STEEKSPEL ONDER WATER DR ADENAUER DOOR MOSKOU UITGENODIGD en Triomftocht van Fel duel tussen Romme Oud Belgische Koning door de Congo Nehroe in Moskou spontaan toegejuicht SLAG IN DE KAMER TE in Attlee treedt af als Labour-leider Veertien mijnwerkers opgesloten Politieke sensatie in Bonn P. v. d. A. gehoond Ki ÉS incw janyen” Hartelijke ontvangst Hij zal twee weken blijven PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND ben in het Kabinet diametraal Hij loopt in hemds- kust de DE BILT ZEGT: Verspreide opklaringen Grieks Koningspaar zal Zuid-Slavië bezoeken Zanghulde Israël bereid tot besprekingen met Egypte DEN HAAG, 7 Juni Het herrezen derde Kabinet trad gisteren voor de Tweede Ka mer. De regeringsverklaring (zie pag. 3) vermocht na de vele berichten die daarover zijn gepubliceerd, nauwelijks nog iets nieuws brengen. Daarover draaide het debat dan ook niet in de eerste plaats Neen, het ging veel meer over de schuldvraag en over de wij ze. waarop Burgers reconstruc- tiepoging kon slagen. En het is duidelijk dat op deze twee punten de oppositie en de frac ties, die geestverwanten heb- Trein rijdt in Rotterdam op autobus Zet-ministers Acties van Chinese Nationalisten mouwen en negerkindertjes winnen. Geen reclame K.V.P.-wensen tegenover elkaar staan. ZEEUWSCH DAGBLAD lie JAARGANG No. 3107 Waarnemend-hoofdredacteur Prof. Dr J. 3. de Jong (Zie pagina 1 nota, die de Sowjet-anibassade te Pa- is digen, heeft hem aller harten doen Mandaatgebied Oeroendi bracht. WOENSDAG 8 JUNI 1955 Directeur: JACQ DE SMIT Abonnementsprijs 0.47 per week, 2.— p. maand, 5.85 p. kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 22 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord DE BILT, 7 Juni. Verspreide op klaringen, maar ook enkele buien. In het Noorden van het land matige wind uit Noordelijke richtingen, elders ma tige Zuid-westelijke wind. Over het al gemeen weinig verandering in tempe ratuur. ATHENE, 7 Juni. Te Athene officieel medegedeeld, dat Koning Paul en Koningin Frederika acht September a.s. een staatsbezoek aan Zuid-Slavië zullen brengen, zulks ter beantwoor ding van het officiële bezoek, dat pre sident Tito verleden jaar aan Athene heeft gebracht. Het koningspaar zal worden verge- door de bevolking, die bloemèn voor zeld door de Griekse minister van bui tenlandse zaken Stephanopoelos. Vermakelijk was een bezoek dat cepties en gardenparties uit te no- de Koning aan de Pygmeeën in het Mensen stonden over enkele kilome ters langs de weg geschaard, de voor bij rijdenden hartelijk toejuichend en bloemen in de auto werpend. De inwoners van de Sowjet-hoofd- stad waren, enkele uren voor de aan komst van de premier van India, door radio-Moskou van Nehroe’s komst op de hoogte gesteld. Nehroe en Boelganin dankten glim lachend voor de begroeting. Het was de eerste maal, sinds de viering van „overwinningsdag” in 1945, dat een Moskouse menigte spontaan van een dergelüke geest drift blijk gaf. stenbelastingverlaging weer te vergro ten van 6 tot 8 pet, zoals aanvankelijk de bedoeling was. LONDEN, 7 Juni. In Londen is vandaag bekend gemaakt, dat Attlee deze herfst als leider van de Labour- partij zal aftreden. Attlee, die twintig jaar lang de La- bourpartij heeft geleid, zal op de jaar lijkse afgevaardigdenconferentie in Oc tober bekend maken, dat hij zich niet herkiesbaar zal stellen voor het leider schap van de partij. Volgens vrienden van de socialisti sche politicus zal Attlee nog wel een paar maanden de leiding van de La- bour-fractie in het Lagerhuis op zich nemen, dat gisteren in een nieuwe zit ting bijeengekomen is. JERUZALEM, 7 Juni De Israëli sche premier Sjaret heeft generaal- majoor Burns, hoofd der commissie van waarnemers der Verenigde Naties, die toezicht uitoefent op de naleving van het Palestijnse bestand, meege deeld dat Israël bereid is deel te ne men aan besprekingen met Egypte op hoog plan, om te komen tot vermin dering der spanning in het gebied van Gaza. en 3) SAARBRUECKEN, 7 Juni. Veer tien mijnwerkers zijn sinds vanmor gen in de mijn van Heinitz, nabij Neunkirchen, in de omgeving van Saarbi uecken, opgesloten, nadat een schacht was ingestort. Vier andere mijnwerkers konden, speecig na het ongeval worden gered. Een der geredden is ernstig gewond. De opgeslotenen bevinden zich tach tig meter onder de grond. Sommigen hunner staan door klopsignalen in ver binding met de reddingsploegen. ROTTERDAM, 7 Juni. Vanmid dag is voor het Zuiderziekenhuis te Rotterdam een trein van de Rotter damse Tramwegmaatschappij op een autobus van de Rotterdamse Electri- sche Tramwegmaatschappij gereden, waardoor een meisje van tien jaar zeer ernstig werd gewond en talrijke pas sagiers lichte verwondingen opliepen. Medewerkers: J. A. van Bennekom Middelburg; Ds W. C. van Ds D. J. van Dijk, St. Annaland; J. S. Hoek, Middelburg; Ds J. Karelse, Goes; Ds 3. Kwast, Vlissingen; J. Laport Goes; J. Lodder, Vlissingen; J. Molï, Vlissingen; Over de staatsrechtelijke gang van zaken was de heer Oud zeer gebelgd. Voor de vierde maal treedt dr Drees als premier op zonder dat hij ook een Kabinet heeft geformeerd. Dit sys teem van de heer Oud door en door fout want het Kabinet wordt dan ge vormd door kamerfracties. In dit ver band sprak hij van zet-ministers en prof. Oud waarschuwde er voor dat de regering niet de zaakgelastigde wordt van de Kamer. Het allerergste vond de heer Oud wel, dat dit is geschied met medewerking van A.R. en C.H. fracties die uitgaan van staatsrechtelijke be ginselen, die in strijd zijn met deze wijze van formeren. Prof. Romme hielp de heer Oud uit de droom. Ook bij deze formatie heb ben Regering en Kamer haar eigen verantwoordelijkheid behouden. De heer Burger is begonnen met een vaag program. Daar het echter een recon- structiepoging was, was het begin van de overeenstemming afhankelijk van de vraag hoe het Kabinet over dit pro gram oordeelde. De heer Burger heeft dus het initiatief genomen, het Kabi net heeft slechts vragen gesteld en suggesties geopperd, maar het heeft zijn verantwoordelijkheid behouden. (Zie verder pagina drie) Deze zongen bij zijn aankomst een lied waarvan het hoofdthema al dus luidde: „Gij zijt schoon, gij zijt jong, o Koning. Breid uw macht uit en bescherm ons”. En waar schijnlijk om de leden van het ge volg van de Koning te troosten, hadden de Pygmeeën aan hun lied een laatste strofe toegevoegd: „O, gevolg van de Koning, ook gij zijt schoon”, waarop dan volgde: „Maar de Koning is toch de jong ste en de schoonste”. Koning Boudewijn blijkt ook zelf buitengewoon veel plezier te heb ben in zijn tocht door de Belgische Congo. Daar waar het protocol dit maar even toelaat legt hij alle vor melijkheid af, loopt hij in hemds mouwen rond en kust hij negerkin- dertjes die hem bloemen komen aanbieden. De vorst is geheel ont spannen en de lach verlaat geen ogenblik zijn gelaat. lijke mogendheden steeds bereid is ge weest normale diplomatieke betrek kingen met de Sowjet-Unie aan te gaan. Hij kenschetste de Russische uit nodiging als een resultaat van de door bondskanselier Adenauer gevoerde po litiek. De enige politicus uit het regerings kamp die ronduit verklaarde, dat de uitnodiging tot het aanknopen van di plomatieke betrekkingen diende te worden aanvaard, was de president van de Bondsdag, dr Gerstenmaier, die tot Adenauer’s partij behoort. De leiders van de fracties der overi ge regeringspartijen spraken van rijp overleg, dat nodig zou zijn, vooraleer men tot een afgerond oordeel zou kunnen komen. Met iets minder reserve hebben zich tot dusver de leiders der oppositie uit gelaten. Ollenhauer, de voorzitter der socialistische partij, achtte het aanbod de consequente voortzetting van de pogingen der Sowjet-Unie om tot een overleg over de actuele problemen te geraken. De vcorzittei' der sociaal-de- mocraten, legde er nadruk op, dat zijn partij sedert lang het aanknopen van normale, diplomatieke betrekkingen met alle landen, ook die van het Oos ten, heeft verlangd. Wat de tekst der nota aangaat, wordt in Bonn vooral aandacht ge vestigd op de passages, die wijzen op de grote oorlogsverliezen van Rusland en Duitsland en op de gro te moeilijkheden voor de Duitse in dustrie, die uit een versterking der handelsbetrekkingen met de Sowjet- Unie zouden kunnen voortvloeien. TAIPEH, 7 Juni. Jachtvliegtuigen van Nationalistisch China hebben van daag bij een aanval op een groep van 120 jonken voor de kust van Foekien ruim tien vaartuigen tot zinken ge bracht, aldus een bericht van de natio nalistische luchtmacht. Bovendien werden 150.000 vlug schriften boven Koekien uitgeworpen. Alle jachttoestellen keerden behouden op hem basis terug. Uitgave: stichting „Zeeuwsch Dagblad” Giro 274289. jjoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. jo, Tel. 2438 (b.g.g. voo- redactie «435, voor advent, enz. 2970), Kantoren: Vlissingen: Nieuwstr. 53, Telef. 326; Middelburg: Korte Voordstr. 35. Tel. administratie 9009, redactie 2347; Ter- neuzen: Dijkstraat 26-28. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes MOSKOU, 7 Juni. De Sowjet-Unie heeft de Westduitse Bonds kanselier, dr Konrad Adenauer, uitgenodigd Moskou te bezoeken. Het onderwerp van bespreking zou zijn het aanknopen van diplomatieke en economische betrekkingen tussen de Sowjet-Unie en de Duitse Bonds republiek. De uitnodiging is gesteld in een nota, die de Sowjet-anibassade te Pa rijs aan de Westduitse ambassadeur ter hand heeft laten stellen. De Sowjet-Unie wenst ook culturele betrekkingen tussen beide lan den. Het meeste heeft echter indruk gemaakt op de Inheemsen dat de Koning op zeker ogenblik een lan ge toespraak hield in het Ingala, de taal die onder de Congonegers als voertaal wordt gebruikt. De vorst moet van deze taal een intensieve studie hebben gemaakt, want ook in zijn omgang met de bevolking bedient hij zich hiervan met het meeste gemak. In de Sowjet-nota wordt gezegd, dat de Sowjet-regering een bezoek aan Moskou, in de nabije toekomst, door kanselier Adenauer en andere vertegenwoordigers van de Duitse Bondsrepubliek, zou toejuichen. Hij, die de vrede wenst te bewaren en te versterken, kan slechts een nor malisering van de betrekkingen tus sen de Sowjet-Unie en de Bondsrepu bliek wensen. Bjj deze normalisering hebben de volkeren van de Sowjet-Unie en Duits land meer belang dan wie ook”. De geschiedenis toont aan, dat het behoud en de versterking van de vre de in Europa in beslissende mate af hangen van het bestaan van normale en goede betrekkingen tussen de vol keren van de Sowjet-Unie en Duits land”, aldus de Sowjet-nota. De Russische uitnodiging aan dr Adenauer naar Moskou te komen heeft terstond te Bonn een groot aantal zeer voorlopige reacties gewekt. Het nieuws heeft een schok teweeg ge bracht in het politieke leven der West- Duitse hoofdstad, waar alle aandacht in deze dagen was geconcentreerd op de aanstaande reis van dr Adenauer naar Washington en Londen en op de eerste parlementaire strubbelingen over de bewapeningsplannen. De uitnodiging is in Bonn ontvan gen als een politieke sensatie van de eerste rang. Bondskanselier Adenauer heeft het nieuws in zijn privé-woning te Rhoen- dorf ontvangen, maar hij heeft nog ge weigerd enig commentaar te geven. Ook Adenauers staatssecretaris, prof. Hallstein, heeft een commentaar uit gesteld, totdat de tekst der Moskouse nota grondig zal zijn bestudeerd. Het enige dat prof. Hallstein voordien kon verklaren is, dat de Bondsrepubliek in overeenstemming met de drie Weste- HERREZEN KABINET MET GROOTS DEBAT ONTVANGEN BRUSSEL, 7 Juni De reis van Koning Boudewijn door de Belgi sche Congo is voor de jonge vorst een ware triomftocht geworden. Waar hij ook komt, wordt hij door de bevolking met een uitbundig enthousiasme ontvangen, zoals iede re nieuweling die in Congo arri veert, heeft ook hij onmiddellijk van de inheemse bevolking een bij naam gekregen en de jonge koning moet niet weinig gevleid zijn dat men hem „de mooie jongen” heeft gedoopt. De vriendelijkheid waarmee Ko ning Boudewijn de Inlandse bevol king tegemoet treedt en vooral het feit dat hij op zeker ogenblik op dracht gaf tot enige ontsteltenis van de zijde der blanken ook mannelijke en vrouwelijke leden der autochtone bevolking tot de re- Prof. Romme stond zijn mannetje wel. Als ’t Kabinet de Kabinetskwestie stelt, weet de Hamer waar het zich aan te houden heeft. Kamer en Regering hebben haar eigen verantwoordelijk heid. Het wegsturen van een Kabinet komt altijd voor rekening van de ka- mer-meerderheid. Wie dit heeft ge daan? De P.v.d.A. en de V.V.D. dragen daarvoor dus de meeste verantwoorde lijkheid. De K.V.P.-voorzitter zag de ze crisis stellig niet als een reclame voor de p 'itiek. De massa van het volk zag in drie weken tijds een grote breuk slaan en deze breuk weer her stellen. Ht* is begrijpelijk dat dit ge voelens van afkeer opwekt. Zij, die de ze grote politieke breuk hebben gesla gen mogen zich wel bedenken welke ravage zij aan ons democratisch bestel hebben aanjericht. Daar konden de P.v.d.A. en de an deren, die het Kabinet hebben laten vallen het mee doen. Wat Drees en Kortenhorst niet is ge lukt, gelukte Burger. Daarom had de heer Oud grote bewondering voor de socialistische fractievoorzitter. Het ere wie ere toekomt, leek echter tè opge legd om te kunnen overtuigen. Prof. Romme noemde de formateur, de for mateur der verrassingen. De formateur Burger beeft zich knap ontpopt als redelijk-burgerlijk forma teur. Het leek een compliment, maar wie de betoogtrant van prof Romme kent, weet beter. Trouwens, hij ver- duidel.jkte al spoedig zijn bedoelin gen. Prof. Romme was nl. verrast over de reconstructiepoging van de heer Bur ger omdat hij op de 17e Mei had be grepen, dat de socialisten de spaak in het wiel van het Kabinet wilden ste ken. De halvering van de grondbelas ting noemde de K.V.P.-fractievoorzit ter een gedurfd voorstel. Daarom ge durfd, omdat de A.R. Van de Heuvel daarvoor reeds in het belastingdebat had gepleit Ik dacht niet dat de ver laging van de grondbelasting in socia listische kringen een innige wet was”. Het gedurfde zat dus hierin, dat de heer Burger en de P.v.d.A. reeds van meet af aan besloten hadden door de knieën te gaan. De derde verrassing was de huurverhoging zonder afro ming. De heer Romme had nooit kun nen dromen dat de socialisten daartoe bereid zouden zijn. De heer Burger heeft destijds bijna gezworen dit nooit te zullen doen en of dit alles nog niet genoeg was gooide prof. Romme nog een laatste troef op tafel: „De gedach te aan Kamerontbinding heeft hier en daar een vorderende rol gespeeld en tot deze oplossing geraakt. „Of in eigen woorden duidelijker ge zegd: De socialisten wilden alles wel slikken om vervroegde verkiezingen te voorkomen. De socialistische fractie zat onder dit alles maar sip te kijken. De gezichten klaarden heus niet op, toen prof. Romme aan het einde van dit betoog uitsprak, dat de socialisten nu het komende jaar de brede-basis- politiek con amore zouden aanvaarden. Om een kopersstaking te voorkomen vroeg prof. Romme de verlaging van omzetbelasting op suiker en textiel reeds op 1 Augustus te doen ingaan. In de tweede plaats wilde hij het her stel in het evenwicht tussen de verla ging van de directe en indirecte belas tingen, terwijl hij ook de beste gele genheid wil aangrijpen om de inkom- Dr Drees tijdens zijn rede. V.l.n.r. de Ministers van de Kieft; Algera; Witte; Zijlstra; Bey- en; Beel; Drees; Mansholt de Bruyn; van Thiel; Suurhoff; Cals en Staatssecretaris van Financiën van den Berge. Van dit steekspel hebben de volle tribunes vandaag kunnen genieten. Daar was aan de ene kant de V.V.- D.-fractievoorzitter Oud, die een beetje hooghartig sprak in de trant: Heb ik niet altijd gezegd, dat dit Kabinet weer zal terugkeren? Daar was aan de andere kant prof. Rom me, die zonder onvertogen woorden te zeggen, de P.v.d.A.-fractie als het ware stond te honen. Daar was de altijd regeringsgetrouwe Tilanus: de kalmte zelf en daarom ditmaal niet boeiend. Daar was de heer Schou ten, de man, die tijdens deze crisis het meeste succes heeft geboekt maar die dit nooit laat merken. Hij kent het parlementaire spel, zowel binnenkamers als op het spreekge stoelte. En daar was tenslotte de heer Willems, die zo een beeje als eenling tegen de stroom moest op roeien, drijvend gehouden door de adviezen van zijn fractie-voorzitter- Burger, die het beter achtte niet aan dit debat deel te nemen. Het was dus weer eens een debat in grote stijl. We zitten allemaal gezellig bij el kaar. Geen enkel lid van de familie ontbreekt. Heb ik het niet voorspeld. Dat zei prof. Oud (V.V.D.) die dan kon ver’laren altijd de overtuiging te hebben gehad, dat de belastingverla ging gered moest worden. Hij had een beetje medelijden met prof. Romme, die een klein beetje over zijn zenuwen is geweest. Vol gens prof. Oud was de K.V.P.-frac- tievoorzitter zelfs aan de wanhoop ten prooi gevallen. De heer Romme had zich dit leed wel kunnen bespa ren, als hij maar meer vertrouwen in mij had gehad. Aldus prof. Oud, die zich dus nogmaals op de borst sloeg. Prof. Romme had zijn antwoord wel klaar. Hij had een artikel uit „Else vier” waaruit bleek, dat van dit „on geschokt ertrouwen” van de heer Oud na een paar dagen crisis niet veel meer te bespeuren was. Zo begon dit debat, dat leek op een steekspel onder water. Wie is verantwoordelijk voor de val van dit kabinet? Niet de P.v.d.A., maar het Kabinet. Dat was althans de stel ling van de heer Oud. De P.v.d.A. fractie werd door hem zozeer in be scherming genomen, dat het voor dr Drees haast een pijnlijke gewaarwor ding werd. Neen, de liberale fractie-voorzitter vond het onjuist dat Romme alle schuld voor de crisis werpt op de P.v. d-A. Naar zijn mening heeft de socia listische fractie tegen het huurwetje gestemd uit zakelijke overwegingen en uit bezwaren van politieke aard, ont leend aan het gezag der Kamer. Een huurwet, waarop zulk een vernieti gend voorlopig verslag werd uitge dacht kon niet worden aangenomen. Het volk zou het niet begrijpen. Het Kabinet is dus het meest verantwoor delijk voor le crisis. Het heeft, zo ver volgde prof. Oud, kapitale fouten ge maakt: De indiening van een kreupel huurontwerp, de handhaving van dit ontwerp na het voorlopig verslag en de koppeling aan de belastingverla ging. Het kabinet had ruimer moeten zijn en had direct naar een betere op lossing moeten zoeken. Nu heeft het drie weken verlof gehad voor herstel van gezondheid. Burgeler, Kruiningen; A. I. Catsman, Aardenburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Hniissen, Terneuzen; K. C. van Spronsen, Goes; A. H. S. Stemerding, Souburg; R. Zuidema, Goes. MOSKOU, 7 Juni De Indische premier Nehroe is per vliegtuig te Moskou aangekomen. Hij zal twee weken in de Sowjet-Unie verblijven, waar hij besprekingen zal voeren met de Sowjetrussische regering. Het ge hele diplomatieke corps was bij de aankomst van Nehroe aanwezig. Na aankomst op het vliegveld hield Nehroe, het Hindoestanisch spre kend, een korte toespraak, onder meer zeggend: „Reeds zo lang heb ik de Sowjet-Unie willen bezoeken, om Moskou, deze merkwaardige en gevierde stad te zien. Ik ben gekomen, bezield met de beste gevoelens jegens uw volk en regering. Ik wil U beter leren ken nen. Ik ben er zeker van, dat mijn komst zal bijdragen tot versterking der vriendschap tussen de volken van India en de Sowjet-Unie”. Later reed Nehroe, vergezeld door de Sowjet-premier Boelganin, in een open auto door de straten van Moskou waarbij hij luide werd toegejuicht de wagen strooiden. V-

Zeeuwsch Dagblad | 1955 | | pagina 1