op rijn Rechte feestvreugde ontbrak vlaggetjesdag pwul bel K HUI. gemaakt ■FRI I I van Landsbelang deed A.R. de Regering steunen Westen werkt conferentie Grote Vier tegen Verkiezingsfraude Britse week in Nederland Geen afwachtende houding meer I Verzoek aan hoofdbestuur om suggesties A.R.-reorganisatierapport te bestuderen Nederlandse arts in dienst rebellen Vandaag staking Engeland Egypte krijgt in Januari weer een parlement Mouw-embleem voor de 5e divisie. F ^11 Strijd in de P>v,cLA> werd openbaar van in ding |gg Burgemeester ais kaasdrager Ontbinding van Tweede Kamer is niet aan te bevelen Onredelijke eisen van Engeland en de V.S. r PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND W initf 111 In 4 IIIIIIIIIIIIIIL Race op Hollandse Nieuwe gaat door U1*’ Kamerlid H. van ‘Eysden zegt: kan, gaat varen Wie varen Schetsplan spoedig in de Raad Nieuw Vlissings stadhuis komt in zicht Franse dame te Praag gearresteerd Keiler weer damkapioen Prof. Romme betreurt Kabinetscrisis C2 BILT ZEGT: Minder koud Hij werd met een verpleegster ontvoerd De „Pratvda” beschuldigt: ZEEUWSCH DAGBLAD JAARGANG No. 3094 (ZIE PAGINA 3) Ds D. J. van i 4. SS esheö' ossiu’' Geen twijfel mogelijk .7 "i MAANDAG 28 MEI 1955 Directeur: JACQ DE SMIT staan voor eigen, zelfstandige over tuiging! den gekeken wimpelhijsen. Heusden hield van de vandaag ONBEPERKTE GARANTIE OP DE VERING HAZEL 8EPDEN' EN STAALWARENFABRIEKEN IE ZEVENBERGEN In zijn openingswoord had de voor zitter, de heer A. Schout, een dringend beroep gedaan op de afgevaardigden om de gelederen te sluiten en spoedig te beginnen met de vorming van een strijdkas voor de verkiezingen. C.H.-JEUGD VRAAGT GESPREK MET A.R. De Britse week, die dit jaar zeven verschillende Nederlandse steden om vat is op het stadhuis te Alkmaar offi cieel door de Engelse gezant in Neder land, Sir Paul Mason geopend. Onder de vele bezoekers uit Groot-Brittannië bevond zich de Lord Mayor uit Bir mingham met zijn gevolg. Natuurlijk stond een bezoek aan Nederlands be kendste kaasmarkt op het programma, waar Birminghams burgemeester geen weerstand kon bieden aan de verlei- ding samen met een der beroemde kaasdragers voor onze fotograaf te po seren en waar hij zelfs zijn steek voor een kaasdragers-hoed ruilde. Dat de stemming voor de Britse week er di rect in zat, bewijst bovenstaande foto, 'i WAT NU? Uitgesloten achtte spreker het, dat er een Kabinet aan het roer komt, dat het huurbeleid niet verder aanpakt. Als een socialist in een regeringspro- gram de huur-afroming verwerkt, is het uitgesloten, dat hij daarvoor in de Kamer een meerderheid zal vinden. Ontbinding van de Kamer echter is allerminst in het belang van het land. De heer Van Eijsden zou het ook niet prettig vinden, wanneer bij de verkie zingspropaganda teveel aandacht zou worden besteed aan de kwestie, waar over het Kabinet struikelde. Daardoor zou de achtergrond van de politieke strijd, het principiële inzicht, in het ge drang kunnen komen. Hij schetste de politieke situatie en stelde vast, dat de PvdA straks de doorbraak centraal zal stellen, daarbij enerzijds gebruik makend van het bis schoppelijk mandement, anderzijds van het Hervormde herderlijk schrijven. De socialisten zullen niet nalaten een beroep te doen op de anti-papistische elementen in ons volk. De activiteit, die PvdA en KVP reeds nu ontplooien (en naar verluidt met succes) moet de DE STAKING De redersvereniging Scheveningen heeft zich Zaterdag beraden over de situatie ontstaan door het voortzetten van de staking, onder auspiciën van de Centrale Bond van Werknemers in het transportbedrijf. Men is tot inzicht ge komen dat in elk geval van rederszij- de op grond van het besluit van het College van Rijksbemiddelaars geen belemmeringen aan de mogelijkheid tot monsteren in de weg mogen wor den gelegd. Het zal dus zo zijn, dat ieder schip dat met voldoende bemanning Maan dag kan varen ook uit zal varen om aan de race op Hollandse nieuwe te gaan deelnemen. LONDEN, 23 Mei. De 15.000 Britse arbeiders in belangrijke havens, die voornemens zijn om vandaag een sta king te beginnen, hebben een laatste beroep van de Londense havenarbeids raad om de staking geen voortgang te doen vinden, van de hand gewezen. De machinisten en stokers van de spoorwegen, die voor 28 Mei een sta king hebben aangezegd, hebben er in toegestemd, om morgen een bespreking met de minister voor arbeidszaken, sir Walter Mockton, te houden. DEN HAAG, 21 Mei. Het weer was mee maar de stemming was tegen in Scheveningen, dat vandaag nog een moedige poging deed de vlaggetjesdag 1955 te vieren. H.M. de Koningin, die had toegezegd de feestdag te zullen bijwonen, kon tengevolge van de Ka binetscrisis niet komen. Ook ontbrak het traditionele hoogtepunt van het jaarlijkse festijn, de vlootschouw v. d. gepavoiseerde loggers voor de kust. Met een optocht en enige muzikale ommegangen heeft het vissersdorp ech ter getracht van de viering te redden, wat er te redden viel. In het vroege middaguur wandelden enige honderdtallen belangstellenden langs de beide binnenhavens, waar de loggers bewegingsloos lagen. Tegen half drie kozen toch zeven loggers van de rederij vrolijk zee met buiten- CAIRO, 21 Mei. De Egyptische eerste-minister, luitenant-kolonel Nasser, heeft gisteravond te Cairo bekend gemaakt, dat de overgangs periode, die na de revolutie waarbij koning Faroek werd verdreven, is in gesteld, in Januari van volgend jaar zal worden afgesloten. In Januari zal Egypte een „natio naal parlementair leven” krijgen, waaraan alle geledingen van ’t volk zullen deelnemen, aldus zeide over ste Nasser tot officieren. Er zullen echter geen politieke partijen ko men. De premier zeide niet of het parlement zal worden gekozen of benoemd. Hoogwater Dinsdag 24 Mei: Vlissingen: 3.18 u. 2.53 m., 15.46 u. 2.50 m. Terneuzen: 3.48 u. 2.67 m., 16.21 u. 2.64 m. Wemeldinge: 5.13 u. 1.98 m., 17.45 u. 1.88 m. Zierikzee: 5.00 u. 1.72 m., 17.29 u. 1.62 m. naar het traditionele Burgemeester mr J. een toespraak en hees de wimpel aan boord van de VI. 89 on der het spelen van het vlaggelied. Honderden ballons gingen toen de lucht in. Ook was er een vraag over de wo ningnood in Zeeland, dat ernstig de dupe is van de onjuiste opvatting: geen woningen, want arbeiders trek ken toch weg. De AR voelt niets voor verplaatsing van arbeiders, maar alles voor spreiding van in dustrieën. De spreker meende, dat, indien een rechtstreeks beroep op de regering niet helpt, deze zaak via de volksvertegenwoordiging gespeeld zal moeten worden. Abonnementsprijs 0.47 per week, 2.p. maand, 5.85 p. kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 22 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 et. per woord AR veel zeggen. Grote inspanning zal daarom noodzakelijk zijn. HUISHOUDELIJKE ZAKEN In de huishoudelijke morgen verga dering werden de jaarverslagen van de secretaris, de heer J. Hommes, en van de penningmeester, de heer I. Tange, goedgekeurd. De heer Tange boekte ’n batig saldo van f 736,28. Na een uitgebreide discussie werd ’t ontwerp-reglement voor de candidaat- stelling van leden der Prov. Staten met algemene stemmen aanvaard. Er was slechts één amendement ingediend en wel door de K.V. te Souburg. Deze wilde de bepaling schrappen, volgens welke de stembiljetten voor de Kiesverenigingen dienen te vermelden de door het Prov. Comité voorgestelde candidaten in de door dit Comité ge adviseerde volgorde. Men meende, dat hierdoor de zelfwerkzaamheid der Kiesverenigingen zou worden belem merd. echter voldoende gekend worden in de plannen voor deze voor Vlissingen zo belangrijke bouw. Naar wij vernemen bestaat het plan, t.z.t. een maquette en tekeningen van het te bouwen stadhuis tentoon te stel len, opdat de burgerij zien kan, wat men wil trachten te verwezenlijken. ’s-GRAVENHAGE, 21 Mei. Bil ministeriële beschikking is vastgesteld een mouwembleem voor de vijfde di- disie. Het ziet er als volgt uit: eelt regelmatige vijfhoek in de kleur nas- saublauw licht met zijden van vier centimeter lengte. Langs de zijden ’n witte rand van een millimeter breed te, welke witte rand in de breedte van de zijden is inbegrepen. Het vraagstuk werd ingeleid door jhr Voor een grotere mate van samen werking onder de protestantse Chris tenen zag jhr De Geer zeker mogelijk heden. Met name achtte hij een sa menwerking tussen Christelijk-Histo- rischen en Anti-Revolutionairen te verwezenlijken. Er valt in de A.R.P. een zeer duidelijke stroming te onder kennen, die naar samenwerking en samensmelting toe wil. Vele oudere Chr. Historischen zijn niet erg te vinden voor een samenwer king met de A.R. Bij een practische doorvoering zullen dan ook vele hin dernissen te overwinnen zijn. De moei lijkheden liggen vooral op het terrein der persoonlijke tegenstellingen. Dat een samengaan van beide par tijen direct een groot stemmen-verlies op zou leveren is niet waar. Er zijn ook vele kiezers, die zich ergeren aan de verdeeldheid en daarom hun stem aan één van beide partijen onthouden. Voor het klimaatverschil tussen A.R.P. en C.H.U. zal men open oog moeten hebben. Het gaat hier niet alleen om grotere of kleinere prin cipiële verschillen, maar bovendien om twee partijen, die in sociologisch en sociaal-psychologisch opzicht een aanmerkelijk ander karakter bezit ten. Het is één van de grootste ver diensten van het Reorganisatie-rap- port der A.R.P., dat men deze be zwaren niet miskend heeft. Jhr De Geer achtte het onjuist om op elk terrein christelijke organisaties te stichten. Deze zijn alleen daar ge wenst, waar de Christelijke geloofs overtuiging direct in het geding komt én men deze tot gelding moet bren gen. Zijn we voor een bepaald terrein - zoals dat van de staatkunde! overtuigd van de noodzakelijkheid van christelijke organisatie, dan moeten we er ook ernst mee maken. Dat wil ondermeer zeggen: ons niet opdelen in Ingezonden Mededeling (Adv.) LM Waarnemend-hoofdredacteur Prof. Dr J. J. de Jong Medewerkers: J. A van Bennekom, Middelburg; Ds W. C. van Burgeler, Kruiningen; A. I. Catsman, Aardenburg; Ds D J van Dijk, St. Annaland; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Billissen, Terneuzen; Ds J. Karelse Goes; Ds J. Kwast, Vlissingen; J. Laport Goes; J. Lodder, Vlissingen; J. Moli, Vlissingen; K. C. van Spronsen, Goes; A. H. S. Stemerding, Souburg; R. Zuidema, Goes. NIET ONBERADEN. De jongeren op deze conferentie hebben zich zeker niet gestort in een eenheidsroes. De bezwaren werden er wel degelijk onderkend. Men vroeg naar een gesprek tussen de Herv. en Geref. Kerken, omdat hier een stuk verschil tussen A.R.P. en C.H.U. ligt. Maar men verlangde even zeer naar een politiek gesprek tussen de Hervormden onderling, want ook daar heerst misverstand en onwil dm elkaar te begrijpen. De slotconclusie was: Laten A.R.P. en C.H.U. in ieder geval een eerlijk gesprek openen, waarbij de C.H.U. niet immer een afwachtende houding aan kan blijven nemen. Formulering van beginselen en doeleinden in een taal, die aansluit op deze tijd. Meer openheid voor het verlangen van de jongeren om mee te praten in dat ge sprek. Gerust enige risico aanvaarden bij het opruimen van hindernissen. Besloten werd om aan het Hoofd bestuur der C.H.U. te verzoeken een commisie uit eigen kring te benoe men, die ernstig zou moeten ingaan op de verschillende suggesties uit het Reorganisatie-rapport der A.R.P. De heer H. R. van de Ridder te Utrecht, de tweede spreker van deze conferentie, handelde over: „De tegen woordige jeugd en de zedelijkheid”. landse gasten en genodigden aan boord. Doch deze miniatuur vloot schouw vermocht de sfeer op de vlag getjesdag niet in betere banen te lei den. Tegen de verwachting van sommi gen in bleef het rond de haven rus tig. Groepjes vissers kuierden on verschillig langs de loggers en luis- derden zonder interesse naar een he raut, die opgewekt afkondigde, dat dit „grote feest van de 50-jarige ha ven met uitzonderlijke luister moest worden gevierd” Ook in IJmuiden wilde het feest niet geheel lukken. Duizenden hebben de vlaggetjes-optocht voorbij zien trek ken en in de namiddag en de avond speelden twee Velsense muziekkorpsen bij de haventerreinen en werden gym- nastiekdemonstraties gegeven door de Christelijke gymnastiekvereniging. La ter in de avond ontstak men de schijn werpers op de vloot. In Vlaardingen hebben vele duizen- MIDDELBURG, 21 Mei. „De deze week ontstane Kabinetscrisis is voor een zeer groot gedeelte te verklaren uit het groeiend ongenoegen bij de socia listische Tweede Kamer-fractie over het beleid van het Kabinet, dat te weinig socialistisch zou zijn. Het is een unicum in onze parlementaire geschiedenis, dat een fractie in gesloten rij haar eigen ministers naar huis zendt en het is wel bijzondere aandacht waard, dat daarbij ook dr Drees is, de man, die bij de laatste verkiezingen als „vader Drees” werd voorgesteld en als een socia list pur sang”. Dit zei vanmiddag het AR-Kamerlid, de heer H. van Eijsden naar aanleiding van hem gestelde vragen in de jaarvergadering van het Pro vinciaal Comité met de afgevaardigden der AR Kiesverenigingen in de Sociëteit „De Vergenoeging” te Middelburg. De heer Van Eijsden stak niet onder stoelen of banken, dat de beslissing voor de AR-fractie bijzonder moeilijk was geweest. Krachtig pleitte de frac tie voor een algemene huurverhoging van 10% met compensatie in het com plex van belastingmaatregelen. Toen de regering daartoe niet bereid bleek, moest niet alleen op het zakelijke wor den gelet, maar ook op de politieke consequenties. Deze nu moesten naar het oordeel van de AR prevaleren. „Indien er werkelijk een beginsel in het spel zou zijn geweest, dan zou de beslissing anders zijn uitgevallen. Maar het ging niet om een beginselkwestie, wel over de zakelijke vraag omtrent het gedeeltelijke dan wel een algemene huurverhoging’,’ zo zei de heer Van Eijsden. VLISSINGEN, 21 Mei. Zeer bin nenkort valt die voorlegging van het schetsplan voor de bouw van een nieuw Stadhuis aan de Raadsleden van Vlissingen te verwachten. Vandaag hebben B. en W. met de bijna voltal lige raad en de heren J. Mill en ir Geesink van de Dienst Gemeentewer ken, alsmede het hoofd der Afdeling Financiën een bezoek gebracht aan Den Haag, waar het Nieuwe Stadhuis en het nieuwe gebouw der B.P.M. be zichtigd werden. Men wilde zich hier door eens op de hoogte stellen van de mogelijkheden die de moderne bouw biedt. Vooral het gebouw der B.P.M. trok bijzondere belangstelling daar hierin een systeem is toegepast van losse tus senwanden. Bovendien heeft dit ge bouw een systeem dat men eveneens gaarne wil toepasen in het nieuwe stadhuis, n.l. een wat smalle raam- breedte, waardoor echter het gebouw een sterke opgaande lijn krijgt! In het gebouw der B.P.M. werd ver der de grote rijwielbergplaats (voor ca. 2000 rqwielen!) bezichtigd. Deze bergplaats is ondergébracht in een kelder van het gebouw en ook bij de bouw van het nieuwe Stadhuis wordt gedacht aan het onderbrengen van een ruime rijwielstalling in de kelder! De inwoners van Vlissingen zullen LONDEN, 22 Mei. Het Tsjecho- slowaakse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft meegedeeld, dat een em ployé van de Franse ambassade in Praag op 18 Mei gearresteerd is, ter wijl zij een tegen de (Tsjechoslowaak- se) staat gericht document en spion- nagepapieren in ontvangst nam. De gearresteerde is de 29-jarige Yvonne Gossart. Yvonne Gossart zal zo spoedig mo gelijk uit het land moeten vertrekken. De Westelijke mogendheden stellen opzettelijke onredelijke eisen ten aan zien van de plaats en de duur van de conferentie, aldus dit commentaar, dat in Westelijke kringen in Moskou enig opzien heeft gebaard. De „Prawda” zei, dat minister Fos ter Dulles het „dwaze voorstel” had gedaan, dat op de conferentie op het hoogste niveau de „kwestie van her stel van oude regiems in de nieuwe de mocratieën en verbod van communis tische progressieve bewegingen in ka pitalistische landen zou worden be sproken. HAARLEM, 21 Mei. Na 27 zetten heeft Keiler de 10e partij in de twee kamp Keller-Laros om het persoonlijk damkapioenschap van Nederland ge wonnen. Hij is daardoor kampioen ge worden. Dit is de dertiende keer dat Keiler deze titel heeft behaald. I allerlei aparte kringen. I Overal is een streven naar eenheid I merkbaar, behalve onder de Protes- tanten I Over het samengaan tusen C.H.U. I ienfA-R-P- zal nog wel een mensen- I leeftijd, heengaan, zo meende een dis- II ™ssieleider. „Laten we die mensen- I leeftijd in dit geval dan wat bekorten” (Van één onzer verslaggevers) 00STERHOUT, 21 Mei. De Federatie van Christelijk-Histori- iche Jongerengroepen heeft in het vacantie-centrum „Katjeskelder’ te Oosterhout tijdens een geanimeerde conferentie de vraag besproken van eenheid der protestantse Christenen. Uitvoerig en openhartig hebben de jongeren gesproken over de samenwerking tussen de A.R. en de C.H. Als resultaat van deze geslaagde conferentie besloot men aan het hoofdbestuur der C.H.U. te verzoeken een commissie uit eigen kring te benoemen, die ernstig zou moeten ingaan op de verschillende sugges ties uit het Reorganisatie-rapport van de A.R.P. mr L. E. de Geer van Oudegein. was het snedige antwoord van Jhr De Geer, „want er mag niet te veel tijd meer overheen gaan”. Het is bar en boos om te moeten constateren, hoeveel misverstand en onwil er bestaat tussen de leden van beide partijen. Laten we nu eens eerlijk en oprecht beginnen met het leren verstaan van elkanders taal. Laten de jongeren de moed opbren gen om zich te ontworstelen aan vermeende mentaliteitsverschillen, die in deze tijd niet nodig zijn. La ten zij de kracht opbrengen om te DEN HAAG, 22 Mei. ..Ik acht het J "nid mel ’s lands belang, dat de reüe basis, waarop de Regering steun- ,,2e week een breuk heeft gekre- i acht het ook zeer in strijd met anus belang, dat als gevolg van de- ?i„„cris‘s een onvermijdelijke vertra- g 'atrcedtin de totstandkoming van dan., be anSrijke voorzieningen (oude- "^voorziening), die dringend om «enng vra«en”. Aldus heeft de ‘Zuter van de tweede-Kamerfractie KVP, prof. C. P. M. Romme a “->» v°or de radio gezegd. r de strijd, die tussen de richting nasA®!! de richting Vos in de PvdA mï n n getreden zei prof. Rom- aflónn e antiek van ons land zal door »Kt, >Van deze verdere nog niet uit en de n strijd tusscn de groep Drees Paalrt ~°ep V°s nog niet worden he 's lan’amaa^ voor de ontwikkeling van strik! ,.Vaken is de uitslag van deze larie p de,aard van de zaak van be- “loeten VZal’ floe dan °°k een einde de Bra,.*?°?en aan het wankelen, dat ’I lerni™ *1® s“eialistische politiek nu 6 Ultne tijd vertoont”. I Uitgave: I Zeeuwsch Dagblad” I Giro «74289. Lofdkantoor: Goes, L. Vorststr. |’Vi 2438 (b.g.g. voo- redactie K voor advent, enz. 2970), Intoren: Vlissingen: Nieuwstr. r’relef 326; Middelburg: Korte "iktr 35. Tel. administratie I redactie 2347; Ter- Dijkstraat 26-28. Exploitatie: ^terbaan &^Le Cointre N.V., 32 Mei. Toenemende het eer«S- Plaatselijk wat regen, land. iw’5 pet Noordwesten van het ^'nde/koud6 ^u^dwesteDjke wind. Op. en DinSdaE °"llergang van Zon en Maan: H Maan rZün„ op 4.33 u., onder 20.42 °P 6.53 u., onder 23.39 u. - ^8* DJAKARTA, 21 Mei. Volgens het in Medan verschijnende dagblad „Pa triot” zouden de Nederlandse arts dr Schiphorst en zuster Adrie Israil, die op 22 Februari 1953 tijdens een wan deling buiten Brastagi spoorloos ver dwenen zijn, ergens in Midden-Atjeh zijn gesignaleerd. Zij zouden daar als medische krachten werkzaam zijn voor de rebellen. De dokter en de zuster maakten op de bewuste dag buiten Brastagi een wandeling en waren het laatst gesignaleerd door de bevolking, toen zij in de richting van de Gunung Sibajak wandelden. De politie, die nasporingen verrichtte, vond enige sigarettenpeukjes, maar verder geen spoor. „Patriot” maakt thans melding van een militair radiogram, dat op 10 Fe bruari 1955 was opgevangen en dat afkomstig zou zijn uit Takengon, waarin wordt vermeld, dat de beide vermisten door patrouilles in Midden- Atjeh waren waargenomen. Verder zou een brief zijn onderschept, waarin de zuster aan een verpleger in Ka- bandjahe verzocht aan haar familie in Nederland te schrijven, dat zij het goed maakt en op een weerzien hoopt. Verder vermeldt het blad nog een mededeling van een man, die aan de benden wist te ontsnappen en die ver teld zou hebben, dat hij tijdens zijn ge vangenschap was verpleegd door een Europese dokter en een Europese ver pleegster. MOSKOU, 22 Mei. In een hoofd artikel in de „Prawda”, het orgaan van de Russische communistische partij, is vandaag ernstige critiek geleverd op de houding van Engeland en Amerika ten aanzien van een vier-mogendhe- denconferentie op het hoogste niveau. In een eerste commentaar sedert de Sowjet-Unie verleden week instemde met plannen voor een dergelijke con ferentie beschuldigde het blad de Wes telijke leiders ervan, dat zij het denk beeld van onderhandelingen op het hoogste niveau misbruiken voor diplo matieke manoeuvres en verkiezings campagnes in Engeland.

Zeeuwsch Dagblad | 1955 | | pagina 1