Beperkte huurverhoging werd verworpen met 50-48 stemmen Radiografisch bestuurd vliegtuig Mr Bouman van Russische luchtmacht sterker dan men denkt Naar minister Luns Djakarta onderzoekt de „vlucht” Dolkstoot in de rug voor Hagelstenen als duiveneieren Toerwagen* rally Bouwvolume verdubbelen I Duitse pensioenen voor voormalige Oostfront strijders Moord te Montfoort berecht Centraal P-T*T\- laboratorium in gebruik gesteld DEN HAAG, 17 Mei Vanochtend is door minister Algera het nieuwe centraal laboratorium van P.T.T. te Leidschendam in gebruik gesteld. Zo als de minister zeide, heeft de ontwik keling der radio-telecommunicatie se dert 1930 researchwerk op grote schaal nodig gemaakt. De thans verkregen concentratie levert de meest economi sche werkwijze en een nauwe samen werking tussen de deskundigen en, wat ook belangrijk is, tussen de grote industrie en P.T.T. Boelganin heeft critiek op de zware industrie* Geen goede beurt Indonesië Rood-Chinat Amerika en Formosa* I I Senator Symington maakt zich ongerust WASHINGTON, 17 Mei. Senator Symington, een voormalig democra tisch minister van de Amerikaanse luchtmacht, heeft een senaatsondcr- zoek voorgesteld naar de krachtsver houding tussen de luchtstrijdkrachten van de Sowjet-Unie en die der Weste rse Staten. Bij is van mening, dat de Amerikaanse minister van landsverde diging Wilson een „volkomen onjuiste schatting” heeft gemaakt van de sterk te der Sowjetrussische iuehtmacht. PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND 1 I DE BILT ZEGT: Buiig en koud Instelling van speciale commissies f Mi - «lil F Kindje door paard gedood 1 W A ATOOM-ONTPLOFFING ONDER WATER I Met een houtrijk huis fsjou licht zijn standpunt toe Prinses Margriet legt eerste steen Nieuwe schepping van Aviolanda" •fe -..-3 ZEEUWSCH DAGBLAD ■achting lie JAARGANG No. 3091 Waarnemend-hoofdredacteur Prof. Dr J. J. de Jong (ZIE PAGINA 2) 2009, KABINET DIENDE ONTSLAG IN (Vervolg zie pagina 7). is het Westduitse ministerie van arbeid WOENSDAG 18 MEI 1955 Directeur: JACQ DE SMIT Morgen, Hemelvaartsdag, zal ons blad niet verschijnen nieuwe verkiezingen inhoudt? Dit ligt misschien het meest voor de hand, was gevlucht men het slachtoffer was geworden van te veel geschonken ver trouwen. Hoe mr Bouman het land heeft verlaten is nog niet bekend. Men De vlucht van mr Bouman zal de naam van Indonesië in het buitenland geen goed doen, zo meent het blad. Men zal zich in het buitenland afvra gen, hoe het hier met de rechtstoe stand is gesteld, als een advocaat in een zaak het land moet ontvluchten om zich in veiligheid te stellen. bereid deze personen als voormaligs Duitse soldaten dezelfde pensioenen ta geven als de in West-Duitsland wo nende oorlogsverminkten. DE BILT, 17 Mei. Wisselend be wolkt met buien, waarvan sommige met onweer of hagel, maar ook flinke opklaringen. Krachtige, tijdelijk tot hard of storm toenemende wind naar West of Noord west ruimend. Lagere middagtempera- turen. wikkeld. Het vliegtuig, dat voor ten groot gedeelte uit kunststoffen is ge bouwd en dat een zuiver cirkel-cylin- dervormige romp heeft, welke van vo ren en van achter puntig toeloopt, wordt aangedreven door een pulseren de stuwstraalbuis, welke onder de romp is opgehangen. Ir J. A. de V ries, onder-directeur van de N.V. Aviolanda, Mij. voor vlieg tuigbouw, toont een model van de A.T. -21, dat bij de toelichting tot voor beeld diende. DÜSSELDORF, 17 Mei. De „Ar- beitsgemeinschaft der Deutschen West- und Ueberseevertriebenen” heeft de Amerikaanse ambassadeur in West- Duitsland, prof. Conant, verzocht met gebruikmaking van „alle diplomatieke mogelijkheden” de Nederlandse rege ring er toe te brengen, dat verminkte Nederlandse Oostfrontstrijders en na gelaten betrekkingen van gesneuvelde Nederlandse vrijwilligers in Duitse krijgsdienst Duitse pensioenen mogen ontvangen. Volgens deze „Arbeitsgemeinschaft” DRIEBERGEN, 17 Mei. Een hevig onweer, gepaard gaande met een zwa re hagelval, ontlastte zich vanmiddag omstreeks vijf uur boven de Stichtse heuvelrug. De hagel veroorzaakte scha de aan de bloesem van de «fruitbomen, terwijl ook sommige kassen het moes ten ontgelden. Op vele plaatsen ston den de wegen, tengevolge van de hef tige regenval, geheel blank en hier en daar liepen kelders onder water. In Driebergen vielen op enkele punten van de gemeente hagelstenen ter grootte van duiveneieren, terwijl na de buit alles met een dikke laag hagel was bedekt, zodat het even wit zag of het hartje winter was. Drie uur later had de riolering de watermassa pas verwerkt, tot zolang reden de auto’s op verschillende plaatsen soms tot aan de motorkap door het water. Motorrij ders, die midden in de vloed niet ver der konden, stapten tot aan hun knie ën in het nat. het op het land staande gewas liep eveneens schade op. s \A- -3- 1 '/J' UTRECHT, 17 Mei. Ontslag van rechtsvervolging, plaatsing In een i krankzinnigengesticht voor de tijd van I een jaar en onvoorwaardelijk ter be- schikkingstelling van de regering is vandaag voor de Utrechtse rechtbank geëist tegen de 28 jarige landbouwer fh. v. d. B. uit IJsselstein. Op 23 No- ember van het vorige jaar heeft v. d. 3. de 15 jarige slagersknecht G. L. in le buurt van de gemeente Linschoten ip een bietenveld met messteken om iet leven gebracht. Sinds een half jaar was v. d. B. met de 15 jarige jongen bevriend, maar de 15 jarige wilde hier aan om bepaalde redenen een einde maken. V. d. B. heeft op die middag een mes gekocht en de jongen achter volgd. Een 17 jarige landbouwers- knecht zag de moord geschieden. Uit het psychiatrisch rapport bleek, dat verd. niet toerekeningsvatbaar moet worden genoemd. WAT NU? Over de vraag wat nu moet gebeu ren valt nog niets te zeggen. Minister Drees heeft nu het ontslag van het Kabinet bij H.M. de Koningin aange boden. Op z’n minst betekent dit dat de belastingverlaging van 502 mln. gulden per 1 Juli a.s. van de baan is. Dat heeft de oppositie in ieder geval bereikt! Is het mogelijk spoedig met een nieuwe formatie te komen? Moet volgens het bekende gezegde „wie breekt betaalt”, de heer Burger be last worden met de formatie van een nieuw Kabinet? Het valt allemaal nog niet te zeggen. Zijn succes zal echter twijfelachtig zijn. Dat staat nu reeds vast. Is iemand anders in staat of bereid het nieuwe Kabinet samen te stellen? Of zal het direct op de duur uitlopen Dr Neher, onder wiens leiding het laboratorium is tot stand gekomen en naar wien het laboratorium is ge noemd, was bij deze opening aanwe zig. In het laboratorium werken 300 mensen van wie 30 een academische opleiding hebben genoten. P.T.T. blijft niet achter in het Euro pese telecommunicatieverkeer, zo is wel gebleken. Tijdens een demonstra tie draaide men in het laboratorium even „voor de aardigheid” het telefo nische weerbericht inZwitserland. Een andere demonstratie had betrek king op de'straalzenders, waarbij ge bruik wordt gemaakt van Ultra-korte- golven. De 125 m hoge toren, die te Goes gebouwd zal worden, zal ook, zo als bekend, dergelijke straalzenders krijgen, waarmede tal van telefoonge sprekken gelijktijdig kunnen worden overgebracht. Ook op dit gebouw werd voor bij- 1 zondere experimenten een 52 m hoge 1 toren gezet. Het gebouw, dat een vloeroppervlakte heeft van 17.000 vierkante meter is een ontwerp van i ir S. J. van Embden b.i. te Delft. (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG, 17 Mei. Het Kabinet is gevallen. De ministers hebben de Koningin hun ontslag aangeboden. De beperkte huurverhoging van 5 10 pet. is verworpen met 48—50 stemmen. Het Kabinet kreeg de beslissende stoot in de rug van de socialistische fractie, die unaniem, 30 man sterk, tegen het befaamde ontwerp stemde. En bij die dertig beslissende stemmen voegden zich de negen liberalen, de twee K.N.P.- ers zij namen op het laatste moment een wonderlijke draai de twee S.G.P.ers, de vijf communisten en de heren Gerbrandy (A.R.) en Schmal (C.H.). In een ijzige spanning vond deze stemming plaats. Ogenblikkelijk na de uitslag stond dr Drees op om schorsing van de beraadslaging te vragen. Achter de regeringstafel zaten voorts de ministers v. d. Kieft, Witte, Zijlstra, Beel, Mansholt, Suurhoff en staatssecretaris v. d. Berge. Uiterlijk onbewo gen volgden zij de stemming, maar de spanning was op de gezichten te lezen. Minister Zijlstra haalde in ieder geval opgelucht adem toen bleek dat de A.R. fractie behalve de heer Gerbrandy het Kabinet zou steunen. En na afloop van de vergadering bleek de ontspanning: zijn fractiegenoten schudden hem hartelijk de hand. De socialistische ministers daarentegen ver dwenen uit de zaal zonder contact te hebben met hun partijgenoten. Behalve de twee eenlingen in de A.R. en C.H. fractie was de rechter zijde der Kamer dus homogeen. De drie regeringspartijen hebben alle mo gelijke moeite gedaan dit Kabinet dat nog lang niet levensmoe was te steunen, maar de vierde pijler viel er onder uit. Een verbond van socialis ten en liberalen, gesteund door twee tweemansfracties gaf de doorslag. En de gevolgen daarvan zijn op dit mo ment niet te overzien. MOSKOU, 17 Mei. Maarschalk Boelganin, de premier van de Sowjet- Unie, heeft gisteren bekend gemaakt, dat op hoog niveau een reorganisatie zal worden uitgevoerd, teneinde de toekomstplannen voor de ontwikke ling van de economie te scheiden van de huidige economische plannen. Er zullen twee commissies van de minis terraad worden ingesteld, die zich met deze twee aspecten van de econo mie van de Sowjet-Unie zullen bezig houden. In een rede, waarin hij critiek le verde op tekortkomingen van de zware industrie, maakte de premier tevens bekend, dat een staatscommis sie voor nieuwe technieken zal wor den ingesteld, die het werk van de afzonderlijke ministeries op dit ge bied zal leiden en coördineren. Ande- Van de Berge heeft n.l. beloofd met een wijzigingsvoorstel te komen om voor eigenaren van woningen, die niet in huur worden verhoogd, de afschrij vingspercentage gebasseerd op de huurwaarde voor de inkomstenbelas ting te verhogen van 10 tot 30 pet. Dat was niet gering, maar toch zeker ook niet voldoende om de A.R. fractie te doen omvallen. De heer V. de Heuvel (A.R.) heeft dit later op de middag verklaard. maar het is de vraag of dit voor de socialisten een aantrekkelijke oplos sing is. Zij dragen de meeste verant woordelijkheid voor de val van dit Kabinet, zij hebben vijf belangrijke ministers van hun eigen kleur de woe stijn ingestuurd, de socialisten maken de belastingverlaging voorlopig onge daan. Allemaal zaken, die door de rechtse partijen op dusdanige wijze kunnen worden voorgesteld, dat de F. v. d. A. nieuwe verkiezingen niet behoeft te begeren. De komende dagen zullen een ant woord op deze vragen moeten geven. KABINET HIELD VAST Zoals te verwachten was heeft het Kabinet tot het laatste toe zijn com promis vastgehouden. De ministers V. d. Kieft, Witte en Drees hebben nog eens uitdrukkelijk verklaard, dat de ze beperkte huurverhoging beter is dan geen enkele huurverhoging. De minister van Wederopbouw somde de nodige voordelen op. Bij een kreupele huurverhoging delen de huiseigenaren in ieder geval enigszins in de gestegen welvaart, zijn er waarborgen voor een redelijk onderhoud, kunnen oude wo ningen vernieuwd worden, komt er ’n grotere mobiliteit in het woningbezit en wat wel het belangrijkste voor mi nister Witte was: door de verhoging van het huurpeil wordt de permanen te druk op het gehele woningpeil ver licht. Dat waren zware argumenten. En men moet toegeven dat ze met meer overredingskracht naar voren werden gebracht dan verleden week. Maar dit alles heeft niet geholpen. Ook niet het beroep van dr Drees om dit Kabinet met zijn brede (doch lang niet stevige) basis rustig te 'aten zitten. Als de P.v.d A. nu persé huurbelas ting begeert, dan moet ei op dit mo ment een Kabinet komen van een an dere samenstelling. De heer Drees heeft dit duidelijk doen weten. Op vragen van de heer Oud zeide hij on omwonden dat het Kabinet zal aftre den als er een scheiding wordt ge maakt tussen ae huurverhoging en de belastingverlaging. SOCIALISTISCHE MOTIE De verklaring was zelfs overduide lijk, maar de P.v.d.A. fractie deed als of zij haar niet had begrepen. Na een schorsing van drie kwartier kwam de heer Burger (Arb.) tenminste met een motie waarin de Kamer het wenselijk achtte „dat de gedachtenwisseling over de in het wetsvoorstel behandel de materie in het door de minister van Wederopbouw en Volkshuisves ting in uitzicht gestelde vertrouwvol beraad op korte termijn wordt voort gezet” en waarin de Kamer zou moe ten besluiten „dat de behandeling van de huurwet geschorst moet worden - ML Nadat Maandag in het Koninklijk Instituut voor Ingenieurs te Den Haag de kortgeleden gereedgekomen be- drijfskleurenfilm van de N.V. „Avio landa” was vertoond, werden aan de verzamelde vertegenwoordigers van de pers nadere mededelingen gedaan over het door Aviolanda ontwikkelde onbemande, electronisch op afstand bestuurde verbindingsvliegtuig, de A. T.-21, dat ook als radar-, oefen- en doelvliegtuig kan worden gebruikt. De A.T.-21 is het eerste toestel in deze ca tegorie, dat in Nederland werd ont- Abonnementsprijs 0.47 per week, 2.— p. maand, 5.85 p. kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 22 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord Naar het A.N.P. uit Den Haag meldt, heeft mr Bouman vanochtend een be zoek aan minister Luns gebracht. Hij achttte het echter niet wenselijk na- xv..xxv.xv,... dere mededelingen over zijn vertrek re maatregelen zijn nog in voorberei- uit Indonesië te doen. 'ding. Boelganin laakte de traagheid en de tekortkomingen op verscheidene ge bieden van de Sowjet zware industrie. De premier eiste meer specialisatie, betere samenwerking en radicale eli minatie van het bureaucratische appa raat. ETTEN, 17 Mei. Het twee-jarige dochtertje van de familie Naalden te Etten is gedood door de trap van een paard. Het kind speelde met een vrien dinnetje in de weide waar het paard graasde en moet bij het spelen in de buurt van het dier zijn gekomen. yctiichtino'11 VOOruc««i van de 1 .."WC in het v« v?or weSwijzers, zoals deze w°rden tnVOg door de A.N.W.B. zal manier ast’ eers*e °P deze st°rdam i te we8wÜzer is in Am- -x- (ie Olyrnn' aatst °P de hoek van en i«lfs meer woningen zullen kunnen WASHINGTON, 17 Mei. De Ame- likaanse Marine heeft voor de West kust van Amerika een klein atoomwa pen onder water tot ontploffing ge bracht, de eerste ontploffing buiten het gebied van de Eniwetok-Atol. De t.'cef had ten doel na te gaan of op ontbinding der Kamer, hetgeen men cp deze manier onderzeeërs op 60 --- -150 m. diepte kon vernietigen. tot» over dit beraad aan de Kamer ver slag zal zijn uitgebracht”. Voor de re gering was deze motie onaanvaard baar. Zij wilde ontkoppelen, wat de regering had gekoppeld: huurverho ging en belastingverlaging op hetzelf de tijdstip. Dr Drees wond er dan ook geen doekjes om. De heer Oud (VVD) wilde nog wel met de motie me ?gaan dan is de belastingverlaging gered, zo was zijn mening, maar de heren Schouten (A.R.) en Tilanus (CH) voelden daar niets voor. Zij vonden het naief om te denken dat tjjdens dit vertrouwvol beraad op korte termijn een oplossing gevonden kan worden voor het gehele woning- en huurpro- bleem. Daar zijn weken, zo niet maan den mee gemoeid. En de beide voor zitters der Prot. Chr. fracties waren dan ook niet van zins voor de motie te stemmen, omdat zij geen oplossing brengt. Deze twee standpunten, ge voegd bij het „onaanvaardbaar” van dr Drees, deden de heer Burger be sluiten de motie maar in te trekken. Hjj besefte wel dat zij geen schijn van kans had. Het was echter duidelijk dat deze motie de „limit” betekende voor de socialistische fractie. Nu deze moest worden ingetrokken kon het huurvoorstel geen genade meer vin den. Vriend en vijand zal moeten toege ven dat de A.R. fractie een bekwame tactiek heeft gevoerd. Tot één mi nuut voor de stemming was de Ka mer in volslagen onwetendheid over haar houding. Voor de P.v.d.A. fractie die daardoor haar eigen verant woordelijkheid zwaar voelde drukken was dit geen prettige gewaarwor ding. Maar ook van achter de rege ringstafel tastte men in het duister. De enige toezegging die gedaan werd had dan ook de bedoeling om de A.R. fractie te doen omzwaaien naar de kant der voorstemmers, hetgeen hele maal niet nodig bleek. Staatssecretaris ■x DJAKARTA, 17 Mei. De Regering van Indonesië heeft de vlucht van mr Bouman in onderzoek genomen, zo heeft de Indonesische minister van Voorlichting, dr Tobing meegedeeld. Hij zei, dat als mr Bouman werkelijk Medewerkers: J. A. van Bennekom, Middelburg; Ds W. C. van Burgeler, Kruiningen; A. I. Catsman, Aardenburg; Ds D. J. van Dijk, St. Annaland; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huiissen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; Ds J. Kwast, Vlissingen; J. Laport Goes; J. Lodder, Vlissingen; J. Moll Vlissingen; K. C. van Spronsen, Goes; A. H. S. Stemerding, Souburg; R. Zuidema, Goes. Uitgave: „Zeeuwsch Dagblad” Giro 274289. Mkantoor: Goes, L. Vorststr. Tel 2438 (b.g.g. voo" redactie ■E voor adveri. enz. 2970), Storen: Vlissingen: Nieuwstr. ftelef. 326; Middelburg: Korte 'Lrdstr 35. Tel. administratie 5 Teï. redactie 2347; Ter neuzen: Dijkstraat 26-28. Exploitatie: jujterbaan «c^Le^ Cointre N.V., AMSTERDAM, 17 Mei. Binnen nige maanden zal de Nederlandse .□utindustrie gereed zijn met het bou- •en van een nieuw type huis, het zg. „houtrijke huis”. Het departement van wederopbouw heeft een gunstige in- - uk gekregen van dit type woningen, het zullen eensgezinswoningen wor- n waarvan de onderdelen groten- ?els in de fabriek montageklaar ge makt worden. Voor de oorlog werd oor een woning ongeveer 8 kubieke .eter hout gebruikt. Dit daalde na de .orlog tot 4 a 5 en soms zelfs tot 2 ku- 1 bieke meter. Bij dit huis zal 12 a 13 kubieke meter gebruikt worden. Men acht de mogelijkheid niet uit gesloten, dat gemeenten, die een bouw volume hebben gekregen van bijv. 100 woningen met dit nieuwe systeem 200 HONGKONG, 17 Mei. Het Chi nese volk is het Amerikaanse vriend schappelijk gezind en wil geen oorlog met de Verenigde Staten, aldus heeft de premier van Communistisch China Tsjou en Lai opnieuw verklaard. Maar weer zei hij er bij, dat Formosa Chi nees gebied is en de bevrijding van het eiland een binnenlandse aangele genheid. Een internationale kwestie is, aldus Tsjou, de spanning die in het gebiel van Formosa is ontstaan door de Amerikaan se bezetting van het eiland. Deze kwes ties mogen niet door elkaar worden ge haald. Verder bestaat er geen oorlog tus sen Rood-China en de Verenigde Staten, zodat een staken van het vuren zich niet voordoet. Tsjou zei verder, dat hij bereid was net de Verenigde Staten te onderhande len. Zjjn Regering steunt het Russische voorstel van een tien-mogendhedenconfe- rentie. Maar de Regering wil ook wel een ander voorstel in overweging nemen. Er zijn volgens Tsjou twee manieren om Formosa te bevrijden, nJ. door oorlog of door vreedzame middelen. Het Chinese volk voelt meer voor de vreedzame mid delen. Als grondslagen voor de buitenlandse politiek van Rood-China noemde Tsjou: Defensie, nationale onafhankelijkheid, vrijheid, souvereine rechten en territoriale integriteit en verzet tegen de imperia listische politiek van agressie en oorlog. Symingtons uitspraak is gegrondvest op de verleden week door het Ameri kaanse ministerie van landsverdedi ging uitgegeven bekendmaking, dat de Sowjet-Unie thans escadrilles reus achtige bommenwerpers in de lucht heeft, die in staat zijn van het ene naar het andere vasteland te vliegen en die te vergelijken zijn met de Ame rikaanse „B-52” straalbommenwerpers. Volgens Symington bestaat thans de mogelijkheid, dat het Westen, „behou dens mogelijke voordelen door het be zit van bases en betere opleiding”, de meerderheid in de lucht heeft verlo ren, „en dat terwijl minister Wilson nog verleden jaar nadrukkelijk ver klaarde, dat de Sowjet-Unie een in de eerste plaats verdedigend ingestelde luchtmacht bouwt”. Volgens Symington heeft Wilson „de kracht der communistische staten, en hun vermogen tot het vervaardigen van moderne wapens, onderschat”. Hij is verder van mening dat de communistische landen „bezig zijn meer en betere vliegtuigen te bouwen dan de Verenigde Staten” en hij meent ook dat zij „zeker een voorsprong j hebben bij het vervaardigen van het- i geen mogelijk het doorslaggevende wapen zal worden, namelijk een raket, I die van het ene vasteland naar het an- I dere kan worden geschoten”. DEN HAAG, 17 Mei. Prinses Mar griet zal op 14 Juni a.s. de eerste steen leggen van de nieuwe kanselarij van I strekt geen vertrouwen de Canadese ambassade te ’s-Graven-| hij in dit land nog recht hage. zou vinders vermoedt, dat hij van Bandoeng rechtstreeks naar Medan is gereisd. Vandaar heeft hij de boot naar Dja karta genomen. Toen deze boot Sin gapore aandeed, moet hij daar aan land zijn gegaan. Dat is mogelijk, omdat tussen Nederland en Djakar ta een overeenkomst bestaat, waar door de burgers van beide landen geen visum nodig hebben. De procureur-generaal mr Suprapto heeft desgevraagd verklaard dat mr Bouman geen arrest was opgelegd op grond van de aard van ernst van de beschuldiging. Vele Indonesische bladen hebben reeds commentaar gegeven op het ver dwijnen van mr Bouman. Zo vraagt het oppositieblad „Indonesia Raya” of mr Bouman wel werkelijk is gevlucht, omdat hij zich schuldig voelde. Indien dit niet juist is, aldus dit blad, nam mr Bouman dan de benen, omdat hij vol strekt geen vertrouwen meer had, dat i_ jix ij --- vx voor zich zelf zou vinderx

Zeeuwsch Dagblad | 1955 | | pagina 1