Westduitse socialisten zoeken we- NAVO-politiek leidde tot betere internationale toestand gen voor verenigd Duitsland en n Besprekingen mogen geen week duren er zal gee omschreven agenda zijn Gezinnen kunnen „goedkoop’" vliegen BOELGANIN Diem verwerpt Bao Dais' plan PARIJS, 9 Mei. De Zuidvietna- mese premier, Ngo Dinh Diem, heeft het plan van het staatshoofd, Bao Dai, tot oplossing van de crisis in Zuid- Vietnam van de hand gewezen. Amnestie in Tsjecho-Slowakije Nieuwe atoom* proef in de V>S* Bouwwerk inge stort in New York Ds Fokkema jubileert Filmopname hield kinderen uit de slaap DEN HAAG, 9 Mei De kinderen in de Weissenbruchstraat te Den Haag zullen vanavond niet veel geslapen hebben. Toen het donker werd, begon Polygoon Profilti namelijk aan het op nemen van enige scènes uit een film «ver de Luchtwachtdienst, die ver vaardigd wordt in opdracht van het ministerie van Oorlog. Vier grote lichtagregaten van de Kon. Lucht macht leverden de stroom voor de gro te lampen, die de straat verlichtten en produceerden daarbij een niet onaan zienlijke volume lawaai. Een grote ge- luidswagen, waaruit vliegtuiggeronk en het geluid van sirenes weerklonk, deed daar nog eens een flink schepje bij en het getoeter van auto’s en het gerinkel van fietsbellen rondde het geluidsdecor af. M.L.D. b edt eerste hulp DEN HAAG, 9 Mei Vanmiddag om twaalf minuten over zes is van het vliegveld Valkenburg een Catalina- amphibievliegtuig van de opspo rings- en reddingsdienst van de Marine Luchtvaartdienst vertrokken om schipper C. den Heijer van de Scheveningse logger „Arie van der Zwan” (Sch. 21), die een maagbloe ding heeft gekregen, van boord te halen. i Eisenhower stemt n met Engels voorstel Noordatlantische Raad in Parijs bijeen meent Ollenhauer ontvouwt een nieuw program (met Molotof) naar Warschau Westeuropese Unie moet worden uitgebreid tot organisatie voor alle Europese staten Grote stakingen in Italië Slechts 3109 huizen kwamen in Maart gereed e’!'GRAVENHAGE, 9 Mei. Vol- “e gegevens van het Centraal ,V00r de Statistiek zijn in de tetnU Maart 3109 woningen gereed v.ÏÏen.' Door de langdurige vorst- ls dit aantal lager dan in de mL,°.Pen jaren het geval was. Men de m rUggaan t°t Maart 1948 om voor leed r Maart een lager aantal ge- «'e 3ina°men woningen te vinden. Van ierdo„ ?ereed gekomen woningen bouw n e5 13 als duplexwoningen ge- 3122 .at er in Maart 1955 voor schikh=Zlnn.en nieuwe woonruimte be- «Wamo r- 13 gekomen. In Zeeland en in Maart 91 woningen gereed. Komende conferentie der Grote Vier het gesprek op de eerste zitting van Geallieerde luchtmacht- oefening Verspreiding van ongeadresseerde stukken ’s-GRAVENHAGE, 9 Mei Met Inenting in Canada wordt voortgezet PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND DE BILT ZEGT: Wisselend bewolkt 15 Mei ondertekening staatsverdrag met Oostenrijk? Eerste poging mislukte Catalina-vliegboot gaat zieke schipper oppikken lie JAARGANG No. 3084 Waarnemend-hoofdredacteur Prof. Dr J. J. de Jong (ZIE PAGINA 3) DEZE ZOMER CONFERENTIE DER VIER REGERINGSLEIDERS DINSDAG 10 MEI 1955 Directeur: JACQ DE SMIT Abonnementsprijs ƒ0.47 per week, 2.p. maand, 5.85 p. kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 22 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord nomen, dat de besprekingen vermoe delijk heden (Dinsdag) zullen worden beëindigd, maar het wordt waarschijn lijk geacht, dat men ook Woensdag nog bijeen zal komen. ’s-GRAVENHAGE, 9 Mei. Van 2328 Juni zal in West-Europa een grote geallieerde luchtmachtoefening worden gehouden, waaraan de landen aangesloten bij de N.A.V.O. zullen deelnemen. De oefening zal de naam „Carte Blanche” dragen. Nederland zal hier aan deelnemen met eenheden van de tactische luchtmacht en van de lucht verdediging. OTTAWA, 9 Mei In Canada, waar tot dusver nog geen ongunstige reactie is gemeld onder de 500.000 met het yaccin van Salk tegen kinderverlam ming ingeënte kinderen, wordt de in- entingscampagna voortgezet ondanks het besluit van de V.S. de inenting al daar voorlopig te staken. sche partij is. Een herenigd Duitsland zou volgens hem wel degelijk in een veiligheidspaal moeten worden opge nomen, doch vereniging van Oost- en West-Duitsland zou niet te bereiken zijn, wanneer de Duitse deelstaten zich niet buiten militaire blokken houden. UITSTEL DER VERKIEZINGEN Het socialistische programma dat aan Adenauer is overhandigd stelt voorop, dat in dit stadium het voor naamste doel der Duitse politiek moet „politie- of militaire eenheden”. Luitenant t. z.-vlieger Hoebink, die de Catalina bestuurt, zou heden in de vroege morgenuren een nieuwe poging ondernemen. ZEEUWSCH DAGBLAD MOSKOU, 9 Mei Maarschalk Boelganin, de Sowjet-premier, zal aan het hoofd staan van de Sowjet-dele- gatie op de conferentie van communis tische landen, die Woensdag in War schau begint. Hij zal o.a. worden vergezeld door minister van Buitenlandse Zaken, Mo lotof en Valery Zorin, onderminister van Buitenlandse Zaken en voormalig ambasadeur in Engeland. Maarschalk Boelganins bezoek aan Warschau zal de eerste buitenlandse reis van een Sowjet-premier zijn, sedert Stalin naar de conferentie van Teheran ging, tij dens de oorlog. Naar verluidde behelst Bao Dai plan: 1. Vorming van een regering op brede basis met Ngo Dinh Diem, vertegen woordigers van de politiek-religieu- ze secten en leden van het vorsten huis; 2. Zijn terugkeer naar Saigon om als constitutioneel monarch te regeren; 3. Opstelling van een nieuwe grond wet e nuitschrij vingen van verkie zingen; 4. Een algemene amnestie voor de re- volutionnairen, die onlangs Bao Dais afzwering proclameerden. De Franse premier, Faure, heeft de Britse minister van Buitenlandse Za ken, MacMillan, te Parijs doen weten, dat volgens de Franse regering de Amerikaanse politiek in Indo-China Zuid-Vietnam in de armen van de communisten dreigt te drijven. Faure verzocht MacMillan er bij de Ameri kaanse minister van Buitenlandse Za ken, Dulles, op aan te dringen, dat de Amerikaanse regering een eind maakt aan haar politiek van onvoorwaarde lijke steun aan de rooms-katholieke premier, Ngo Dinh Diem. Ook drong Faure er bij de Britse mi nister op aan, dat niets moet worden gedaan wat de communisten een kans geeft de Westelijke mogendheden er van te beschuldigen de bestandsover- eenkomst van Genève te hebben ge schonden. Dulles is Maandag blijven weigeren het Zuidvietnamese staatshoofd, Bao Dai, te ontvangen-. WENEN, 9 Mei De Tsjechoslo- waakse regering heeft Maandag een amnestie afgekondigd, waarbij allen, die kleine overtredingen hebben be gaan, kwijtschelding van straf verkrij gen en levenslange gevangenisstraffen worden veranderd in twintig jaar. De amnestie, die volgens Radio-Praag mo gelijk is door de „politieke rijpheid” van de bevolking, is ter gelegenheid van de tiende verjaardag van de be- vrijding van de Duitse bezetting. De maatregel is ook van toepasing op Tsjechoslowaakse burgers, die „onder invloed van vijandelijke propaganda” het land hebben verlaten mits zij binnen zes maanden terugkeren. De Noord-Atlantische Raad heeft zich intussen Maandagmiddag met grote ernst verdiept in de mogelijk heden, welke op het huidige tijdstip worden geboden door een conferen tie van de Grote Vier, maar ook in de gevaren, die er aan zouden kun nen zijn verbonden in geval de be oogde resultaten niet zouden worden bereikt. „Wij willen niet onderhandelen voor het plezier van onderhandelen, maar om resultaten te bereiken”, heeft Pi nay dan ook na afloop van de geheime zitting verklaard. „Wij zijn verplicht, succes te hebben”. Pinay bevestigde, dat hij, MacMillan en Dulles Zaterdag a.s. in Wenen Mo lotov zullen ontmoeten ter bespreking WASHINGTON, 9 Mei Binnen enkele dagen zal verscheidene honder den mijlen van de Amerikaanse Stille- Oceaankust onder water een atoom- ontploffing te weeg worden gebracht, aldus maakte het Amerikaanse depar tement van Defensie Maandag bekend. De proefontploffing die het vergaren van gegevens over de ontwikkeling van de verdediging van duikboten te gen atoomaanvallen beoogt, wordt voorbereid door het departement van Defensie in samenwerking met de Amerikaanse commissie voor atoom energie. In het zeegebied waar de proef zal worden genomen, zijn geen vissen die voor consumptie geschikt zijn, aange troffen, aldus de bekendmaking. zijn het voorkomen van een bestendi ging van de verdeling van het land als gevolg van een viermogendhedencon- ferentie. Daartoe wenst de sociaalde mocratische partij, dat de Westelijke landen zullen afstappen van hun eis van verkiezingen in geheel Duitsland vooraleer overeenstemming over de status van een verenigd Duitsland zal zijn verkregen. Handhaaft men deze eis, dan zal het volgens de socialisten onmogelijk zijn tot een accoord met de Sowjet-Unie te komen. VEILIGHEIDSOVEREEN. KOMSTEN Het programma wenst militaire blok vorming te vervangen door regionale veiligheidsovereenkomsten, die in het kader der Verenigde Naties zouden moeten worden gesloten. Het verlangt daarom ook, dat de Bondsregering zich ervoor zal uitspreken, dat een verenigd Duitsland slechts zulke buitenlandse militaire steunpunten op zijn gebied zou toelaten, als uit die regionale pac ten zouden voortvloeien. Een door vrije verkiezingen verenigd Duitsland zou volgens de socialisten met de vier bezetters een overeenkomst kunnen aangaan, die de status der bezettings troepen voor een overgangsperiode re gelt. Daarbij zweeft de leiding der partij de gedachte voor ogen, dat deze bezettingstroepen geleidelijk zouden kunnen worden verminderd en terug getrokken en vervangen door Duitse PARIJS, 10 Mei De Verenigde Staten hebben ingestemd met het voorstel van Groot-Brittannië om de Sowjet-Unie uit te nodigen deze lomer waarschijnlijk in de maand Juli een conferentie van de vier regeringsleiders te houden. Vermoedelijk zal morgen (Woensdag) de uitnodiging aan Moskou worden verzonden. Naar verluidt heeft de Amerikaanse minister van Buitenlandse Za ken, Dulles, president Eisenhower aanbevolen het plan op de volgende voorwaarden aan te nemen: I. De regeringsleiders: Eisenhower (V.S.), Eden (Groot-Brittannië), Faure (Frankrijk) en Boelganin (Sowjet-Unie) moeten worden ver gezeld van de ministers van Buitenlandse Zaken der vier landen, die afzonderlijke besprekingen voeren. J, Er moet geen nauwkeurig omschreven agenda zijn. 3, De conferentie mag geen week duren. hun besprekingen vanavond verdaagd zonder hun taak te hebben voltooid, die zij vorige week al hadden willen beëindigen. De vier ambassadeurs, die samen met een Oostenrijkse afvaardi ging onder minister Figl spreken over het opstellen van een Oostenrijks staatsverdrag, waren nog altijd opti mistisch. Van gezaghebbende zijde wordt ver- NEW YORK, 9 Mei In New York, ip de nabijheid van Central Park, is de derde verdieping van het in aan bouw zijnde Colosseum ingestort. Het gebouw, dat op 30.000.000 dollar be rekend is, is bedoeld als conferentie- en tentoonstellingsgebouw. Tenmin ste twee personen zijn door het neer vallende beton, houtwerk en staal opgesloten. Vijftien personen wer den gewond. Het gebouw stortte met groot ge raas in op een moment, dat er naar schatting 150 mannen op de verdie ping waren. 't oog op overbelasting van het bedrijf, waarin niet voldoende door indienst neming van nieuw personeel kan wor den voorzien, zal ingaande 1 Juli 1955, de aanneming van ongeadresseerde stukken in het algemeen worden be perkt tot die, welke niet meer wegen dan 26 gram. Indien de omstandighe den daartoe nopen, zal tot verdere ge- wichtsbeperking worden overgegaarj. H.M. de Koningin heeft Maandag een werkbezoek aan Amersfoort gebracht. Tijdens dit bezoek heeft zij o.m. de „Prinses Beatrix school” bezichtigd de rijdende school Voor kinderen van houders van kermisinrichtingen. Na het bezichtigen van de school tracteerde de Koningin op ijsjes, een gebaar, dat door de kinderen op hoge prijs werd gesteld! DE BILT, 10 Mei. Wisselend be wolkt met enkele verspreide buien. Matige tot krachtige Zuidwestelijke wind. Over het algemeen iets lagere temperatuur dan gisteren. tevan^NuGr^’ 9 Mei- Ter ho°6- is uLde Hosteinlaan te Haren (Gr.) wet -^morgen de 55-jarige landbou- ^ijksstr het oversteken van de door ppn ^eg ÊeÊrePen en gedood (Gronin dienstbus van de G.D.S. ron*ngs-Drents-Snelvervoer). Medewerkers: J. A. van Bennekom, Middelburg; Ds W. C. van Burgeler, Kruiningen; A. I. Catsman, Aardenburg; Ds D. J. van Dijk, St. Annaland; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huiissen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; Ds J. Kwast, Vlissingen; J. Laport Goes; J. Lodder, Vlissingen; J. Moü, Vlissingen; K. C. van Spronsen, Goes; A. H. S. Stemerding, Souburg; R. Zuidema, Goes. DELFT, 8 Mei. Het Tweede Ka merlid ds J. Fokkema uit Ede, viert Woensdag 11 Mei zijn zilveren ambts jubileum als predikant der Ned. Herv. Gemeente. Ds J. Fokkema, die op 1 Januari 1893 te Arrum in Friesland werd ge boren, was aanvankelijk ambtenaar en begon in 1927 zijn theologische stu dies aan de Rijksuniversiteit te Utrecht. Op 11 Mei 1930 werd hij in zijn eerste gemeente Sprang (N.Br.) bevestigd, daarna stond hij in Amstel veen en in Delft. In laatstgenoemde gemeente was hij lid van de gemeen teraad. In Amerikaanse kringen gelooft men, dat Dulles een afzonderlijke bijeenkomst van de ministers van Buitenlandse Zaken wenst, onmid dellijk na de conferentie van de re- gerin'üei 'ers. Tevoren hadden de Ver. Staten geëist, dat aan een con ferentie op het hoogste niveau een bespreking van de ministers van Buitenlandse Zaken zou vooraf gaan. OOSTENRIJK De Franse premier, Edgar Faure, heeft vandaag tegenover de pers ver klaart, dat minister Molotof Zondag 15 Mei a.s. heeft voorgesteld als datum voor ondertekening van het staatsver drag met Oostenrijk. In diplomatieke kringen verwacht men, dat de vier mi nisters van Buitenlandse Zaken na hun laatste beraadslagingen over het staatsverdrag ook overleg zullen ple- gen over de procedure voor de voorge nomen viermogendhedenconferentie. De Westelijke ministers zouden Zater dag reeds in Wenen bijeen komen. De ambassadeurs te Wenen van de vier bezettende mogendheden hebben BONN, 9 Mei. De oppositie in West-Duitsland heeft Bondskanselier Adenauer naar Parijs het advies mee gegeven te pleiten voor opschorting van de militaire verplichtingen die voor West-Duitsland uit de Verdragen van Parijs voortvloeien. De voorzitter der sociaal-democratische partij, Erich Ollenhauer, heeft dit Maandag medegedeeld, toen hij de voorstellen openbaar maakte die hij vorige week aan Adenauer heeft gedaan. De sociaal-democraten willen volgens dit plan de Westeuropese Unie zien uitgebreid tot een organisatie waartoe alle Europese staten kunnen toetreden. Kern van het door de socialisten op gestelde plan voor hereniging van Duitsland is, dat zij bereid zijn een vereniging van het land te aanvaar den waarbij voorlopig de troepen der vier bezettende mogendheden in het land zouden blijven. Ollenhauer ont kende bij het publiceren van zijn voor stellen, dat door vooraanstaande socia listen gestelde eis, dat een verenigd Duitsland zich vrij van bondgenoot schappen moet houden, een officieel programmapunt der sociaal-democrati- CONCESSIES De Sowjetrussische ambassadeur heeft zijn Westelijke ambtgenoten meegedeeld, dat de Sowjet-Unie er niet op zal staan, dat de Westelijke mogendheden zich verplichten tot ’n garantie van Oostenrijks integriteit op de conferentie van de ministers van Buitenlandse Zaken. De kwestie omtrent deze waar borg, die naar Moskou eiste, zou moeten volgen op een Oostenrijkse neutraliteitsverklaring, dreigde op een gegeven ogenblik het verlenen van de aan Oostenrijk beloofde vrij heid op te houden. De Westelijke mogendheden had den verklaard, meer tijd nodig te hebben om dit soort garantie te over wegen, mede in verband met hun grondwettige gebruiken. Voor de oudere bewoners van de straat betekende deze avond een gratis schouwspel, waarvan dankbaar ge bruik werd gemaakt, al moest regis seur Nord nog wel eens via de ge luidsinstallatie roepen „hoofden bin nen de ramen”. Vanmiddag, toen de schipper ziek werd, hebben de andere opvarenden van de „Arie van der Zwan” via de radio-medische dienst van Scheve- ningen-radio advies gevraagd aan het Rode. Kruis-ziekenhuis in Den Haag. Men achtte het daar gewenst, de schipper zo spoedig mogelijk in het ziekenhuis op te nemen. Daar de „Arie van der Zwan” pas in de loop van Dinsdagmiddag in Scheveningen zal kunnen zijn, werd de hulp van de opsporings- en red dingsdienst van de Marine Lucht vaartdienst ingeroepen en verkre gen. De schipper zal nu echter toch nog een nacht aan boord moeten doorbren gen. Hij maakte het vanavond rede lijk wel. ROME, 9 Mei Ongeveer twee mil- Uoen Italiaanse landarbeiders zijn voor p uur in staking gegaan. Zij behoren tot christen-democratische vakvereni gingen en vakbonden waarin de com munistische invloed overheerst en eisen hogere gezinstoelagen en werkloos heidsuitkeringen. Ook ongeveer 100.000 man personeel van de commerciële ondernemingen, Warenhuizen en winkels in 22 provin cie» heeft voor een dag het werk neer- gelegd, De stakers eisen hogere pen sioenen. In Genua, de grootste haven van Ita- duurt een staking van 1.600 soheepsherstellers reeds 110 dagen. verder zetten 80.000 kantoorbedien den van semi-rijksinstellingen voor sociale zekerheid hun staking van een week ter verkrijging van hoger loon ■ooit, 1199 Ieraren van het openbare mid- eibare onderwijs te Rome hebben ge- me* ingang van 20 Mei voor “bepaalde tijd het lesgeven te onder in® sai Z^n on*,evre<den over cup'nSt^ag zuben arbeiders van parti- hlijven transP°rt°ndernemingen thuis De logger, die toebehoort aan de rede rij A. van der Zwan Zn, bevindt zich op de 56ste breedtegraad. Het vliegtuig bereikte de logger om streeks acht uur vanavond doch kon door de hoge zee de schipper niet overnemen. I Uitgave: I ..in« „Zeeuwsch Dagblad” h;hfl Giro 274289. jji-antoor: Goes, L. Vorststr. fessrstt. F’-. Vlissingen: Nieuwstr. hCLf 326; Middelburg: Korte 7 35. Tel. administratie Tel redactie 2347; Ter- *elU: Dijkstraat 26-28. Exploitatie: ^baan Cointre N.V., PARIJS, 9 Mei De Noordatlantische Raad heeft zich in zijn be sloten zitting van Maandagmiddag, voornamelijk bezig gehouden met een gedachtenwisseling omtrent de conferentie van de Grote Vier, die, als het voorstel van de drie Westelijke ministers van Buitenlandse Zaken door de Sowjet-Unie wordt aangenomen, deze zomer ergens in Zwitser land men denkt aan Lugano zal kunnen worden gehouden. van het vredesverdrag voor Oostenrijk en dat dit verdrag Zondag zal kunnen worden getekend. Er zal geen formele agenda voor de samenkomst in Wenen worden opgesteld, zodat de vier minis ters er hoogst waarschijnlijk ook over „andere onderwerpen” dan het Oos tenrijkse vredesverdrag zullen spre ken, aldus Pinay. Het ligt voor de hand, dat het plan voor een conferen tie van de Grote Vier tot deze onder werpen behoort. De Noordatlantische Raad was una niem van mening dat de tot dusver door de NAVO gevolgde politiek heeft geleid tot de verbetering in de interna tionale toestand, die sedert kort merk baar is geworden. Toch vonden de mi nisters ook, dat er nog tal van minder gunstige verschijnselen in de politiek van de Sowjet-Unie konden worden waargenomen en dat er dus geen re den was om tot wijzigingen in de NA VO-politiek over te gaan. Ook de toe treding van West-Duitsland zal, zover vastgesteld, geen verandering in de po litiek brengen. (Voor het verslag van de operdngs- zitting verwijzen wij naar pag. 3). L-

Zeeuwsch Dagblad | 1955 | | pagina 1