niveau Drukke dagen op partij-hoofdkwartieren Conferentie op hoog met Rusland Geen aftrek voor contributie op heffing voor bedrijfslichamen I van Geknoei met de entstof dr Salk? Overheid ondersteunt aardappelmarkt Geen verhoging van de broodprijs Plechtigheid op ere-begraafplaats I partijprograms, 'Stunts' en 'Scares' ^3 er Prof. Dr J. J. de Jong Vier jaar tegen Amsterdamse bankier i LIKDOORNS S"0UT Weg met onhandige likdoornringen en ge vaarlijke scheermesjes. Een nieuw vloeibaar middel, NOXACORN, neemt de pijn weg in Geschil met Klaks- vikkers de wereld uit Maar het heil van de wereld hangt er niet van af geëist Minderheid Organisatiedwang mag geen argument zijn Eigen televisie-studio Toff 11 Mei 1955 ZEEUWS CH DAGBLAD pagina 3 De Britse Verkiezingen verwachtingen in- i DOOR Parlement stelt onderzoek in I Partij-programs Advies D.B. van S.E.R. Binnenlandse politiek Buitenlandse politiek „Beloof ze de maan niet”! Transport House i. r «ui IIb \Voensdag BERLIJN, 10 Mei. De Oostduitse delegatie naar de conferentie van Oosteuropese landen is gisteravond naar Warschau vertrokken. Van de afvaardiging maken o.a. premier Gro- tewohl, zijn plaatsvervangers Ulbricht en Nuschke, de ministers van binnen- en buitenlandse zaken, Stoph en Bolz, en generaal Heinz Hoffmann van de gekazerneerde volkspolitie deel uit. WASHINGTON, 10 Mei. Leden van de democratische meerderheid in het Amerikaanse congres zijn een actie begonnen om licht te brengen in wat zij noemen „het geknoei” van de Over heid met betrekking tot de inentings- campagne met de entstof van dr Salk. gram heeft opgeschort, kort nadat hij De wetgever heeft hier gevaren ge zien en tegen de wens van de regering is in de aftrekbepaling van artikel 126 tot stand gekomen. Het zou onjuist zijn, wanneer de Raad zich met het motief, dat hier van organisatiedwang moet worden ge sproken, tegen de aftrekbepaling ging verzetten. Als er van organisatie dwang sprake is, dan heeft de wetge ver deze erkend. Verder zijn deze leden van oordeel, dat het te vroeg is om aan de minister een advies uit te brengen omtrent ar tikel 126. Er is nog pas een begin van de toepassing, de ervaring is veel te klein om nu reeds van minder juiste toepassing of zelfs van misbruik van de aftrekbepaling te spreken. Ingezonden Mededeling (adv.) GO seconden. Eeltplekken en eksterogen ver schrompelen met wortel en al. Bevat gezui verde wonderolie, jodium en het pijnstillen de benzocaine. Een flesje NOXACORN Antiseptisch Likdoommiddel van f. 1.35 bespaart U veel ellende. partij geen meerderheid in het Lager huis te behalen. Deze situatie betekent belangrijk tijdverlies in de radio- en televisie-uitzendingen, dit betekent te vens en vooral een sterk verdedigende inslag in de liberale propaganda. De liberale propaganda en uiteraard ook die van de beide andere partijen steunt op de onderscheidene partij programs. Op dit punt is er opnieuw een uiterst belangrijk pricipieel ver schil tussen de Britse en de Neder landse situatie; tevergeefs zou men zoeken naar een program van beginse len. De Britse benadering van en op vatting over politiek is in hoge mate practisch „Werkt een voorstel of niet?’ Dat is zo ongeveer de toetsteen voor iedere politieke maatregel. En deze benadering en opvatting hebben de partijen in sterke mate met elkaar ge meen. Weinig of geen dogmatiek (de DEN HAAG, 10 Mei Het Landbouw schap heeft o.a. meegedeeld, dat een beslissing is gevallen betreffende een zekere participatie van de overheid in de kosten van de getroffen en nog te treffen maatregelen ter onder steuning van de aardappelmarkt. Voorts is het thans gelukt te bewerk stelligen dat Engeland een groot kwantum Nederlandse aardappelen kan importeren. Daardoor is thana eindelijk begonnen met het afnemen der reeds eerder gekochte aardappe len van kleigrond. Weliswaar waren reeds bepaalde partijen afgenomen en verladen voor andere bestemmin gen, doch alle door de „Stichting in- en verkoop van aardappelen”, S.I.V, A„ gekochte aardappelen werden niet tijdig afgenomen omdat de mo gelijkheid om een belangrijke hoe veelheid Nederlandse aardappelen naar Engeland te kunnen exporte ren langer op zich liet wachten dan was voorzien. Wel werd inmiddels door de S.I.V.A. de gelegenheid ge boden afgesloten contracten te kun nen annuleren en is ook de bewaar- vergoeding verhoogd tot 20 cents per week. Voorzover deze aardappelen zijn bewaard door de telers hebben deze recht op de bewaarvergoeding. Thans is de gelegenheid opengesteld om behalve Bintjes, Meerlanders en Alpha’s ook alle andere rassen aan de S.I.V.A. aan te bieden in de maat 40 mm opwaarts, bestemd voor ex port. Het ligt in de bedoeling deze aard appelen op zeer snelle wijze te doen afnemen. De export van Nederlandse klei- en zandaardappelen heeft de om standigheden op de internationale markt in aanmerking genomen de laatste tijd een zeer bevredigend verloop. kiesprogramma’s, maar een enkel punt daaruit dé punten worden, waar de gehele strijd om draait. Op dit ogenblik zoek het maar uit!!! Voorzover nu kan worden bezien heeft de dienstplicht-kwestie meer kans zich te ontwikkelen tot een „stunt”, d.w.z. tot een middel om stemmen te trekken op* een vage, maar suggestieve belofte. Reeds verscheen in een van de socialistische dagbladen de volgende vette kop: „Verkorting diensttijd? Stembus zal beslissen”. Het socialistische verkiezingsprogram met zijn vele beloften en toezeggingen biedt ongetwijfeld nog andere „stunt..- mogelijkheden voor niet al te scrupu leuze partijgangers. Atllee waarschuw de dan ook al: „Beloof de kiezers niet de maan!” Tegenover de „stunt” staat de „sca re”, de laatste verkiezingen met enig succes door Labour-bladen toegepast. Dat wil zeggen: door middel van een angstbeeld de kiezers trachten af te houden van het stemmen op de tegen partij. De conservatieve propaganda van het ogenblik bevat stellig een aanloop voor een dergelijke „scare”: de suggestie, dat de socialisten de pas enkele jaren geleden af geschafte voed seldistributie weer zouden invoeren. Het is evenwel bepaald nog te vroeg om te beoordelen in hoeverre deze mogelijke „stunts” en „scares” werkelijkheid zullen worden of even tueel anderen hun plaats zullen inne men. ÏHORSHAVN, 10 Mei. Vertegen woordigers van het dorp Klaksvik en de Deense minister van financiën Kampmann zijn overeengekomen, dat dr Halvorsen uit Klaksvik zal ver trekken, zoals de autoriteiten reeds twee jaar geleden hadden geëist. De ontslagen arts zal echter weer naar de betrekking te Klaksvik kun nen solliciteren, wanneer een officieel onderzoek niets bezwarends voor hem oplevert. (Zoals bekend werd dr Hal vorsen er van beticht met de Duitsers te hebben samengewerkt, toen Dene marken bezet gebied was). Intussen zal zijn post door twee Deense artsen worden waargenomen. de commissie had meegedeeld, dat de inentingen moesten worden voortgezet. Ook de minister voor volksgezond heid, mevrouw Oveta Hobby, is uit genodigd voor de commissie te ver schijnen. Ook de senaatscommissie van han del heeft een onderzoek naar de gang van zaken met het vaccin van dr Salk aangekondigd. De democratische voorzitter, Sena tor Magnuson, verklaarde: „Als wij er niet van overtuigd zijn dat de ge geven richtlijnen en de gevolgde pro cedure voldoende zijn, zullen wij on middellijk maatregelen op wetgevend gebied treffen om een einde te ma ken aan de ongereglementeerde distri butie van het vaccin in de handel tus sen de staten”. Met uitzondering van de staat Michigan heeft men in alle Ame rikaanse staten gehoor gegeven aan de aanbeveling van dr Scheele om de inentingen op te schorten, han gende een onderzoek naar de oor zaak van het feit, dat van de vijf millioen kinderen, die met het vac cin van dr Salk zijn behandeld, er vijftig toch kinderverlamming heb ben gekregen. In Canada, waar tot dusver 250.000 kinderen zonder kwade gevolgen zijn ingeënt, wordt het vaccinatieprogram evenwel volgens plan voortgezet. Van de vijftig kinderen, die in de V.S. na inenting ziek zijn geworden, waren er 44 behandeld met entstof van het „Cutter”-laboratorium, een van de vijf Amerikaanse fabrieken waar het vaccin wordt gemaakt. ROTTERDAM, 10 Mei Van de zijde van de Nederlandse Verbruiks coöperaties wordt ons het volgende medegedeeld: „Hoewel de dezer dagen door Rijks- bemiddelaars goedgekeurde C.A.O. voor het bakkersbedrijf een kostenver hoging van ongeveer één cent per brood met zich brengt, heeft de Neder landse Bakkerij stichting de bakkers bedrijven geadviseerd voorlopig niet dan in uiterste noodzaak over te gaan tot verhoging van de broodprijs. Bij het interne beraad hadden de vertegen woordigers der verbruikscoöperaties in de Nederlandse Bakkerijstichting reeds te kennen 'gegeven de coöperatieve bakkerijen te zullen adviseren de broodprijs algemeen en zo lang moge lijk onverhoogd te laten. Het bestuur der Centrale der Neder landse Verbruikscoöperaties acht het in de huidige omstandigheden noodza kelijk elke verhoging van de kosten van levensonderhoud tot het uiterste te beperken. De voorzitter der Neder landse Bakkerijstichting heeft er in een officiële toelichting op het door deze stichting uitgebracht advies op gewezen, dat het door de Verbruiks coöperaties ingenomen standpunt een van de motieven is geweest om alle bakkerijen aan te raden voorlopig de huidige broodprijs niet te verhogen”. En tenslotte is het ook zo, dat het heil van de wereld niet al leen afhangt van een algehele of gedeeltelijke overeenstem ming tussen Ru: and en het Westen, net zo min als het lot van de wereld tot nu toe alleen afhankelijk is geweest van de koude oorlog tussen deze twee delen van de wereld. Gelukkig niet, weer AMSTERDAM, 10 Mei. De Offi- cier van Justitie bij de bijzondere strafkamer der Amsterdamse Recht bank, mr W. P. Bakhoven, heeft van- toiddag aan het slot van de zitting "er jaar met aftrek van de tijd in «waring doorgebracht geëist tegen e 54-jarige voormalige Amsterdamse bankier O. R. In e verdachte is van 1945 tot 1948 totaal twee jaar en 300 dagen ge dineerd geweest in het internerings kamp te Delft. De officier meende dat deze straf niCjWas.om de ernst van de ge- l egde feiten tot uiting te brengen, e«e h’J voorzag, dat het feitelijk ttnnt Van een dus(fanige straf niet thaot za^ ?Ün> aangezien verdachte nj ,ns ln Lichtenstein woont en wel nen’,meer in Nederland terug zal ko- de uitspraak volgt op 24 Mei a.s. Zo zal het hoofd van de federale dienst voor volksgezondheid, dr Scheele, voor een commissie uit het Huis van Afgevaardigden moeten ver schijnen om te verklaren, waarom hi, de uitvoering van het vaccinatiepro- socialisten nog het meest), veel direct op de practijk gerichte voorstellen. Te gen deze achtergrond verbaast het niet, dat de sterk-dogmatische commu nisten hier zo weinig weerklank vin den. Ongetwijfeld kan men spreken van ethische en wijsgerige beginselen van het conservatisme, het liberalisme en het socialisme. Er zijn vele en dikke boeken over geschreven. Maar een of ficiële korte samenvatting van de hoofdpunten, zoals wij kennen, be staat niet. Misschien kunnen wij de onderlinge verschillen het duidelijkst maken door te stellen, dat terwijl de conservatief zijn oog het sterkst ge richt houdt op een natuurlijke ontwik keling en organische opbouw van het maatschappelijk leven, de liberaal sterker de nadruk legt op ’t individu en de socialist op de gemeenschap als belichaamd in de staat. Bij het doorlezen van de verkie- zingsprograms komt men deze achter grond telkens tegen, vooral uiteraard in die gedeelten die betrekking heb ben op binnenlandse vraagstukken. Onder de titel „Voorwaarts met La bour” kondigen de socialisten onder meer aan: waar noodzakelijk een her invoering van prijs-contrêles voor be langrijke goederen, het in het leven roepen van een ministerie voor sociale welvaart, nationalisatie van verschei dene sleutelindustrieën, het opzetten van nieuwe staatsbedrijven en een drastische hervorming van het middel bare onderwijs. De conservatieven in hun manifest „Verenigd voor Vrede en Vooruitgang’ staan een zich uitbreidende economie voor zonder beperkingen en controles door een moderne aan deze tijd aan gepaste en vooruitstrevende economi sche politiek. Hierbij kan de toepas sing van de atoomenergie een beslis sende rol spelen. De conservatieven achten het mogelijk aldus in 25 jaar de levensstandaard te verdubbelen met handhaving van hun ideaal: een „eigendom-bezittende democratie”. Het liberale program, getiteld „On opgeloste crisis”, komt o.a. op voor de onafhankelijken van geest, de rechten van het individu, een ander kiesstel sel en de afschaffing der invoerrech ten, terwijl het zich tegen monopolies, in welke vorm ook daaronder be grepen vakverenigingen richt. Alle partijen besteden grote aan dacht aan de buitenlandse politiek. In grote lijnen is er overeenstemming. Vermindering der spanningen, top-be- sprekingen tussen de grote vier, stre ven naar ontwapening en ontwikke ling der achtergebleven gebieden in de wereld wordt door allen voorge staan. Het verschil ligt voor een klein deel in de bepleite wegen en midde len zo wil Labour een voorstel tot onmiddellijk stopzetten van de water- stofbom-proefnemingen. Het voornaamste verschil ligt even wel in de personen en vooral mis schien in d eenheid van opvatting der partijleiders. Want al is thans voor ’t oog in ieder geval de eenheid in de socialistische rijen goeddeels hersteld, niemand ontveinst zich hier, dat er van niet veel meer dan van een wa penstilstand tussen Bevan en de an dere 'socialistische leiders kan worden gesproken. Met alle gevaren van dien, gelijk de conservatieven niet moede zullen worden te onderstrepen! Eén socialistische belofte moet nog afzonderlijk worden vermeld: om een diepgaand onderzoek in te stellen naar alle vraagstukken betreffende de de fensie en met name naar de lengte van de diensttijd. Het officiële socia listische dagblad, de Daily Herarld, meende een week geleden, dat dit een belangrijk punt in de verkiezingen zou worden. Het is n.l. zo, dat gedurende de verkiezingscampagne niet de gehele g nimmer heeft er overeenstemming ge- De ministers in Parijs weten dit, de ministers, die wel eens de schijn op zich laden, dat hun enige politiek uit bewapening bestaat. Maar dat is niet waar. Zij zijn politici en daarom realisten. Zij weten ook, dat niet nagelaten mag worden om de toegestoken Russische hand aan te grijpen, als middel, dat aangewend kan worden voor de vrede. Het besluit is dan ook geval len om Rusland, uit te nodigen voor een viermogendhedencon- ferentie op hoog niveau. President Eisenhower en de premiers va.i Engeland, Frank rijk en Rusland zullen deze con ferentie moeten bijwonen. Men stelt zich voor de Europese vraagstukken en mogelijk de internatiortale ontwapening aan de orde te stellen. De ministers hebben zich af- Daarom moeten we ook niet te hoog opzien tegen deze conference, al is het ni veau nog zo verheven. ’s-GRAVENHAGE, 10 Mei Het dagelijks bestuur van de S.E.R. heeft een prae-advies uitgebracht over een aantal vragen omtrent de af trekbepaling van artikel 126 van de wet op de bedrijfsorganisatie. Dat artikel bepaalt, dat aan leden van vrije ondernemersorganisaties in verband met door hen voor hun or ganisaties betaalde contributie een aftrek op de heffing voor hun be drijfslichamen kan worden toege staan. Het dagelijks bestuur stelt de Raad voor op grond van bezwaren van prin cipiële en practische aard, aan de mi nister voor publiekrechtelijke bedrijfs organisatie te adviseren een wijziging van de wet op de bedrijfsorganisatie te bevorderen in die zin, dat in artikel 126 van deze wet de zinsnede, welke aftrek wegens contributie aan vrij on dernemersverenigingen mogelijk maakt, wordt geschrapt. De Raad wordt gevraagd een beroep te doen op de centrale organisaties van ondernemers om te bevorderen, dat de tot deze organisaties behorende vakorganisaties van ondernemers af zien van medewerking aan het tot stand brengen van bepalingen in hef - fingsverordeningen van bedrijfslicha men, welke aftrek wegens contributie aan vrije ondernemersorganisaties be ogen. Zou de Raad dit voorstel van het dagelijks bestuur niet kunnen volgen, dan zou nader het vraagstuk van de opheffing van de discriminatie, zoals deze in de derde vraag tot uitdrukking komt, aan de orde moeten worden ge steld. BEZWAREN Enkele leden van het dagelijks be stuur zijn van mening, dat terecht een bepaling in de wet op de bedrijfsorga nisatie is gebracht, welke verschil mo gelijk maakt voor de heffing ten be hoeve van een bedrijfslichaam voor vrij georganiseerde en niet-vrij geor ganiseerde ondernemers. De motive ring van deze bepaling achten zij voornamelijk gelegen in het streven naar gelijkheid van lasten voor geor- ganiseerden en ongeorganiseerden en wel bezien niet alleen voor de heffing ten behoeve van het bedrijfslichaam, maar voor het geheel van de lasten van bedrijfslichaam en vrije organisa tie. In vele gevallen zal naar hun oor deel deze gelijkheid ook bij toepassing van de aftrekbepaling niet worden be reikt. Naar hun oordeel bestaat er voorts gevaar voor de bloei van vrije onder nemersorganisaties, wanneer niet ge streefd wordt naar gelijke lasten. OVERVEEN, 10 Mei. Toen van middag klokslag half vijf tijdens het spelen van het Wilhelmus door de mu ziekkapel van het Haarlems muziek corps onder leiding van de heer Jos. de Klerk op de ere-begraafplaats in de duinen van Overveen de Nederlandse driekleur van halfstok in de top werd gehesen, was juist de kranslegging ge schied op het graf van Hannie Schaft, de enige vrouwelijke verzetsstrijder die op deze begraafplaats ligt. De heer W. F. K. Bischoff van Heemskerck uit Wassenaar, adjudant van H.M. de Koningin legde namens Koningin Juliana en Prins Bernhard een krans van witte aronskelken met rood-wit-blauw lint neer. Dr M. J. Prinsen, Commissaris der Koningin in Noord-Holland, legde daarna een krans neer namens het Provinciaal Bestuur. De heren mr G. Ch. Aalbers uit Dor drecht en H. Jimmink uit Amsterdam deden dit namens het dagelijks bestuur van de Nederlandse Vereniging van ex- politieke gevangenen uit de bezettings tijd. Ook de heer W. Liefferink, ver tegenwoordiger van de Nederlandse Vereniging van Pietersburg uit Trans vaal legde een bloemstuk neer. Tevoren was een korte plechtigheid gehouden, waarbij dr Prinsen de her denkingsrede uitsprak. Ook in het hartje van Londen zal de spanning met de dag toenemen, hoe meer de verkiezingen naderen. De ogen van de gehele wereld zijn op de Britse hoofdstad gevestigd! En dat niet ten onrechte. gevraagd of een dergelijke con ferentie op hoog niveau wel zin heeft, of het misschien geen tijd verknoeien is. Vooral de Ameri kaanse minister van buitenland se zaken kon niet direct met het plan instemmen, omdat hij geen vrij mandaat van president i Eisenhower had gekregen. Maar de toestemming van Eisenhower is eindelijk af gekomen. Dagen lang heeft Foster Dulles zijn president bewerkt om hem over te halen. Het is hem gelukt, i Maar Eisenhower heeft bepaal de voorwaarden gesteld. De bij eenkomst mag slechts enkele dagen duren en de vier minis ters van buitenlandse zaken van de betrokken landen moeten ook aanwezig zijn. „Wij zijn verplicht succes te hebben”, heeft Pinay gezegd. Want te vaak is er over en weer gepraat tussen Oost en West zonder resultaat. Te veel teleur stellingen hebben zich voorge daan. Daarom is het goed, dat Eisenhower, nu het tijdstip na dert, dat Rusland en het Wes ten elkaar weer zullen ontmoe ten, zekere voorwaarden stelt. Is Rusland werkelijk van goede wille, dan kan zij dat wel in drie >f vier dagen aan het Wes ten op dat hoge niveau kenbaar maken. En dan zijn de ministers van buitenlandse zaken en eni ge lagere „góden” er nog om de wederzijdse eventuele afspraken nader uit te werken. Dit alles zijn de ministers in Parijs zich ter dege bewust. De kans, die Rusland mogelijk biedt, moet aangegrepen worden. Maar de ministers weten ook, dat zich in de Russische politiek tal van minder gunstige ver schijnselen voordoen. Voorzich tigheid is altijd geboden. De wind kan daar in Moskou ook weer uit een andere hoek gtfan waaien. LONDEN, Dinsdag. Al bemerkt de man in de straat er nog heel weinig van, op tal van plaatsen wordt hier uitermate hard gewerkt ter voorbereiding en ondersteuning van de verkiezingsstrijd. Stellig echter nergens harder dan op de hoofdkwartieren der verschillende partijen: conservatieven, liberalen en socialisten. In de laatste dagen bezochten wij deze hoofdkwartieren, teneinde ons op de hoogte te stellen van de stand van zaken op dit ogenblik: candidaten en programs, inzet der verkiezingen en rake de uitslag. Hier is het op korte afstand van elkaar in het hartje van Londen dat de nationale propaganda-plannen, de spreekbeurten van de partijleiders, strooi- en raambiljetten worden voorbereid en vastgesteld. En dagelijks honderden inlichtingen worden verstrekt. Het opvallendste verschil tussen de drie partjjen is de grootte van haar staf. Terwijl op het liberale hoofd kwartier een kleine vijftig vrouwen en mannen in de weer zijn, is dit aan tal voor de socialisten ruim honderd en voor de conservatieven ruim twee honderd. De lezer, die zich op grond van deze getallen een luxe behuizing van de conservatieven voorstelt, komt even wel bedrogen uit. Wij althans waren lichtelijk geschokt door de aanblik van de over drie verdiepingen van Abbey House verdeelde kantoorlokalen. Veel geld is er de laatste jaren stellig niet uitgegeven voor onderhoud en inrich ting. Maar gewerkt wordt er, hard en systematisch van de vroege ochtend tot diep in de nacht in de overtuiging, dat de overwinning voor het grijpen ligt mits een ieder tot het laatste ogenblik alle krachten inspant. Er is één ding op het conservatieve hoofdkwartier, dat op de beide andere ontbreekt: een eigen radio- en televi sie-studio. Hier wordt regelmatig ge oefend voor de in de komende verkie zingen te verzorgen partij-uitzendin gen. Wij hopen op deze uitzendingen en hun betekenis nog nader terug te komen. Voor het ogenblik zij alleen vermeld, dat vrijwel een ieder er hier van overtuigd is dat vooral de televi sie-uitzendingen ditmaal ’n grote rol zullen spelen. Alom ziet men dan ook met een zekere spanning uit naar de eerste uitzending, die over enkele uren zal plaats vinden, verzorgd door de conservatieve minister van Buiten landse Zaken, Harold Macmillan. Transport House, hoofdkwartier zo wel van de Labour Party als van het Congres van Vakverenigingen, maakt van de drie de imposantste indruk. Een groot kantoor-complex, gelegen aan een rustig plein. Maar ook hier staan de ongeveer zestig telefoons nauwelijks een ogenblik stil; telken male werd ons gesprek onderbroken door een dringende boodschap ergens uit het land vandaan. Was het conservatieve hoofd kwartier vol vertrouwen in de af loop, in Transport House heerste kennelijk een terughoudende stem ming. „Wij kunnen winnen, zeker, maar harde strijd wacht ons nog”. Een wat verdedigende houding over het algemeen, die scherp afstak te gen de aanvallende strijdlust der conservatieven. Verdediging was ook het zware stempel, dat drukte op het liberale hoofdkwarti r. Als gezegd: dit is veel kleiner, en daardoor wellicht ook ge moedelijker, minder efficiënt dan het socialistische, minder militair dan het conservatieve. Het grootste vraagstuk voor de libe ralen is dat zij bij voortduring voor hun bestaansrecht moeten opkomen. En alvorens hun politiek aan de man te kunnen brengen, de kiezers eerst hebben te overtuigen, dat het voortbe staan van de Liberale partij noodzake lijk en nuttig is, ook al is voor deze I I 7 >j zullen niet onderhandelen voor het plezier van Vy onderhandelen, maar om resultaten te bereiken”, K heeft de Franse minister van buitenlandse zaken, Pinay, na afloop van de geheime zitting van de N.A.V.O.-Raad gezegd. En in. één adem voegde hij er aan toe: ,,Wij zijn ver- plicht succes te hebben”. Hiermee typeerde de Fransman zo ongeveer de stemming, die er heerst in deze Raad. De Raad van ministers, die de grote Westelijke politiek uitstippelt, waar- W op de verdediging van het vrije Europa en Noord-Amerika gebaseerd wordt. De ministers, die deze week in Parijs vergaderen, hebben voor belangrijke beslissingen gestaan. Het is waar, zij konden met voldoening vaststellen, dat de door hen tot nu toe gevoerde politiek de enige juiste is ge- I weest. Immers de Westeuropese Unie kan gaan functioneren en 1 West-Duitsland is lid geworden van de N.A.V.O. Nog nimmer tevoren is de eenheid van het Westen zo sterk geweest; nog zoveel c heerst. Maar om dat te constateren, is men niet bijeengekomen daar in Parijs. Want het uitein- deiijke doel van de N.A.V.O. is toch ie vrede, de vrede, die men o.m. heeft kunnen bewaren door de verdediging van het Westen zo sterk mogelijk te. maken. Maar de vrede kan slechts be reikt worden door ons dagelijks pogc zo heeft de Nederlandse minister Beyen nog tijdens de openingszitting gezegd. Nee, met constateren was men niet klaar. Verdere stappen moeten gedaan worden, om de vrede meer vei lig te stellen. Welke stappen moeten dat zijn? Het is niet zo moeilijk om dat te ontdekken. Want daar in het Oosten heeft Rusland zijn hand uitgestoken, Rusland, dat accoord is gegaan met een vrij, onafhankelijk en neutraal Oos tenrijk. Rusland toont op dit ogenblik zijn goede gezindheid zonneklaar. f 7 n

Zeeuwsch Dagblad | 1955 | | pagina 3