Wervelstorm verwoest steden in Amerika over Kamerfracties beraden zich vandaag de Kabinetscrisis Tijdbom deed vliegtuig met communisten neerstorten I Labour weet zich in de industriële steden nog te handhaven Verschuiving naar rechts Verkiezingen in Engeland 353 districten Gruenther bezocht NAVO-iand West-Duitsland Franse regering wil Monnet niet Russische leiders in Belgrado aangekomen Uitslag van Winst rechts 15 zetels Verlies links 13 zetels Na de toespraak van Chroesjtsjef werd het pijnlijk stil Talloze personen werden gewond Morgen offensief door regeringstroepen in Zuid-Vietnam Een interessant communiqué ’s-GRAVENHAGE, 27 Mei. De Rijksvoorlichtingsdienst deelt het volgende mee: De Kabinetsformateur heeft gisteren de heren prof, mr C. P. M. Romme, dr J. Schouten en H. W. Tilanus, resp. voorzitter van de Tweede Kamerfracties der K.V.P., A.R. Partij en C.H.U., ter voortzet ting van de brede basispolitiek schriftelijke voorstellen doen toeko men. Deze voorstellen zijn eveneens in handen gesteld van de heer J. M. Willems, thans optredend als voor zitter van de Tweede Kamerfractie van de Partij van de Arbeid. Alle genoemde fractievoorzitters hebben PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Djakarta maakt bekends n Reeds 94 doden zijn geteld de Mr Burger had het druk 5 3 DE BILT ZEGT: Zonnig weer Het voorzitterschap van Hoge Autoriteit Stemt Conservatief Nieuwe boot voor veer T^ina JacobapolderZijpe ZIERIKZEE, 26 Mei. De directie van de Rotterdamse Tramwegmaat- schappij heeft in ‘principe besloten zo spoedig mogelijk tot de aankoop van een personenboot over te gaan. Inge bruikstelling van dit nieuwe vaartuig zal de frequentie van het op sommige uren van de dag overbezette veer Anna Jacobapolder—Zijpe, dat voor het ver keer uit het Westen van ons land met Schouwen-Duiveland een oorzaak van veel vertraging is, met ruim 20 pro cent verhogen. In plaats van vier vaar ten thans zullen dan vijf tochten per gemaakt kunnen worden. Toejuichingen waren voor Tito LONDEN, 27 Mei. De verkiezingen, die gisteren in Engeland gehouden zijn ongetwijfeld een grote overwinning voor de Co nservatieven opleveren. Practisch over hele linie is Labour teruggedrongen en moest deze partij verliezen noteren. In de industrii tricten hebben de socialisten zich over het alge meen nog weten te handhaven, maar in tricten, waar zij een kleine meerderheid hadden, ging hun zetel voor het Lagerhuis ve Een verschuiving van 1,8 pet ten gunste van de Conservatieven over het gehele land we morgen vroeg vrijwel zeker. Dit betekent dat deze partij bijna een meerderheid van IOC in het Lagerhuis zal krijgen. In het vorige Lager huis hadden de Conservatieven een m heid van 17. De leiders Winst voor rechts Bi» flilt ZEEUWSCH DAGBLAD lie JAARGANG No. 8098 (ZIE PAGINA 1) GROTE WINST VOOR onder- percent zetles (netto VRIJDAG 27 MEI 1955 Directeur: JACQ DE SMIT deze voorstellen, die betrekking heb ben op een huurbeleid, bezien op kortere dan wel langere termijn, in nader beraad genomen. Abonnementsprijs ƒ0.47 per week, 2.p. maand, 5.85 p. kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 22 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord dens het uitbrengen van zijn stem en links de vroegere minister van Finan ciën R. A. Butler. De tekst van het communiqué is opzichzelf wel interessant. Men kan eruit lezen dat de PvdA vastlegt, dat DE BILT, 26 Mei. Zonnig weer met een overwegend matige Oostelijke wind. Over het algemeen hogere tem peraturen dan gisteren. rustig hun stem uitgebracht op de candidaten, van wie er acht in de vangenis zaten. Maar dat waren ook de mannen van de Ierse Sinn F de vereniging van Noord- en Zuid-Ier- land, waarvan de eventuele toevallen de zetels toch niet bezet worden. Op- en ondergang van Zon en Maan: Zaterdag: Zon op 4.28 u., onder 20.43 u. Maan op 12.14 u., onder 0.57 u. BONN, 26 Mei. Generaal Alfred Gruenther, opperbevelhebber der NA VO in Europa, heeft vandaag zijn eer ste bezoek aan de souvereine Bonds republiek gebracht. Hij heeft in Bonn Adenauers gevolmachtigde voor veilig heid, Theodor Blank, en diens militai re adviseur, Adolf Heusinger, ontmoet. In het hoofdkwartier van de Noorde lijke legergroep in Muenchen-Glad- bach heeft de generaal besprekingen gevoerd met de bevelhebber dezer groep, generaal Sir Richard Gale. Generaal Gruenther heeft bij deze gelegenheid als zijn vaste vertrouwen uitgesproken, dat de samenwerking met de vijftiende NAVO-staat geen ernstige moeilijkheden zal opleveren. Hij baseerde die overtuiging op de er varing dat nationale tegenstellingen in het geallieerde hoofdkwartier tot dus verre steeds zijn overwonnen, en op ’t feit, dat hij in het Franse volk zeer weinig anti-Duitse sentimenten heeft aangetroffen. Generaal Gruenther verklaarde tij dens een lunch der buitenlandse pers vereniging in Bonn, dat volgens de be staande schema’s de Wcst-Duitse be wapening binnen drie of vier jaren zal zijn voltooid. Hij voegde er echter aan toe: „Maar wij hopen, dat wij deze pe riode overschatten”. Vanmorgen om zeven uur werden de stembussen geopend. Maar voor dat het zover was, was er reeds lichte deining ontstaan bij het „Transport House”, het hoofdkwartier van de La bour. Toen de Labourofficials hun ogen uitwreven zagen zij op de gevelzuilen van hun hoofdkwartier vijf aanplak biljetten van de Conservatieven han gen. Twee bobbies kwamen al gauw aangefietst en verwijderden de biljet ten. Maar zij deden hun werk niet zo best. Want er bleef nog een reepje zit ten, waarop stond: Stemt Conservatief, versperd door modder In de morgenuren werd vrij regel matig gestemd. Maar de meesten brachten toch hun stem uit na de be ëindiging van de dagtaak. Een kleine opschudding ontstond in Dudley toen de directeur van de dierentuin op een kameel naar de stembus kwam. In Mexborough in Yorkshire scheen een jongetje van twee op het stembureau. Hij heette phen Moore. Door een fout in di ministratie had ook hij een ster jet ontvangen. De agent, die b: stembus met het toezicht was b stak hier echter een stokje voo zei dat de kleuter over 19 jaar 1 eens terug moest komen. Voorzover bekend deden zich al maar grappige incidenten voor. zij de brede basis blijft prefereren ook al heeft zij het Kabinet Drees weggestemd. Deze conclusie is niet zo verwonderlijk. Van socialistische zijde is de laatste week niets anders betoogt. Trouwens ook de recon- structiepoging wijst in die richting. Het is echter merkwaardig, dat dit nog eens met zoveel woorden in het officiële communiqué moet worden verteld. Bij een eventuele misluk king van de formatie Burger kun nen de socialisten dit weer uitbuiten. De heer Burger, heeft de fractie voorzitters kennelijk de keus gelaten of zij eerst een gesprek wilden hebben of eerst de voorstellen wilden bestude ren. Alleen de heer Tilanus schijnt uit voerig met de heer Burger te hebben gesproken. De andere fractie-voorzit- ters verkozen het fractie-beraad. Het is te verwachten, dat vandaag de for mateur Burger op de hoogte zal wor den gesteld van het fractie-beraad. Waarnemend-hoofdredacteur Prof. Dr J. J. de Jong Medewerkers: J. A. van Bennekom, Middelburg; Ds W. C. van Burgeler, Kruiningen; A. I. Catsman, Aardenburg; Ds D. J. van Dijk, St. Annaland; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Hiuissen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; Ds J. Kwast, Vlissingen; J. Laport Goes; J. Lodder, Vlissingen; J. Moli, Vlissingen; K. C. van Spronsen, Goes; A. H. S. Stemerding, Souburg; R. Zuidema, Goes. Onze parlementaire redacteur tekent hierbij aan, dat vandaag de vier frac ties zullen vergaderen. De KVP en de AR komen in de morgenuren bijeen, terwijl voor de CH-fractie eerst om vijf uur in de middag is uitgeschreven. Ook de PvdA-fractie die de voorstellen wel zou kennen gaat zich beraden. Dit zal geschieden in Utrecht, waar het partijbestuur eveneens bijeenkomt. In verschillende fracties vonden reeds voorbesprekingen plaats. Zo confereerde prof. Romme met de heren Lucas en Andriessen. BELGRADO, 26 Mei. De Sowjet- russische delegatie onder leiding van Nikita Chroesjtsjef, eerste secretaris van de Sowjetrussische communistische partij, is vanmiddag per vliegtuig in Belgrado aangekomen. De Russische delegatie, die in twee vliegtuigen arri veerde, en waartoe ook premier Boel- ganin en eerste vice-premier Mikojan behoren, werd op het vliegveld be groet door Maarschalk Tito, de Zuid- slavische president. In een radiorede na zijn aankomst verklaarde Chroesjtsjef, dat Lawren- ti Beria, de terechtgestelde leider van de Russische geheime politie, verantwoordelijk was voor de breuk tussen de Sowjet-Unie en Zuid-Sla- vië die in 1948 was ontstaan. Chroesjtsjef sprak de hoop uit, dat het bezoek van de Russische delegatie zou bijdragen tot versterking van de politieke, economische en culturele sa menwerking tussen de twee landen op de grondslag van eerbiediging van de souvereiniteit en onafhankelijkheid, ’t Russische bezoek zou moeten helpen tot het scheppen van een sfeer van vertrouwen tussen de Sowjet-Unie en Zuid-Slavië. „Wij zullen broederlijk de kwesties die onze landen aangaan bespreken”. Na de toespraak van Chroesjtsjef heerste er een bijna verbijsterende stilte. Er werd niet geapplaudisseerd en het duurde enkele ogenblikken voordat maarschalk Tito reageerde en Chroesjtsjef met een vriendschap pelijk gebaar noodde met hem in de wachtende auto te stappen. Langs de route van de stoet van het vliegveld naar het vroegere Koninklij ke Paleis, waar de Russische gasten tijdens hun bezoek verblijf houden, stonden ongeveer 200.000 mensen op gesteld. Doeh het oorverdovende ge juich was duidelijk bedoeld voor maarschalk Tito en niet voor zijn Rus sische gasten. Hoewel er een grote politiemacht op de been was, waren er geen speciale veiligheidsmaatregelen getroffen. Buitenlandse waarnemers in Bel grado geloven, dat de Russisch-Zuid- slavische besprekingen zullen uitlo pen op de ondertekening van een do cument, waarin de beginselen wor den uiteengezet van actieve „co ëxistentie” die zou moeten worden toegepast bij de oplossing van inter nationale vraagstukken. PARIJS, 26 Mei. De Franse Re gering heeft besloten, dat Monnet niet door Frankrijk candidaat zal worden gesteld voor het voorzitterschap van de Hoge Autoriteit der Europese Ge meenschap voor Kolen en Staal. De Franse minister van buitenland se zaken, A. Pinay, wenste Monnet te zien herkozen, maar de minister-presi dent, E. Faure, en de meerderheid van het Franse Kabinet waren, onder Gaul listische druk, gekant tegen zijn aan blijven. Het Kabinet besloot R. Mayer, oud- premier, die ervaring in de leiding van industriële ondernemingen heeft, en oud-minister J. Louvel, die eveneens industrieel was alvorens hij in de po litiek ging, candidaat te stellen. uur NIEUW DELHI, 27 Mei. - Een tijdbom is de oorzaak geweest van het verongelukken van de Indiase Constellation, die op elf April bij Serawak met elf functionarissen uit Communistisch-China aan boord, neerstortte. Dit blijkt uit een BERLIJN, 26 Mei. Volgens de Oostduitse veiligheidsdienst is een groep van 20 „Amerikaanse agenten” ontmaskerd. Deze „agenten” zouden zich hebben beziggehouden met het in stalleren van illegale radarapparaten, die zouden moeten dienen om bom menwerpers naar hun doelen te leiden. President Eisenhower heeft vandaag aan het congres gevraagd op de ge- groting voor het komende belasting jaar 12.650.000 dollar uit te trekken voor de bouw van een koopvaardij schip met atoomaandrijving. NEW YORK, 26 Mei. - De Amerikaanse staten Kansas, Okla homa en Texas zijn gisteravond ge teisterd door wervelstormen, waar door tenminste 94 personen om het leven zijn gekomen en 600 gewond. Het stadje Udall in Zuid-Kansas is het zwaarst getroffen. Van de 750 inwoners zijn er 55 om het leven ge komen en meer dan honderd ge wond. Negentig procent van alle gebouwen is vernield. De verbindin gen zijn verbroken. De straten zijn en puinhopen. De electriciteitsvoorziening stag neert. Blackwell in Oklahoma, 130 km van Udall, ziet er uit als na een bombar dement. Hier zijn zeventien personen om het leven gekomen en meer dan 500 gewond. Ongeveer 36 huizenblok ken en verscheidene fabrieken zijn volledig vernield. Ook in Blackwell zijn de verbindingen verbroken. Red dingsploegen zoeken naar slachtoffers Uitgave: I .hting „Zeeuwsch Dagblad” |’jch g Giro 274289. Cfdkantoor: Goes, L. Vorststr. I’Tel. 2438 (b.g.g. voo? redactie |L voor adveri. enz. 2970), ?;ntoren: Vlissingen: Nieuwstr. l’elef. 326; Middelburg: Korte fLrdstr. 35. Tel. administratie qnq Teh redactie 2347; Ter- neuzen: Dijkstraat 26-28. Exploitatie: josterbaan Cointre N.V., De verdeling van de aantallen stem men uitgebracht op de voornaamste partijen voor 262 zetels, met percen tages van het totaal aantal stemmen, was als volgt: Conservatieven 5.638.208 49.74 percent (in 1951 5.987.114 47.61 percent), Labour 5.405.822 47.69 percent (6.273.059 49.88 percent). Liberalen 242.894 2.14 percent (241.050 1.92 percent). Communisten 16.438 0.14 percent (8.675 0.07 percent). Anderen 32.925 0.29 (65.470 0.52 percent). Labour had hij de uitslag van 301 districten al 10 zetels verloren (winst Conservatieven 12). Bij 329 districten wat dat aantal opgelopen tot 11 en de uitslag van 349 districten leverde voor Labour een verlies op van 13 zetels. De uitslag om half vier was: Bekend: 353 zetels. Conservatieven: 175 winst 15). Labour: 176 zetels (netto verlies 13 Liberalen: 2 zetels. Ierse Labour zetels (netto verlies 1). SAIGON, 27 Mei. De Regerings troepen zullen in Zuid-Vietnam morgen een algemeen offensief beginnen tegen de Hao Hao-troepen, indien de onder- handelingen met generaal Tran van Soai dan nog geen resultaat hebben opgeleverd. Op het ogenblik vinden in het ge bied ten Zuidwesten van de stad nog slechts schermutselingen plaats. In de buurt van Long Xuyen is een brug op geblazen. Beide partijen hebben de laatste dagen zware verliezen geleden. Intussen heeft het zenden van tien bataljons naar West-Cochin-China door de Regering grote zenuwachtigheid doen ontstaan onder de Hao Hao-troe- pen. Generaal Tran van Soai heeft zelfs zijn commandopost te Caivon doen ontruimen. zoek van de Indonesische regering, dat Vrijdag in Nieuw Delhi is be kendgemaakt. De Constellation, de „Prinses van Kasjmir”, was met Chinese funtio- narissen op weg naar de Afrikaans- Aziatische conferentie te Bandung. Door het ongeluk verloren vijftien personen het leven. Communistisch-China had reeds de beschuldiging geuit, dat sabotage aan het vliegtuig was gepleegd en dat Groot-Brittannië gedeeltelijk verant woordelijk is, omdat het toestel het laatst in de Britse kroonkolonie Hong kong was geland. Engeland had deze beschuldiging van de hand gewezen. Het onderzoek werd door Indonesië verricht, omdat het vliegtuig boven Indonesische territoriale wateren is verongelukt. In een verslag van de commissie van onderzoek, dat ui Nieuw-Delhi en Dja- ka’ta is gepubliceerd wordt ver klaard, dat het loesiel luehrvaardig was en de bemanning voor haar taak b. lekend. Het toestel was goed geladen en had voldoende brandstof aan boord voor de vlucht, die normaal verliep tot op het ogenblik van neerstorten, vijf uur na het vertrek uit Hongkong. In de Indonesischs verklaring wordt gezegd, dat een onderzoek van het wrak positieve aanwijzingen van een ontploffing van een tijdbom in het wielhuis in de rechtervleugel heeft op- i geleverd. Stukken van de tijdbom zijn in het wrak gevonden. Door de ont ploffing werd een benzinetank be schadigd en ontstond een brand die zich snel uitbreidde. Volgens de verklaring brak de brand uit in de stuurboordvleugel, toen het toestel zich op een hoogte van 6000 meter bevond. De verklaring besluit met te zeggen: „De ontdekking van vier verwrongen, geblakerde en verroeste stukken van een klokmechanisme, die niet thuis horen in enig instrument of mecha nisme van een vliegtuig en die in het wrak werden aangetroffen, leveren es het onweerlegbare bewijs van dat in het toestel een helse machine was ge plaatst”. onder de puinhopen. De wervelstormen hebben ook in vele andere steden grote schade aan gericht, doch daar vielen niet zoveel slachtoffers. Voorts zijn vijftien inzittenden van een Amerikaanse bommenwerper van het type B-36 om het leven gekomen, toen hun toestel als gevolg van de stormen in Texas neerstortte. Het begint er wel wat op te lijken dat de commentator van de televi- sidienst van de B.B.C. een goe de vooruitziende blik had, toen hij een grote overwinning voor de Con servatieven voorspelde, nadat de uit slag van slechts 7 van de 630 dis tricten bekend was. Hij zei, dat de Conservatieven hun meerderheid in het Lagerhuis van 18 tot 200 zetels zou vergroten. De stand was op dat ogenblik vier zetels voor de Conservatieven en 3 voor Labour. Lord Woodin, de voorzitter van de Conservatieve partij was wat voorzich tiger in zijn uitlatingen en zei dat een zwaluw nog geen zomer maakt. Maar toch noemde hij de uitslagen zeer be moedigend. En met reden want de eerste districten hadden de Conserva tieven al een opmerkelijke winst van stemmen opgeleverd. Deze gunstige ontwikkeling voor de Conservatieven heeft zich practisch de gehele nacht voortgezet. De eerste ze- telwinst behaalden zij in Southampton. Toen waren elf van de 630 districten geteld. In Lancishire in Salford Eeast bedroeg hun winst zelfs 4,4 pet. De Britse premier, Sir Anthonie Eden, kwam er ook spoedig met vlag en wimpel. Zijn meerderheid bedroeg liefst 13.466 stemmen tegen 9.803 in 1951. Ook de pas afgetreden Sir Win ston Churchill gaf in zijn district Woodford geen krimp. Zijn meerder heid bedroeg 15.808 stemmen. De leider van de Labourpartij, Cle ment Attlee kwam er natuurlijk ook, hoewel hij een behoorlijk verlies aan stemmen moest noteren. Ook Herbert Morrison de plaatsvervangend leider van deze partij en de leider van de linkervleugel van de Labour, Bevan, verloren in vergelijking tot 1951 veel stemmen, hoewel zij natuurlijk wel werden herkozen. Wel wisten de socialisten in de in dustriële voorsteden hun zetels te be houden, maar met een aanzienlijk kleinere meerderheid dan in 1951. Toen de Conservatieven dan ook hun tweede zuivere winst in het kies district Halifax boekten, hadden zij wel reden om tevreden te zijn. De can didaat hier was MacMillan, de zoon van de minister van Buitenlandse Za ken. De meerderheid bedroeg hier 15.353 stemmen. Labour had in dit district in 1951 een meerderheid van "63 stemmen. De eerste uitslag van een kies district waar ook een communist candidaat stond, het district Hayes in Middlesex, gaf voor de commu nistische candidaat 886 stemmen op een totaal van 33.884 te zien. In Southampton-Test, waar de Con servatieven hun eerste zetelwinst op Labour boekten, bedroeg de Conser vatieve meerderheid 3.842 stemmen. Labour won deze zetel in 1951 met een meerderheid van 465 stemmen. De wij- ngmg van de grenzen van dit kies- mstrict was, naar men algemeen ge looft, in het voordeel van de Con servatieven. De verslagen Labourcandidaat in dit district was de 37-jarige Econoom Vosland, een veelbelovende jonge po- 'tieke figuur in de Labourpartij. In het district Southampton-Itchen 577? ^ab°ur met een meerderheid van 1,1 stemmen, vergeleken met een meerderheid van 4.622 in 1951. Ook de ■Jenzen van dit kiesdistrict zijn sedert e laatste verkiezingen gewijzigd. In de ]00p van (je nacht gjng het °2r Labour steeds in stijgende lijn. loen 171 zetels bekend waren be- - °eg de winst voor de Conservatieven ls cn het verlies voor Labour 4 n‘els-Daarna ging het weer gelijk op. ,.It.U1IsIaff van 210 districten gaf de ft16 verhouding te zien. aarna verloor Labour weer twee ‘“iels, De j

Zeeuwsch Dagblad | 1955 | | pagina 1