nieuwe Verkiezingen, reconstructie of formatie op Celebes Vijfhonderd burgers gedood bij gevechten Zuid-Slavië en Sowjet-Unie zullen onopgeloste problemen Bespreken Chef van de Griekse generale staf Maandag naar Belgrado I naar Lai en weer Minister Algera de Biesbosch Nederlandse haringvloot vaart Maandag niet uit „heeft hoop’1 kabinetscrisis nog niet in zicht Eind van van Generaal Ely wil aftreden Molotof naar San Francisco Spoorwegstaking dreigt in Engeland K.V. P. alleen voorstandster vervroegde verkiezingen Experimenten in Waterloopkundig laboratorium Christelijke Bedrijfsgroepencentrale keurt de actie sterk af Troepenverplaatsing de aanleiding? Autobotsing te Bergen op Zoom Twee personen gewond M I f PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND 7 a 8 Modern georganiseer den zetten staking voort DE BILT ZEGT: Aanhoudend koud Benden van Kahar Muzakkar vallen aan Vervroegde verkiezingen? Maar hoe? Geen invloed op Balkanbondgenootschap n O-»5 ■o L ZEEUWSCH DAGBLAD lie JAARGANG No. 8093 J. J. de Jong Waarnemend-hoofdredacteur Prof. Dr 2009. (ZIE PAGINA 2) op vrije voeten gesteld. (C. op de betrekkingen tussen Zuid-Slavië ener- en zijn Balkan-bondgenoten ZATERDAG 21 MEI 1955 Directeur: JACQ DE SMIT situatie in zijn partij in ogenschouw gaat nemen. In ieder geval is het dui delijk, dat de socialisten eerst zelf pre cies moeten weten wat zij willen voor er zaken gedaan kunnen worden. De heer Drees heeft ieder commentaar op zijn laatste bezoek bij de Koningin ge weigerd. Een reconstructie van het kabinet zal stellig niet gemakkelijk zijn. In de eerste plaats niet omdat het huurpro- bleem in een kabinet op brede basis op dit moment niet gemakkelijk op te lossen is, maar ook niet omdat de K. V.P. niet bereid zal zijn minister Witte te laten vallen. De formatie waarvoor wij nu staan kan weleens moeilijk zijn. En als vele pogingen mislukken dan komen wij toch weer te staan voor de vraag of er geen verkiezingen uitge schreven moeten worden. Maar eerst is het wachten op een formateur of een informateur. Dan ko men de kaarten wel duidelijker te lig gen. VEROORDEELD De afdeling Katwijk van de Chris telijke Bedrijfsgroepencentrale heeft hedenavond vergaderd. Het hoofdbe stuurslid de heer C. van der Wal In verband met de kabinetscrisis maakten gisteren de fractievoorzitters van de A.R., V.V.D., C.P.N., K.N.P., C. H.U., Staatk. Ger. hun opwachting bij H.M. Koningin Juliana. Onze foto toont de fractieleiders op de trappen van het paleis. V.l.n.r. Welter (K.N.P.), Oud (V.V. D. ), Ds Zandt (St. Ger.), Gortzak P.N.). DE BILT, 20 Mei. Wisselende be wolking met enkele regen- of hagel buien. Overwegend matige Westelijke wind. Aanhoudend koud weer. NEW YORK, 20 Mei Molotof, de Russische minister van Buitenlandse Zaken, heeft Vrijdag de secretaris- ge neraal der V.N., Hammarskjoeld, me degedeeld, dat hij aan het hoofd zal staan van de Sowjet-Russische dele gatie naar de bijzondere zitting van de algemene vergadering der V.N., die van 20 tot 26 Juni in San Francisco, ter herdenking van de tiende verjaar dag der volkerenorganisatie,- zal ge houden worden. Tot dusver hebben 26 ministers van Buitenlandse Zaken de uitnodiging van Hammarskjoeld, om hun land op de 1 co te vertegenwoordigen, aanvaard. men, niet gerekend de verliezen bij de guerilla’s, die volgens het blad onder de persoonlijke leiding van Kahar Muzakkar staan. Volgens het blad omvat de bende van Kahar Muzakker thans vijf batal jons, waarbij inbegrepen die van vijf andere benden. De gevechten speelden zich af tussen de volgelingen van Ka har Muzakker en een soort dorpsmili- tie, genaamd „Amma Toa”. Deze ge vechten duurden drie dagen en eindig den pas, toen een legerafdeling van een nabije post werd aangevoerd. Vijf honderd leden van de „Amma Toa” werden gedood. De verliezen van de bende zijn onbekend. De aanval vari Kahar Muzakker was gericht op de plaats Kadjang, welke het centrum is van de Amma Toa. De benden verniel den 7 bruggen en staken een -koffie- pakhuis, een rubberpakhuis en 2 auto bussen in brand. Blijkens berichten van „Tindjauan” houdt de onrust voor een deel verband met het verplaatsen van troepen. Toen een bataljon uit de plaats Borongrap- poe werd teruggetrokken, stroomde een groot aantal vluchtelingen naar Bulukumba, uit vrees voor terreur van de bende. Deze mensen moesten een onderdak vinden in ruimtes onder de op palen gebouwde huizen, waar bij vloed het water stroomt. Ook in Sind- jai is de onrust blijkens deze berich ten gestimuleerd door het feit, dat le gerafdelingen wegtrokken en op dat ogenblik de vervanging nog niet was aangekomen. Sowjet-Unie. „Voor zover mij bekent, heeft de Turkse regering niet om een dergelijke opheldering verzocht”, ant woordde hij. In antwoord op de vraag of Zuid- Slavië in de besprekingen de Sowjet- Unie om schadeloosstelling zou vragen voor de schade, aan de Zuidslavische economie berokkend door de Sowjet- Rtjssische blokkade, die werd inge steld nadat Joego-Slavië, in 1948, uit de Kominform was getreden, ant woordde Draskovitsj dat een „reeks onopgeloste vraagstukken” zal worden besproken. Hij voegde hieraan toe dat hieronder „verschillende economische problemen en vraagstukken betreffen de verbindingen e.d.” vielen, doch hjj wilde geen verdere bijzonderheden ge ven. SAIGON, 20 Mei. Volgens het Fran se blad „France Soir” heeft de Franse opperbevelhebber in Zuid-Vietnam, generaal Ely, Parijs dringend verzocht hem terug te roepen. Franse ambtena ren in Saigon zeiden, dat sinds de ont ruiming van Haiphong krachtens de accoorden van Geneve, de, Indochinese kwestie van louter politieke aard is en dat de generaal niet verwachtte nog lang te blijven met het oog op zijn me ningsverschillen met eerste minister Ngo Dinh Diem. Naar Reuter verneemt heeft gene raal Ely erin toegestemd, dat de Franse troepen uit Saigon worden teruggetrokken. In de stad werden Franse troepen bijeengebracht voor de bescherming van Franse levens en eigendommen gedurende de ge vechten. Sindsdien zijn vele eenhe den vertrokken, doch er bevond zich nog altijd een aanzienlijke troepen macht in de stad. De Vietnamese oud-minister van voorlichting, Tran van Tuyen, die be kend staat als een tegenstander van de door de Amerikanen gesteunde pre mier Diem, is vandaag in hechtenis ge nomen. Hij is de belangrijkste nationa list, die sedert de beëindiging van de gevechten te Saigon werd gearres teerd. Tran van Tuyen verzette zich tegen de dictatoriale bevoegdheden, die premier Diem aan zich heeft ge- trokken. De oudminister is evenwel herdenkingszitting te San Francis- vijf en half uur na zijn arrestatie weer Draskovitsj kon ook niet medede len wanneer de Sowjetrussische dele gatie, waarvan, als gemeld, onder meer partijsecretaris Chroetstsjef, premier maarschalk Boelganin en vice-premier Mikojan deel uitmaken, te Belgrado zal aankomen. LONDEN, 20 Mei. De vakbond van de machinisten en stokers van de Britse spoorwegen heeft aangekon- digd, dat 28 Mei, twee dagen na de verkiezingen, een staking zal komen. De vervoerscommissie, die de genatio naliseerde spoorwegen beheert, is op de hoogte gesteld. Het vakverbond heeft 70.000 leden. Als de staking gehouden wordt zul len de Britse spoorwegen in een week tijds vrijwel tot stilstand ge komen zijn. De staking heeft ten doel looneisen kracht bij te zetten. De machinisten en stokers wensen het verschil in het salaris gehand haafd te zien, echter door verhoging. jui Eindhoven wordt hard gewerkt aan de totstandkoming van de huisjes en het slot Bommelslein, welke in Marten Toonders Rommeldam in Ois- terwijk (Nrd. Brabant) komt te staan. Kinderen kunnen hier in Juli kennis maken met de helden uit de bekende stripverhalen. Onze foto toont de werkplaats, waar het stripdorp in zijn geheel gebouwd wordt. Bommelstein (boven achtergrond) en een in aanbcuw zijnde „pre fab” gebouwtje. Onderaan: De laatste hand wordt gelegd aan het pclitiege- bouw annex bajes. DJAKARTA, 20 Mei. Grote onge rustheid is ontstaan in het stadje Sind- jai, ongeveer 95 km ten Oosten van Makassar gelegen, sinds geruchten de ronde doen, dat Kahar Muzakker met zijn benden op slechts 10 km van de stad af staan. Dit werd medegedeeld aan de pers in Makassar door het dis trictshoofd van Sindjai, Laode Hibali, die met een militair convooi uit Ma kassar aankwam. Hij begaf zich direct naar de gouverneur in Makassar om verslag uit te brengen over de situatie. Intussen beschrijft het te Makas sar verschijnende dagblad „Tindjau an” hevige gevechten, die zich heb ben afgespeeld in het gebied van Bonthain, in Zuid-Celebes, nabij Kadjang. Hierbij zouden minstens 500 burgers om het leven zijn geko- lin kennis heeft kunnen nemen van het A.R.-standpunt. vinden voor het huurprobleem? Dat zal hem niet gemakkelijk val len. Want zodra het woord huurverho ging valt, zeggen de socialisten afro ming. Nu is het probleem der afro ming in de toekomst wellicht niet on oplosbaar, maar de wonden zijn op dit moment nog te vers, om te doen of er de afgelopen dagen niets is gebeurd. Het kan wel zijn, dat dr Drees de hele Abonnementsprijs ƒ0.47 per week, 2.p. maand, 5.85 p. kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 22 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 et. per woord De Sowjetrussische regering heeft de secretaris-generaal van de Ver. Na ties doen weten, dat zij deel zal ne men aan de internationale conferentie over atoomenergie, die in Augustus te Genève gehouden wordt, aldus meldt het Russische persbureau Tass. WERKENDAM, 20 Mei Vanmid dag heeft de minister van Verkeer en Waterstaat, mr J. Algera, vergezeld van de directeur-generaal van de; Rijkswaterstaat, ir A. G. Maris en de hoofdingenieur van de Rijkswaterstaat ir M. de Bruijn, in gezelschap van de burgemeester van Werkendam, de heer J. de Bruijne, een bezoek ge bracht aan de Brabantse Biesbosch. Dit bezoek werd gebracht naar aan leiding van de schade, ontstaan aan verschillende polders en aan onge veer 300 ha bouwland, bezaaid met di verse landbouwgewassen, tengevolge van de storm en het hoge water van j.l. Woensdag. Het gezelschap bezocht enige polders en bezichtigde ook de stand der werkzaamheden bij de her stelling van de kaden van de in De cember 1954 ondergelopen polders. Medewerkers: J. A. van Bennekom Middelburg; Ds W. C. van Burgeler, Kruiningen; A. I. Catsman, Aardenburg; Ds D. J. van Dijk, St. Annaiand; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huiissen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; Ds J. Kwast, Vlissingen; J. Laport Goes; J. Lodder, Vlissingen; J. Moii, Vlissingen; K. C. van Spronsen, Goes; A. H. S. Stemerding, Souburg; R. Zuidema, Goes. BERGEN OP ZOOM, 20 Mei. Om streeks drie uur vanmiddag zijn op de Tholenseweg verscheidene auto’s op elkaar gereden. Een der bestuurders en mej. Deurloo werden daarbij vrij ernstig aan het hoofd gewond. Laatst genoemde liep bovendien een lichte hersenschudding op. Dr Duinker uit Tholen verleende eerste hulp. Een zandauto van de firma H. J. Geers uit Steenbergen wilde vanaf de grote weg de Noorderkreekweg inrij den, waarvoor de bestuurder de rich tingaanwijzer uitstak. De bestuurder van de kolenauto van de firma Zwa- gemakers uit St Maartensdijk, die vlak achter de eerste wagen reed, had dit opgemerkt. Maar daar achter kwam de bestelauto gereden van de fa Troost en Go uit Lekkerkerk, bestuurd door de heer A. Deurloo uit Oud-Vosse- meer. Deze reed met grote snelheid en probeerde door een zwenking naar links nog een aanrijding te voorko men. Dit gelukte evenwel niet meer. Eerst reed de wagen tegen de zand auto, daarna tegen een lichtmast, waar de wagen tot stilstand kwam. Door de kortsluiting, die ontstond, zat een deel van de inwoners zonder licht. De bestelauto werd zwaar be schadigd. en Turkije anderzijds”. Draskovitsj voegde hieraan toe dat de chef van de Griekse generale staf, generaal Dovas, Maandag a.s. te Bel grado zal aankomen, waar hij gast zal zijn van de Zuidslavische generale staf. Buitenlandse waarnemers zijn van mening dat Dovas’ aanwezigheid te Belgrado gedurende de Zuidslavisch- SoWjetrussische besprekingen de na druk zal leggen op het voornemen van Zuid-Slavië, om daadwerkelijk met zijn Balkan-bondgenoten te blij ven samenwerken. Draskovitsj werd een vraag gesteld omtrent buitenlandse persberichten, volgens welke Turkije Zuid-Slavië om opheldering zou hebben verzocht i.v. m. de komende besprekingen met de Het bestuur van de bond heeft ver slag gedaan van de onderhandelingen, zoals deze in het laatste stadium zijn gevoerd. Voorts deelde het het bin dende besluit van het College van Rijksbemiddelaars mede, welk besluit verontwaardiging wekte onder het ge hoor. De vissers toonden wel waardering voor het feit dat het door de Stich ting van de Arbeid voorgestelde ad vies inzake het uurloon door het Col lege van Rijksbemiddelaars was over genomen, hoewel dit uurloon reet zo danig is als de vissers eisen. De grief van de vissers gaat echter voorname lijk uit naar het garantieweekloon dat bepaald is op een 48-urige werkweek. Het bestuur heeft de vergadering medegedeeld dat geen enkele actie, van welke aard ook, de beschikking van het College van Rijksbemiddelaars kan wijzigen. VLAGGETJESDAG Wel besloot men medewerking te verlenen aan de op Zaterdag (van daag) te houden vlaggetjesdag in Scheveningen. Verder was men ontstemd over de wijze waarop het College van Rijks bemiddelaars zijn besluit bekend had gemaakt. Steeds weer, zo werd voorts gezegd, komen de reders enige weken voor vlaggetjesdag met hun voorstellen. Daardoor ontstaan de moeilijkheden steeds rondom deze dag. Het komende jaar zullen de reders tijdig b.v. op 31 December a.s. met hun voorstellen moeten komen, anders zal er op de komende vlaggetjesdag niet worden gevaren, aldus de mededeling ter ver gadering. (Van onze parlementaire redacteur) ’s-GRAVENHAGE, 20 Mei Vandaag ia het een drukke dag ge weest voor H.M. de Koningin. In het paleis aan het Lange Voorhout heeft zij nu a^e fractievoorzitters ontvangen, tot de communist Gortzak toe, die zonder schroom, gemutst met een alpinopet, de zware paleis deuren voor zich zag open gaan. In tegenstelling met de verwachtingen was dr J. Schouten de laatste fractievoorzitter, die zijn opwachting maakte. In de ochtenduren vergaderde de A.R.-fractie, zodat de Konin gin - De situatie is nog allerminst dui delijk. Het forum van de fractie voorzitters is gebruikelijk. De specu laties waren echter niet van de lucht, toen later in de middag bleek, dat ook staatsraad mr J. R. H. van Schaik, oud-minister, oud-voorzitter van de Tweede Kamer en minister van Staat en de demissionnaire mi nister dr W. Drees ten paleize wer den ontvangen. De heer Van Schaik behoort zo langzamerhand tot de vaste adviseurs bij kabinetsforma ties. Zo kan men zijn bezoek dan ook wel uitleggen. De komst van dr Drees is echter raadselachtiger. Op welke wijze moet deze crisis vorden opgelost? Over deze vraag poesten alle fractievoorzitters en de adviseurs hun inzichten aan H.M. de Joningin kenbaar maken. Moet er ge jacht worden het afgetreden kabinet, j of niet gereconstrueerd, te laten te rugkomen of moet er aangestuurd yc.rden op een geheel nieuwe formatie rf op Kamerontbinding, die vervroeg- le verkiezingen inhoudt? Voor dit laatste is alleen de K.V.P. te vinden, (leze partij verkeert in de roes van de ledenwinst. Zij schijnt van oordeel te fijn, dat verkiezingen op dit moment iaar zeker geen windeieren zal leggen, ten zakenkabinet zou de periode tot leze vervroegde verkiezingen dan iventueel kunnen overbruggen. Maar iet is vandaag wel duidelijk gewor- len, dat de andere partijen er niets (oor voelen. Voor de Partij van de Arbeid is dit begrijpelijk. Zij staat er momen teel iets te gekleurd op. Het is niet aanlokkelijk de verkiezingsstrijd aan te binden in de wetenschap, dat alle andere partijen de tweespalt tussen socialistische ministers en Kamerle den terdege zullen uitbuiten. Neen, de P.v.d.A. zal de vervroegde ver kiezingen niet begeren. Behalve de K.V.P. zijn ook de andere partijen niet enthousiast over dit denkbeeld. Er zitten tal van technische bezwa ren aan. De verkiezingen moeten bin nen veertig dagen na de -Kamerontbin ding gehouden worden. Nu is het dui delijk, dat men in de vacantiemaanden geen verkiezingscampagne kan voeren, zodat men dus de verkiezingen niet voor eind September zal kunnen hou den. Dit natuurlijk als men van een normale verkiezingsactie uitgaat. En dat is zeker gewenst, nu het om zulke belangrijke vraagstukken gaat. Boven dien zou de begrotingsbehandeling daardoor wel eens tot Januari uitge steld moeten worden, hetgeen welis waar niet onmogelijk, maar stellig niet fraai is. De K.V.P. staat dus alleen in haar wens om spoedig, verkiezingen te houden. En dat betekent dat men de Komende dagen op de een of andere manier aan het formeren gaat. Uit het feit dat de aanwijzing van rormateur nog is uitgebleven, blijkt het niet eenvoudig is een uit- t 7? ™Passe te vinden. Een ex- - fijkheid is ongetwijfeld de si- ?e ,ln de P.v.d.A. Deze partij zit aan ,.e,n tegen een kabinetscrisis innJr-i Jken’ maar nioet ook nog de tegenstelling in haar eigen het in?en °Ptreffen. In dit verband is vmr,^1Jee>nkomt' Heeft dr Drees het weer gekregen de P.v.d.A. scherven de and “J111®11- Moet hij beginnen bij am te^^demissionnaire ministers, achten alsnog een oplossing te ’s-GRAVENHAGE, 20 Mei. Ongeveer 1200 vissers, leden van de Centrale Bond van Werknemers in het Transportbedrijf, hebben vanavond tijdens een bewogen vergadering in de Dierentuin te ’s-Gravenhage besloten .de actie voort te zetten. Zij zullen dus niet monsteren. Volgende week Vrijdag zal men opnieuw vergaderen. Het standpunt dat de vissers dan zullen innemen zal afhangen van de situatie zoals deze dan is. bracht verslag uit van de besprekin gen met de Stichting van de Arbeid en het College van Rijksbemiddelaars. Op deze besprekingen was het optre den van de Centrale Bond unaniem veroordeeld als te zijn in strijd met de normen van het georganiseerd over leg. Er werd aan herinnerd, dat door de partijen een bindend besluit was gevraagd, zodat aan de genomen be sluiten uitvoering had moeten worden gegeven. Men vreesde, dat er moet worden gegraaid en indien gelegen heid wordt gegeven tot monsteren, er ook gemonsterd moet worden. Met algemene stemmen werd het beleid van het hoofdbestuur van de Christelijke Bedrijfsgroepencentrale goedgekeurd. NIEUW DELHI, 20 Mei Volgens berichten, die te Nieuw Delhi worden ontvangen, heeft premier Tsjou en Lai van communistisch China ver klaard, dat zijn besprekingen met Krisjna Menon, de voornaamste Indi sche afgevaardigde bij de V.N., „zeer goed” gaan. Het overleg geldt de kwes- tie-Formosa. Tsjou en Lai zeide, even voor het begin van zijn laatste besprekingen met Menon, tegenover een corre spondent van de „Press Trust of India”, dat men de toekomst „hoop vol” tegemoet kan zien. Uitgave: h(inrt „Zeeuwsch Dagblad” I StichW1» G.ro 274289. I '„ofdkantoor: Goes, L. Vorststr. I 72438 (b.g.g. voo redactie ;’L voor adveri. enz. 2970), „inren: Vlissingen: Nieuwstr. ^Tnlef 326; Middelburg: Korte Lktr 35. Tel. administratie rtl. redactie 2347; Ter neuzen: Dijkstraat 26-28. Exploitatie: «terbaan Le Cointre N.V., Goes Mede werden in ogenschouw genomen enkele polders, waaraan nog geen her stelwerkzaamheden zijn verricht en die als gevolg daarvan dit jaar niet in cultuur zullen kunnen worden ge bracht. Enige belanghebbenden grepen de ze gelegenheid aan om er bij de minis ter op aan te dringen, spoed te maken met de watervrjjmaking van de Bies1* bosch. BELGRADO, 20 Mei. Branko Draskovitsj, hoofd van de Zuidslavische regeringsvoorlichtingsdienst, heeft Vrijdag te Belgrado op een persconferen tie verklaard dat de besprekingen, die de leiders der Sowjet-Unie van Zuid- Slavië te Belgrado zulen voeren, „in geen enkel opzicht invloed zuilen hebben Uit het feit dat de wel, dzt Weg u m... 'i

Zeeuwsch Dagblad | 1955 | | pagina 1