EEN VRIJE STAAT OOSTENRIJK WEER DODEN TE.KAPELLE GROTE VIER IN JULI NAAR LAUSANNE? FRANSEN HERDACHTEN HUN Zuid-Slavië zal neutraal blijven koude oorlog Verzetsactiviteit Algerije Communistische landen sluiten pact van Warschau Kiel gelegd voor Indonesisch schip VL-"'’NGEN, 15 Mei Zaterdag middag is op de werven van de Kon. Mij „De Schelde” te Vlissingen de kiel gelegd voor een motor-passagier- en vrachtschip, dat gebouwd wordt voor rekening van Indonesië. in naar in Boelganin Belgrado Felle brand in Zaandam Laatste atoomproef van 1955 in de V.S. Twee briefkaarten na 15 jaar bezorgd MIDDELBURG, 16 Mei Toen de sergeant van de week van de COAK te Middelburg Zaterdagmor gen de post in ontvangst nam, vond hij daaronder tot zijn verbazing twee briefkaarten, gericht aan de dienstplichtig soldaat E. Plompen, 2e Compagnie 4de sectie SDOA te Middelburg. Beide kaarten waren afgestempeld op 18 October 1939 te Bergen op Zoom en hadden dus 15 jaar nodig gehad om die 70 km af te leggen. Overwinning voor dr Adenauer Koning Boudewijn naar Congo Na zeven jaar Duitse Anschluss tien jaar bezetting en Ministers Buitenlandse Zaken van tekenden in Wenen het staatsverdrag Sowjets zouden zóne van neutrale landen in Europa nastreven Sowjets inderdaad bereid de spanning tussen Oost en West te verminderen? Maarschalk Koniew opperbevelhebber Burgemeester H. G. onderscheiding van Suylekom kreeg PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Tito geeft commentaar op Russisch bezoek Oude man aangereden te Oostburg Rusland, accepteert Westelijke uitnodiging Plechtigheid op militaire begraafplaats Molotof sprak Antwoord op Westelijke alliantie Dulles Troepen gaan weg DE BILT ZEGT: Koud weer M ZEEUWSCH DAGBLAD lie JAARGANG No. 3089 Waarnemend-hoofdredacteur Prof. Dr J. J. de Jong 2009, (ZIE PAGINA 3) Oosu voerd. MAANDAG 16 MEI 1955 Directeur: JACQ DE SMIT steld aan het hoofd waarvan zal staan de Russische maarschalk Ivan Koniew. Abonnementsprijs 0.47 per week, 2.p. maand, 5.85 p. kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 22 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord stukken en normalisatie der Zuid- slavisch-Russische betrekkingen. Z.- Slavië, zo verzekerde Tito, zal niet tot een of ander blok toetreden, daar een blijvende wereldvrede niet door blokvorming kan worden bereikt. „Wij geven de voorkeur aan samen werking en een vreedzaam naast el kaar bestaan, ongeacht de politieke instellingen der verschillende lan den. In Westelijke commentaren wordt er de nadruk op gelegd, dat het voor genomen overleg in Belgrado een onderdeel van het Sowjet-plan om van Zweden in het Noorden, via Duitsland en Oostenrijk tot Zuid- Slavië in het Zuiden een zóne van neutrale landen te vormen. (Zie ook pagina 3). LAS VEGAS, 15 Mei. In de woes tijn van Nevada, in de V.S., is dit jaar voor de veertiende en laatste rivaal een. atoomwapen tot ontploffing gébracht. Er was een helle lichtgloed, en de be kende paddestoel bereikte spoedig een hoogte van meer dan 12.000 meter. Het atoomwapen werd op een onge veer 150 meter hoge toren tot ontplof fing gebracht. Een 25-tal proefnemin gen werd bij deze ontploffing geno men. De Oostenrijkse kanselier, Julius Raab, (rechts) staat hier naast minister Molotof op het vliegveld van Moskou, terwijl een militaire band de volks liederen van Rusland en Oostenrijk speelt. Deze foto is genomen tijdens het bezoek, dat Raab in April j.l. aan Moskou bracht en waarbij toen tussen de beide landen algehele overeenstemming werd bereikt over het vredesverdrag, dat gisteren in Wenen is getekend. BISKRA, 16 Mei. Een politieman in het Algerijnse dorp Ain Naga heeft geholpen door zijn zoon, een aanval van een bende vogelvrijen op zijn ge barricadeerde huis afgeslagen. Bij de aanval zijn tien vogelvrijen gesneu veld, aldus verluidt in berichten die Zondag in Biskra zijn ontvangen. De verzetslieden, ongeveer tachtig in totaal, hadden het dorp overvallett en de bewoners beroofd, doch zjj trok ken zich terug zonder er in geslaagd te zijn het verzet van de politieman en zijn zoon te breken. Een vliegtuig van de Franse lucht macht heeft de bende achtervolgd en bij beschietingen een vijftiental slacht offers gemaakt, aldus deze berichten. Zaterdag heeft een andere bende een overval gedaan op Sjetma bij Bis kra en drie personen ontvoerd. Uitgave: whting „Zeeuwsch Dagblad” st Giro 274289. H-ofdkantoor: Goes, L. Vorststr. in fel- 2438 (b-8-g- vo°" redactie voor advent. enz. 2970), Mtoren: Vlissingen: Nieuwstr. 4. Telef. 326; Middelburg: Korte JLrdstr. 35. Tel. administratie Tel. redactie 2347; Ter- neuzen: Dijkstraat 26-28. Exploitatie: i Le Cointre N.V., Goes WENEN, 15 Mei Oostenrijk is sinds Zondagmorgen half twaalf weer een onafhankelijk land! Op dat moment tekenden de ministers van Buitenlandse Zaken van de grote vier en een veertegenwoordiger van de Oostenrijkse regering het vredesverdrag, dat een eind maakt aan de zeven jaar Duitse „Anschluss” en de tien jaar bezetting, die na de Duitse nederlaag is gevolgd. Het verdrag werd het eerst ge tekend door de Russische minister van Buitenlandse Zaken, Molotof. Zijn voorbeeld werd gevolgd door MacMillan (Engeland), Dulles (Ver. Staten) en Pinay (Frankrijk). Nadat de ministers hun handte kening hadden gezet tijdens een korte plechtigheid in de marmeren zaal van het Belvedèrepaleis in de Oostenrijkse hoofdstad, begaven zij zich naar het balkon. Zij werden luid toegejuicht door duizenden Oos tenrijkers, die voor De ministers waren Zaterdag in Wenen bijeengekomen om de laatste hand aan het verdrag te leggen. Op het laatste moment deed Molotof nog een concessie. Hij stemde er mee in, dat een passage uit het verdrag werd geschrapt. Daarin stond, dat Oosten rijk zich niet kon onttrekken aan een zekere verantwoordelijkheid voor de in de oorlog gespeelde rol. Namens de Oostenrijkse regering is het verdrag getekend door de minister van Bui tenlandse Zaken, Figl. De vijf ministers zetten hun hand tekening met gouden pennen, waarin de inscriptie „Wien 15.5.’55” was aan gebracht. De ministers kregen ieder een pen als souvenir; een zesde exem plaar zal in het Oostenrijkse af chief worden bewaard. De tekst van het staatsverdrag is getypt op ongeveer 300 vellen perkament van folioformaat. Het sluiten van het staatsverdrag met Oostenrijk zal bijdragen tot een ontspanning in de internaaionale ver houdingen, zo verklaarde minister Mo lotof, nadat hij zijn handtekening had gezet. Hij voegde daaraan toe, dat er on- derhandelingen gaande zijn tussen de grote vier met het oog op een con ferentie der regeringsleiders. Na te hebben verklaard, dat het gevaar van wederom een nieuwe oorlog door een wedergeboorte va» het Duitse mi litarisme is ontstaan, verzekerde hij dat zijn land blijft streven naar een vreedzame en democratische regeling van de Duitse kwestie. De eenheid van Duitsland moet zijns inziens tot stand komen zonder een herleven van het Duitse militarisme. I. hlotof zei, dat speciale betekenis moet worden gehecht aan de verkla ring van Oostenrijk, dat het neutraal zal blijven. „Alle regeringen zijn overeengekomen deze neutraliteit te waarborgen. Het is te hopen”, zo voeg de hij er aan toe, dat andere landen het Öostènrijkse voorbeeld zullen vol gen.” Het kostte overigens de sergeant van de week weinig moeite om de beide kaarten aan de rechthebben de door te zenden, want op het bu reau van de COAK bleek een oude vriend van de heer Plompen te wer ken, die zonder meer diens huidige adres kon verschaffen. Bij de N.V. Nederlandse Ijzergieterij Vulcanus te Vaassen heeft een zestig tal arbeiders, grotendeels werkzaam in de poetserij en in de expeditie, wegens ontevredenheid over de tarieflonen Vrijdag het werk neer gelegd. De vak organisaties hebben de stakers schrif telijk geadviseerd het werk te hervat ten en in ieder geval door te werken tot 20 Mei. HET MOTIEF Westelijke waarnemers in Moskou zijn van mening, dat Rusland ge neigd is een poging te doen om de internationale spanning te vermin deren. Door het oorlogsgevaar af te wenden, zouden de Sowjets de tijd krijgen de grote problemen van de ontwikkeling der binnenlandse eco nomie tot een oplossing te brengen. Men wijst er in buitenlandse krin gen in de Russische hoofdstad op, dat deze koerswending na Stalins dood een grote belofte voor de toe komst kan inhouden. En dit ondanks de ondertekening van het veilig- heidspact voor Oost-Eurcpa, Zater dag in Warschau. In dit verband wordt nog de nadruk gelegd op de snelle overeenstemming en tekening van een Oostenrijks vredesverdrag en de plotselinge reis van Boelganin en Chroestjef naar Belgrado. WARSCHAU, 16 April -De Sowjet-Unie en zeven communisti sche Oost-Europese landen hebben Zaterdag in Warschau een pact van vriendschap, samenwerking en wederzijdse bijstand gesloten. Dit verdrag, dat men als „rode Navo” zou kunnen betitelen is een ant woord op de opneming van West- Duitsland in de Westelijke verde- digingsorganisatie. Het pact staat open voor andere staten, die het be ginsel ervan erkennen. Er is een ge meenschappelijk opperbevel inge- ZAANDAM, 15 Mei. In de afgelo pen nacht is het Zaandamse kantoor van de Eenheidsvakcentrale met het daarboven gelegen woonhuis van de familie Kracht door brand totaal ver nield. De heer en mevrouw Kracht en hun beide zoons konden zich ternau wernood in nachtgewaad redden. Behalve vijf fietsen is hun gehele bezit een prooi der vlammen gewor den. Omtrent de oorzaak van de brand tast men nog in het duister. De familie K. was laag verzekerd. De heer K. was vannacht laat van zijn werk teruggekomen. Hij werd na een korte slaap gewekt door het ge knetter en geloei van vlammen. Hij wekte zijn huisgenoten en kon met hen schielijk door een raam ontsnap pen. De spoedig aanwezige brandweer kon tegen de vuurzee weinig uitrich ten. wezen op de bijzondere hartelijke regeringshoofden sfeer, waarin de besprekingen in We- slechts kort mag duren en dat de tijd nen tijdens het weekeinde zijn ge- wellicht tekort zal zijn voor besluiten. Daarom kon hij ook instemmen met een bespreking tussen ministers van Buitenlandse Zaken direct nadat de regeringsleiders weer zijn vertrokken. Het heeft verrassing gewekt, dat Molotof met geen woord heeft gerept over de oude Russische eis, dat ook communistisch China aan een bespre king op het hoogste niveau moet deel nemen. Overeengekomen werd verder, dat in Juni verder over de bijeenkomst zal worden onderhandeld. In die maand wordt te San Francisco het tienjarig bestaan van de Ver. Naties gevierd en voor deze gelegenheid zullen de mi nisters van Buitenlandse Zaken elkaar weer ontmoeten. Van verschillende zijden werd ge- Medewerkers: J. A. van Bennekom, Middelburg; Ds W. C. van Ds D. J. van Dijk, St. Annaland; J. S. Hoek, Middelburg; Ds J. Karelse, Goes; Ds J. Kwast, Vlissingen; J. Laport Goes; J. Lodder, Vlissingen; J. Molï, Vlissingen; De Amerikaanse minister Dulles zei, dat men zou kunnen zeggen, dat de Oostenrijkse onafhankelijkheid aan de conferentietafel tot stand is gekomen. „Doch het is juister te zeggen, zo vervolgde Dulles, dat de Oostenrijkers zelf, door hun onver moeide streven, vrijheid en onafhan kelijkheid hebben herwonnen.” De bezettingstroepen van de vier grote mogendheden zullen binnen ne gentig dagen uit het land vertrekken. Bovendien mag Oostenrijk de olievel den weer exploiteren. Het land moet echter de komende jaren een millioen ton olie per jaar aan de Sowjet-Unie leveren als herstelbetaling. zijde vormden de fraai bloeiende ap pelbomen een feestelijk entourage. Al lereerst sprak burgemeester van Suy- lekom een welkom tot de aanwezigen en gewaagde van de verbondenheid van Kapelle met Frankrijk. Ds M. Jospin, welke hierna het woord voerde, deed een dringende oproep tot allen om hen die vielen voor de vrijheid, niet te vergeten. „Dat er niet nog meerderen bij deze plechtigheid zijn, komt omdat een Zaterdagmiddag voor velen niet zo geschikt is”, aldus ds Jospin, maar hij voegde hieraan toe „aardde zonen van het Franse volk werd echter niet gevraagd of die mooie Meida gen van 1940 wel voor hen geschikt waren om te sterven.” Verder zei ds Jospin hoe hij enige tijd geleden een brief kreeg van een Franse moeder welker zoon in Kapelle begraven ligt. Zij had zijn graf bezocht en het had haar goed gedaan te zien hoe goed hiervoor werd gezorgd door het Nederlandse, en in het bijzonder het Kapelse volk. Na deze bewogen toespraak werd door een muzikant van de muziekver eniging „Ons Genoegen” „The Last Post” geblazen. fJl en fragiel werden de tonen meegedragen door de straffe wind en onderwijl neigden de vaan dels, als groet aan de doden. Toen vonden negen kransleggingen plaats. Eerst door de Franse ambas sadeur, daarna door mr J. de Vries, chef van het Kabinet van de Commis saris der Koningin in Zeeland, namens de Provincie Zeeland, vervolgens door de burgemeester, secretaris en wethou ders van Kapelle, namens de gemeen te Kapelle. Tweemaal namens het Co mité Le Souvenir FranQais. Verder na mens de Franse oudstrijdersorganisa- tie, namens de Frans-Hollandse vere niging in ons land; namens het Ned. Oorlogsgravencomité en namens de Frans Hollandse club in Vlissingen. Na afloop van deze plechtigheid op de begraafplaats ging men naar het gemeentehuis van Kapelle waar zowel door burgemeester van Suyle- kom als door de Franse ambassa deur werd gesproken over de ban den van vriendschap die ons land met Frankrijk binden en waar bur gemeester van Suylekom de wens uit sprak dat de verbondenheid tussen deze twee landen en tussen Frank rijk en Kapelle tot in lengte van ja ren mag blijven bestaan. Na de ondertekening van de over eenkomsten verklaarde de Oostduitse premier, Grotewohl, dat de regering van een toekomstig herenigd Duits land niet gebonden zal zijn door po litieke of militaire beslissingen, die door hetzij Oost-Duitsland of West- Duitsland zijn aangegaan voor de her eniging. Radio-Moskou meldt, dat het ver drag van Warschau een geldigheids duur heeft van 20 jaar. Het voor ziet in een verenigd opperbevel en ook in overleg in politieke aangele genheden de leden betreffende. Het verdrag verbiedt de deelnemers zich bij andere coalities aan te sluiten of overeenkomsten aan te gaan, die strijdig zijn met de bepalingeli van het pact. Bij een aanval of dreigende aan val op een der leden zullén de an deren onmiddellijk hulp bieden. De kwestie ”an de militaire bijdrage van Oost-Duitsland zal later worden bezien. De kiellegging geschiedde door de zaakgelastigde van Indonesië in Ne derland in tegenwoordigheid van de directie van de K.M.S. en verscheide- nene autoriteiten, verbonden aan het Indonesische hoge commissariaat iri ons land. Het vaartuig zal worden gebouwd in opdracht van de Stichting Nederlandse scheepsbouw centrale. Het contract voor de bouw van het schip is op 14 April 1954 gesloten. Het vaartuig zal een accomodatie bezitten voor 142 passagiers en ongeveer 1500 dekpassa giers. De tewaterlating zal dit najaar reeds kunnen geschieden, waarna het schip volgend jaar zal worden opge leverd. BELGRADO, 15 Mei „De komende Zuidsiavische-Sowjetrussische be sprekingen zullen een van de meest waardevolle bijdragen vormen tot versteviging van de wereldvrede. Dit heeft het Zuidslavische staats hoofd, maarschalk Tito verklaard in antwoord op de mededeling uit Mos kou, dat premier Boelganin en het hoofd van de communistische partij, Chroestjew, binnenkort een bezoek aan Belgrado zullen brengen. Tito zei verder, dat zijn regering heeft doen weten te willen onder handelen op basis van gelijkheid en als onafhankelijk land. Niemand zal zich met onze binnenlandse aange legenheden kunnen inlaten, zo voeg de hij hieraan toe. De besprekingen zullen voor het forum van de gehele wereld worden gehouden en het Westen zal weten waarover zij gaan. De president verwelkomde het ge durfde besluit der Sowjet-leiders om naar Belgrado te komen en daar te spreken over onopgeloste vraag- KAPELLE, 14 Mei. „En thans heb ik nog een prettige verrassing. We zijn dankbaar voor alles wat de gemeente Kapelle doet voor de graven van de zonen van ons volk in deze gemeente en als uiting van deze dankbaar heid deel ik mede dat U, meneer de burgemeester, bent benoemd tot Ridder in het Legioen van Eer”. Deze woorden sprak Zaterdagmiddag de Franse ambassadeur in ons land, de heer J. P. Garnier tijdens een bijeenkomst in het raadhuis van Kapelle, tot de burgemeester van deze gemeente, de heer H. G. van Suylekom en vervolgens speldde de ambassadeur deze onderschei ding burgemeester Van Suylekom op de borst. Toen klonk er een daverend applaus als hulde van het Franse volk aan burgemeester van Suylekom en in hem aan de bevolking van Kapelle. Dit gebeurde tijdens de herdenking van de in de Meidagen van 1940 in ons land gesneuvelde Franse militairen. Hiervoor was Zaterdagmiddag een zeer groot aantal Franse autoriteiten naar Kapelle gekomen. Wij noemen van hen de Franse ambassadeur, de heer Garnier; de voorzitter van Le Souvenir Francais Comité des Pays Bas, ds M. Jospin, de Franse Consul in Rotterdam de heer J. B. Giovoni; de Franse consul in Amsterdam de heer F. Hummel en vele andere autoritei ten. Zij allen verzamelden zich om kwart voor twaalf bij de begraafplaats waarna men zich begaf naar de voet van het monument. Aan weerszijden hiervan wapperden de Franse en Ne derlandse vlaggen en aan de acliter- OOSTBURG, 16 Mei. Zaterdag- 'ond omstreeks 11 uur vond op de JKsweg te Oostburg een verkeers- .|eval plaats, waardoor de 65 jarige met een arm- en beenbreuk in ziekenhuis werd opgenomen. beerde na afloop van een Circus- snnrste"ing naar huis terug. Een per- Aa5.r!'ayto bestuurd door W.T. uit stuifj urg reed bem aan- De be- lie„.rder moest letten op een tegen- r en heeft daardoor de voetgan- een n’jl 0Pgemerkt. De politie stelt onderzoek in. MAINZ, 15 Meei De christen-de- Mocratische partij van Bondskanselier Adenauer heeft bij de vandaag in de staat Rijniand-Paltz gehouden verkie zing een grote overwinning behaald, dcor de absolute meerderheid te ver werven en de socialisten te verslaan. De christen-democraten kregen 51 van de 100 zetels in de landdag. De vrije-democraten (liberalen) verlo ren zes zetels en kwamen van 19 °P 13, de socialisten verloren twee zetels en komen met 36 afgevaar digden in de nieuwe landdag. In de voorbeschouwingen had men in het algemeen de opvatting gehuldigd, dat de uitslag veeleer gezien moest worden als een uitspraak over het buitenlandse beleid van de Bonds kanselier, dan als een oordeel over P-aatselijke kwesties. Zo zouden be langrijke factoren zijn geweest het streven van dr Adenauer naar de bewapening van de bondsrepubliek als onderdeel van de Westelijke de fensie. BRUSSEL, 15 Mei. Koning Bou dewijn is Zondagmiddag om kwart over vijf met een „DC-6” van de Sa bena naar de Belgische Congo ver trokken, waar de vorst ongeveer vier weken zal vertoeven. Hij werd uitgeleide gedaan door ko ning Leopold, prinses Liliane; konin gin Elisabeth, prins Albert en de kin deren van koning Leopold en prinses Liliane: prins Alexander en prinses Marie-Christine. Het vorstelijke gezel schap werd door de duizenden Belgen, die zich bij het vliegveld Melsbroek hadden opgesteld, hartelijk toege juicht. DE BILT, 15 Mei. Wisselende be wolking met enkele buien waarvan sommige wellicht met hagel of on weer. Matige tot vrij krachtige wind in hoofdzaak tussen West en Zuidwest. Aanhoudend koud. I WENEN, 15 Mei -De Sowjet-Unie accepteert het Westelijke voor stel om in de zomer een conferentie van de vier regeringsleiders, ge- I volgd door een bijeenkomst van de ministers van Buitenlandse Zaken der vier landen te houden. Deze boodschap had minister Molotof uit Warschau Zaterdag meegebracht, toen hij daar de conferentie van I Oosteuropese staten moest verlaten om tijdig in Wenen te zijn. Boei- I ganin, de Sowjet-premier, had hem de boodschap voor de Westelijke grote drie meegegeven. Het officiële antwoord zal later in de vorm van een nota volgen. Verwacht mag worden, dat de grote vier in Juli of Augustus in de Zwitserse stad Lausanne bijeen zullen komen. Molotof kwam met het voorstel om de bijeenkomst in Wenen te houden, maar de Westelijken wezen dit af. Molotof was het er mee eens, dat de f Conferentie van het paleis waren samengestroomd. Van Amerikaanse zijde wordt ver nomen, dat de zonder gezinnen in Oostenrijk verblijvende leden der Amerikaanse bezettingstroepen binnen een maand naar de Ver. Staten zullen worden teruggebracht. De anderen en hun gezinnen zullen naar West-Duits- land of Spanje worden overgebracht. De Oostenrijkse regering heeft over eenkomstig een aan Molotof gedane belofte, een ontwerp-verklaring gepu bliceerd, waarin gezegd wordt, dat Oostenrijk „ten eeuwigendage” neu traal zal blijven en geen militaire bondgenootschappen zal aangaan. Zowel president Körner als kanse lier Raab hebben Zondag toespraken voor de radio gehouden, waarin zjj aan hun vreugde uiting gaven over de on dertekening van het verdrag, waar door het land de vrijheid herkreeg, waarnaar men al jaren heeft gesnakt. Vele felicitaties zijn in Wenen binnengekomen. Daaronder was een boodschap van president Eisenho wer. In het prachtige paleis van Schön brunn heeft de Oostenrijkse rege ring Zondagavond 1200 gasten, o.w. ministers van Buitenlandsee Zaken van de grote vier ontvangen. Deze grootse ontvangst riep herinnerin- ringen op aan de tijd, dat het paleis werd bewoond door de keizers van Oostenrijk. Ook in de stad Wenen was het feest en de bevolking liet zich daar bij niet afschrikken door de gestaag vallende regen. Burgeler, Kruiningen; A. I. Catsman, Aardenburg; J.' Hommes, Nieuwdorp; J. Huiissen, Terneuzen; K. C. van Spronsen, Goes; A. H. S. Stemerding, Souburg; R. Zuidema, Goes.

Zeeuwsch Dagblad | 1955 | | pagina 1