ZUID-SLAVIE WENST GEEN BUFFERSTAAT TE WORDEN O Tegen de lamp en Spanning in Zuid-Vietnam neemt toe Conferentie Grote Vier pas in September? Gevechten en branden in Frans Noord-Afrika Volksgezondheid dr Drees faalde Ha venarbeiders staken Diamant-koorts in Zuid-Afrika Sommigen verdienden f 4000 per week Communistische voetbalploeg uitgemoord Engeland Rijksinstituut voor Poging van in Westelijk overleg met premier Ngo Dinh Diem Overal actie van opstandelingen Katwijkse haringvloot voer niet uit Minister Eden kan de critiek in de „Prawda” begrijpen Concentratie van diensten ■x PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND ■n DE BILT ZEGT: Weinig verandering Evert Vermeer Melk op tweede Pinksterdag Tito pleegt overleg met Gerstenmaier Donderdag naar Belgrado Zij eisen recht voor hun vakbond Geen uitzicht ronden. Door onenigheid, met Rusland Bij geen enkel blok Intussen meldt het semi-officiële nieuwsagentschap Yogopress in Bel grado, dat in nauw contact staat met het ministerie van Buitenlandse Za ken, dat Zuid-Slavië gedurende de aanstaande besprekingen met Rus land niet zal instemmen een buffer staat te worden of het onderdeel van een neutrale strook. Einde van de heilige maand Geruststelling voor het Westen ZEEUWSCH DAGBLAD achting lie JAARGANG No. 3095 (ZIE PAGINA 3) dr r Britse rege- ge- DINSDAG 24 MEI 1955 Directeur: JACQ DE SMIT PARIJS, 23 Mei. Tussen de strijdkrachten van de religieuze Hoa Hao secte en de regeringstroepen in het Westelijke deel van Zuid-Vietnam neemt de spanning toe. Waarnemers verwachten dat in dit gebied spoedig gevechten 'zullen uitbreken. Intussen wordt in Parijs in kringen in nauw contact met de Franse rege ring vernomen dat Frankrijk in principe heeft ingestemd met een bijeenkomst van vertegenwoordigers van Frankrijk, Engeland, de Ver. Staten en Zuid- Vietnam ter bespreking van de toestand in Indo-China, zoals is voorgesteld door de premier van Zuid-Vietnam, Ngo Dinh Diem. Abonnementsprijs 0.47 per week, 2.p. maand, 5.85 p. kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 22 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord altijd weigeren zich aan te sluiten bij blokken, waarvan het bestaan wordt beschouwd als tegenstrijdig aan zijn politiek van actief bestaan. dl A’ was van oordeel dat het huidige Kabi net gelegenheid moet krijgen zijn werk voort te zetten. „Het woord”, aldus Evert Vermeer, „is op dit moment niet aan ons, doch aan Romme, de leider van de partij, waarvan minister Witte deel uitmaakt. Slaagt deze partij er niet in een woord van oplossing te spreken, dan ligt de verantwoordelijkheid niet bij ons doch bij haar”. lange regeringscrisis in HET VOORUITZICHT? DE BILT, 23 Mei. Veranderlijke bewolking met plaatselijk, in hoofd zaak in de Noordelijke helft van het land wat lichte regen. Zwakke tot ma tige wind in hoofdzaak tussen West en Noord. In de middag dezelfde tempera turen of iets hoger. Op- en ondergang van Zon en Maan: Woensdag: Zon op 4.32 u., onder 20.43 u. Maan op 8.13 u., onder u. De voorzitter van de Partij van de Arbeid, Evert Vermeer, gaf gister avond als zijn mening te kennen, dat in de huidige Kabinetscrisis een ding sterk naar voren treedt: van sommige zijden wil men in de socialistische be weging een splitsing bewerkstelligen. De heer Evert Vermeer zei, dat deze veronderstelling op louter suggesties berust. Men moet in dit opzicht, aldus de heer Vermeer, geen illusies koeste ren, want tussen de socialistische mi nisters van het huidige demissionaire Kabinet en de vertegenwoordigers van het democratische socialisme heerst slechts „enig verschil van inzicht”. Mocht dit al leiden tot verkiezingen, dan is de heer Vermeer er stellig van overtuigd dat de socialistische bewe ging de strijd zal ingaan onder aan voerderschap van Drees. De heer Ver meer, die het van belang achtte, dat er geen langdurige Kabinetscrisis komt, ’s-GRAVENHAGE, 23 Mei Het Bedrijfschap voor zuivel heeft in het belang van een goede melkvoorziening van de consument bepaald, dat op tweede Pinksterdag de melkbezorging op de gebruikelijke wijze moet schieden. nodiging tot deze bijeenkomst hebben gebracht, in een kwaad stellen. Het was het doel der ring om een proces van onderhande- lingen te beginnen, dat de weg tot een betere verstandhouding tussen Oost en West zal effenen. Eden verklaarde verder, dat hij met vreugde had vernomen, dat minister Molotof de uitnodiging van de V.N. om eind Juni naar San Francisco te ko men ter herdenking van de oprichting der wereldorganisatie heeft aanvaard. Ook minister Dulles en zijn Franse ambtgenoot Pinay zullen tegenwoordig zijn, terwijl Engeland door minister MacMillan zal worden vertegenwoor digd. als de Conservatieven Donderdag de verkiezingen winnen. De vier mi nisters zullen dan de te Wenen begon nen besprekingen kunnen voortzetten, aldus de Britse premier. eerste fase viel tussen 1951 en 1953 bijna heeft afgesloten. Foto boven: een beeld van de eerste vleugel van het hoofdgebouw van hei nieuwe instituut, welke geheel is aan gepast aan de oorspronkelijke begroei ing van het bosterrein rondom. Foto onder: een opname van de nieuwe paviljoens voor de bereiding van ent stof tegen tetanus en entstof tegen :y.ee?s‘e supersonische luchtagregaten Hunt“e RAF, uitgerust met Hawker Pintrf straalJagers komen op Tweede ^“««erdag tijdens de Hsy 55 op Ypen- een demonstratie van hun - geven- De vliegers die inge- bm» 11 het 43 Squadron Fighter ij^nd in Schotland zijn reeds druk tj» trainen boven het vliegveld ’’hall basls- Onze foto toont de drie Wi» ers Ojdens een volmaakte drie st-, «looping the loop” in de hoge- eten van Schotland. landse zaken, John Foster Dulles, deze verzekering gaf van het aanstaande bezoek van de Russische ministers Na dit bezoek van de ambassadeur van Zuid-Slavië aan minister Dulles is in Washington een communiqué uitgege ven. In dit communiqué wordt gezegd: „De minister van Buitenlandse Zaken heeft de ambassadeur van Zuid-Slavië gefeliciteerd met het succes, dat thans het moedig volgen van die politiek heeft bekroond. Een politiek, die de regering van Zuid-Slavië, zoals zij de Amerikaanse regering heeft verzekerd zal bljjven volgen. Ten gevolge van de meningsverschillen over de plaats der conferentie ea andere technische aspecten bepaalde regelingen voor de conferen- üz kunnen pas getroffen worden als hierover overeenstemming is be reikt is het mogelijk dat de conferentie deze zomer niet wordt ge- JOHANNESBURG, 23 Mei To nelen, die herinnerden aan de „Gold-rush” aan de Kondyke in het begin van deze eeuw, hebben zich deze week in Zuid-Afrika afge speeld, toen nieuwe terreinen, waar in zich diamant kan bevinden, te Vaatpoort nabij Kimberley, werden toegewezen. Vele honderden zoekers, oud en jong, mannen en vrouwen, renden in looppas weg op een teken van de re geringsvertegenwoordiger, om hun consessies af te palen. Hoewel de zoekers tegenwoordig niet meer zulke fabelachtige fortui nen bijeen kunnen garen als de vroegere pionniers, worden er door enkelen toch diamanten van prima kwaliteit gevonden en verdienen zij tot 7000 gulden per week. De mooi ste steen, die onlangs in de omge ving van Kimberley werd gevonden, was een diamant van 44 karaat, wel ke meer dan 50.000 gulden opbracht. Het terrein van Vaalpoort ligt op een bezitting van een Zuidafrikaanse boer, die ervan overtuigd was, dat er zich diamant op bevond. Tot aan zijn dood zocht hij vruchteloos naar dia manten doch daarna kwam zijn voorspelling uit en werden er op zijn terreinen diamanten gevonden. Waarnemend-hoofdredacteur Prof. Dr J. J. de Jong Medewerkers: J. A. van Bennekom, Middelburg; Ds W. C. van Burgeler, Kruinlngen; A. I. Catsman, Aardenburg; Ds D. J. van Dijk, St. Annaland; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huiissen, Terneuzen; Ds J. Karelse Goes; Ds J. Kwast, Vlissingen; J. Laport Goes; J. Lodder, Vlissingen; J. Molï, Vlissingen; K. C. van Spronsen, Goes; A. H. S. Stemerding, Souburg; R. Zuidema, Goes. RANGOON, 23 Mei. Volgens te Rangoon ontvangen berichten hebben Karen-opstandelingen onlangs een ge hele communistische voetbalploeg uit gemoord, die zij voor een „vriendschap pelijke” wedstrijd in een dorp 100 km ten Noorden van de Birmaanse hoofd stad hadden uitgenodigd. Het bloedbad was het gevolg van ’n vete tussen de twee groepen, die beide tegen de Birmaanse regering ageren. Nadat de Karens hun tegenstan ders hadden doodgeschoten, verdwe nen zij naar hun schuilplaats met medeneming van een bedrag van on geveer 350 gulden, dat de communis ten bij weddenschappen over de uit slag van de wedstrijd hadden inge zet. PARIJS, 23 Mei. Het einde van de Mohammedaanse heilige maand, Ra madan, heeft Zondag geleid tot toe neming van het aantal gewelddaden in Frans-Noord-Afrika. In Casablanca (Marokko) werd een blanke, die met zijn vrouw wan delde, doodgeschoten. Ook werden twee Franse soldaten in hetzelfde stadsgedeelte zwaar gewond, een van hen overleed later in een zie kenhuis. Volgens de politie werd dit moment. Nu de Kamer heeft gesproken is het woord om uit de impasse te komen. Dat dr Drees niet is geslaagd ligt voor de hand. Zoals we verleden week reeds schreven ligt een reconstructie- poging thans stellig niet in de. lijn van de verwachtingen. De ministers die afkomstig zijn uit de rechtse par tijen zullen daar in ieder geval niets voor «voelen. Een vervanging van mi nister Witte b.v„ hetgeen overigens geen socialistische eis zal zijn, zal toch de indruk wekken dat men onder het P.v.d.A.-juk is doorgegaan. En wie zal daar lust in hebben, als men weet dat het juist de P.v.d.A. is geweest, die deze crisis heeft veroor zaakt? Geen reconstructie dus, maar ook geen aanblijven. Uit het neven staand communiqué blijkt, dat dr Drees geen onvruchtbare reconstruc- tie-poging heeft gewaagd. Hem is ver zocht te proberen de ministersploeg bij elkaar te houden. De Russische ministers Kroestjew en Bulganin zullen Donderdag in Bel grado aankomen voor een bezoek aan Zuid-Slavië van zeven tot acht dagen. De Russische delegatie zou behalve Belgrado ook andere plaatsen in Zuid- Slavië bezoeken. President Tito van Zuid-Slavië heeft met de voorzitter van de West-Duitse Bondsdag, Gerstenmaier, gesproken over de toekomst van Duitsland in het licht van de aanstaande conferentie met Ruslands leiders. Gerstenmaier leidde een Westduitse parlementaire delegatie, die Maandag, na een verblijf van een week in Zuid- Slavië, naar huis is teruggekeerd. LONDEN, 23 Mei. - Vandaag, de eerste dag van de staking van de le den van de „National Amalgamated Stevendores and Dockers union”, staakten te Londen ongeever 6000 van de 25000 havenarbeiders. In Liverpool en Birkenhead hadden 9000 arbeiders het werk neergelegd, terwijl er 7700 normaal op het werk waren versche nen. Te Manchester staakte ruim de helft van de 2500 man, terwijl onder de 35000 arbeiders te Huil de verhou ding tussen werkwilligen en stakers ongeveer dezelfde was. Tenslotte nam een derde van de 800 havenarbeiders te Garston aan de Mersey aan de staking deel. Zoals bekend is, eisen de stakers voor hun vakbond het recht om in het gehele land namens havenarbeiders als onderhandelaar op te treden. Tot dus ver wordt evenwel alleen de grote „Transport and general workers uni on”, waarbij de overgrote meerderheid van de Britse havenabeiders is aange sloten, als zodanig door de werkgevers erkend. Het is niet moeilijk te veronder stellen, dat dr Drees het afgelopen weekeinde heeft gebruikt om een nieuw plan op te stellen. Maar dit plan heeft geen genade kunnen vin den in het Kabinet. Dat is dan ge bleken uit de korte zitting van de ministerraad en de tocht van Drees naar het paleis Soestdijk. Het is duidelijk, dat de kans op een vrij langdurige crisis nu is toegeno men. De tegenstrijdige adviezen over de oplossing van het huurbeleid en over de wenselijkheid van een ver vroegde Kamerontbinding maken de zaak niet gemakkelijker. Welke weg er nu verder bewandeld zal worden was vannacht nog een groot vraagteken. In politieke kringen in Den Haag was men min of meer verrast, dat de aanwijzing van een formateur of een informateur is uit gebleven. Dit duidt er reeds op, dat ook H. M. de Koningin tijd nodig heeft om zich op de nieuwe situatie te be raden. Het is het geheim van Soest dijk wat de volgende stap zal zijn. De vergadering van de ministerraad heeft gistermorgen van elf tot één uur geduurd. Dat was een korte tijd om een oplossing te vinden voor het huurbeleid. Geen enkele bewinds man kon bewogen worden tot een commentaar, maar het sombere ge zicht van dr Drees deed reeds een mislukte poging vermoeden. In groe pen gingen de ministers uiteen: de K.V.P.-ers lunchten gezamenlijk en de P.v.d.A.-ers volgden dit voor beeld, terwijl de vier Prot. Chr. be windslieden de derde groep vorm den. Intussen begaf dr Drees zich om kwart over twee naar het paleis Soestdijk en toen was het helemaal duidelijk, dat hij zijn opdracht ging teruggeven. IJMUIDEN, 23 Mei. Tegen som mige optimistische verwachtingen in is de Katwijkse loggervloot vanmiddag niet uit de haven van IJmuiden geva ren voor de jacht op de Hollandse Nieuwe seizoen 1955. Als gevolg van de moeilijkheden rond de C.A.O. in de haringvisserij waren namelijk de sche pen niet zo ver gereed gekomen, dat zij op de daartoe vastgestelde dag ge reed waren voor het vertrek. ’s-GRAVENHAGE, 23 Mei. Het Kabinet der Koningin deelt mede: H. M. de Koningin heeft jongstleden Vrijdag dr W. Drees uitgenodigd, na kennis neming van de over de Kabi netscrisis uitgebrachte adviezen en na overleg met het Kabinet, te rapporteren over de vraag, of de mogelijkheid zou bestaan van aanblijven van het demis sionaire Kabinet, met uitzicht op overeenstemming met de Staten-Generaal over het ver der te volgen huurbeleid. De heer Drees heeft thans aan H. M. meegedeeld, dat daarvoor zijns inziens geen voldoende politieke grondslag bestaat. Premier Eden heeft vandaag in een Wkiezingsrede te Birmingham ver gaard, dat zijn regering geen starre denkbeelden heeft omtrent de plaats en de duur van de voorgenomen vier- WASHINGTON, 23 Mei. Het geschil tussen de Sowjet-Unie enerzijds en de Westelijke mogendheden anderzijds over de mogelijke plaats, waar de voorgestelde bijeenkomst van regeringsleiders der «Grote Vier” gehouden zal worden kan misschien ten gevolge hebben, dat de conferentie niet voor September bijeen kan komen, aldus seint Reuter uit Washington. Functionarissen te Washington zeiden niet dat de conferentie „uitge- steld” was. De datum was immers nog in het geheel niet vastgesteld. De verschillende diensten van het Rijksinstituut voor de Volksgezondheid welke tot voor kort her en der ver spreid waren ondergebracht, worden nu geconcentreerd op het terrein van het Instituut te Bilthoven, waar men. de tweede fase van de nieuwbouw de TBC, in aanbouw. WASHINGTON, 23 Mei. Zuid-Slavië heeft voor de zoveelste maal het Wester verzekerd, dat het zijn politiek van onafhankelijkheid zal bewaren. Vandaag was het de Zuidslavische ambassadeur in de Verenigde Staten, Leo Mates, die de Amerikaanse minister van buiten- naar aanleiding aan Belgrado. Dit zou, aldus het agentschap, het opgeven van de onafhankelijkheid en actieve buitenlandse politiek in houden. Het persbureau zegt verder: Zuid- Slavië heeft altijd geweigerd en zal Uitgave: „Zeeuwsch Dagblad” Giro 274289. Lfdkantoor. Goes, L. Vorststr. Krd 2438 (b.g.g. voo-redactie L voor advent, enz. 2970), Koren: Vlissingen: Nieuwstr. f felef- 326'. Middelburg: Korte rLdstr. 35. Tel. administratie K Tel. redactie 2347; Ter neuzen: Dijkstraat 26-28. Exploitatie: Lterbaan Le Cointre N.V., Goes mogendhedenconferentie op het hoog ste niveau. Het feit, dat de Sowjet-regering haar standpunt in deze kwesties de zer dagen in de „Prawda” heeft be kend gemaakt, noemde de Britse eeste-minister „niet onredelijk”. Hij voegde hier echter aan toe, dat niemand het recht heeft de motieven die Engeland tot het doen van de uit- XX zx rJ x rc x *x rt 4-zx4* zx-xzx Lx XX zxzx XX zx xxx nl lx zx lx Lx r\ daglicht te (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG, 24 Mei. De demissionaire minister-president, dr W. Drees heeft het onmogelijke willen proberen. Na zijn bezoek aan H. M. de Koningin op Vrijdag j.l. heeft hij de mogelijkheid onderzocht of het Kabinet alsnog zou kunnen aanblijven. Daarbij zal hij ongetwijfeld ge bruik hebben gemaakt van de adviezen die de verschillende fractievoor zitters aan de Koningin hebben overgelegd. Maar deze adviezen „boden geen uitzicht op overeenstemming met de Staten-Generaal over het te volgen huurbeleid zoals de Koningin zou hebben gevraagd. Naar buiten heeft dr Drees weinig activiteit aan de dag gelegd. Na tuurlijk is het niet uitgeloten dat hij telefonisch contact heeft opgenomen met de meest vooraanstaande fractievoorzitters. Dit alles is echter niet van belang meer, want ook in het Kabinet bestond geen lust om in dit stadium een oplossing voor het huurbeleid te zoeken. Zijn we wel in gelicht, dan hebben verschillende ministers het standpunt ingenomen, dat een demissionair Kabinet niet moet gaan formeren, althans niet op dit moment. Nu de Kamer heeft qesproken is het woord aan de fracties bovendien brand gesticht in een chemische fabriek. Te Batna (Marokko) werd een uit gaansverbod afgekondigd, nadat ’n winkel en een autobus in brand waren gestoken. In het Auresgebergte (Algerije) heeft een groep van zestig opstandelin gen een Franse militaire stelling bij Cheirange aangevallen. Scherp schutters dwongen de aanvallers tot de aftocht, waarna de vogelvrijver- klaarden door vliegtuigen werden „vernietigd”, aldus de Franse poli tie. Bij een aanval op een andere stelling werden vier Franse soldaten gewond en een opstandeling krijgsgevangen gemaakt. Twee blanke winkeliers in Algiers werden door messteken zwaar ge wond. De Algerijnse dader werd door een politieman neergeschoten en zwaar gewond. In Tunis werd Zondag een gebouw van de Neo-Destour-partij door een bomaanslag beschadigd. Er werd geen melding gemaakt van slacht offers.

Zeeuwsch Dagblad | 1955 | | pagina 1