De sigaar is weer aan de hand! DE DOOLHOF [4 ^winnende I Spoedige Grondwetsherziening op het stuk der provincie noodzakelijk Geluidsband zal het Christe lijk leven dienen» Anderhalf millioen Amerikanen dit jaar naar Europa met melk meer mans II J I i I 11 I I PUZZLE - Q4 HAMEA Mlliarden dollars zullen de oude wereld binnenrollen... l I 1 Belastingverhoging in Westduits Kabinet aanvaardt militaire wetten Zeeuwse Statencommissie meent: kruiswoordraadsel Verkoopprijzen van naaimachines I I 1'^ I l H ll VANDAAG EENS Vrije bewerking van een Engels verhaal van Mrs Henry Wood, Taak van Gedeputeerden mag geen volledige dagtaak zijn Ned. Vereniging van Recorderstations heeft al veel belangstelling. Kwestie-Cyprus weer in de V*N. Toenemende vraag naar het visuele pagina 9 ZEEUWSCH DAGBLAD Massale invoer van toeristen Av I I FEUILLETON I (Wordt vervolgd.) iwr.ii j Eén procent! I t- Y I I il «■baifo, U, r fcterJag 4 Juni 1955 a Spanje en Duitsland Oplossing vorige puzzle: Initiatief van zakenman uit Geldermalsen. Geen gesmijt! Lichtend beeld statistisch en dynamisch PERSOONLIJK AANSPRAKELIJK Ingezonden Mededeling (Adv.) 16 de «3 verhoudingen Ingezonden Mededeling (Adv.) Ingezonden Mededeling (Adv.) 62) De Amerikaanse troepen brengen in West-Duitsland alleen al jaarlijks 200 Een Berlijn; re de vreemde de op NEEM PER MAN DRIEKWART KAN Prinsen i in de Alpen en het Beierse bier vormen de voornaamste trekpleisters. geliefd reisdoel is ook ele toeristen hebben wens het IJzeren Gordijn eens per- f soonlijk te zien. Publicatie Nederland» Zulvetburaou, Grovenhoge toen nu als toeristen terug. Daar ko- I pen er nog duizenden bij, waaronder I vele families, die hun zoons, die in [Duitsland soldaat zijn, willen opzoe- L ken. In totaal zullen er meer dan een millioen naar Duitsland reizen: de I Rijn, het Zwarte Woud, de Beierse ■•1 •s“ ’s-GRAVENHAGE, 8 Juni. Naar aanleiding van het feit, dat hier en daar de mening heeft postgevat, dat de ver koopprijzen van naaimachines binnen kort wel verlaagd zullen worden, indien de door de regering voorgestelde wijzi gingen in de wet op de omzetbelasting aangenomen zouden worden, deelt de vereniging van importeurs en fabrikan ten van naaimachines mede dat dit niet juist is. Naaimachines komen niet voor op de lijst van goederen, waarvoor op dit ogenblik nog een hoger tarief geldt, zodat naaimachines niet behoren tot de goederen, waarop het z.g. tussenta- rief van 10 pet. toepasselijk is, en evenmin behoren zjj tot de goederen, waarvoor het z.g. weeldetarief geldt. Uit het vorenstaande volgt, aldus genoemde vereniging, dat aanneming van de voorgestelde wijzigingen in het tarief van de omzetbelasting generlei invloed zal kunnen hebben op de verkoopprijzen van naaimachines. I I gadering werd opgeluisterd door de bekende declamator Willem Berk- hemer uit Arnhem, die enige Schrift gedeelten uit het boek Jesaja over: Messiasverwachting en wereldgericht voordroeg. Rosa Spier begeleidde op de harp. De voorzitter, de heer J. W. van Hulst, kon aan het eind van deze eer ste P.C.O.V.-vergadering slechts con stateren, dat het een zeer goede ver gadering was. VOORBEELDEN Wat er allemaal kan worden opge nomen, vastgelegd en later weer te ruggedraaid? Het terrein is vrijwel onbeperkt. Laten wij enkele voorbeel den noemen. Een zangkoor of een mu ziekkorps geeft een uitvoering. De re corder legt de prestaties vast en vele jaren later kunnen de uitvoerenden opnieuw horen hoe zij h$t eraf brach ten. Het kan vanzelfsprekend ook voor studiedoeleinden worden gebruikt: de zangers of muzikanten kunnen 'van zichzelf leren! Een ander voorbeeld: een predikant verlaat zijn gemeente en zijn afscheids preek wordt op de band opgenomen. Of hij wil een groet laten overbrengen aan zijn gemeenteleden in de ver strooiing (emigranten!). De Chr. Emi- gratiecentrale blijkt zeer grote belang stelling te hebben voor het nieuwe project. Jubilea, huldigingssamenkom- sten, verjaarsgroeten, ziedaar andere voorbeelden van het gebruik van de recorder. - Mi. - - -- langt rustig en ongestoord te leven, trok aan de bel, die men op verre af- Ik mag daar geen inbreuk op maken. Zij is niet heel gezond, geloof ik.” „Maar we zullen die dame niet lastig vallen!” riepen verschillende stemmen. Karl merkte op, dat Smith bruine ogen had en dat zijn haar echt, don kerbruin, bijna zwart was. Andere kentekenen klopten ook, maar niet de wenkbrauwen, die waren niet zwaar en gewelfd, zoals Grimley had be weerd. En dan klopte de leeftijd niet. Hij durfde er echter niet naar vragen, om geen argwaan te wekken. „Truefit, de pachter, sprak mij gis ter aan, sir Karl. Hij vroeg mij, of u en lady Andinnian dat geval, St. Je rome, op zijn land goedkeurden.” „Het staat hem zeker niet erg aan?” „Het spijt hem, toestemming te heb ben gegeven, maar ja, hij zit er mee.” „Nu, hij moet er maar uit zien te komen”, zei Karl, opstaande en naar het station wandelend, waar hij nog juist op tijd was, om de zes gasten te ontvangen, want daar kwam gene raal Lloyd met twee dochters; zijn zoon, kapitein Lloyd, die met verlof was en een getrouwde zuster en haar man, mijnheer en mevrouw Panton. Genoegelijk pratend wandelde men naar het Court. Karl vermoedde niet, in welke ongelegenheid de gasten hem zouden brengen. Zij waren nauwelijks in het landhuis, of ze gaven de wens te kennen, om het buiten te zien, dat de Doolhof werd genoemd, en zij ver zochten Karl hen er heen te brengen. „Ik heb Panton gisteravond van de Doolhof verteld. Hij acht het niet mogelijk, dat men daar verdwalen kan en ik heb hem beloofd, dat hij de proef maar eens moest nemen”, zei de ge neraal. „U wilt er zeker wel met ons heengaan, sir Karl?” „Dat dat durf ik niet zeker te zeggen”, antwoordde Karl, verlegen, terwij het gelaat van Lucy met een felle blos werd overtogen. „Ik denk niet, dat het in mijn macht staat, ge neraal. De dame, die er woont, ver- de verdrukking komt. Gelukkig kon de inleider mededelen, dat Nederland zowel fototechnisch als didactisch voor het buitenland niet onderdoet. De Ned. Onderwijs Film (N.O.F.) slaat allesbehalve een slecht figuur. Tal van vragen rijzen, als men zich verdiept in de problemen van de invloed van het beeld op geest en gemoed. Bij dit alles zal men goed in het oog moeten houden, dat het in de eerste en, de laatste plaats gaat om het kind, in wiens wereld het zo moeilijk is zich goed te verplaatsen. Het programma van de middagver- ^RIZONTAAL: N°tige &dier, 7. 1 ,.o. zipi,3?*’ 14- vogel, 15. eenvoudig, 16. h kanten ^TICAAL: 1. - J 1 1. Vink met een rode kuif, 5. walvisachtig teken, bewijs, 9. vogel, 11. •en tegen. nipn Scheepskeuken, 2. t 3- maatstaf, 4. rijstbrandewijn, -onnetje van papier, 8. verfris- ij’’ 10’ bmnen, 12. titel, 13. naald- “°oni. 14. besluit. BRUSSEL, 3 Juni. De Belgische I minister van Financiën Liebaert heeft een wetsontwerp ingediend op grond waarvan de gewone omzetbelasting fordt verhoogd van 4.5 tot 4.95 pro- Cènt, de belasting op weelde-artikelen Van. 9 op 9.9 procent en de belasting Op auto’s van 12 tot 13.2 procent. De ft verhoging zal de Belgische schat kist jaarlijks een bedrag van fr. 2 milliard aan extra inkomsten opleve ren. Op de begroting voor 1955 zal bovendien bezuinigd worden tot een bedrag van fr. 4 a fr. 5 milliard. Al leen reeds de begroting voor land sverdediging, publieke werken, ver keerswezen en volksgezondheid zullen met een gezamenlijk bedrag van fr. 3.5 I milliard worden besnoeid. THUIS GESTUURD Een landelijke organisatie wil be paalde voorstellen in de aangesloten verenigingen laten bespreken. Geen bezwaar: de landelijke voorzitter licht de voorstellen „op de band” toe en de verenigingen krijgen de toe- en luchtvaart- millioen dollar in omloop, de Ameri- J-’ kaanse toeristen zullen dit bedrag ver veelvoudigen. Bijna een procent van de totale bevolking van Amerika (150 millioen), dus ongeveer 1,5 millioen mensen, maakt zich op het ogenblik gereed voor een Europatrip. Van vier weken tot drie maanden zullen zij op het „Oude Continent” blijven en ge middeld in twee tot drie landen loge ren en twee tot drie verdere landen kort bezichtigen. Naar Duitsland, Ita lië, Scandinavië en Ierland zullen er veel komen, om het land te leren kennen, waar hun voorouders vandaan kwamen. Bij een dergelijke massale stroom gaat het niet meer om „steenrijke (Van onze correspondent in de V.S.) NEW YORK, Mei - Het reislustigste volk ter wereld bereidt zich het ogenblik voor op de bestorming van Europa. De Amerikanen joinen per schip, per vliegtuig, in groepen, alleen, met eigen geld of L crediet. Alle scheep- en luchtvaartlijnen zijn tot Augustus uitverkocht, [eislustigen, die geen plaats op een schip meer kunnen bemachtigen, Lijgen de welgemeende raad alvast voor het volgend jaar te reset- LrenVoor Europa betekent dat, dat milliarden dollars de landen I „lien binnenrollen. Aan de hand van de boekingen tot nu toe kan al ongeveer worden vastgesteld hoeveel toeristendollars elk land apart [al ontvangen. MIDDELBURG, 8 Juni. Indien de voorstellen der Commissie 1 verwerkelijkt worden, dan zouden de bepalingen in de grondwet en nieuwe provinciewet op de hoogte van de tijd zijn gebracht en een zuiverder beeld geven van de huidige positie der Provincie in onze staatsinrichting dan thans het geval is. Het verslag der Commissie Prinsen bevat veel, dat be koort. Een spoedige grondwetsherziening op het stuk van de Provincie is wenseljjk en noodzakelijk. Dit zijn enkele algemene opmerkingen, die de commissie uit de Prov. Staten van Zeeland heeft gemaakt naar aanleiding van het rapport der Commissie over de herziening der provinciewet. In de com missie hadden zitting de heren Schorer (voorzitter), Schlingemann (secreta ris), Catsman, Van Dongen, Kodde en Stemerding. Haar conclusies zijn thans door Ged. Staten aan de Prov. Staten aangeboden. De Statencommissie was het erover wel over eens, dat ’t te ver gaat Ged. eens, dat de bepaling, volgens welke het lidmaatschap der Prov. Staten on verenigbaar is met dat der Eerste Ka mer, kan vervallen. Een minderheid vond het niet juist, dat het lidmaat schap der Staten onverenigbaar is met het bekleden van een betrekking van ambtenaar in dienst der Provin cie of van een lichaam, geheel of voor een overwegend deel met middelen der Provincie gevormd of in stand gehouden. Zodoende kan b.v. een ar- beidscontractant bij de P.Z.E.M. geen lid der Staten zijn. De meerderheid meende echter, dat door een soepeler I De Britse scheep- lianen alleen al zullen 45 millioen dol lar ontvingen. Zeventig millioen dol lar zullen de Amerikanen in totaal in Ifcgeland achterlaten. Parijs verwacht IjOO 000 gasten van de overkant van de I Atlantische Oceaan, die meer dan 11(0.000 dollar meebrengen en zullen liitgeven, dat is een kwart van het to- Lle dollarinkomen van Frankrijk. Iteitserland verwacht 150.000 Yankees Ijn ongeveer 35 millioen dollar. De I Hollandse scheepvaartlijnen en de I IT..M brengen veel meer gasten naar I Nederland dan tot nu toe. De meeste llperisten op doorreis zullen hun opont houd in Holland met een dag boven liet gemiddelde van nu verlengen. Dat zijn tot nu toe allemaal ge bruikelijke reisdoelen van de Ameri- I ;anen. Italië kan daar nog worden ((gevoegd, dat een millioen gasten uit e Nieuwe Wereld verwacht. Maar twee landen, die enkele jaren [«leden nog ver buiten de Amerikaan se toeristenroute lagen, werden in dit jaar de belangrijkste mikpunten van Je Amerikaanse reiskoorts: Spanje en West-Duitsland. Spanje had in 1951 30.00 0 Amerikaanse bezoekers, in 1955 tullen dat er meer dan een half mil- Hoen zijn, die meer dan 200 millioen dollar zullen uitgeven. j Spanje trekt in verband met de lage orijzen. In West-Duitsland speelt ook i Ie goedkoopte een rol, maar de door- i flaggevende factor is hier toch wel, dat M Amerikaanse soldaten de beste toe- nstische propaganda voor West-Duits land zijn. Tienduizenden soldaten, die vroeger |n Duitsland gestationneerd waren, ko- R°TS, roos, boos, blos, BLOK. I i niet het huis. Hoe heet die dame?” „Mevrouw Grey”. „Nu we zullen haar niet hinderen. Woont zij daar alleen?” „Met een paar bedienden. Haar man is, naar beweerd wordt, in het buiten land. Ik ben er zeker van, dat zij ons niet zal binnenlaten.” Zijn tegenwerpingen baatten niet. Allen drongen er sterk op aan. De ge neraal zei, dat hij mevrouw Grey te spreken zou vragen, om haar toestem ming te krijgen. Karl zwichtte ten slotte. Hij zou hen er heen brengen, maar niet Vóór hij haar een briefje had gezonden, om te laten weten, dat zij komen zouden, dat was niet meer dan beleefd, beweerde hij, en dat was men met hem eens. In zijn kamer schreef hij haastig een paar woorden aan mevrouw Grey en gaf Hewitt order, dat briefje te bezor gen en bovendien nog een afzonder- J--113- TT 1 noch zijn broer noch zijn vrouw moch ten zich vertonen. Hewitt keek hem verschrikt aan. „Dat zjj daar nu ook juist heen willen!” riep hij uit. Enkele minuten later kwam Hewitt met het antwoord terug: sir Andinnian mocht zijn gasten gerust binnen het hek brengen. Het gezelschap toog op weg. Ook Lucy was er bij. Uiteraard werd dat verwacht van de gastvrouw. Aanvan kelijk was zij even besluiteloos ge weest en keek Karl aan, maar deze zag die blik niet en bemerkte ook haar aarzeling niet. Zy kon niet aan hem vend. „Wil je dit haar geven? bespeuren, dat hij haar er minder ge willig heenbracht dan zijn gasten. Karl stand kon horen, en Anna Hopley ver scheen bij het hek, dat zij met een bui ging opende. „Mevrouw heeft mij verzocht, sir „We willen alleen de Doolhof zien, Karl, dat zij hoopt, dat de dames en - - - heren alles zullen zien, wat zij verlan gen. Mevrouw Grey hoopt, dat zij het haar niet kwalijk zullen nemen, dat zjj hen niet kan verwelkomen. Zij is vandaag niet heel wel en moet haar kamer houden.” „Mevrouw Grey is wel vriendelijk”, antwoordde Karl. „Wij zullen zorgen, haar geen overlast aan te doen.” Het gezelschap trok de Doolhof in. De een ging die richting, een ander liep daarheen. Er werd gesnapt en vrolijk gelachen. Anna Hopley wilde juist naar het huis terugkeren, toen de zware bel nogmaals overging. Karl, nog niet ver, stond als aan de grond genageld. Hij keerde naar het hek terug, om er bij te zijn. Alle kleur was uit zijn gelaat geweken. Bij het hek was namelijk een politie-agent ver schenen, weliswaar niet gewapend, maar de uniform joeg Karl angst aan. „Grey, nietwaar?” vroeg de agent - tt aan Anna Hopley. Hij had potlood en lijke boodschap voor Anna Hopley: papier in de hand. „Mevrouw Grey, jawel.” „Mevrouw Grey. Geen man?” „Niet hier. In het buitenland.” „O juist. Hoe is haar doopnaam?” Karl zag de dienstbode met een waarschuwende blik aan, maar dat was onnodig: Anna Hopley was volkomen op haar hoede. En Karl kreeg zijn kalmte terug, want het was, naar hij zag, een gemeentebiljet, dat af gege ven moest worden. „De doopnaam van mevrouw? Mary.” „Mevrouw Mary Grey”, zei de agent de naatn op het blad papier schrij- 1 io Hit hoor tTa-uan1?” GOES, 1 Juni Als de heer B. H. Schoof uit Geldermalsen zijn plan kan uitvoeren zoals hij zich heeft voorgesteld, dan zal binnen korte tijd het ge hele land zijn overdekt met een net van plaatselijke recorderverenigingen en zullen in niet minder dan 500 plaatsen recorderhouders hun bemiddeling verlenen bij het opnemen van het gesproken en het gezongen woord, van muziek en wat er zoal nog meer is. Na een voorbereiding van enkele jaren heeft de initiatiefnemer met ingang van 1 Maart j.l. opgericht de Nederlandse Vereniging van Recorderstations, waarvan de centrale post te zijnen huize in Geldermalsen is gevestigd. De heer Schoof „ziet” wat in het werk, dat hij heeft opgezet en hij wil de recorder irf dienst stellen van het Evangelie en daarmee het Christelijk leven dienen. Vandaar, dat hij allereerst een be roep doet op allerlei christelijke organisaties van de meest uiteenlopende doelstelling. Laten we eerst vertellen hoe het in de practijk zal gaan. In een bepaalde plaats wordt een recordervereniging opgericht. Iemand in die gemeente verklaart zich bereid als recordhouder op te treden en een apparaat aan te schaffen. Het lidmaatschap van zo’n vereniging kost tien gulden per jaar per gezin. En daarvoor mag men vier maal een kwartier gebruik maken van d» recorder. Natuurlijk steeds in over leg met de recordhouder. De helft van de contributie is voor de recordhouder, die dit werk voorlopig in zijn vrije tijd zal doen en uiteraard voor onkos ten staat. De andere helft gaat naar de Ned. Vereniging van Recordsta tions, die met het ontvangen geld de opnamen door de Centrale Post moet bekostigen. Wat er overblijft en de heer Schoof rekent erop, dat dit inder daad het geval zal zijn komt ten goede aan wat met een lelijk woord genoemd wordt de stille armen, alles in overleg met plaatselijke commissies. Maar in de eerste plaats wordt gedacht aan instellingen als het Koningin Wil- helminafonds. UITGEBREID ARBEIDSVELD Wij zeiden al, dat de heer Schoof met zijn werk het Evangelie wil die nen. De vereniging, die interkerkelijk werkzaam is, heeft een wel zeer uit gebreid arbeidsveld. De initiatiefne mer heeft de zaak van alle kanten be keken, voordat hij zijn plannen we reldkundig maakte en hij vertelde ons reeds zeer vele reacties van instem ming te hebben ontvangen, zowel uit binnen- als buitenland. Verenigingen als zodanig kunnen geen lid zyn van de Nederlandse Ver eniging van Recorderstations, maar wanneer nu leden van een bepaalde vereniging wat tijd voor opname, waar op zij recht hebben, afstaan, dan is er geen enkel bezwaar tegen, dat de één of andere belangrijke gebeurtenis in de vereniging op de band wordt vast gelegd. Tegen een geringe vergoeding kan men het betreffende geluidsband je kopen. BONN, 2 Juni -Het Westduitse Kabinet heeft vandaag zijn goedkeu ring gehecht aan een reeks wetsvoor stellen, die de permanente basis van het Westduitse bewapeningsschema zullen vormen en welke de regering ingeval van nood speciale bevoegdhe den verschaffen. De voorstellen gaan nu achtereenvolgens naar de Bonds raad (Eerste Kamer) en de Bondsdag. Een wetsontwerp betreft de eerste opleiding van militairen; een ander gaat over het beperken van eigen domsrechten op land en het instellen van gebieden waar beperkende bepa lingen gelden, terwijl een derde han delt over speciale noodbevoegdheden voor het nakomen van de internatio nale militaire verplichtingen van W.- Duitsland en voor het organiseren van manoeuvres. ATHENE, 3 Juni. Griekenland zal opnieuw en voor 22 Augustus de kwestie Cyprus bij de Verenigde Na ties aanhangig maken en om plaatsing op de agenda van dit punt verzoeken, aldus werd Vrijdag van gezagheb bende zijde te Athene vernomen. Griekenland zal nu verzoeken, dat de Verenigde Naties de „kern” van de Cypriotische eis tot zelfbeschik king in behandeling nemen. Amerikanen”. Volgens opgaven van de toeristenbureaus vormen de onlangs ingevoerde reizen op afbetaling een groot lokmiddel. De overtocht en vaak ook het verblijf in de hotels kunnen in twaalf maandelijkse termijnen wor den betaald. Sommige toeristenbureaus gaan zelfs zo ver, dat ze ook zakgeld op crediet geven! Dit jaar hebben echter toch de meesten hun reis nog van te voren b'_' elkaar gespaard en volledig be taald. Maar de Amerikaanse toerist, die met dollarbiljetten om zich heen smijt, zal toch een zeldzaam verschijnsel zijn. De soldaten, die Europa kennen, zijn goede propagandisten, maar ze weten ook precies wat het geld in de ver schillende landen waard is en ze geven de toeristen goede raad mee op dit punt. In de meeste gevallen hebben de toeristenbureaux de reizen van hun klanten nauwkeurig vastgesteld. En niets kan een Amerikaan van zijn plannen afbrengen. Een mooi maar iet wat wrang bewijs hiervoor vormt de historische geschiedenis van drie oude re Amerikaanse zusters, die met hun auto door Europa reisten. Onderweg stierf één van hen aan hartverlamming. In een urn werd zij verder meegenomen langs de vast gestelde route. De beide overgeble ven zusters verklaarden: „Ze had zich zo op deze reis verheugd, ze wil de al dit moois zo graag zien en we hebben haar laatste wéns ver vuld....” DORDRECHT, 2 Juni. Deze dyna mische tjjd vraagt meer en meer naar het visuele, constateerde de heer J. v. d. Meuten op de jaarvergadering van de Prot. Chr. Onderwijzers Vereniging te Dordrecht in zijn referaat over het on derwerp: „Het lichtende beeld in practjjk van het onderwijs”. Hij waarschuwde er voor, dat verhouding tussen woord en beeld juiste wijze moet worden afgeworpen. Het gevaar dreigt, dat het woord in lichting woordelijk thuisgestuurd! Maar ook kan de recorder dienst doen om papa, die voor zaken op reis is, ’s avonds een verhaaltje te laten vertellen aan Jantje, die niet gaat slapen voordat papa een sprookje heeft verteld. Belangrijk is ook, dat bijzondere medewerkers, woordkunstenaars, hun steun al hebben toegezegd aan de ver eniging. Zo heeft bA». de bekende voor drachtskunstenaar Anna Holtrop uit Soestdijk het plan opgevat via de ver eniging reciteerclubs te vormen en op de band instructies te geven aan de leden van de christelijke vakbeweging, die plannen hebben om het door hem en de heer A. Borstlap geschreven spel „Vuur op Aarde” uit te voeren. Men ziet het: de mogelijkheden zijn legio. En het is te verwachten, dat binnen enkele jaren de recorder ook in het christelijke leven een plaats zal hebben ingenomen, die moeilijk meer weg te denken zal zijn. Staten in het geheel niet interpellabel te doen zijn over het toezicht op do gemeentebesturen. De meerderheid der commissie nam het standpunt in. dat het interpeilatierecht op dit puni moet worden beperkt tot het alge meen beleid en dat Ged. Staten niet ter verantwoording mocht kunnen worden geroepen voor allerlei kleinig heden met betrekking tot het hun bij de wet opgedragen toezicht op de ge- meentebesuren. Een meerderheid stond afwijzend te genover de gedachte, dat de leden der Prov. Staten, die hun stem uitbrachten voor het doen van een uitgaaf buiten de begroting, voor die uitgaaf persoon lijk aansprakeljjk zjjn, Indien aan de begrotingswijziging de koninklijke goed keuring wordt onthouden. De stem van de Statenleden zou op deze manier worden beïnvloed door mogelijke nadelige financiële gevol gen voor hen. Het vervallen der con trole door de Algemene Rekenkamer ontmoette bij geen der leden bezwaar, vooral omdat deze instelling geen doelmatigheidscontróle kan uitoefe nen en van de resultaten van haaf controle naar buiten nimmer iets bleek. Regeling van het Provinciefonds in een afzonderlijke wet werd door de commissie niet noodzakeljjk geacht. regeling ongewenste kunnen ontstaan. GEDEPUTEERDE STATEN. Vrjjwel alle leden der commissie wa ren het erover eens, dat, ofschoon de taak van de colleges van Gedeputeerde Staten de laatste jaren sterk is uitge breid, hun werkzaamheden als zodanig geen dagtaak mogen vormen en dat de mogelijkheid open moet blijven om voor de vervulling van dit ambt per sonen aan te trekken, die in het volle leven staan, van wier kennis en erva ring de provinciale besturen profjjt kunnen trekken. De meerderheid acht te uitbreiding van het aantal Gedepu teerden niet gewenst, de minderheid wel en dan tot een aantal door de wet gever te bepalen aantal leden. Een gelukkige zaak werd het ge vonden, dat er commissies kunnen worden ingesteld van voorbereiding en van bijstand, al dient er te wor den gewaakt tegen doublures. Aange nomen werd, dat onder deze commis sies niet de afdelingen der Staten zijn begrepen. Men was het er vrij-

Zeeuwsch Dagblad | 1955 | | pagina 9