Socialisten bogen het hoofd 1. 2. I SCHOTSE DAMES OVERWONNEN EEN HIMALAYA-TOP de Weer terug Onnodige 5 pet van crisis 3. 4. suiker en en tekenen de Algemene huurverhoging per 1 September Verhoging afschrijvingspercentage Halvering grondbelasting Omzetbelasting op textiel vervalt voorlopig Zuid-Slavië en Rusland „vrede” m Katnfi Engeland Dr Evans beklom de Kangchenjunga hoogste berg ter wereld 8579 me ter te beklimmen. Evans maakte ook deel uit van de expeditie die de Mount Everest heeft overwonnen. De Kangchenjunga werd 25 Mei be klommen. K.S.G*-ministers bespreken Benelux-voorstellen Twee straaljagers brandend neergestort Mysterie van twee kisten goud Tito bemiddelaar tussen Oost- en West-Europa? PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND 1 ai DE BILT ZEGT: Zonnig. Een gemeenschappelijke verklaring Tot het eind. Prof, dr J. Clay overleden De gevolgen van de staking Fabrieken moeten sluiten Na botsing ZEEUWSCH DAGBLAD lie JAARGANG No. 3103 Waarnemend-hoofdredacteur Prof. Dr J. J. de Jong (ZIE PAGINA 1) BREUK IN DE REGERING GEHEELD Abonnementsprijs 0.47 per week, 2.— p. maand, 5.85 p. kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 22 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord (India) bericht, VRIJDAG 3 JUNI 1955 Directeur: JACQ DE SMIT DE BILT, 3 Juni Zonnig weer met matige Oostelijke wind. Ongeveer dezelfde temperaturen als gisteren. nin en niet door premier Chroetjsjef, de leider van de Russische delegatie. President Tito tekende voor Zuid- Slavië. De meningen over het doel van het Russische bezoek lopen nog steeds uit een. Vrijwel is men het erover eens, dat één van de doelen van het bezoek was het Westen via president Tito in te lichten omtrent het Russische standpunt ten aanzien van Europa. Aan de andere kant zouden de Russi sche leiders zich via Tito op de hoogte willen stellen van de maximum en minimum eisen van het Westen. DEN HAAG, 2 Juni. - Het Kabinet der Koningin deelt mede: Mr J. A. W. Burger heeft he denavond aan H. M. de Ko ningin verslag uitgebracht aan gaande zijn pogingen tot het vinden van een basis die kan leiden tot voortzetten van de arbeid van het huidige Kabi- net-Drees en heeft aan H. M. mecgedeeld de opdracht tot re constructie van het Kabinet in bovenbedoelde zin te aanvaar den. Gehoord het door de heer Burger uitgebrachte rapport heeft H. M. de ministers en de staatssecretarissen in overwe ging gegeven op hun ontslag aanvrage van 17 Mei jl. terug de komen. Op grond daarvan heeft de minister-president de ontslagaanvrage ingetrokken. Vvsi.plc een autobus met 40 inzittenden 39 vrouwen en een predikant die op een va- cantiereisje waren Oj de weg van Keulen en Frankfort bij Limburg aan de Lahn en vloog tegen een boom. De gevolgen waren ontzet tend: 16 van de inzittenden waren op slag dood later overleden er nog drie n de overige inzittenden werden „Hen gewond. Deze telefoto laat zien, wat er na het ongeval van de bus overbleef: de hele oovenbouw is finaal van het chassis af gescheurd. o is dan na enige weken passen en meten het slot van de Kabinets- L-J crisis, dat alle ministers hun ontslagaanvrage hebben ingetrokken. Om het maar ineens te zeggen: wij menen, dat dit in de gegeven omstan digheden niet alleen een gelukkige maar ook de enig juiste oplossing is. gn wij zijn tevens van oordeel, dat bij rustige beschouwing van de uitkomst van deze besprekingen geen andere conclusie mogelijk is, dan dat deze crisis volstrekt onnodig is geweest. Wat toch is de uitkomst? Dat er nu wel een algemene huurverhoging van j pCt komt tezamen met een verlich ting van de grondbelasting, die in feite eveneens een grotere opbrengst voor de huiseigenaren van bijna 5 pCt be tekent. Dat de samenhang tussen huurverhoging en belastingverlaging bljjft gehandhaafd. Dat het magische totanl van 502 millioen voor de be lastingverlaging nu .tengevolge van de afschaffing van de omzetbelasting op textiel en suiker tot einde 1956 toch wordt overschreden. Weliswaar moet de invoering van de huurverhoging en de belastingver laging om louter technische redenen worden verschoven naar rond 1 Sep tember a.s., maar de socialistische eis van verdere verschuiving is zonder meer van de hand gewezen. Evenzo de eis dat er geen algemene huurver hoging zal komen, zonder een gedeel telijke dusgenaamde afroming der huren. Terwijl ook het verlangen naar een verdere loonronde, door de P.v.d.A. otergenomen van het socialistische N.V.V. nog immer op het verlanglijstje prijkt. Zodat minister Zijlstra zijn prijzenbeleid althans op dit punt voor lopig vrij van bedreiging kan voort zetten. Medewerkers: J. A. van Bennekom, Middelburg; Ds VV. C. van Ds D. J. van Dijk, St. Annaland; J. S. Hoek, Middelburg; Ds J. Karelse, Goes; Ds J. Kwast, Vlissingen; J. Laport Goes; J. Lodder, Vlissingen. J. Moii K. C. van Spronsen, Goes; A. H. S. Stemerding, Souburg; R. Zuidema, Goes. De breuk is geheeld. Het Kabinet zal de parlementaire periode nu wel kun nen uitdienen. Bij de formatie van 1956 komen de problemen die samenhangen met het huurbeleid ongetwijfeld in volle ernst weer aan de orde. De ministerraad vergaderde gisteren van tien tot half één. Hij besloot de heer Burger een lange brief te schrij ven waarin o.a. de ontwikkeling van de laatste dagen nog eens werd ver teld. Tot zes uur heeft de heer Burger moeten wachten op de schriftelijke be vestiging van de mededeling van de heer Mansholt. Gedurende de middag uren heeft het socialistisch fractie-be- stuur doorlopend vergaderd en het heeft toen kennelijk besloten om ook nog het laatste scheutje water in de lang niet meer rode wijn te doen, waar van de fractie-voorzitters mededeling werd gedaan. rol van de C.H.-fractie tijdens deze onderhandelingen schijnt niet groot te zijn geweest. De P.v.d.A. kan daar maar weinig tegenover stellen. Zij heeft nu bewe zen de brede basis niet te willen ver breken. Zou de heer Burger aan zijn laatste eisen hebben vastgehouden, dan was zijn formatiepoging gestrand. Dit risico kon hij niet nemen. Het is duidelijk, dat de socialistische minis ters hun werk wilden afmaken. Het mislukken van de poging Burger zou betekenen dat de moeilijkheden voor de socialisten bij de komende onder handelingen ongetwijfeld nog groter geworden zouden zijn. Reeds bij het begin van de onderhandelingen heb ben de heren Romme en Schouten de heer Burger duidelijk gemaakt dat hij alleen kon slagen als hij zou afzien van extreme eisen. DEN HAAG, 2 Juni In de ouder dom van 73 jaar is te Bilthoven over leden prof, dr J. Clay, oud-hoogleraar in de wis- en natuurkunde aan de ge meentelijke universiteit van Amster dam. Het stoffelijk overschot zal Za terdagochtend op Westerveld worden gecremeerd. LONDEN, 2 Juni De Britse spoor wegstaking, die het Engelse economlj sche leven steeds meer aantast, zal voorlopig nog voortduren. De secreta ris van het 400.000 leden tellende Brit se Nationale Vakverbond van Spoor wegpersoneel heeft gezegd, dat er geen hoop is op oplossing van het arbeids geschil op zeer korte termijn. De leden van deze vakbond nemen niet aan de staking deel. De gevolgen van de sta^mg doen zich overal al voelen. De staalfabrie ken van Richard Thomas en Baldwin hebben bekend gemaakt, dat Vrijdag zes fabrieken in Wales worden geslo ten als gevolg van een onvoldoende aanvoer van steenkolen. Ook andere ondernemingen zullen volgende week arbeiders naar huis sturen. Men voor spelt dat volgende week een millioen arbeiders werkloos zullen worden al8 de staking voortduurt. De Kanchenjunga was de hoogste nog niet beklommen berg (28.146 voet). De expeditie bleef op korte afstand van de top, om de bevolking van Sikkim niet te kwetsen. De berg heet namelijk de woonplaats van de góden te zijn. De Sikkime- zen noemen de berg „de vijf schat ten van de sneeuw”. De ervaring van dr Evans bij het beklimmen van de Mount Everest Burgeler, Kruiningen; A. I. Catsman, Aardenburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. «uiissen, Terneuzen; ----- - Vlissingen; MESSINA, 2 Juni De ministers van Buitenlandse Zaken der zes lan den van de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal hebben vandaag het tweede punt van de agenda in be handeling genomen, n.l. het bestude ren van de voorstellen, welke beogen het geven van een nieuwe stoot aan de Europese integratie. Nadat de Nederlandse minister van Buitenlandse Zaken reeds gisteravond het door de Bcneluxgroep ingediende voorstel nader had tcegelicht zou van daag de Westduitse minister een toe lichting geven op het van Duitse zijde mgediende memorandum. De verte genwoordigers van Frankrijk en Italië hebben in de loop van de dag het standpunt van hun regeringen ten op zichte van de Benelux- en Westduitse voorstellen bekend gemaakt. DIEPEVEEN, 2 Juni. Boven Diepe- in Overijssel zijn vanmiddag om streeks kwart voor vijf twee straal jagers met elkaar in botsing gekomen en brandend neergestort. Een van de vliegtuigen boorde zich in de bodem van het bos op nog geen twintig meter afstand van een café. Enige toeristen ontsnapten net aan de dood toen dit vliegtuig neerkwam. Het andere vlieg tuig kwam bij de Raalterweg neer. De piloten slaagden erin zich door middel van een valscherm te redden. De leerling-vlieger sergeant Wiegers uit Rossum kwam als tweede inzitten de in een van de toestellen om het leven. Uitgave: ■nchting „Zeeuwsch Dagblad” 511 Giro 274289. L„ofdkantoor: Goes, L. Vorststr. .,Tel. 2438 (b.g.g. voo-redactie ';L voor advent, enz. 2970), mtoren: Vlissingen: Nieuwstr. .(Telef. 326; Middelburg: Korte Lrdstr. 35. Tel. administratie ft Tel. redactie 2347; Ter- 'l neuzen: Dijkstraat 26-28. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., u Goes KATMANDU, 2 Juni. De eerste Himalaya-expeditie, welke uitsluitend uit vrouwen bestaat, is er in geslaagd in de Djoegal Himal Keten een top zonder naam van ongeveer 7000 meter hoogte te beklimmen. Het zijn de Schotse dames Monica Jackson, moeder van twee kinderen, R. E. Stark, spraaklerares en dr Eve lyn Camrose. De laatste kon de tocht wegens „bergziekte” niet naar de top volgen. De top werd 21 Mei overwonnen. Inmiddels zijn de dames teruggekeerd naar Katmandu, de hoofdstad van Nepal. De Britse expeditie onder dr Charles Evans, is er in geslaagd de Kangchenjunga, de op twee na Ongetwijfeld moet de algemene in druk van de thans geformuleerde op lossing van het huurgeschil in de ge geven situatie bevredigend worden ge acht. Aangenomen mag worden, dat deze oplossing ook door een aanzien lijke meerderheid in de Tweede Kamer zal worden aanvaard. Dit behoeft van de drie grote rechtse partijen geen verwondering te wekken. Het thans bereikte resultaat toch is in vele op zichten overeenkomstig de reeds we ken geleden met name van A.R.-zijde gedane voorstellen. Anders staat het voor de socialisten. Zij immers verloren het pleit over de gehele lijn. Wij verwachten dan ook, dat van hun kant veel ophef zal wor den gemaakt over het feit, dat in het straks in te dienen ontwerp voor een nieuw huurwet je een artikel inzake de onderhoudsplicht der huiseigenaren zal voorkomen. Hiermee staat de zaak zo, dat nie mand erop tegen is, dat huiseigenaren bun huizen goed onderhouden en in geval van ernstige nalatigheid terzake °P hun vingers worden getikt. Dat kan ook onder de bestaande wetgeving al! Alleen wie het oud-liberale eigendoms begrip vasthoudt, verzet zich hier tegen. Ook een andere uitwerking van een en ander behoeft geen bezwaar te I ontmoeten. Het op dit ogenblik bestaande be zwaar richtte zich tegen een al te Hemmende van socialistische zijde '■oorgestane regeling, gekoppeld aan ^eze beperkte huurverhoging. Het in te dienen wetsontwerp zal dan ook I eiet meer bevatten dan een algemene i «rondslag, nader bij A.M.V.B. uit te *wken. Waarbij de moeilijke praktijk z'ch alsnog ten volle zal kunnen doen «olden. Het geheel geeft dan ook veel Weg van een dode mus of een snel Smulde kinderhand! De eisen der praktijk °P een r 'en aanzie- - socialistische ?een nieuwe verkiezii schouw. is hem goed te stade gekomen. Hij heeft gebruik gemaakt van een nieuw soort zuurstofapparaat en ook de levensmiddelen waren spe ciaal samengesteld voor gebruik op grote hoogten. Tot de expeditie behoren ook George Band, die eveneens aan de beklimming van de Mount Everest heeft deelgenomen, Norman Hardie (Nieuw-Zeeland), John Jackson, Tom Mackinnon, Tony Streather, Joe Brown, McNeil Mather en dr Joh. Glegg. De leider van de Sher pa’s was Dawa Tensing. Kenners in Darjeeling waren verbaasd over het daar de berg als veel moeilijker te beklimmen gold dan de Mount Eve rest, die door sir Joh. Hunt in 1953 werd overwonnen. De Kangchenjunga ligt ten Wes ten van de Mount Everest. doen zich ook ander punt terdege voelen, n.l. -ien van de met veel ophef van zijde gepropageerde eis: huurverhoging vóór de togen van 1956. Een rustig be- en van de grote hoeveelheid de KVende ar'5e*d die de ministers en tot riarners noS wacht, noodzaakt al e conclusie dat van een verdere urverhoging vóór volgend jaar Juni, standj611 Van Zeer uitzonderlijke om- No .'^eden, geen Sprake kan zijn. aar6e'aten het feit, dat een huur- ■■oging nu eenmaal niet iets is dat Paar maanden kan plaats vinden. GENEVE, 2 Juni De politie in Genève stelt op het ogenblik een onderzoek in naar het „mysterie van de twee kisten goud”, die twee da gen geleden uit een afgesloten com partiment in de trein van Genève naar Zürich verdwenen en later langs de spoorlijn werden terugge vonden. Het goud werd vervoerd in een streng bewaakt compartiment in de trein en bleek bij aankomst van de trein in Zürich te zijn verdwenen. Het goud en de versplinterde kisten werden kort daarna teruggevonden in een bergpas nabij Genève, waar de trein gewoonlijk met een snelheid van 120 kilometer per uur rijdt. BERLIJN, 2 Juni De Oostduitse spoorwegautoriteiten hebben vandaag de telefoonverbindingen tussen de ge bouwen van de bovengrondse spoor weg in Oost-Berlijn en de zeventig Westberlijnse stations verbroken. Als reden hiervoor wordt opgegeven, dat de verbindingen gebruikt werden door „spionnage-organisaties, die onder Amerikaanse leiding werkzaam zijn in BELGRADO, 2 Juni. Het zeven jaèr oude geschil tussen Zuid- Slavië en Rusland is de wereld uit. Vandaag hebben de afgevaardigden van de twee landen in Belgrado documenten ondertekend, waarin het geschil wordt bijgelegd. Ook is na een week onderhandelen een gemeenschappelijke verklaring uitgegeven, waarin wordt aangedrongen op toelating van Communis tisch China tot de Verenigde Naties. Andere wensen van de twee lan den zijn een verdere ontwapening, het vreedzaam gebruik van atoom energie en een verbod van atoomwapens. Tenslotte bepleiten Rusland en Zuid-Slavië een oplossing van het Duitse vraagstuk in het belang van het Duitse volk en de algemene veiligheid. Het resultaat van de onderhandelin gen is verder, dat de twee landen be sloten hebben tot nauwere economi sche en culturele betrekkingen en het tot stand brengen van samenwerking op het gebied van het vreedzaam ge bruik van atoomenergie. De regeringen van Rusland en Zuid- slavië zijn het erover eens, dat de po litiek van militaire blokken de inter nationale spanning heeft vergroot, het vertrouwen tussen de volkeren heeft ondermijnd en het gevaar van een nieuwe oorlog heeft doen toenemen. Voor Rusland is de overeenkomst ondertekend door premier Boelga- Zo is er van enige socialistische „winst” in deze geschiedenis geen spoor te bekennen. Integendeel, het optreden van de heer Burger en zijn fractiegenoten heeft het prestige van het Kabinet ontegenzeggelijk onder mijnd, de belastingverlaging daarmede bovenal de zo broodnodige hulp aan de „vergeten groepen” belangrijk ver traagd en de huiseigenaren een onver wachte uitkomst gebracht. Dit laatste was evenwel stellig ook langs vreedzamer weg te bereiken ge weest. En zo zonder de schadelijke bij gevolgen van deze onnodige crisis. Prof. Dr J. J. de Jopg. (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG, 3 Juni. De socialisten hebben het moede hoofd ge bogen. Het Kabinet kan gereconstrueerd worden. Er is een einde ge komen aan deze ietwat wonderlijke crisis. Om zes uur gisteravond kreeg de heer Burger een schriftelijk antwoord van het Kabinet, nadat hij tevoren reeds mondeling door minister Mansholt op de hoogte was ge steld. De ministers hebben het been stijf gehouden. De socialistische eis, dat op 1 September de onderhoudsplicht voor woningen wettelijk gere geld moest worden is van de baan. Het Kabinet, de K.V.P., A.R. en C.H. fracties hebben wel toegezegd om deze regeling in de toekomst te ma ken. Dat is verklaarbaar, want het socialistisch verlangen is alleen af te wijzen op dit moment nu het gaat om een geringe algemene huurver hoging van 5 pet. Wat het probleem van de verdere huurverhoging betreft, heeft het Kabinet zich op het standpunt gesteld, dat het zoveel wetsontwerpen op stapel heeft staan dat het practisch niet mogelijk zal zijn om het huur- vraagstuk op korte termijn nog ter hand te nemen. De ministers hebben zich echter niet gebonden. Een wijziging in de economische situatie kan de zaak nog altijd veranderen. Men mag verheugd zijn over dit houden niet kunnen verwezenlijken. De resultaat. Het Kabinet heeft tot nu 1 - J~ u toe geen sporen van vermoeidheid getoond. Er staan nog teveel belang rijke wetsontwerpen op stapel om deze ministersploeg naar huis te stu ren. De P.v.d.A. heeft de juiste weg gekozen, maar zij zal niet kunnen ontkennen, dat zij verschillende ve ren heeft moeten laten. Er komt nu een algemene huurver hoging weliswaar van beperkte aard, doch de P.v.d.A. Tweede Kamer-fractie heeft destijds duidelijk te kennen ge geven geen huurverhoging te accep teren zonder afroming. Die afroming is uiteraard niet ten gerieve van de huiseigenaren, maar de ongelukkige huurpolitiek van de laatste jaren wordt nu weer enigszins goed gemaakt door de halvering van de grondbelasting en de algemene huurverhoging. Zij bete kenen, dat de woningbezitters in feite een huurverhoging krijgen van onge veer tien pCt. De verhoging van het afschrijvings percentage is ook niet zonder belang. De afschaffing van de opcenten op de grondbelasting geldt voor bebouwd en onb bouwd goed. Dit laatste is een succes voor de heer Schouten die dit heeft voorgesteld. Het is speciaal van belang voor de landbouw. Trouwens de A.R.-fractie is niet slecht uit de bus gekomen. Van meet af aan heeft de heer Van de Heuvel (tijdens de belastingdebatten) gepleit voor een afschaffing van de omzetbe lasting op suiker en textiel. Het Ka binet heeft dit toen afgewezen. Nu is de omzetbelasting op deze artikelen van de baan, althans tot 1956. Dan komt deze zaak weer aan de orde. De algemene huurverhoging van 5 pCt is ongetwijfeld een succes van de A.R. en de K.V.P. samen. Deze laatste fractie heeft echter haar eis om ervroegde verkiezingen te

Zeeuwsch Dagblad | 1955 | | pagina 1