Ook de K.V.P. doet geen water wijn in automatisch bereikbaar Premier van Thailand in Nederland aangekomen OORLOG BIJ SAIGON DREIGT WEER TE ONTBRANDEN Ook Oost Zuid-Beveland thans Zullen Grote Vier slechts procedure-kwesties bespreken? Gewoon draaien in Oost Zuid-Beveland De V.S. voelen er niets voor Geheime opdracht van dr Kortenhorst faalde Monnet komt op zijn besluit terug Typhusepidemie in W.-Duitsland Toestand in Noord-Afrika wordt critieker Havenstaking in Engeland duurt voort van i Verscherpte verkeers controle in Zeeland Onderscheiding voor dr Drees Hao Hao laat zich niet door Diem omkopen SAIGON, 24 Mei. Het is niet onmogelijk, dat deze week nog een oorlog zal uitbreken ten Zuidwes ten van Saigon. Het nationale leger van premier Ngo Dinh Diem en het particuliere leger van de Hao Hao secte onder bevel van generaal Ba Cut maken zich op om elkaar in de haren te vliegen. Krabbendijke volgt op 1 September PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Kabinetscrisis sleept zich voort de Blokkade r i Begroeting op Valkenburg i 1 Koninklijke giften aan de Stichting 1940—1945 Vandaag staken de bus chauffeurs in Parijs PARIJS, 24 Mei. De vakvereni ging van Parijse buschauffeurs heeft vandaag na een bijeenkomst met de di rectie van het Parijse transportbedrijf haar oproep bevestigd tot een staking’ van 24 uur op Woensdag. Dr Kortenhorst op Soestdijk Verkiezingen? Fransen zullen versterkingen sturen Burgemeesters kozen een nummer stad kan vandaag beginnen DE BILT ZEGT: Vrij zonnig o&LT- 2iMei- Droog weer met Zwakke tot matige wind aats '0L°r^ en O°st. Op de meeste Leggen 70.000 spoorwegman- nen Zaterdag het werk neer? MM ZEEUWSCH DAGBLAD lie JAARGANG No. 3096 (ZIE PAGINA 1) GEEN NEUTRAAL DUITSLAND van Ij' t WOENSDAG 25 MEI 1955 Directeur: JACQ DE SMIT l i Uitgave: „Zeeuwsch Dagblad” Giro 274289. Abonnementsprijs 0.47 per week, 2.— p. maand, 5.85 p. kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 22 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord De Tsjechoslowaakse Nationale Ver gadering heeft gisteren met algemene stemmen het verdrag van vriendschap, samenwerking en wederzijdse hulp, dat 14 Mei te Warschau is getekend door acht Oosteuropese landen, bekrachtigd. En nu komt plotseling de heer Kor tenhorst voor de dag met zijn „kram en lijm-poging”. Dat is dan de ver deeldheid in het K.V.P. kamp. De so cialisten zullen juichen. De K.V.P. zal treuren en de crisis sleept inmiddels voort zonder dat er een oplossing in zicht is. De mislukte informatiepoging van de heer Kortenhorst heeft de zaak in ieder geval niet gemakkelijker ge maakt. I i I j ir AMSTERDAM, 24 Mei. H.M. de Koningin en Z.K.H. de Prins der Ne derlanden hebben evenals Prinses Wil helmina belangrijke bedragen geschon ken aan de Stichting 19401945 in verband met de laatste openbare inza meling van de stichting. kan aan- In Dordrecht zijn vijf personen in ’t ziekenhuis opgenomen omdat zij het slachtoffer zijn geworden van voedsel vergiftiging. Het Rijksinstituut voor de Volksgezondheid te Utrecht stelt ’n onderzoek in. ’s-GRAVENHAGE, 24 Mei. Het Kabinet der Koningin deelt mede: H.M. de Koningin heeft gis teravond dr L. G. Kortenhorst, voorzitter van de Tweede Ka mer der Staten-Generaal, ont vangen om inlichtingen in te winnen over de mogelijkheden tot oplossing van de crisis. De heer Kortenhorst heeft heden aan H. M. rapport uitgebracht. Zo hebben wij het tweede gehei me optreden in een week tijd achter de rug. Beide pogingen waren een zijdig gericht op de K.V.P. Het zal nu tijd worden om de rollen eens om te draaien, of werkelijk te gaan beginnen aan de formatie van een Kabinet. Dan alleen kunnen wij uit de impasse komen, ook al moeten onverhoopt vervroegde verkiezingen aan dit denkbeeld nog steeds vast, de oplossing zijn. De K.V.P. houdt Zij wil het volk zo vlug mogelijk naar de stembus laten gaan, maar zij beseft ook wel weer, dat daar voor een meerderheid in de Kamer noodzakelijk is. Verkiezingen op korte termijn zullen de politieke te genstelling echter ongetwijfeld verscherpen. In het officiële communiqué men lezen, dat dr Kortenhorst geduid wordt als voorzitter van de Tweede Kamer der Staten-Generaal. Dat moge hij zijn, maar hij is ook partijman en wel lid van de K.V.P.- fractie. Nu de Katholieke ministers het been hebben stijf gehouden, is het zonder twijfel voor de K.V.P. een zware te genvaller dat een vooraanstaand man uit haar gelederen het Kabinet heeft willen krammen en lijmen. Krammen en lijmen ligt wel een beetje in zijn aard, maar voor de P. v.d.A. zal zijn optreden ongetwijfeld een tactische winstpunt betekenen. De socialisten hebben de laatste da gen alle mogeiijke moeite gedaan om de innerlijke tegenstellingen te ver doezelen. De jeugdige partijvoorzitter Evert Vermeer slooft zich daarvoor in het bijzonder uit, maar nimmer zal hij kunnen verbloemen, dat het de socia listische fractie is geweest, die het Ka binet en dus de socialistische ministers de woestijn heeft ingestuurd. van buitenlandse zaken mr W. Tets, alsmede door de commandant van het vliegveld, kolonel O. W. Witholt, Na een korte begroeting in de hal van het gebouw van de vliegdienst vertrok het gezelschap naar Hotel de? Indes, waar het om kwart over twaalf arriveerde. Om half een bracht de minister-pre sident met leden van zijn gevolg on middellijk een bezoek aan minister president dr W. Drees. De minister-president van Thai land, maarschalk Pibulsonggram onderscheidde dr Drees met het Grootkruis in de Orde van de Witte Olifant en bood hem een zilveren si garenkistje met inscriptie aan. Dr Drees op zijn beurt overhandigde zijn hoge gast de onderscheiding van het Grootkruis in de Orde van de Nederlandse Leeuw en schonk de Thailandse minister een product uit een Leerdamse glasfabriek. Na het bezoek aan dr Drees begaf de minister-president van Thailand zich naar het ministerie van Oorlog. Vanavond bood minister-president Drees de Thailandse gast een officieel diner aan, waaraan ook zaten de mi nisters Beyen, Luns en Staf. LUXEMBURG, 24 Mei. De heer Jean Monnet is bereid voorzitter te blijven van de Hoge Autoriteit van de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal. Dit blijkt uit een schrijven van de heer Monnet, dat hij richtte aan de Franse minister-president Edgar Fau ré en aan de Regeringen van Duitsland België, Italië, Luxemburg en Neder land. In een op 1 December 1954 aangeno men resolutie werd door de parlemen taire vergadering van de gemeenschap de wens uitgesproken, dat het Jean Monnet mogelyk zou worden gemaakt op zijn beslissing om zich terug te trekken terug te komen. Bekend is, dat de Franse minister van buitenlandse zaken, Pinay voor stander is van een herbenoeming van Monnet. Maar minister-president Faure is er tegen gekant. Ook de Franse industrie voelt er niets voor dat Monnet aanblijft. Ze heeft reeds aangedrongen op de benoeming van iemand, die practische belangstelling heeft voor de staalindustrie in plaats van een idealist en een plannenma ker. BONN, 24 Mei. Een vluchtelingen kamp met volgens de politie „schande lijke toestanden” wordt de oorzaak ge acht van een typhus epedemie, die zich de laatste twee weken in een deel van het Oostelijke Ruhrgebied heeft uitge breid. Meer dan vierhonderd personen in de omgeving der stad Hagen zijn door de ziekte besmet. De bewoners van het gebied zijn aangemaand thuis te blijven nadat bezoekers uit Essen klaarblijkelijk ook ziektekiemen heb ben overgebracht naar dit grootste centrum van het industriegebied. De bron der besmetting meent men thans gevonden te hebben in een zuivelfa briek, welks watertoevoer waarschijn lijk besmet werd door afval van het dezelfde omgeving gelegen vluchtelin genkamp. PARIJS, 24 Mei. De Franse rege ring overweegt meer versterkingen naar Algerije te sturen, waar zich reeds 100.000 man militairen en politie bevinden. In de afgelopen week zijn er in Ma rokko 26 en in Algerije 25 mensen het slachtoffer geworden van aanslagen. In Tunesië, waar een Franse militair met verlof Maandag doodgestoken werd, slaan de Franse autoriteiten ga de, hoe de kloof tussen de nationalis ten van de oude stempel en die welke bereid zijn het Franse aanbod tot het verlenen van binnenlands zelfbestuur te aanvaarden zich verwijdt. De opstandelingen in Algerije be schikken over verbindingen, die zich tot ver in de Arabische landen uit strekken, over een goedfunctionerend vervoerssysteem en over opleidings kampen achter de Algerijnse grens. De taak der Fransen wordt verder verzwaard door de macht, die de op standelingen over de boerenbevol king van het land hebben. Een Alge rijn die betrapt werd op het door zagen van telegraafpalen, vertelde de Fransen, dat de opstandelingen hem dit hadden laten doen. Als hij hun gehoorzaamde, zo redeneerde de man, zou hij gevangenisstraf ris keren, in het tegengestelde geval zou men hem terstond hebben neerge schoten. Waarnemend-hoofdredacteur Prof. Dr J. J. de Jong Medewerkers: J. A van Bennekom, Middelburg; Ds W. C. van Burgeler, Kruiningen; A. I. Catsman, Aardenburg; Ds D. J. van Dijk, St. Annaland; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huiissen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; Ds J. Kwast, VHssingen; J. Laport Goes; J. Lodder, Vlissingen; J. Molïs Vlissingen; K. C. van Spronsen, Goes; A. H. S. Stemerding, Souburg; R. Zuidema, Goes. ’s-GRAVENHAGE, 24 Mei. De mi nister-president van Thailand, Maar schalk Pibulsonggram, is vandaag om tien over half twaalf met zijn echtge note en de leden van zijn gevolg op het vliegveld Valkenburg gearriveerd. Zij werden ontvangen door de mi nister zonder portefeuille, mr J. M. A. H. Luns en de chef van het protocol pen uit Oostenrijk zal de eerste terug trekking van de Russen in Europa zijn sedert zij tien jaar geleden hun voor uitgeschoven posities innamen. Dulles achtte het niet om de volledige betekenis jongste Russische stappen geheel te overzien. Hij mogelijk van de in haar geloofde evenwel, dat deze nieuwe stappen sommige risico’s voor de vrije volken met zich meebrengen. Doch zij zul len vast en zeker ook nieuwe gun stige gelegenheden scheppen, zo meende hij. vlipat ®owJet’Unie zal haar nieuwste naU i gvn laten zien °P de internatio- vo]„. j Qtvearttentoonstelling, die het den0 Jaar 'n Canada wordt gehou- van de Hao Hao troepen tegen te gaan. In Saigon zijn gisteren tien doden gevallen tengevolge van het werpen van handgranaten door terroristen. In Londen is vandaag bekend ge maakt dat de Britse regering de uit nodiging van premier Diem voor een conferentie tussen Frankrijk, Groot- Brittannië, de Verenigde Staten en Z.- Vietnam ter bespreking van de toe stand in Indo-China heeft aanvaard. Overleg over dit voorstel wordt reeds te Saigon gevoerd tussen de Zuidvietnamese premier en de diplo matieke vertegenwoordigers van de „grote drie”. Met nadruk is in Londen verklaard, dat Groot-Brittannië nale ving van de verleden jaar in Genève gesloten bestandsovereenkomst voor Indo-China wenst. WASHINGTON, 24 Mei. John Foster Dulles, de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken heeft vandaag in Washington op zijn wekelijkse persconferentie gezegd, dat de Ver. Staten aan West-Duits- land de verzekering hebben gegeven, dat zij gekant zijn tegen neutrali satie van West-Duitsland of van een verenigd Duitsland. De president heeft mij gemachtigd de Duitsers, via hun ambassadeur in Washington mede te delen, dat de opmerkingen die hij onlangs maak te ten aanzien van neutrale staten, niet stilzwijgende aanvaarding van een neutrale rol voor Duitsland inhouden, zo deelde Dulles mee. begaanbare gebied van rijstvelden zijn ongeveer 37.000 man van de Hao Hao samengetrokken. Deze troepen nu zouden in samen werking met .het particuliere leger van de Binh Xuyen van plan zijn vandaag een blokkade van Saigon te beginnen. Premier Diem heeft dit nog trachten te verhinderen door aan generaal Ba Cut en de politieke leider van de Hao Hao, generaal Tran van Soai, ruim dertien millioen gulden aan te bieden in ruil van steun van hun troepen aan de nationale regering. Het aanbod werd echter afgewezen. De Regering van Zuid-Vietnam heeft verder per vliegtuig versterkin gen gezonden naar het Westen van Co chin-China om daar een guerillaoorlog aan het watersnoodtijdperk, dat tot gevolg had dat in Kruiningen de ge hele apparatuur vernieuwd moest worden. Hij dankte het personeel dat afscheid heeft genomen; voor de vrij gekomen mensen zijn maatregelen ge troffen. De totale capaciteit van de sector Kruiningen is 1400. Het aantal abonnees ongeveer 1000. Namens de aangesloten gemeenten heeft burgemeester A. C. Willemsen van Yerseke een dankwoord gespro ken. Zowel voor de vlotte manier waarop de nieuwe verbindingen tot stand zijn gebracht als ook voor de prettige wijze waarop de telefonisten altijd hebben gewerkt. unofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 2, TeL 2438 (b.g.g. voo- redactie L voor advent, enz. 2970), Storen: Vlissingen: Nieuwstr. Telef- 326; Middelburg: Korte Lrdstr. 35. Tel. administratie rfig Tel. redactie 2347; Ter- neuzen: Dijkstraat 26-28. Exploitatie: nosterbaan Le Cointre N.V., u Goes Het Nationale leger heeft onge veer 7000 man troepen laten over- brenqen naar het gebied ten Zuid- -“‘u cu vut>i. kjp ue nietsie e t j-, -i q hogere middagtemperaturen. westen van oaigon, in dit moeilijk (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG, 25 Mei. Het was een verrassing toen gisteravond bekend werd, dat de Tweede Kamer-voorzitter, dr Kortenhorst, zich intens met de Kabinetscrisis had beziggehouden. Het had de aandacht getrokken, dat hij reeds vroeg in de morgen zetelde in het Kamerge bouw, hetgeen voor een Kamer-voorzitter overigens niet zo bijzonder is. Ook viel gisteren een artikel op in de „Volkskrant" van zijn hand, waaruit zijn mening bleek, dat de P.v.d.A. niet in de oppositie mocht worden gedrongen. De informaties van dr Kortenhorst hebben slechts fen zeer beperkt karakter gedragen. Hij heeft namelijk alleen maar gesproken met vooraanstaande leden van de K.V.P.-fractie. Om tien uur in de morgen had de heer Kortenhorst een gesprek met prof. Romme (fractievoorzitter,) de heer Koersen (fractie-secretaris) de heer Lucas (financieel specialist en onder-fractievoorziter) en de heer Andriessen (deskundig op woning bouwgebied en oud-voorzitter van de K.V.P,). Uit de opdracht van de Koningin aan de Tweede Kamer-voorzitter blijkt duidelijk, dat tot het laatste toe ge probeerd moest worden om dit Kabi net bij elkaar te houden. Wat dr Drees Maandag heeft geprobeerd in de Mi nisterraad, probeerde dr Kortenhorst thans in de K.V.P.-fractie. Dat blijkt duidelijk uit het feit, dat hij met geen enkele andere fractie-voorzitter heeft gesproken. Maar waren de K.V.P.-ministers niet bereid om water in de wijn te doen, de K.V.P.-fractie was dit evenmin. Zij gaat er terecht van uit, dat het de P.v.d.A. is geweest, die deze crisis heeft veroorzaakt. Als er water in de wijn gedaan moet worden dan zullen de socialisten het voorbeeld moeten geven. LONDEN, 24 Mei. De staking van ongeveer 18.000 havenarbeiders in En geland wordt voortgezet. De leiders van de vakvereniging, waartoe deze ar beiders behoren de „Amalgamated Stevedores and Dockers Union” hebben hiertoe besloten. Als gevolg van de staking ligt aan boord van 86 schepen het werk stil, terwijl op 82 andere schepen met klei ne ploegen wordt gewerkt. De grote havens, die van de staking hebben te lijden, zijn Londen, Huil, Garston, Manchester, Liverpool en Birkenhead. Intussen blijft nog steeds de dreiging bestaan van een staking van de onge veer 70.000 spoorwegarbeiders, die lid zijn van de „Associated Sociëty of Lo comotive Engineers and Firemen”. In dien eerder geen overeenstemming wordt beerikt zal deze staking Zater dag te middernacht beginnen. De grote „National Union of Rail waymen”, die ongeveer 400.000 leden telt, heeft haar leden intussen opdracht gegeven aan het werk te blijven. In dien de staking doorgang vindt zullen van iedere vijf treinen er vier niet kunnen rijden. GOES, 24 Mei. Het is eindelijk zover; Oost-Zuid-Beveland, met uit zondering van Krabbendjjke en Waarde, die op 1 September volgen, is thans geheel automatisch telefonisch te bereiken. Met enig officieel vertoon zijn vanmiddag de centrales Kruiningen, Yerseke en Rilland-Bath in gebruik ge steld. De burgemeesters dezer gemeenten hanteerden in deze centrales als eersten de kiesschijf nadat de oude lijnverbindingen waren doorgeknipt en luisterden vol ontzag naar het technisch wonder. Men nam voorts afscheid van de telefonistes en sprak tenslotte in „Do Uitkijk’’ te Kruiningen geluk wensen uit. Nog enkele jaren en dan is Zeeland geheel geautomatiseerd, zo vernamen wij. Schouwen-Duiveland komt waar schijnlijk begin 1957 in dienst samen met het eiland Tholen en Bergen op Zoom. Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen, d. w.z. de sector Hulst in de loop van 1956 en West-Zeeuwsch-Vlaanderen evenzo. Oostburg zal hier de rij slui ten. In Kruiningen was de directeur van het telefoondistrict Breda, ir R. Diks, wnd. burgemeester Polderman burgemeester A. Schipper was door ziekte verhinderd behulpzaam bij het kiezen van zijn huisnummer. Maar 3'I gaf geen gehoor en dus werd een ander nummer, dat van het gemeen tehuis gedraaid. In Yerseke draaide burgemeester "ulemsen aan de schijf onder toezicht ’an de adj. directeur ir E. H. M. Ter uggen en de chef binnendienst J. J. v. d. Laar en in Rilland-Bath han- «erde burgemeester Jopse de schijf aarbij de heer W. J. de Rapper de tunimstrateur en de chef buiten- enst de heer B. Ober aanwezig wa- ren, U1? .Kruiningen zoemden en tikten l kle.zers als razenden; iedereen was nnehjk aan het proberen hoe dat t n ®aat zonder telefoniste. W De Uitkijk heeft ir Diks, de ge meentebesturen dank gebracht voor en wedeWerking' Dat Krabbendijke 2i,nWaarde no8 moeten volgen vond de »°°Tak *n ket dat men met ver na en de gebouwen nog niet zo- was gevorderd. Hij herinnerde Voor een land als Oostenrijk, met zijn kleinere bevolking, kon neutra liteit wel aanvaard worden, aldus Dulles, doch niemand zal willen ge loven dat de 70 millioen Duitsers, met hun grote traditie voorbestemd zijn om een rol van een neutraal land te spelen. Bovendien voorziet het Staatsver drag van Oostenrijk in een gewa pende neutraliteit, zonder beperking van het Oostenrijkse leger. Dulles betwijfelde, of het Duitse volk, of het Russische, of de Westeuropese volken veel zouden voelen voor een onafhankelijke Duitse staat met een leger dat niet aan beperking onder hevig is. Naar aanleiding van het voorstel voor een vier-mogendhedenconferentie op het hoogste niveau verklaarde Dul les, dat de Ver. Staten niet verwachten dat de regeringsleiders op hun bijeen komst bepaalde vraagstukken zullen behandelen of tot bepaalde regelingen zullen trachten te komen. Men dient de uitnodiging van het Westen voor een vier-mogendheden conferentie te zien als een uitnodiging voor een bijeenkomst der bespreking van procedurekwesties. Op die confe rentie zal getracht worden nieuwe we gen te vinden voor het bereiken van een regeling voor sommige wereld vraagstukken. Over Oost-Europa sprekend ver klaarde de minister, dat het herstel van de Oostenrijkse vrijheid en de ko mende „nederige pelgrimstocht” van Sowjet-leiders naar maarschalk Tito in Belgrado een geweldige terugslag zal hebben op de Oosteuropese Staten. De terugtrekking van de Sowjet-troe- MIDDELBURG, 24 Mei. Naar wij van de Officier van Justitie, mr G. J. B. v. d. Dussen, vernemen, zal weldra ook in Zeeland op last van het mini sterie van Justitie een verscherpte ac tie worden ingezet tegen verkeersover tredingen. De waarschuwingen, tot dus ver gegeven, hebben vrijwel geen ef fect gehad. De in het begin van uit jaar gevoerde actie, waarbij speciaal werd gelet op de achterlichtjes, ontke tende een stortvloed van bekeuringen. Deze actie werd gehouden onder zeer slechte weersomstandigheden. Men vraagt zich af wat het resultaat ge weest zou zijn, indien er zich meer pu bliek op de weg bevonden had. Verkeersovertredingen worden nu zonder pardon bestraft met een bekeu ring. In het bijzonder zal worden gelet op de technische controle voor vracht auto’s. Inlegvel en bijblad, de vereiste papieren voor aanhangwagen of op legger, zullen worden gecontroleerd. Het toezicht zal de algemene naleving van alle verkeersregels omvatten. Mcrl denke slechts aan het stop- en parkeer verbod en aan de gedragslijn voor de voetgangers. Voorts zullen ook de ken tekenen en rijbewijzen speciaal beke ken worden.

Zeeuwsch Dagblad | 1955 | | pagina 1