Zeeuwse oorlog Brieven uit het land van Cadzand UIT ZEELAND'S STEDEN Berooid kwam de landbouw uit de Hieuws uit de Provincie. I Si Kffp t, a werden vee I Duizenden stuks gedood of afgevoerd 5 doktoren waarschuwen tegen het misbruik van laxeermiddelen ZEEUWSCH DAGBLAD pagina 5 6 Mei 1955 Vrijdag stond onder zout water Dertig procent van de grond 4711 »kolnisch« EAU DE COLOGNE f 26.- KRUIN1NGEN MELISKERKE O V EZ AN DE Belastingambtenaren slaagden f24.- '0 De mosselzaadvisserij fekysj. I- JEAU DE COLOGNE^ WMWIIIIIIWM 4711 ’’TOSCA” Middelburg Wat de raad besloot Burgerlijke Stand. O- EN W.-SOUBURG R1LLAND-BATH RITTHEM RETRANCH EMENT. 1IHHIIIIIIIIIIIIIIN De veestapel Aan het werk ST PHILIPSLAND YERSEKE Meer rust op aardappelmarkt Vlissingen Burgerlijke Stand Goes Burgerlijke Stand De schadevergoeding 7erneuzen. Gips Het is wemaast vanzelfsprekend, dat 4 dit verhaal ook iets verteld moet ''orden over het gips, dat wondere mid- e t°t gezondmaking van door het zout e e grond. Er was een globale raming s maakt, volgens welke er in Zeeland '°taal 175.000 ton gips nodig zou lm Het zal, met de nabehandeling, w el geworden z(jn. Op 1 Juli 1946 was "Jna 75.000 ton gips aangevoerd. «.louwen-Duiveland had zo’n 65.000 l0" n»dig, Walcheren 70.000 ton. Het herstelwerk BAARLAND r BIGGEKERKE BORSSELE BRUINISSE DOMBURG DRIEWEGEN ELLEWOUTSDHK ?.A VEN POLDER s-H. HENDRIKSKINDEREN HOEDEKENSKERKE KAPELLE KAMPERLAND KLOETINGE Ingezonden Mededeling (adv.) beroemd is! A. I. Catsman. van ons M. J. Nagtzaam, 31 j. heeft Als geurige lente-groet op Moederdag De heer J. P. van Cruyningen te Oost burg is aan de Technische Hogeschool geslaagd voor het mijn-ingenieursexamen. Het diploma B II scheepswerktuigkun- dige werd behaald door B. Schot, leer ling van de „De Ruyterschool” te Vlis- singen. fl.15 tot v. M. Kole. Collecte. De gehouden collecte ten bate van de SIMAVI heeft 189,85 opgebracht. Duivenvlucht. De P.V. „De Vrijheids- duif” hield een vlucht vanaf Arras, af stand 157 km met in concours 50 duiven. De uitslag was: 1 M. Christochowitz2 en 6 A. Kole; 3, 4, 12 en 13 L. Nieuwen huize; 5 J. van Iwaarden; 7 en 9 H. Dek; 8 J. Bruijnzeel; 10 G. de Bruine en 11 A. Boone. Burgerlijke stand. Overleden: C. Kodde 83 j., wed. v. J. Harpe. Burgerlijke stand. Geboren; Catharina C. A, d.v. L. Hoondert en A. Pomper- tau de Cologne-X Parfumerie Faörik N S "GLOCKENGASSE NM7llJ V-X COLOGNE o» RHINE Z MIDDELBURG, 3 Mei. Te ’s-Gra- venhage slaagden voor het examen adjunctcommies bij ’s Rijks Belastin gen de heren E. Adriaanse, C. L. van Iwaarden en C. F. Schouten te Mid delburg, alsmede de heer M. Visser te Souburg, allen werkzaam ter In spectie der Belastingen. Eveneens slaagden voor dit examen de heren P. W. D. van de Ameele te Middelburg en A.Maljaars te Oostkapelle, werk zaam ten kantore van de Ontvanger der D.B. te Middelburg. (De heer Catsman is toch weer niet zo „dul” als wij verwacht zouden heb ben. Hij zet alleen maar de puntjes op de i en dat is hem wel toevertrouwd! En hij wil natuurlijk graag aannemen, dat er geen enkele opzet is geweest bij het wegvallen van het woordje West voor Zeeuwsch Vlaan deren. Wij zullen wat beter op ons tellen passen, mijnheer Catsman! Red.) fl.75 tot En in ons landje van Cadzand dan? Mag ik U eerst een beeld schetsen? Ons landje van Cadzand was Octo ber-November bevrijd, maar een puin hoop. We woonden in kelders en kip penhokken. Wachtten op de waarma- king van het woord van H.M. in Lon den: West Zeeuwsch Vlaanderen zal schoner worden herbouwd dan het was. En toen, in al onze ellende, kwam de oproep om te helpen onder het motto: Zuid helpt Noord. En nu gaan we ons werkelijk niet op de borst slaan om te zeggen: dat en dat hebben we gedaan. Daarom noem ik ook geen namen. Maar wel moet ik opkomen voor de eer van de inwoners van ons landje van Cadzand. Want toen de oproep: Zuid helpt gen uit te steken, waarna om 8.05 klok gelui volgt. Van negen tot 12 uur worden kinderspelen gehouden. Des middags van half twee tot half zes zijn er volksspelen op de weide van de heer N. Vermeule. Het muziekgezelschap „Hosanna” uit Goes zal het geheel opluisteren. In de avonduren zal om zeven uur een allegorische optocht worden gehouden, waaraan het tamboers- en pijpercorps „Excelsior” en het muziekgezelschap „Ho sanna” medewerking zullen verlenen. Van negen tot tien uur geeft „Hosanna” een concert op de tent. In de pauze wordt een stoofrace voor dames en heren op het Kerkplein gehouden. Om elf uur geven „Hosanna” en „Excelsior” een taptoe tot besluit. De ere-medaille verbonden aan de Orde van Oranje Nassau, in brons is toe gekend aan de heer H. E. Lannoye, ar beider, in dienst der Gemeente Sluis. Laten wjj dit artikel mogen beslui ten met te wjjzen op de herverkaveling, waarvan de noodzaak in Walcheren duidelijk bleek. Men mag gerust zeggen, dat ondanks alle moeilijkheden en bezwaren hier van de nood een deugd is gemaakt. Het oude Walcheren is niet teruggekeerd. Dat is verdrietig, maar wie nu het nieuwe Walcheren ziet (en straks liet nieuwe Schouwen-Duiveland, Tholen, de Zak van Zuid-Beveland en Waarde), die zal moeten toegeven, dat de omstandigheden, waaronder de Zeeuwse boer zijn bedrjjf kan uitoefe nen, aanmerkelijk gunstiger zijn dan voor de oorlog. En zo mag op dit punt zeker worden gewaagd van winst uit verlies. BRUINISSE, 3 Mei. Door de In specteur der Visserijen in het 2e, 3e en 5e District is aan de mosselkwe- kers bericht, dat de Waddenzee voor het vissen van mosselzaad bestemd voor uitzaai op de percelen op de Waddenzee zal zijn opengesteld van 10 tot 27 Mei. De visserij van mosselzaad bestemd voor uitzaai op de Zeeuwse percelen zal Vrijdag 6 Mei worden gesloten. Zoals reeds is medegedeeld zijn de uitkomsten op het Groninger Wad, waar thans wordt gevist, uiterst Te leurstellend en is de verwachting van de visserij op het Zuidelijke gedeelte van de Waddenzee (Fries Wad) even eens niet groot. *4 TOSCA j IW,!—KOLNISCH EAU DE COLOGNE kwam. Er werd met voorschotten ge werkt, maar deze waren in zeer vele gevallen niet voldoende om weer te beginnen. Het duurde nog heel wat ja- ren, voordat de wet op de oorlogs- schadevergoeding officieel in werking trad. Altijd welkom Noord, ook in ons kapotgeschoten landje van Cadzand kwam, was de re actie geweldig. En in een paar dagen hadden we, al leen in Aardenburg: 4500 kg tarwe, 560 kg bonen, 1130 kg erwten, 70 kg rogge, 500 kg aardappelen en 1 baken spek plus diversen. En daarenboven ruim 10 duizend gulden. En in de andere gemeenten was het, zoals we hier zeggen, navenant. En dat alles werd bijeengebracht uit ons land je, stukgeschoten, verarmd. Nog eens, we slaan ons niet op de borst, we deden alles met het grootste genoegen, maar we willen toch wel de eer van ons landje van Cadzand hoog houden. Want: dat is ons eigen landje, maar deel van Nederland! En ik voel me verplicht, als mede- leider van de actie: „Zuid helpt Noord”, al de medewerkers, en ze heb ben het met liefde gedaan, in hun eer te herstellen. Aardenburg. „Scheldegouwen” krijgt f 250.als bijdrage in de kosten van de organi satie der Beneluxronde, zo besloot de raad Dinsdagmiddag. De heer A. J. Schot (S.GP.) verklaarde zich tegen. De heer W. H. M. Bleijenberg ontving per 1 Juli a.s. eervol ontslag als direc teur van de Dienst Herbouw Middel burg en de heer J. A. Tavenier per 1 Mei als ambtenaar van de burgerlijke stand. De heer L. A. Schenk werd be noemd tot bezoldigd ambtenaar van de burgerlijke stand. School J krijgt per 1 September a.s. een nieuwe on derwijzer in de persoon van de heer P. J. de Jong uit Oostburg. Mede werking werd geweigerd aan de Ver. voor Geref. onderwijs tot bouw van een nieuwe Ulo-school ter vervanging van die aan de Nieuwe Haven. De raad sprak zich uit omtrent de nood zaak van oprichting ener cursus voor brood- en banketbakker aan de Tech nische School. De heer P. Blaauw werd in de vacature Peeck benoemd tot lid der commissie van toezicht op het middelbaar onderwijs en de heer G. H. Lujjendijk werd herkozen als lid dezer commissie. Bij de rondvraag vroeg mr E. van Empel (C.H.) of het niet mogelijk is zomeravondconcerten op de Markt te geven, waardoor de belangstelling zeker zal toenemen. De burgemeester antwoordde, dat de muziekverenigin gen liever op het Molenwater blijven, omdat zij een klein maar aandachtig gehoor verkiezen boven een groot aan tal rumoerige jongelui. De heer A. J. Geboren: Anita J. D. d.v. E. H. Hoef ijzers en H. V. Brakke, Elizabeth J. d. v- C. P. van Langevelde en J. Rouw: Ingrid Y. R. d.v. D. van den Berge en G. H. van Hurck; Krijn W., z.v J. van Veen en M. den Engelsman. Ondertrouwd: J. Kamps, 30 j. en N P. M. Eggermont, 20 j. G. L. Gysels, 24 j. te Zelzate en J. G. A. Lafort, 19 j P. W. Heijdens, 22 j. en E. A. Ver meulen, 24 j. t P’ J’ Huijbregts, 19 j. en J. W. Ph. M. van Sikkelerus, 19 j. Overleden: M. T. de Jonge, 78 j Chr. M. Hamelink, 60 j. echtge. van A. van de Velde; G. Natter, 66 j., echt genote v. D. C. van Vliet. nolle; Pieternella C., d.v. D. Hoondert en C. J. de Winter; Frans J. J., z.v. J. Priem en J. A. Schuerman. Gehuwd: J. J. Pantus, 25 j. en P. W. Kribbe, 27 j.; L. Traas, 23 j. en C. C. Westerweele 23 j.; J. M. Kempe, 27 j. en C. Koens, 26 j.; L. Oosthoek, 44 j. en A. A. Remijn, 41 j.; L. Peeters, 32 j. en O. J. Nagtzaam, 31 j. Overleden: J. Rijk, 82 j., wedn. v. P. Priem. Collecte. De Emmabloemcoilecte bracht te Souburg en Ritthem totaal 228,13 op. OV EZANDE Raadsvergadering. De raad, die 9 Mei in vergadering bijeen komt krijgt o.m. een voorstel te behandelen over maatregelen, inzake bluswatervoorziening en over wij ziging van de begroting 1955. Voor de vluchtelingen. De inzamelings actie ten behoeve van de vluchtelingen in Oostenrijk en Griekenland heeft een bedrag van 747,12 opgebracht. Burgerlijke stand. Geboren: Martina en Cornelis, d. en z. v. F. A. Wisse en M. Janse; Christina M., d.v. J. Lorier en C. A. Marinissen. Collecte. De Emma-bloemcollecte heeft 28,14 opgebracht. v. A. E. de Maat; H. Janse, 57 j., echtg. -nndpn (Adv.) Als u geregeld laxeermiddelen slikt, is er nu een manier om er van af te komen. 83 van de 100 1 mcx ccu aiunci gcutciu. z-iccuwoe uuip personen lukte het; u kunt het ook. En wel m>: voor boven de rivieren. En daarover Drink in de loop van elke dag enkele glazen water en bepaal een vast uur voor uw stoelgang. Neem de le week elke avond twee Carter’s Le- verpilletjes. 2e Week - elke avond één. 3e Week - om de andere avond één. Daarna niets meer, want Carter’s Leverpilletjes stellen uw Inge- Zeeuwsch Vlaanderen collectes gehou- wanden in staat weer op eigen kracht te I den werden. werken, zonder laxeermiddelen. Wanneer zorgen, vermoeidheid of te veel eten het tempo van uw ingewanden tydeltjh vertra gen, neem dan tijdelijk Carter's LeverplUetjei om u weer op gang te helpen. Zo raakt u uw ver stopping kwüt en vervalt u niet in de laxeer- middelen-gewoonte. Haal direct Carter’s Le- verpiüetjes. f L20 per flacon. Ö7 Wanneer wij vandaag nog eens te rugzien en nagaan wat er overbleef van onze akkerbouw en veeteelt, dan kunnen wij ons bijna niet voorstellen, dat dit alles nu weer al tien jaar ge leden is. Toen de bevrijding kwam, besloegen de zoutwater-inundaties in onze provincie niet minder dan 30 pro cent van de totale oppervlakte. Per eiland betekende dit het volgende: op Schouwen-Duiveland stond 15.072 ha onder water, op Tholen en Sint Phi lipsland 10.975 ha, op Noord-Beveland 80 ha, op Zuid-Beveland 2800 ha, op Walcheren 14.559 ha en in Zeeuwsch- Vlaanderen 1300 ha. Bovendien was er in Zeeuwsch-Vlaanderen nog 3200 ba met zoet water geïnundeerd. Behalve al deze gebieden, die door het water waren bedekt, waren er nog 4000 ha mijnenvelden, waarvan de helft op Walcheren, aan de productie onttrokken. Tijdelijk onbruikbaar wa ren 700 ha grond wegens beschadi ging door bommen, stellingen, bun kers, tankgrachten, prikkeldraad enz. Ook de veestapel in Zeeland kwam gedecimeerd uit de oorlog te voorschijn. Enkele sobere cijfers spreken meer dan lange betogen. Na 4 October 1944 wer den gedood of vermist: 2690 paarden, 5250 stuks rundvee, 1750 schapen, 2950 varkens en 100.000 kippen. Bovendien namen de Duitsers nog eens 2730 paar den mee en 6750 stuks rundvee. De schade in geld uitgedrukt liep in de millioenen. Aan de Zeeuwse dijken waarbij Walcheren niet is meegeteld werd deze getaxeerd op ruim 3% ton, die aan waterleidingen op bijna 1% millioen en de schade aan gemalen en kunstwerken bedroeg 1.2 millioen. De schade van' de water schappen beliep 5 millioen gulden. Ongeveer 180.000 ton akkerbouwpro ducten waren bedorven. En verder gingen verloren 2250 boerenwagens, 10.860 landbouwwerktuigen, 854 ma- lines en 470.000 jutezakken. De boeren bleven bepaald niet bij de pakken neerzitten. Zij gingen onmiddellijk aan het werk en kre gen daarbij de steun en de hulp van de Rijksdienst voor Landbouw - herstel, die de Zeeuwse landbouw in de eerste jaren na de oorlog on schatbare diensten heeft bewezen. Het is volslagen onmogelijk om dat alles tot in bijzonderheden te gaan beschrijven, maar het spreekt vol doende, wanneer wij een „moment opname” geven en daarvoor October 1946 uitkiezen. Welnu: omstreeks deze tijd, ruim een jaar na de bevrijding, was weer 94% procent van de inun- datiegebieden in cultuur gebracht. Van de mijnenvelden op Walcheren kon nog maar 375 ha niet in gebruik worden genomen. De mijnenvelden op Tholen, Schouwen-Duiveland en in Zeeuwsch-Vlaanderen waren allen ge ruimd en er waren 21.000 bom- en Sanaatputten gedicht, bijna 57.000 bo men gerooid, 370 kilometer watergang bijna 2492 kilometer sloot hersteld, terwijl er 1436 duikers weer in orde waren gebracht en 206 km. polderwe gen waren schoongemaakt. Aan stel- ungen en bunkers waren 11.000 stuks opgeruimd. waren schoongemaakt. Aan stellingen en. bunkers waren 11.000 stuks opge ruimd. Collecte. De Emmabloemcoilecte heeft f 50,81 opgebracht. Duivenvlucht. De P.V. „De Reisduif’ hield met 54 duiven een vlucht vanuit Vilvoorde, een afstand van 80 km. De uitslag is: W. Reijngoud 1, 5, 8, 9, 10; J. C. Verwijs 2, 4, 6; J. Bierings 3, 11, 13, 16; M. Geuze 7, 15. Kerkvoogd. Tot kerkvoogd van de Ned. Herv. Kerk te St. Philipsland, in de va cature van de heer A. Kunst, is de heer P. de Raat benoemd, die dit aanvaardde. Kreeftenveiling. Op de onlangs gehou den kreeftenveiling zijn ongeveer 400 kg kreeften aangevoerd. De hoogste prijs bedroeg 9,— per kg en de laagtste 4,50 per kg. KAPELLE, 3 Mei. Op de aard appelmarkt begint nu langzamerhand meer rust te komen, dank zij de maat regelen van het Bedrijfschap voor aardappelen. Grote hoeveelheden worden wekelijks afgenomen door de S.I.V.A. Geconstateerd mag worden dat een scherpe prijsval, zoals deze in België en Frankrijk is voorgekomen, in ons land is achtergebleven. Toch zijn de prijzen gezien het vergevor derde seizoen beslist te laag. Het Landbouwschap blijft daarom ook aandringen op een hoger prijspeil. Het ras Bintje wordt op het ogenblik ver handeld voor rond f 5.veldgewas geleverd aan het pakhuis van de han delaar. Voor Alpha’s wordt een zelf de prijs betaald. Kaianu (C.H.) informeerde naar de mogelijkheid van uitgave van een z.g. gemeenteblad. Burgemeester Bolke stein meende, dat daaraan gevaarlijke kanten zitten, ook al, omdat de raad zich al vlug gepasseerd zal voelen. Hij verwachtte in het algemeen wei nig van toeneming der publieke be langstelling door zo’n blad en meen de, dat hier niet een taak der over heid ligt. Die is er op dit punt wei voor de pers en de burgemeester was van oordeel, dat de regionale pers niet in haar taak tekort schiet. Geboren:Franciscus, z.v. F. M. J. da Zeeuw en L. Leasen; Cornelia M., d.v. B. J. A. Plejjte en F. H. T. Schneijder- berg; Pieternella A., d.v. A. Joziasse en S. M. v. Oosten; Cornelis A., z.v. J. J. Bomer en H. Baas; Angelina M., d.v. A. H. M. Grosveld en A. P. A. Gazan; Saskia P., d.v. O. Vons en M. Doorns; Adrianu» J. M., z.v. A. J. Kramer en G. P. Kou* wenhoven; Sylvia, d.v. A. v. Wensveen en D. E. Nijmejjer; Jacobus F., z.v. H. Minneboo en H. H. Aspers; Martha H, d.v. R. C. Tahapary en C. J. Philippus; Johanna H., d.v. J. H. v. Zutphen en C. Langezaal; Alfred T., z.v. A. C. Slough en B. A. P. Braat; Willem L., z.v. W. M. Schoonen en W. J. Baart; Johanna H., d.v. P. B. B. Heijblom en T. E. v. d. Berg; Ceasar en Leo zonen van R. Schot en M. Bronke. Ondertrouwd: P. E. Enters, 32 j. te Am sterdam en H. J. de Kok, 31 j. Gehuwd: J. J. de G?bot, 28 j. en J. W. Scheers, 23 j.; A. Hartog, 22 j. te Slie- drecht en Y. M. Lenaerts, 21 j.; D. Vijsma, te Den Haag en D. W. de Fouw, 24 j.; F. A. Dunnes te Middelburg en M. F. VZ. Bcsschaart, 23 j.; W. H. Radbout, te Zeist en H. Schroote 31 j. Overleden: C. Vis, 77 j., echtg. v. J. D. Mesker; L. W. Bakker, 77 j. wedn. v. R. Cohen: C. Schier, 72 j., echtg. v. A. C. v. d. Buuse; M. Wesdorp, 53 j. echtg. v. M Huiszoon; M. Platschart, 94 j., wed. v. W. Muller. Geboren: Cornelia J. A., d.v. L. J. de Jongh en A. J. E. Spruijt; Petrus J., z.v. L. F. Schriel’ en C. A. van Egeraat; Ma- riolein, d.v. P. H. Klopmeijer en E. J. M. Keurschot; Johannes A., z.v. A. J. Trim- pe en P. Zuijdweg' te Kloetinge; Pieter nella J., d.v. J. C. de Jongh en E. P. Til- roe; Jacqueline C„ d.v. G. W. Lakké en C. A. Dijkeman; Cornelis A., z.v. G. Ge- schiere en H. van Damme te Heinkens- zand; Dingena C„ d.v. A. van der Cingel en J. van der Burght te Wemeldinge. Ondertrouwd: C. F. Looij, 43 j. en N. J. Boogert, 33 j.; P. J. Raaijmakers, 34 j. en J. P. Vermeulen, 34 j.; A. Koole, 40 j. en M. S. C. Kouwenberg, 23 j. Lucernezaad moest vooral uit Frank rijk komen, graszaad uit Amerika. Maar vaak op het laatste nippertje is het toch gelukt het zaad op tijd binnen te krijgen. In totaal werd tot medio 1946 aan de boeren versrekt: 36.000 kilo lucernezaad, 10.000 kilo rode klaver, 29.000 kilo zaad voor blij vend weiland en 17.000 kilo voor tij delijk weiland, in totaal 92 ton. Voor jaar 1946 werden alleen op Walcheren niet minder dan 7000 grondmonsters genomen, die alle werden onderzocht op het Bodemkundig Laboratorium in Goes. Ongeveer 30 man hebben met het nemen der monsters vele weken nodig gehad en op het laboratorium is vaak dag en nacht doorgewerkt. Een apart onderdeel vormde de re geling der schadevergoeding. Het duurde lang, voordat deze op gang Gehuwd: P. A. Borgs, 51 j. en A. C. Baarends, 53 j.; A. H. G. Mulder, 19 j. en C. A. Roosen, 23 j.; P. v. d. Linde, 23 j. en L. P. van der Weele, 18 j.; L. J. C. Millesse, 24 j. en J. E. Broekhoven, 24 j. Overleden; J. v. Liere, 72 j„ wed. v. L. Snoodijk; C. J. dè Munck, 81 j., wedn. v. P. Reijerse; P. A. Schuiling, 78 j., echtg. v. J. Sinke; A. Kramer, 81 j.; C. Steketee, 78 j., echtg. v. C. Maartense. Och, geachte chef-redacteur, 'aat dat opschrift staan. Vóór de oorlog schreef ik altijd onder dat opschrift, maar na de bevrijding wijzigde de redactie dat in:West-Zeeuwsch-Vlaamse Brieven. Ben er nooit eigen aan geweest. Mis schien daarom ook, dat de laatste ja ren niet veel brieven meer versche nen? We zijn hier nogal hokvast, ook aan namen. Vooral de ouderen. Ik her inner me nog zo goed mijn Middel burgse tijd. Dan zeiden ze nooit: Je komt uit West Zeeuwsch Vlaanderen (wat een mondvol), maar je komt van d’overkant, of uit ’t land van Cadzand. En daarom, waarde heer chef-redac- teur, laat dat opschrift staan of depo neer deze brief in uw prullemand (laatste is niet gebeurd! Red.). Wat een rare inleiding voor een brief uit ons landje van Cadzand. Maar we zijn nu eenmaal een apart volkje, MAAR, zoals ons streeklied zegt: DEEL VAN NEDERLAND. Ik kom tot wat ik wilde zeggen. U geeft een prachtig Bevrijdings- nummer. Ons Zeeuwsch Dagblad komt werkelijk niet achteraan. En bij het lezen ervan komt zoveel in het geheu gen terug van hetgeen 10 jaar geleden gebeurde. En ook in het najaar van 1944, toen ons landje van Cadzand werd bevrijd, maar toen het een PUINHOOP was. Nu staat er in het Bevrijdingsnum- mer een artikel getiteld: Zeeuwse hulp ben ik, zoals we het hier zeggen „DUL” geworden. Daar staat, dat in Walcheren, de Bevelanden en Oost- ornM Was *n eerste tijd een enorm m om aan voldoende hoeveel- ieerd komen en af en toe stag- ae de aanvoer wel eens. 661,516 maanden van 1946 ge- vee| hetLandbouwherstel na zeer traetn?oeite ?ver 40 Amerikaanse waarn?’ voorz*en van felle koplam- gtonri het leeuwendeel van de bracht 'er cultuur kon worden ge- e'Voon etKWaS ‘n d'e Ujd geen on" niddon schouwspel, wanneer men tisetnre 'n de nai-ht op Walcheren de Pen dr’ ,Voorz*en van Telle koplam- irond aan het werk zag om de ^bben pnel m°8elljk in orde te 31>gekn wafen ook 213 paarden Perceiericr!:’ speciaal voor de kleinere die tiia et verkri)gen van zaad was ■Ju een zeer groot vraagstuk. Collecte. De gehouden collecte ten bate van Simavi heeft 38,77 opgebracht. Burgerlijke stand. Bevallen: M. van Keulenvan Keulen, zoon; A. Stroo de Buck, zoon. Getrouwd: A. L Simonse, 26 j. en J. J. Konraad, 25 j. Overleden: L. Zachariasse, 81 echtg. v. J. A. Geschiere; J. Schout, 85 wedn. j v, H. Melis. Burgerlijke stand. Geboren: Tobias P., z.v. A. van Liere en C. W.alhout. Ondertrouwd; L. Steijn, 24 j. te Kat- tendijke en M. C. Nijsten, 22 j. Gehuwd: C. van der Wal, 30 j. te Streef kerk en C. A. Gulijam, 24 j., C. Karelse, 28 j. en E. de Muijnck, 26 j. Benoeming. In de gehouden vergadering van de Reinigingsdienst Duiveland werd als chauffeur op de vuilniswagen be noemd de heer M. van Dijke te Nieuwer- kerk. Burgerlijke stand. Geboren: Maatje C. M. d.v. J. Geertse en M. J. Roelse; Jan, z.v. N. Minderhoud en C. de Visser. Ondertrouwd: H. Sanstra, 24 j. en J. Maas, 25 j. Gehuwd; P. J. Koene, 31 j. en P. Brand, 26 j.; J. Antheunisse, 26 j. en A. van Zet ten, 22 j.; J. Jongepier, 36 j. en L. Boo gaard, 28 j. Burgerlijke stand. Overleden: J. de Vrieze, 76 j, wed v. A Heerenthals. Collecte. De collecte voor de vluchtelin genhulp heeft de som van 291,23 opge bracht. Collecte. De collecte voor SIMAVI heeft te ’s-Gravenpolder een bedrag van 50 opgebracht. Feest op 7 Mei. In ’s H.H. Kinderen zal op Zaterdag 7 Mei het feest van de bevrijding gevierd worden. Om acht uur worden alle inwoners verzocht de vlag- Overzicht Coöp. Boerenleenbank. Tot 1 Mei werd bij de Spaarbank ingelegd 588.006,05 (v.j. 439.819,70). Terugbe taald werd 392.662,74 (v.j. 273.096,96). Het saldo der Spaarbank bedroeg op 1 Mei 1955 2.592.401,94 vorig jaar 1 Mei 2.136.288,21. Er kwamen tot 1 Mei van dit jaar 72 nieuwe spaarders bij. Het balanstotaal steeg van 2.311.594,57 vorig jaar 1 Mei tot 2.942.516,96 van dit jaar. Gezinszorg. Tot penningmeester bij de Herv. Stichting Gezinszorg in de Ring Borssele is benoemd de heer J. J. Carol te Ovezande. Burgerlijke stand. Geboren: Jan A., z.v. A. Scheele en L. Dieleman; Pieter L., z.v. L. de Jonge en E. Poortvliet; Ivonne, d.v. A. van der Linde en A. P. Jacobusse. Gehuwd: M. Acda, 36 j. en M. B. Kruijs- sen, 30 j.; A. G. Murre, 23 j. en J. J. Boone, 22 j. Overleden: C. P. Drijdijk, 34 j., echtg. v. D. de Jonge. Collecte. De collecte voor de SIMAVI heeft te Kapelle-Blezelinge netto opge bracht 160, Collecte. De collecte voor het Leger des Heils heeft de som opgebracht van f 187,39. De toestand, waarin de Zeeuwse landbouw zich bevond, toen de „aten niet meer floten en de kanonnen zwegen, was uitermate imcicnd. Enorme oppervlakten stonden onder water denk slechts ',bl Walcheren en Schouwen-Duiveland uitgestrektè terreinen lagen vol met mijnen. Prikkeldraadversperringen tekenden grillige lijnen over vat eens vruchtbare akkers waren. En temidden van deze troosteloos heid lagen honderden ruïnes van boerderijen. Het zou niet te verwon- Jeren zijn geweest, indien de boeren het bijltje erbij hadden neergelegd. Velen hadden geen dak meer boven het hoofd. Óp hun land konden -„ niet k men. Inkc:asten waren er niet. Hun vee was gedood of af- cerd naar elders, a e vernielingen waren op vele plaatsen volkomen. Hce moest er gehandeld worden? Maar kom nu, na tien jaar, nog eens op die plaatsen, waar toen de dode bomen en struiken als in een machteloos protest de takken omhoog hieven. Bekijk de rechte voren van de akkers en zie het prille groen als een belofte van vruchtbaar heid. Bezie de nieuwe, moderne boerderijen en het prachtige vee grazen in de weiden als een feest voor het oog. De tractoren ronken en boven jat alles koepelt zich de hemel, met die wolkengevaarten, waarom Zeeland, zo vlak bij de zee, beroemd is! Renata. De Vereniging tot instandhou ding van een verenigingsgebouw, ge naamd „Renata”, heeft onder voorzitter schap van de heer I. Tange de jaarverga dering gehouden. Uit het verslag van de penningmeester, de heer I. Ligthart Schenk bleek, dat het voor de vereni ging een bevredigend jaar is geweest. Tot bestuursleden zijn herkozen de heren I. Tange en H. Meulenberg en tot leden van de controle-commissie werden be noemd de heren W. Goossen en dr V ’t Hart. De vergadering was matig bezocht. Papier voor „Excelsior”. De muziekver eniging „Excelsior” die momenteel weer in financiële nood verkeerd is begonnen met een grootscheepse papieractie. De eerste inzameling vulde reeds drie vracht auto’s. „Excelsior” is voornemens om voorlopig elke Zaterdagmiddag een inza meling van papier te houden onder de ingezetenen. Collecte. De SIMAVI-collecte 179,73 opgebracht. Burgerlijke stand. Geboren: Charlotte H., d.v. J. van Damme en Ch. H. Przy- goda; Willem J., z.v. A. J. Bos en E. A. Dalebout. Overleden: P. J. Buijsrogge, 52 j. echtg. "tearmee bracht. ewoon

Zeeuwsch Dagblad | 1955 | | pagina 5