Witboek STRAALJAGER ONTPLOFT minister Luns toont de wereld Gaat Amerikaanse advocaat naar Koningin op 24 Juni Kloosterzande Fotocopieën spreken duidelijke taal GROTE VIER OP 18 JULI IN GENEVE BIJEEN J Jungschlaeger verdedigen Appèl op het geweten Witboek van L aan: van THANS 79 i Gespannen toestand in Singapore (T r PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Minister Luns hield persconferentie te New York X J ^.."3 Kremlin gaat accoord Sowjet-Unie wil besprekingen langer dan vier dagen laten duren Na de ramp van Le Mans DODENCIJFER DE BILT ZEGT: Minder koud Hoogtepunt van landbouw manifestatie Affaire Schmidt Vierdaagse Z.L.M.-tentoonstelling blijft geheel in eigen sfeer Andere taal Stappen van leidende staatslieden uit Azië in Djakarta zonder resultaat DEN HAAG, 13 Juni. „Wat er in Bandung allemaal gebeurt in de zgn. Smit- affaire is verbijsterend vanwege de onbeschrijfelijke verkrachting van het recht, de haat tegen de Nederlanders, de mishandeling enz. De boel is door al het gedwongen liegen zo chaotisch geworden, dat het moeilijk is iïi het kort een overzicht te geven. Er moest een zg. ondergrondse actie bestaan en toen werd de naam NIGO gefan taseerd. De hele NIGO bestaat niet en wij allen hebben pas van de NIGO gehoord tijdens het onderzoek. Soms werd je automatisch lid zonder dat je van iets afwist. Soms betekende het Nederlands-Indische guerilla organisatie en dan weer Neder- lands-Indische geheime ondergrondse. Er zijn dus complete verhalen gefabriceerd en aan de hand hiervan moesten processen kunstig in elkaar gedraaid worden.” ZEEUWSCH DAGBLAD 11e JAARGANG No. 3112 (Zie pag. 1 en 3) Ds J. Karelse, VERKRACHTING VAN HET RECHT IN INDONESIË was werd vooral gesproken na verwachten. hoord DINSDAG 14 JUNI 1955 Directeur: JACQ DE SMIT Abonnementsprijs ƒ0.47 per week, 2.p. maand, 5.85 p. kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 22 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord REACTIES Van de zijde van het Britse mini sterie van Buitenlandse Zaken ver klaarde men zich verheugd over de Russische nota. Functionarissen wil den zich evenwel niet uitlaten over de Sowjet-suggestie, dat de voorge stelde duur van de conferentie on voldoende is. Een woordvoerder van het Franse ministerie van Buiten- Tijdens de vlucht ontplofte boven Koblenz een Amerikaanse straal jager: de piloot werd gedood; twee auto’s brandden uit, waarbij twee doden vielen te betreuren en twee personen zwaar werden gewond; rails werden gedurende enige uren versperd en een huis vloog in brandDe foto toont welke ontzettende gevolgen de ontploffing van de straaljager op de snelweg bij Koblenz teweeg bracht. ze mij geslagen, gemarteld en in de vijver gegooid en onder water heb ben gehouden, dat ik bijna geen adem kon halen om de bekentenis uit mij te krijgen, heb ik maar ja gezegd om alleen maar mijn leven te redden omdat ik ’t niet meer uit houd, dat ze mij zo martelen. En dat ze mij ook hebben gedwongen en landse Zaken verklaarde, dat er wat Frankrijk betreft, geen bezwaar tej gen bestaat dat de viermogendha* denconferentie langer dan vier da4 .gen zou duren. De aanvaarding door Moskou vari het Westelijke voorstel betreffende plaats en datum van de conferentie van regeringsleiders is ook doof minister Dulles met instemming be groet, zo luidde het commentaar in Washington. „Zo is tenminste éért kwestie geregeld”, aldus minister Dulles. MOSKOU, 13 Juni. In een nota, die vandaag op de ambassades van de Westelijke Grote Drie te Moskou is overhandigd, deelde de Sowjetrussische regering mee, dat zij accoord gaat met de door het Westen voorgestelde da-» turn en plaats voor de conferentie der vier regeringsleiders, n.l. 18 Juli a.sL te Genève. De Sowjet-Unie stelt wel voor langer te vergaderen. Vier dagen, zoals door het Westen voorgesteld, wordt door de Russen onvoldoende geacht. In Westelijke kringen is de beknoptheid van deze Russische nota opge vallen, in tegenstelling tot die van 26 Mei, waarin scherpe critiek werd uitge oefend op de Amerikaanse politiek. In de nota wordt o.m. gezegd, dat „in de huidige omstandigheden de po gingen van alle vier de deelnemende landen bovenal gericht moeten zijn op de voornaamste taak van de bijeen komst: het verminderen van de inter nationale spanning”. Men verwacht, dat minister Molotof volgende week, wanneer hij te San Francisco zijn Westelijke ambtgenoten ontmoet, zal voorstellen de duur van de conferentie uit te breiden. DE STANDS Alle stands te noemen zou ons te ver voeren. Vermeldenswaard is een speciale stand van de Rijkslandbouw- voorlichtingsdienst in Zeeuwsch Vlaanderen die een tweetal inventaris sen voor kleine bedrijven zal opstellen Waarnemend-hoofdredacteur Prof. Dr J. J. de Jong Medewerkers: J. A. van Bennekom, Middelburg; Ds W. C. van Burgeler, Kruiningen; A. 1. Catsman, Aardenburg; Ds D. J. van Dijk, St. Annaland; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Hessen, Terneuzen; Goes; Ds J. Kwast, Vlissingen; J. Laport Goes; J. Lodder, Vlissingen; J. Moll, V assingen, K. C. van Spronsen, Goes; A. H. S. Stemerding, Souburg; R. Zuidema, Goes. LE MANS, 13 Juni. In de loop van Zondagnacht is het dodencijfer van het ontzettende ongeluk, dat Zater dag gebeurde bij de autoraces te Le Mans tot 79 gestegen. Op de lijsten van slachtoffers komen geen Neder landse namen voor, zodat aangeno men wordt, dat geen Nederlanders bij de ramp betrokken zijn geweest. De prefect van Le Mans heeft de voor lopige resultaten van de commissie van onderzoek bekend gemaakt. Zij is tot de conclusie gekomen, dat een dertigtal bezoekers zonder dat ze zich rekenschap kon geven van het geen gebeurde, op slag is gedood door brokstukken van de carrosse rie. Anderen werden onthoofd door de motor en de reservoirs, die als granaten evenwijdig aan de grond voortschoten. De motor werd 50 me ter van de plaats van de ramp te ruggevonden, de vernielde reser voirs lagen 80 meter er vandaan onder een tribune. De grote dagbladen in de Westeuro- pese landen houden zich alle bezig met de vraag of het juist was de wedstrijden te laten doorgaan. De meeste bladen komen tot de conclu sie, dat het besluit van de organisa toren, dat mede uitsluitend op zake lijke gronden zou zijn genomen, kortweg absurd is te noemen. Vele bladen pleiten voor een nieuw wed strijdreglement, waarin beteugeling van de enorme snelheden wordt ge vraagd, omdat meer en meer blijkt, dat de racewedstrijden niet anders zijn dan een „spel met de dood”. Uitgave: «ichting „Zeeuwsch Dagblad” 9 Giro 274289. Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. ii) Tel 2438 (b.g.g. voo- redactie 2435 voor advent, enz. 2970), Kantoren: Vlissingen: Nieuwstr. 58. Telef. 326; Middelburg: Korte Moordstr. 35. Tel. administratie 2009, Tel- redactie 2347Ter neuzen: Dijkstraat 26-28. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes SINGAPORE, 13 Juni. In Singapore heerst een gespannen toestand als gevolg van een niet-officiele staking en de arrestatie van zes linkse Chi nese leiders van vakverenigingen en studenten in het afgelopen week einde. Volgens het ministerie van Arbeid staakten Maandagmiddag om twaalf uur 13.5000 arbeiders in 38 fabrieken, doch zelfs onafhankelijke waarnemers noemen dit cijfer „on realistisch”. Volgens vakverenigings- functionarissen en kranten staken ongeveer 70.000 arbeiders van 60 be drijven. Bij de stakingsactie zijn 2000 autobus chauffeurs betrokken, die Zaterdag het werk neerlegden ter ondersteu ning van een collega die bij een proces betrokken is. Voorts staken 1300 havenarbeiders reeds zes we ken wegens een menigsverschil met de havenraad. De staking is uitgeroepen ter onder steuning van de havenarbeiders door Lim Sjin Soeong, een linkse vak- verenigingsleider en lid van de wet gevende vergadering van Singapore voor de partij van volksactie. Volgens A.F.P. staakt reeds 75 pet van de arbeiders in Singapore en zijn veel winkels gesloten. In de afgelo pen nacht zijn door betogers zeven auto’s in brand gestoken. De vorige maand zijn bij relletjes tij dens stakingen vier personen om ’t leven gekomen. „Al langer dan een. jaar zijn 23 Nederlandse arrestanten in Indonesië in voorarrest in afwachting van hun berechting op beschuldigingen, die niet in alle gevallen aan hen bekend zijn gemaakt. Sommigen worden ervan ver dacht steun te hebben verleend aan de opstandige beweging van de Darul Islam. Vele anderen weten niet waarom zij zijn gearresteerd. Met het vragen van de aandacht voor het lot van deze mensen wordt niet beoogd op hun berechting vooruit te lopen voordat de rechter de gelegenheid heeft gehad zich uit te spreken over hun schuld of onschuld. Het enige doel van de Nederlandse Regering is een eerlijke en spoedige berechting voor hen te verzekeren en het onrecht te doen goedmaken, dat hun reeds is aangedaan”. Zo luidt de inleiding van het Witboek waarin eerst een uitvoerig overzicht van de politieke achtergronden in Indonesië en de arrestaties zelf wordt gegeven. Verder worden genoemd de intensieve notawisseling over deze kwestie en de wijze van ondervraging van de arrestanten en de mishande lingen. In alle duidelijkheid beschrijft het Witboek van minister Luns, hoe men getracht heeft mr Bouman uit te scha kelen als verdediger in het proces Jungschlaeger. Deze beschrijving komt nauwkeurig overeen met de door ons reeds eerder gepubliceerde gang van zaken. Gememoreerd wordt, dat de Neder landse Regering op 14 Juli 1954 in een nota aan de Indonesische Regering voor het eerst mededeelde, dat haar bezorgdheid over de handeling van ’n aantal Nederlandse arrestanten plaats had gemaakt voor de zekér’’dat ’n aantal Nëi rlanure ondei DE BILT, 14 Juni. Aanvankelijk opklaringen, later toenemende bewol king, maar overwegend droog. Matige Zuidwestelijke wind. Mid- dagtemperaturen iets hoger dan giste ren. conferentie staatslieden” r< king tot de arrestatie van Nederlandse onderdanen op beschuldiging van sa menzwering tegen Indonesië. „Doch het resultaat was negatief”, zo zei hij. Minister Luns verklaarde dat hij be sprekingen zal voeren met de Ameri kaanse minister van Buitenlandse Za ken, John Foster Dulles, „over deze zeer ernstige kwestie”, op de herden kingsbijeenkomst van de Verenigde Naties in San Francisco. De minister uitte de hoop door middel hiervan de openbare mening over de gehele wereld erop te doen toezien, dat.deze Nederlandse onderdanen op eerlijke wijze zullen worden berecht. In antwoord op een vraag, verklaar de de minister verder dat de kwestie niet kon worden voorgelegd aan het Internationale Hof van Justitie of aan de Verenigde Naties, aangezien daar voor de instemming nodig is van bei de partijen. En Indonesië had hierme de niet ingestemd, zo voegde hij eraan toe. Intussen werd ook in Londen Maan dag een persconferentie gegeven in verband met de berechting van een aantal Nederlandse onderdanen in In donesië. De persconferentie werd ge geven door de Nederlandse zaakgelas- toeven. Ontwerpers, die op de E 55 hun kunnen hebben bewezen, zullen ook hier verscheidene stands verzor gen, zodat men een modern geheel kan ik dan ook voor de rechter kom dan moet ik een gedwongen eed doen en als ik die eed dan niet wil doen, dan willen zij mij doodschieten. Zo dreigen zij mij mee „Pap”. Het is een in slecht Nederlands ge schreven geschrift maar des te meer spreekt er de nood en wanhoop uit. Of dit alles nog niet genoeg is ont hult het Witboek verder de verkla ringen van de heer Prins, die op 23 Januari in Djakarta werd gearresteerd en in November van dat jaar weer werd vrij gelaten. Hij keerde terug naar Nederland. Ik heb met eigen ogen gezien, zo verklaarde hij, dat een Nederlandse arrestant na een verhoor als een ge broken man met bloedende handen en polsen uit de verhoorkamer was teruggekeerd. Afschuwelijk is de Schmidt-affaire, die de Indonesische politie in elkaar heeft gedraaid. Drie Nederlanders, zo meen de de politie, Schmidt, Bosch of Bos en Van Kleef zouden samenwerken met de Darul Islam in West-Java. De zaak ontwikkelde zich als volgt: Onder de arrestanten in Bandung be vond zich de voormalige Knil-er, de heer J. G. Schmidt. De Indonesische pers wees hem aan als de Darul-Is- lam-man de Smit. Dat was dus in orde. (Zie vervolg pag. 3) en die hieraan een enquête heeft ver bonden om van de boeren te weten te komen, hoe zij over een dergelijke in richting denken. Een experiment vormt ook dat gene wat de zuivel en melkwinning wil laten zien. Op het tentoonstel lingsterrein zal nl. een echte stal worden ondergebracht waarin een zestal koeien als demonstratie-mate- riaal staan. Deze dieren zullen nl. electrisch worden gemolken, terwijl de huidverzorging onderdeel uit maakt van de demonstraties. Ook de melkbewaring en verwerking vol gens de modernste methodes zal hier te bezichtigen zijn. De gebruikswaarde en de betekenis van het paard in het landbouwbedrijf wordt tot en met belicht op de tweede dag en de rundveekeuringen op de derde dag zullen bewijzen, dat van de 22.000 stuks rundvee die O.Z.-Vlaande ren telt, het jongvee en de fokgroepen naam hebben gemaakt. De Gezondheidsdienst voor Dieren in Zeeland komt met een eigen stand, zo ook de N.A.K., en het Landbouw Coöperatief Centrum. De Z.L.M. zelf met haar verschillende diensten, de plattelandsvrouwen en de L.J.G. heb ben samen een grote tent. Donderdagochtend om 10 uur begint de traditionele rijtoer, ditmaal door ’t land van Hulst. Het is een trip van 50 km die ongeveer 2 uur in beslag zal nemen. (Zie vervolg pag. 3) HULST, 13 Juni. Geheel in eigen sfeer, maar groter dan ooit in deze streek is gehouden, wordt de Z.L.M.-tentoonstelling, die ter gelegenheid van de landbouwdagen door de Kring Hulst is georganiseerd te Kloosterzande, en die niet minder dan vier dagen zal duren, namelijk van 22 tot en met 25 Juni. Het hoogtepunt van deze „vierdaagse” vormt wel het bezoek, dat H. M. Koningin Juliana op 24 Juni aan de tentoonstelling zal brengen. Zij zal hier ongeveer anderhalf uur vertoeven en ondermeer de grote show bijwonen van bekroond rundvee en paarden; een show, die trouwens op zich zelf al een hoogtepunt vormt Het is geen wonder, dat zoveel aan dacht besteed wordt aan het vee, want de Kring telt vele bekende fokkers. De tentoonstelling die eerst was ge projecteerd op een ruimte van 4000 vierk. meter moest door de grote be langstelling uitgebreid worden tot 10.000 vierk. meter. Maar dat is dan ook het maximum. In speciale exposi- tietenten zijn de stands ondergebracht en deze tenten zijn niet alleen prac- tisch, doch ook aangenaam om te ver- mishandrM Inmiddels had eerst zsVcn schriftelijke verzoeken om na dere inlichtingen over de arrestaties die in December 1953 waren begon nen en een desbetreffende nota wisseling in Mei 1954 een ambtenaar van het Nederlandse Hoge Commissa riaat in Djakarta vergunning gekre gen de Nederlandse arrestanten te be zoeken. De aanwezigheid van politie en stenografen, die alles opschreven wat werd gezegd, verhinderde de ar restanten vrijuit te praten. De nota van de 14e Juli was verge zeld van een lijst met feiten, die de mishandeling van 12 arrestanten be schreven. De Indonesische Regering ontkende bjjna drie maanden later de mishandelingen en bleef bij deze ont kenning ook nadat in een Nederlandse nota verdere feiten werden vermeld. Maar de boodschappen van de ge- martelden spreken een andere taal, boodschappen, die via verscheidene kanalen in het bezit kwamen van de Nederlandse Regering. Een van deze boodschappen, kenne- hjk in grote angst en in allerhaast ge lieven nemen we hier over uit het Witboek. „En ze hebben mij gedwongen te zeggen, dat ik wel van deze organi satie (De Nederlands-Indische Gue- rilla-organisatie) weet en dat ik (een) tak van deze organisatie ben en voor deze organisatie, waar ik van mijn hele leven nooit heb ge hoord en nooit heb gezien, hebben NEW YORK, 13 Juni. De Nederlandse minister van Buitenlandse Zaken, mr Luns, heeft Maandag in New York bekend gemaakt dat de Nederlandse regering op het ogenblik bezig is zich te verzekeren van de diensten van een vooraanstaande Amerikaanse advocaat en van de steun van vriend- schappelijk-gezinde regeringen voor een aantal Nederlandse staatsburgers, die in Indonesië „bloot staan aan afschuwelijke mishandelingen”. De minister verklaarde op een pers- tigde, A. H. Hasselman. Op deze pers dat enkele „leidende conferentie werd vooral gesproken uit Azië de Indonesische over het afwijzen door de Indonesische ■egering hebben benaderd met betrek- regering van de visum-aanvragen voor -1-- i.x j--x-x:-de bekende Britse advocaat Derrick Curtis-Bennett. geslagen dat ik kapitein Smith op de Tangkuban Prahu heb gezien, waar ik nooit van mijn hele leven was geweest en waar ze mij nou dwingen en dreigen, dat ik als ge tuige tegenover Smith moet staan, dat ik hem daar gezien heb op de Tangkuban Prahu, waar ik hem van mijn hele leven nooit heb gezien. Als Zo luidt een van de noodkreten van één van de Nederlandse arrestanten in Indonesië, die de Nederlandse Regering in handen is gespeeld door Indonesiërs, die de methoden van hun eigen politie ver afschuwden en hun leven in de waagschaal zetten door het overbrengen van deze boodschappen. De fotocopieën van deze noodkreten zijn op genomen in een Witboek, gesteld in de Engelse taal, dat het Neder landse ministerie van buitenlandse zaken het licht heeft doen zien, In dit Witboek wordt de behandeling van de Nederlandse arrestanten in Indonesië zwart op wit beschreven en wordt aangefoond hoe het recht in Indonesië verkracht wordt. Dit Witboek, zo heeft de Nederlandse minister van buitenlandse zaken, mr J. M. A. H. Luns, toegelicht, wil een beroep zijn op het geweten van de wereld. w 9 él

Zeeuwsch Dagblad | 1955 | | pagina 1