WESTERSTORM BEUKTE NEDERLANDSE KUST en Drieduizend jongeren bezochten Bondsdag te Arnhem H. M. de Koningin ontvangt adviseurs en fractieleiders w.a Dulles spreekt over keerpunt in geschiedenis. E 55 iJ •wSr weer aan Landerijen in de Biesbosch liepen onder; grote schade strandhuisjes ’ll Israël neemt wraak op Egypte Terechtstellingen in de Sowjet-Unie Storm vernielde Bondsdagtent li Grote Vier naar Zweden 18 Mei 1955: Amsterdamse scholen wegens koude gesloten van Mogelijkheid tot fusie met meisjes- bond wordt onder het oog gezien 1 Bondsdagen (pag. 3) Sport o Vreugde van Oosten rijk is besmettelijk. Mr Burger voor de radio: „Speculatie van Kabinet mislukt PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND 1 1 Een Russische nederlaag. Ds N. B. Knoppers Afscheid genomen van DE BILT ZEGT: Aanhoudend koud Rond de Kabinetscrisis Drie-jarig meisje in regenput verdronken '•C WillO Conferentie over Indo-China Volgend jaar Bondsdag te Groningen E® 'i Midden Juli of begin Augustus I M»® lik 1 ZEEUWSCH DAGBLAD jtichting (Pag. 5) lie JAARGANG No. 3092 (Pag. 2) 3 '’orden VRIJDAG 20 MEI 1955 Directeur: JACQ DE SMIT Abonnementsprijs 0.47 per week, 2.p. maand, 5.85 p. kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 22 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord Burgeler, Kruiningen; A. I. Catsman, Aardenburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Hniissen, Terneuzen; In de Woensdagnacht is de 61-jarige oud-politieman F. van Nieuwenhoven uit Tilburg om het leven gekomen tenge volge van gasverstikking. Vermoedelijk is de kraan van het gasfornuis blijven openstaan. Hoogwater Zaterdag 21 Mei.- Vlissingen 0.49 u. 2.07 m., 13.18 u. 2.33 m.Terneuzen: 1.18 u. 2.23 m., 13.47 u. 2.48 m. Wemeldinge: 2.38 u. 1.65 m., 15.10 u. 1.86 m. Zierikzee: 2.24 u. 1.40 m., 14.57 u. 1.60 m. ZAANDAM, 19 Mei. Het drie-jarig meisje Ada Weeteling uit de Verzetstraat te Koog aan de Zaan is vanavond door het houten dak van een regenput gezakt en verdronken. Het ongeluk gebeurde op het terrein van een oud boerderijtje, dat in de buurt van de ouderlijke woning stond. Hoewel het kind vrij snel werd gevonden, kon kunstmatige ademhaling niet meer baten. Het gezin Weeteling was slechts twee dagen geleden uitge breid door de geboorte van een jongetje. Het Westen weet nog steeds niet, waar om de Russen hebben toegestemd. Maar wel is zeker, dat de politiek van stand vastigheid en kracht vruchten begint af te werpen. Terwijl Dulles tot Eisenhower sprak, zei hij, dat de bijeenkomst van de Grote Vier zowel gevaren als kansen had. Het grootste gevaar was, dat de ver wachtingen zo hoog gespannen zou den worden, dat zij onmogelijk t<? ver wezenlijken zouden zijn. Waarnemend-hoofdredacteur Prof. Dr J. J. de Jong Medewerkers: J. A. van Bennekom, Middelburg; Ds W. C. van Ds D. J. van Dijk, St. Annaland; J. S. Hoek, Middelburg; Ds J. Karelse, Goes; Ds J. Kwast, Vlissingen; J. Laport Goes; J. Lodder, Vlissingen; J. Molï, Vlissingen; K. C. van Spronsen, Goes; A. H. S. Stemerding, Souburg; R. Zuidema, Goes. DE BILT, 19 Mei. Wisselende be wolking met enkele regen- of hagel buien. Matige tot vrij krachtige wind tussen West en Noordwest. Aanhou dend koud weer. Bovenstaande foto toont de leden van de regering, die na het besluit de vergadering van de Tweede Kamer te verdagen, hun zetels verlaten. Van links naar rechts zien wij de ministers J. G. Suurhof, ir H. B. J. Witte, J. v. d. Kieft, L. J. M. Beel, dr W. Drees, Zijlstra en S. L. Mansholt. AFSCHEID DS KNOPPERS Pas op het laatste moment kon be sloten worden, dat het afscheid van ds Knoppers in het Larixdal door gang zou kunnen vinden. Voorafge gaan door een drietal muziekcorpsen trokken de jongelui in lange rijen op naar het Larixdal, waar de Bonds voorzitter ds Knoppers hartelijk dankte voor zijn enorme activiteit in (Zie vervolg pagina 3) $3 RADIOREDE De voorzitter van de socialistische fractie, mr Burger, heeft Woensdag avond voor de radio een uiteenzetting gegeven over het standpunt, dat men innam bij hetgeen aan de Kabinetscri sis voorafging. De heer Burger zei, dat de vraag of er geen mogelijkheid van een minne lijke oplossing in het geschil tussen parlement en regering bestond tot het laatste ogenblik in het geding is ge- LONDEN, 19 Mei. Het Britse mi nisterie van Buitenlandse Zaken heeft een nota van de Vietnamese regering ontvangen, waarin de premier, Ngo Dinh Diem, de drie Westelijke mo gendheden uitn idigt om tezamen met Vietnam een conferentie te houden over de politiek ten aanzien van Viet nam. Naar Reuter te Londen verneemt is Groot-Brittannië voorstander van het houden van èen dergelijke conferentie. TEL AVIV, 19 Mei. Israëlische troe pen hebben Woensdagavond in het ge bied van Gaza een Egyptische voorpost bestormd en vernield als wraakneming voor het leggen van Egyptische mijnen aan de Israëlische kant van de demarca tielijn in dit gebied, waardoor Dinsdag een Israëlische auto werd vernield en drie Israëlische militairen om het leven kwamen. In een officiële bekendmaking in Tel Aviv werd Woensdag verklaard, dat de Israëlische troepen de bezetting van de post op de vlucht hadden gedreven en de Egyptische installaties hadden ver nield. Volgens een Egyptische militaire woordvoerder zijn ernstige verliezen toe gebracht aan Israëlische troepen, die Woensdagavond en Donderdagochtend in het gebied van Gaza aanvallen hadden gedaan op een Egyptische voorpost. MOSKOU, 19 Mei In goed inge- lichte Westelijke kringen in Moskou gelooft men, dat de conferentie van de Grote Vier op top-niveau niet voor midden Juli of begin Augustus zal kunnen beginnen. Naar verluidt heeft minister Molo- tof verleden week aan zijn collega’s voorgesteld de conferentie in Wenen te houden, doch het Westen zou dit voorstel hebben verworpen, omdat de bezettingstroepen Oostenrijk nog niet hebben verlaten. Molotof zou het Westelijke voorstel om in Zwitserland te vergaderen hebben verworpen, zo dat nu gedacht wordt aan Zweden als ne_traal gebied voor de vier-mogend- hedenconferentie, aldus verklaarde men in diplomatieke kringen in Mos kou. Sir Winston Churchill heeft Donderdag in een verkiezingstoespraak te Waltham stow (Londen) verklaard, dat de gevol gen van proeven met atoom- en water stofbommen tot de eerste dingen beho ren, die door de regeringsleiders van de grote vier moeten worden besproken. Hij zeide van zeer bevoegde wetenschappe lijke zijde de verzekering te hebben ge kregen, dat de tot dusver gehouden prpe- ven geen gevaarlijke gevolgen hebben. „Maar hieruit volgt niet, dat, indien de ze gang van zaken (proeven met water stofbommen) jarenlang voortduurt, de vermeerderde radioactiviteit niet scha delijk is”, zo zeide Churchill. HET HOOGTEPUNT. Toch was het hoogtepunt van zijn jong ste verblijf in Europa de ondertekening van het Oostenrijks Verdrag geweest. De grootste moeilijkheid was geweest, dat de Russen er niet aan konden den ken hun troepen uit Oostenrijk terug te trekken. Maar door voortdurende druk van het Westen hadden zij eindelijk ver klaard, hiertoe bereid te zijn. Wat in Oostenrijk was gebeurd, zo meende Dulles, zou dan ook een gewel dige neerslag hebben op de landen die nu nog door de Communisten zijn bezet. De vreugde van Oostenrijk zou besmet telijk worden. landse kust geen scheepsrampen afgespeeld. De kwetsbaarheid van de Bra bantse Biesbosch bij een getij hoger dan normaal, is Woensdagmiddag weer gebleken. Terwijl mén nog steeds bezig is om de bij de storm vloed van December 1954 doorgebro ken dijken van een aantal polders te herstellen, werd men Woensdagmid dag wederom verrast door een hoog tij, dat tal van moeilijkheden veroor zaakte. Het water bereikte een hoog ste stand van 2,5 m., hetgeen voor de tijd van het jaar zeer abnormaal ge noemd moet worden. Deze hoge vloed deed de „laag bekade” polder onderlopen. Bovendien echter drong het water binnen in enkele polders, waarvan de dijken hersteld worden en die in de meeste gevallen nog te weinig hoogte hadden. De omvang van de schade, die dit hogere tij in de Brabantse Biesbosch aangericht heeft, is op het ogenblik moeilijk te schatten. Maar wel staat vast, dat zij weer aanzienlijk is. gericht. In Scheveningen kwam het water tot tegen de boulevard te staan. Er is ernstige schade aange richt aan strandpaviljoens en -kios ken. Het meubilair was echter tij dig in veiligheid gebracht. Vele pa viljoens zijn door het water onder- mijnd. De schade, die nog niet kon worden geschat, is vrij groot. OP ZEE Ook op zee heeft het danig gespookt. Bij Texel heeft het Italiaanse s.s. „Rosam” moeilijkheden gehad. De sleepboot „Holland” trok het vaartuig een eind in zee, waardoor het in staat was op eigen kracht de reis te vervol gen. Woensdagmiddag om vijf uur strand de op de Hondsbossezeewering nabij PTten het Belgische s.s. „Limburg”. Het schip had de gehele middag al voor de kust van Bergen aan Zee en Kamperduin gedreven, maar een uit gevaren sleepboot kon geen verbin ding met het schip maken. De beman ning bleef aan boord. Het schip sloeg lek. De sleepboot „Hudson” verleen de assistentie. De samenkomst in Music Sacrum werd geopend door de bondsvoorzit ter, de heer H. Algra uit Leeuwar den, die de vraag, of men in staat en bereid is het vrije jeugdwerk voort te zetten, ook. al is er nog zo veel in de wereld dat ontmoedigt, met een vastberaden JA te willen beantwoor den. Prof, dr J. Waterink, hoogleraar aan de V.U., sprak vervolgens naar aan leiding van het aanstaande jubileum der V.U. Van ontzaglijke betekenis zeide hij het te achten, dat de V.U. gedragen wordt door het Calvinisti sche volksdeel. Een calvinistische uni- versiteit zonder volk is niet denkbaar, aldus spreker, die ook sprak over de n. am die de V.U. in de gehele we- - - i Elf zeelieden, waaronder de loods, zijn Woensdagmorgen door de red dingboot van Ramsgate in Zuid-Engc- land gered van het op de Goodwin- zandbanken vastgelopen Nederlandse kustvaartuig „Urmaje” uit Rotterdam. De 23-jarige opvarende Cor Schip per uit Eindhoven speelde een held haftige rol bij de redding. Hij schoot uit de hand acht raketten af, hoewel hij bij de eerste reeds een brandwond aan een van zijn handen opliep. Met deze raketten wist hij de aandacht op het in nood verkerende schip te ves tigen. De stuurman van het schip kon op het laatste nippertje worden gered. Hij werd nog door twee van de zeven opvarenden van de reddingboot ge grepen. Voor de kust van Oost-Engeland is het 1145 ton metende Turkse schip „Zor” vergaan. Vijf bemanningsle de--, die aan boord waren gebleven tot het laatste ogenblik, nadat reeds zeven anderen het vaartuig hadden verlaten, trachtten tevergeefs de I „Zor” te redden door het overboord gooien van een gedeelte van de la ding timmerhout. Alle opvarenden zijn evenwel nog bijtijds gered. MOSKOU, 19 Mei. In de Sowjet- Unie zijn drie „Turkse spionnen” ter dood veroordeeld en terechtgesteld, aldus meldde Tass Donderdag. Toen de man nen, voormalige Sowjet-burgers, werden gearresteerd, trof men vuurwapenen van buitenlandse makelij, een Amerikaanse radiozender en een code voor contact met de Turkse geheime dienst aan. Het: drietal werd ter dood veroordeeld wegens verraad, aldus Tass. WASHINGTON, 18 Mei. De recente gebeurtenissen op het we reldtoneel kunnen een keerpunt be tekenen in de wereldgeschiedenis. Dit heeft de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, John Fos ter Dulles voor de Amerikaanse radio en televisie gezegd. Hij bracht in de werkkamer van President Eisenhower verslag uit over de be sprekingen van de vorige week in Parijs. „Wat de vorige week gebeurde was voor een groot deel het gebeuren van dingen, waarop wij gehoopt hadden”, zo zei de minister. Het was een zware strijd geweest Duits land samen met Frankrijk en andere lan den In de Westelijke Verdedigingsge- meenschap te verenigen. Want Rusland zette alles op alles om de bekrachtiging van de Verdragen tot herbewapening van West-Duitsland te verhinderen. Maar het gelukte, en de uiteindelijke goedkeuring van de overeenkomsten was dan ook de grootste diplomatieke neder laag van Rusland in de laatste jaren. Uitgave: „Zeeuwsch Dagblad” Giro 274289. L0fdkantoor: Goes, L. Vorststr. jo Tel. 2438 (b-S-g- voo" redactie ..ij voor advent, enz. 2970), interen: Vlissingen: Nieuwstr. •a Telef- 326; Middelburg: Korte Lrdstr. 35. Tel. administratie ;Mg Tel. redactie 2347; Ter- neuzen: Dijkstraat 26-28. Exploitatie: vsterbaan Le Cointre N.V., Goes OOK ELDERS Ongeveer 500 ha oeverlanden van het Meppelerdiep tussen Zwartsluis en Meppel zijn vannacht overstroomd. De grote toevloed van water uit Drente deed het Meppelerdiep zo hoog stijgen, dat het nabij Zwartsluis vannacht over de dijk stroomde. Het ondergelopen gebied is voor het grootste deel hooi land, waarop echter kunstmest en ge wone mest was gebracht, zodat het voor de boeren hier een stevige scha depost dreigt te worden. In de omgeving van Urk heeft de storm een onbemande laadbak van de Zuiderzeewerken op de dijk van de Noord-Oost-Polder doen lopen. De gol ven van het Ijsselmeer liepen zo hoog, dat zij zich bij tijd en wijle over het dijkvak stortten. Bij Ramspol liep het aanliggende gebied van het Kamperei- land onder water. Het vee, dat zich hier bevond, was reeds door de boeren in veiligheid gebracht. Ook het Zwarte Water trad buiten zijn oevers, zodat de landerijen tot aan de oude zeedijk blank kwamen te staan. Bij Genemui- den moest het pontverkeer enige uren "orden gestaakt. Er werden in dit ge bied windstoten van 110 km gemeten. STRAND-SCHADE Op het Bloemendaalse strand heb ben wind en water evenals in de an dere Noordzeebadplaatsen, danig huis gehouden onder vacantiehuisjes. Onge veer twintig tenten werden door het water weggeslagen. Het water kwam hier en daar tot aan de duinvoet. Enige tientallen huis jes waren reeds bewoond. Talrijke ei genaars hebben de oproep via de radio gedaan niet in de wind geslagen en njn naar hun bedreigde vacantiever- blijven o-ekomen. Op i?t IJmuidense strand heeft de V cterstorm vrij aangencht. Van l„i o-»- deelte van de zomerhuisjes woeien lukkig op enige afstand, waardoor er niet nog meer schade werd aan- weest. Omtrent de belastingverlaging bestond een grote mate van overeen stemming, aldus de socialistische frac tievoorzitter, al werd dan niet aan alle wensen voldaan. De P.v.d.A. had aarzelingen met betrekking tot de be lastingverlaging. Zo was zij van me ning, dat de hoogste inkomens er te gunstig af kwamen in vergelijking met de minder draagkrachtigen. De grootste en onoverkomelijke be zwaren waren echter gerezen tegen ’t huurbeleid van minister Witte. Hij bracht daarbij de kwestie van de huurbelasting weer ter sprake. Een van de grote bezwaren lag ook in het feit, dat betere arbeiderswoningen in de huurverhoging zouden worden be trokken, terwijl daartegenover geen compensatie stond. Hij meende, dat hiervan veel Amsterdamse arbeiders de dupe zouden worden. Hij vond, dat het prestige van het parlement in het geding kwam toen het Kabinet ging stellen, dat bij het verwerpen van de huurverhoging, ook de belastingverlaging niet zou door gaan en er bovendien werd gedreigd met een crisis. De speculatie van de regering, zo zei de heer Burger, is mislukt, met als gevolg de Kabinets crisis. ’s-GRAVENHAGE, 19 Mei. Vanavond is door het Kabinet van H.M. do Koningin een communique verstrekt, waarin wordt aangekondigd, dat Ko ningin Juliana in verband met de kabinetscrisis in de loop van morgen ten paleize Lange Voorhout te Den Haag de heren dr J. Schouten, H. W. Tilanus, prof, mr P. J. Oud, H. Gortzak, Ch. J. I. M. Welter en ds P. Zandt, resp. voor zitter van de tweede Kamerfracties van de A.R.-partij, de C.H.U., de V.V.D., de Communistische Partij, de Kath. Nationale Partij en de S.G.P. zal ontvan gen. Woensdag ontving de Koningin reeds de voorzitters van de Eerste en Tweede Kamer de heren mr J. A. Jonkman en dr L. G. Kortenhorst, alsmede de vice-president van de Raad van State, jhr mr F. Beelaerts van Blokland. Daarna kwamen ook de heren mr J. A. Burger en prof, mr C. P. M. Romme, voorzitter van de Partij v. d. Arbeid en de K.V.P.-fractie der Tweede Kamer hnu opwachting bij de Koningin maken. Woensdag heerste er reeds grote bedrijvigheid in de socialistische Kamerfractie. Men vergaderde in ’t gebouw van de Tweede Kamer, een bijeenkomst waarbij ook de demis sionaire socialistische ministers aan wezig waren. DE MIDDAGVERGADERING Tijdens de middagvergadering heeft in Music Sacrum prof. K. Dijk, hoog- 1' raar aan de Thelogische Hogeschool te Kampen en oud-voorzitter van de Boud, gesproken over: „De wachten de jeugd”. In zijn rede ging hij uit van de geweldige veranderingen, die zich in Je wereld voltrekken, de reac tie van de mens daarop en de weder komst van Christus. Wie alleen maar van atoombommen droomt, zo zei hij, en de Heere niet kent, krijgt nacht merries. Vier punten stelde spreker tenslotte op de voorgrond, n.l. dat men als wachtende jeugd begint met te luisteren naar Paulus’ vermaan, geen angstige jeugd is, reeds vroeg met verlangen leert uitzien naar Christus’ dag en dat de jeugd zich moet voor bereiden om haar Koning te ontmoe ten. In de Westerkerk sprak ds J. Over- duin te Veenendaal over dezelfde ma terie onder de titel: „Geen verkeerde conclusies”, terwijl drs O. Jager van Vrouwenpolder deze zaken besprak onder de titel: „De Koning heeft haast”. Middelburg, 19 Mei. Hoewel het ,‘et de stormschade in Zeeland nogal is '^gevallen, heeft de regelingscommissie «n de C.J.M.V.-Bondsdag evenwel een j.rote puzzle op te lossen gekregen. Om. reeks half vier in de nacht van Dins- 8 op Woensdag begaf de grote tent, ar.ln Plaats was voor 3000 bezoekers, ■- p op He speelweide van park „Too- 'wrt Cdt” ^as °Pgesteld, het. Alles was s in gereedheid gebracht om de be- ers erin te ontvangen. De masten he»P k a^’ ^et zeildoek scheurde, zodat Omheel niet meer te herstellen viel. *orrt *°rte termijn moest een oplossing •e ,?n gezocht en de mannen van de zelfii gSC0Irirnissie vergaderden nog die- in r,naallt' De oplossing werd gevon- ri-[(je redevoeringen werden zowel des Kerk nS als 's mid<iags in de Nieuwe gehouden, terwijl terzelfdertijd ■ieraal het ontspanningsprogramma Win afge'verkt in de veilinghal. De re- is- ^ommissie was echter ook niet jr'mtn had tevoren de tent tegen n'schade verzekerd.... ra 4 ARNHEM, 19 Mei. De Nederlandse Bond van Jongelingsverenigingen op Gereformeerde Grondslag heeft vandaag in Arnhem zijn 64ste jaarvergade ring gehouden. De belangstelling was hiervoor zo groot, dat men zowel Musis Sacrum, alsmede de Westerkerk en de Oosterkerk nodig had om de ruim 3000 jongens en meisjes te kunnen herbergen. Deze bondsdag droeg een bijzonder karakter door het afscheid, dat de duizenden jongeren namen van de tweede bondsvoorzitter, ds N. B. Knoppers te Hilversum, die Zaterdag a.s. met zijn gezin naar Canada zal vertrekken, waar hij in en rond Edmonton de kerk van Jezus Christus wil helpen bouwen. Dit massale afscheid vond des mid dags, tussen enkele regenbuien door, plaats in het schitterende Larixdaal. reld heeft en over het ieder jaar nog toenemende aantal studenten. Hij re leveerde de plannen voor de bouw en inrichting van een kliniek, waarmede 25 millioen gulden gemoeid is. Met ’t oog op de een-millioenenactie in het jubileumjaar der V.U. bond hij de jongeren op het hart mede te zorgen, dat de resp. aanslagen worden bereikt. In de Westerkerk sprak prof, dr J. F. Koksma naar aanleiding van het ju bileum der V.U. In de Oosterkerk deed nogmaals prof. Waterink dit. Ook de militaire vrienden en zij, die straks ’s konings wapenrok zullen aantrekken, werden niet vergeten. Zij werden toegesproken door lt.-kol. T. Biesma en maj. K. Bakker, die in hun speeches de jongens wezen op wat ’t betekent ook in het militaire leven ge tuigen te zijn van Christus en onder danen van Zijn Koninkrijk. Ook sprak burgemeester Matser een woord tot c'- jongeren. ’s-GRAVENHAGE, 19 Mei Men zou aan het weer niet zeggen, dat we ons in de tweede helft van de Meimaand bevinden. Het lijkt er eerder op of de winter al weer voor de deur staat. De temperatuur is niet hoger dan normaal genoemd kan worden in het begin van Maart. In Amsterdam zijn Woensdag de leerlingen van enkele scholen naar huis gestuurd, omdat in de lokalen de verwarming niet meer brand en de temperatuur te laag was om de lessen voort te zetten. Erger dan de kou was evenwel de zware storm, die in de nacht van Dinsdag op Woensdag en ook nog een groot deel van de Woens dag over ons land heeft gewoed. In de badplaatsen is grote schade ge leden, omdat de houten tenten, die reeds op de stranden zijn geplaatst, het zwaar te verduren kregen. Nog erger was het in de Brabantse Biesbosch, waar opnieuw een groot gebied is ondergelopen. Tevens zijn in de stormnacht een aantal schepen in moeilijkheden geweest, gelukkig hebben zich voor de Neder- veel schade het grootste ge naken weg, doch het water bleef ge-

Zeeuwsch Dagblad | 1955 | | pagina 1