Groepsbibliotheek i hi PI ii::i w o! i lOi| 0 pl te«i sEll .IJ Ei J.V. op G.G. ledental verminderen I Mm r Zeeuwsch Dagblad-Wandeltocht Ted Drake’s Chelsea speelt vanavond tegen voorlopig Nederlands elftal Ned. Bond voor Zeeland wordt te Goes gevestigd KONINGIN HEEFT DORST van PUZZLE - I IX Kilometers Beter van Centraal depót zal door middel wisselkisten boeken uitlenen l;i|0 mill zag Meer vraag naar auto's in Nederland mooie, zachte handen In het verlichte Olympisch Stadion I VANDAAG EENS nihil Zaterdag 4 Juni Vliegboot haalt zieke schipper niet Wilkes speelt weer rechtsbuiten Chefarine „4” doet wonderen Het Zwitserse elftal tegen Nederland Herv. Werkverband, C.J.M.V. en O.L.B. werken samen Kampioen eerste divisie van de Engelse league Oorzaak: emigratie, militaire dienst en gewijzigde bevolkingssamenstelling 'HBH I ZEEUWSCH DAGBLAD 11 Mei 1955 hmii IIh WEKELIJKSE RUBRIEK ONDER REDACTIE VAN G. DE VOOGD 1954 verschenen MAGISCHE FIGUUR a.s. Nationale wedstrijden Nederlandse Rode Kruis II h>n>^ i h‘ Het werk Financiën Voorlopig Nederlands elftal tegen Chelsea Oplossing vorige puzzle Matchwinner Bevolking Zomeravondvoetbal I Subsidiëring Samenwerking Jaarverslag over Ook anderen Het ligt bepaald niet in de bedoe- ‘"g om de Stichting uitsluitend te aten dienen voor de Hervormde- en 1 J.M.V .-bibliotheken. COAK schaakte tegen Vlissingen Ford rapporteert: 1 pagina 5 Ingezonden Mededeling (Adv.) I TEGEN PIJNEN, GRIEP. 20 TABLETTEN 85 «t Ingezonden Mededeling (Adv.) K) XJ O r Ingezonden Mededeling (Adv.) en H3J leden, waarvan is verschuldigd Het verschuldigde inschrijfgeld is per post jongeren verloren heeft of aan het verliezen is. In de toelichting op de cijfers ver meldt de heer De Smit met vreugde, dat de „guldensactie” tot dekking van de tekorten over de jaren 1951 1952 en 1953 uitstekend is geslaagd Ruim 11.000 hebben de J.V.-ei daarvoor opgebracht en dit gehei bedrag is aan de kapitaalrekening toegevoegd. MAASTRICHT, 9 Mei. De Natio nale wedstrijden van het Nederlandse Rode Kruis zullen dit jaar worden gehouden te Maastricht op Zaterdag 11 Juni. Geselecteerde ploegen van de provinciale districten uit het hele land zullen hier tegen elkander uitkomen. De wedstrijden worden gehouden in de Sphinxzaal. Koningin Frederika van Grieken land lest hier haar dorst aan een dorpsfonteintje tijdens een tocht door de landstreek Thracië in het Noorden van Griekenland. De een voud van deze handeling is wel zeer typerend voor het beminne lijke karakter van deze zeer popu laire vorstin. gepakt moeten worden. De methodiekcommissie deed ook in 1954 belangrijk werk. De nieuwe schetsbundels zijn verschenen en zijn er bij de verenigingen ingegaan als koek. Bovendien is een jaarrooster gegeven, niet om aan de verenigin gen te zeggen hoe het moet, maar hoe het gewenst is. Aansluitend aan dit overzicht be toogt de secretaris in zijn jaarover zicht, dat onverflauwde activiteit en propaganda nodig blijven. Op een dorp zal dat anders gaan dan in een stad. Er zal echter overal hard aan- Wie het financiële overzicht van de penningmeester, de heer Jacq de Smit, bekijkt, die wordt getroffen door de offerbereidheid van de le den. Ieder lid brengt ieder jaar ƒ7,20 voor de Bond op, t.w. 6,voor het Bondsblad en 1,20 contributie. Evenwel: er is over 1954 een groot tekort van niet minder dan 20.144, 33. Uitzichtloos is deze situatie ech ter niet. Er is immers besloten Rijks- subsidie te aanvaarden, doch er werd tot heden nog geen bedrag ont vangen. Verwacht wordt evenwel, dat het subsidie van het Rijk dit te kort zal dekken. ’s-GRAVENHAGE, 10 Mei. Het amphibievliegtuig van de opsporings- en reddingsdienst van de Marine Luchtvaartdienst te Valkenburg, dat gisteravond een vergeefse poging heeft gedaan de ernstig zieke schipper van de logger „Arie van der Zwam” te halen en vanmorgen opnieuw naar ’t schip zou vliegen, zal voor dit doel niet meer opstijgen. De zee was vanmorgen namelijk zeer hoog, zodat betwijfeld moet wor den of een nieuwe tocht succes zou hebben. Doch bovendien is de toe stand van de schipper dusdanig ver beterd, dat een dergelijke snelle hulp niet meer urgent is. DEN HAAG, 10 Mei. De keuze- commissie van de K.N.V.B. heeft thans ook de voorhoede van het voor lopig Nederlands elftal, dat vanavond in het Olympisch Stadion tegen Chel sea in een oefenwedstrijd uitkomt, definitief samengesteld, zodat de ploeg er als volgt uitziet: Doel: Landman (Holland Sport). Achter: Wiersma (Donar) en Kuys (Haarlem). Midden: Schaap (’t Gooi) aanvoer der, Van der Hart (Fortuna ’54) en Klaassens (V.V.V.). Voor: Wilkes (Valencia), Timmer mans (A.D.O.), Van Roessel (Wil lem II), Clavan (Holland Sport) en De Harder (Holland Sport). AMSTERDAM, 10 Mei. De in ons land toenemende vraag naar auto mobielen heeft zich in 1954 in een verder opgaande lijn bewogen en heeft de verwachtingen, welke te dien aanzien in het vorige verslag werden uitgesproken, nog overtroffen, zo schrijft de directie van de N.V. Ne derlandse Ford Automobielfabriek te Amsterdam in haar verslag. Vooral ’t personenwagenpark vertoonde een belangrijke uitbreiding, n.l. met 31.803 stuks tot 219.411 per 1 Augustus j.l. Daar de automobieldichtheid in Ne derland in vergelijking tot de omrin gende landen nog steeds zeer klein is te noemen, kan worden verwacht, dat in de komende jaren het automobiel- park zich aanzienlijk zal blijven uit breiden. Dit opent goede perspectie ven voor de vennootschap en de direc tie ziet de toekomst dan ook met ver trouwen tegemoet. (invullen naam deelnemer of naam groep) dagd4ej^n“er aan de ZEEUWSCH DAGBLAD-WANDELTOCHT op Zater- I is°nl jn<lh>iduele deelnemers: het verschuldigde inschrijfgeld ad per Postwissel voldaan. °r flroepen: de groep telt "hal f voldaan: I Q6'der (leidster) treedt op Het wat niet van toepassing is. «nOuder M25^d *S vo^^: ion6eren tot en met 1® jaar: ƒ0.75; 18 jaar I Het is thans zo goed als zeker, dat over enkele maanden de lec- I tuurvoorziening in Zeeland zal worden aangepakt op een wijze, die I ook elders in het land reeds ingang heeft gevonden, maar voor onze I provincie nieuw is. Het Herv. Werkverband in Zeeland, waarin I ook de bibliotheken van het Chr. Jongemannen Verbond in de pro- I vincie meewerken, heeft enige maanden geleden contact opgenomen I met het bestuur van de Openbare Leeszaal te Goes. De bedoeling I vas gezamenlijk te komen tot de oprichting van een centrale platte- I landsbibliotheek, die in Goes zal worden gevestigd. Deze centrale I bibliotheek zal door middel van wisselkisten met boeken, die door I de gehele provincie worden verzonden, een grote bijdrage kunnen I leveren voor de lectuurvoorziening op het platteland van Zeeland. I De stichtingsacte voor deze centrale zal zeer binnenkort worden I gepasseerd. I Zoals bekend heeft de wijze van I subsidiëring van de bestaande biblio- I theken in Zeeland door het Prov. I Bestuur de noodzaak opgeroepen om I verbanden te stichten, waarbij de I plaatselijke bibliotheken zich kun- I nen aansluiten. Zo is ook het Herv. I Werkverband opgericht, waarbij de I bibliotheken, die eigendom zjjn van I een plaatselijke Herv. gemeente, zijn I aangesloten. Daarnaast bestaat een I Prov. Bibliotheekcommissie van het I C.J.M.V., waaronder alle bibliothe- I ken van de verenigingen, die bij het I Verbond zijn aangesloten, behoren. I Vorig jaar hebben Werkverband en C.J.M.V. samenwerking gezocht en treden beide organisaties als één ge heel naar buiten op. Ruim 50- biblio theken zijn er in Zeeland bij aange sloten. ZURICH, 10 Mei. De keuze-com- missie van de Zwitserse voetbalbond heeft het Zwitserse elftal, dat op He melvaartsdag 19 Mei in het Feijen- oord-stadion te Rotterdam tegen het Nederlands elftal uitkomt, als volgt samengesteld: Doel: Pernumian (Bellinzona). Achter: Mathis (Lausanne) en Stef- De heer De Ruig wijst drie oorza ken aan voor de daling van het le dental. Daar is allereerst de emigra tie. In 1952 waren er onder de emi granten 1750 personen van gerefor meerde gezindte in de leeftijd van 15 tot 24 jaar. Dit cijfer kan ook gel den voor 1953 en 1954. Vervolgens is daar de militaire dienst. Berekend is, dat ongeveer 10.000 gereformeerde jongeren hier door aan het burgerleven onttrokken zijn. Daarvan zijn er ongeveer 5000 lid geweest van de Bond. Tenslotte is er de samenstelling van de bevolking. De bevolking van ons land neemt toe, maar dat wil nog niet zeggen, dat ook het aantal 16-24 jarigen toeneemt. Integendeel, de statistieken wijzen anders uit. De oorzaak hiervan vindt men in het feit, dat in de dertiger jaren tij dens de crisis dus minder huwe lijken zijn gesloten en minder kin deren werden geboren. Ook de kin- Zodra de centrale een definitief bestuur heeft, zal men zich beraden* over samenwerking met anderen. Hierbij wordt gedacht aan de Prot. Chr. Lectuurraad, die ook in Zeeland een groot aantal bibliotheken heeft. Tevens is reeds uitgesproken, dat bi bliotheken, die noch bij het Werk verband, noch bij de P.C.L.R. zijn aangesloten, op éen of andere wijze Horizontaal en verticaal dezelfde woorden invullen: 1. Toorts, 2. rond dank, 3. span, 4. leuk. HORIZONTAAL: 1. Wijd, 4. ons, 6. opium, 7. laf, 9. aks, 11. met, 13. tule, 14. ooit, 15. sar, 17. esp, 19. ski, 21. aarde, 22. fis, 23 top. VERTICAAL: 1. Wal, 2. dof, 3. rite, 4. oma, 5. sijs, 8. abuis, 10. kriek, 11. mes, 12. tor, 16. aard, 17. elf, 18. pas, 19. set, 20. iep. dige elftal uitkomt. Hij heeft al meer dan 300 wedstrijden op zijn naam en schijnt nog steeds kans te zien, zijn spel te verbeteren. Hij werd tien jaar geleden van Wolverhampton Wande rers overgenomen, was geregeld spil voor Chelsea, maar ging twee jaar ge leden naar de achterhoede over. Zjjn collega Peter Sillett is een jonge reus (21 jaar) en mag zich captain noe men van het Young England team. Hij is befaamd om zjjn geweldig schot en voor Chelsea de penalty-„expert”. Hjj gaat met het Engelse elftal mee naar Frankrjjk, Spanje en Portugal. Voor de achterhoede heeft men eventueel nog Stan Willemse ter be schikking, die voor het elftal van de Engelse league en voor Engeland B is uitgekomen. voor Chelsea tegen Newcastle. Na- In de middenlinie zien we interna- tuur lijk gaat hij ook mee met het En- tional Ken Armstrong, die er ook al 300 duels in de league op heeft zit ten; Stan Wicks, die zich tweemaal door Ted Drake het contracteren (eenmaal voor Reading en nog eens voor Chelsea) en die met zijn 1.89 me ter meer dan een „streepje” voor heeft in kopduels en tenslotte Derek Saun ders, die pas twee jaar professional is. Hij valt op door zijn vlammende haardos en.... door zijn berekend spel. Hij heeft dit seizoen in geen en kele wedstrijd ontbroken. In de voorhoede staat op de rechts buitenplaats een klein mannetje, Eric Parsons genaamd, die zijn snelheid al dikwijls heeft gebruikt om Chelsea ’t winnende doelpunt te bezorgen. Par sons speelde vroeger voor West Ham United. Rechtsbinnen staat gemeenlijk John McNichol, balgoochelaar met een ty pisch Schotse stijl, ook al een aan winst van Ted Drake. Hij speelde voor Newcastle en Brighton. Middenvoor Roy Bentley heeft te recht een internationale vermaard heid. Hij is de captain van Chelsea en zoals bekend vele malen internatio naal. Hij maakte onlangs zijn hon derdste doelpunt in de eerste divisie; daar waren vele kopballen bij. Hij scoorde dit seizoen twee hat tricks, één voor Engeland tegen Wales en één voor Chelsea tegen Newcastle. derbeperking speelt een rol. Nederland had in 1939 een bevol king van bijna negen millioen zielen, waarvan 86.587 16-jarige mannen, d.i. 0,98 van het totaal. In 1953 was het aantal inwoners gestegen tot ruim 10,5 millioen, doch het aantal 16-jarigen daalde tot 81.111 of 0,77 procent. Uit de statistiek van het ledental over 1954 blijkt, dat de leeftijd van 18 jaar het best vertegenwoordigd is. Van de 16-jarigen (en misschien van de 17-jarigen) ontbreken er nog on geveer 1000. Deze blijven te lang bij de G.J.O. De secretaris meent, dat vastgehouden moet worden aan een leeftijd van 16 jaar voor overgang naar de J.V. Voorts is gebleken, dat reeds 500 jongens op 19-jarige leeftijd in mili taire dienst gaan. Nog verder gaat dit bij de 20-jarigen en ouderen. Tenslotte blijven de jongens niet meer zo lang lid als vroeger. Hier onder zijn ook de militairen, voorzo ver zij niet meer terugkomen. Hiermede verzoeken wij U mij te noteren: GOES, 10 Mei. De uitslagen van de vorige week gespeelde Zomer avond voetbal wedstrijden zijn: Rayon Middelburg: Boele en Van Eesteren—Vitrite 13; Pingelaars Stavsst 4 0 Rayon Sas van Gent: C.B.S.S.V.G. 1—1; O.N.A.—S.A.S. 1—2. Rayon Vlissingen: V.A.W. III V.A.W. II; M.W.K.—P.Z.E.M. 0—3; S.B.L.V.—W.V.V. 2—3; V.S.T.—V.A.W. 5—3; G.P.C—Uiterton 0—2; P.V.S.— Coal 52 1—2. I Het Prov. bestuur van Zeeland I heeft in 1951 besloten aan iedere bi- I bliotheek jaarlijks een bedrag van I 0,05 per boek uit te keren, mits de I plaatselijke overheid ook subsidie I toekent. Gebleken is, dat deze rege- I ling een behoorlijke steun geeft aan de plaatselijke bibliotheek, waardoor I neer dan vroeger kan worden aan geschaft of vernieuwd. Voldoende is I dit bedrag echter hij lange na niet. Er I is dan ook gezocht naar een moge- I lijkheid om vooral kleinere biblio theken te helpen aan meer boeken, I zonder dat men deze boeken behoeft aan te schaffen. Men kan deze boe ken betrekken in de vorm van een wisselkist-zending In het rapport van de Rijkscom- missie voor de Lectuurvoorziening is een belangrijke plaats ingeruild voor de z.g. Groepsbibliotheken, centrales, van waaruit de wisselkisten worden verzonden. Het Rijk is bereid derge lijke instellingen te ‘subsidiëren. Ook aan het Prov. bestuur kan subsidie worden gevraagd. Dat men tot samenwerking met de Openbare Leeszaal te Goes is ge komen vindt zijn oorzaak in het feit, dat het bestuur van deze lees- een schaak- de 4 t anavond komen zij dan (tegen het voorlopig Nederlands elftal) onder het licht van de schijnwerpers van het Olympisch Stadion, de mannen van Chelsea, die dit seizoen kampioen werden van de eerste divisie van de Engelse league. Men mag tegenwoordig ook wel zeggen: de mannen van Ted Drake, de oud-middenvoor van Arsenal en het Engelse elftal. Drake kwam in de zomer van 1952 in de plaats van manager Billy Birrell en heeft in drie jaren een nieuw Chelsea opgebouwd. De transformatie, welke hij bij de club teweeg bracht, rangschikt hem onder de werkelijk grote mana gers van de voetballerij. Hij bezit ook de gave als het er om gaat, nieuwe spelers aan te kopen goede „waar" voor het geld van Chelsea te krijgen. Zo kocht hij van Crew Alexander twee jaar geleden de toen 18-jarige Frank Blunstone (die vandaag niet van de partij is) en van Southamp ton de achterhoedespeler Peter Sil lett, waarschijnlijk een van de beste backs, die Engeland ooit heeft ge had. De jonge stopper Stan Wicks wist Drake van zijn oude club Rea ding, waar hij speler-manager was, los te krijgen. Charlie Thomson is Chelsea’s suc cesrijke doelverdediger, die na een uitstekend debuut, gedurende de laat ste drie maanden onder de lat stond voor de Blues. Hij is de zoon van een vroegere keeper uit de Schotse league. Hij werd in Perth geboren, maar is sinds 1952 bij Chelsea. In de achterhoede is John Harris de man, die het langst in het tegenwoor- GOES, 10 Mei. Dezer dagen speelden 10 onderofficieren van de le C.O.A.K. te Middelburg wedstrijd tegen een tiental van Vlissingse Schaakclub in het clubge bouw te Vlissingen. De militairen moesten in hun meer geroutineerde tegenstanders de meerdere erkennen en verloren met 6%3%. De gedetailleerde uitslag luidde: A. J. de Bert—Sergt. 1 Bevelander 10; J. A. SmitsSergt. I de Vliet 10; G. M. Steijnhouser—Sergt.-maj. Rijkse 1—0; H. Reijnhout—Sergt. Engelvaart 01; J. v. d. SandeSergt. Filius A. Smit—Sergt. I Geu ze 10; A. de BartSergt.-maj. Hegt 10; J. J. KroonSergt.-maj. v. ct. Kam 10; J. WijnenSergt. I Bragt 01; J. MeurSergt. Krijger 01. fen (Young Boys). Midden: Kernen (Chaux de Fonds), Eggimann (Chaux de Fonds) Schmidhauser (Grasshoppers). i Voor: Ballaman (Grasshoppers), Vonlanthen (Grasshoppers), Hügl I (Bazel), Meier (Young Boys) en Mau- ron (Chaux de Fonds). In vergelijking met het Zwitser se elftal, dat tien dagen geleden te gen Oostenrijk uitkwam en eervol met 32 verloor, zijn twee wijzi gingen aangebracht. Pernumian heeft de plaats van Stuber in het doel ingenomen en Meier vervangt Moran in de voorhoede. Ballaman, die tegen Oostenrijk linksbinnen speelde, is thans rechtsbuiten. t~e Nederlandse Bond van J.V. op G.G. heeft ook in 1954 een achteruitgang van het aantal leden te incasseren ge kregen. Volgens het Jaarverslag, dat in de huishoudelijke vergade ring voor de Boadsdag zal worden behandeld, is er een achteruitgang van 836 leden, d.i. 4,62 procent ten opzichte van 1953. Het is niet deze bond alleen, die moet con stateren, dat het ledental vermin dert. Ook de andere jeugdorgani saties hebben ermee te kampen. De vraag kan worden opgewor pen of de aard van het werk daar van de oorzaak is. De secretaris van de Bond, de heer H. de Ruig, heeft een analyse gegeven van deze achteruitgang. Niet om de achteruitgang te verkleinen, maar wel, om deze voor een belangrijk deel te verklaren. En dat is wel nodig en nuttig, omdat verschil lende critici deze achteruitgang iic t ui van u ae icca- aangrijpen om daarmee te bewij- zaal van de Prov. Bond van Open- zen, dat de Bond de greep op de bare Leeszalen in Zeeland de op dracht heeft om het werk op het platteland van Zeeland en met na me op Z.- en Noord-Beveland, aan te vatten. Daar bij de O.L.B. Goes geen plaatselijke bibliotheken zijn aangesloten, was dit niet gemakke lijk te verwezenlijken. Nu echter deze samenwerking is bereikt en beide partners een Stichting Plat telands Centrale Zeeland in het le ven gaan roepen, zal de opdracht wel kunnen worden uitgevoerd. Wanneer de centrale met het uit geven van wisselkisten zal kunnen beginnen moet nog worden af ge wacht. Eén en ander hangt ook af van het vinden van een geschikte ruimte, waar de centrale kan wor den gevestigd en het beschikken over de subsidiebedragen van Rijk en Provincie. gelse elftal, dat een trip op het con tinent zal maken. Leslie Subbs is een stevige links binnen met een keihard schot; was vroeger bij Southend United links buiten, maar speelt voor de Blues linksbinnen of middenvoor. Zoals be kend, is de jeugdige linksbuiten Blunstone voor vandaag vervangen door Jim Lewis (een bekend en veel zijdig amateur-international), in ver band met Blunstone’s verkiezing voor de continentale trip. r A BEROEMDE GENEESMIDDELEN HT IN ÉÉN TABLET moeten kunnen gebruik maken van de diensten van de Centrale. Men zal er voorts naar dienen te streven, daar waar meer bibliothe ken op één dorp zijn, er een vorm van samenwerking komt, waardoor vermeden wordt, dat twee wellicht elkaar beconcurrerende bibliotheken vanuit één centraal wissel depót boe ken kunnen betrekken. N.V. Vér. Ned. Rubberfabrieken i Heveadorp (Gld) .1

Zeeuwsch Dagblad | 1955 | | pagina 5