IS TEN EINDE stemming voor ruil voor Prinses Margriet legt eerste steen Canadese ambassade Koene redding van Goesenaar Geen herenigd Duitsland neutraliteit wordt in Leer BRITSE SPOORWEGSTAKING gemaakt Evipan” reisklaar Regering, bonden en stakings- leiders kwamen tot overeen- in s Parool in Engeland: Neem de trein weer Ambassadeur Stone: beschouwen u op u en eigen prinses Nog 16 gewonde kinderen in Osnabrück De Canadezen zijn trots als hun De staking van Amsterdamse Diamant bewerkers ■e Heviger kerkstrijd in Argentinië Droomvloot op het IJ Onlusten in Saigon Poging van Westerling per trein naar Marseille? de Sowjet-Unie in die richting is tijdverspilling PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND twee landen verricht officiële daad n ft Adenauer sprak met Eisenhower Eerste doel de Franse haven Le Havre? al Voorstellen van Rijksbemiddelaars verworpen Vrijdag teraardebestelling van twee omgekomenen DE BILT ZEGT: Iets hogere temperaturen. Dochter van ZEEUWSCH DAGBLAD Stichting lie JAARGANG No. 3113 (Zie pagina vijf). de blijde gebeurtenis toegevoegd van de geboorte van Prinses Margriet. een ondergang van Zon en Maan: 22.35 u. WOENSDAG 15 JUNI 1955 Directeur: JACQ DE SMIT Abonnementsprijs 0.47 per week, 2.— p. maand, 5.85 p. kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 22 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord En dit is dan een facet van de Am» sterdamse vlootweek, voor de connois seurs van de romantiek Niet langer is Hr Ms kruiser „De Ruyter” een ontzagwekkend dreigend monster, wanneer de avond het schip gevangen heeft, onder de lichtjes, rus tig deinend op de golfjes van het IJ. Het venijnige van Hr Ms „Hobein” is eveneens verdwenen, ze heeft plaats gemaakt voor een droomboot in een lijst van licht, zó uit een sprookje Straks komt echter weer, de zon, het daglicht, en dan zal de „De Ruyter”, nu als een speelse tekening van d0 lichtfee op de achtergrond, weer al zijn koude staal dreigend ontbloten..... Dan zal ook deze droom, als elk® -’’•o-^in, in n ’c’ 'ri—?feno'dir gaan. Qok herinnerde hij aan het feit, dat vele land met dig” naar de waterpas gekeken, om zich te overtuigen, dat dit vakwerk in orde was. De Prinses tekende daarop een ver klaring, dat zij de steen heeft gelegd, welke verklaring met een aantal do cumenten door haar in een koker van aluminium werd gesloten, die even eens in het bouwwerk zal wordén in gemetseld. In die koker werden voorts foto’s van de Nederlandse koninklijke familie ingesloten, alsmede een hoe veelheid Canadese en Nederlandse bankbiljetten (van 1000 dollar en 1000 De busondernemer, met wiens bus het ongeval is geschied, heeft voor de familieleden van de slachtoffers be langeloos een bus ter beschikking ge steld om morgen een tocht naar Osna brück te maken. Met de bus zullen be halve ouders ook enige tantes, ooms en grootvaders van de slachtoffers, als mede enkele hoofden van scholen uit Den Ham, die door de kinderen wor den bezocht, naar Osnabrück reizen. De begrafenis van de twee omgeko men kinderen is bepaald op Vrijdag 17 Juni. Des middags om half drie zal in de Ned. Herv. Kerk te Den Ham een rouwdienst worden gehouden, waarna de teraardebestelling geschiedt op de algemene begraafplaats. In de Belgische stad Kortrijk zijn gisteren ongeregeldheden uitgebroken in verband met het feit, dat de Kamer van Volksvertegenwoordigers de on- derwijsherziening van de socialistische minister Collard heeft aangenomen. Katholieke betogers braken op ver scheidene plaatsen straten open en bouwden van de stenen barricades. De betogers waren tevoren met zwarte vlaggen door de stad getrokken. Zij werden door de politie verdreven. BUENOS AIRES, 14 Juni. Aan hangers van Peron hebben gisteren in Buenos Aires een hevige aanval jedaan op het paleis van de Aarts bisschop, Kardinaal Copello. Een aan tal Katholieke demonstranten duldde dit niet en vloog de Peronisten aan, zodat een hevig gevecht ontstond. De Peronisten hielden een mars door de stad ter ere van Eva Peron. In het Huis van Afgevaardigden en Senaat van het Argentijns Congres zjjn inmiddels de verschillende inci denten in het land ter sprake geko men. De Katholieken werden uitge maakt voor raddraaiers. President Peron heeft tenslotte in een toespraak gewaarschuwd dat de Regering gereed is alle geweld met de haar ter' beschikking staande mid delen tegen te gaan. Peron zei, dat htf in de 12 afgelopen jaren gepoogd had om tot harmonie met de Rooms- Katholieke geestelijkheid te komen door in het land „betere geestelijke voorwaarden” te scheppen. Terwijl Peron de bevolking tot rust maande, marcheerden de demonstran ten van de President verder door de stad en trachtten een café in brand te steken. Peron zei verder, dat het in Argen tinië geen godsdienstige kwestie be trof doch een zaak van de geestelijk heid en de politiek. Hij sprak de ge ruchten tegen als zou de legerleiding zich tegen hem hebben gekeerd. De Argentijnse regering heeft twee hoge r.k. geestelijken uit hun functie ontzet. Het zijn mgr Manuel Tato, hulpbisschop-generaal van Buenos Aires, en mgr Ramon Novoa, Kanun nik. Zij worden verantwoordelijk gesteld voor de recente ongeregeldheden In Buenos Aires. Hun wordt verweten, dat zij hun aanhangers hebben aange zet openbare en particuliere eigen dommen te beschadigen, dat zij pro cessies hebben georganiseerd in strijd met het verbod van de regering en de landsvlag hebben onteerd. Uitgave: „Zeeuwsch Dagblad” Giro 274289. Joofdkantoor: Goes, L. Vorststr. Tel. 2438 (b.g.g. voo- redactie ,(35 voor adveri. enz. 2970), an toren: Vlissingen: Nieuwstr. ,•<1. Telef. 326; Middelburg: Korte v'oordstr. 35. Tel. administratie ,j09 Tel. redactie 2347; Ter neuzen: Dijkstraat 26-28. Exploitatie: josterbaan Le Cointre N.V., Goes Waarnemend-hoofdredacteur Prof. Dr J. J. de Jong Medewerkers: J. A. van Bennekom, Middelburg; Ds W. C. van Burgeler, Kruiningen; A. I. Catsman, Aardenburg; Ds D. J. van Dijk, St. Annaland; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huiissen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; Ds J. Kwast, Vlissingen; J. Laport Goes; J. Lodder, Vlissingen; J. Moli, Vlissingen; K. C. van Spronsen, Goes; A. H S. Stemerding, Souburg; R. Zuidema, Goes. ties inmiddels hebben vastgesteld, dat Westerling per trein naar Mar seille is vertrokken, waar hij waar schijnlijk op de „Evipan” zou wach ten. Kapitein Gaillard zou beweerd hebben nog een voormalige Duitse „snelboot” te bezitten, die de naam draagt van „Zeearend”. In Leer kwamen Maandagmiddag een aantal jongemannen en een meisje aan, die kapitein Gaillard hoewel ze er niet als zeelui uitzagen voorstelde als zijn „bemanning”, al dus D.P.A. Naar ons bij onderzoek hedenmiddag bleek, was de heer Westerling niet thuis en had ook de politie van Mar- sum het gerucht bereikt, dat hij de gemeente zou hebben verlaten. De heer Stone noemde het feit, dat de Prinses de steen wilde leggen, een unieke gelegenheid, zonder precedent in de geschiedenis. Hier is een Prinses van dit schone land, zo zei hij, die een begin maakt met het optrekken van. een gebouw, dat de vertegenwoor digers zal huisvesten van een ander land, dat haar geboorteland was. Zich tot de vele gasten richtend, waaronder minister-president dr Drees en enkele ministers las de heer Stone een bood schap voor van de Canadese premier mr St Laurent. De minister van Bui tenlandse Zaken, Paerson, had een boodschap gezonden, waarin hij aan Prinses Margriet zijn groeten zond. DE STEENLEGGING. Begeleid door de ambassadeur en voorgelicht door ir F. Brouwer, di recteur van Volker Bouwmaatschap pij N.V. te Rotterdam, heeft Prinses Margriet de grote hoeksteen op de onderbouw aangebracht. Gewapend met een fraai uitgevoerde troffel, waarop een inscriptie was aange bracht en die haar door de ambas sadeur was aangeboden, bracht de Prinses telkens heel voorzichtig ce mentspecie aan, waaraan de aan een takel hangende hoeksteen werd neergelaten. Met een hamer werd de steen beklopt en tenslotte heeft Prinses Margriet nog even „vakkun- ’s-GRAVENHAGE, 14 Juni. Dini Marsman, een van de als zwaar ge wond opgegeven slachtoffers van het autobusongeval in Osnabrück zou van avond, na uit het ziekenhuis aldaar te zijn ontslagen, met haar ouders in Den Ham aankomen. Hierdoor is het aantal kinderen, dat nog in het ziekenhuis te Osnabrück verblijft tot 16 gedaald. In de toestand van één van de zes jeugdige personen, die aanvankelijk in levensgevaar verkeerden, is in zo verre verbetering ingetreden, dat het levensgevaar is geweken. Thans is van vijf slachtoffers het levensge vaar nog aanwezig, terwijl de toe stand van de elf anderen nog ernstig is. AMSTERDAM, 14 Juni Het col lege van Rijksbemiddelaars heeft voorstellen gedaan om tot oplossing t® komen van het slepende arbeidscon flict in de Amsterdamse diamantin dustrie. Officieel wordt daarmee de staking, die al enkele maanden duurt, als afgelopen beschouwd. Het college van Rijksbemiddelaars heeft werkgevers en werknemers in overweging gegeven een aantal maat regelen te nemen, die zouden kunnep leiden tot sanering van deze industrie, O.m. zou de werktijd tot meer dan 40 uur moeten worden opgevoerd. Kort na middernacht is op vergadering van de stakende dia*1 mantbewerkers, die zijn aangesloten bij de algemene bond, het besluit gé? nomen, dat men niet accoord gaat met de voorstellen. 471 stakers spra ken zich tegen de voorstellen uit, 107 voor. Het is nog niet bekend of de werkgeversorganisatie, de Alge mene Juweliers Vereniging de voor stellen van het college heeft aan vaard. gulden tot 1 dollarcent en 1 cent). Voorts zullen daarin ook nog worden gesloten exemplaren van de Neder landse dagbladen (met het verslag van de plechtigheid en van de Londense „Times”. „Vijftien jaar geleden werden de banden gesmeed, toen de Nederlandse koninklijke familie in Canada een vluchtoord werd aangeboden. Twaalf jaar geleden werden de banden nog aangesnoerd, daar onze landen van dat ogenblik samen een Prinses hebben. Wat kon beter de geest van deze plech tigheid symboliseren dan dat deze Prinses met dankbaarheid de eerste steen heeft gelegd voor de nieuwe am bassade van het land, waar zij gebo ren is?” Dit zei de minister-president dr W. Drees in antwoord op de rede van ambasadeur Stone. Hij herinnerde er aan, dat vele Canadezen in de strijd voor de bevrijding van Nederland het hoogste offer hebben gebracht. Canadese militairen ons bruidjes hebben verlaten. Daarboven gaan ieder jaar tien duizenden Nederlandse emigranten naar Canada. Het is niet zonder ge mengde gevoelens, aldus dr Drees, dat wij duizenden van onze besten zien gaan. Maar wij zijn blij te we ten, dat zij daar op prijs gesteld en in het algemeen hun nieuwe land waardig zjjn. Wij beschouwen hen gaarne als onze bijdrage aan de in spanning en de welvaart van Cana da. Dr Drees sprak tenslotte de hoop uit, dat de nieuwe ambassade de vertegenwoordiging zal zijn van een steeds sterk en welvarend Ca nada. De bewakingsdiensten van de poli tie in Saigon zijn in verband hiermee reeds uitgebreid. Parallel aan deze actie van de Binh Xuyen schijnt een actie tegen de Fran sen te lopen. Er gaat geen dag voorbij zonder dat in Saigon aanslagen op Franse militairen worden gepleegd. Zo werd Maandagavond een Franse on derofficier in een eenzame straat door een aantal Vietnamezen aangevallen en ernstig verwond. ’s-GRAVENHAGE, 14 Juni. De 12-jarige Prinses Margriet, die op 19 Januari 1943 in de Canadese hoofdstad Ottawa is geboren, heeft vanmiddag de hoeksteen gelegd voor de nieüwe kanselarij, die zal worden opgetrokken aan de Sophiaiaan in Den Haag. „Met alle achting kan ik zeggen, aldus sprak de Canadese ambassadeur tot Prinses Margriet, dat de Canadezen er trots op zijn u te beschouwen als hun eigen Prinses en voor u een zeer diepe genegenheid hebben. Niet alleen bent u geboren in Ottawa, maar ook was uw moeder in de tijd van uw geboorte Ottawa’s meest geliefde en hogelijk gewaardeerde stadgenote.” De ambassadeur herinnerde er aan, dat de Koningin door haar aanwezig heid en door haar vertrouwelijk en ongedwongen leven onder de Canadezen, vriendelijkheid, charme en inspiratie bracht in slechte tijden. Daaraan werd SAIGON, 14 Juni. Onbekenden hebben vannacht vanuit een snelrij dende auto met een mitrailleur ge schoten op de ambtswoning van de Zuidvietnamese minister van binnen landse zaken in Saigon. Een schild wacht werd gedood, een tweede ge wond. De aanvallers wisten te ontko men. Waarnemers geloven, dat de aanslag is gepleegd door de Binh-Xuyen-sec- te. De laatste dagen zijn in Saigon door deze secte pamfletten verspreid, waarin wordt meegedeeld, dat het „Volkstribunaal” onder voorzitter schap van generaal Le van Vien de meeste leden van de regering Ngo Dinh Diem ter dood veroordeeld heeft en dat de vonnissen spoedig zullen wor den voltrokken. De vervoerscommissie heeft „het be ginsel aanvaard, dat er een hogere be loning voor speciale bekwaamheid e. verantwoordelijkheid moet koine waar deze nog niet worden gegeven Ook gaf de commissie toe, dat „bepaa de groepen machinisten en stoker: voor hogere salarissen in aanmérkii moeten komen. De 400.000 leden tellende unie vai spoorweglieden had er op gestaan, dat zij bij het overleg geraadpleegd zou worden. Het feit dat zij zich met de regeling accoord heeft verklaard, geeft hoop op arbeidsvrede bij de Britse spoorwegen, waarbij zich de laatste twee jaar vrijwel voortdurend loon- conflicten hebben voorgedaan. DE GEVOLGEN. Hoevlel door de staking het spoor wegverkeer voor vier vijfde tot stil stand was gekomen, waren de gevol gen minder funest dan men had ver wacht. Dank zij het afkondigen van de noodtoestand konden zodanige maatregelen worden getroffen, dat er na verloop van ruim twee weken slechts 5.000 arbeiders tengevolge van de staking werkloos waren. Aanvan kelijk had men verwacht, dat dit aan tal na enige dagen reeds een millioen zou bedragen. De vervoerscommissie leed evenwel dagelijks een verlies van ruim tien millioen gulden. HAVENSTAKING. Twee andere stakingen in Engeland bij de een zijn 20.000 havenarbeiders in zes havens betrokken, terwijl bij de andere 500 bemanningsleden van vijf transatlantische passagiersschepen betreft duren intussen nog voort. Laatstgenoemde staking breidde zich nog uit, doordat ongeveer 150 leden van de bemanning van de 81.000 ton metende „Queen Mary” zich te Southampton bij de stakers aansloten. DEN HAAG, 14 Juni Het Duitse persbureau D.A.P. meldt ons desge vraagd dat de Hamburger Anzeiger hi een bericht uit Leer meldt, dat de „Evipan” vandaag of hoogstens morgen, Woensdag, op zijn laatst zeeklaar zou zijn. Kapitein Gaillard had gezegd Dinsdag of Woensdag te zullen uitvaren. Voorlopig eerst naar Le Havre. Ergens zou hij dan wel een radioboodschap door krijgen met de mededeling waar hij Wester ling aan boord zou moeten nemen. Volgens D.P.A. zouden Duitse instan- WASHINGTON, 14 Juni. De Westduitse bondskanselier, dr Konrad Adenauer, is Dinsdag in Washington begonnen met een serie belangrijke be sprekingen met Amerikaanse regeringsleiders. In een verklaring, die na een bijeenkomst van president Eisenhower en dr Adenauer werd uitgegeven, werd gezegd, dat de besprekingen voor een sroot deel handelen over de betrekkingen tussen de vrije wereld en de Sowjet-Unie en in het bijzonder over de bereidheid van de Sowjet-Unie deel te nemen aan een conferentie van de Grote Vier en de uitnodiging van de Russische regering aan de Bondskanselier om naar Moskou te komen. Als gevolg van de besprekingen, zo wordt in de verklaring opgemerkt, zijn Eisenhower en Adenauer er opnieuw van verzekerd, dat er een grote mate van onderling begrip is. Zij zijn er van overtuigd, dat tot het bereiken van de doelstellingen van de Amerikaanse en Westduitse politiek ook in de toe komst voortdurend de nauwste samen werking nodig zal zijn. Deze politiek is gebaseerd op een gezamenlijke inspan ning tot het bevorderen van een recht vaardige en duurzame vrede tussen de naties van de wereld. COMMENTAAR Reuter’s medewerker Rankine meldt uit Washington: „De Dinsdag geza menlijk door president Eisenhower en bondskanselier Adenauer, na hun be sprekingen, uitgegeven verklaring, vormt de krachtigste en meest gezag hebbende verwerping tot dusverre van bet neutraliteitsbegrip, zoals de Sow- jet-Unie dat gaarne voor West-Duits- land zag toegepast en waarop zij, sinds de in Februari 1954 gehouden bijeen komst van ministers van Buitenlandse Zaken der Grote Vier, steeds heeft aangedrongen. In Washingtonse diplomatieke kringen beschouwt men de verkla- DE BILT, 15 Juni Droog weer met veel bewolking, maar ook enkele opklaringen, vooral in het Zuiden van hm land. Matige tot vrij krachtige *ind tussen Zuidwest en West. Mid- dagtemperaturen iets hoger dan giste ren. ()i>- en c -£3 - - donderdag: Zon op 4.17 u., onder 21.05 LONDEN, 14 Juni De Britse spoorwegstaking is ten einde en de Engelsen herademen. De organisatoren van de staking hebben besloten, dat het werk onmiddellijk zal worden hervat. De staking heeft zeventien dagen geduurd. De secretaris van de nationale bond van spoorweg personeel, Jim Campbell, heeft meegedeeld, dat men tot overeenstemming is gekomen en dat het werk direct wordt hervat. De leiders van de 70.000 stakende machinisten en stokers maakten hun besluit bekend na afloop van een door de regering georganiseerde bijeenkomst met vertegenwoordigers van de genationaliseerde spoor wegen en leiders van een andere bond van spoorwegwerkers, de natio nale unie van spoorweglieden, die 400.000 leden telt. Het bestuur van de bond van ma chinisten en stokers verklaarde, dat zijn streven voor een hogere salarië ring van zijn leden, die beter geschoold zijn en een grotere verantwoordelijk heid dragen dan andere spoorwegwer kers, met succes is bekroond. De thans getroffen regeling draagt een voorlo pig karakter. Binnen een week moeten uitvoerige besprekingen tussen de vervoerscommissie, waaronder de spoorwegen ressorteren, de bond van machinisten en stokers en de unie van spoorweglieden beginnen over een nieuw loonstelsel voor alle 500.000 Britse spoorwegmensen. Lord Justice Morris is aangewezen om bij de ten uitvoerlegging van de regeling als scheidsrechter op te treden. Beide partijen hebben toegezegd, dat zij zich bij zijn beslissingen zullen neerleggen. U' Maan op 1.20 u., onder 16.43 u. Hoogwater Donderdag 16 Juni: yiissingen: 10.10 u. 1.73 m„ 22.35 u. h7 m. Terneuzen 10.34 u. 1.91 m., 23.03 h- 1-85 m. Wemeldinge: 11.34 u. 1.64 n> u. m. Zierikzee: 11.19 u. 1.44 23.47 u. 1.20 m. ring als een waarschuwing aan de Sowjet-Unie, dat het slechts tijds- verspilling zou zijn te pogen op nieuw met een dergelijk voorstel aan te komen op de komende bijeen komst van regeringsleiders der Gro te Vier. Ook meent men dat de verklaring een aanwijzing is, dat de Verenigde Staten West-Duitsland reeds groten deels als „grote mogendheid”, die als gelijke met Amerika vraagstukken van wereldbelang kan bespreken, heb ben aanvaard. Tenslotte wordt opgemerkt, dat de verklaring er op duidt, dat president Eisenhower en bondskanselier Ade nauer de totstandkoming van een ver enigd Duitsland voorzien, dat uit vrije wil verkiest toe te treden tot de Noordatlantische Verdragsorganisatie of tot een soortgelijke overeenkomst ter wederzijdse beveiliging van de aangesloten leden-staten. PERSCONFERENTIE Bondskanselier Adenauer heeft op een persconferentie, die kort na zijn besprekingen met president Eisenho wer werd gehouden, gewaarschuwd voor het gevaar, dat de Sowjet-Unie mogelijk haar hulpbronnen en speciaal haar militaire kracht in het gebied van de Stille Oceaan zal gebruiken indien in Euroua een regeling met het Westen tot stand is gekomen. „Het komt mij voor, dat er som tijds een enigszins kunstmatig on derscheid wordt gemaakt tussen het Atlantische gebied en dat van de Stille Oceaan. Het lijkt mij belang rijk te erkennen, dat wij in beide ge bieden tegenover dezelfde tegen stander staan en dat er dan niet over afzonderlijke fronten kan worden gesproken”, verklaarde hij. De Westduitse bondskanselier wees er op, dat de toestand in Europa, die geruime tijd statisch was geweest, thans, na de bekrachtiging van de overeenkomsten van Parijs, in sterke mate in beweging was gekomen. 4 V'

Zeeuwsch Dagblad | 1955 | | pagina 1