VEILING MARKT BEURS UIT ZEELAND'S STEDEN Uitgave van Zeeuws Woordenboek in het verschiet Nieuws uit de Provincie. Twee honderd gulden ontvreemd uit woning te Serooskerke rtenkenhuis lemen Kleedlokaal op sport terrein van Rilland-Bath ZEEUWSCH DAGBLAD voor markt, Olie en In de nacht van Woensdag op Donderdag het S7 Eerste paal geheid voor Ned. Herv. Kerk te Ouwerkerk Ook buiten Zeeland is er grote belangstelling Ivor 'n Jubileum Bouw wijkgebouw St. Annaland besproken In vergadering van Groene Kruis Nieuwe slagerij te Middelburg WESTKAPELLE YERSEKE Puienscbuurder struikelde in Middelburg over bankbiljet BRUIN 1SSE KAPELLE KLOET1NGE Vergadering Vereniging Rijwielpad Walcheren Deze zomer geen brommers op de rijwielpaden KORTGENE KRABBEND1]KE SCHERPENISSE Goes Éénrichtingsverkeer op Parallelweg B, en W. wensen Subsidievoorstel aan de Staten C.J.V.F. Ringvergadering Van onze A Adverteerders Middelburg Pinksterliederen op Zondagmorgen Paard koos het hazenpad Vltssingen Geslaagd Feestelijke vergadering Ned. Chr. Beambtenbond Kalme Aku 5 hoger Afscheid op Bureau Zeeland Maatschappelijk werk De heer J. de Priester met pensioen pagina 5 27 Mei 1955 Ingezonden Mededeling (adv.) X Zonnebrand Olie Zonnebrand Crème te kust en te keur 120% 121 11% 95% KLOKSTRAAT 4 - GOES 420B 146% BEROEPING SWERK. voor zijn ter dag 10.— ;stek laats van lina- hou- illen pen- ZZZZZZ, 26 Mei. Ged. Staten hebben de Frov. Staten voor- ten behoeve van de uitgave van het door de Zeeuwse Vereniging 387 197% 423% 177 293 304e 280 319 427 269 387% 198% 424 230% 405 331 595 595 562% 564 1010 71% 176% 233% 300% A’dam Bank Esc. Bank Rott. Bank Tw. Bank N. B. Aniem Overz. Gas Born. Sumat. Kon. Pkvrt. Rott. Lloyd 88% 47B 189L 65% 155 72% 99 32% 144% 107% 255 152% 229 231% 81% 147% 113% MIDDELBURG 10514 83 38% 82% -o De te Sint-Annaland gehouden col lecte ten bate van de tbc-bestrijding heeft ruim: f 106,— opgebracht. zijn krip huis iling per van 47% 60% 128'4 78 49% 79% 112% p5. emd, JEN. >rps- Kat- 99% 97% 101% 101% Be- Wal- dat 1955 laats issa- tuur, de ouw- erio- he- NGE 86% 46% 188L 65% 180% 173 173% 175% 165 176% 222 184 154% 73% ji, 57% 27% 45% 51% ricb- jres: ad” L.KERKSTP. ?zing mid- mid- ’oor- e in larkt aven i in- Aan de overzijde van z’n bestaan de zaak opende de heer P. van Sab- ben Donderdagmorgen aan de Lange- viele te Middelburg z’n geheel naar de eisen des tijds ingerichte slagerij. Achter de geheel met tegels beklede en van indirecte verlichting voorzie ne winkel is een worstmakerij, waar diverse slagersproducten kunnen wor den gefabriceerd. Als bijzonderheid vermelden we de opengekoelde verkooptoonbank, waar in de diverse artikelen uitgestald lig gen, welke daar door een speciaal systeem ook ’s nachts in kunnen blij ven. Een en ander was voor het publiek aanleiding zich niet onbetuigd te la ten; het fraaie interieur vcrmde met de bloemstukken en diverse „hartige hapjes” een frisse aanblik, en voor zeker een hele verbetering van deze Middelburgse winkelstraat. 404 331 593% 593% K. Olie 100 558% K. Olie 1000 559% Moeara Enim 1010 Cultuurbank Nat. H.’bank Ned H.’del M. 295% 317 175% 292% 310L Internatio Am. Motors Am. Radiator Am. Smelting Anae. Copper Bethl. Steel Chrysler Ford Canada Gen. Motors Intern. Nickel 64% Kennecott Rep. Steel Stand. Brands U. S. Steel North Am. C. Cities Service Cont. Oil Micont. Oil Phil. Oil Shell Oil Tidewater Baltimore Ches. Ohio Miss. K. Texas New. York C. Pennsylvania 11% 23% 4874 61 129% 78% 117% 96 64% 108% 83 3854 83 291É 49% 80 118% 71% 58 27% 45% 52 14 41% 26% 33% 99% 97% Invest. Certif. 101% 101% i 26% Canadian Pac. 32% I naar ren van dien aard dat hij zich onder doktersbehandeling moest stellen. WAARDE Geslaagd. Voor het examen onderne- mensopleiding, Voedingsleer enz. slaag de de heer C. J. Cornelisse alhier met onderscheiding. Geslaagd. Mej. Joh. Gabriëlse is te Rotterdam geslaagd voor het diploma kleuteronderwijzeres acte A. Duivenvlucht. De P.V. „De Zwaluw” nam met 72 duiven deel aan de wed vlucht naar Quivrain. Afstand 126 km. 1 en 10 W. Lievense; 2 P. Slabber; 3 en 4 H. v. Sighem; 5 en 6 W. Minderhoud; 7 en 12 P. v. Rooyen; 8 en 11 K. de Vos; 9 Th. v. Alphen. Collecte. De huis-aan-huis-collecte voor de sanatoria „Sonnevanck” en „Zonne gloren” bracht 102,58 op. Geslaagd. Te Amersfoort slaagde voor het examen tekening-werktuig bouw, de heer W. J. L. Rober. DEN HAAG, 26 Mei. De procu- reur-generanl bij het Haags Gerechts hof, mr J. Zaayer, vorderde twee maanden gevangenisstraf tegen de 58- jarige puienschuurder G. de B. uit Den Haag. Deze was in eerste instantie veroordeeld tot een maand gevangenis straf wegens diefstal van f 25.uit een winkellade te Middelburg. Verdachte gaf het tenlastegelegde toe. „Een heel lelijk feit”, vond hij zelf. Hij was reizend door Nederland ge weest om puien schoon te maken. In de winkel te Middelburg had het, vol gens z«n verhaal, erg lang geduurd yoor er iemand kwam. Daarom had Tiij de winkeldeur een paar maal open en dicht gedaan om lawaai te maken. Hierbij zou hij echter gestruikeld zijn en tegen het kasregister zijn geval len. Door de schok was de lade open gesprongen. „Slechte tijd, weinig ver diend, ik kwam in de verleiding”. „Ja, ja, U bent wel eens vaker ge struikeld”, zei de president met een blik op het welvoorziene strafregis ter, „ik ben nog niet zo overtuigd van de waarheid van dat struikelen”. De verdachte betoogde, dat hij die f 25.— direct had teruggegeven, toen de eigenaar hem betrapt had. Hij had gedacht, dat er geen politiewerk van zou worden gemaakt. In eerste instan- toie had hij de dagvaarding niet ge kregen en daarom was het een hele verrassing voor hem toen hij opeens in Roermond van zijn bed was gelicht. „De borrel is uw grote fout”, zei de president. De verdachte gaf dit toe, maar hij vertelde nu bij de geheelonthouders te zijn. „Ik zit nu goed in het gareel”, betoogde hij. De procureur-generaal vond het e#n brutale vorm van winkeldiefstal, waar voor zeker geen voorwaardelijke straf past. Arrest 8 Juni. De heer M. van Popering overleden. Op ruim 75-jarige leeftijd overleed te Bruinisse dhr Marinus van Popering die gedurende 35 jaar het ambt van ouderling bekleedde in de Oud Gerefor meerde Kerk (richting ds L. Boone). Omdat deze gemeente nooit een eigen predikant bezat was hij gedurende vele jaren preek-lezer en nam zeer veel amb telijk werk voor zijn rekening. Zijn beroep was landarbeider. De laat ste 29 jaar was hij in dienst van de fa milie K. Kik, voordien diende hij de fa milie Hage en van Meurs. In de Gereformeerde Kerk zal Zondag middag een rouwdienst worden gehou den, die zal worden geleid door ds Mie- ras van Krimpen aan de IJssel. Wielersportclub. Naar wij vernemen heeft de heer A. C. de Klerk bedankt als voorzitter van de wielersportclub „Kapelle-Biezelinge”. Er is nog geen opvolger voor hem benoemd. Concerten. De muziekver. „Euterpe” uit Heinkenszand en de plaatselijke mu ziekvereniging „Excelsior” zullen Zater dag om half acht concerteren in de mu ziektent op het Marktveld. Op de fles? In de vergadering van de kolenvereniging „Eendracht maakt macht” werd de mededeling gedaan, dat de vereniging binnenkort geliqui deerd zal worden, omdat het perceel ZIERIKZEE, 26 Mei. Tijdens een korte plechtigheid is vanmiddag in Ouwerkerk door de heer W. J. A. H. v. Berkel, referendaris bij het Ministerie van Maatschappelijk Werk en adviseur van het Rampenfonds, de eerste paal geheid voor de nieuwe, aan 240 perso nen plaats biedende Ned. Herv. Kerk met toren. Ook mr J. H. J. Schmidt, adjunct- secretaris van de Bouw- en Restaura- tiecommissie van de Ned. Herv. Kerk, was bij deze gebeurtenis aanwezig. Namens het gemeentebestuur sprak burgemeester Romijn en namens de kerkvoogdij de heer Hack. De oude kerk was in de oorlog reeds beschadigd. De herbouw is, behalve door de oorlogsschade-uitkering, mede mogelijk gemaakt door via het Ram penfonds ontvangen buitenlandse gif ten. De kosten worden geraamd op onge veer f 230.000. Aannemer is de firma Everaers en Van den Berg uit Steen bergen. VLISSINGEN, 27 Mei. In de he denmorgen in het Stadhuis gehouden algemene ledenvergadering van de Vereniging Rijwielpad Walcheren, die onder voorzitterschap stond van bur gemeester mr B. Kolff, werden de he ren mr N. Bolkenstein, burgemeester van Middelburg en P. Daniëlse, burge meester van Ritthem, als bestuurslid herkozen. In zijn jaarverslag maakte de secretaris, de heer J. Louwerse; melding van het gereedkomen van het nieuwe zgn. Slobberduinse rijwielpad. Het pad ZoutelandeWestkapelle werd in beheer en onderhoud aan de vereniging overgedragen. Volgens een besluit van Ged. Staten is het berijden van de rijwielpaden met bromfietsen deze zomer verboden. Bij het werven van nieuwe leden heeft ’t bestuur dikwijls met de moeilijkheid te kampen, dat men van oordeel is, dat de overheid voor de wegen dient te zorgen. grond, waarop de kolenloods staat van eigenaar verwisselt. „EMM” huurde deze grond namelijk van de N.S., maar deze is thans eigendom geworden van de Waterleiding Mij „Zuid-Beveland”, die het bestuur heeft medegedeeld dat de grond niet meer verhuurd zal wor den. Het overplaatsen gaat met zo veel kosten gepaard, dat besloten is de ver eniging te liquideren. Verbetering straatverlichting. Woensdag is begonnen met het plaatsen van de nieuwe lichtmasten in de Kaaistraat en Hoofdstraat in het kader van de verbete ring van de straatverlichting in Kortgene, waarbij de hele gemeente van H.P.L.-ver- lichting wordt voorzien. Reeds thans nu nog slechts op enkele plaatsen de nieuwe verlichting is aangebracht, is al te zien wat een enorme verbetering dit zal zijn. De kosten zullen voor de gemeente on geveer 6500 bedragen. N.C.V.B. Tijdens de maandelijkse ver gadering van de N.C.V.B., die onder lei ding stond van mej. Dominicus, heeft de plaatselijke Geref. predikant, ds A. T. Besselaar, een Ifezing gehouden met als titel „Militaire herinneringen”. Ongelukje. De heer A. P. had het on geluk tijdens werkzaamheden met zijn vinger in èen aardappelsorteermachi ne te geraken. De verwondingen wa- SEROOSKERKE, 27 Mei. In de nacht van Woensdag op Donderdag omstreeks half een is ingebroken bij de heer J. Muizelaar, winkelier te Serooskerke. De dief heeft uit busjes en kistjes, waarin men voor allerlei doeleinden geld spaarde, tweehonderd gulden ontvreemd. Tot nu toe is men er niet in geslaagd het individu te achterhalen. De bewoners waren omstreeks elf uur naar bed gegaan. De echtgenote van de heer Muizelaar kon echter de slaap niet vatten en ging daarom rond half een naar beneden om een slaappoeder te halen. Daar ontdekte ze dat de deur openstond en de lege kistjes en bustjes. Onmiddellijk heeft men de rijkspoli tie van de diefstal in kennis gesteld. Men heeft kunnen constateren, dat de dief zich door het WC-raampje toegang tot het huis had verschaft. Hij moet echter in zijn optreden gestoord zijn door de vrouw. Tegen de morgen heeft de rijkspolitie met een speurhond een onderzoek ingesteld. Het spoor leidde achterom de woning van de heer Muizelaar en andere Dorpsstraat-bewoners naar het voormalige verenigingsgebouwtje en vandaar weer naar de Dorps straat. De dader is waarschijnlijk hier ergens op de fiets gesprongen, want het spoor liep dood.... Ingezonden Mededeling (Adv.) tfX Wt Pom-t uii 't V, PGeschenken JU XJy huis Het verkeer over de Parallelweg langs de Patijnweg tussen de Bergweg en de Voorstad is de laatste jaren aanzienlijk toegenomen door de uit breiding van Bouwplan Oost. De Pa rallelweg is echter, ook na de verbe tering, niet breed genoeg om het ver keer met motorrijtuigen in beide rich tingen toe te laten. Bovendien is het uitrijden van de Parallelweg bijzon der gevaarlijk, vooral voor het ver keer, dat zich naar de hoofdverkeers weg Patijnweg-Wilhelminastraat moet begeven. B. en W. achten het daarom in het belang van het verkeer en de veiligheid op de weg gewenst, dat de Parallelweg langs de Patijnweg vanaf de Bergweg tot de Voorstad gesloten wordt verklaard voor het verkeer in één richting voor motorrijtuigen tot dat in deze verkeersmoeilijkheden op afdoende wijze is voorzien. GOES, 26 Mei. Reeds geruime tijd wordt allerwege de behoefte ge voeld om naast de Ambachtsschool te komen tot een school voor uit gebreid technisch onderwijs (afgekort de U.T.S.). Reeds op 11 September 1952 vond hierover de eerste officiële bespreking tussen de Inspecteur van het Nijverheidsonderwijs en het ge meentebestuur van Goes plaats, aldus een communiqué van B. en W. Doordat B. en W. van Goes van me ning zijn, dat er voldoende motieven naar voren gebracht kunnen worden om een U.T.S. voor de provincie Zee land, met als plaats van vestiging de gemeente Goes, te bepleiten, hebben zij aan de raad voorgesteld om de op richting en instandhouding van de U. T. S. noodzakelijk te verklaren. Als motief voor vestiging van deze school in Goes wordt de centrale lig ging dezer gemeente aangevoerd, hetgeen zowel voor alle belangheb benden als voor de leerlingen van zeer groot belang geacht moet wor den. In het uitvoerig voorstel wordt door B. en W. medegedeeld, dat het plan om aan de U.T.S. een afdeling Weg en Waterbouwkunde te verbinden zeer zeker een kans van slagen heeft. Ge zien de constellatie van onze provin cie en de uitvoering in de toekomst van het Drie-eilandenplan en het Del taplan, wordt een dergelijke afdeling voor Zeeland van zeer groot belang geacht. Om die reden zijn B. en W. er derhalve van overtuigd, dat de mi nister van Onderwijs aan het invoe ren van deze afdeling zijn goedkeu ring zal verlenen. A.K.U. Bergh’s J. Berkel’s Pat. Calvé Delft Fokker Gelder Zonen 279)4 Kon. Hoogov. 319 Ned. Ford Ned. Kabelfr. 268% Phil. Gloeil. Dito 6 pr. Unilever W. Fijenoord 229 Bill. I rubr. Bill. II rubr. Dord. Petr. Dito 7 pr. ST ANNALAND, 25 Mei. In Zaal Rijnberg is de algemene jaarvergade- nng gehouden van „Het Groene Kruis” onder leiding van voorzitter, burge meester Johs van den Bos. De reke ning over 1954 gaf in ontvangsten en uitgaven een eindbedrag te zien van: i 8139,30 meteen in dat jaar totaal te- tort van: f 1842,23. De tbc-bestrijding gat over 1954 aan ontvangsten en uit gaven een bedrag te zien van: f 4107,02 met een tekort van: f 1029,46, dat uit oe reservepost bestreden zal worden. Wt het jaarverslag van de secretaris, te heer Johs F. Kaashoek bleek o.a. oat er per 1 December 1954: 714 leden aren- In 292 gevallen werd gebruik gemaakt van de goederen uit het ma- door de wijkzuster, mej. j Krijger in 1954: 3574 bezoeken l en afgelegd. Nadat de voorzitter net overleden bestuurslid Abr. J. Bie- «ns had herdacht, werd in deze vaca- iin\gekozen de heer Chr. Kalle, die °enoeming aannam. Het periodiek hr»v d! bestuurslid Johs F. Kaas- benn Werd herkozen, die eveneens zijn eming aanvaardde. Burgemeester dea Bos deelde verder mede, dat eift i Zwitserse Groene Kruis een finL oritvangen van: f 35.000,— ter wkS?eru?,®. van het te bouwen wijk- I waarvan de begroting I Imp'.t?4-700’-’ De Plaatselijke afde- I raad j?en verzoek bij de gemeente- I k lenen om een geldlening aan fjjj Stel i van: f 30.000,met welk voor- I hlaarrT v^F§adermg zich accoord ver- I hoon yt. burgemeester sPrak de I badhui dat de exploitatie van het I hom«ton eeiI belangrijke bron van in- I tianrioJ1 za^ v°rmen, om mede de fi- I hoont/!?® tot stand te brengen. Hij 1 tenV/* ?ok’. dat er in St Annaland I van du gebruik gemaakt zal worden I êvenai?j ?10dern ingerichte badhuis, I gevalm ook op andere plaatsen het I dokter p ?slotte deelde hij mede, dat I tend 1M J- van Es als advise- I den en /aif het bestuur blijft verbon- I Kriispr aankte hij deze, alsmede zuster '■%mho/00r, de vele en velerlei werk- I ht. den ln het afgelopen jaar ver- GOES, 27 Mei. Onder leiding van de presidente mevr. v. d. Hoop van Slochteren werd te Oudelande een ringvergadering gehouden der C.J.V.F. meisjesverenigingen in de zak van Zuid-Beveland. Na het openingswoord van de presi dente volgde een buitenspel o.l.v. wika Val uit Nisse. Verder deden de meis jes rijdansen onder leiding van mej. D. Dekker en N. Minnaard. Mej. Meyler uit Nieuwdorp sloot de ze goede bijeenkomst met de dagslui ting. SLOTKOERSEN AMSTERDAMSCHE EFFECTENBEURS medegedeeld door de AMSTERDAMSCHE BANK N.V.. GOES. A’dam Rubb. Bandar Rubb. Kend. Lemb. O. Java Rubb. De Oostkust Serbadjadi Holl. Am. lijn 180% K.J.Ch. Pkvt. 174% N.B. K. Boot 174% 174% 166 N. Schvrt. U. 176% Omm. Schvrt. 218 St.v.Mij. Ned. 184% H.V.A. Java Cult. N.I.S.U. Vorstenlanden 33% Ver. Deli Mij. 144 Senembah 107% Müller Co. 255 261% 262 152B 228 229% Evenals dit op de eerste Paasdag ’t geval was zullen ook op de eerste Pinksterdag op initiatief der ver schillende kerken Pinksterliederen op diverse plaatsen in de stad wor den gezongen. Ieder, die van zijn vreugde over de uitstorting van de Heilige Geest wil getuigen, wordt verzocht Zondagmorgen 8 uur op de Markt aanwezig te zijn. Voor de be woners van ’t Zand geldt een plaats bij de Lageweg. Vanaf deze pur ten zullen groepen gaan zingen op ver schillende plaatsen in de stad. Na af loop van de kerkdiensten zullen allen zich weer verzamelen op de Markt, waar massale zang van het Pinkster lied zal plaats vinden. Donderdagmorgen zag een paard, dat in de smederij van de heer I. J. Schie man in de Teerpakhuizenstraat stond te wachten om beslagen te worden, kans zich los te rukken. Het paard wandelde eers t een eindje in de rich ting van de Blauwedijk maar keerde zich plotseling om en rende in galop in de richting van de Vlissingse brug. De 77-jarige heer L. A. S., die even tevoren het paard had zien passeren zag het dier maar thans met grote snelheid wederom naderen. Hij pro beerde zich in veiligheid te stellen, maar kwam daarbij zodanig te vallen, dat hij met enkele bloendende wonden een woning binnengebracht motes worden, waar hij is verbonden. Het paard werd in de Vlissingse straat op gevangen. De dames C. Hamelink, A. op ’t Hof, C. G. E. Kaat. W. de Kok, L, Schoon en C. Vaane zijn geslaagd voor het diploma Ziekenverpleging A. Voor de aantekening Kraamverple- ging slaagden de zusters M. v. d. Bosse, E. v. d. Ende, E. J. J. van Leeuwen, M. Neels en Mevr. C. P. C. Schreuder-Jorissen. Tijdens de gisteravond in „Britan nia” gehouden jaarvergadering van de Ned. Chr. Beambtenbond, die een fees telijk karakter droeg, heeft de secreta ris van het hoofdbestuur, de heer A. Niemandsverdriet, een propagandisti sche rede gehouden, die hij had geti teld „Het hangt aan de muur en het tikt”. De voorzitter, de heer H. M. Harinck had in zijn openingswoord de sociale verbeteringen gedurende de laatste 10 jaar belicht. Hierbij merkte hij o.m. op, dat de afdeling grote moeilijkhe den tegemoet gaat, doordat een belang rijk aantal leden overgaat naar de Me- taalbedrijfsbond. De verdere avond werd gevuld door de toneelgroep „De Jonge Spelers”, die het blijspel in drie bedrijven „De nieu we veearts” voor het voetlicht bracht. De raad van Rilland-Bath heeft o.m. besloten tot het bouwen van ’n kleedlokaal op het nieuwe sportter rein en tot de bouw van twee gara ges aan de Irenestraat bij het complex van de 6 premiewoningen aldaar. Het voorstel tot verhoging van het subsi die aan de Vereniging van B. en S. werd goedgekeurd. Het subsidiever zoek van het Felixfonds der Ned. Vereniging van Brandweercomman danten werd afgewezen, aangezien voor het brandweerpersoneel der ge meente voldoende maatregelen zijn getroffen tot hulp bij ongevallen. In deze vergadering waren de heren W. Walraven (S.G.P.) en A. J. Dees (C. H.) afwezig. De heer Walraven deel de enkele uren voor de vergadering mede, dat hij bedankte als raadslid. Tijdens de rondvraag vroeg de heer Meulenberg (A.R.) hoe het zit met de Reigersbergsepolder wat betreft de ruil van een deel van de Derde Weg (in de kom der gemeente) en ’n gedeelte weg bij de Mairepolder. De voorzitter deelde mede, dat deze zaak nog in behandeling is. De heer Beur- kens (Vrije lijst) zei, dat de afvoer- goten bij de begraafplaats vol grond zitten. Dit wordt in orde gemaakt. Op een tweede vraag van de heer Beur- kens luidde het antwoord, dat de premietoekenning voor woningver betering aan de heer J. J. Steur als nog zal worden bekeken. De heer Francois (C.H.) wees nog op de afwa tering bij de splitsing van de Hoofd weg en de Rijksweg in de Drie Haas jes. Dit zal in orde worden gebracht. De heer J. Walraven (Arb.) was niet tevreden over de raadsverslagen in de kranten. Hij zou gaarne zien, dat de notulen aan de burgerij worden gezonden. De voorzitter zei, dat dit veel geld en werk zal meebrengen. Dit punt zal in de volgende vergade ring nog aan de orde komen. Dit raadslid kreeg de toezegging, dat er een brandweeroefening zal worden gehouden. ongeveer 8000 woorden en uitdrukkin gen. Niet alleen in Zeeland, maar ook daarbuiten blijkt grote belangstelling voor het Woordenboek te bestaan. O. m, zal de uitgave zeer worden ver welkomd door de redactie van het Woordenboek der Nederlandse Taal te Leiden, alsmede de Universiteits bibliotheken van Uppsala en Lund. Dr P. J. Meertens, directeur van het Dia lectbureau der Kon. Ned. Akademie voor Wetenschappen, juicht de uitgave van harte toe, evenals prof, dr G. G. Kloeke te Leiden, prof, dr E. Blanquaert te Gent en prof, dr L. Grootaers te Leuven. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Nieuw Beerta, H. K. Jonkman, cand. te Scheveningen; te Kampen (toez.), A. H. Zonnenberg te Leerdam; te Ridderkerk, J. van Wier te Putten. Geref. Kerknn Beroepen te Arum, G. v. d. Veen, cand. te Groningen; te Zwaagwestein- de, J. Boonstra, cand. te Arnhem. Geref. Kerken (art. 31) Beroepen te Leerdam, F. Kouwen- hoven te Hattum. AMSTERDAM, 26 Mei. Het is van daag zeer rustig toegegaan op de Am sterdamse Effectenbeurs, alleen om cir ca 2 uur trokken de koersen even aan en kwam er iets meer beweging in de markt, doch daarna ebde de belangstel ling weer weg. De uitgifte van kleine coupures Unilever in Amerika (hetgeen niet betekent dat Unilever op de New York Stock exchange zal worden ver handeld) vormde geen stimulans voor dit papier. Gisteren is de koers circa 10 punten gestegen tot 424 en werd een zeer grote omzet behaald n.l. 6 ton op een totaal van 2,7 millioen. Vandaag had de handel in Unilever een zeer rustig ver loop en bleef de koers ongewijzigd op circa 424. Van de overige internationale soorten konden Kon. Olie en A.K.U. circa 5 punten verbeteren en was Philips ruim prijshoudend. Van de Indonesische sector valt weinig opmerkelijks te verhalen. Rubbers en Suikers eerder een fractie luier, Verenig de Deli daarentegen iets beter. Ook de Scheepvaartsector had een onbelangrijk verloop. Hier waren de koersverschui- vingen eigenlijk te verwaarlozen, alleen van Ommeren werd iets hoger geadvi seerd op 221 (218). Guldensbeleggingen stil en onveranderd. Prolongatie 2% pCt. VISMIJN VEERE, 26 Mei. 2306 exp. garn. 65—79; 590 schar 16—25; 943 bot 16— 19; 142 tong 56—197; 135 rog 27—77; 742 schol 17—21; 5 griet 53—96. BERGEN OP ZOOM, 26 Mei. Asper- geeviling. Aanvoer 9000 kg. AA extra 2.52; AA I 2.16; A extra 2 33; A I 1.92; B extra 2.01; B I 1.72; C extra 1.80; C I 0.90; D I 0.63; E I 0.90; E II 1.05 F I 1.49; stek 0.55. ROTTERDAM, 25 Mei. Waalhaven Andijvie 66; Bloemkool IA 72-1.07, 2A 56-84, 1B 42-68, 2B 38-58, IC 32-43, 2C 20- 45; Bos Peen 1 41-56, 2 21-48; Waspeen 2A 34-64; Aardbeien p. doorjes 79; Jona- than' StB 50, StC 42-44, HHA 41-45, HH2 16-19, K 15-30; Witlof 70; Sla 2A 18.40- 20.70,B 14.70-16.80; Stoofsla 37-52; Radijs 4-13; Rabarber 12-16; Prei 30; Spinazie 42-50; Kroten bos 18-23; Selderij 8; To maten A 2.74, C 2.74, CC 1.70. MIDDELBURG, 26 Mei. Juist op de dag, dat hij 65 jaar werd, heeft de heer J. de Priester te Souburg vandaag wegens het bereiken van de pensioen gerechtigde leeftijd in de kring van zijn collega’s met hun vrouwen af scheid genomen van zijn werk op het Bureau Zeeland van het ministerie van Maatschappelijk Werk te Middelburg. De heer De Priester was oorspron kelijk werkzaam op het Bureau Af- voer Burgerbevolking, ging na de op heffing daarvan over naar het Pro vinciaal Bureau Verzorging Oorlogs slachtoffers, vervolgens na het ver dwijnen van dit Bureau naar de Dienst Maatschapelijke Zorg van het ministerie van Binnenlandse Zaken en tenslotte naar het Bureau Zeeland van het ministerie van Maatschappelijk Werk. De heer De Priester werd eerst toe gesproken door de heer S. J. G. van Leeuwen, hoofd van het Bureau, die hem dankte voor al zijn werk, zijn ijver en plichtsbetrachting en hem ten voorbeeld stelde. Een vulpenhouder was de tastbare waardering. Voor me vrouw De Priester waren er bloemen. De scheidende functionaris werd ook toegesproken door de heer A. Schout als voorzitter van het Prov. Comité van de Stichting „Het Vierde Prinsenkind” en als lid van het hoofd bestuur van deze Stichting. Hij dankte de heer De Priester voor al hetgeen hij ook voor „Het Vierde Prinsenkind” heeft gedaan. Hij overhandigde een geschenk. Ook werd het woord ge voerd door drs Hoekstra, hoofd van het Bureau Landelijk Contact van het ministerie van Maatschappelijk Werk, en de heer J. Beije, waarnemend hoofd van het Bureau Zeeland. Een zoon van de heer De Priester zal het werk van zijn vader overne men. Hij bezit o.m. het diploma voor maatschappelijk werk en was werk zaam op het gemeentelijk bureau so ciale zaken te Vlisingen. Z/z i I MIDDELBURG, I Dialectonderzoek samen te stellen Zeeuws Woordenboek uit de pro- iaie middelen een bijdrage te verlenen van ten hoogste f 14.400.—te lallen in vijf jaarlijkse termijnen van ten hoogste f 2880,—, te beginnen i 1955, Eén der voorwaarden is, dat de Nederlandse Organisatie voor Zuiver I Wetenschappelijk Onderzoek te ’s-Gravenhage een gelijke bijdrage zal ver- I nen De bedoeling is, dat het werk geheel de eigenaardige Zeeuwse taal- I jat zal omvatten. De Zuidhollandse eilanden Goeree en Overflakkee, die I talkundig tot Zeeland gerekend kunnen worden, zullen er ook in betrokken I «orden, terwijl ook het Land van Hulst, dat taalkundig meer bij Oost-Vlaan- I deren behoort, erin opgenomen zal zijn, omdat het Zeeuws gebied is. I get contract met de uitgever zal lijor de Organisatie Zuiver Weten- ILppelijk Onderzoek worden geslo- I ten De eventuele uit de verkoop van I jet’ in afleveringen verschijnende I werk te verwachten baten zouden ge- lllikeljjk aan het Provinciaal Bestuur I in aan genoemde Organisatie ten goe- I de komen, naar evenredigheid van I Ieders bijdrage. De firma G. B. van I joor en Zonen te ’s-Gravenhage heeft I de voordeligste aanbieding gedaan. Bij een oplage van 1000 exemplaren en !en verkoopsprijs van f 36.— acht zij een subsidiëring nodig van f 28.800, waarvan de Organisatie Z.W.O. de helft voor haar rekening neemt. I Van Ged. Staten van Zuid-Holland jj de mededeling ontvangen, dat zij ïan plan zijn in de komende zitting der Staten van Zuid-Holland voor te stellen ’n bijdrage te verlenen van maximaal vijf maal f 500.per jaar, uit te betalen aan Zeeland, on der 'voorwaarde, dat Zuid-Holland een evenredig deel van de baten uit de verkoop zal ontvangen. Dit betekent dus, dat per saldo gedurende vijf ja ren een bedrag van f 2380.ten laste van Zeeland blijft. BELANGSTELLING. Uit de overgelegde stukken blijkt, dat het Zeeuws Woordenboek een verzameling van ongeveer 15.000 woor den en uitdrukkingenzal bevatten. Van ongeveer 12000 is de controlering voltooid, omvattende woorden met de beginletters A tot en met R. Het voor uitgave gereedliggend materiaal omvat Ned. 1947 Dollarlening Ned. 1962-64 Grootboek ’46 99% 72 175%

Zeeuwsch Dagblad | 1955 | | pagina 5