Iljl Integratie van handel, verkeer, energie voorziening en gezamenlijke ontwikkeling van atoomindustrie ARTIST WAS INSPECTEUR VAN VROUWENKLOOSTERS 4 Messina Resultaat van vuren van nu Tevreden minister Beyen op Schiphol aangekomen Tunesië nu (gedeeltelijk) onafhankelijk hiiiilllllllllllllllllllllilll Internationale conferentie zal I de vraagstukken bespreken I met gedoofde Werkeloos, I - -- Mr Burger licht toe er in Sleepboot sloeg om en zonk Met vacantie Zelfs de bisschop vloog Uitslag „Zeeuws Landjuv* -ei l r r.» r bij 7 heologisch H 1W I i 'fel kW Benelux-memorandum Schotland gunstig ontvangen Verkeerd verbonden was hij niet zo VANDAAG WANDELEN MET HET PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND ZEEUWSCH DAGBLAD (Start Goes „Schuttershof") DE BILT ZEGT: Iets hogere temperaturen. I Accoord in Parijs getekend Provinciale Culturele Dag 9 Juli De Europese markt. Bl ZEEUWSCH DAGBLAD lie JAARGANG No. 3104 a. b. c. d. 2. 3. ft Ingezonden Mededeling (adv.) PLAN VOOR DE OPBOUW VAN EUROPA ZATERDAG 4 JUNI 1955 Directeur: JACQ DE SMIT DE BILT, 3 Juni Vrij zonnig weer met een matige Zuidoostelijke wind. Dezelfde middagtemperaturen als gis teren of iets hogere. Abonnementsprijs ƒ0.47 per week, 2.— p. maand, 5.85 p. kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 22 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord Cnailes van met hun hond vacatietochtje in PARIJS, 3 Juni. De Franse. Volgens de KLAGENFURT, 3 Juni. - De Saarlander Ludwig Kraetsch is te Klagenfurt tot tien maanden ge vangenisstraf veroordeeld wegens oplichterij, waarvan o.m. de aartsbisschop van Wenen, kar dinaal Innitzer, het slachtoffer is geworden. Enige tijd geleden meldde Kraetsch, een werkloos artist en acteur, zich bij de ambtswoning van de Kardi naal, waar hij zich voorstelde als „Pater Gamelsberg”, Pauselijk in specteur van vrouwenkloosters. Dit maakte zo veel indruk dat Kardi naal Innitzer hem duizend schillin gen leende en liet ’n garagehouder twee nieuwe banden om zijn auto zetten, op rekening van de Paus. SCHIPHOL, 3 Juni. De minister van Buitenlandse Zaken, mr J. W. Beyen, is vanavond van de conferentie der Kolen- en Staalgemeenschap in Messina op Schiphol teruggekeerd. Bij zijn aankomst zeide de minister: „Wij hebben bereikt dat het streven naar Europese intergratie in een bepaald kanaal is gekomen. Na de verwerping van de E.D.G. was dit verloren gegaan. minister van Arbeid, Sir Walter Monckton, heeft vandaag een nieuwe actie ingezet om te Wach ten een eind te maken aan de spoorwegstaking. Hij deed een be roep ,r» zijn ervaren bemiddelaars nogmaals te trachten een „vre desplan” op te stellen, op basis waarvan de vakverenigingsleiders en de leden van de transportcom- missie opnieuw bijeen kunnen komen. Maar tevergeefs. En intussen staat roerloos en met gedoofde vuren een grote groep locomotieven op het emplacement van Kings Cross bij Londen: de machinisten stakenen onder- .ijl wordt de toestand op het Britse eiland steeds critieker ooit gemaakt I HAZEL REDDER EN SlAALWARENf ABRlEKEN 14 nutuinrju VI: Uitgave: j-hting „Zeeuwsch Dagblad” Giro 274289. .-o/dkantöor: Goes, L. Vorststr. J Tel. 3438 (b.g.g. voo-redactie J., voor adve’-t enz. 2970), “toren: Vlissingen: Nieuwstr. Vervolgens bezocht de „pater” ver momd als Trappist, een aantal kloosters. In het nonnenklooster Werber g droeg hij de mis op en hoorde hij de biecht. Doch toevallig werd de dienst bij gewoond door de vicar is- generaal van Klagenfurt, die ont dekte dat het Latijn van de „pater” verre van zuiver was. Later, toen de moeder-overste van het klooster de vicaris-generaal en de „pater” te gast had, merkte de MIDDELBURG, 3 Juni. De jury van het „Zeeuws Landjuweel 1954-L ’55” heeft aan de Stichting Zeeland voor Maatschappelijk en Cultureel Werk haar uitgebreid eindrapport toe gezonden. De bovenste drie plaatsen worden wederom ingenomen door de verenigingen, die in het vorige Land juweel er ook in slaagden deze ere plaatsen te bezetten. Het verschil is. dat het Middelburgs Dilettanten-toneel en de St. Joseph’s Ghesellen te Hulst van plaats zijn verwisseld. Het Middel burgs Dilettanten-toneel behaalde met 170,8 punten de eerste plaats, terwijl de D K.T.V. St. Joseph’s Ghesellen té Hulst 168,1 punten wist te verzamelen. Op de derde plaats komt dan O.K.K. te Goes met 167,8 punten. De prijsuitreiking zal plaats vinden op de Zeeuwse Culturele Dag, die ver moedelijk op 9 Juli a.s. zal worden ge houden, door de Commissaris der Ko ningin, jhr mr A. F. C. de Casembroot. DEN HAAG, 3 Juni Tijdens het overleg met de leiders van de fractie van de vier regerings-partijen stond mr Burger ook herhaaldelijk in tele fonisch contact met hen. Groot was zijn verrassing, toen de telefoniste hem de vorige week Donderdag in plaats van met de heer Schouten verbond met de heer Oud, wiens fractie niet bij het overleg was be trokken. De heer Oud accepteerde de verontschuldiging van de forma teur met een hartelijk: „Veel suc ces”. betrekkingen en de defensie van Tu nesië. Fransen, die in Tunesische gemeen teraden zijn gekozen, zullen in hun ambt moeten worden bevestigd door de Bey van Tunis. De Frans-Tunesische douane-unie zal blijven bestaan en Tunesië zal tot het franc-gebied blijven behoren. De Franse resident-generaal zal hoge commissaris worden. Hij zal binnen twee jaar de controle over de politie aan de Tunesische regering overdragen, maar een derde der politiemannen in de grote steden zal Frans blijven. De Franse militaire autoriteiten zul len in de grenszones de marinebases Bizerta en Ferryville, waar de Franse militaire voorraden zijn opgeslagen, politiebevoegdheden behouden. vicaris-generaal op, dat de „pause lijke inspecteur” varkensvlees at, hetgeen voor Trappisten verboden is. Bovendien bleek de „pater” in een theologisch gesprek niet veel waard.... toen was zijn rol uitge speeld. Toen Kraetsch de rol „pater Ga melsberg” was gaan spelen, had hij in Nice een taxi gehuurd, waarmee hij in Spanje, Italië en Duitsland kloosters „inspecteerde”, voordat hij zich bij Kardinaal Innitzer ver voegde. Op de rechtszitting probeerde hij nog eens in het middelpunt van de belangstelling te komen door toe stemming voor het houden van een persconferentie te vragen, doch het hof reageerde slechts met een har telijk gelach. Over de benoeming van de Franse oud-premier Rene Mayer tot opvolger van zijn landgenoot Monnet tot presi dent van het Hoge gezagsorgaan der K.S.G. zei minister Beyen, dat dit de beste oplosi 'g was en dat ook alle an dere landen met zijn benoeming had den ingestemd. I MESSINA, 3 Juni. De conferentie te Messina heeft waarlijk ver- heugende resultaten opgeleverd, die veelbelovend zijn voor de toekomst ran Europa, zo heeft de Italiaanse minister van Buitenlandse Zaken, G. Martino, bekend gemaakt. Naar hij mededeelde zijn de ministers ran Buitenlandse Zaken van de zes landen der Europese gemeenschap voor Kolen en Staal het eens geworden over de volgende punten: I 1. De Gemeenschap moet worden ontwikkeld en versterkt door de economische integratie van de sectoren, waarin het verdrag der Ge- meenschap voorziet. I 2. Door het scheppen van een gemeenschappelijke markt moet men komen tot „horizontale”, d.w.z. algemene, integratie van de Europese economie. I 3. De integratie van het verkeerswezen, met inbegrip van de lucht- I vaart, en op het gebied van de energievoorziening, in het bijzonder van I de atoomenergie, moet worden ontwikkeld en versterkt. I 4. De zes landen moeten hun monotaire politiek coördineren. I 5. Er dient een Europees investeringsfonds te worden ingesteld. I 6. Er moet een Europese integratie op sociaal en cultureel gebied I komen. I De ministers hebben beraadslaagd over het bijeenroepen van een con- fl ferentie voor het opstellen van een internationaal verdrag, dat de uitvoering van dit programma mogelijk moet maken. Aan deze conferentie zullen ook I de landen, die niet bij de E.G.K.S. zijn aangesloten, kunnen deelnemen. I De conferentie zal worden voorafgegaan door bijeenkomsten voor de tech- nlsche uitwerking van de maatregelen, welke moeten worden genomen. Deze voorbereidende werkzaamheden zullen worden opgedragen aan een com- I missie, waarin afgevaardigden van de zes regeringen zitting hebben. (Zie ook I pagina drie). I Na afloop van de conferentie der I ministers van Buitenlandse Zaken I van de zes landen der Europese Ge- I meenschap voor Kolen en Staal is I vanmorgen een communiqué uitge- I geven, waarin wordt gezegd, dat de I regeringen der zes landen geloven, I dat het ogenblik is gekomen om een I nieuw gedeelte te openen van de I weg naar de opbouw van Europa en I dat dit het eerste moet geschieden I op economisch gebied. I Het komt de zes landen voor, dat teze opbouw onontbeerlijk is, wil Europa de plaats, welke zij thans in te wereld inneemt, behouden, haar in- vloed herwinnen en een bestendige stijging van de levensstandaard van haar bevolking bereiken. I Voor dit doel zijn de zes ministers I het eens geworden over het volgende: I 1. De uitbreiding van het goederen- I en personenverkeer vereist een ge- I meenschappelijke ontwikkeling van I grote verkeerswegen. Om dit te 1 bereiken zal men gezamenlijk plan- I nen bestuderen voor het scheppen van een Europees net van water- 1 Wegen, autowegen, geëlectrificeerde I spoorlijnen en voor normalisatie I van het materieel. Verder zal er ge- I streefd worden naar betere co- I ordinatie van het luchtverkeer. „o Tel. redactie 2347; Ter- „euzen: Dijkstraat 26-28. Exploitatie: verbaan Le Cointre N.V„ 1 Goes <3jS6> een nieuwe industriële revolutie, welke niet vergeleken kan worden met die van de laatste honderd jaar. Om deze ontwikkeling het hoofd te kunnen bieden overwegen de zes lan den de oprichting van een gemeen schappelijke organisatie, aan welke organisatie de middelen gegeven moe ten worden voor een vreedzame ont wikkeling van de atoomenergie. Deze middelen zijn: Oprichting van een gezamenlijk fonds, waardoor de financiering mo gelijk wordt van installaties en het onderzoek. Vrije en voldoende toegang tot de grondstoffen, vrije uitwisseling van kennis en van technici. Het zonder onderscheid beschikbaar stellen van verkregen resultaten en het verlenen van financiële steun voor de exploitatie. De samenwerking met de niet- leden landen. De zes regeringen erkennen, dat de totstandkoming van een Europese Markt zonder douanerechten het doel is van hun handelen op het gebied der economische politiek. Zij zijn van me ning dat deze markt in étappen bereikt moet worden. Ook wat dit betreft hebben de mi nisters een weg uitgestippeld. Zo moet het tempo van het wegnemen van de hinderpalen en de geleidelijke een wording van het douaneregiem worden opgevoerd. De politiek van de deelnemende landen op financieel, economisch en sociaal gebied moeten op elkaar af stemmen. Ook de eenwording van de monotaire politiek is een voorwaarde voor een gemeenschappelijke markt. Verder denkt men aan de oprichting van een heraanpassingsfonds, de gelei delijke totstandkoming van het zich vrij kunnen bewegen van de arbeids krachten en niet te vergeten een vrij spel van de concurrentie tussen de landen. Al deze vraagstukken, zo hebben de ministers zich voorgenomen, worden in de toekomst bestudeerd. (Zie ver der pagina drie). Alles moet in het werk worden ge steld voor ontwikkeling van de uit wisseling van gas en electriciteit op een zodanige wijze, dat de rentabi liteit der investeringen wordt ver beterd en de kosten der energie voorziening worden beperkt. Men zal onderzoeken in hoeverre het mogelijk is de ontwikkeling van de productie en het verbruik van energie te coördineren en men zal voorstellen uitwerken voor richt lijnen van een gemeenschappelijke politiek. De ontwikkeling van atoomenergie voor vreedzame doeleinden opent op korte termijn perspectieven voor Prinses Anne en Prins Engeland vertrekken Gorgi voor een vcc:- Schotland. De Britse Koninklijke Fa milie vertoeft op het ogenblik op het Kasteel Balmoral. PARIJS, 3 Juni. De Franse. Volgens de overeenkomsten zal premier, Edgar Fauré, en de Tune-1h°°h sische premier, Tahar Ben Ammar, hebben vanmiddag de overeenkomst getekend, waarbij Tunesië zelfbe stuur op binnenlands gebied wordt verleend. De overeenkomsten zijn tot stand gekomen na onder handelingen, die bij na tien maanden hebben geduurd. Zij begonnen, toen de voormalige premier Mendès-France naar Tunis vloog om het protectoraat zelfbestuur aan te bieden. 's-GRAVENHAGE, 3 Juni. De Ka binetsformateur mr J. A. W. Burger, beeft nog enige inlichtingen verstrekt over de wijze, waarop hij de hem ge- leven opdracht tot reconstructie van bet Kabinet heeft uitgevoerd. Hem is opdracht niet onwelkom geweest b*et uit schuldgevoelens, maar omd: bet ging om de formele verantwoorde ‘ikheid, daar de Kamerfractie van d .’dij van de Arbeid de grootste i Y heeft medegewerkt aan de verwe W van het ontwerp-huurweije. Ook de formulering van de opdrach "as tnr Burger aangenaam. Het zo ■■n tnisverstand zijn te menen, dat c bnij van de Arbeid deze gelegenhe: Jbn aangegrepen om af te komen va Qe brede-basispolitiek. Kabinetsformateur had aanvar. tijk twee plannen: namelijk öf ee ..Ziltig op korte termijn, öf een rege 6 op lange termijn. Bij laatstge «mde regeling werd gedacht aan ee ainwet met machtiging voor de re voor een reeks van jaren. Tege regeling rees al onmiddellijk he om?ar’ dat het veel tijd zou verge: j® ieze uit te werken. Het leek m <?er 001c oniuist> van deze crisis gc maken, de oorspronkelijk aar. 'ooNf i datum van 1 Juli, waarop de le Wijzi en Van kracht zouden worden, jJatslotte deed mr Burger medede- j/ van de gang van zaken en van de “lid yan de bereikte overeenstem- I h on v'steren al uitvoerig door ons blad weergegeven en besproken. ROTTERDAM, 3 Juni Vanmiddag tussen een en twee uur heeft zich in de Waalhaven te Rotterdam een onge val voorgedaan, waarbij naar alle waarschijnlijkheid een slachtoffer te betreuren is. De sleepboot „Volharding 14” van de N.V. Vereenigde Onafhankelijke Sleep dienst was in de Waalhaven bezig het zeeschip „Richmond Queen” te verha len, toen de sleepboot plotseling kap seisde en zonk. Aan boord van de „Volharding 14” bevonden zich vier man, n.l. de kapi tein, stuurman, stoker en machinist. De eerste drie wisten zich te redden. De machinist bevond zich in de ma chinekamer en is omgekomen. Wbntorem <^>u.6vu. eTelef. 326; Middelburg: Korte I Jordstr- 35. Tel. administratie Waarnemend-hoofdredacteur Prof. Dr J. J. de Jong Medewerkers: J. A. van Bennekom Middelburg; Ds W. C. van Burgeler, Kruiningen; A. I, Catsman, Aardenburg; Ds D. J. van Dijk, St. Annaland; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huiissen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; Ds J. Kwast, Vlissingen; J. Laport Goes; J. Lodder, Vlissingen; J. Mol! Vlissingen; K. C. van Spronsen, Goes; A. H. S. Stemerding, Souburg; R. Zuidema, Goes. Er waren wel plannen, maar de sa menwerking ontbrak. Het was naar het oordeel van de Beneluxlanden ook een politiek belang de Europese integratie na te streven. Zij waren van oordeel dat de Europese integratie in bepaalde welomlijnde ba nen moest worden gebracht en hebben daarom een memorandum opgesteld dat aan de andere drie landen der K.S.G. werd gegeven. Sprekende over dit memorandum (dat nog niet is gepubliceerd) merkte de minister op: „Wij hebben gekregen wat wij gevraagd hebben. De Bene luxlanden zijn met de resultaten van de besprekingen heel tevreden. Bij Italië hebben wij volledig steun voor ons standpunt gekregen”. I

Zeeuwsch Dagblad | 1955 | | pagina 1