DATUM HUURVERHOGING IN DISCUSSIE het voor NOODTOESTAND IN ENGELAND TITO VOERT PLEIDOOI VOOR HET WESTELIJK STANDPUNT Hogere salarissen burgerlijk Rijkspersoneel van ;rs Ook compensatieproblemen struikelblok Het Britse volk is erg onte vreden over de gang zaken s nog een GEVAARLIJK SPELLETJE De slepende Kabinetscrisis Door de spoorwegstaking IJS Grote Vier kunnen niet zelf oplossingen vinden Samenspreking met Molotof Onderhoudsplicht I niet uitvoerbaar Amerikaanse vliegers in Hongkong r Alle Russen waren zeeziek naar Moskou r Dodelijk ongeval te Bergen op Zoom Winkels open en sterven of sluiten en verdreven worden Te vergelijken met particuliere bedrijven Chroesjtsjef voelt niet voor klinknagels PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND L OP WALCHEREN WERD DE RING GESTOKEN Mening van Eisenhower Nog meer moeilijkheden - 1318 yledi-1 jeugd. Gram. ,-erzee: open'. Zwart 18.45 3. over jeugd- gram- a 21-50 atoom* o. 23.00 in E’* Zo doet men dat in Marokko Vier dagen voor de 10e verjaardag der Verenigde Naties Prinsessen Beatrix en Irene in ons land terug 1 „Vaatbank” van het Rode Kruis Looncompensatie Met ingang van 1 Januari 1955 Nieuw schrijven van Hammarskjoeld Opheffing van Kominform Premier Nehroe de BILT ZEGT: Zonnig. UWSCH DAGBLAD lie JAARGANG No. 3101 Waarnemend-hoofdredacteur Prof. Dr J. 3. de Jong J 2) 1. 2. 3. SS 3. 4. distribueren vloeibare van van t vier die WOENSDAG 1 JUNI 1955 Directeur: JACQ DE SMIT aande estrai Louwi ;rke. ppeieii •es I Over moet men Abonnementsprijs ƒ0.47 per week, 2.— p. maand, 5.85 p. kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 22 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord Burgeler, Kruiningen; A. I. Catsman, Aardenburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huiissen, Terneuzen; aanden ts. WJ West- CT Lgr. 2. Lgr. 3. Lgr. 4. Lgr. 5. Lgr. 6. WASHINGTON, 31 Mei. President Eisenhower heeft vandaag op zijn we kelijkse persconferentie gezegd, dat zijn regering de volgende drie punten als doel van de komende conferentie Het is echter uit een salaristechnisch oogpunt gewenst een zo veel mogelijk geleidelijke verhoging voor alle per soneelsgroepen te verkrijgen. In ver band hiermede stelt het Kabinet zich voor de verhoging voor de lagere amb tenaren en de denivelleringsmaatregel voor de middelbare en hogere ambte naren (die voor de laagste der middel bare rangen slechts een gering resul taat heeft) te overbruggen door de laagste der middelbare rangen in plaats van de denivelleringsverhoging een salarisverhoging toe te kennen tot een bedrag, gelijk aan dat, waarmede bij de verwezenlijking van haar voor stellen de salarissen der lagere ambte naren zullen worden verhoogd. DE GEVOLGEN. Wanneer de staking voortduurt, zal de industrie haar personeel niet aan het werk kunnen houden. Twee va» van deze verlaging voor haar niet ge- makkelijk te accepteren is. Toch schijnt dit probleem niet zo belangrijk te zijn als het vraagstuk der compen satie. CASABLANCA, 31 Mei De Ma rokkaanse winkeliers in Casablanca staan voor de keus: de winkels open houden en sterven of ze sluiten en verdreven worden. Het merendeel van hen heeft na het einde van de Mohammedaanse vasten het tweede gedaan op bevel van de Nationalisten onder bedreiging met de dood. De Pasja van Casablanca heeft even wel tot het wegzenden van 67 winke liers bevel gegeven met het argument, dat zij hun aanwezigheid in de stad niet langer kunnen rechtvaardigen. De Franse autoriteiten hebben dit verbod opgeschort, doch de angstige winkeliers hebben besloten hun win kels gesloten te houden. Twee Joodse winkeliers zijn het af gelopen weekeinde in Casablanca doodgeschoten. Een derde onderging Maandag in Rabat hetzelfde lot. De laatste negen dagen zijn 13 men sen gedood en 26 gewond bij aansla gen m Marokko. De invloedrijke Pasja van Marrakesj heeft vandaag verklaard, dat de hoofd oorzaak van de snel slechter wordende toestand in Marokko ligt in het feit, dat de Marokkanen nog steeds wach ten op hervormingen, die Frankrijk het protectoraat twee jaar geleden heeft beloofd, toen de pro-nationalisti- sche Sultan, Mohammed Ben Joessef, werd verbannen. Het is nu de heer Burger, die voor zichzelf moet nagaan of de oplossin gen, die gisteravond in de vergadering van de elf mannen zijn gevonden voor hem aanvaardbaar zijn. Op zijn ant woord is nu het wachten. Maar het is begrijpelijk, dat de Kabinetsformateur eerst zijn fractie wil raadplegen voor dat hij een verlossend woord in dit stadium der formatie zal spreken. Ook is men het niet eens over de in voering van de datum der huurver hoging. De P.v.d.A. wil dit op 1 Octo ber a.s. in de hoop, dit te kunnen kop pelen aan een loonsverhoging. De an dere fracties bepleitten een vroegert datum en wel zo spoedig mogelijk Daarbij speelt ook het probleem var het onderhoud der woningen. De heei Burger wilde huiseigenaren daartoe verplichten, maar dat is uitermate moeilijk, afgezien van de technische uitvoerbaarheid, daar een huurverho- j f.__ r _.x - een verplichting op te leggen. BERGEN OP ZOOM, 31 Mei Van middag om kwart over één is op de Wouwsestraatweg te Bergen op Zoom de 59-jarige heer M. de G. uit Halste ren, die op zijn fiets de weg overstak, door een auto gegrepen. Hij werd ern stig gewond in een ziekenhuis opge nomen en is daar overleden. De auto werd bestuurd door de heer H. R. uit Groningen. De commissaris van poltie te Ber gen op Zoom heeft ieder, die getuige van het ongeluk is geweest, opge roepen zich te melden bij de politie in de plaats van inwoning of bij die in Bergen op Zoom. (Tel. 65). 0 v. 4 bekeek de Frangaise, André Jan, Londen toen zij demonstreerde aan een rekstok, die was opgehangen aan een helicopter. Zij werd opge pikt door een helicopter van een 40 voet hoge pyloon op de pier van Battersea. André Jan heeft deze helicopterstunt al 244 maal eerder uitgevoerd. ging van 5 pet te gering is om zulk VA- 12.00 netted. 13.00 LONDEN, 31 Mei. Als gevolg van de grote spoorwegstaking in Engeland heeft Koningin Elizabeth de noodtoestand afgekondigd. T©* gelijkertijd heeft zij bepaald dat het nieuwe Parlement 9 Juni in plaats van 14 Juni bijeen zal komen, omdat het Parlement de noodtoestand bin nen een bepaalde periode moet bevestigen. De proclamatie, waarin d$ noodtoestand wordt afgekondigd, treedt vannacht om 12 uur in wer» king. Het afkondigen van de noodtoestand houdt niet in dat troepen zullen wor den ingezet. Buiten het inzetten van 2. 250 vrachtauto’s van het leger voor het vervoer van de post zullen geen troepen worden gebruikt. In een be kendmaking zei de regering te hopen dat het niet nodig zal zijn verdere volmachten aan zich te trekken, doch waarschuwde niet te zullen aarzelen dit te doen als de toestand dit noodza kelijk zou maken. Als gevolg van de toestand heeft de Koningin verder besloten dat haar verjaardagsparade de tradi tionele „trooping the colour” cere monie geen doorgang zal vinden. De regering heeft ook de volgende reservebevoegdheden aan zich getrok ken: 1. Het brandstoffen, zoals benzine en die selolie. Het verzorgen van de verdeling van voedingsmiddelen. Het recht om „roerende goederen’’, zoals vaartuigen, voertuigen en vliegtuigen te vorderen. Het recht om zonder bevel tot aan houding een ieder te arresteren, dia er van wordt verdacht één of meet van de 25 bepalingen betreffende de noodtoestand te hebben over* treden. Medewerkers: J. A. van Bennekom, Middelburg; Ds W. C. van Ds D. J. van Dijk, St. Annaland; J. S. Hoek, Middelburg; Ds J. Karelse, Goes; Ds J. Kwast, Vlissingen; J. Laport Goes; J. Lodder, Vlissingen; J. Molï, Vlissingen; K. C. van Spronsen, Goes; A. H. S. Stemerding, Souburg; R. Zuidema, Gees. LONDEN, 31 Mei In San Fran cisco zullen de Westelijke ministers van Buitenlandse Zaken minister Mo lotof van Rusland ontmoeten om met hem te spreken over de voorbereidin gen voor een bijeenkomst van de Gro te Vier. In principe zijn Rusland en het Westen het eens over de samen komst van de Grote Vier. Deze voorbereidende bespreking met Molotof heeft 16 Juni plaats dat is vier dagen voordat in San Francisco de grote herdenking van het tien-jarig bestaan van de Verenigde Naties wordt gehouden. Aan deze herdenking zal ook Rusland deelnemen. President Eisenhower hoopt de gedelegeerden die dag te verwelkomen. LAREN, 31 Mei Vanmiddag om tien minuten voor zes zijn de Prin sessen Beatrix en Irene op Schiphol teruggekeerd van hun vacantie in Ko penhagen, waar zij vertoefden ten hui ze van de familie Feaver. Mevrouw Feaver, vroeger mevrouw Roëll, is de moeder van jonkvrouwe Renee Roëll, vriendin van de Prinses sen. iWeer- 13.00 3. IO-38 s. 171 3. 17,5« 8.30 V. g. 20.00 Gra®' I DEN HAAG, 31 Mei Het Ned. Rode Kruis zal binnenkort naast dé „Moedermelkcentrale”, de „Beender- bank”, de „Hoornvliescentrale” en de „Thrombosedienst”, ook eeh „Vaatbank” stichten. Dit zal een der meest subtiele ta ken van deze nationale hulpverle- ningorganisaties worden. Het ligt n.l. in de bedoeling om aan jongelieden tot ongeveer twintig jaar te vragen of zij, bij eventueel overlijden, be* reid zijn hun slagaders af te staan voor gewonden, die nog'kansen heb ben, verder te leven. POSTOJMA, 31 Mei. Presi dent Tito en drie Sowjet-gedelegeer- den van de tweede orde, te weten Andrei Gromyko, Koemykin en Sjepilof, zijn vandaag uit Postojma naar Belgrado teruggekeerd, om de laatste hand te leggen aan een ge zamenlijke verklaring over „actieve coëxistentie” Deze verklaring zal Donderdag door de leiders der dele gaties getekend worden. Partijsecre taris Chroesjtsjef, premier Boelganin en vice premier Mikojan, de leiders der Sowjet-delegatie, hebben een bezoek gebracht aan de schitterende en fantastische grotten van Postoj ma, de uitgestrekste van Europa. Maarschalk Tito vertrok echter naar Belgrado. Tito heeft zeer openhartige bespre kingen met de Sowjet-leiders gevoerd. (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG, 1 Juni. Nadat gistermiddag de demissionaire mi nisterraad vergaderde was er ’s avonds een bespreking tussen de forma- teur Burger en de ministers Drees, Van de Kieft, Beel, Witte, Staf en Zijlstra gezamenlijk met fractie-voorzitters Romme, Schouten, Tilanus en Willems. Deze laatste neemt voor de heer Burger waar. Al deze besprekingen hebben verschillende uren geduurd, zodat men veilig kan aannemen, dat het laatste woord nog niet is gesproken. En dat er nog steeds kansen zijn voor de heer Burger, dat blijkt ook reeds uit het feit, dat vandaag de K.V.P., P.v.d.A. en A.R.-fracties weer in vergadering bijeen komen. Zoals we gisteren schreven hebben de heren Romme, Schouten en Tilanus en de Kabinetsformateur Burger Za terdag j.l. besloten verschillende vraagstukken, vooral betreffende de compensatie, aan het Kabinet voor te leggen. In Haagse politieke kringen houdt men er rekening mee, dat het Kabinet op zijn beurt weer aanvullen de voorstellen heeft gedaan. De mi nisters beschikken nu eenmaal over het technisch apparaat om de moeilij ke problemen tot het diepste toe te doorgronden. Wat dat betreft zijn zij in ieder geval beter gewapend dan de tractie-voorzitters en het ligt dan ook voor de hand, dat men gisteravond uit- vo'rig heeft gesproken over de mening van het Kabinet inzake de voorstellen van de heer Burger, aangevuld door de heren Romme en Schouten. De waag welke compensaties technisch uitvoerbaar zijn zal daarbij ongetwij feld in het middelpunt van de belang stelling staan. dit compensatieprobleem niet gering denken. Nu de heer Burger zijn voorstel heeft laten vallen om de huren te verho gen met 15 pCt, waarvan 5 pCt af geroomd zou moeten worden, blijft de vraag hoe dan de algemene huur verhoging van 5 pCt gecompenseerd moet worden. Een looncompensatie is technisch niet goed uitvoerbaar. Het zou er op neer komen, dat de lonen met een half of driekwart pCt verhoogd moeten worden. Daarvoor meet men de romp slomp van een loonsverhoging riske ren. Trouwens als men eenmaal begint aan een loonsverhoging hoe klein ook dan komen verschillende ge rechtvaardigde looneisen naar voren. Hoewel de K.V.P. en P.v.d.A. aan looncompensaties hebben gedacht zal het Kabinet daar niet aan willen. Al thans niet bij deze 5 pCt huurverho- ?ing. De heer Schouten heeft zich tij dens de onderhandelingen geschaard achter het standpunt van minister Zijlstra, dat de economische stabili- Jatiepolitiek op dit moment niet door broken moet worden. De verhoging van het afschrij vingspercentage voor woningen tot 15 pCt en de compensatie voor huur verhoging van 5 pCt in de belasting sfeer zal de schatkist naar ruwe schatting ongeveer 75 millioen gul den kosten. De halvering van de grondbelasting kost nog eens 25 mil lioen. Het is niet uitgesloten, dat dit laat- I ste bedrag nog gevonden kan worden I de 502 millioen waarmee de belas- I Wen toch verlaagd zullen worden. I Men breekt zich dus het hoofd over I de resterende 75 millioen, waarbij men I ®oet bedenken, dat de Regering reeds I tijdens het belastingdebat een verho- I 8ing van het afschrijvingspercentage I tot 30 pet heeft voorgesteld. I De P.v.d.A.-fractie heeft zich gekant I tegen de belastingverlaging. Men kan I dan ook aannemen, dat een vergroting Groot-Brittannië’s grootste staalbedrijf ven, „United Steel Companies” en „Col-Villes”, zullen tegen het weekena moeten beginnen met stopzetting van de productie. De „United Steel Cony panies” heeft 35.000 man personeel, „Colvilles” 17.000. Indien de staking vijf dagen duurt, zal de steenkoolwinning moeten wor de nbeperkt. Het tekort zal dan late» moeten worden ingevoerd en met be twijfelt in industriële kringen of dé havens een dergelijk extra invoer* kwantum zouden kunnen verwerken. De spoorwegstaking heeft aller*, wegen wrevel en ontstemming onder het Britse volk verwekt. Dit blijkt uit de commentaren in bladen van verschillende politieke richtingen. Met uitzondering van de communis tische „Daily Worker”, critiseerden alle bladen Maandag de staking. Slechts een vijf en twintigtal van de vijfhonderd treinen, die anders de werkers uit de Zuidelijke voorstede!) naar de city van Londen brengen, re den vandaag. Ironisch genoeg waren, de enkele treinen, die wel reden, slechts half vol, daar het publiek naaf zekerder middelen van vervoer uit keek. voorzitter van de Westduitse Bonds dag. In Postojma waren uitvoerige veilig heidsmaatregelen getroffen en het ver keer door de plaats was geheel ver boden. Buitenlandse toeristen moesten drie tot vier uur wachten, totdat de Sow- jet-gedelegeerden gepasseerd waren. Tijdens een boottocht geraakte Chroesjtsjef nog in discussie met de directeur van een werf, die een schip voor een Zwitserse onderneming bouwt en wel met het klinknagel- systeem. Chroesjtsjef pleitte voor las sen en zei dat de.kwestie in de Sow- jet-Unie gedurende jaren was bestu deerd en dat men tot de slotsom was gekomen, dat een gelaste romp beter te onderhouden was. Bij de overtocht van ongeveer vijf mijl naar Brioni waren bijna alle Sowjet-gedelegeerden zeeziek. Weinigen maakten gebruik het aangeboden diner. Uitgave: ,ichttog „Zeeuwsch Dagblad” 1 Giro 274289. jfdkantoor: Goes, L. Vorststr. jel. 2438 (b.g.g. voo- redactie .is voor advert, enz. 2970), ■«ntoren: Vlissingen: Nieuwstr. Telef. 326; Middelburg: Korto <inrdstr. 35. Tel. administratie “iq Tel. redactie 2347; Ter neuzen: Dijkstraat 26-28. Exploitatie: dosterbaan Le Cointre N.V., Goes HONGKONG, 31 Mei. De vrijgelaten Amerikaanse vliegers, twee jaar en langer in communistisch- Chinese gevangenschap hebben door gebracht, zijn vandaag in het gebied van Honkong aangekomen. Zij waren alle vier gezond. De secretaris-generaal van de Ver enigde Naties, Dag Hammarskjoeld, heeft opnieuw een brief gezonden aan de premier van communistisch China, Tsjoe-en-Lai, in verband met de kwestie van de 11 Amerikaanse vliegers, die zich nog in communis tisch China bevinden. Functionarissen van de Verenigde Naties weigerden commentaar te le veren. van regeringsleiders der „Grote Vier” ziet: Het peilen van de stemming en de sfeer. Een bespreking van vraagstukken in het algemeen, en een poging om een werkwijze te vinden voor het oplossen van be paalde wereldproblemen. De regeringsleiders zouden niet po gen zelf een oplossing voor dergelijke vraagstukken te vinden, aldus Eisen hower. Over een datum en een plaats van samenkomst was men het nog nie» eens, doch hij zou graag zien, dat hier over redelijk snel wordt beslist. Op de vraag of bepaalde vraagstuk ken, zoals de eenwording van Duits land en kwesties betreffende Oost- Europa, aan de orde zullen komen, antwoordde de President bevestigend doch hij was niet van oordeel, dat dezé punten in alle bijzonderheden zullen, kunnen worden besproken. Aangaande de kwestie der Ame rikaanse vliegeniers in China zei Eisenhower dat inlichtingen van verschillende kanten de gedacht^ wettigen, dat het besluit van Peking om vier van deze vliegeniers vrij té laten een gebaar is, bedoeld om de spanning in Azië te verminderen. Zij waren bij hem te gast op het eiland Brioni. Hij had gepoogd tegenover de Sow- jetleiders het standpunt der Westelijke mogendheden ten aanzien van de in ternationale vraagstukken uiteen te zetten. Hierbij waren echter aanzienlijke meningsverschillen aan de dag getre den en er was bijvoorbeeld weinig voortgang gemaakt bij pogingen om de standpunten ten aanzien van de toe komst van Duitsland tot elkaar te brengen. Tito, zo tekent Reuter hierbij aan, is goed op de hoogte van het Weste lijke standpunt. Onder meer heeft hij kort geleden besprekingen met Eugen Gerstenmaier gevoerd, de DEN HAAG, 31 Mei Bij de Twee de Kamer is een wetsontwerp tot wij ziging van de Rijksbegroting inge diend, dat de verbetering van de fi nanciële positie van het burgerlijk Rijkspersoneel mogelijk moet maken. Deze verhoging van het salaris zal ge rekend worden van 1 Januari 1955. De verbetering bestaat in beginsel voor het middelbaar en hoger perso neel in een verregaande denivellering van de salarissen en voor het lager personeel in een verhoging van de lo nen en salarissen van werk- en vak lieden. Deze salarissen zullen verband houden met het loonpeil in de parti culiere bedrijven. De salarissen zijn als volgt vastge steld: Loongr. 1. (ongeschoolden) 1,18 p. u. (vermeerderd met een toeslag tot maximaal 1,21). (geoefenden) 1,25 p. u. (halfgeschoolden) ƒ1,33 p. u. (geschoolden) 1,46 p. u. (vaklieden le kl.) 1,56 p.u. (voorlieden) ƒ1,64 p. u. Het Kabinet is van oordeel, dat de consequenties van de verhoging van de lonen der vaklieden zich niet be hoeven uit te strekken tot de salaris sen van de middelbare en hogere amb tenaren. Weliswaar zullen, met name door de thans voorgenomen herziening, de sa larissen der lagere ambtenaren een grotere stijgingspercentage vertonen dan die voor de middelbare en hogere ambtenaren, doch het Kabinet is van mening, dat na de thans voorgenomen salaris-technische denivellering niet langer een verhoging van de salarissen zal kunnen plaats vinden, uitsluitend met een beroep op de loon- en salaris verhoudingen, welke in 1938 hebben gegolden. De ten opzichte van 1938 gewijzig de salarisverhoudingen acht het Ka binet verantwoord met het oog op de ontwikkeling, welke zich sedert het begin van de laatste wereld oorlog in maatschappelijk opzicht heeft voltrokken. NIEUW DELHI Premier Nehroe India heeft gezegd, dat hij hoopt, ajn bezoek aan Moskou volgende mi-j een bijdrage zal leveren tot ver- r-W van de spanning in de we- mp de afgelopen maanden, zo ende Nehroe kon men een vermin- cnïï®.van de internationale spanning tot eren- >>®r i3 wat nicer hoop en nieer begrip”, zo zei Nehroe. dat b India hadden geschreven Wehroe in Moskou de ontbinding ju,, Kominform zal voorstellen. noemde de functie van deze st.i®unistische organisatie dan ook Zt-nJK m.et bet beginsel van niet-in- n’1?® ’n de binnenlandse aangele gen van andere landen. dr0£ BILT, 31 Mei Bijna overal „,en,z°nnig weer. Zwakke tot ma- V '“d tussen Noord en Oost. Wei- randering in temperatuur.

Zeeuwsch Dagblad | 1955 | | pagina 1