Franse gedelegeerde optimistisch, Eisenhower sceptisch aantal concessies aan het Westen Oostenrijks Vredesverdrag Vandaag is het woord aan de Regering BEPERKTEHUURVERHOGING SLECHT ONTVANGEN opnieuw 5 Ki IJS in gevaar Nieuwe Russische voorstellen houden Moskou bereid Westelijke uit nodiging te overwegen in naar Koningin Juliana Terneuzen Veldslag nabij Saigon Belgisch protest tegen Nederland se tomateninvoer ^4® Tunnelbouw te Velsen vordert Wie wordt hoge com missaris van de Saar de Tweede Kamer stijgt Dulles stelt reis naar Wenen uit Spanning A*R*-fractie op de wip Besprekingen in impasse 11] Herbewapening van West-Duitsland staat hereniging in de weg 40 tn In Warschau wordt „rode N.A.V.O." opgericht i .1 V- t» - DE BILT ZEGT: Schraal weer PROTESTANTSICHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Niet onduidelijk De huurbelasting feite HR lie JAARGANG No. 3086 Waarnemend-hoofdredacteur Prof. Dr J. J. de Jong (ZIE PAGINA 2) SOWJET-UNIE WIJZIGT KOERS BIJ ONTWAPENINGS-BESPREKING fe i y.: t t k I DONDERDAG 12 MEI 195J Directeur: JACQ DE SMIT r r Abonnementsprijs ƒ0.47 per week, 2.p. maand, 5.85 p. kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 22 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord DE BILT, 12 Mei. Zonnig en op de meeste plaatsen droog weer. Iets hoge re temperaturen dan gisteren. Matige tot vrjj krachtige wind tussen West en Zuidwest. lijkheid van het Westen is om de hui- in te In de Russische ontwerp-resolutie waarvan wij op de voorpagina van on ze editie van gisteren het begin "pu bliceerden wordt aóngedrongen op ,jiet liquideren van vreemde militaire bases op het grondgebied van andere landen”, hetgeen van grote betekenis wordt genoemd voor de vermindering van de internationale spanning. Voorts wordt aangedrongen op uit wisseling van gegevens over de aan wending van kern-energie. Ook wordt verzocht te zoeken naar een regeling van de vraagstukken betreffende het Verre Oosten, aangezien de gespannen toestand in dit gebied het gevaar van een nieuwe oorlog in zich bergt. DRIE PUNTEN Het Sowjet-voorstel inzake een in ternationale conventie voor ontwape ning voorziet in de volgende drie pun ten: 1. Het volledig verbod van het gebruik en de productie van kernwapens en an dere wapens voor massavernietiging; SAIGON, 11 Mei. Vandaag is een ware veldslag ontbrand op 80 km ten Zuid-Oosten van Saigon, waarheen 3 bataljons van het Zuidvietnamese le ger zijn gezonden om elementen van de Binh Xoejen op te ruimen. Deze hebben gisteren, naar uit welingelichte bron is vernomen, de weg van Saigon naar Kaap Saint Jacques afgesneden. De eenheden van de Binh Xoejen zouden zich terugtrekken in de moe rassen en het heuvelgebied aan weers zijden van de weg van Saigon naar Kaap Saint Jacques, achtervolgd door de regeringstroepen. Aan beide zijden zouden grote verliezen geleden zijn. De hevige gevechten duurden voort, terwijl het leger versterkingen liet aanrukken. ZEEUWSCH DAGBLAD (Van onze parlementaire redacteur) ’s-GRAVENHAGE, 12 Mei. Langzamerhand groeit dan de spanning in de Tweede Kamer, al heeft zij nog niet haar hoogtepunt bereikt. Het wachten is nu op het antwoord van de Regering. Vanmiddag zullen verschillende ministers het woord voeren en dan zullen de fracties een definitief stand punt moeten bepalen. Zal het Kabinet water in de wijn doen, of zal de meerderheid een compromis in welke vorm ook verkiezen boven een breuk in de huidige politieke samenwerking? Op die vraag zal een antwoord gegeven moeten worden. En hoewel de spanning bijzonder groot kan worden, kan het Kabinet nog wel eens aan het langste eind trekken. Geen enkele partij heeft profijt bij een crisis op dit moment. Het Kabinet heeft het voor deel, dat het vrij eensgezihd staat tegenover een verdeelde Kamer. Het zal dan ook zijn zaak zijn om niet al te veel aan het compromis te laten peuteren. De debatten over de huurvoorstellen waren voor de Regering niet al te gun stig. Van de zijde der KVP, AR en VVD is aangedrongen op een algemene huurverhoging van 10%. De socialisten hebben zich daar tegen verklaard. Op dit moment willen zij geen enkele huurverhoging. En volgend jaar wil de PvdA-fractie deze zaak eens groots aanpakken. Uit niets blijkt, dat de socialisten re gelrecht aansturen op een breuk. In tegendeel, het is juist andersom, maar ook juist daarom komt het AR-amen- dement niet in hun kraam te pas. Het valt natuurlijk moeilijk te voorspellen hoe de stuiver precies zal rollen. Veel hangt af van het antwoord der Rege ring. Als de ministers hebben gespro ken zal de AR-fractie weer bij elkaar komen, om haar definitieve houding te bepalen. Dat zullen ongetwijfeld ook de andere fracties doen. Minister-president Drees is inmid dels de lichte griep te boven. Hij zat rustig achter de regeringstafel. Hij is een getraind man in het politieke de- Medewerkers: J. A. van Bennekom Middelburg; Ds W. C. van Burgeler, Kruiningen; A. I. Catsman, Aardenburg; Ds D. J. van Dijk, St. Annaland; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huiissen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; Ds J. Kwast, Vlissingen; J. Laport Goes; J. Lodder, Vlissingen; J. Moli, Vlissingen; K. C. van Spronsen, Goes; A. H. S. Stemerding, Souburg; R. Zuidema, Goes. BRUSSEL, 11 Mei De Belgische druivenkwekers uit Hoeilaart Overijse en omgeving zijn voornemens, zoals de Franse wijnbouwers dit enkele jaren geleden deden, de wegen te versper ren om dat de regering geen aandacht besteedt aan hun belangen. De Nationale Unie van Druivenkwe- kers, die 15.000 leden telt, blijkt vast besloten een actie te organiseren als er geen einde wordt gemaakt aan de invoer van goedkope tomaten uit Ne derland. Tomaten hebben in dien zin iets met druiven te maken, dat het vervangingsproducten zijn voor de druivenkwekers. Wanneer de oude wijnstok uitgeleefd is, dient hierop de nieuwe geënt te worden waarna dan twee jaren zonder opbrengst volgen, h die periode worden in de kassen tomaten gekweekt. De verkoop van deze tomaten, aldus de druivenkwe- kers, is thans uiterst moeilijk, omdat Nederlandse vroege tomaten op de markt verschijnen, die te goedkoop rijn. Deze prijzen bedragen thans fr 30 voorde periode van 15 tot 31 Mei, *r 25 per kg voor de periode van 1 tot 15 Juni en fr 18 voor de periode va? 15 jUni tot einde Juli. De Unie van Belgische Druivenkwe- tas zal volgende week Zaterdag een Protestbetoging te Overijse organise ren, die door een algemene staking zal wwden gevolgd. Bij wijze van waar schuwing aan het adres van de rege ring zullen op later te bepalen data de wegen in de druivenstreek gedu rende twee uur worden versperd. In- dren de autoriteiten geen maatregelen nemen tegen de invoer van Nederland se tomaten in België, zouden de Bel gische druivenkwekers de vrachtwa gens aan de Nederlandse grens willen tegenhouden. VERRE OOSTEN. Boelganin verklaarde verder, dat de Sowjet-regering de politiek van de regering in Peking met betrek king tot "ormosa volledig steunt. Hij zei, dat zijn regering in overeen stemming met de regering van de Chinese volksrepubliek onlangs stap pen heeft ondernomen om te komen tot ontspaning in het gebied van Formosa en dat zij daartoe onder- handelingen heeft gevoerd met de regeringen van India en Groot-Brit- tannië. Tenslotte besprak de Sowjet-pre- mier uitvoerig de nieuwe voorstel len, die de Russische vertegenwoor digers op de ontwapeningsconferen tie in Londen heeft ingediend om tot ontwapening in de gehele wereld te komen. bat, een lichte griep zal hem eerder slopen dan een politieke koorts. Nau welijks hersteld zijnde heeft hij rede voeringen kunnen horen, die niets aan duidelijkheid overlieten. Met het uit zicht op een tweede ronde, dan moet de keus bepaald worden, zal hij daar van niet geschrokken zijn. Het debat over de huurverhoging was uiteraard het meest gericht tegen minister Witte. Hij is de eerst verant woordelijke man, al is deze zaak er dan ook één van kabinetspolitiek. Nu was het zeer opvallend dat de heer An- driessen (KVP) veel meer inging te gen het beleid van minister Zijlstra, die rust wenst in de ontwikkeling van de lonen en de prijzen, terwijl de heer Bommer (Arb.) de bewindsman van Economische Zaken geheel spaarde en de volle laag van critiek richtte op de KVP-minister Witte. Moet de P.v.d.A. nu werkelijk van de huurbelasting een halszaak maken? De heer Van Vliet (K.V.P.) vond uiter aard van niet. Hij drong meer aan op een gerichte besteding van het ren da- ment. Hoe dat precies moet geschie den, vertelde de heer Van Vliet niet, maar in ieder geval moet de regering betere waarborgen verkrijgen voor het onderhoud der woningen. „Meer huur, beter onderhoud”, zo kan men het be toog van de katholieke afgevaardigde samenvatten, want hij wil persé terug naar de normale onderhoudszede in dé voor-oorlogse periode. We hebben nu tweemaal een huur verhoging geslikt zonder afroming, de derde maal kan dat absoluut niet, zo zei de heer Bommer (P.v.d.A.). De so cialistische fractie probeert deze zaak dus in de prestige sfeer te trekken. (Zie vervolg pag. 7) De bedoeling is duidelijk. Men wil de Regering tot de uitspraak brengen of een tien procent huurverhoging nu werkelijk onaanvaardbaar is. De heer Andriessen (KVP) heeft reeds ge vraagd wat de gevolgen zullen zijn als zijn fractie een voorstel in die rich ting zal indienen. Maar deze vraag was overbodig, want op hetzelfde moment lagen twee amendementen, om een 10 procent huurverhoging te bereiken, op de regeringstafel en bij de banken der afgevaardigden. Het ene amende ment was van de heer Van Leeuwen (VVD). Hij kan zich dat veroorloven, want zijn partij is in de oppositie. Het amendement Van de Heuvel (AR) maakte echter meer indruk. Hier was het een der regeringspartijen, die het compromis wilde doorbreken. Vooral de socialistische fractie kijkt met argusogen naar dit AR-voorstel. De AR kunnen n.l. op de wip zitten. Uit de debatten van gisteren is wel ge bleken, dat zowel de KVP als de CH (althans het grootste deel) en de KNP tenslotte de beperkte huurverhoging van 3 a 5 procent zullen aanvaarden onder het motto: liever dit dan niets. Maar als de socialisten tegenstemmen tegen het regeringsvoorstel, en zij worden daarbij gesteund door de libe ralen en de communisten en als de AR vasthouden aan hun amendement, dan ziet de zaak er vrij somber uit. Maar ook is het zo, dat slechts één fractie met groot gemak, en zonder het gezicht te verliezen, de weg te rug kan gaan: het is de AR-fractie. Zij kan zeggen, dat zij heeft gepro beerd in eerste termijn haar wensen duidelijk kenbaar te maken. En nu die wensen niet worden vervuld, door het „onaanvaardbaar” van ach ter de Regeringstafel, begeren zij liever een beperkte huurverhoging dan een breuk in de samenwerking. De socialistische fractie kan minder gemakkelijk terug, want haar woordvoerder de heer Bommer, heeft woorden gesproken, die niet voor tweeërlei uitleg vatbaar zijn. WENEN, 11 Mei. Het ziet er naar uit, dat het Oostenrijkse vredesver drag Zondag a.s. niet zal worden ge tekend. De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Dulles, heeft zijn reis naar Wenen uitgesteld zo verneemt Reuter in kringen, die in nauw contact staan met de thans In Parijs vertoevende minister. Een en ander vindt zijn oorzaak in de impasse, waarin de besprekingen der ambassadeurs te Wenen is geraakt over artikel 35 van het Oostenrijkse vredesverdrag. Dit artikel heeft be trekking op de voormalige Duitse be zittingen in Oostenrijk. Vanavond had men in de Oostenrijkse hoofdstad de hoop op overeenstem- 2. Een „aanzienlijke” vermindering voor wat betreft de strijdkrachten en de wapens van het conventionele type; 3. De oprichting van een internatio naal orgaan voor toezicht. TWEE FASEN De conventie moet in twee fasen, die de jaren 1956 en 1957 omvatten, worden uitgevoerd. In het eerste sta dium moeten de aangesloten landen beloven, dat zij hun strijdkrachten en bewapening met inbegrip van atoomwapens niet boven het peil van 1 Januari 1955 zullen verhogen. Tegelijkertijd moeten de Ver. Staten de Sowjet-Unie, Communistisch Chi na, Groot-Brittannië en Frankrijk binnen een maand na het van kracht worden van de conventie de ontwa peningscommissie inlichtingen geven over de strijdkrachten. De Ver. Staten, Rusland en China zullen een tot anderhalf millioen man op de been mogen hebben, terwijl voor Engeland en Frankrijk het toegestane aantal 650.000 zal zijn. Gedurende 1956 moeten deze landen het aantal mi litairen, dat zij boven de genoemde maxima onder de wapenen hebben, verminderen. In de eerste helft van 1956 moet dan een ontwapeningsconferentie bijeen geroepen worden. In de eerste fase moeten de proeven met atoom- en waterstofbommen wor den gestaakt. In 1956 moeten landen, die militaire lucht -en vlootbases op het gebied van andere landen hebben, deze ontruimen. ming nog niet opgegeven. De Britse ambassadeur was evenwel pessimis tisch gestemd, maar volgens de Oos tenrijkse minister van Buitenlandse Zaken ging alles goed. Op de bijeenkomst van heden stelden de Westelijke delegaties een aantal nieuwe oplossingen voor om de im passe over de voormalige Duitse be zittingen te doorbreken. Echter zon der enig succes. De Russen namen er nota van, doch gingen toen ver der met de besprekingen van andere punten. Minister Molotof heeft vandaag laten weten, dat hij Vrijdag naar Wenen komt voor de bespreking van de mi nisters van Buitenlandse Zaken, waarna Zondag de ondertekening van het verdrag zou kunnen volgen. Indien Dulles zijn reis inderdaad heeft uitgesteld komt alles weer op losse schroeven te staan. I uitgave; L-hting „Zeeuwsch Dagblad" '!icn Giro 274289. ,fdkantoor: Goes, L. Vorststr. Tel. 2438 (b.g.g. voor redactie voor advert, enz. 2970), 1 „toren: Vlissingen: Nieuwstr. Telef. 326; Middelburg: Korta j'rdstr. 35. Tel. administratie K Tel. redactie 2347; Ter- neuzen: Dijkstraat 26-28. Exploitatie: josterbaan Le Cointre N.V., LONDEN, 11 Mei De Sowjet-Unie is op de vergadering van de ontwapeningscommissie van de Verenigde Naties, die al enkele maan den in Londen vergadert, met nieuwe voorstellen gekomen. Daarin is men op een aantal punten tegemoetgekomen aan eisen, die door de Westelijke mogendheden zijn gesteld, o.m. waar het gaat om de sterkte van de strijdkrachten der grote mogendheden. Tevens bevatten de voor stellen een nieuw element, daar de communisten blijkbaar geneigd zijn om internationale controle te aanvaarden. Hiervoor is een gedetailleerd voorstel ingediend. De Franse afgevaardigde op de ontwapeningsconferentie, Jules Moch, heeft te kennen gegeven, dat de jongste Russische voorstellen een goed voorteken zijn voor de onderhandelingen, die tussen de regeringen zul len worden begonnen. President Eisenhower was evenwel sceptisch gestemd. Hij zei in zijn commentaar, dat de zaak nog vrij verward is. Rusland, aldus de Ame rikaanse president, wil één soort bewapening af schaffen, terwijl de Ver. Staten er graag helemaal afwillen. DUITSLAND. De Sowjet-Unie blijft van mening, aldus Boelganin, dat de bewapening van West-Duitsland en het opnemen van dat land in de N.A.V.O. het groot ste obstakel vormt voor herstel van de nationale eenheid van Duitsland op vreedzame en democratische grond slag. Hij achtte het nodig stappen te on dernemen om een herleving van het Duitse militairisme te verhinderen. Een belangrijke bijdrage aan de zaak van de vereniging van Duitsland en het handhaven van de vrede in Europa kon volgens hem wellicht worden ver kregen door toenadering tussen Oost en West-Duitsland en vermindering van de spanning in de betrekkingen tussen deze twee staten. In Velsen verkeert men met de bouw van de spoor- en verkeers- tunnel in een gevorderd stadium. Onze fotograaf, die daar een kijkje nam maakte deze opname vanaf de bedijking van het Noordzeekanaal. Op de voorgrond de spoorwegtunnel; daarachter de verkeerstunnel. In de tweede fase, 1957, moeten de vijf grote mogendheden haar troepen sterkte verder verminderen tot het toegestane maximum. Voorts moet in dat jaar de productie van kernwapens worden gestaakt en de militaire uit gaven worden ingekrompen. REACTIES. De Britse afgevaardigde op de ont wapeningsconferentie zei in zijn com mentaar op de nieuwe Russische voor stellen, dat de Sowjet-Unie twee be langrijke concessies heeft gedaan. In de eerste plaats hebben de communis ten zich neergelegd bij de beperking van de strijdkrachten van de vijf grote mogendheden, zoals die door het Wes ten wordt gewenst, in plaats van ver mindering met een derde van de sterk te. In de tweede plaats aanvaardt Rus land thans het Westelijke compromis voorstel volgens hetwelk het volko men verbod van atoomwapens pas moet ingaan, zodra 75 procent van de beperking van de conventionele wa pens is voltooid. De Amerikaanse gedelegeerde zei, dat de nieuwe voorstellen niet aan de minimale veiligheidseisen van de Ver. Staten schijnen te voldoen. De geallieerde opperbevelhebber in Europa, generaal Gruenther, gaf als zijn mening te kennen, dat het voor stel tot afschaffing van de atoombom voor vele mensen uiterst aantrekkelijk is. Hij meende, dat het echter niet in het belang van het Westen zou zijn, indien dit voorstel wordt aangenomen, omdat de atoombom de enige moge- dige communistische meerderheid conventionele strijdkrachten op heffen. PARIJS, 11 Mei. Uit zeer be bouwbare bron heeft A. F. P. Woens- vernomen, dat Bondskanselier oenauer en minister Pinay het er (llner..eens zÜn geworden, dat voor de tis,le van Europese hoge commissa- liiwïa-j he* Saargebied geen persoon- J^neid uit een der landen van de ^nsteuropese Unie gekozen moet wor- van'ermee de mogelijke candidatuur de k6en Brit voor deze functie dus van Zn,.:, an- Voor de functie zou nu een nav k 'eman<t uit een der Scandi- landen kunnen worden aan- WARSCHAU, 11 Mei. Maarschalk Boelganin, de Russische premier, heeft vandaag in Warschau op de conferentie waar een communistische veilig heidsorganisatie zal worden gesticht, als tegenhanger van de Noordatlantische Verdragsorganisatie, gesproken over de politieke toestand in de wereld. Hij zei, dat de Sowjet-Unie de Westelijke nota’s over een conferentie van de vier regeringsleiders „uiterst zorgvuldig zal bestuderen”. Voorts zei Boelganin, dat zijn regering wenst, dat het mogelijk zal zijn om in de toekomst tot een collectief veiligheidsstelsel te komen, waaraan alle Europese landen en ook de Ver. Staten zouden deelnemen. Als een dergelijk verdrag verwezenlijkt zou kunnen worden, zou het collectieve veiligheids- verdrag, dat thans te Warschau voor de communistische landen wordt opge steld, overbodig worden. Boelganin heeft zich in zijn rede ge keerd tegen de bewapening van West- Duitsland. Door de ratificatie van de Parijse Accoorden, zo zei de Sowjet- premier, is de gehele internationale toestand ernstig gewijzigd en zien de vredelievende staten zich geplaatst voor nieuwe vraagstukken. Ook keerde hij -zich tegen de mili taire blokken, zoals de N.A.V.O. en het verdedigingsverdrag voor Zuid-Oost- Azië.

Zeeuwsch Dagblad | 1955 | | pagina 1