van voor van de grond aanbouw Regering wil bijdragen in verdediging de Noordkust van Schouwen OPNEMING VAN SPAN|E IN DE NAVO WENSELIjK Geen schadevergoeding Duits bezit in Oostenrijk Nederlands vliegtuig, af bestuurbaar, in van Mr Bouman de benen nam Generaal Franco verklaart in persgesprek: en een Campagnes tegen het land in Frankrijk en Engeland verhinderen dit echter Rotterdam kreeg fontein Ats tie^dz Ut kctctl w&cwtdttt Koffie en Thee goedkoper Overeenkomst tussen V.S. en Cambodja Fabrieksstaking Detroit Vijf militairen bij autobotsing gewond Britse straaljager stortte neer Bijeenkomst van zwaarwichtigen Minister Mansholt onderbreekt reis om in Totale kosten: ruim een millioen In nota’s wordt de Westelijke landen nadere uitleg gevraagd „Waarom vrees voor Rusland PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND et Merkwaardig toestel wordt door Aviolanda gebouwd Katapult of raketten als startinstallatie Onbekende walvissoort ontdekt Minister Algera verscha[t inlichtingen Motor Frans-Nederlands Liever ontslag, dan productie- tempo bijhouden. Piloot deerlijk verminkt door ontploffing DE BILT ZEGT: Regen Regering in Bonn is verontwaardigd Veel kunststoffen In verband met Kamerdebat SI ZEEUWSCH DAGBLAD na lie JAARGANG No. 3090 (ZIE PAGINA 5) 4. DINSDAG 17 MEI 1955 Directeur: JACQ DE SMIT et le o1 Omtrent Franco nog: AMSTERDAM, 17 Mei - Naar wij uit vakkringen vernemen zijn met ingang van heden de prijzen voor de consument zowel van koffie als thee verlaagd. De prijsvermindering bedraagt 8 tot 10 cent voor een pakje koffie van 250 gram en voor een pakje thee van 100 gram. De pulserende stuwstraalbuis is gebouwd door samenwerking van Aviolanda en de Franse nationale maatschappij tot onderzoek van en heeft de minister zich bereid ver klaard de in 1954 gemaakte en in 1953 voorgenomen zink en stortwerkeri langs de Noordkust van het Water schap Schouwen, waarvan de kosten worden begroot op in totaal rond 1.040.000, voor 90 pet ten laste van het rijk te financieren, wanneer de Staten-Generaal bereid zullen zijn het daarvoor nodige bedrag, dat suppletoir zal moeten worden aangevraagd, te voteren. Naar sommige bladen melden, zou de regering voornemens zijn de bijzon dere belasting op benzine te verhogen van fr 1 tot fr 1,50 per liter, dit zou de Belgische -schatkist bij een jaarlijks verbruik van 1.3 milliard liter fr 700 millioen meer aan inkomsten opleve- Sowjet-Unie zich thans in een moei- ren. ’s-GRAVENHAGE, 16 Mei. - Zaterdagavond stonden enige da mes op de hoek van de Koning straat en de Hooftskade in Den Haag op haar echtgenoten te wachten. Op een gegeven ogen blik passeerden vijf opgeschoten jongens, van wie een tot een da me zeide: „Schat, geef mij een kus”. Toen de dame daar niet op inging, trachtte hij haar te omhelzen, doch de dame kon deze geste niet waarderen. De jongen werd toen boos en gaf haar een klap in het gezicht, de dame verloor het evenwicht en viel op de grond, waarbij zij een lichte hersen schudding opliep. De politie heeft de jongen meegenomen. ik j lit d;eiU zien van beheerders geplaatst, die vaak met goedvinden van de Duitse eige naren werden aangewezen. De schatting der waarde kon niet plaats vinden, omdat het Westduitse ministerie van Buitenlandse Zaken niet de beschikking had over de des betreffende documenten. Deze waren na de oorlog geconfiskeerd en bevon den zich thans bij de Britse autoritei ten. ’s-GRAVENHAGE, 16 Mei - De N.V. Aviolanda, maatschap pij voor vliegtuigbouw te Papen- drecht, heeft een vliegtuig ont worpen en gebouwd dat geen be manning heeft en van de grond af, van een schip af, of van een vliegtuig uit kan worden be stuurd langs electronische weg. Het vliegtuig, dat verbindings- vliegtuig AT-21 wordt genoemd, is ongeveer zes meter lang, heeft een spanwijdte van circa vier me ter en een gewicht van ongeveer driehonderd kg. Het zal, zoals al eerder is gemeld, op de lucht- vaartafdeling van de E 55 te zien zijn. Abonnementsprijs 0.47 per week, ƒ2.— p. maand, ƒ5.85 p. kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 22 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord WASHINGTON, 16 Mei. Cambod ja en de V.S. hebben Maandag te Pnom Penh een overeenkomst geslo ten over het verlenen van rechtstreek se militaire hulp der V.S. aan Cam bodja, aldus een bekendmaking van het Amerikaanse ministerie van Bui tenlandse Zaken. De overeenkomst voorziet in het verblijf in Cambodja van een Amerikaanse adviesgroep voor militaire hulp. NEW YORK, 16 Mei. Als gevolg van het ontslag van vier arbeiders van een carrosseriefabriek van Chrysler te Detroit hebben een vijftigtal arbeiders) het werk neergelegd. Daardoor moes ten 10.000 werknemers naar huis ge zonden worden. De vier arbeiders wer den ontslagen, nadat zij verklaard hadden liever ontslagen te willen wor den, dan te trachten het productie- tempo bij te houden. De arbeiders van de carrosserie-fa- briek van de General Motors te Balti more hebben besloten op 29 Mei in staking te gaan, tenzij voor die tijd de waarborg een gegarandeerd jaarloon wordt toegezegd. MAASTRICHT, 16 Mei. Vanoch tend om kwart voor tien is een bestel wagen van de bakker L. T. H. uit Broekliem - Valkenburg in het ge hucht Schoonbron bij Wijlre-Gulpen ingereden op een militaire colonne. *ljf militairen werden gewond, van "ie een min of meer ernstig. De colonne was een peloton van 150 ®an van het regiment veldartillerie Yan Essen” uit de Kloosterkazerne te “feda, dat een bivakoefening hield in ','Jid-L nburg. Terwijl de colonne 'narcheerde naderde uit tegenoverge stelde richting een truck met daarach ter de bestelwagen. De bestelwagen "’ilde de truck passeren, doch zag pas “P het laatste moment de militaire co lonne. De bestuurder remde krachtig, “och kwam te slippen, waardoor de achterkant van de wagen in de colon ne terechtkwam. De vijf dienstplichti ge soldaten J. Bulthuis uit Uithuizen, Kazimier uit Groningen, D. van den “roek uit Soestdijk, M. W. Bouw uit oornspijk en B. H. Jansen uit Wage- n» werden tegen de grond gewor- P n. Soldaat Bulthuis kreeg een dub- ele beenbreuk aan het linkerbeen en vervoerd naar het centraal mili- lr hospitaal te ’s-Gravenhage. De vier I eri8en kregen lichte verwondingen teruggebracht naar de Kloos- ‘«kazerne te Breda. VAALS, 16 Mei. Vanmiddag om streeks vier uur is in de buurt van Vaals een Engelse straaljager, die in een formatie vloog, ontploft en neer gestort. De Britse piloot is door de ont ploffing deerlijk verminkt. De ver nielde parachute hing in de bomen. De formatie straaljagers vloog in Westelijke richting over Vaals, toen plotseling een ontploffing werd ge hoord en op hetzelfde moment zag men een der vliegtuigen een vreemde beweging maken. De machine schoot snel omlaag en kwam met een klap in het Holsterbos terecht, waarbij het toestel een trechter van acht tot tien meter diep heeft veroorzaakt. Van Nederlandse zijde kon nog niet worden vastgesteld tot welk type de straaljager behoorde, ter wijl ook de indentiteit van de om gekomen vlieger nog niet bekend is. Een Engelse opruimingsploeg, die gestationneerd is in Geilenkirchen in Duitsland, is vandaar naar Vaals vertrokken om het wrak te bergen. lijke positie en moet zij tijd winnen. En dan zijn de vermoedelijke oor zaken hiervan het binnenlandse vraagstuk van de nog niet geregelde opvolging van Stalin en het feit, dat de volken der bezette gebieden, die niets van de Russen moeten hebben, niet de ministe neiging tot samensmelting met de door hen ver afschuwde overheersers aan de dag leggen.” Omtrent de verhouding tussen de Sowjet-Unie en communistisch China zeide generaal Franco: „Rusland is de grootste vijand van China, al weet laatstgenoemd land dit (nog) niet. Wie, anders dan de Sowjet-Unie, zou een bedreiging voor Rood-China kun nen zijn? En welk land vreest meer dan Rusland, dat China een grote mo gendheid zal worden?” OPENING PARLEMENT Generaal Franco heeft vandaag het Spaanse parlement geopend met een rede, waarin hij de kwestie van het koningschap besprak. Hij heeft daar bij getracht duidelijk te maken, dat een eventueel herstel van de monar chie gepaard moet gaan met handha ving van het bewind der Spaanse Phalanx, de Spaanse fascistische par tij. Hoewel Franco de naam Gibraltar niet noemde, sprak hij kennelijk hier over, toen hij het had over „Spaanse eisen”, die uit het hart der natie voortkomen”, waarbij hij luidde door de 551 afgevaardigden werd toege juicht. Franco wees er daarbij op, dat Spanje niet kon hopen deze eisen in gewilligd te krijgen „zonder volledige binnenlandse eensgezindheid”. WELLINGTON, 16 Mei De zeven tien walvissen, die de vorige week bij Paraparamu (Nieuw-Zeeland) ge strand zijn, behoren mogelijk tot een soort, die tot nu toe onbekend is ge bleven. Dr W.~ R. B. Oliver, een wal viskenner, heeft verklaard in alle hem ter beschikking staande verslagen niets gevonden te hebben, dat over eenkomt met de merkwaardige eigen schappen van de gestrande dieren. De AT-21 heeft een „rechte” smalle vleugel bovenop de romp, en een staartvlak met twee kiel- vlakken, de romp is cylindervor- mig met een langzaam toelopend gestroomlijnd neusstuk en een staartpunt. Onder de romp is een zgn. pulserende stuwstraalbuis aan gebracht. voor het bouwen van vliegtuigmo toren. De stuwstraalmotor is het een voudigst denkbare voortstuwings- aggregaat voor een luchtvaartuig, het aggregaat bestaat slechts uit ’n speciaal gevormd buislichaam, dat aan beide zijden open is en waar binnen een vlam brandt. Dit soort motoren bevat geen bewegende de len, het zijn compressorloze straal motoren. De voor de AT-21 bestemde mo tor kan op vrij.wel ieder soort brandstof werken, zo b.v. op alco hol, alle soorten benzine, petro leum, aether. Men is dus niet af hankelijk van de kostbare, hoog waardige vliegtuigbenzine. Een Zweedse visser, die tezamen met collega’s door de Russen was vast gehouden, omdat zij in Russisch viswater werkten, is in verband met zijn ziekte de man lijdt aan suikerziekte weer vrijgelaten. Hij is door een Zweedse reddingsboot opgehaald. Op deze foto zien we zijn aankomst in Zweden: Geheel rechts de visser, Sture Werner Gustafson; in het midden de kapitein van de reddingsboot, die de Russische tolk de hand schudt en links de Russische dokter onder wiens controle de visser stond. kreet iress* eW» DE BILT, 16 Mei. Zwaar bewolkt met regen. Matige tot krachtige Zuid oostelijke wind later draaiend naar Westelijke richtingen. Koud weer. Doch door het Iberische verdedigings- verdrag tussen Spanje en het NAVO- id Portugal behoren wij indirect toch tot de Noordatlantische Verdragsorga- nisatie.” In antwoord op een vraag van Law rence over de krachtsverhouding tus sen de Atlantische en de Sowjetrussi- sche strijdkrachten, zeide Franco: „Het Westen is, zelfs zonder atoom wapens, de meerdere der Sowjet- WASHINGTON, 16 Mei Generaal Francisco Franco, het Spaanse staatshoofd, heeft te Madrid een onderhoud toegestaan aan de Ameri kaanse journalist David Lawrence, correspondent van „U.S. News and World Report”. Hij zegt hierin onder meer: „Indien de betrekkingen tassen Spanje ener- en Frankrijk en Groot-Brittannië anderzijds de af gelopen jaren, als gevolg van hevige campagnes in deze staten tegen ons land, niet gespannen waren geweest, zou het slechts wenselijk en natuurlijk zijn dat Spanje NAVO-lid is, daar de NAVO voor geheel West-Europa het middel is om zich gemeenschappelijk tegen het ge vaar van een communistische aanval teweer te stellen. Waarnemend-hoofdredacteur Prof. Dr J. J. de Jong Medewerkers: J. A. van Bennekom, Middelburg; Ds W. C. van Burgeler, Kruiningen; A. I. Catsman, Aardenburg; Ds D. J. van Dijk, St. Annaland; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huiissen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; Ds J. Kwast, Vlissingen; J. Laport Goes; J. Lodder, Vlissingen; J. Mali, Vlissingen; K. C. van Spronsen, Goes; A. H. S. Stemerding, Souburg; R. Zuidema, Goes. ’s-GRAVENHAGE, 16 Mei. Naar aanleiding van een verzoek van de Tweede Kamer om inlichtingen over een adres van Gedeputeerde Staten van Zeeland betreffende tegemoetko ming in de kosten van uitvoering van werken ter verdediging van de over zeese oever van het Waterschap Schouwen deelt minister Algera mede, dat de zorgelijke toestand van de Noordkust van Schouwen reeds in 1951 was gebleken. Gedeputeerde Staten van Zeeland zijn daarmee in kennis gesteld en de werken, die het Waterschap heeft on dernomen, zullen wellicht een uit vloeisel zijn van een verzoek om de nodige maatregelen te treffen, welk verzoek Gedeputeerde Staten in 1952 hebben doen uitgaan. Het is wel duidelijk, dat het zo zwaar getroffen waterschap niet in staat zal zijn deze kostbare oevervoor- zieningswerken, die straks ook nog door andere zullen moeten worden ge volgd, geheel te financieren en daarom BONN, 16 Mei. De Westduitse regering heeft een protestnota bij de Oostenrijkse regering ingediend en de drie Westelijke mogendheden om „uitleg” gevraagd van de nieuwe bepalingen in het Oostenrijkse staatsver drag, die betrekking hebben op de voormalige Duitse bezittingen in Oosten rijk, aldus heeft een Westduitse regeringswoordvoerder Maandag meegedeeld. De woordvoerder verklaarde, dat het hoofd van de Duitse handelsmis- sie in Wenen verzocht was „de verba zing” van de federale regering tot uiting te brengen over de verande ringen in de artikelen in het staatsver drag, welke betrekking hebben op de Duitse bezittingen. De oude lezing van het staatsver drag had de kwestie van de uiteinde lijke teruggave der voormalige Duitse bezittingen open gelaten. De nieuwe lezing sluit dit vrijwel uit, aldus de woordvoerder, die er aan toevoegde, dat de Westduitse regering zich het recht voorbehoudt schadevergoedings- eisen in te dienen bij de Oostenrijkse regering. Het betreft hier niet de vroegere Duitse bezittingen, waarover bij de onderhandelingen tussen het Westen en de Sowjet-Unie moeilijkheden ge rezen waren. Het hoofd van de Westduitse han- delsmissie is inmiddels teruggeroepen om rapport uit te brengen. Een woord voerder heeft te Bonn verklaard, dat thans nog geen schatting te maken is van de waarde der Duitse bezittin gen. Volgens de oude versie zou het mogelijk zijn Duitse eigendommen te vergoeden. Thans was dit vrijwel on mogelijk. Volgens het vredesverdrag kan Oostenrijk slechts eigendommen tot een waarde van 10.000 dollar ver goeden. De Oostenrijkse kanselier, Raab, heeft inmiddels medegedeeld, dat in de toekomst met West-Duitsland on derhandelingen zouden worden ge voerd over mogelijke vergoeding. Een Westduitse functionaris heeft verklaard, dat Duitsland geen ver schil maakt tussen de Duitse eigen dommen, welke door Duitsland of Duitse personen waren verworven voor of na 1938. De Duitse eigendommen in de Wes telijke zones zijn veelal onder beheer met harde schuimstof die zeer licht en zeer sterk is. Deze schuimstof heeft een zeer groot aantal cellen die alle gesloten zijn, bij elkaar enige millioenen waterdichte schot jes. Bij beschadiging blijft het drijfvermogen daardoor groot. Het vliegtuig is zo gebouwd, dat er alle vliegbewegingen mee zijn te maken, men kan er, als het moet, kunstvluchten mee uitvoeren. Bij de bouw is rekening gehouden met zeer grote krachten die op het vliegtuig kunnen gaan werken. Het toestel kan in de lucht wor den gebracht met een katapult-in- stallatie, met raketten en een ka tapult, met een startrolly van een startbaan af en met alleen raket ten. Wanneer raketten worden ge bruikt zal het toestel langs een startbrug bijna verticaal omhoog schieten. De startbrug is opvouw baar en overal te gebruiken: op de grond, een vrachtauto, een schip. Tijdens de vlucht wordt het toe stel van de grond af bestuurd in ’n stuurhut die behalve de gebruike lijke instrumenten, een bijzonder instrumentarium heeft: de vlucht- gegevens worden op beeldbuizen zichtbaar. De bestuurder op de grond weet, ook al ziet hij het toe stel niet, precies hoe, waar en hoe hoog het vliegtuig vliegt. De AT- 21 kan, dat hangt ook af van de meegevoerde hoeveelheid brand stof, naar men verwacht anderhalf tot twee uur in de lucht blijven. Uitgave: «inbting „Zeeuwsch Dagblad” S11C Giro 274289. unofdkantoor: Goes, L. Vorststn Tal 2438 (b.g.g. voo- redactie JV voor adveri. enz. 2970), mtoren: Vlissingen: Nieuwstr. Telef- 326; Middelburg: Korte Sordstr. 35. Tel. administratie Tel. redactie 2347; Ter- neuzen: Dijkstraat 26-28. Exploitatie: Oosterbaan &^Le Cointre N.V., Er is bij het bouwen van de AT- 21 veel gebruik gemaakt van kunst stoffen, de romp bestaat uit vier delen: een neusstuk van kunststof, twee rompmiddenstukken van licht metaal en een staartstuk van kunststof. De vleugel en de staartvlakken zijn van kunststof, met uitzonde ring van de roeren die van licht metaal zijn. De vleugel, het stabilo en de kielvlakken zijn alle gevuld SCHIEDAM, 17 Mei Gisteravond is brand uitgebroken in een woning aan de Ploegstraat te Schiedam. De brand ontstond nadat een zoontje een pan met vet op de vloer had laten vallen en toen de vader probeerde 't vet te verwijderen met benzine. Dit gebeurde vlak bij een brandende ka chel. De benzine vatte vlam en het vuur verspreidde zich uiterst snel, zo dat de bewoners hals over kop het huis moesten ontvluchten. Het der tienjarige zoontje wist nog door een ruit in te slaan de hond te redden. Het woonhuis brandde geheel uit, 50 duiven kwamen in de vlammen om. Verzekering dekt de schade. Unie. De Westelijke landen beschik ken over meer mensen dan Sowjet- Rusland, hun industrie is uitgebreider, hun techniek verder gevorderd en hun arbeidskrachten zijn beter. Waarom dan voor de Sowjet-Unie gevreesd?” De voorgestelde bijeenkomst van staatshoofden der „Grote Vier” be schouwde generaal Franco als een „propagandistisch gebaar der Russen”. „Wanneer zij een vriendschappelijk gebaar maken, is het, omdat zij er voordeel in zien”, verklaarde hij. Het Spaanse staatshoofd besprak nog verschillende andere politieke en economische vragen, waarbij Spanje betrokken is. Hij sprak zich krachtig uit tegen de nogal in het buitenland en speci aal in de Verenigde Staten verbrei de mening, dat er anti-semitisme in Spanje zou heersen. „Niets is minder waar”, verklaarde hij. „Spanje heeft in de afgelopen oorlog opschudding in Europa verwekt door het op te nemen voor de slecht behandelde joden”. DE SOWJET-UNIE de Sowjet-Unie zeide „Blijkbaar bevindt de TURIJN, 1 6 Mei Te Cavour, nabij Turijn, hebben honderd zwaarwich tigen 99 mannen en een vrouw, die allen de honderd kilogram te boven gaan zich eendrachtig aan een reusachtige feestmaaltijd ge- geschaard. Op de maaltijd, die vijf uur duurde, werden 48 gevulde varkenspootjes, 27 forellen, 47 kippen, 12 lammeren, 92 kilogram asperges, 42 kilogram aardbeien en 300 flessen wijn ge consumeerd. De 176 kilogram wegende Luigi Fa vero werd met algemene stemmen gekozen tot de Italiaanse vertegen woordiger op een te houden inter nationaal congres van meer dan honderd kilo wegenden. De enige vrouw onder de honderd om vangrijken, de 144 kilogram wegen de mevrouw Speranza Gorini, liet zich in een gesprek met journalisten zeer misprijzend uit over de huidige damesmode en speciaal de A- en H- lijn van Dior uit. „Deze modeheren”, aldus mevrouw Gorini, „zijn er volkomen naast door hun modellen uitsluitend op over- slanke vrouwen te berekenen, zon der er zich rekenschap van te geven, dat er in de wereld ook nog vrou wen zijn, wier gewicht dat hunner mannequins verre te boven gaat”. s-GRAVENHAGE, 17 Mei. Minis- ei Mansholt heeft zijn reis door Zwe- 2»n en Noorwegen, die zou duren tot Mei, onderbroken. Dit in verband de debatten in de Tweede Kamer. I ,er Mansholt zal vandaag in ons d i terugkeren. ROTTERDAM, 16 Mei Toen zes tien jaar geleden Phs. van Ommeren Scheepvaartbedrijf te Rotterdam zijn honderdjarig bestaan zou gaan vieren, kwam de directie op de gedachte de gemeente een geschenk aan te bieden, waarbij men dacht aan een monument op het verkeersplein bij de Noorde lijke ingang van de tunnel. Het plan kon geen doorgang vinden door het uitbreken van de oorlog. Na de be- vrijding is men weer aan het plart gaan werken, doch men wilde het ge schenk een andere vorm geven. Toen, het nieuwe Hofplein gestalte begon té krijgen, kwam men op het idee in hes midden van dit plein een fontein on te richten. De gemeente Rotterdam nam de fundering voor haar rekening en vanavond was het dan zover, dat de burgemeester van Rotterdam, mx G. E. van Walsum, het sein mocht ge* ven, waarop de fontein begon te wer ken. Het opspringende, fonkelende wa ter werd door in het bassin aange brachte schijnwerpers belicht. Van tevoren hadden zich de Rotter dammers rijen dik rond het Hofplein geschaard om getuige van de over dracht en het in werking stellen te zijn. Namens de raad van beheer van Phs van Ommeren N.V. voerde de heer Phs van Ommeren het woord, waarbij hij het tot stand komen van de fontein releveerde, daarbij opmer kend, dat de ornamenten van de fon tein, voorstellingen ontleend aan het leven in het water, van de beeldhou wer Cor van Kralingen zijn.

Zeeuwsch Dagblad | 1955 | | pagina 1