Atoomgeheimen vrijgegeven van Troepen de Hoa ZEEUWSE FRUITOOGST ZAL MATIG ZIJN Grote Vier nu in Geneve Diem ruimen Hao op We zullen de gevolgen van! de staking aan de lijve ondervinden” h i a Eden Dringende waarschuwing van Ernstige botsing bij Kapelle Bouw van keersluis te Stavenisse? Aalsmeer EH.B.O. kampioen AMSTERDAM-CANADA VIA DE NOORDPOOL Weer gevechten bij Gaza Dolfijn” op de Noordzee gezonken lyiissingse insluiper in Den Bosch gearresteerd Door het slechte voorjaarsweer Route is 2000 km korter HEI REGENDE PIJPES7ELEN Veiling Kapelle had een gunstig jaar bedrijven slecht, evenals de goudrei- nette. De Golden Delicious bloeide iets latei en had beter weer. Hierdoor kan de oogst nog wel meevallen voor dit ras. Luchtlijn geopend Generaal en staf vluchten in de rijstvelden Onverwacht offensief Ipolitie volgde 18 sporen I VLISSINGEN, 5 Juni Nadat van Ifjsteravond 7 uur tot vanmorgen 10 door een 3-tal rechercheurs uit Iflissingen gepost was op plaatsen Laar de geheimzinnige man die een Ledurfe van f 1500,— had beroofd, Lu kunnen passeren werd hij borgen in ’s-Hertogenbosch gearre steerd. Het was de 29-jarige H., een Lerkloze chauffeur. PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND I DE BILT ZEGT Hogere temperaturen Acht gewonden, van wie twee ernstig BRITSE VLIEGBOOT VERONGELUKT Vier personen gedood Reizigersverkeer tussen Oost en West-Duitsland beperkt BERLIJN, 4 Juni Premier Grote- wohl van Oost-Duitsland heeft zijn ministers van Binnenlandse Zaken op dracht gegeven het reizigersverkeer met West-Duitsland tijdelijk te beper ken met het oog op de typhusepidemie aldaar. Nieuw voorstel aan Moskou O ZEEUWSCH DAGBLAD kiting lie JAARGANG No. 8105 Waarnemend-hoofdredacteur Prof. Dr J. J. de Jong (ZIE PAGINA 2) i van- MAANDAG 6 JUNI 1955 Directeur: JACQ DE SMIT Abonnementsprijs 0.47 per week, 2.p. maand, 5.85 p. kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 22 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord I BONN, 5 Juni. De eerste militaire uitvoeringswetten, die door Bondskan selier Adenauer bij de bondsraad en de Bondsdag zijn aanhangig gemaakt, zijn op fel verzet gestuit. De socialis tische oppositie heeft tijdens het week einde een verbitterde strijd tegen de ontwerpen aangekondigd, niet alleen omdat zij de bewapening tot na een conferentie der Grote Vier wenst te zien uitgesteld, doch ook omdat zij de door de Bondskanselier gekozen methode beschouwt als een inbreuk op de vroeger gegeven verzekering, dat gestreefd zou worden naar een brede parlementaire basis voor de militaire wetgeving. De socialistische partij heeft Adenauer ervan beschuldigd, dat hij, om tactisch redenen, Bondsraad en Bondsdag wil overrompelen. DE BILT, 4 Juni. Vrij zonnig weer met in het Zuiden van het land een kleine kans op onweer. Zwakke tot matige wind uit Oostelijke rich tingen. Hogere temperaturen dan Zon dag. Ook voor de pruimen was de bloei ongunstig maar de vruchtzetting is goed, zodat een redelijke oogst mag worden verwacht. Bij de kersen gaat het alleen met de Early Rivers een beetje. De aardbeien beloven veel. De stand van de frambozen is matig en de bra men zullen over het algemeen in Zee land niet meer dan een halve oogst geven. Verder deelde de heer Dekker in zijn openingsrede mede dat het be stuur stappen zal ondernemen om te komen tot een regelmatige afzet van winterfruit. GOES, 4 Juni. Acht personen werden gewond, van wie twee ernstig bij een gecompliceerde autobotsing, die vanmiddag omstreeks vijf uur onder Dijkwel op de Rijksweg bij Kapelle- Biezelinge plaats vond. De heer A. J. S. uit Goes, 53 jaar oud, die op een motorrijwiel reed in de richting Bergen op Zoom, wilde op zeker moment links af slaan in de richting Dijkwel. Juist toen hij het stuur had omgewend passeerde hem een auto, bestuurd door de heer Van H. uit Dinteloord, De motorrijder werd door de wagen gegrepen en kwam te vallen. Hij kwam echter vrij goed neer en werd licht gekwetst. De automobi list raakte echter de macht over het stuur kwijt, schoot de berm in en er meteen weer uit ook. Op dat moment naderde een tegenligger, een auto be stuurd door de heer P. N. uit Krab- bendijke. Beide wagens konden elkaar niet meer ontwijken en met een ge weldige klap schoten de beide auto's op elkaar in. De Rijkspolitie was snel ter plaatse evenals een uit vier helpers bestaand team van het Rode Kruis Korps te Goes. De gewonden, de heer Van H. die als passagiers de gebr. B. eveneens uit Dinteloord bij zich had en de heer N. met diens vrouw en twee dochter tjes alsmede ook de heer S. werden met de Rode Kruiswagen naar het Zie kenhuis St Joanna te Goes vervoerd. De heer S. kon echter weer huiswaarts keren. Van de andere zeven gewonden ble ken vooral de heer Van H. en een der heren B. ernstig doch niet levensge vaarlijk gewond te zijn. De heer en mevr. N. alsmede hun dochtertjes ma ken het thans goed. EASTBOURNE, 4 Juni. Een vier motorige vliegboot van het type „Sun derland” van de Britse luchtmacht is in de vroege ochtenduren van Zater dag ter hoogte van Eastbourne aan het Kanaal in zee verongelukt. Van de 14 inzittenden werden er tien gered. De lijken van de vier overigen zijn ge vonden. De overlevenden liepen verwondin gen op, die echter van zes hunner niet ernstig waren. Uitgave: „Zeeuwsch Dagblad” Giro 274289. bijkantoor: Goes, L. Vorststr. Tel. 2438 (b.g.g. voo- redactie voor advent, enz. 2970), ntoren: Vlissingen: Nieuwstr. jeief. 326; Middelburg: Korte rfdstr. 35. Tel. administratie m Tel. redactie 2347; Ter- neuzen: Dijkstraat 26-28. Exploitatie: ■terbaan Le Cointre N.V., Goes Naar wij van de zijde van het mi nisterie van Economische Zaken ver nemen, zal prof, dr J. Tinbergen op zijn verzoek op 1 Juli zijn functie als directeur van het Centraal Planbureau neerleggen. STAVENISSE, 4 Juni. Op 21 Juni zal het college van Gedeputeerde Sta ten van Zeeland een bespreking heb ben met B. en W. van Stavenisse en het bestuur van het waterschap-Sta- venisse. Met het oog op de veiligheid van Stavenisse is het nodig tot spoedige afsluiting van de haven dezer gemeen te te komen. Teneinde de haven voor de scheep vaart te behouden heeft het gemeen tebestuur van Stavenisse het provin ciaal bestuur verzocht medewerking te verlenen tot de bouw van een keer sluis. Vrijwel alle belanghebbende instan ties heben dezer dagen door middel van requesten eveneens de medewer king van het provinciaal bestuur in geroepen. ASSEN, 4 Juni De ploeg uit Aals meer, district Noord-Holland is van daag tijdens de landelijke E.H.B.O.- wedstrijden in Assen kampioen ge worden van dit jaar. De ploeg behaal den 453 pnt. Tweede werd Assen (Dr.) met 380 punten en derde Huizum (U.) met 281 pnt. De leidersprijs werd gewonnen door mej. zr. J. Steenbergen uit Assen met 185 punten. „We zullen moeten proberen meer steenkool te importeren om het te kort door productieverlies te dekken. Deze invoer kan alleen worden be taald uit de opbrengst van de uit voer. Maar we brengen onze uitvoei in gevaar. Als je uitvoeropdrachten verlies! verlies je ook toekomstige markten. En zo verzwakken stakingen het land net op een tijd dat het bezig was krachtig en welvarend te wor den”, zo merkte Eden nog op. batig saldo bedroeg 12.688,34. Op het koelhuis werd een verlies geleden van 22.522,33 en op het pakstation 9447,03. Aan veilingprovisie werd ontvangen 188.268,67 en aan embal- lagehuur 158.917,18. De veilingpercentages voor 1955 werd als volgt vastgesteld: Grote vei ling 3 pet; kleine veiling 5 pet en boomgaarden 2 pet. Niet leden moeten 2 pet meer betalen. Het koelen zal in 1955 kosten 1 cent per kg. per maand voor het hard fruit van de kwekers en 1,3 cent per maand voor fruit van derden. De gasbewaring kost 1,2 cent per kg. per maand. De emballagehuur voor kisten werd vastgesteld voor kwekers op 6 cent, voor tubs op 10 cent en voor het ove rig fust op 3 cent, alles per week. Met het uitspreken van de hoop dat ondanks de ongunstige vooruitzichten 1955 een goed jaar mag worden, sloot de heer Dekker deze vergadering. Bellirving, die bij de bevrijding van Amsterdam aan het hoofd van het re giment Sea Forth Highlanders de Ne derlandse hoofdstad binnentrok, de burgemeester van Vancouver, senator J. G. Turgeon van Vancouver, en na tuurlijk een aantal vertegenwoordigers van de Canadese luchtvaart maat schappij zelf, aangevoerd door de heer G. W. G. MacConachie, president van de CPAL. De vlucht van Amsterdam naar Vancouver, die in de toekomst een maal per week zal worden uitge voerd, heeft een tussenlanding op Groenland. Zij duurt ca 16% vlieg uren. De afstand is ca 9.000 km. Met de meer gebruikelijke trans-Atlan tische route levert de tocht over de Pool een voordelig verschil op van bijna 2000 km en ongeveer 6 uur vliegen. De machines vliegen bijna geheel boven land en zijn nooit meer dan 1% uur van een vliegveld ver wijderd. Vele bijzonderheden over het Engel se atoom-onderzoek, welke tot voor kort als zeer geheim werden be schouwd, zijn nu vrijgegeven in een nieuw rapport, getiteld „Atoom-onder zoek te Harwell” en uitgegeven door de Autoriteit voor Atoom Energie in het Verenigde Koninkrijk. Dit alles is mogelijk gemaakt door wijzigingen in de internationale overeenkomsten op de atoom-energie. Het nieuwe boek is het derde over het atoom-onderzoek in Groot Brittannië en het tweede dat ge wijd is aan het werk op dit gebied te Halwell. Het onthult bijzonderheden over de vooruitgang op verschillende gebieden van de atoomenergie en over de ontwikkeling van nieuwe electro- nische instrumenten welke van belang zijn voor de industriële ontwikkelin gen in het land. De Foto, een van de opnamen uit het nieuwe rapport, toont het interieur van een immens gebouw voor che misch onderzoek i.v.m. de atoomener gie te Harwell. GAZA, 5 Juni. Het hoofdkwartier A het Egyptische leger heeft van- ■'°nd bekend gemaakt dat Egyptische riJdkrachten Zondag overdag op- een Israëlische aanval op Egyp- n grondgebied in de omgeving van a.Za hebben afgeslagen. de bekendmaking werd gezegd ■r-Awee pantserwagens en vier auto s °P ongeveer 100 kilome- 3fmen 90sten van Gaza tot aan de .^arcatielijn opreden en vervolgens J25uur openden op twee Egyptische ?rposten. Tegelijkertijd beschoten ittti Sc^e troePen vanuit de neder- 'n8 Nahaluz met mortieren en ka- twee andere Egyptische voor- Aan Egyptische zijde vielen 8een slachtoffers. Politici in West-Berlijn ach*en het niet onmogelijk, dat deze maatregel, waaromtrent nog geen nadere bijzon derheden zijn bekendgemaakt, in werkelijkheid tot doel heeft de vlucht naar het Westen te beperken. GUNSTIG JAAR Uit de rekening en verantwoording welke de Directeur de heer A. D. Snoep deed, bleek dat 1954 voor de veiling geen ongunstig jaar is geweest. De omzet daalde van 5.928.946,54 in 1953 tot 5.094.282,40 in 1954 maar desondanks kon een bedrag van 188.566,94 worden afgeschreven op de vastgelegde middelen en het netto WASHINGTON, 4 Juni. Amerika heeft Engeland en Frankrijk meege deeld, dat het geen bezwaar heeft te gen het houden van de bijeenkomst van regeringsleiders der Grote Vier te Geneve, aanvangende 18 Juli. Tot dusver had Amerika gestaan op Lausanne of Stockholm als vergader plaats. De Sowjets wilden Lausanne niet en gaven de voorkeur aan Wenen. De Westelijke drie zullen dezer da gen Moskou de thans overeengekomen tijd en plaats in een nota voorstellen. De premier van het Zwitserse kan ton Geneve heeft tegenover een cor respondent van A.F.P. verklaard, dat er van Zwitserse zijde geen enkel be zwaar bestaat tegen het organiseren van een vier-mogendhedenconferentie te geven in de maand Juli en ook niet in Augustus, als de hotels in deze stad waarschijnlijk reeds overvol zullen zijn als gevolg van de grote interna tionale conferentie over atoomenergie, die dan in Geneve wordt gehouden. Medewerkers: J. A. van Bennekom Middelburg; Ds W. C. van Burgeler, Kruiningen; A. I. Catsman, Aardenburg; Ds D. J. van Dijk, St. Annaland; J. S. Hoek, Middelburg; J, Hommes, Nieuwdorp; J. Huiissen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; Ds J. Kwast, Vlissingen; J. Laport Goes; J. Lodder, Vlissingen; J. Moli, Vlissingen; K. C. van Spronsen, Goes; A. H. S. Steinerding, Souburg; R. Zuidema, Goes. SAIGON, 5 Juni Ongeveer 30 ba taljons van het Zuidvietnamese leger zijn vandaag een groot offensief be gonnen tegen de strijdkrachten van de Hoa-Hao-secte, die ’t gebied ten Zuid westen van Saigon bezet houden. De 24.000 man regeringstroepen zijn op de eerste dag van het offensief diep in het gebied van de Hoa-Hao doorge drongen zonder veel tegenstand te ont moeten. De strijdkrachten der Hoa- Hao vermijden de strijd en trekken zich terug in een gebied van rijstvel den, van waaruit zij waarschijnlijk een guerilla tegen de regeringsstrijdkrach- ten zullen beginnen. De regeringstroepen bezetten van daag, ondersteund door tanks en ri- vier-kanonneerboten, de plaatsen Cantho, Sadec, Lai Vung en Vinh- long, 125 km ten Zuidwesten van Saigon. Aan de zijde der regerings troepen vielen drie doden, de Hoa- Hao verloor tien man. Ook het hoofdkwartier van generaal Soai, de bevelhebber van de Hoa-Hao- troepen in dit gebied, werd door de regeringstroepen bezet. De generaal en zijn staf zijn verdwenen. Zij zijn waarschijnlijk ook de rijstvelden inge trokken. SCHIPHOL, 4 Juni - Vanmid dag is op Schiphol een Douglas DC 6 B van de Canadian Pacific Airli nes geland, als eerste toestel van de wekelijkse lijn, die deze maatschap pij geopend heeft op de luchtlijn over „het dak van de wereld”, het Poolgebied, van Vancouver aan de Westelijke kust van Brits-Columbia Canada naar Amsterdam in Euro pa. De bemanning en de ruim 40 passa giers, die als gasten van de Canadian Pacific Airlines deze openingsvlucht over de Noordpool meemaakten, werd JP Schiphol een feestelijke ontvangst weid. Sr waren veel bloemen, mars muziek en volksliederen van de Am sterdamse politiekapel, zang van 80 teerlingen uit de twee hoogste klassen van de lagere school in Amsterdam me de naam draagt van „Kapitein Vancouver” en in het restaurant Avio- Ia®a onmiddelijk na de aankomst een 'eeeptie met een welkomstrede van "Urgemeester d’Ailly van Amsterdam. Onder de passagiers bevonden zich Ja. drie Canadese pioniers op het ge- med van Poolvluchten, de brigadier ENGELAND VERLIEST EXPORT-MARKTEN De Hoa-Hao-strijdkrachten verdeeld over het Zuiden van Zuid-Vietnam. tellen ongeveer 37.000 man. Generaal Soai bezet het gebied ten Zuidwesten van Saigon. Aansluitend aan dit ge bied naar het Oosten, tot de Chines® Zee, ligt een gebied dat beheerst wordt door de Binh Xuyen en tussen gene raal Soais gebied en de grens van Cambodja staan Hoa-Hao-strijdkrach- ten van generaad Ba Cut. Tegen de troepen van generaal Ba Cut is reeds enige tijd een actie van regeringstroe pen gaande en ook met de Binh Xuyen is nabij Long Thanh, 25 km ten Oos ten van Saigon de strijd aangebonden. Het regeringsoffensief kwam vrij onverwachts. Zaterdag nog had da stafchef van generaal Soai, kolonel van Thinh, in Saigon besprekingen gevoerd met de Zuidvietnamese on- der-minister van defensie, die had beloofd de geloofsbrieven van da kolonel door te zenden aan premie» Ngo Dinh Diem. Tevoren had pre mier Diem aan generaal Soai een ul timatum gezonden, waarin hij ont binding van de Hoa-Hao-troepen eiste. KAPELLE, 4 Juni. „Ondanks de tegenvallers die er waren en daarbij denk ik speciaal aan de hagel, was het afgelopen jaar voor de veiling toch een goed jaar. De financiële resultaten waren vrij gunstig. Dit zei de voorzit ter van de veiling Kapelle-Biezelinge enomgeving de heer P. J. J. Dekker te Wemeldinge in zijn openingsrede op de vanmiddag gehouden algemene vergadering van deze veiling. De heer Dekker heeft hierbij ook uitvoerig gesproken over de oogst- vooruitzichten en hierover kan hij geen optimistisch geluid laten horen. Met het kleinfruit gaat het nog wel, even als met peren en pruimen maar de kersen zijn slecht en de late .appel- racsen zullen ook maar matig zijn. Zter uitvoerig ging de heer Dekker in op de stand van de appels omdat deze de voornaamste plaats innemen. Onder zeer ongunstige weersomstan digheden vond de bloei plaats. Boven dien liepen verschillende rassen nacht- vorstschade op waardoor de bloemen in de knop bevroren. De Yellow Transparant is zeer slecht. De heer Dekker schatte de oogst op niet meer dan 10 tot 20 pet van normaal. De andere vroege rassen kunnen een goede oogst geven De Cox Orange Pippin is matig ge zet maar toch kan hiervan nog wel een redelijke oogst komen. Anders staat het met de Jonathan. Deze is op vele LONDEN, 5 Juni De Britse premier, Sir Anthony Eden, heeft vanavond in een speciale radiotoespraak de waarschuwing uitgesproken dat ieder uur van de staking voor Engeland terugval betekent in de wedloop met buitenlandse concurrenten voor export-markten. „Als we zo door gaan zullen we onze hele, met moeite verkregen, welvaart weer verliezen”, zo zei de premier. Over de spoorwegstaking, zei de premier: „Deze rampzalige kwestie duurt nu een week, maar wat ik een week geleden verklaarde, geldt nog steeds. Er kan slechts een einde aan komen als met onderhande- lingen wordt begonnen”. Sir Anthony Eden vervolgde met te zeggen dat er op dit ogenblik niet veel werkloosheid is. Doch je kunt in een land als het onze het treinvervoer niet stopzetten zonder de spoedige sluiting te veroorzaken van een aantal fabrie ken. En dat zal niet het einde van het verhaal zijn. - In deze tijd van het jaar behoren we eigenlijk onze kolenvoorraden voor de komende winter aan te leggen. We hebben een koude winter gehad en we hebben reeds een millioen ton kolen verloren door een onofficiële staking. Het land kan zich niet permitteren nog een enkele ton te verliezen, als we tenminste onze industrie volop aan het werk willen houden gedurende de ko mende winter. Maar we zullen nog meer verliezen als de spoorwegstaking voort blijft duren. De gevolgen zullen we later aan de lijve ondervinden. In Januari of Februari, aldus Eden. DEN HAAG, 4 Juni Omstreeks kwart voor één vanmiddag is de Scheveningse logger „Dolfijn” op de Noordzee gezonken. De schipper, de heer M. den Heyer, die tot op het laatste ogenblik op de logger gebleven is is in de golven omgekomen. Toen de „Dolfijn” in ernstige moei lijkheden geraakte heeft de Scheve ningse logger „Maria”, na de beman ning aan boord te hebben genomen, de „Dolfijn” op sleeptouw genomen. De schipper bleef aan boord. De bedoeling was de haven van Aberdeen te berei ken. Dit is echter niet gelukt. Toen bleek, dat de „Dolfijn” niet meer te redden was, kon schipper den Heyer de „Dolfijn” niet meer verlaten. Op het moment dat hij van het schip af wilde, verdween hij in de diepte. Zijn stoffelijk overschot werd later, drijvende in een zwemvest in zee gevonden. Het is aan boord van de „Maria” gebracht. j-- I Aanvankelijk ontkende hij alles, Laar nadat hij naar Vlissingen werd Iovergebracht, legde hij een volledige bekentenis af. Hij verklaarde in zijn Lentje de trein te hebben genomen haar Middelburg, waar hij wilde pro beren zijn slag te slaan. Insluipen in hen 3-tal huizen mislukte, waarna hij Lebus pakte naar Vlissingen en daar Lp het Betje Wolffplein uitstapte. Enkele meters na deze halte ging hij han deuren voelen, of zij gemakkelijk te openen waren. Bij de weduwe T. gelukte dit, waarna hij de woning bin- uensloop. H. heeft gezien dat de we duwe korte tijd daarna de woning ver liet en de deur sloot. Op zijn gemak heeft hjj toen de hele woning door- locht en de open brandkast geïnspec teerd. Het grote geldsbedrag achtte hij voldoende, zodat hij geen sieraden meer heeft meegenomen. Nadat de weduwe terugkwam en hem ontdekte in de keuken, heeft hij nog enige tijd I gezellig zitten keuvelen en nam daar na de bus naar het station. Met de trein reisde hij naar Utrecht waar hij een groot deel van het geld heeft op gemaakt en enkele kledingstukken aanschafte. Bij huiszoeking op zijn ka mer werd echter nog een bedrag van 1 800,— gevonden. H. is reeds meerdere malen met de justitie in aanraking geweest en zal voor de Officier van Justitie te Mid delburg worden geleid. De politie te Vlissingen heeft alle medewerking van het publiek in de ze geheimzinnige zaak gehad, mede door de publicaties van het gebeur de in de pers. Totaal volgde men 18 sporen en de laatste met succes, zij het dan door ontzettend lang speu ren en posten van de drie recher cheurs. '4V

Zeeuwsch Dagblad | 1955 | | pagina 1