Maanlandschap bij Darmstadt mensenwerk r Toeslag op uitkeringen toeslag op uitkeringen aan oud-Indonesische ambtenaren DE DOOLHOF op -qg] UIT DE KERKEN =1 IS sta STERLING!» Eldorado voor en Het beste uit de Virginia oogst geologen zakenlieden voorzitter I Franse radicale partij PARIJS, 7 Mei. Ex-premier Men- dès-France is benoemd tot voorzitter van de Franse Radicale Partij. De be noeming geschiedde door het „comité van actie”, dat Woensdag j.I. op een stormachtige congresvergadering werd samengesteld ter vervanging van de partijleiding, ’t Comité was door de 83- jarige voorzitter Edouard Herriot op geroepen de leiding van de partijzaken over te nemen. Wetsontwerp ingediend Woestijnen ontginnen met zonnewarmte.»* pagina 5 ZEEUWSCH DAGBLAD I Ais op een andere planeet... al&eid FEUILLETON en ktelu-en ie >P In verband met de huurverhoging jk Je 1- et Restauratie in Grote Kerk Dordrecht noodzakelijk DE VIJFDE ILSY OP 30 MEI VEERTIENJARIGE JON GEN TE HAARLEM VERMIST Modern industriebedrijf taeinig u-e^ont'nPiUng 9,etaa^ en ^xtdudnde^e^ Vrije bewerking van een Engels verhaal van Mrs Henry Wood ÏA^efyiak u-o-aï 17,50 Prof. Krul: Ijzer gezocht-olie gevonden Ere-doctoraat voor dr H» Berkhof Rijnschip na aanvaring gezonken gan?vP®iDAM’ 7 Mei- BiJ de in’ >s van?nK*de JVaalhaven te Rotterdam binneSendT het 1114 ton metende Lloya? ”Leemans” van de „Rijn- N.V tp n e,epvaart en expeditiebedrijf bonken prerkaÏÏ! na etn aanvaring soonliikoEr bebóen zich geen per- Jke ^gevallen voorgedaan. STEMMEN Ingezonden Mededeling (Adv.). i ■i I i. ti is 1, HOOFDSTUK XVIII. I n n e t i. Te Zeist overleed onlangs ds H. M. Bielke, emeritus-predikant der Broe dergemeente (Hernhutters). In een in li te il- 1 iet rt. il. vs. 10 't. .00 m. .00 or >n- ‘U- is- m, en iet .00 m. ?n. •as .00 De is- el }i- ek. DORDRECHT, 7 Mei. Het koor hek in de Grotekerk te Dordrecht is aan het verzakken, vooral aan de Zuidelijke kant komt dit euvel aan de dag. In overleg met Rijksmonumen- tenzorg worden plannen beraamd voor de tamelijk' ingrijpende restauratie, die het tegengaan van het verzakken vergt. Eveneens in overleg met Rijks- monumentenzarg zullen maatregelen worden genomen om de vernielende werking van houtworm in de Middel eeuwse koorbanken en in de houten bekapping van de zolders tegen te gaan. lid van de Tweede Kamer, de heer Posthumus heeft aan minister Mans holt schriftelijk gevraagd of de be windsman bereid is om de aanvang van het visseizoen dit jaar met twee dagen te vervroegen. Hierdoor zou de beoefening van de hengelsport ook op de tweede Pinksterdag mogelijk kun nen zijn. vinders, die de laatste jaren in allerlei plaatsen worden gehouden. Voor een wijdingsuur of iets dergelijks zou ds Van der Linden wel te vinden zijn, maar die kerkdienst staat hem niet aan blijkens de volgende woorden: De padvinderij moet geen inbreuk maken op de rechten van de kerk van Christus. Zij mag haar leden niet op roepen tot de kerkdienst, of wat daar voor in de plaats komt, speciaal be stemd voor padvinders. Die roeping, dat toezicht, die verantwoordelijkheid, heeft God gelegd in Zijn gemeente. Waar de eigen kerk, waarin deze kinderen gedoopt zijn, haar diensten houdt, daar horen ze thuis en daar ho ren ze present te zijn. En dan niet in hun kwaliteit als padvinder (ster) maar als kind van ’t volk Gods, zondig in zichzelf, maar gereinig door ’t bloed van Christus. Wij beleggen ook geen kerkdiensten speciaal voor verpleeg sters in uniform, studenten met baret enz. De kerkdienst is een instelling des Heren voor heel Zijn volk. Het recht gezicht op deze inzetting Gods moeten wij bij- onze kinderen niet laten vertroebelen. Wij zijn dank baar, als we „interkerkelijk” kunnen samenwerken, ook in de sport en de padvinderij, maar laat de padvinderij dan niet buiten de grenzen van haar eigen terrein treden, en zich mengen in de zaken van de kerk. ’s-GRAVENHAGE, 7 Mei. De vijfde Internationale Luchtvaartshow Ypenburg (I.L.S.Y.), die op tweede Pinksterdag, Maandag 30 Mei, op het vliegveld Ypenburg wordt gehouden, zal worden bij gewoond door H. M. dé Koningin en Z. K. H. de Prins der Nederlanden. H. M. de Koningin is Be schermvrouwe van de Koninklijke Nederlandse Vereniging voor Lucht vaart (die de I.L.S.Y. organiseert). Z. K. H. de Prins der Nederlanden ere-voorzitter van de vereniging. UTRECHT, 7 Mei. De Commis saris van Politie te Haarlem, verzoekt namens de ouders de opsporing, aan houding en terugbrenging van Petrus Johannes van der Heide, roepnaam „Hans”, geboren te Haarlem op 23 October 1940, wonende te Haarlem, Pleiadenstraat 81. Hij is sinds 27 April 1955 spoorloos. Een ongeval wordt gevreesd, signale ment: lang 1.60 meter, flink postuur, blond haar, gezonde gelaatskleur, blauwe ogen, laat snor soms staan. Hij was gekleed in een lange bruine manchester broek, grijs-groen wind jack met grijze bontkraag en een rood witte shawl. Hij droeg bruine schoe nen en was in het bezit van een oud zwart gelakt herenrijwiel. velovens, waarin het gedolven olie houdende gesteente wordt verwerkt. De kuil heeft een oppervlakte van on geveer 75 ha. Dagelijks komt ongeveer 1000 ton leisteen naar boven, die 38 ton ruwe olie (paraffinehoudende zware olie) oplevert. Uit het afval product van de zwavelovens wordt zwarte kleurstof vervaardigd en de zwavelgassen worden met zwavelzuur gewassen waardoor zwavelzure amoni- ak ontstaat, die als kunstmest wordt gebruikt. De dagproductie bedraagt ongeveer 4 ton. De sinds 1945 zeer ge moderniseerde installaties leveren per jaar ruim 19.000 ton ruwe olieproduc ten op, die worden verwerkt tot auto benzine, gasolie, stookolie en paraffine in vaste vorm alsmede electrodenco- kes. Bovendien levert de exploitatie ruim 19.000 ton amoniak-sulfaat op. Aan het bedrijf, dat thans 700 man personeel heeft, is ook een fabriek van bouwmaterialen verbonden, die uit de overblijfselen van de leisteen een door stoom gehard poreus beton vervaar- digt, dat een laag gewicht heeft, zeer sterk warmte-isolerend is, en grote draagkracht heeft. In Frankfort zijn een paar grote moderne kantoorge bouwen geheel met dit beton gebouwd. Over 40 jaar zal waarschijnlijk deze enorme kuil helemaal leeg zijn. Dan zal in iets meer dan een eeuw door mensenhanden zijn „verwerkt” wat in millioenen jaren ontstond. en getuigen van de veranderingen, die zich in en op onze aarde hebben vol trokken. Sinds 70 jaren wordt deze aardkuil uit de oertijd industrieëel geëxploi teerd. Heden ten dage met zeer mo derne hulpmiddelen. Vlak achter de krater van de gloeiende berg gevormd uit de gloeiendè slakken, staan 28 zwa- 44) Dat bleek al heel spoedig: Adam dacht er niet aan, pogingen aan te wenden, in het buitenland te komen. Er was niet het minste gevaar voor ontdekking en hij wilde dit liefelijk plekje, dat hem persoonlijk toebe hoorde, niet verlaten. Nu, toen wist Karl al genoeg; verder aandringen was woordverspilling; Adam had al tijd een stijfkoppig karakter gehad. „Je moet het zelf weten, maar het is niet verstandig. Je zult op een kwa de dag de politie nog eens in je huis zien komen.” „Laat ze komen”, antwoordde Adam onverschillig. „Ze zullen mij niet vin den”. „Dat weet je niet, Adam, ’t Zijn geslepen lui. Met ogen als die van een lynx.” „Dat kan wel zijn, maar ik ben vol komen veilig”. Zij spreken nog even, maar toen stond Karl op, om te vertrekken. Rose vouwde haar naaiwerk op en bracht hem naar buiten. Zij was ook veran derd, maar in haar voordeel. De te genslagen hadden haar geestkracht ge schonken, Zij was bovendien gevul der geworden. Het meisjesachtige was verdwenen. En zij was inderdaad ongelooflijk knap. „Karl”, fluisterde zij, „de vrees voor ontdekking verteert mij letter lijk. Als we maar uit Engeland kon den wegkomen!” „Adam wil toch niet!?” „Dat weet ik zo net nog niet, al zegt hij dat wel. Adam is bang voor mijnheer Smith, dat is het. Hij is bang, dat die zijn vertrek verhinderen zal. Ik ben er van overtuigd, dat mijnheer Smith ons hier houdt en niet wil laten gaan. Hij mag zich dan als een vriend voordoen, hij is een vijand. Wat moet het toch worden?” Met een hoofd vol gedachten en wanhoop in het hart ging Karl naar Foxwood terug, piekerend ook over het gedrag van Lucy, dat hij niet ver klaren kon. Hij vroeg zich ook af, hoe zij het geheim van het Doolhof ont dekt kon hebben, want dat was even- Een groep jongeren uit Kerk en Vre de en het C.J.M.V. hebben zich tot de kerken in Nederland gewend met een brief, waarin zij hun verontrusting uit spreken over de proefneming met atoombommen. Het maandblad Jeugd en Evangelie bespreekt deze brief. De schrijver in J. en E. zegt onder meer: Ik ben onder de indruk van deze brief, die zonder kermend te worden, ons met de nuchtere feiten confron teert. Want zo zijn inderdaad de feiten! Laten wij dat toch a.u.b. diep beseffen! Wij hoeven ons, wat de uitwerking van deze atoombommen betreft, geen enkele illusie te maken. Iemand die meent dat het zo’n vaart niet zal lopen moest veroordeeld worden een maand lang niet anders te lezen dan lectuur over de proefnemingen met atoom kracht! Een tweede opmerking: Deze jonge ren zijn zozeer verontrust over de ac tuele situatie, dat zij zich gedwongen voelen zich hierover openlijk uit te spreken. Ik geloof, dat deze verontrus ting nog veel te weinig bij ons wordt aangetroffen. Als er geschreven wordt over galmende predikanten stromen de verontwaardigde brieven binnen maar ’t feit dat elk zevende kind, dat in Hi- rosjima geboren wordt, misvormd is tengevolge van een tien jaar geleden geworpen bom, nemen wij voor ken nisgeving aan. Wat dit betreft kunnen wij inzake onze houding en onze ver antwoordelijkheid beschamend veel le ren van deze jongeren! Ter vergadering van de synode der duitse evangelische kerk heeft ds Sy- manowski, fabriekspredikant in Mainz, een rede gehouden over „christen zijn in de wereld van de arbeid”. Blijkens „In de Waagschaal” zei ds Symanowski daar ook dit: Het benauwt mij dikwijls, wanneer ik er aan denk hoe vanzelfsprekend wij onze gemeenteleden oproepen op de plaats van ’t dagelijks werk getui gen te zijn. Hoe ongevaarlijk moet de wereld van de arbeid ons wel voor komen, als wij theologische studenten daar heen sturen, om „ervaring” op te doen. Bovendien, deze wereld is een oord waar gevochten wordt. Niet alleen om het toekomende loon en het dagelijks brood, maar ook om de vraag wie zou kunnen helpen om de waarde van de mens en het mens-zijn te redden. Het is allerminst gemakkelijk om in deze wereld van de arbeid christenen te blijven. Want laat niemand denken, dat men daar met het gebruikelijke bijbels gereedschap een kerkelijk volkstuintje kan aanleggen. Tussen de fabrieksschoorstenen is van deze idylle geen sprake. Hier geraken wij in si tuaties, waarin wij niet weten, hoe wij ons er als christenen moeten gedragen. Hier vergaat ons elke mogelijkheid om zelfverzekerd te spreken van de be proevingen van het christelijk geloof. Wij kunnen dus niet zonder meer eenvoudig zeggen: daar is de plaats der beproeving voor de leek en de kansel is het voor de predikant. Het komt mij voor irreëel en onbarmhartig te zijn, om de weinige christelijke ar beiders in deze strijd te werpen, als wij, ambtsdragers der kerk er zelf nog nauwelijks ooit verschenen zijn. Ds Js. van der Linden, gereformeerd predikant te Rotterdam-Delfshaven, schrijft in de kerkbode van zijn ge meente over de kerkdiensten voor pad- Inmiddels hebben 24 leden van de radicale parlementsfractie besloten het comité geen bevoegdheden toe te ken nen. Zij protesteren tegen „onregel matigheden” op de bijeenkomst van het congres, waarop de functie van Leon Martineau-Deplat als partijlei der werd afgeschaft. Een motie van deze parlementsafgevaardigden is me- de-ondertekend door drie oud-pre- miers: André Marie, René Mayer en Henri Queuille. Het comité heeft zelf ook een ver klaring uitgegeven. Daarin wordt verklaard, dat de vergadering van Woensdag „absoluut regelmatig” is verlopen. memoriam dat ds J. M. van der Linde in het Maandblad der Surihamezen- ding aan hem wijdde, lezen wij: Bij broeder Bielke stond voorop: Het rijk Gods bestaat niet in woorden, maar in kracht. Daarvan heeft hij ge leefd daarvan heeft hij anderen uitge deeld. Hij kende de kracht van voor bede en gemeenschappelijk gebed en heeft dit met en voor anderen gezocht, ook in de arbeid van de Zeister zen ding. Wij missen in het zendingsbe- stuur en op het bureau hem niet al leen om wat hij nog allemaal deed, maar vooral om wat hij was in zijn persoonlijkheid. God haalde hem mid den in de arbeid weg. Vader Bielke was bereid. Zijn le vensloop had hij uitvoerig beschreven voor de dag van zijn begrafenis naar de traditie der Broedergemeente. Zijn tekst voor de grafsteen, op het kerk hof, tuin van de Heiland, had hij geko zen: Rom. 10 11, „Al wie op Hem zijn geloof bouwt, zal niet beschaamd uit komen”. De liederen voor de dienst had hij zelf aangewezen. Zijn huis was in alles gereed. Na een liturgisch leven en li turgisch sterven. In het Maandblad der Vereniging van Kerkvoogdijen in de Hervormde Kerk haalt iemand herinneringen op aan de „gouden tijd” van enkele tien tallen jaren geleden, en zegt dan: Men kende predikantstraktementen van f 1000 en minder en ook van f 3000 ’s jaars en hoger. Toen een pond boter nog een stoter (12% cent )kostte, de melk 6 a 7 cent de liter, het vlees een zeer goedkoop volksvoedsel was, en de meubels voor een appel en een ei konden worden ingekocht, sprong een predikant met zijn gezin wel over de sloot, al baad de men dan ook niet in een zee van weelde. Men kan het zich bijna niet voorstellen, dat zelfs nog in het be gin van deze eeuw men nog geen dub beltje nodig had voor haarknippen en scheren tezamen, en toen de kleerma ker slechts f 5 vroeg voor het maken van een pak kleren. Persoonlijk weet ik nog, dat de pre- dikant ter plaatse, tijdens mijn jonge jaren een mooi preekpak had, dat hem f 17.50 had gekost. Zodoende was het mogelijk dat een predikant ,al was dit geen weelde, met een laag jaarlijks traktement kon rondkomen. Tussen twee haakjes merken wij op, dat voor al tussen 1910 en 1920 het leven gelei delijk al iets duurder was geworden en door de nalatigheid van de betrok ken kerkvoogden, kwamen toen de laagstbezoldigde predikanten in een staat van armoede, zij het bedekte ar moede, te verkeren. ’s-GRAVENHAGE, 7 Mei. Bij de Tweede Kamer is ingediend het wetsontwerp getiteld: „Verlening in verband met de huurverhoging en de opheffing van de consumptiebeper- king per 1 Januari 1954 alsmede in verband met de verhoging van een aantal periodieke uitkeringen per 1 October 1954 van een toeslag op be paalde uitkeringen aan gewezen over heidsdienaren van Indonesië en hun weduwen en wezen en op bepaalde uitkeringen ingevolge de algemene oorlogsongevallenregeling en daar mede verband houdende regelingen (toeslagwet-1954 Indonesische uitke ringen)”. De regering heeft, zo blijkt uit de Memorie van Antwoord) gestreefd naar een regeling welke, zonder te gecompliceerd te worden, een verant woorde oplossing1 woor bepaalde moei lijkheden ge.eft. Zij is daarbij uitge- gaan van de volgende hoofdgedachten: 1. De toeslag wordt in het algemeen berekend over het grondbedrag van de uitkering, e.v.t. verhoogd met de daarboven toegekende duurtetoeslag en/of (duurte)bijslag. 2. Indien op de uitkering een kor ting wordt toegepast wegens het ge nieten van inkomsten, heeft deze behoudens een nader te bespreken uitzondering geen invloed op het bedrag van de toeslag-1954. 3. Indien het betreft een ten laste van de R.I. komende uitkering, toe komende ter zake van een dienst- beëindiging, waarvan de gevolgen door het rijk zijn gegarandeerd, wordt de betrokkene in het algemeen voor de berekening van de toeslag geacht de uitkering te genieten, welke hem zou toekomen, indien hij de dienst met toepassing van een der garantiewetten zou hebben beëindigd. 4. De toeslag ware in aansluiting aan hetgeen in de wet van 26 April 1954 is bepaald ook toe te kennen aan personen, gevestigd buiten Ne derland, met uitzondering van Indo nesië. Zij toch, die in Indonesië zijn gevestigd, behoren te worden uitge zonderd, omdat daar bijzondere toe- slagregelingen gelden, aangepast aan de kosten van levensonderhoud aldaar. Aangezien de regering intussen heeft besloten bij de Staten-Generaal voor stellen in te dienen om de 6 toe slag, welke met ingang van 1 Octo ber 1954 op lonen, salarissen en an dere periodieke uitkeringen wordt of zal worden toegekend, eveneens te verlenen aan hen, die Indische pen sioenen (e.d. uitkeringen) genieten, is deze 6 toeslag mede in dit ont werp van wet verwerkt. - T Het voornemen bestaat de uitbeta ling van de toeslag te doen geschie den voor zover die wordt verleend op weduwenpensioenen en wezenonder- standen, de ten laste van Indonesië komende en pensioenen en de oor- logsongevallenuitkeringen, door de Stichting tot Verzorging en Afwikke ling van Pensioensaangelegenheden betreffende gewezen overheidsperso neel van Indonesië en hun nagelaten betrekkingen, en voor zover die wordt verleend boven garantiewetuitkerin- gen en de ten laste van Indonesië komende wachtgelden en onderstan den door het departement van bui tenlandse zaken. - Ml eens belangrijk voor hem. Het was uitgesloten, dat Hewitt gepraat had. Van de heer Smith, stel, dat Lucy hem gesproken had, wat hij niet geloofde, kon hij het ook niet veronderstellen. Had hij dan in zijn slaap misschien hardop gesproken? Maandag 9 Mei 1955 Hoogwater Dinsdag 10 Mei: Vlissingen: 3.57 u. 2.00 m., 16.14 u. 2.02 m. Terneuzen: 4.22 u. 2.23 m., 16.43 u. 2.16 m. Wemeldinge: 5.41 u. 1.62 m., 18.02 u. 1.51 m. Zierikzee: 5.27 u. 1.36 m., 17.46 u. 1.26 m. Daags na het vertrek der gasten zat Karl alleen op zijn kamer te werken, toen Hewitt binnenkwam met de me dedeling, dat de rentmeester Smith hem wenste te spreken. (Wordt vervolgd.) en de keizer” die mooie Karl, die zijn vrouw be droog, maar eens stevig onder handen nemen. Het moest maar eens breken of barsten. Wat hier gebeurde, was ongehoord. Alleen zij wilde het geschikte moment afwachten. Van daar, dat zij mevrouw Cleeve een di plomatiek antwoord gaf op haar vraag. Maar deze nam daarmee geen ge noegen en vroeg het rechtstreeks aan Lucy, toen zij met haar alleen in de kleine zitkamer was. „O neen, mama, ik voel mij heel wel, maak u zich niet ongerust. Al leen ja, het oude is nog niet voor bij. Ik voel mij bij tussenpozen nog wel eens moe.” Toen glimlachte mevrouw Cleeve, meende te begrijpen. „O, dat is heel natuurlijk voor een jonge, nog niet lang getrouwde vrouw. Dat ik daar aan niet dacht. Het is zeker zo ver, Lucy?” Lucy bloosde diep, wat haar moe der verkeerd opvatte, omdat zij hard nekkig aan haar idee vasthield. Lucy evenwel dacht aan heel iets anders: aan dat, wat haar dagelijks kwelde. „Neen, mama, nu vergist u zich toch. Er is niets van die aard.” Maar mevrouw Cleeve dacht er het hare van. Zij vroeg niet verder meer. Zij meende, dat Lucy zelfs tegenover haar moeder wat verlegen was, om daarover te spreken. Zij zweeg er dus over en repte tegenover Therese er ook niets van. Min of meer gerustge steld verliet zij met haar man en het familielid het Court met de belofte, over enkele maanden te zullen terug keren. Intussen had Therese nog niets verteld. Zij zou nog even wachten en het dan schrijven of, dat was mis schien nog beter, er gaan logeren en het dan zeggen. ALBUQUERQUE, Nieuw Mexico, 7 Mei. Volgens dr W. 1. J. M. Krul, professor aan de Theologische Hoge school in Delft en directeur van het Rjjksinstituut voor Drinkwatervoorzie ning in Den Haag, zal het eens moge- lük zjjn met behulp van energie van zon en atoom de woestijnachtige gebieden in de wereld van zoet en zacht water uit de oceanen te voorzien Bij het uitspreken van een rede tij dens het International Arid Lands Synposium, dat in de Universiteit van Nieuw Mexico gehouden wordt, be sprak prof. Krul de methodes om ge bruik te maken van het water uit de wereldzeeën en de op het land aan wezige voorraden alkalisch water t.w. door distillatie .zuivering met behulp van electriciteit, zuivering met chemi caliën en gebruikmaking van de zon newarmte voor de verdamping. in m ,we,es eroP dat terwijl men zich n Nederland volgens een regeling met 8 verenigde Naties bezig houdt met fn e, ,rolytische zuiveringsmethode, geland een methode uitwerkt voor l„zaivering van water door middel pp? tlllatie- Voorbereidingen worden gerrotfen om een derde methode toe in Algiers, terwijl deze dPnnd Pannen gemaakt zullen wor- wai V00-r beb nemen van proeven van newarZUlVeri?g met behulp van zon- Deze Proefnemingen zullen rHk i men onder auspiciën van Frank- «Jk in Turns of in Mrokko. wi«kr eerden verwachten dat de uit- confprlng*- Van gedachten tijdens de voor ?n?eveen nieuwe prikkel zal zijn Werlro„ beSinn.en van ontginnings- de pek woestijnachtige gebieden in venf wereld. Zij verwachten te llid da mogelijk over niet te lange gevnnri m®nsbeid wegen en middelen bewonnl11 hebben óm woeste gebieden ^woonbaar en aantrekkelijk te ma- Op Foxwood Court heerste een on gewone drukte: Kolonel en meyr. Cleeve logeerden er enkele weken en nog een familielid. Er werd veel bezoek ontvangen en men ging op bezoek. Hewitt had het heel druk met de regeling van een en ander. Sir Karl en Lucy putten zich uit, ’t hun gasten zo aangenaam en prettig mogelijk te maken. Zij gedroegen zich alsof er niets tussen hen bestond. Toch wist Lucy met zekerheid, dat Karl minstens tweemaal, maar ook wel driemaal per week een bezoek op het Doolhof bracht. Aanvankelijk bemerkte mevrouw Cleeve niets, maar geleidelijk meende zij toch, dat Lucy niet de oude opge wektheid bezat, ja, dat zij vaak droef geestig was. Onbegrijpelijk als je lady was, zulk een attente echtgenoot had en zulk een heerlijk goed bewoonde, al was het dan niet groot. Zij wendde zich niet allereerst tot Lucy, maar polste Therese, die de schouders ophaalde. „Zij heeft wel eens iets, maar om nu precies te zeg gen, wat het is, ja, dat weet ik ook niet met zekerheid. Maar ik word het wel eens gewaar en dan zal ik het u zeggen of schrijven.” Therese Blake was het eigenlijk wel met zichzelf eens: nu Lucy, na haar waarschuwing, een houding aan nam, alsof het haar niet schelen kon neen, dat was het niet, want zij leed er onder nu, in elk geval scheen te willen dulden en gewoon met Karl omging, stond het voor haar vast, dat zij mevrouw Cleeve op de hoogte moest brengen. Wat hier ge beurde, was toch niet te dulden! Als Lucy het dan niet deed, dan moest haar moeder, of anders de kolonel zelf, (Van onze Westduitse correspondent.) DARMSTADT, Mei. Wie rijdende op de „Autobahn” negen kilometer ten Noorden van Darmstadt, het bos inrijdt, dat een deel is van het voormalige wildpark van Hessen, krijgt na een poosje rijden een schouwspel te zien, waardoor hij zou kunnen gaan denken zich op een andere planeet te bevinden. Vóór hem ligt een maanlandschap. Een diepe krater van wel een kilometer lang, een naakt landschap, waarin een enorme hoge puntige berg met terrasvormige steile hellingen ligt, die dampt en gloeit, 's Nachts kronkelen uit de bruin-zwarte en oker-gele spleten van deze berg blauwe vlammen. De top is in rook en damp gevuld. En op deze vuurspuwende berg bewegen zich tot boven toe de schimmen van mensen, lopen rails waarover de lorries naar boven komen, die hun gloeiende dampende inhoud over de steile helling kieperen. Dit maandlandschap is mensenwerk. Waar het voor dient? En waardoor het ontstaat? De geologen weten het. Op dit punt kan de gesteldheid van de aarde, zoals die 8.000.000 jaar geleden was, worden bestudeerd. Aan het be gin van het tertiaire tijdperk, toen er nog geen menselijke wezens leefden, kwam de aardkost in beweging. De zee week langzaam terug, het geberg te ontstond en tropisch oerwoud. Een rivier baande zich door berg land en woud een bedding. Negen ki lometer ten Noorden van het huidige Darmstadt werd de rivier door een grote kuil in de aarde belemmerd. Een enorme kom, net een schaal, wel een kilometer lang, in het midden 180 me ter diep, naar de kanten ondieper wor dend. Het slik van de rivier, het hout, de bladeren, vruchten en de cadavers van, dieren, die zij meevoerde, zakten naar de bodem van deze kom. Daarop kwamen weer nieuwe lagen slik net zo lang tot de kuil boordevol organi sche en anorganische stoffen was. Ongeveer 70 jaar geleden werd op deze plek ijzerhoudend gesteente ver moed. Gevonden werd oliehoudende leisteen. Volgens de geleerden een unieke vondst. Deze leisteen begint, zodra ze aan de lucht wordt blootge steld, te schilferen en kan met een mes worden gesneden. De geologen konden aan de inhoud van deze enorme kuil telkens weer hun hart ophalen. Hier werd het oerpaard gevonden, dat niet groter was dan de geit nu, krokodillenschedels en gebitten, schild padden, de skeletten van apen en be verachtige knaagdieren, van langpoti- ge moerasvogels en meer dan 360 ver schillende planten uit de oertijd. Waar thans de grote groeve met oliehouden de leisteen is, heeft het eens naar ka neel en myrrhe geroken. De krokodil len loerden op het kleine oerpaard en de andere dieren van het oerwoud. Het gebied van Darmstadt had toendertijd èen klimaat en plantengroei als het huidige Ceylon en in het water leef den dezelfde wezens als thans in de Missisippi-delta. Ieder? dag worden nieuwe vondsten gedaan. Zij worden naar het Biologisch Instituut in Darm stadt gebracht, aldaar geprepareerd 's-GRAVENHAGE, 7 Mei. De Hervormde theologische faculteit in Budapest zal in September van dit jaar haar 100-jarig bestaan herdenken. Ter gelegenheid hiervan zullen een aantal ere-doctoraten worden verleend pan enige vooraanstaande theologen uit de gehele wereld, o.m. aan onze landgenoot dr H. Berkhof uit Driebergen. Dr Berkhof werd op 11 Juni 1914 geboren. Hij bezocht het Gereformeerd gymnasium te Amsterdam en studeer de vervolgens theologie aan de ge meentelijke universiteit te Amster dam, alsmede aan de universiteiten te Berlijn en Leiden. In 1939 promoveer de hij tot doctor in de theologieop een proefschrift getiteld „Die Theolo gie des Eusebius von Caesarea”. Inmiddels had hij op 16 Oct. 1938 intrede gedaan in zijn eerste gemeen te Lemele. Op 30 April 1944 deed hij zijn intrede bij de Ned. Herv. ge meente te Zeist. Een jaar later werd hij tevens benoemd tot hoofddocent in de dogmatiek en de kerkgeschiede nis aan het instituut „Kerk en We reld” te Driebergen. Op 15 Januari 1950 werd hij predikant in algemene dienst bij de Ned. Herv. Kerk en aan vaardde hij de functie van Rector van het seminarie van „Kerk en We reld”. Van zijn hand zijn enkele boeken verschenen, o.a. „Geschiedenis der kerk”, „Korte geloofsleer”, „De kerk “’■’er” en „Vergeving en ver wachting.” n.

Zeeuwsch Dagblad | 1955 | | pagina 5