NEDERLANDS CONCURRENTIE POSITIE IS SLECHTER GEWORDEN meer in nauw Westen wil Grote Vier in Geneve laten vergaderen Hoa Hao-troepen steeds het in- 'l ZtuanmnteM de Regering Reorganisatie van de Britse stakers luisteren niet Eden Bulletin van E. C. E. Haring voor de Koningin en Prinses Wilhelmina Bij Ford wordt niet meer gestaakt DETROIT, 6 Juni. De directie der Ford-automobielfabrieken heeft de eis ingewilligd der arbeiders voor het toe kennen van een gewaarborgd mini- mum-jaarloon. Hiermede is een einde gekomen aan de staking van bijna de helft der 140.000 Ford-arbeiders. Premier Nehroe komt morgen in Moskou aan naar |Maar Adenauer behoudt grote I bevoegdheden VREUGDE IN DENDERLEEUW Offensief verloopt goed Overwinning van Christen - Democraten op Sicilië Staking van passagiers Chr. Tandtechnici bijeen* De economische toestand van Europa Nieuwe nota aan Moskou f PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND ii- g 3, e. rk in llii Hogere prijzen Verklaring van minister-president Drees Dulles is niet zo optimistisch Generaal Gruenther naar de Ver. Staten Pinay naar de Ver. Staten Examens rijksuniversiteit Utrecht Ongeregeldheden in Amerikaans verbeteringsgesticht de BILT ZEGT: Enkele buien CkBILT’6 Juni. Veranderlijke *o,hiJn® met plaatselijk enkele bui- ’s»d m 5n daar met onweer. Overwe- i'einij lge wind tussen Oost en Zuid. s Verandering in temperatuur. ZEEUWSCH DAGBLAD iting lie JAARGANG No. 3106 (zie pagina 3) i! Abonnementsprijs 0.47 per week, 2.— p. maand, 5.85 p. kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 22 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord derd man aan doden zouden hebben verloren. DINSDAG 7 JUNI 1955 Directeur: JACQ DE SMIT PARUS, 7 Juni Engeland, Frankrijk en Amerika hebben in een nota aan de Sowjet-Unie voorgesteld, dat de leiders der vier regeringen van 18 tot en met 21 Juli te Genève bijeenkomen. Medio Mei werden de vier ministers van Buitenlandse Zaken het er te Wenen over eens, dat een dergelijke be spreking wenselijk was. Over de plaats heeft men tot dusver nog geen over eenstemming kunnen bereiken. Het Westen gaf aanvankelijk de voorkeur aan Lausanne en de Sowjet-Unie aan Wenen. De Sowjet-Unie heeft laten doorschemeren, dat zij Genève zal aanvaarden als over Wenen geen overeenstemming kan worden bereikt. In de nota wordt geen voorafgaande vergadering vergadering van minis ters van Buitenlandse Zaken voorgesteld, zoals eerder werd verwacht. Het Amerikaanse ministerie van bui tenlandse aangelegenheden heeft mee gedeeld dat de ministers van buiten landse zaken van Frankrijk, Groot- Brittannië en de Verenigde Staten op 16 en 17 dezer te New York zaken van wederzijds belang zullen bespreken. Opgemerkt wordt, dat het zich laat aanzien, dat een opwaartse druk op de prijzen op komst is. Belangrijker is echter het feit, dat algemeen de opinie IEUWE MINISTERS IN BONN <9s=ë> <S> <&?a> <3^S> HILVERSUM, 7 Juni De verkla ring, die de minister-president dr W. Drees voornemens is vanmiddag na mens de Regering in de Tweede Ka mer af te leggen, wordt om 13.00 over de zender Hilversum II rechtstreeks uitgezonden. bestaat, dat prijsstabilisatie niet veel langer meer kan duren, ook niet in die industrieën, waar minder op volle ca paciteit worden gewerkt, aangezien de verbeterde werkgelegenheid en de ho ge winsten de arbeiders steeds minder geneigd doen zijn, zich ten aanzien van looneisen beperkingen op te leggen. De aanzienlijke toenemingen van de industriële productie weerspiegelen zich in een toeneming van de indus triële productiviteit. In bjjna alle lan den was de productietoeneming per man/uur aanzienlijk groter dan in voorafgaande jaren. Als gevolg daar van was de werkloosheid kleiner dan op enig tijdstip na de oorlog. In het bulletin wordt nog opgemerkt, dat voor de welvarendheid van de in dustrie de i -ening van de vakvereni gingen bevestigd wordt, dat loonsver hogingen te lang zijn uitgebleven. Bo vendien wordt de onderhandelingspo sitie van de arbeiders verbeterd door de grotere vraag naar arbeidskrachten. Tenslotte wordt opgemerkt dat de concurrentie-positie van de Scandi navische landen en van Nederland, vergeleken met die van andere lan den op het Europese vasteland, slechter is geworden. COLUMBIA, 6 Juni. In een toe spraak tot studenten van de universi- teit van Zuid-Carolina heeft minister Dulles Maandag verklaard het te be twijfelen, of een bijeenkomst van de regeringsleiders op zichzelf een ver mindering van da internationale span ning teweeg zal brengen. „Er is meer nodig dan woordeg en meer dan één conferentie om de voorwaarden te scheppen, die ver mindering van onze krachtsinspan ning zullen rechtvaardigen”, zo voegde hij hieraan toe. PALERMO, 6 Juni De resultaten van de gisteren gehouden verkiezin gen voor de negentig zetels van het half-autonome Parlement van Sicilië wijzen op een opmerkelijke winst aan de zijde van de christen-democraten ten koste van het merendeel der ove rige partijen, waaronder de communis ten. Toen ongeveer zeventig procent van de stemmen was geteld, voorspelden waarnemers, dat de christen-democra ten, die in Italië de enige grote partij tegenover de communisten vormen, wellicht zes zetels meer zullen krijgen dan de dertig, die zij in het oude par lement te Palermo bezetten. De com munisten en hun socialistische bond genoten zullen, naar men verwacht, één van hun dertig zetels verliezen. Dit zou een belangrijke overwinning voor de christen-democraten zijn, om dat de communisten de afgelopen twee jaar hun propaganda vooral hebben gericht op de boeren en kleine mid denstanders in het armelijke Zuid-Ita- lië. GENEVE, 6 Juni. In het bulletin van de Economische Commissie voor Europa van de Verenigde Naties (E.C. E.), dat driemaal per jaar verschijnt, zegt de E.C.E., dat de vrees, welke in vele kringen bestaat, dat de economi sche opleving van Europa overgaat in fase van inflatie, voorbarig schijnt. Wel wordt opgemerkt, dat de kans op aanzienlijke loonsverhogingen, wel ke tot prijsverhogingen zullen leiden, de vrees voor het verlies van markten en moeilijkheden met de betalingsba lans heeft doen ontstaan. Inderdaad begon in de laatste helft van 1954 in enkele landen de beta lingsbalans reeds slechter te worden. In de eerste maanden van dit jaar was daardoor de neiging tot beperking van de algemene economische uitbreiding vrij algemeen, dit in aanvulling op de maatregelen, welke in 1954 reeds wa ren genomen. Volgens het bulletin verbeterde de Westeuropese export naar de Ncord- Amerikaanse markt. Deze nam in het laatste kwartaal van 1954 zodanig toe, dat de waarde ervan gelijk was aan die van de export in het laatste kwar taal van 1953, terwijl de omvang van de export waarschijnlijk groter was. PARIJS, 6 Juni De opperbevel hebber van de Navo-strijdkrachten in Europa, generaal Gruenther, vertrekt Dinsdag voor een bezoek van vier da gen naar de Verenigde Staten, waar hij te Washington besprekingen zal voeren en zal aanzitten aan een lunch van de nationale persclub. Daarentegen gaf de Europese export naar andere overzeese gebieden slechts weinig uitbreiding te zien. Er wordt verder gewezen op de vi tale noodzaak, de handelspolitiek te richten op vergroting van de invoer, enkele landen, zowel in als buiten Eu ropa, welke trachten de invoer te be perken. Anders bestaat het gevaar, dat door een aanhoudende opeenhoping van valuta-reserves in enkele lan den, gepaard aan verdere uitbrei ding van de economische bedrijvig heid in andere landen, de vergroting van de inter-Europese handel tot staan zal komen, waardoor de eco nomische opleving van Europa ver zwakt of zelfs onderbroken zou worden. SOESTDIJK, 6 Juni. Een delegatie Vlaardingen heeft vanmiddag om 4|f één Koningin Juliana een vaatje •"uwe haring overhandigd. Hierna l’ertrok de haringdelegatie naar het pa- i',|s het Loo om Prinses Wilhelmina pee vaatjes haring aan te bieden. Maar de -eis verliep niet zo voor spoedig. De delegatie die met drie ’Uto’s op weg was kreeg in Voort aren een kort oponthoud, doordat ie laatste auto door een personen- Wto werd aangereden. Alles liep ge- 1 - kig goed af en de reis kon zo snel hogelijk worden voortgezet. P.e aanbieding geschiedde door de «‘Pper vande VL 83 „Neeltje”, die de had aangevoerd na ze op zee iiir >>en 0Ver2enomen van dé VL 200 Schipper Leen Rog was ver- .pia van de reeder, de heer C. van L r’ de burgemeester van Vlaardin- ror J. Heusdens en de hoofdcon- LJUr van de dienst van Nederlandse ISco?trole’ de heer W’ J- van der Km V°orts waren aanwezig de in- ilr An\Van he* Pal6'5 het Loo, kolonel !'»d a A' van Lawich van Pabst I Wr du Palais mevrouw H. J. de I'S var1 ^hman. De oranjegekleur- l'iaji es wer(ien aangevoerd in met I wijen r°od-wit-blauwe vlaggen IW a auto’s. Ee Prinses onderhield I ÏÈiankge met de brengers van het De vakbond had de waarborg van de werkgever geëist dat de werkne mers in alle 52 weken van het jaar bij na het volledige loon krijgen, ongeacht er werk voor hen zal zijn of niet. In Amerikaanse industriële kringen werd gezegd, dat dit contract misschien het voorbeeld zal zijn voor de gehele autoindustrie. In deze industrie wer ken in de Verenigde Staten meer ar beidskrachten dan in welke andere in dustrie ook. De voorzitter van de Verenigde Bond van Arbeiders in de auto-in- dustrie, Walter Reuther, heeft van daag gezegd, dat het pas getekende contract meer waard is dan een loonsverhoging van 20 dollarcent per uur. De doorsnee arbeider verdient thans twee dollar en tien dollarcent per uur. Onder grote belangstelling is Maan dagmiddag te Geneve het internatio nale protestantse studentenhuis John Knox door dr W. A. Visser ’t Hooft, secretaris-generaal van de wereldraad van kerken, geopend. PARIJS, 6 Juni, Van de zijde van het Franse ministerie van buitenland se zaken wordt medegedeeld, dat de minister van buitenlandse zaken Pinay vijftien dezer naar de Verenigde Sta ten zal vertrekken, waar hij Frank rijk zal vertegenwoordigen op de ne gentien Juni te San Francisco begin nende plechtige herdenl ing van het feit, dat de Verenigde Naties tien jaar bestaan. Twintig Juni vangt Pinay be sprekingen aan met zijn Britse, Ame rikaanse en Sowjetrussische ambtge noten. LUXEMBURG, 6 Juni. In Luxem burg is vandaag medegedeeld, dat de nieuwe president van de Hoge Autori teit der Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal, René Mayer, Vrijdag zijn functie zal aanvaarden. Onmid dellijk na zijn installatie zal hij een bijeenkomst van de Hoge Autoriteit voorzitten. UTRECHT, 6 Juni, Geslaagd voor ’t arts-examen: W. J. Moggré, Schoon- dijke en M. P. Verheyen, IJzendijke. LONDEN, 6 Juni Ter omkering van zaken zijn vier passagiers van een Cunard Line Boot, de Abcania, waarop het werk vanwege de ha venstaking stil ligt, een zit-staking begonnen. De Abcania ligt in de ha ven van Liverpool, en de vier passa giers weigeren gevolg te geven aan het gedane verzoek de boot te ver laten maar blijven rustig zonneba den op een der bovendekken, waar zij zich in ligstoelen geïnstalleerd hebben. Zij beweren, dat de maat schappij, waaraan zij het geld voor de overtocht hebben betaald, thans verplicht is hen naar hun bestem ming te brengen, staking of geen staking Ieder jaar komen er 3 a 400 paren lepelaars naar het Zwanenwater bij Callantsoog om daar ongeveer 1000 jongen uit te broeden. Het Zwanenwater is een van de drie broedplaatsen van Lepelaars, die er in West-Europa zijn: alle drie zijn ze in ons land. De fotograaf is er in geslaagd een van de nesten in het Zwanen water te benaderen na een minu ten lange tocht waarbij elk kra kend takje vermeden diende te worden en met een waar „spin- nen-geduld” om later te wachten tot de dieren op het nest waren teruggekeerd. Het is hem echter gelukt en het resultaat van zijn werk ziet U hierbij: Een beeld dat de vergelijking met een modern vliegveld uitste kend kan doorstaan: terwijl eni ge Lepelaars netjes in het gelid in het struikgewas zitten, „landt” een nieuwkomer. Bijzonder goed is te zien, hoe het fraaie vogellijf uitgebalanceerd in de lucht hangt. (Foto boven). Een nest met drie jonge Lepe laars. Men zou toch echt niet zeg gen, dat hier binnen enkele maan den de fiere vogels uitgroeien.... (Foto beneden). De Zuidvietnamese onderminister van Defensie, Tran Trung Dung, ver klaarde, dat er geen sprake van onder- handelingen met de Hoa Hao meer kan zijn. Overleg zou in dit stadium ernstig het moreel van de regeringsge trouwe militairen aantasten, omdat die niet zouden begrijpen, waarom de regering enerzijds generaal Tran van Soai bestrijdt en anderzijds besprekin gen met hem voert, aldus de ondermi nister. CAIRO, 6 Juni Premier Nehroe van India heeft gisteravond gedurende een oponthoud van 75 minuten op het vliegveld van Cairo op zijn reis naar Rusland een onderhoud gehad met premier Gamal Abdel Nasser van Egypte. Hij deelde in Cairo mee naar Mos kou te gaan in antwoord op een uitno diging van een jaar geleden. Hij zou daar geen speciale problemen bespre ken. „Natuurlijk zal ik met de Russische leiders spreken over de kwestie van de wereldvrede en hoe de zaak van de vrede het best kan worden ge diend. De eerste stap is te trachten de spanning te verminderen. We hebben geen toverformule, doch wa zijn van gevoelen dat een verminde ring van de spanning onze taak zou vereenvoudigen”. Nehroe merkte op dat in de laatste paar maanden een vermindering van de spanning is opgetreden in Europa en, tot op zekere hoogte, in het Verre Oosten. Hij verklaarde voorts con tacten te willen leggen voor de toe komstige handel en voor de economi sche betrekkingen tussen India en de landen, die hij zal bezoeken. Premier Nehroe wordt Dinsdag avond uit Praag in Moskou verwacht. Vanmorgen is de premier op door reis naar Moskou, in Praag aangeko men. Nehroe, die reist in gezelschap van zijn dochter, mevr. Indira Gandhi, werd op het vliegveld van Praag o.m. begroet door de Tsjechoslowaakse pre mier, Siroky, en de Indiase ambassa deur in Praag. (Van een speciale verslaggever). AMSTERDAM, 6 Juni. De Ned. Christelijke Bond van Tandtechnici hield Zaterdag een zeer goed bezochte en ge animeerde algemene vergadering. Aan de eigenlijke vergadering ging vooraf een excursie naar de kunsttandenfa- brlek „Terralum” te Amsterdam, die zo zeer de aandacht had, dat het moeilijk was, de leden weer mee te krijgen naar Utrecht. Daar wachtte een tentoonstel ling van een 30-tal werkstukken van leden, die de handvaardigheid wel zeer duidelijk demonstreerde. De heer F. v. d. Burg (Groningen) verwierf hierbij' de eerste van de 5 prijzen. Een denial depot luisterde deze tentoonstelling op met een expositie van de meest moderne apparatuur op tandtechnisch gebied. In de huishoudelijke vergadering vroe gen vooral aandacht de „overgangs maatregelen ter bevordering van de sa nering van het tandtechnische beroep, aanbevolen door de Stichting vakoplei- ting, examens en voorlichting tandtecli- nici”. Na brede bespreking en toelich ting werden deze aanvaard. Uitgave: „Zeeuwsch Dagblad” Giro 274289. kwantoor: Goes, L. Vorststr. L 2438 (b.g.g. voor redactie voor advent, enz. 2970), Lieren: Vlissingen: Nieuwstr. fTelef. 326Middelburg: Korte hrdstr. 35- Tel. administratie ij Tel. redactie 2347; Ter- neuzen: Dijkstraat 26-28. Exploitatie: verbaan Le Cointre N.V., Goes LONDEN, 6 Juni De leiders van de 70.000 stakende Britse spoorweg- mannen hebben de oproep van pre mier Eden, om het werk te hervatten, verworpen. Naar hun mening heeft de premier in zijn radiotoespraak van gisteravond de aard van de staking onjuist voorgesteld. De bedoeling van de staking zou hem ontgaan. De voorzitter van de Britse ver- voerscommissie, Sir Brian Robertson, heeft vandaag op zijn beurt aan de secretaris-generaal van de bond van machinisten en stokers een brief ge zonden, waarin hij de stakers verzoekt aan het werk te gaan en de onderhan- delingen te hervatten, „in het belang van de spoorwegindustrie, waarvan ’t bestaan van uw leden tenslotte af hangt, en in belang van het land, zo schreef Sir Robertson. Na een vergadering van zes uur is het Britse verbond van vakverenigin gen (TUC) Maandagavond voor de dag gekomen met een plan van vijf punten ter beëindiging van de spoorwegsta king. De 70.000 stakenden machinisten en stokers wordt gevraagd hoeveel hun minimaal moet worden toegezegd al vorens zij instemmen met regeling van de staking, met dien verstande, dat la ter besprekingen zullen worden ge voerd over vergroting van het ver schil met de lonen van minder ge - schoolde arbeiders. Indien de TUC op deze basis tot een accoord zal komen, zal deze organisa tie er bij de Britse eerste-minister, Eden, op aandringen, dat nog tijdens de staking met de onderhandelingen zullen worden begonnen. BONN, 6 Juni. De lang ver lachte reorganisatie van de West- |(itse regering is vanmorgen inge- lj, toen bondskanselier Adenauer Ija de Bondspresident zijn ontslag Is minister van Buitenlandse Za- Iffl vroeg. Drie nieuwe figuren zul- L hun intrede in de Bondsregering ■oen. Als minister van buitenlandse laken zal Adenauer worden opge legd door Heinrich von Brentano, Ie tot dusverre leider der Christe lle fractie in de Bondsdag was. De Brentano is inzake de buiten landse politiek een trouw volgeling I® Adenauer en van een wijziging |'.an de politieke koers zal dan ook Len sprake zijn. I Overigens blijft Adenauer per- I soonlijk verantwoordelijk, ook voor I de buitenlandse politiek, daar hij I volgens de grondwet alleen de richt- I lijnen der politiek te bepalen heeft. De ministers zijn tegenover hem, herder dan tegenover het Parlement verantwoordelijk. Brentano staat bekend als een on- rennoeide ijveraar voor de Europese hereniging. De tweede nieuwe minister in Bonn Lal de heer Theodor Blank zijn, die Leeds vier jaren lang een leidende rol heeft gespeeld bij de voorbereiding der Duitse bewapening. Blank droeg tot tever de lang verouderde titel van gevolmachtigde van de Bondskanselier voor vraagstukken, die samenhangen met de vermeerdering der geallieerde troepen”. Hij is afkomstig uit een arbeidersge zin en verdiende zelf het geld voor zijn studie. In de oorlog klom hij op tot officier. Via de vakbeweging is [Blank na 1945 in de politiek beland. In Bonn is men het erover eens, dat Blank de zwaarste taak op zich gaat nemen die voor een minister kan zijn weggelegd. Het door hem geleide bureau, dat hij tot ministerie zal moeten omvormen, telt reeds thans bijna duizend beambten. Te genover de militairen van de oude stempel verdedigd Blank met hard nekkigheid zijn these van de nieu we soldaat als „burger in uniform”. De lichtste taak in de Bondsregering wordt thans toe vertrouwd aan de der- ie nieuweling, Von Merkatz. Hij neemt pet ministerie voor Bondsraadzaken over van zijn partijvriend Hellwege, in Nedersaksen zo onfortuinlijk is gestart als landelijk regeringschef. Het ministerie heeft naar algemene over tuiging niet veel om het lijf. Merkatz behoort tot de conservatieve Duitse P®tij, wier woordvoerder hij in de Bondsdag was. Hij stamt uit een Pom- merse officiersfamilie en diende in de. laatste oorlog twee jaren als vrijwilli ger. NEW YORK, 6 Juni In het staats- opvoedingsgesticht te Ionia (Michigan) hebben vandaag vier gevangenen tij dens een korte opstand twee bewakers gewond en twee andere enige tijd als gijzelaar vastgehouden naar aanleiding van een klacht over een bewaker. De directeur wilde de opstandelin gen pas ontvangen, nadat zij de gijze laars hadden vrijgelaten. SAIGON, 6 Juni Volgens het op perbevel van het Zuid-Vietnamese le ger worden bij de operaties tegen de troepen van de opstandige opperbevel hebber der Hoa-Hao-secte, generaal Tran van Soai, snelle vorderingen ge maakt. De dertig bataljons regerings troepen zijn op 130 km ten Zuiden van Saigon de rijstvelden ingetrokken om de opstandige troepen, die tot dusver een beslissende slag hebben weten te ontwijken, in te sluiten. De omliggen de wegen zijn in handen van de rege ringstroepen, die geweldige hoeveelhe den voertuigen en munitie hebben buitgemaakt. Aan de zijde der nationale troepen zijn tot nu toe acht militairen gesneu veld en ongeveer vijftig gewond, ter wijl de opstandelingen ongeveer hon- Waarnemend-hoofdredacteur Prof. Dr J. J. de Jong Medewerkers: J. A. van Bennekom, Middelburg; Ds W. C. van Burgeler, Kruiningen; A. I. Catsman, Aardenburg; Ds D. J. van Dijk, St. Annaland; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huiissen, Terneuzen; Ds J. Kareise, Goes; Ds J. Kwast, Vlissingen; J. Laport Goes; J. Lodder, Vlissingen; J. Moü, Vlissingen; K. C. van Spronsen, Goes; A. H. S. Stemerding, Souburg; R. Zuidema, Goes.

Zeeuwsch Dagblad | 1955 | | pagina 1