IN 1962 EEN LANDBOUWPOLITIEK IN NEDERLAND EN BELGIE van communisme verklaard weer Vrije uitwisseling van producten moet dan mogelijk zijn Morgen wordt W.-Duitsland souverein Voormalige Calandpolder wordt ingedijkt L Zuid-Vietnam dreigt prooi te worden HK van van VOOR DE LAATSTE MAAL Overeenstemming over Controle Bevrijder ons land vaccin van dr Salk De Klaksvikkers zijn tevreden «MM Organisaties worden in het overleg betrokken „Benelux-Parlement” Plannen voor ZOAVO-leger zijn gereed Regering bestelt voor 100 millioen bij de D*A,F> Nog dit jaar verkiezingen en op Draglines in het Noord-Sloe Definitieve mens tegenzet van de Overhandiging van oorkonden in Bonn Vlootovereenkomst tussen VJS* Spanje Strijd tussen premier Diem en de Junta onbeslist Geen vorderingen in Wenen PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Proclamatie door Gealieerden MORGEN, DONDERDAG 5 MEI zal het Zeeuwsch Dagblad NIET verschijnen Binnen zeven jaar Het tweede belangrijke succes was, dat de voorstellen van de ministeriële werkgroep betreffende de harmonise- Motie tegen mishandeling van arrestanten aangenomen Premier Joei doet geheimzinnig de BILT ZEGT: ^anwakkerende wind. Werkgroep Arbitrage Verkiezingen straks niet meer nodig Ongeluk liep goed af voor mr Kortenhorst De strijd Koninklijk paar ontvangt nabestaanden van hen die vielen Order voor 3600 militaire wagens. lIKél 3 ZEEUWSCH DAGBLAD lie JAARGANG No. 3080 3. 3. de Jong Waarnemend-hoofdredacteur Prof. Dr (ZIE PAGINA 3) E Voor dat te het kinderverlammingsvaccin van vaccin De mijnwerkersstaking in York- WOENSDAG 4 MEI 1955 Directeur: JACQ DE SMIT Abonnementsprijs ƒ0.47 per week, ƒ2.— p. maand, 5.85 p. kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 22 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG, 3 Mei De Eerste Kamer heeft vanmiddag de motie Ruys de Beerenbroeck (K.V.P.) aan genomen met 31 tegen 2 communisti sche stemmen. In deze motie wordt geprotesteerd tegen de mishandelin gen van Nederlandse arrestanten. De regering wordt uitgenodigd om met alle denkbare middelen te proberen daaraan een einde te maken. over de oude dijken, die de polder omringen en in totaal 3500 meter lang zijn. Er zijn nog gedeelten, die het wonderwel gehouden hebben en nog op de oude hoogte liggen. Wat er nu geschiedt is het volledi ge en hier en daar zeer ingrijpende herstel van de oude dijk. De nieuwe dijk krijgt een hoogte van 5.20 meter boven N.A.P. THORSHAVN, 3 Mei. Dokter Olaf Halvorsen, tegen wiens vervan ging de dorpelingen van Klaksvik op de Faroër-eilanden zich hadden verzet, zal die eilanden voor drie maanden verlaten. Dit compromis is tussen ver tegenwoordigers van de dorpelingen en de Deense minister van Financiën, Viggo Kampmaan, bereikt. De post, die Halvórsen te Klaks vik bekleedde, zal vacant worden verklaard en dokter Halvorsen zal er naar mogen solliciteren. BRUSSEL, 3 Mei De besprekingen tussen de ministers van de enelux-landen, die vandaag in Brussel zijn gehouden, hebben goede resultaten opgeleverd. Er is een belangrijke stap gedaan op de weg Mar de Economische Unie. Zo zijn de ministers het eens geworden over de instelling van een raadgevend interparlementair lichaam. De tekst van het Verdrag, dat de instelling van dit Beneluxparlement moet bekrachtigen zal binnenkort worden ondertekend en aan de nationale parlementen worden voorgelegd. Het Parlement zal bestaan uit 21 Belgische, 21 Nederlandse en 7 Luxemburgse leden. Dit raadgevend parlementair or gaan kan wensen naar voren bren gen omtrent de economische, poli tieke en culturele samenwerking en de unificatie van het recht. Een keer per jaar zal het Beneluxparle ment minstens bijeen kunnen ko men. Het Benelux-comité van mi nisters zal de raad kunnen consulte ren. TAIPEH, 3 Mei De premier van nationalistisch China, O. K. Joei, heeft tijdens een vergadering met ge sloten deuren van het parlement ver klaard, dat een spectaculaire ontwik keling van de militaire positie van Formosa op handen is als resultaat van het verdrag van wederzijdse bij stand met Amerika. Het betrof hier een zeer geheime militaire kwestie. ’’aar 3 ^ei Veel bewolking spray opklaringen en enkele ver lijdt ha??®dende buien. Tot krach- (V toeneniende Zuidwestelijke *1) gister8eVeer dezelfde temperaturen Verliezen aan beide kanten zijn niet bekendgemaakt doch A.F.P. meldt dat vandaag de Cao Dai-generaal Trinh Minh in de strijd tegen de Binh Xuyen om het leven is gekomen. Het Vietnamese staatshoofd Bao Dai heeft vanavond de speciale afgevaar digde van premier Ngo Dinh Diem ontvangen. De afgevaardigde, Ton That Hoi, arriveerde Maandag uit Sai gon in Cannes om, in opdracht van premier Diem, het staatshoofd in te lichten over de werkelijke toestand In Saigon. NOORD-SLOE, 3 Mei Vanuit de trein naar het Noord-Sloe kijkend zal de reiziger de laatste weken een ont dekking hebben gedaan: hij zal daar in de verte, een eind van de Zuid-Be- velandse wal, draglines aan het werk hebben gezien en als hij goed keek ook een lage dijk, die elke dag aan groeide. Vier draglines, drie grote en één kleine, zijn kortgeleden per schip aangevoerd midden in de uitgestrek te schorren. Ook een zware vracht auto is op de zware schorrengrond neergezet. Het is alles een heel merk waardig gezicht daar zo in het hart van het Noord-Sloe. Maar de bedoe ling zal spoedig duidelijk zijn: hier wordt een nieuw stuk grond aan het water ontrukt en als zich geen tegen slagen voordoen zal op de plaats, waar nu nog grauwe schorren liggen en de zoutwatervegetatie de grond bedekt, leeds in Augustus van dit jaai het koolzaad worden ingezaaid. Dan zullen de dijken rond de voor malige Calandpolder weer op de voorgeschreven hoogte zijn en zal een polder, die in 1901 aan het wa ter moest worden prijgegeven, weer in cultuur kunnen worden gebracht. Zo bezien is het dus niet helemaal luist te spreken van nieuwe grond. Want in deze polder, die in 1857 in- Medewerkers: J. A. van Bennekom, Middelburg; Ds W. C. van Burgeler, Kruiningen; A. I. Catsman, Aardenburg; Ds D. J. van Dijk, St. Annaland; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; Ds J. Kwast, Vlissingen; J. Laport Goes; J. Lodder, Vlissingen; J. Moü, Vlissingen; K. C. van Spronsen, Goes; A. H. S. Stemerding, Souburg; R. Zuidema, Goes. breid. Maandagavond staakten 25.600 mijnwerkers doch Dinsdagochtend liep dit aantal op tot 26.200. Op Donlerdag 25 Mei a.s. zal de dienstuitvoering bij P.T.T. zijn als op Zondagen. Er zal die dag dus geen postbestelling worden uitgevoerd. De Franse minister van Buitenland se Zaken, Pinay, en de minister-presi dent van het Saargebied, Hoffmann, hebben gisteren te Parijs de econo mische overeenkomst tussen Frank rijk en het Saargebied ondertekend. Een werkgroep van ministers wordt gevormd, welke groep belast zal wor den met de taak jaarlijks de bij de harmonisatie der landbouwpolitiek te maken vorderingen vast te stellen. Ook zal deze werkgroep de program ma’s tot vrijmaking van het handels verkeer registreren. Deze werkzaam heden moeten worden verricht binnen de termijn van 7 jaar. Verder zal een commissie voor de kostprijzen in de landbouw worden samengesteld. Deze commissie zal moeten beschikken over volkomen vergelijkbare feitelijke gegevens ten einde de meest doeltreffende metho de van analyse te kunnen kiezen. Iets bijzonder is wel, dat de harmo nisatie van de landbouw zal geschie den in overleg met de landbouworga nisaties en het bedrijfsleven. Ook zijn de ministers het eens ge worden over de tekst betreffende de kanselarij de bekrachtigingsoorkonden van twee der Parijse Overeenkomsten, namelijk die welke betrekking heb ben op het beëindigen der bezetting en op het recht der verbondenen, om troepen in West-Duitsland te blijven legeren, overhandigen. Bondskanselier dr Adenauer zal Zaterdag a.s. naar Parijs vliegen, waar hij voor de eerste maal zal deel nemen aan een bijeenkomst van de N.A.V.O.-raad. Ook zal hij zijn rol ver vullen bij het stichten van de West- Europese Unie. BONN, 4 Mei De Britse, Franse en Amerikaanse hoge commissarissen in West-Duitsland zullen morgen een gemeenschappelijke verklaring uitge ven, waarin de opheffing der Gealli eerde Hoge Commissies en de beëindi ging der bezetting van West-Duits land worden medegedeeld. De drie hoge commissarissen, de Fransman André Francois-Poncet, de Brit Sir Frederick Hoyer Millar en de Amerikaan dr James B. Conant, zul len op dezelfde dag de ambassadeurs van hun landen bij de nieuwe, souve- reine Westduitse staat worden. De geallieerde Hoge Commissie zal morgenochtend voor de laatste maal te Mehlem, nabij Bonn, bijeenkomen. Hoyer Millar en Francois-Poncet zulen op die dag op de Westduitse ring van de landbouwpolitiek zijn goedgekeurd en vastgelegd in beslui ten. Op grond van deze besluiten zal de landbouwpolitiek in de drie landen binnen zeven jaar (in 1962) geharmo niseerd kunnen zijn. Het doel hiervan is de vrije uitwisseling van de land bouwproducten op de gemeenschap pelijke markt mogelijk te maken. Evenwel blijft een veiligheids- clausule gehandhaafd, om te voorko men, dat zich in bepaalde sectoren ernstige crisistoestanden zouden voordoen. MADRID, 3 Mei. Spanje en de V.S. hebben vandaag een overeen komst getekend, die ten doel heeft Spanje een moderne oorlogsvloot geven. De modernisering van de Spaanse schepen zal gedeeltelijk geschieden met Amerikaanse materieel, terwijl de rest van de uitrusting in Spanje en andere Europese landen zal worden vervaardigd. De overeenkomst vloeit voort uit ’t Verdrag inzake wederzijdse verdedi ging, dat Amerika en Spanje in 1953 hebben getekend. De kern van de bemanning der ge moderniseerde schepen zal worden ge vormd door Spaans marinepersoneel, dat in de V.S. wordt opgeleid. de laatste maal heeft in Wenen de overdracht van de wacht plaats ge vonden, die sedert de capitulatie in 1945 aan het einde van iedere maand plaats vond. Deze maand nog wordt het Oostenrijkse vredesverdrag on dertekend, zodat aan de ceremonie van het overdragen van de wacht een ein de is gekomen. Hier marcheren de Amerikanen voor de laatste maal het voorplein van het voormalig keizerlijk paleis op, om aan de aflossing deel te nemen. MANILLA, 3 Mei Militaire Z.O.A.V.O.-deskundigen hebben op een bijeenkomst te Baguio, in de Phf- lippijnen, plannen voltooid voor de in stelling ener gemeenschappelijke ver'- dedigingsstrijdmacht, om aan alle ey. communistische aanvallen in het Z.Ó. A.V.O.-gebied het hoofd te bieden. De strijdmacht zal bestaan uit klei ne, snel verplaatsbare eenheden, wel ke in elk verdragsland, in hoofdzaak met Amerikaanse, Britse en Franse steun, op de been zullen worden ge houden. Er komt een aantal militairê bureaux, onder een hoofdkwartier, dat op een niet nader genoemde plaats doch naar men zegt in Thailand of de Philippijnen, zal worden gevestigd. De strijdmacht zal worden gesteund door Amerikaanse vloot- en lucht- machteenheden. De bijeenkomst te Baquio zal Don derdag a.s. eindigen. arbitrage in de landbouw. Besloten is de landbouwprotocollen, waarin de arbitrage-procedure voorkomt binnen een jaar te ratificeren. Tenslotte is besloten een gemeen schappelijke politiek ten aanzien van de O.E.E.S. te voeren. Een gemeen schappelijke lijst van de liberalisaties zal door het comité van ministers aan de O.E.E.S. binnenkort worden aange boden. Ook stond nog op de agenda de be handeling van het arbeidsverdrag, maar aangezien de ministers Suurhoff en Troclet niet aanwezig konden zijn, moest dit punt worden verdaagd. VOORTHUIZEN, 3 Mei Op de Rijksweg te Voorthuizen kreeg de voorzitter van de Tweede Kamer, mr L. G. Kortenhorst, vanmiddag een on geluk met zijn personenauto, dat ge lukkig goed afliep. Een wagen, die voor mr Kortenhorst reed, wilde een andere auto passeren, maar moest zich weer in de rij voegen voor van de andere zijde naderend verkeer. Mr Kortenhorst remde af, waardoor zijn auto begon te slingeren en op de kop in de sloot terecht kwam. Mr Kortenhorst kwam met de schrik vrij. De auto werd beschadigd. Intussen meldt het Nationale leger de volledige zuivering van de Chinese wijk van Saigon, Cholon. De Binh Xuyen legers hebben echter bekend gemaakt contact te hebben gemaakt met hun Geallieerden, het particuliere leger van de Hoa Hao secte onder commandant Ba Cut, en het gehele ge bied tussen Saigon en Long Xuyen, 120 kilometer naar het Zuidwesten, onder controle te hebben. In de moerassen ten Zuiden van Saigon trekken de Binh Xuyen troe pen langzaam terug en men is alge meen van mening, dat deze troepen zich gereedmaken voor een guerilla- strijd, waarin zij zeer bedreven zijn. Premier Diem heeft in radio-uitzen- dingen bekendgemaakt dat zijn strijd krachten de rebellen uit de stad heb ben gedreven en hun hoofdkwartier hebben bezet. SAIGON, 3 Mei. De situatie in Zuid-Vietnam is op het ogenblik zo, premier Diem geen enkele zeggenschap heeft over het revolutionair comité. Maar deze junta heeft op het ogenblik ook geen macht over de premier. De premier en de junta houden elkaar behoedzaam in het oog en hopen op een gegeven ogenblik de ander voor zijn eigen doel te kunnen gebruiken. Evenwel is het gevaar niet denkbeeldig dat de junta de macht krijgt over de premier en daarna zelf onder de invloed van de communisten komt te staan. In ieder geval zou de regering van communistisch Noord Vietnam in Hanoi met open armen in Zuid Vietnam kunnen worden verwelkomd, zonder dat verkiezingen worden gehouden, zoals in Genève is overeengekomen tijdens de wapenstilstandsbesprekingen. In Saigon moeten twee hoogge plaatste communisten aangekomen zijn om de politieke toestand te be studeren. Deze communisten zouden zijn de politieke commissaris voor Cochin China (Zuid-Vietnam) tot aan de wapenstilstand, dr Pham Ngoc Thach, en zijn rechtërhand Ferdinand Thuan. Verder moet de revolutionaire Junta twee communistische politieke commissarissen onder zijn leden hebben, namelijk vice president Ho Han Son en secretaris-generaal Nhi Lang, die beiden politiek commissa ris zijn geweest in het Vietminh leger. WENEN, 3 Mei. De conferentie te Wenen van de ambassadeurs der Gro te Vier in Oostenrijk, is vanavond, de tweede dag van de conferentie, uiteen gegaan, zonder dat er een mededeling over gemaakte vorderingen is ver strekt. Na de eerste bijeenkomst gisteren voorspelden de Russische gedelegeer den, dat de conferentie binnen 48 uur gelopen zou zijn. Gisteren echter hebben de deelnemers aan de confe- ratie geen aanwijzing gegeven hoever aj nog van een overeenkomst af zijn. Zij deelden mede, dat er geen com muniqué zou worden gepubliceerd. De vergadering van Dinsdag heeft vijf wr geduurd. ’s-GRAVENHAGE, 3 Mei. Ko ningin Juliana en Prins Bernhard hebben de wens geuit, op 4 Mei a.s. een korte tijd samen te zijn met een aantal nabestaanden van hen, die hun leven gaven voor de bevrijding van ons land. Daar persoonlijk contact op dit dag ®et alle naaste familieleden uiter- iw* niet mogelijk is, heeft het ko- ®hlijk paar besloten een tiental wgenoten van verzetsslachtoffers en (sneuvelde militairen uit te nodigen symbolische vertegenwoordiging hen die vielen in het verzet of als Warr bij zee-, land-, luchtmacht en ®nenlandse strij dkrachten. Deze ontvangst zal plaats hebben op eis Soestdijk op 4 Mei a.s. om 11.30 «ur. PERSKADEN Druk zijn de draglines bezig met ’t opwerpen van de perskaden, waartus sen straks zand zal worden gespoten. Daartoe zal een zandzuiger ligplaats kiezen in de Zandkreek. Een lengte van 1400 meter buis is nodig om over al, waar dat noodzakelijk is, het zand te krijgen. Er waren twee flinke ga ten in de oude dijk, die eerst moesten worden gedicht om instroming te voorkomen. Dat is zonder veel tegenspoed ge lukt. Draglines knapten dit werkje op. - De gaten, resp. 20 en 35 meter bread, shire heeft zich Dinsdagochtend uitge- lagen al op een meter boven laag wa- J ter. De dijken zullen ongeveer 20 me ter breed worden en bermen krijgen van 6 meter breedte aan de buiten kant en 5 meter aan de binnenzijde. De verharde binnen berm zal worden gebruikt voor de afvoer der produc ten. WASHINGTON, 3 Mei. De Repu blikeinse senator Irving Ives heeft vandaag in de Amerikaanse senaat een wetsontwerp ingediend betreffende federale controle op de distributie van het kinderverlammingsvaccin van dr Salk. In het Huis van Afgevaardigden is een resolutie van soortgelijke strek king ingediend. Het indienen van zulk een wetsont werp volgt op berichten dat volwasse nen in sommige gevallen eerder zijn ingeënt dan kinderen, dat de fabri kanten van dit vaccin dit jaar een winst verwachten te maken van onge veer 20 millioen dollar en in verband met de mogelijkheid dat het zwart zal worden verhandeld. Intussen verklaarde vandaag in Lon den de parlementaire secretaris, van het Britse ministerie van Openbare Werken, J. R. Bevins, in het Lager huis, dat Britse kinderen niet met het vaccin van dr Salk zullen worden in geënt, zolang het niet zorgvuldig is be proefd op apen of op een andere ma nier. EINDHOVEN, 3 Mei. De Neder- tegering heeft aan de N.V. van hoVe?es Automobielfabriek te Eind- een aanvuHende opdracht ver- V00r de levering van 3600 mili- ’raaMiWa®’ens’ met een gezamenlijke Dl?van honderd millioen gulden, (luitdr H- van Doorne, pre- ^«■«recteur van de D.A.F.-fabrie- tlieénvDmiddaK medegedeeld in een tutw?1084 met het gehele, circa vijf- *neel ghonderd “an tellende per- l»ftnhb?Jeenkomst was belegd ter ge- iiiizM1jld van het feit dat het tien- chassis werd afgeleverd. j gedijkt werd, heeft tientallen jaren geleden de tarwe gegroeid en hier hebben mensen gewoond. In de eeuwig wisseldende strijd van de mens tegen de zee doet nu die mens weer een tegenzet en alles wijst er op, dat het ditmaal met blijvend succes zal zijn! Het is een particulier, die, nadat hij vele moeilijkheden heeft moeten over winnen, opdracht heeft gegeven tot de herindijking van deze Calandpolder. Als alles goed gaat is nog deze week het gevaar van instromen definitief geweken. De heer J. van ’t Westeinde te Nieuwdorp, die de polder in erfpacht .heeft van Belgische eigenaren en blij ’is, dat zijn plannen nu eindelijk kun nen doorgaan, heeft ons vandaag mee genomen naar de Calandpolder en verteld van wat er al is gebeurd en nog moet gebeuren, voordat hij kan gaan inzaaien, ’t Was een hele tippel, Uitgave: erin» „Zeeuwsch Dagblad” yjciiW G.ro 274289. ^fdkantoor: Goes, L. Vorststr. rkl 2438 (b.g.g. voor redactie L voor advent, enz. 2970), l-lnren: Vlissingen: Nieuwstr. T?lef. 326; Middelburg: Korte .Hstr 35. Tel. administratie SM. redactie 2347; Ter neuzen: Dijkstraat 26-28. Exploitatie: Oosterbaan fc^Le Cointre N.V., BARNEVELD, 3 Mei. Ir H. Vos, tweede voorzitter van de Partij van de Arbeid en lid van de Tweede Kamer, heeft vanavond in een toespraak op het Meifeest van de P.v.d.A., het N.V. V. en de V.A.R.A. in Barneveld de aanwezigen aangespoord tot actie, vooral voor de komende verkiezingen. Ir Vos zeide, dat hij niet kan ga randeren, dat er dit jaar geen nieu we verkiezingen nodig zouden zijn. „Misschien zeg ik te veel”, zo voeg de ir Vos er aan toe. In zijn toespraak zeide ir Vos nog, dat als er op het ogenblik moeilijk heden zijn op het gebied van de hu ren e.d., deze in wezen het gevolg zijn van een verbreken van de in terne samenwerking.

Zeeuwsch Dagblad | 1955 | | pagina 1