Concours in Kamperland RUSSEN HEBBEN WEINIG SUCCES IN BELGRADO voor van naar Twee doden Welke compensatie huurverhoging van 5 pet? door treinongeluk Koningin Juliana per helicopter Zeeuwsch-Vlaanderen Onenigheid over toekomstige betrekkingen en de internationale toestand Tito eiste schadevergoeding Peking laat vier Amerikanen De Hollandse Nieuwe is er Op een dag: Braakman, Juliana- ziekenhuis en Z.L.M. tentoonstelling dellijk een noodboerderij bezoeken en zich onderhouden met enige boeren uit de herverkavelingsgebieden, die zich in de nieuwe Braakmanpolder hebben gevestigd. Omstreeks tien minuten voor half elf zal de Koningin vertrek ken naar Terneuzen. SCHITTEREND VLIEGFEEST OP YPENBURG De toestand in Z^Vietnam Felle strijd tussen Israël en Egypte Spoorwegstaking Engeland Tunesië krijgt zelfbestuur in Werkbezoek op Vrijdag 24 Juni Critiek op aannemers in rampgebieden Later kwamen de wolken pas Verder overleg met fractie-voorzitters Zeeuwse jongeren worden door de Koningin ontvangen Er dreigt een industriële crisis vrij on PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND a o Botsing bij Geldermalsen Definitieve overeenkomst in Parijs Gelden voor de vlasindustrie r. Nieuwe spoorwegverbinding tussen China en N oord-V ietnam Schoolstaking in Italië Honderdduizenden stroomden samen Afgetreden Kabinet moet knoop doorhakken Critiek op Chroesjtsjef DE BILT ZEGT: Oplossende bewolking Binnenkort oprichting van Oostenrijks leger Op 18 Juni a.s. te Leiden In colbert. 1 ZEEUWSCH DAGBLAD 9 lie JAARGANG No. 3100 (ZIE PAGINA 2) a< e pi tussen de twee landen. n dl het demissionaire Kabinet te horen. I reis naar Zeeuwsch-Vlaanderen u. r« ;e di 19 DINSDAG 31 MEI 1955 Directeur: JACQ DE SMIT ondergang van Zon en Maan: Zon op 4.24 u., onder 20.53 Uitgave: ,Zeeuwsch Dagblad” van van de DEN HAAG, 28 Mei Tussen de regeringen van de Verenigde Staten en Nederland is overeenstemming be reikt over het vrijgeven van 55.000, van de tegenwaarderekening voor ver hoging van de product in de vlasindu strie. 5- ei ei e- r« 81 ia s- I- 01 10 r- 8- t- IS >1 6’ or* iets Vlak :1 n r 11 >1 t >0 .8 ,r 4 an in De militaire conferentie van de ZO AVO die 6 Juni zou worden gehouden, is uitgesteld tot 10 Juli. lil z< as® gestreepte broek, in donker pak of in IJMUIDEN, 30 Mei. Gisteren om 12 uur heeft de IJmuidense logger „Martha” (de IJmuiden 74) toebeho rende aan de rederij v.h. Jan Corn. Pronk de eerste Hollandse Nieuwe aan land gebracht. De schipper, Hendrik van der Plas, was over de vangst, die 45 kantjes vette Hollandse Nieuwe be droeg, zeer tevreden. De haringen, gevangen op 56 graden en 40 minuten Noorder breedte, waren van mooie kwaliteit en klein van stuk, zodat er dus vele in een kantje gin gen. menleving wordt ondertekend. Deze verklaring zou weinig verschillen van een soortgelijke die verleden jaar door Rood-China en India is ondertekend. Gedurende de Pinksterdagen heeft Tito zijn gasten op zijn verblijf op het eiland Brioni in de Adriatische Zee ontvangen, waar verder infor mele besprekingen zijn gehouden. I STAVENISSE, 28 Mei Gister- avond is de gemeenteraad van Stave- nisse in spoedeisende vergadering bij- een geweest. Nadat de voorzitter, bur- H gemeester L. A. Verburg, had mede- H gedeeld, dat de openbare inschrijving H voor de verbouwing van het Oranje- H hotel tot gemeentehuis een mislukking I was geworden, uitte hij critiek op de houding van aannemers die trachten misbruik te maken van de omstandig- heden in de rampgebieden. Spreker is van mening dat de overheid tegen de- zepractijken streng dient op te treden. smoking en Tito droeg zelfs een pa rade-uniform. Maar de Russische gas ten vonden steeds een colbertcostuum •ai® voldoende. Donderdag zullen de Russen weer naar Moskou vertrekken. Men ver wacht dat voordien nog een gezamen lijke verklaring van vreedzame sa- gewerkt, dat omvat bezoeken aan de Braakmanpolder, aan I ziekenhuis te Terneuzen en aan grote landbouwtentoonstelling weten dus wat er vandaag gebeuren gaat. De mnisters Beel en Witte heb ben een bespreking gehad met prof. Romme. De formatie-poging Burger loopt dus langzamerhand naar haar einde. Als de heer Burger slaagt dan is dat te danken aan het feit, dat de socialisten o.a. toch een algemene huurverhoging zonder afroming zullen accepteren. Het was dezelfde heer Burger, die tij dens de debatten over de beperkte huurverhoging verklaarde, dat zijn fractie dit niet meer voor de derde keer wenste te slikken. het Juliana- de te Hulst. Koningin Juliana hoopt de 1. l en ook de terugreis naar Paleis Soest- dijk per helicopter te maken. Vrijdagmorgen 24 Juni a.s. zal Hare Majesteit omstreeks tien uur in de he licopter landen in het Zuiden van de Braakmanpolder. Zij zal daar onmid- het Juliana-ziekenhuis. Tien minuten later volgt een bezoek aan dit nieuwe ziekenhuis, waarbij Hare Majesteit zich zal onderhouden met het bestuur, de geneesheer-directeur, de directrice, de hoofdzuster en enige afdelingszus- ters. Omstreeks half één zal naar Honte- nisse worden vertrokken. De aankomst te Kloosterzande is gesteld op één uur. Daar zal Koningin Juliana de lunch gebruiken ten huize van H. A. A. Ba ron Collot d’Escury, kamerheer in bui tengewone dienst van Hare Majesteit. Omstreeks drie uur hoopt zij te arri veren op het terrein van de landbouw tentoonstelling, die de Kring Hulst der Z.L.M. organiseert. Anderhalf uur is voor dit bezoek uitgetrokken, zodat de Koningin om half vijf weer vertrekt, opnieuw naar Kloosterzande om ten huizen van Baron Collot d’Es cury de thee te gebruiken. Om half zes zal de Vorstin op een wei vlakbij de woning van haar ka merheer weer in de helicopter stappen om de terugtocht naar Soestdijk te aanvaarden. De aankomst te Terneuzen is gesteld op elf uur bij de Gereformeerde kerk, waar de voorzitter van het bestuur der Stichting Interkerkelijke Protestantse Ziekenzorg Zeeuwsch-Vlaanderen de Vorstin een korte uiteenzeting hoopt te geven van de totstandkoming van HONGKONG, 29 Mei. Op één Augustus zal een nieuwe spoorwegver binding tussen communistisch China en het communistische Noord-Vietnam worden geopend voor reizigers- en goederenvervoer. De nieuwe spoorlijn verbindt Hanoi en de Zuidwestelijke Chinese provin cie Yoennan. Men is van mening, dat de nieuwe lijn, die communistisch Chi na een nieuwe verbinding geeft met de Golf van Tonkin, van aanzienlijk belang is voor dit land, daar Chinese schepen Haiphong als toegangshaven tot Midden-China kunnen gebruiken MIDDELBURG, 28 Mei. - Hoe wel in verband met de Kabinetscrisis nog geen absolute zekerheid hierom trent kan worden gegeven, bestaat de mogelijkheid, dat Hare Majesteit Koningin Juliana op Vrijdag 24 Juni a.s. een werkbezoek zal brengen aan Zeeuwsch-Vlaanderen, aldus verne men wij van de Commissaris der Ko ningin in Zeeland. Indien dit bezoek doorgang zal kunnen vinden, zal mogelijk een programma worden af- DJAKARTA, 30 Mei Een bende van de Darul Islam heeft in Atjeh tij dens een gevecht meer dan 100 do den achter moeten laten. Een patrouil le van de Marine had toevallig de schuilplaats van de bende ontdekt. ROME, 28 Mei In Italië is, zes dagen voor de examens een staking van het onderwijzend personeel van middelbare scholen begonnen. De leerkrachten eisen salarisverhoging. De staking is voor onbepaalde tijd af- gekondigd. Abonnementsprijs ƒ0.47 per week, 2.p. maand, 5.85 p. kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 22 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord DEN HAAG, 30 Mei Honderd duizenden waren vandaag op en om het vliegveld Ypenburg samenge stroomd om getuige te zijn van de In ternationale Luchtvaartshow Ypen burg. Nadat Koningin Juliana en Prins Bernhard hadden plaats genomen op de zetels, die voor de Plesman-tribune waren opgesteld, begon het grote feest. Eerst was daar de parade van lichte vliegtuigen, die spoedig gevolgd werd door een défilé van „Meteor”-straal- jagers en daarna volgde een heel pro gramma van zweefvliegtuigen, sport vliegtuigjes, „Harvards” van de Rijks luchtvaartschool, een formatie van de Marine Luchtvaartdienst, van de En gelse Marine, helicopters van de Sa bena, kortom, teveel om op te noemen. Twee „Seafury”-deklandingsschroef- jagers van de M.L.D. voerden een start met raketten uit, maar ook waren er vliegtuigen van dertig jaar geleden, die een spiegelgevecht uitvoerden. Spectaculair waren ook de parachute sprongen, die werden uitgevoerd door Zuidslavische en Turkse dames, door een Nederlandse dame en Nederlandse heren. Ook mag niet vergeten worden de demonstraties die Gerben Sonder- man gaf met een S. 14 „Mach, trainer”, maar voordien hadden reeds enkele straaljagers van verschillende nationa liteit de geluidsbarrière doorbroken. Van het slotdéfilé van vliegtuigen van de Italiaanse en Canadese lucht machten ging een deel verloren door de inmiddels opgekomen laaghan gende bewolking. Twee uur later reikten de wolken tot op enkele me ters van de aarde en werd alles in een nevel gehuld. Maar het vlieg- feest was schitterend geslaagd. Waarnemend-hoofdredacteur Prof. Dr J. J. de Jong Medewerkers: J. A. van Bennekom, Middelburg; Ds W. C. van Bargeler, Kruiningen; A. I. Catsman, Aardenburg; Ds D. J. van Dijk, St. Annaland; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; 3. Hwiissen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; Ds J. Kwast, Vlissingen; J. Laport Goes; J. Lodder, Vlissingen; J. Molï, Vlissingen; K. C. van Spronsen, Goes; A. H. S. Stemerding, Souburg; R. Zuidema, Goes. (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG, 31 Mei. Uit de vele besprekingen, die Zaterdag j.l. zijn gehouden tussen de Kabinetsformateur mr Burger en de fractie voorzitters de heren Romme, Schouten en Tilanus is af te leiden, dat er in ieder geval nog een kans van slagen is. Vanmiddag om twee uur komen de demissionaire ministers bij elkaar en men kan aannemen, dat dr Drees dan mededelingen zal doen over de bevindingen van de heer Burger. De fractie-voorzitters hebben het kennelijk op prijs gesteld om in dit stadium de mening van Nu de gedachte van een algemene huurverhoging, men denkt aan 5 pet is aanvaard is het duidelijk, dat de vraag, welke compensaties daarvoor gevonden moeten worden, urgent wordt. Aan een compensatie in de sfeer van de lonen schijnt men niet te denken. Men wil dus een belas- tingcompensatie. Dit is echter niet eenvoudig nu men ook reeds accoord is over gedeeltelijke afschaffing van de grondbelasting ter wijl men tevens het afschrijvingsper centage van de inkomstenbelasting voor wat de huurwaarde van de wo ningen betreft wil verhogen van tien tot 15 pet. Dit alles zal echter moeten geschieden binnen het raam der belas tingverlaging ad. 205 millioen gulden. Het Kabinet moet zich dus beraden hoe dit het best kan geschieden. Het zal moeten nagaan of de voorstellen in grote lijn voor hem thans acceptabel is. Zo ja, dan zullen de fracties dit spoedig weten en dan kan de compen- satieknoop vermoedelijk worden door gehakt. Vanavond zullen de vier fractievoor zitters weer bijeenkomen. De A.R.- fractie vergadert morgenochtend over de jongste ontwikkelingen. De K.V.P. en de P.v.d.A.-fracties zijn Zaterdag bijeen geweest. Verschillende socialis tische ministers hebben zich die dag in het Kamergebouw opgehouden. Zij UTRECHT, 28 Mei. Vanavond om ongeveer twintig voor twaalf is te Gel dermalsen een van Dordrecht afkom stige goederentrein in botsing geko men met een reizigerstrein, die om 23.07 uit Utrecht naar Eindhoven was vertrokken. De kop van de reizigerstrein werd vernield. Van de goederentrein ont spoorden drie wagens en werd de ten der vernield. De machinist van de reizigerstrein, de heer P. H. Giesberts uit Eindhoven, en de leerling-machinist van de goe* derentrein, de heer H. Schragen uit Rotterdam kwamen om het leven. On der de reizigers bevonden zich acht licht gewonden. Beide sporen werden door het onge val versperd. TRIEST, 30 Mei -In het partijblad van de communisten van Triest is een hoofdartikel verschenen, waarin Chroesjtsjefs verklaring bij zijn aan komst te Belgrado, dat de breuk tussen de Sowjet-Unie en Joego-Slavië te wij ten is aan de acties van Beria, wordt gehekeld. Deze verklaring heeft ons bewogen, zoals de koude Oostenwind onze bomen schudt, aldus het artikel. Het artikel ontkent vierkant, dat de breuk tussen de twee landen Beria’s werk zou zijn. DE BILT, 30 Mei. Droog weer met oplossende bewolking en hogere middagtemperaturen. langs de kust echter kans op koud weer met mist en laaghangende be wolking. Zwakke tot matige Noorde lijke wind. WENEN, 29 Mei De Oostenrijkse kanselier, Julius Raab, heeft Zondag verklaard, dat hij hoopte zeer binnen kort van de geallieerde bezettings- autoriteiten toestemming te verkrijgen voor de oprichting van een nieuw Oostenrijks leger. Dit leger zal gebaseerd zijn op de algemene dienstplicht, met een zo kort mogelijke diensttijd. SAIGON, 30 Mei. Zondag zijn aan de grens tussen Vietnam en Cambodja gevechten geleverd tussen regerings troepen en bataljons opstandelingen, behorend tot het leger der Hoa Hao secte. De revolutionaire raad in Saigon, die onlangs de afzetting van Bao Dai als staatshoofd afkondigde, heeft de be velhebber van het leger der Hoa Hao, Ba Cut, en andere leiders der Boed dhistische secte, onder wio ’paus’ Pham Cong Tac, uitgenodigd met de Vietna mese regering besprekingen te voeren. De raad stelt voor, dat men een plan zal opstellen voor het opnemen leider Hoa Hao in het Kabinet Premer Ngo Dinn Diem en van strijdkrachten der secte in het Zuid- vietnamese leger. De Raad heeft een politiek program opgesteld, dat zich uitspreekt tegen de kolonialisten, tegen de feodale heren en de communisten. Ze spreekt zich verder uit voor algemene verkiezin gen voor een nationale vergadering, die een grondwet moet opstellen, De raad stelt voor, dat de banden van vriendschap met Frankrijk wor den aangehaald op basis van gelijk heid en vrijheid en dat Vietnam zal toetreden tot de Zuidoostaziatische V er dragsor ganisatie. CAIRO, 30 Mei Maandagochtend heeft zich een ernstig incident in de sector van Gaza voorgedaan: na een strijd van twee en een half uur slaag den de Egyptische strijdkrachten er in een Israëlische aanval, die gesteund werd door vliegtuigen, af te slaan. Egyptisch luchtdoelgeschut kwam in actie tegen de vliegtuigen, die over Egyptisch gebied vlogen. De Israëliërs waren met een sterke strijdmacht opgerukt naar een Egypti sche legerpost. Zij maakten gebruik van automatische wapens en zware ar tillerie. Inmenging door de neutrale leden van de wapenstilstandscommis- sie mocht niet baten. MIDDELBURG, 28 Mei. Evenals dat in 1953 het geval was zal ook dit jaar een groot aantal jongens en meis jes uit het gehele land, leden van de verschillende jeugdorganisaties, aan Koningin Juliana worden voorgesteld en in de gelegenheid worden gesteld te vertellen van het werk, dat zij in hun organisaties doen. Deze bijeen komst is vastgesteld op 18 Juni a.s. te Leiden. Naar wij vernemen zullen er uit Zeeland 50 jongeren per bus de reis naar Leiden ondernemen. De jon gens en meisjes, allen tussen de 17 en de 25 jaar, zijn lid van de in onze pro vincie werkzame jeugdorganisaties van alle richtingen en schakeringen. Zij zijn uitgenodigd in overleg met de jeugdcommissaris, ds H. M. Strating. LONDEN, 30 Mei Het verkeer over de hoofdwegen bij Londen was vanavond over kilometers gestremd tengevolge van de staking van ma chinisten en stokers van de spoor wegen. Langs de hoofdwegen kwa men gemiddeld 50.000 voertuigen de stad binnen en de verkeerspolitie zat met de handen in het haar. Va- cantiegangers, die bang waren dat zij na Pinkster en niet op tijd in de stad zouden terug zijn, hadden ieder denkbaar voertuig voor zich in be slag genomen. Zaterdagavond was de staking be tonnen. Zondag zeiden de leiders van staking, dat zij, als het moet, de staking drie maanden zouden voort uien. Dat was het antwoord op de radiorede van Eden, waarin hij zei, dat “e staking een gevaar was voor de Wonomie van het land. Het grootste probleem van Engeland >s het vervoer van de kolen. Er dreigt Wn grote industriële crisis. Ongeveer 80 pCt van het aantal trei- j J*jdt niet. De extra-diensten van e Britse luchtvaartmaatschappij be- enen slechts een druppel op de stoeiende plaat van moeilijkheden, ’larvoor Engeland thans staat. BELGRADO, 30 Mei. De besprekingen tussen de Russische en kuidslavische communisten moeten ongunstig verlopen zijn. De be koeling van de Russische leiders was om de Zuidslavische communisten Lug te brengen naar het orthodoxe Moskovisme. Maar Tito moest hier niets van hebben en zou op zijn beurt vergoeding hebben geëist voor fe schade aan de Zuidslavische economie toegebracht tijdens de Com munistische blokkade van 1948 tot 1954. Men gelooft in Belgrado dat Tito aanzienlijke persoonlijke successen heeft geboekt. Het officiële Zuidslavische blad „Borba” bericht dat er talrijke me ningsverschillen waren tussen de Zuidslavische en Russische regering over de wijze waarop de onderlinge betrekkingen zouden moeten worden {eregeld. Ook was men het niet eens over de internationale toestand. Maar, zo schrijft het blad verder, misschien kunnen bepaalde punten van overeenstemming gevonden wor- ™den, die als basis kunnen dienen voor j’. I de ontwikkeling van de betrekkingen Luing „Zeeuwsen uagoïaa F1 Giro 274289. I jjkantoor: Goes, L. Vorststr. %.i 2438 (b.g.g. voo- redactie L voor advent, enz. 2970), tntoren: Vlissingen: Nieuwstr. f‘kief. 326; Middelburg: Korte Mdstr 35. Tel. administratie K Tel. redactie 2347; Ter- I neuzen: Dijkstraat 26-28. Exploitatie: Lerbaan Le^ Cointre N.V., Intussen moeten de Zuidslavische autoriteiten zich geërgerd hebben aan de burgerlijke kleding van de Russen. De Zuidslaven verschenen op officiële gelegenheden steeds in zwarte jas en PARIJS, 29 Mei. Premier Edgar Faure en premier Tahar Ven Ammar hebben vandaag namens Frankrijk en Tunesië de overeenkomst gepara feerd, die Tunesië zelfbestuur waar borgt. De officiële ondertekening heeft a.s. Vrijdag plaats. Tunesië zal op grond van deze over eenkomst een Nationale Vergadering krijgen. Frankrijk zal zich evenwel blijven belasten met de defensie en de internationale betrekkingen van het land. De Franse Nationale Vergadering zal de overeenkomst nog deze zomer moeten goedkeuren. De Tunesische premier zei na de pa rafering, dat een nieuw tijdperk in de betrekkingen tussen beide landen zou beginnen. De voormalige Franse premier Mendes France had vorige jaar autonomie aan Tunesië beloofd, dat 70 jaar geleden een Frans protecto raat werd. De onderhandelingen be gonnen in September. NIEUW DELHI, 30 Mei. Vandaag zullen in Hongkong vier Amerikaanse vliegers aankomen, die door de Chi nese communisten zullen worden vrij gelaten. Dit heugelijke nieuws, dat door de Indische vertegenwoordiger bij de V.N., Menon, vandaag kon wor den meegedeeld is in Washington met grote instemming ontvangen. Men hoopte, dat ook de andere Amerikanen spoedig zouden worden vrijgelaten. „Een dergelijke maatregel van Pe king”, zo werd gezegd, „zou één van de oorzaken van de internationale spanning wegnemen”. Menon zei, dat dit een belangrijke stap was van Peking. Op zijn pers conferentie te Nieuw Delhi zei Menon verder, dat de regering te Peking geen bezwaar heeft tegen onderhandelin gen met Tsiang Kai Sjek. De regering in Taipeh heeft echter geweigerd di rect met Peking te willen praten. Menon zou graag zien, dat Ameri kaanse journalisten Rood-China be zochten. „Indien meer Amerikanen met een onderzoekende geest de 1 gang van zaken in China zelf kun nen zien, zal dit helpen de spanning 1 te verminderen”, zo zei Menon. °P- en C„ "censdag: 1 Maan op 17.00’ u., onder 2.06 u. Hoogwater Woensdag 1 Juni: gingen: 11.25 u. 1.67 m., 23.43 m. Terneuzen: 11.50 u. 1.85 m., u-- m. Wemeldinge: 0.12 u. 1.21 12-50 u. 1.53 m. Zierikzee; 12.36 u.

Zeeuwsch Dagblad | 1955 | | pagina 1