in de zinkende onk kt aocn, noe aan Weldig;Oreeu vond het maar ge‘ 2.22 m. Wemeldinge: 1.15 u. 1.51 m., 13.52 u. 1.78 m. Zierikzee: 0.59 u. 1.29 m., 13.37 u. 1.54 m.

Zeeuwsch Dagblad | 1955 | | pagina 1