veren „Outillage-verbetering der vraagt enige tientallen millioenen Maar hij zal eerst overleg plegen met de Westelijke bondgenoten DE ONDERGANG VAN DE „DOLFIJN” het aanbod Voldoening Bonn over boten I Neutraliteit van Oostelijke Satelietstaten HF in naar de minister aan over Herderlijk Schrijven Westerling wilde Indonesië Nehroe biedt Russische leiders een diner aan Watersnood in Frankrijk Nieuw adres huur van om Belangrijke processie in Buenos Aires verboden Veranderde geest in de wereld Eisenhower oppert de mogelijkheid Maar er ontstond onenigheid over het jacht Drama op de Noordzee Schipper Maarten den Heyer weigerde van boord te gaan en kwam in de golven PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Koophandel Wilde achtervolging bij Delfzijl Nederlandse kerkelijke delegatie in Moskou DE BILT ZEGT: Eisenhower In Moskou Hoop op beëindiging van de Britse spoorwegstaking In Oost-Duitsland Minister Algera tot Zeeuwse Kamers van ZEEUWSCH DAGBLAD lie JAARGANG No. 8108 Waarnemend-hoofdredacteur Prof. Dr J. J. de Jong (zie pagina 3) die vanmiddag ook op Schiphol terugkeerde. DONDERDAG 9 JUNI 1955 Directeur: JACQ DE SMIT Bij de autofabrieken van Ford en Ge neral Motors In de V.S. zijn bijna 58.000 arbeiders in staking. De stakin gen zijn niet-officieel. WASHINGTON, 8 Juni Presi dent Eisenhower heeft weer de waar schuwing laten horen dat de wereld niet te veel van de bijeenkomst van de Grote Vier moet verwachten. In dien de conferentie voor aanmoediging aanleiding geeft zullen de Verenigde Staten zeker niet verzuimen dit in hun buitenlandse politiek tot uiting te DE BILT, 8 Juni. Veel bewolking met regenbuien en een kans op on weer. Weinig wind. Ongeveer dezelfde temperaturen als gisteren. in 1954 heeft H.M. de Koningin ook dit jaar toestemming gegeven om ten bate van deze actie, welke van 20 Juni t/m 3 Juli a.s. wordt gevoerd, een nog nooit gepubli ceerde foto van het gehele Ko ninklijke gezin, exclusief voor het Prins Bernhard Fonds ter beschik king te stellen. Deze foto, die we hier afdrukken, is genomen door de bekende fotograaf Meyboom. ADENAUER AANVAARDT DE RUSSISCHE UITNODIGING De strijd om het behoud van de log» ger heeft precies twaalf uur geduurd. Het was de machinist Pronk, die kort na middernacht de motor startte om de vleet in te halen. Nadat de machine vijf minuten gedraaid had ontwaarde hij tot zijn schrik het water dat van onder de nachine snel het ruim bin nenstroomde.'Hij zette onmiddellijk de pompen aan en waarschuwde de schip per. De motor werd eerst stil gezet. In toerbeurten had de bemanning van dat moment af tot zeven Clur des ochtends naast de automatische pomp ook de handpomp bediend, doch het binnenstromende water was niet te be dwingen. Omstreeks vier uur stond de ma chine al bijna tot de kop toe in het water. Om half zes brak het water dichte schot door, zodat ook het ach terschip onder water liep. Tevoren had men in een gat van circa twee dm middellijn in dit schot een stuk spek geduwd om het te dichten, doch later begaven de naden het. „Als het schot heel waz gebleven dan hadden wij de Dolfijn zonder twijfel kunen redden”, meende de machinist. Twee uur nadat het water de ma chinekamer was begonnen binnen te stromen kwam een ander schip van de rederij, de „Albatros”, die op drie mijl afstand lag te vissen, na een radiotele- fonische oproep langszij de zinkende „Dolfijn” en nam de reep over, waar de netten aan vast zitten. Om kwart voor vier vanmiddag is de „Albatros” met aan boord het stoffe lijk overschot van schipper den Heyer in de Scheveningse haven aangeko men. Van verschillende gebouwen bij de haven hing de vlag halfstok. De „Albatros’ nam ligplaats voor het kan toor van de rederij Gebr. van Leeu wen. De met de Nederlands' vlag b'dekte ruwhouten lijkkist werd, nadat er een krans was aangehecht, van hier naar de woning van schipper den Heyer overgebracht. vorderd stadium is. „Plannen voor de havens Breskens en Vlissingen zijn in onderzoek. Zodra van een onderdeel van het totale werk programma de ontwerpen zijn uitge werkt en de zekerheid bestaat, dat zij niet in conflict komen met de nog uit te voeren programmapunten, zal tot uitvoering van zo’n onderdeel worden overgegaan”, aldus de minister. NADERE MEDEDELINGEN In de vergadering van de Kamer heeft de voorzitter, de heer C. A. Kammeraad, nog medegedeeld, dat na de verzending van het adres vanwege de Rijkswaterstaat opdracht werd ge geven de Vlissingse ponton (die be schadigd was en een eind de haven was ingesleept) op korte termijn in gereedheid te brengen. Dit werk is ge reed gekomen, de ponton ligt weer op zijn plaats. Ook werd opdracht ver strekt tot verlenging van de „Dor drecht” met 30 meter, terwijl machti- een ver ge- ging werd verleend tot de bouw van kaar bestaan van de twee Duitse staten. Kanselier Adenauer was uit genodigd met het oog op een verbe tering van de betrekkingen tussen Oost- en West-Duitsland totdat her eniging mogelijk zou zijn, aldus de chef-commentator Von Schnitzler. ELDERS Ook in andere delen van West-Euro- pa ondervond men veel overlast van zware stortbuien. Uit Innsbruck wordt gemeld, dat ri vieren buiten haar oevers zijn getre den. In laaggelegen delen staan som mige wegc i een meter onder water. In Zuid-Italië was het vandaag zeer warm, namelijk 96 graden, terwijl de temperatuur te Stockholm tot zeven graden onder nul daalde. „Ik weet, dat Bondskanselier Ade nauer in gedachtenwisselingen met de Sowjetrussische leiders zijn bondge noten en vrienden getrouw zal blij ven”, heeft president Eisenhower van daag op zijn persconferentie verklaard. De president beschouwde de Russi sche uitnodiging aan Adenauer als een logisch gebaar en een natuurlijk ge volg van de recente Westeuropese ont wikkelingen. I De Russische uitnodiging aan kanse- I lier Adenauer schept de mogelijkheid I tin latere onderhandelingen tussen I tan en Moskou over alle vraagstuk- I ten in verband met een Duitse hereni- I Deze verklaring gaven ambtenaren ran het Russische ministerie van Bui tenlandse Zaken vandaag tegenover vijf Westduitse journalisten die zich lp het ogenblik in Moskou bevinden. De Russische regering verwacht, zo werd gezegd, dat Adenauer zelf naar Moskou komt en niet een vertegen woordiger zendt. De bespreking zou gaan over het icheppen van normale betrekkingen tassen de beide landen. De oplossing van verscheidene andere kwesties kon later aan de orde komen. Wel zou zich bij de ontmoeting een gedachtenwisse ling over alle problemen van beider- rijds belang kunnen ontwikkelen. Op de vraag of bij de bespreking I met Adenauer van Russische zijde ook I ie erkenning van Oost-Duitsland door I ie Westduitse Bondsrepubliek aan de BUENOS AIRES, 8 Juni. De Ar gentijnse politie heeft vandaag de Cor pus Christi-Processie, dié Zaterdag in Buenos Aires zou worden gehouden, verboden. De processie was een van de vijf, waarvoor in Maart door het mi nisterie van binnenlandse zaken ver gunning was gegeven. In de afgelopen jaren hebben de autoriteiten aande Corpus Christi-Pro cessie deelgenomen. De burgemeester van Buenos Aires liep altijd aan het hoofd van de stoet. Dit jaar hebben de bladen met uitzondering van het onaf hankelijke blad „Le Nacion”, geen mel ding van de processie gemaakt. In plaats daarvan hebben zij de burgers opgeroepen mee te doen aan de ver welkoming van de bokskampioen Pas cual Perez, die juist op de dag van de Medewerkers: J. A. van Bennekom, Middelburg; Ds W. C. van Ds D. J. van Dijk, St. Annaland; J. S. Hoek, Middelburg; Ds J. Karelse, Goes; Ds J. Kwast, Vlissingen; J. Laport Goes; J. Lodder, Vlissingen; J. Moll, Vlissingen; brengen, zo zei Eisenhower verder. Welke punten besproken zouden wor den wist de president niet, maar er be staan een aantal vraagstukken, waar van de behandeling vroeger weinig re sultaat heeft opgeleverd. Gezien de veranderde geest in de wereld, zo meende Eisenhower, zou er misschien wel een weg te vinden zijn die zal leiden tot een vertrouwenwek kend vergelijk. Op de vraag, of hij zou instemmen met een neutraliteitspolitiek voor andere landen in het algemeen West-Duitsland niet meegerekend zei Eisenhower, dat de Verenigde Staten niet voldaan zullen zijn, zo lang er nog een land met een his torische onafhankelijkheid zou zijn, dat thans door een andere staat werd overheerst. In dit verband noemde Eisenhower de mogelijkheid van een eerlijke neu traliteit van de Oostelijke satelietsta ten. Ook zei Eisenhower nog niet het minste bezwaar te hebben tegen het aanknopen van diplomatieke betrek kingen tussen West-Duitsland en Rus land. LONDEN, 8 Juni. De hoop neemt toe, dat de Britse spoorwegstaking spoedig zal aflopen. Op het - ministerie van arbeid was men vandaag na besprekingen tussen vertegenwoordigers van de spoorwe gen en de stakers, welke Donderdag worden voortgezet, van mening, dat bepaalde misverstanden zijn opgehel- derd. De sfeer der onderhandelingen is thans zodanig dat men op het ministe rie optimistisch is over de afloop der onderhandelingen, die vandaag plotse ling werden hervat. orde zou worden gesteld, antwoordden de Russen, dat dit wel mogelijk was, maar dat men niet op de agenda moest vooruitlopen. De Oostduitse radio liet vandaag uitkomen, dat de Sowjet-Unle re kent op een nog enige tijd naast el- Uitgave: 8 ;,ting „Zeeuwsch Dagblad” s L' Giro 274289. Bijkantoor: Goes, L. Vorststr. Bfel 2438 (b.g.g. voo- redactie voor advent, enz, 2970), ■l’loren: Vlissingen: Nieuwstr. ■feief. 326; Middelburg: Korte B-jstr. 35. Tel. administratie B: Tel. redactie 2347; Ter- Bgeuzen: Dijkstraat 26-28. I Exploitatie: Bjrbaan Le Cointre N.V., I Goes Abonnementsprijs ƒ0.47 per week, 2.p. maand, 5.85 p. kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 22 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord MOSKOU, 8 Juni. Alle negen le den van het Presidium van de Rus sische Communistische Partij hebben vanavond aangezeten aan een diner in de Indische ambassade te Moskou, dat ter gelegenheid van de Indische eerste- minister, Nehroe, die een bezoek van twee weken aan de Sowjet-Unie brengt, werd gegeven. Dit is de eerste maal, dat het gehele Presidium van de partij een bezoek bracht aan een niet- communistische ambassade. In het presidium hebben zitting: Boelganin, Chroesjtsjef, Molotof, Wo- rosjilof, Kaganowitsj, Mikojan, Malen kof, Saboerof en Perw’oechin. Verder waren maarschalk Zjoekof en andere leden van de Russische re gering aanwezig. De krijgsraad te Djocja heeft 12 Am- bonese leiders veroordeeld tot straffen, variërend van 3 tot 10 jaar gevangenis wegens opstand tegen de Indonesische regering. GRENOBLE, 8 Juni. De overstro mingen in Zuid-Oost-Frankr.’k als ge volg van grote regenval hebben veel schade veroorzaakt. Het verkeer is ont wricht. Verscheidene pvsonen worden vermist nadat drie auto’s door het wa ter waren meegesleurd. In het stroomgebied van de rivier de Are daalt thans het wate’ maar men vreest dat door de stijging van ue tem peratuur smeltwater uit de berger, een nieuwe stijging zal teweegbrengen. Veel huizen zijn ontruimd. De stad St Jean de Maurienne zit zonder drink water. Bij Modane is de spoorweg Pa rijsRome overspoeld. Voor zover gisteravond bekend was, zijn vijf personen om het leven geko men doordat nabij Jean de Maurienne vier auto’s door het water werden mee gesleurd. Twee lijken werden gebor- j gen. De twee inzittenden van een van de auto’s wisten zich zwemmend in veiligheid te stellen. In het dal van Isère werden door aardverschuivingen, veroorzaakt door hevige stortbuien, vele wegen ver sperd. Telefoonverbindingen werden verbroken. MOSKOU, 8 Juni. De delegatie van de Oecumenische Raad van Ker ken in Nederland, die gisteren per vliegtuig uit ons land vertrok, is van daag te Moskou aangekomen. De af vaardiging werd uitgenodigd door het Patriarchaat van Moskou. De Nederlanders werden op het vliegveld van Moskou weikom geheten door vertegenwoordigers van het Mos kovische Patriarchaat en de Raad voor zaken betreffende Orthodoxe Kexk van de Raad van de Unie van Socialis tische Sowjet-Republieken. een restaurant met dienstwoningen aan de veerhaven te Kruiningen. Over het verzoek der Kamers inzake tijdelijke voorzieningen (met de Bel gische St Anneke-boten) op Kruinin genPerkpolder is in het antwoord van de minister niets gezegd. Dit heeft de Kamers aanleiding gegeven als nog een nieuw adres tot de minister te richten. Overleg tussen de Kamers hieromtrent is nog gaande. De heer Markusse vroeg, of het niet mogelijk is ook voor Noord-Beve- land iets te doen. De toestanden bij het overzetten van de auto’s zijn af en toe hopeloos, daar op drukke dagen en spitsuren maar een kleine boot be schikbaar is. De grote boot is in revi sie. Met inlegging van een tweede kleiner schip zou geen auto moeten blijven wachten. De heer Roose onderschreef deze klacht en merkte op, dat de vrees, als zou de motor van het grote schip niet krachtig genoeg zijn, helaas is bewaarhei De heer Lodder informeerde of het bestuur der Kamer is afgegaan op perspublicaties of zelfstandig zich daarvóór op de hoogte heeft gesteld van de feiten. De heer Kammeraad antwoordde, dat reeds een maand vóór de perspublicatie de Kamer met deze zaak doende was. De heer Germing wilde ook eens een ander geluid laten horen en vaststellen, dat door het treffen van maatregelen de situatie op het veer VlissingenBreskens enorm is ver beterd. (ZIE VERVOLG OP PAG. 2) GRONINGEN, 8 Juni In het Eems- hnaal te Groningen ligt het jacht I «Evipan” aan de ketting, aangekocht I kor de een dezer dagen in Rotterdam I «Kerichte Nederlandse conservatieve I Partij, waarin zitting hebben de heren I 8. P. Westerling, S. van Wijk uit Rot- Mam en P. J. Galliard uit Gronin- I !«n. I Met dit schip zou Westerling naar I Monesië vertrekken om zich te voe- I ten bij de Zuidmolukse troepen, aldus I telde de heer Galliard mee. I Naast elkaar staan de partij en de I Richting „Hulpactie voor de Zuid Mo- I nikken”. In deze stichting heeft mr J. I Wolthuis zitting, die voor f 12.000,- I het jacht „Evipan” is geïnteres- I Md. Mr Wolthuis, die lid is van de I N.E.S.B., wilde een rol spelen in onze I Partij aldus de heer Galliard I ®aar fascistische elementen willen wij I ’eren. I ^Politiek gezien hebben wij niets met I Wolthuis te maken, vervolgde hij. I “at is ook de oorzaak van het vastleg- I ten van het schip. Dinsdagmiddag n.l. I Wrok de „Evipan” uit Groningen I naar Delfzijl om zee te kiezen met be- I «enuning Oostende. I Mr Wolthuis hoorde van het plotse- I •hge vertrek en liet beslag leggen op (t schip. Het jacht bevond zich reeds I Me haven van Delfzijl, maar kreeg I J kampen met motorpech. Tevergeefs I “achtte men naar Embden op te sto- I ?en> Het schip keerde terug naar de I ijswateren en daar ontstond een 1 ’’Me achtervolging tussen een politie- I en de „Evipan”. Het schip werd I ““gehouden en naar Groningen te- I gebracht. I A heer Galliard beweert alle eigen- I is J?aPieren te hebben en hij neemt binnen enkele dagen het beslag te I 'aten opheffen. I j er Galliard meent, dat de snel- I M van het schip (40 km per uur) swot genoeg is om eventuele Indone- k corvetten te ontlopen. De stuur- heeft een bepantsering gekregen. Zoals bekend organiseert het Prins Bernhard Fonds, waarvan Z.K.H. de Prins der Nederlanden het regentschap op zich heeft ge nomen, in samenwerking met de regionale onderafdelingen, de An jerfondsen, ieder jaar, in de pe riode rondom de verjaardag van Z.K.H. Prins Bernhard, een inza melingsactie, geheel ten bate van de Nederlandse cultuur. Evenals BONN, 8 Juni. De Bondskanselier van West-Duitsland, dr Ade- mer heeft de Russische uitnodiging om naar Moskou te komen, aan» urd, Hij heeft echter nog deze slag om de arm gehouden, dat het enselijk is over een paar kwesties met de Westelijke Bondgenoten Uverleg te plegen. Ook zullen nog een paar punten, die in de Russische I dta, waarin de uitnodiging werd gedaan, bestudeerd moeten worden. faar niettemin heeft de Westduitse Regering haar voldoening uitge- 1 woken over het Russische aanbod tot het aanknopen van diplomatieke I {trekkingen tussen de Bondsrepubliek en Rusland. In Bonn acht men het niet waar schijnlijk, dat het reeds voor de con ferentie van de Grote Vier tot een rechtstreeks Russisch-Duitse bespre king zal komen. Het belangrijkste vindt men nog stëeds dat deze con ferentie van de Grote Vier, die het waagstuk van de Duitse eenheid zal noeten behandelen als gevolg van het nieuwe Russische initiatief geen vertraging zal ondervinden. Algemeen is men het er evenwel iver eens dat de Regering de door de Sussen toegestoken hand niet mag af- ilaan. Hierover bestaat geen verschil tan mening tussen de oppositie en de fegeringspartijen. GOES, 8 Juni. De samenwerkende Kamers van Koophandel en Fabrie ken in de provincie Zeeland hebben zich, zo blijkt thans uit mededelingen van het bestuur der Kamer voor de Zeeuwse Eilanden, op 4 April j.l. tot de minister van Verkeer en Waterstaat gewend naar aanleiding van de zor gelijke situatie op de Zeeuwse veren. Op 25 April j.l. antwoordde de minister, dat er voorlopig voor hem geen aanleiding bestond het bestuur der Kamers een onderhoud toe te staan om over de bestaande moeilijkheden van gedach ten te wisselen. Mr. Algera meende, dat in een bepaalde perspublicatie ver schillende punten ten aanzien van de vraagstukken rond de veerdiensten over de Wester-Schede niet juist waren weergegeven, waarop het Prov. Bestuur over één en ander een nadere mededeling heeft moeten verstrekken. In z’n antwoord zegt de minister verder dat eerst in 1948 de veren van de ge leden oorlogsschade zodanig waren hersteld, dat gesproken kon worden van ’n normale outillage. Zodra bleek, dat de geconstateerde toename van ’t verkeer van blijvende aard zou zijn en zelfs nog een sterke vermeerdering in de toekomst zou kunnen worden ver wacht, zijn middelen beraamd voor verdere verbetering van de outillage van de veren. „Het is duidelijk, daar het hie» gaat om de investering van enige tientallen millioenen guldens, terwijl de verschillende onderdelen van de plannen zorgvuldig op elkaar moeten worden afgestemd, dat de voorbereiding van één en ander enige tijd vordert. Reeds zijn enige belang rijke werken uitgevoerd, t.w. de ver betering van de havenoutillage te Krui ningen en te Perkpolder. Verder is goedgekeurd de verlenging van de „Dordrecht”, terwijl het voorontwerp SCHIPHOL, 8 Juni „De pols van de schipper klopte nog toen wij hem uit het water opvisten”, vertelde vanmiddag de 41-jarige stuurman van de Zaterdag circa vijftig mijl ten Oosten van Aberdeen op de Noordzee vergane logger „Dolfijn” Sch. 204 van de rederij Gebrs van Leeuwen. De stuurman, J. Z. Vrolijk, kwam vanmiddag tegen drie uur met nog vier andere leden van de bemanning per K.L.M. vliegtuig uit Prestwick op Schiphol aan. Hij vertelde nogmaals hoe schipper Maarten den Heyer geweigerd had van boord te gaan, toen na zeven uren strijd om het behoud van het schip de situatie tenslotte hopeloos werd en de vijftien overige leden van de beman ning zich in veiligheid brachten door over te springen op een andere logger van de vissersvloot, de „Maria” Sch. 305, die langszij was gekomen. „Hij moet vast een tik op zijn hoofd gehad hebben, anders had hij zo gauw niet kunnen verdrinken”, meende de 52-jarige machinist W. Pronk, Burgeler, Kruiningen; A. I. Catsman, Aardenburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huiissen, Terneuzen; K. C. van Spronsen, Goes; A. H. S. Stemerding, Souburg; R. Zuidema, Goes.

Zeeuwsch Dagblad | 1955 | | pagina 1