BELASTINGVERLAGING EN UURVERHOGING VERLAAT van metaalindustrieën hield van voor 1956 Vereniging congres in Vlissingen Nationalistenleider Bourguiba na drie jaar ballingschap terug focialisten wensen garantie, dat er geen nieuwe luurverhoging komt voor de verkiezingen Britse spoorwegstaking blijft voortduren ■r 11 ■Hl w «til fc J|| De heer Burger vraagt dr Drees inlichtingen om t Pool schoot re Negentien doden bij busongeluk op meisje Zuidslavisch vaartuig gezonken Mayer volgt Monnet op Verstelbare schroefconstructie leidde tot opdracht voor de Mar ne pnisterraad heden bijeen Onderhandelingen tussen de V.S, en China IJBi 1 in het middelpunt „De Schelde Oude vrouw beroofd en drie jubilarissen Oproep tot handhaving van de eenheid Havenarbeiders in Southampton willen ook het werk neerleggen van de belangstelling PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Tunesiër s juichten en de Bey omhelsde aangepast sen Nog een huurverhoging Arrestaties in Griekenland I DE BILT ZEGT: Weinig verandering. Zes-en-twintig personen verdronken Wat zegt het Kabinet OH IrTT’-W ■9* tl ZEEUWSCH DAGBLAD jiing He JAARGANG No. 3102 Waarnemend-hoofdredacteur Prof. Dr J. J. de Jong (ZIE PAGINA 2) jt e«n >ester' kerke DONDERDAG 2 JUNI 1955 Directeur: JACQ DE SMIT Abonnementsprijs ƒ0.47 per week, 2.p. maand, 5.85 p. kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 22 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord De kwestie van de tweede huurver hoging ligt wel bijzonder eigenaardig. Burgeler, Kruiningen; A. I. Catsman, Aardenburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huiissen, Terneuzen; lij.; niet eenvoudig is. De P.v.d.A.-frac- tie houdt echter hardnekkig vast en men kan veilig aannemen dat de heer Burger hieromtrent aan de heer Drees nader inlichtingen heeft gevraagd. Met alle macht grijpt hij zich aan deze stro halm vast, maar kan men op deze on mogelijke kwestie de formatie laten stranden? Kan men vergen, dat een huiseigenaar tot onderhoud wordt ge dwongen als hij 50 cent per week meer krijgt voor een woning, die nu f 10. doet? duren de werkzaamheden bij het over laden in vrachtauto’s langer en is het overladen van hout in auto’s gevaar lijker. De foto toont een tafereeltje uit Tooly Street bij Londen Bridge In de Engelse hoofdstad. En masse be klimmen de Engelsen hier een vrachtauto, terwijl een grote menig te rondom staat te wachten op een ander middel van vervoer. LIMBURG, (a.d. Lahn), 1 Juni 19 vrouwen zijn Woensdag omgeko men toen een bus bij Hoechstenbach, aan de grote verkeersweg Keulen Frankfort van Limburg, in de bocht slipte en tegen een boom reed. De bus vervoerde veertig personen 39 vrouwen en een predikant die een vacantiereis maakten. 16 vrouwen waren op siag gedood, drie andere stierven kort na het on geluk in een ziekenhuis. De overige inzittenden van de bus hebben ver wondingen opgelopen, enige van hen in vrij ernstige mate. Alle slachtoffers zijn Duitsers. ATHENE, 1 Juni Volgens een bekendmaking van het Griekse mi nisterie van Binnenlandse Zaken zijn Athene en Piraeus 45 personen als communistische spionnen gearresteerd. Vier van de arrestanten, die allen er van beschuldigd worden lid te zijn Van de verboden Griekse communistische partij, zouden kort geleden uit Bulga rije Griekenland zijn binnengekomen. Tot de gearresteerden behoren een lid van het politbureau van de Griekse communistische partij en zijn vrouw. Chr. gelinf De heer Burger wilde garantie van hei Kabinet en de drie fractiecoorzitterc hebben, dat er voor de verkiezingen van 195(5 geen nieuwe huurronde mee. komt, na de algemene huurverhoging van 5 pCt. Het is onmogelijk om deze garantie te geven. Het ligt voor de hand, dat men de huren om de paar maanden kan verhogen, maar het ligt evenzeer voor de hand dat het staats rechtelijk onjuist is om de socialisten deze garantie te geven. Als het demissionaire Kabinet weer is gereconstrueerd, dan heeft het zijn eigen verantwoordelijkheid. Regering en Kamer hervinden dan weer haar eigen positie. Maar ook op dit punt kan de heer Burger .de demissionaire minister-president om inlichtingen hebben gevraagd. Het standpunt-Bur- ger zal er trouwens toe kunnen lei den, dat er van ’n vertrouwvol beraad over de huurpolitiek op langere ter mijn niets terecht komt. Er is dus nog maar steeds één con- c’usie te trekken: het woord is aan de socialisten. Als de heer Burger en de P.v.d.A.-fractie afstand doen van deze twee voorwaarden, dan is de zaak voor elkaar. Doen zij dat niet of komt het Kabinet weer met een ander voorstel, dan worden de besprekingen voortge zet. De ministerraad komt hedenoch tend (Donderdag) bij elkaar. Dan zal de brief aan dr Drees ongetwijfeld ter sprake komen. Het wachten is dus op do socialisten. Zo ligt het reeds enige dagen, maar de wijfelende houding van de heer Burger en de P.v.d.A.-fractie maakt de besprekingen niet altijd ge makkelijker. Die wijfelende houding is wel begrijpelijk, want de P.v.d.A. die het meest verantwoordelijk is voor de val van dit Kabinet, komt er bij dit compromis niet bepaald zonder kleer scheuren af. waarbij hij herinnerde aan deze voor Vlissingen in het algemeen en voor zijn maatschappij zo betekenisvolle dag. Op de foto zien we Bourguiba bij het vertrek uit Parijs, vergezeld door de algemeen secretaris van de Arbei ders Groep, Ben Salah (rechts). BREDA, 1 Juni De 32-jarige Pool W. heeft in de Oranjeboomstraat in Breda drie schoten gelost op de acht tienjarige mej. O. met wie hij kennis had. Het meisje gaf te kennen de connectie te willen verbreken waarop de Pool een revolver uit zijn zak haal de en op het meisje schoot. Het meisje vluchtte en het schot miste. Tijdens de vlucht struikelde zij en op dat mo ment schoot de man voor de tweede maal, waarbij hij het meisje in de rug raakte. Het meisje vluchtte opnieuw, maar voor de derde maal vuurde de man een schot af, dat gelukkig geen doel trof. De man vluchtte per fiets en is later door de politie opgehaald, aangehouden en ingesloten. Het meis je is naar het ziekenhuis vervoerd, waar bleek, dat de verwonding geluk kig van niet ernstige aard was. Medewerkers: J. A. van Bennekom, Middelburg; Ds W. C. van Ds D. J. van Dijk, St. Annaland; J. S. Hoek, Middelburg; Ds J. Karelse, Goes; Ds J. Kwast, Vlissingen; J. Laport Goes; J. Lodder, Vlissingen; J. Moli, Vlissingen; K. C. van Spronsen, Goes; A. H. S. Stemerding, Souburg; R. Zuidema, Goes. BEZOEK AAN DE WERF. Met een viertal bussen vertrokken de leden vervolgens naar de scheeps werf en machinefabriek, waar zij in kleine groepen werden rondgeleid door enkele afdelingen. Men moest zich in verband met de grote uitgestrektheid en de beperkte tijd bepalen tot de tandwielfabriek, de ketelmontage, de sectiebouw, de af deling voor het optisch afschrijven en de gieterij. Veel aandacht bestond er ook voor de constructie van scheepsschroeven. van de Tunesische regering en leiders van de nieuwe-grondwetspartij deel uitmaakten. De Arabische wijk was geheel leeg gelopen. In de Europese wijk gingen de Fransen gewoon aan hun werk. Bourguiba wordt in Tunesië be schouwd als de voornaamste architect van de overeenkomsten met Frankrijk, die het protectoraat zelfbestuur geven op binnenlands beleid. Hij werd door de Bey van Tunis, Sidi Lamine, tegen alle protocollaire regels in hartelijk omhelsd, toen hij hem in Carthago bezocht. In Tunis sprak hij een grote menig te toe. Hij deed een beroep op ieder om de nationale eenheid te handhaven. Deze eenheid, zo zeide hij met een toe speling op de extreme nationalisten en de Franse kolonisten, die tegen zelf bestuur zijn, diende „alle leden van de Tunesische familie en allen die in het land wonen” te omvatten. In een andere speech zei Bourguiba, dat con cessies waren gedaan, omdat een mo derne staat gebouwd zou worden in samenwerking met Frankrijk, (zie ook gesprek van de dag op pag 3). „De Schelde” heeft al enkele jaren een gepatenteerde verstelbare scheeps- schroefconstructie ontwikkeld. Zoals door de hoofdingenieur bij „De Schel de’, ir G. A. Kemper, in het blad „Me dedelingen” van de Veren, van Me- taalindustrieëën is geschreven, heeft zulks geleid tot een opdracht voor 64 schroeven voor de thans in ons land in aanbouw zijnde mijnenvegers voor de Nederlandse Marine. Op een tekenkamer wordt in alle details op speciale tekeningen vastge legd welke bouwplaten uit bepaalde walsplaten zullen worden gemaakt. Van die tekening wordt fotografisch een lantaarnplaatje gemaakt. Dit wordt nu vanuit de zoldering geprojecteerd op de walsplaat. Men kan de projector automatisch van beneden af bedienen en de projectie in alle gewenste rich tingen brengen. Het afschrijven is nu zeer eenvoudig geworden. Het is terug gebracht tot het eenvoudig overnemen van de lichtlijnen. Na nog een kort bezoek aan de can- tine namen de leden van de Vereni ging van Metaalindustrieën afscheid van hun gastheer, de heer J. W. Hup- kes. Met een extra-trein van Vlissin gen naar Amsterdam, waarin ook een maaltijd werd geserveerd, keerden zij naar hun woonplaatsen terug. DE BILT, 2 Juni Droog en zonnig weer. Zwakke tot matige wind uit Oostelijke richtingen. Ongeveer dezelf de temperaturen als gisteren. TUNIS, 1 Juni De Tunesische nationalistische leider Hahib Bourgui- ha is Woensdag na drie jaar balling schap in Tunesië teruggekeerd en op grootse wijze door zijn landgenoten binnengehaald. Duizenden Tunesiërs begroetten de leider van de nationalistische nieuwe- grondwetspartij, toen deze in de haven van Tunis aankwam, aan boord van de Ville d’Alger”. De 53-jarige Bour guiba had tranen in de ogen, toen hij de bodem van zijn geboorteland weer betrad. In Januari 1952 was hij onder ge wapende escorte in een politieboot uit dezelfde haven vertrokken naar het eiland Djerba in de Golf van Gabes, de eerste der vele plaatsen waar hij op last van de Fransen in balling schap heeft geleefd. Overal hingen Tunesische en Franse vlaggen uit en er waren erebogen op gericht langs de gehele route, die de nationalistische leider in de stad zou volgen. Onder de menigte op de kade be vond zich een officiële commissie van ontvangst, waarvan onder andere Prins Tsjadly, de zoon van de Bey, leden vet- n Dij BELGRADO, 1 Juni Nabij Senj is Dinsdagochtend in het Noordelijk deel van de Adriatische Zee een klein hulpvaartuig van de Zuid-Slavische Marine op een klip gelopen en gezon ken. De 26 bemanningsleden zijn ver dronken, aldus meldt het Zuidslavische persbureau Tanjoeg. Het weer was op het ogenblik van de ramp slecht. MESSINA, 1 Juni René Mayer ia door de ministers van Buitenlandse Zaken der zes landen van de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal aangewezen als opvolger van Jean Monnet als president van de hoge autoriteit der gemeenschap. Na afloop van de niet-openbare bij eenkomst van de ministers heeft de Italiaanse minister van Buitenlandse Zaken aan verslaggevers medegedeeld, dat de ministers overeenstemming hadden bereikt over de benoeming van Mayer, die door de Franse regering voor de functie candidaat was gesteld. VLISSINGEN, 1 Juni De jaarlijkse ledenvergadering van de Vereniging van Metaalindustrieën werd ditmaal te Vlissingen gehouden. Zij viel samen met de overdracht en de daarop volgende indienststelling van de op de werf van „De Schelde” gebouwde onderzeebootjager „Noord-Brabant”. De jaarvergadering op deze voor „De Schelde” en Vlissingen bijzondere dag, kreeg hierdoor ook een bijzonder karakter en kwam in het teken van het Vlissingse lid, de Scheepswerf en Machinefabriek „De Schelde” te staan. Er reed voor deze gelegenheid een extra trein van Amsterdam naar Vlis singen, die des morgens in alle vroegte de belangstellenden in de overdracht van de onderzeebootjager en de leden van de Vereniging van Metaal-indus- trieën naar Zeeland bracht. I Na des ochtends de plechtige over- I dracht en indienststelling van de nieu we aanwinst der Koninklijke Neder landse-Marine te hebben bij gewoond, kwamen de leden des middags in „Brit- tannia” in een besloten ledenvergade ring, bijeen, waarna allen aanzaten aan de lunch, die door „De Schelde” werd aangeboden. Er erd door de directeur van „De Schelde” de heer J. W. Hupkes een kort woord van welkom gesproken, I De ministers hebben er iets op Londen: men verlaat de invoering L de belastingverlaging tot 1 Sep- Lmber a.s. Gelijktijdig zal de huur- Lhoging van 5 pCt ingaan. Het Lid, dat daardoor dit jaar wordt be haard kun dan wordep gebruikt Lorde noodzakelijke compensatie Lu ongeveer 120 millioen. Deze Lipensatie zal ook gevolgen heb- Ln voor de inkomstenbelasting, pas het aanvankelijk de bedoeling Ik loon- en inkomstenbelasting met kgeveer 8 pCt te verlagen, dit per- kentage zal nu worden terugge dacht tot 6 pCt. Om technische re pen schijnt de afschaffing van de (opcenten op de grondbelasting eerst op 1 Januari a.s. te kunnen ingaan. Na de bespreking tussen dc forma- Itear, verschillende ministers en de roest betrokken fractievoorzitters van Dinsdagavond j.l. heeft de heer Bur- k ’n brief geschreven aan de demis- hionaire minister-president, dr Drees, p nader inlichtingen te kunnen krij ten over verschillende punten. Het Kibinet, de heren Romme, Schouten Tilanus hebben elkaar gevonden op io volgende punten: E°n algemene huurverhoging van 5 bh met compensatie in de omzetbe lasting, de halvering van de grondbe lasting en de verhoging van het af- «Imjvingspercentage. De heer Willems heeft tijdens dit on derhoud nader beraad in zijn fractie gevraagd. Het blijkt nu, dat de so cialistische fractie nog met twee pro- temen zit: de onderhoudsplicht en de kwestie van een verdere huur verhoging, na de algemene huurver hoging van 5 pCt. Wat dit eerste be treft, de socialisten zijn van mening, Jat dit probleem nog voor 1 Septem ber wettelijk te regelen is. Zij wil len dit koppelen aan de huurverho- gng. Het Kabinet en de fracties der k-V.P., A.R. en c.H.U. zien niet goed ■h hoe men deze verplichting kan peggen bij een huurverhoging van PCt. u.e-extra huuropbrengst voor de “eigenaren is te gering om dit te L8en; bovendien zal er een speciale LJnt V11 ^et leven geroepen moeten •■acn, hetgeen op korte termijn waar- HAVENSTAKING De havenarbeiders te Southampton hebben vandaag met staking gedreigd, indien aan hun eis tot een bijzondere schaal voor stukloon voor het over laden van goederen van schepen in vrachtauto’s in plaats van in spoor wagons geen gevolg wordt gegeven. Ongeveer zevenhonderd man legden Woensdagmorgen het werk een uur lang neer, maar besloten toen het werk tijdens de onderhandelingen voort te zetten. Volgens de arbeiders Uitgave: „Zeeuwsch Dagblad” Giro 274289. lidkantoor: Goes, L. Vorststr. Gj 2438 (b.g.g. voo- redactie 1 voor advent, enz. 2970), Lren: Vlissingen: Nieuwstr. [felef. 326; Middelburg: Korte lidstr. 35- Tel. administratie h Tel. redactie 2347; Ter- LeUzen: Dijkstraat 26-28. Exploitatie: «rbaan Le Cointre N.V., sle Goes (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG, 1 Juni. De Kabinetscrisis sleept zich nog steeds Lt. Eén ding staat inmiddels wel onomstotelijk vast: de belastingver- Ling zal niet per 1 Juli a.s. kunnen ingaan. De halvering van de grond- Lsting zal gecompenseerd moeten worden in de inkomstenbelasting, L algemene huurverhoging met 5 pCt moet gehaald worden uit een Daging van de omzetbelasting; suiker en textiel zullen goedkoper wor- L De aanhangige belastingvoorstellen moeten worden gewijzigd. Het [technisch niet mogelijk, dat regering en parlement de gewijzigde ont- Lrpen nog voor 1 Juli in het Staatsblad kunnen brengen. Bovendien L en dat is een ander belangrijk argument staat het Kabinet voor de Laag of het bedrag van 502 millioen, waarmee de belastingen verlaagd yen worden, overschreden mocht worden. Het is van mening, dat dit [tt moet geschieden, maar het begreep ook, dat de 5 pCt huurver- loging, die 75 millioen kost en de verhoging van het afschrijvingsper- sntage voor woningen met 15 pCt en de halvering van de grondbe- isting, waarmee in totaal ongeveer 45 millioen gemoeid is, niet uit de 82 mill, gehaald kunnen worden. LONDEN, 1 Juni De algemene raad van de Britse federatie van vak verenigingen is Woensdagmorgen drie uur lang bijeen geweest ter bespreking van de spoorwegstaking, doch is er niet in geslaagd nieuwe voorstellen te formuleren voor de oplossing van het conflict. De raad aanvaardde een rap port van een speciale commissie, die de toestand nader heeft bestuurd en besloot dat de commissie haar werkzaamheden diende voort te zetten. In de middaguren hebben vertegenwoordigers van de stakende machinisten en stokers van gedachten gewisseld met leden van de speciale commissie van het algemene vakverbond zonder dat hierdoor een einde van de staking in zicht is gekomen. Vandaag, Donderdag, komt de spe ciale commissie weer bijeen. Naar ver luidt zal dan de mening van een ver tegenwoordiger van de bond van spoorwegarbeiders worden gehoord, die tegen de staking is gekant. Het leven in Engeland begint zich aan te passen aan de toestand veroor zaakt door de staking. De verwarring van de eerste dagen is thans verdwe nen en overal zijn extra auto’s ingezet. Intussen gaan de spoorwegtarieven in Engeland Zondag a.s. met zeven en half procent omhoog. Hiertoe is on langs besloten door de transportcom- missie in verband met de gestegen kosten. WASHINGTON, 1 Juni. De Ver enigde Staten hebben communistisch- China rechtstreeks verzocht om de vrij lating van 52 Amerikanen in China en het verstrekken van inlichtingen over 11 militairen, die naar zij geloven zich in China bevinden, aldus heeft het Amerikaanse ministerie van Buiten landse Zaken Woensdag bekend ge maakt. De consul-generaal van communis tisch China in Genève zou het Ameri kaanse verzoek aan zijn regering door sturen. Naar het State Department mede deelt. zijn over de vrijlating van Ame rikanen in China sinds het voorjaar talrijke onderhandelingen gevoerd in Genève tussen de consuls-generaal van de V.S. en China.

Zeeuwsch Dagblad | 1955 | | pagina 1