de Atlantische Waar Rusland en landen buren DE DOOLHOF zijn Adenauer breekt socialistisch „Simpelrooiwiel” beschadigt koren niet regeringsmonopolie. en Handelaren in bouw- PUZZLE Tien jaar Centraal Sociaal Werkgevers verbond ïïleibje, üz muit u-a n nzQiz&teh Tocht langs de 196 km lange grens tussen Noorwegen en de U.S.S.R. materialen jubileerden Vierde Internationale Landbouwbeurs VANDAAG cENS i baandag 2 Mei 1955 ZEEUWSCH DAGBLAD pagina 3 om. Goed eten FEUILLETON KRUIS - PAS - RAADSEL Na de verkiezingen in Neder-Saksen. 'Nieuwe uitvinding voor de landbouw Gebrek aan orders bij Twentse textielindustrie LIKDOORNS WONDEROLIE Weg met onhandige likdoornringen en ge vaarlijke scheermesjes. Een nieuw vloeibaar middel, NOXACORN, neemt de pijn weg in 60 seconden. Eeltplekken en eksterogen ver schrompelen met wortel en al. Bevat gezui verde wonderolie, jodium en het pijnstillende benzocaine. Een flesje NOXACORN Anti septisch Likdoornmiddel van L 1.35 bespaart U veel ellende (56) Een nieuw zakradio- apparaatje. Reünie oud-militairen van voormalig 32 R.A. Vervalt vervreemdingsbesluit niet-landbouwgronden? Charles Bohlen naar Parijs ontboden Vluchtelingenpartij schakelde zich Duur grapje voor Zwitserland Vrije bewerking van een Engels verhaal van Mrs Henry Wood, Eenvoudige dorpssmid leverde fraaie prestatie Oplossing vorige puzzle ilO ■1 Tngezonden Mededeling (adv.) had het niet kunnen je je onderworpen”, andere keus, Lucy.” i HOOFDSTUK XVII. (Wordt vervolgd.) om kijken. Plotseling stopt de wagen. „Sexonlti Hoejden” (heuvel 96) zegt de chauffeur. Een paar stappen lopen we naar boven en dan zien we plotseling In de nevel een met neon verlichte stad. belden sprake was welijk misverstand. Hier lag eens het totaal vernietigde Salmjjaervl, dat de Finnen in Nikkel! herdoopten en dat nu Nikkelaja heet. Ondanks alle antipathie tegen grens plaatsen moesten de Russen daar weer bouwen, want ze kunnen het nikkelerts nu eenmaal niet verplaatsen. Inplaats van één fabriek staan er nu twee. Be- tonhuis naast betonhuis zover het oog reikt; het aantal inwoners wordt thans op 12.000 geschat Inplaats van de 3000 van vroeger. Eén van de schoorstenen is met zjjn 160 m de hoogste van Euro pa. In Kirkenes zag ik een wegwijzer: Russische grens (Storskog) 7 km, Oslo 2500 km Sensaties komen hier aan de grens niet voor en voor Russische verhoudin gen gaat het er allemaal kalm toe. Maar het vrijheidsgevoel van de Noren doet hen huiveren wanneer ze naar Nikkela ja kijken zo dichtbij, maar toch ver der weg dan Bombay of Melbourne. ENSCHEDE, 26 April. Wegens ge brek aan orders hebben verscheidene weverijen in Twen the vergunning aangevraagd om korter te mogen wer ken. Het is nog niet bekend of dit ver schijnsel van korte of lange duur zal zijn. Door één weverij is vergunning aangevraagd om enkele afdelingen op Zaterdag stop te zetten, hetgeen een verkorting van de werktijd betekent met ongeveer vier uur, 250 arbeiders zijn hierbij betrokken. Indien de ver gunning wordt verleend kunnen de betrokkenen aanspraak maken op een uitkering op grond van de wachtgeld en werkeloosheidswet. DE OORZAAK De uitschakeling der socialisten door het verenigd front van Bonn is moge lijk geworden, doordat de Vluchtelin genpartij van Neder-Saksen, die vier jaar lang als trouw bondgenoot der so cialisten gold, onder de druk der par tij centrale in Bonn naar het front van Adenauer is overgegaan. De verkiezingssuccessen der socialis ten zijn voor deze partij daarmee in derdaad tot een pyrrhus-overwinning geworden. Zij hebben ’n sterke positie in de Bondsraad moeten prijsgeven. De socialistische premier van Neder- Saksen, Heinrich Kopf, zal worden op gevolgd door de voorzitter der Duitse partij, Heinrich Hellwege, die tot dus ver lid van Adenauers kabinet was en daar als één van de zwakste figuren werd beschouwd. De partij van de nieuwe minister president behaalde in Neder-Saksen slechts twaalf procent der stemmen. De enige overeenkomst tussen Kopf en Hellwege is, dat zij beiden trachten populariteit te winnen door in ver- kiezingsspeech.es het platduitse dialect te spreken. Bij goed weer worden de gesprekken tussen de prikkeldraadversperringen gehouden, maar in de winter, als de temperatuur zakt tot 25 of 30 graden onder nul, begeeft men zich naar het 200 meter verder gelegen Russische blokhuis. Er is altyd veel te bespreken. Over de grens gelopen vee, meestal ren dieren, moet over en weer worden uit gewisseld. Bjj per ongeluk overgelopen mensen wordt het moeiiyker. Soms drij ven boten door de storm af, of heeft men In de sneeuw do grenspalen niet gezien. Het Thailandse ministerie van bin nenlandse zaken heeft opdracht ge geven tot het bouwen van een hon derdtal schuilkelders, die een atoom- aanval kunnen weerstaan. De plaats Chimajaukata, ongeveer 200 kilometer ten noorden van La Paz (Bolivia) gelegen, is geheel door brand verwoest. Ongeveer 1000 per sonen zijn dakloos. de hoogte, althans dat dacht hij. La ter ging hij begrijpen, dat zijn moe der, om welke reden dan ook, toch nog het een en ander verzwegen had. Toen hij in het hotel te Londen het bericht van de mislukte ontsnapping en van de dood van zijn broer gele zen had, had hij zich naar zijn moe der in Weymouth gespoed, die ver twijfeld was van droefheid, want zij wist ook niet beter of haar zoon was dood. Zij bepaalde, dat de begrafenis op Foxwood zou plaats vinden en zond Karl er heen om de voorbereidingen te treffen. Maar toen was zij er reeds van op de hoogte, dat Adam niet doodgeschoten was in het gevecht, hoewel men dat aanvankelijk dacht. Hij was ook door de bewakers als dood opgegeven. Hij was echter al leen zwaar gewond en het complotje van bewakers, dat de ontvluchting had voorbereid, wat mevrouw Andin- nian een enorme som had gekost, zorgde er voor, dat de gewonde ergens onderdak werd verleend. Een in de gevangenis overledene ging voor de „dode” Andinnian door. Aan Karl had zij evenwel niets daarvan gezegd. Hij verkeerde in de stellige mening, dat toen op Foxwood het stoffelijk over schot van zijn broer werd begraven. Zij liet hem ook in die waan, noemde hem sir Karl, hoewel hij feitelijk geen recht op die titel had. Hij vertrok toen naar het buiten land, ontmoette de Cleeves en verloof de zich me Lucy, totaal onkundig er van, dat hij geen recht had, om de huwelijksvoorwaarden te doen opma ken, aangezien de inkomsten van het goed hem niet toekwamen. Toen werd hij er in die bewuste nacht van op de hoogte gesteld, hoe het in werkelijkheid stond. Hij was er ontzet over, kapot van. En dat niet alleen om zijn zelfs wil, maar vooral om zijn broer. Want welk een vrese lijk leven moest die nu leiden! Elke dag in gevaar gevangen genomen te worden voor het geval uitlekken mocht, dat hij niet doodgeschoten was. sies ’s-GRAVENHAGE, 27 April. Ruim 1100 genodigden waren vandaag in de grote Kurzaal te Scheveningen samengekomen ter feestelijke herden ding van het feit, dat 50 jaar geleden zeventien handelaren in bouwmateria len in het „Haagse Koffiehuis” te Utrecht een organisatie voor hun branche oprichtten. Deze organisatie, de Vereniging van Handelaren in Bouwmaterialen in Nederland, is in de afgelopen halve eeuw zozeer gegroeid, dat zij thans ongeveer 650 bedrijven omvat en daarnaast 180 buitengewone leden telt. De omvang van de handel in bouwmaterialen is enorm, zo bleek wel uit de feestrede van de directeur - secretaris van de HIBIN, de heer W. G. Tesser, want ruim 5000 personen wa ren op 31 December 1954 werkzaam in de bouwmaterialenhandel. De xnaga- zijnvoorraden op die datum hadden ’n waarde van 23 millioen gulden. Het geschatte aantal afgelegde kilometers over de weg in eigen vervoer bedroeg 30 millioen of wel een afstand van 750 maal de aarde rond. Weer vla Kirkenes reisde ik naar „Grens Jakobselv”. Terwijl de Noorse wacht in Storskog nauwelijks Russische soldaten te zien krijgt, is de grens bij Jakobselv Interessanter. Van de toren van de koning Oskar H-kapel ziet men een Russische marinebasis en een mili tair vliegveld en af en toe voetballende Russen. Maar ook daar is er slechts persoonlijk contact op het hoogste ni veau. Lange tijd is de grens dan aan de Russische kant volkomen „dood”. Duit sers en Russen hebben hier de dorpen in de laatste oorlog vernietigd en op order van de Russen werd niets herbouwd. SIMPEL Bij de werkzaamheden op het land valt het de boeren steeds weer op, dat het jonge koren zoveel te lijden heeft van de diepe tractorsporen. Hiervoor heeft de heer Richters nu een oplossing gevonden. Door het schuin plaatsen van gebo gen staven op een wiel, rust alleen ’t middelste op de grond. Het commentaar van een landbouw deskundige was: „Wat simpel”. Dit was voor de heer Richters aan leiding om zijn vinding „Simpel-rooi- wiel” te noemen. Met een handdraai kan het rooiwiel dankzij vernuftige constructie aan het tractorwiel worden bevestigd. De mogelijkheid bestaat dat de staven met een laag cover zullen worden bedekt, zodat men dan ook ge makkelijk op de harde weg kan rijden. h,ee-.s lieert de heer Ricaiers patent aangevraagd op zijn uitvinding en hoopt hij op de Landbouwbeurs van de Jaarbeurs zijn schepping aan de land bouwers te kunnen tonen. „Ik be schouw het als een dienst bewijzen aan de landbouw”, aldus de heer Rich ters, die de nieuwe constructie tot stand bracht door een combinatie: op gedane practijkervaring, studie en ei gen visie. Dat deze stoere, stugge Drent meer in zijn mars heeft blijkt uit het feit dat hij ook een draaiende egge en aardappelrooimachine heeft geconstrueerd. Ook deze werktuigen berusten op een eenvoudige, doelmati ge constructie. Over het eten hebben deze mensen over het algemeen niet te klagen. Soms blijven zij zes dagen geïnterneerd en dan hjjsen de Sowjets hun vlag. De volgen de dag ontmoet men elkaar dan om tien uur ’s morgens Noorse tijd, 12 uur Rus sische tijd. Herademend mogen de on vrijwillige grensoverschrijders terug, nadat ze volgens alle regelen der kunst zijn uitgehoord. Pensiongeld vragen de Russen niet, op één uitzondering na. AMSTERDAM ,30 April. Een in dustrie- en handelsonderneming brengt over enige tijd een zakradio- apparaatje in de handel, ter grootte van een doosje sigaretten (8 x 10 x 2 cm.), dat 200 gram weegt en dat met behulp van een minuscuul oortele- foontje zowel muziek als gesproken woord weergeeft, het toestelletje is een drielamps-toestel met ingebouw de antenne. De buizen worden ge voed door twee ingebouwde batterijen van resp. 1% en 22% volt. 41) „Dat was mijn werk niet. Het was hoogst verkeerd, om naar het Dool hof te komen. Ik was niet bij machte, het te verhinderen.” Zo, dacht zij verbitterd, hij had 's-GRAVENHAGE, 26 April. De oud-militairen van voormalig 32 R.A., die tijdens de Meidagen van 1940 gelegerd waren in het kantonnement Katwijk-Noordwijk, zullen op 10 Mei a.s. te Katwijk aan Zee een reünie houden. Na bijeenkomst van de leden in het Novatheater worden op de be graafplaats aan de Cantineweg en bij het oorlogsmonument te Katwijk aan Zee kransen gelegd. ’s-Middags zal de voormalige commandant van 32 R.A., generaal-majoor b.d. H. J. J. W. Duerst Britt, de oud-militairen in café-restau- rant Royal te Noordwijk-binnen toe spreken, waarna een gezellig samen zijn volgt. Toen hadden ze een schip met een be manning van zes koppen tien dagen vast gehouden en eisten 415 dollar ver goeding. Slechts vier woorden had mevrouw Andinnian in die bewuste nacht tot Karl gesproken. Die vier woorden hadden geluid: „Adam is niet dood”. Hij was opgesprongen en had uitge roepen: „Moeder, dat kan niet waar zijn!” En toen had zijn moeder verteld, terwijl hij ontzet en ontroerd tegelijk zat te luisteren. Hij kwam volledig op ’s-GRAVENHAGE, 28 April. De regering heeft bij de Tweede Kamer een wetsontwerp ingediend tot ver vallenverklaring van het vervreem dingsbesluit niet-landbouwgronden. In verband hiermede wordt voorge steld ook in de onteigeningswet, de wederopbouwwet en de wet op de vervreemding van landbouwgronden enkele wijzigingen aan te brengen. Volgens het ontwerp zal de prijsbe- heersing worden opgeheven voor niet- landbouwgronden en voor landbouw grond, waarvan de waarde door niet- landbouwkundige factoren wordt be paald. Tot de laatste categorie beho ren gronden, die in een goedgekeurd uitbreidings- of wederopbouwplan zijn gelegen en een niet-agrarische bestem ming hebben gekregen. Voorts gron den, waarvan de waarde door de aan wezigheid van oppervlakte-delfstof- fen (klei, zand, grind, e.d.) wordt be paald. Tenslotte valt buiten de prijs- beheersing de aankoop van gronden, waarvan de verkrijger aannemelijk maakt, dat hij deze voor niet-agrarl- sche doeleinden zal gebruiken. MOSKOU, 30 April. De Ameri kaanse ambassadeur in Moskou, Char les Bohlen, heeft een aanzegging ge kregen om zijn reis door woeste delen van de Sowjet-Unie te bekorten, ten einde nog vóór Zondag over een week in Parijs te kunnen zijn voor het ple gen van overleg. De Amerikaanse ambassaderaad zei niet met stelligheid te kunnen zeggen of het bezoek van Bohlen aan Parijs verband hield met de komende bespreking der drie Westelijke minis ters van buitenlandse zaken. Het ziet er wel naar uit, zo voegde hij er aan toe. De drie ministers hebben het plan om acht Mei in Parijs bijeen te ko men voor een bespreking over nieuwe stappen om met de Sowjet-Unie tot overleg te komen over Europese vraagstukken. BONN, 29 April. Adenauer is erin geslaagd het socialistische regerings monopolie in het land Neder-Saksen na acht jaar te doorbreken en een bur gerlijke coalitie naar het voorbeeld der Bondsregering aan het bewind te brengen. Daardoor herwint de Bondskanselier de controle over tweederde der stemmen in de Westduitse Bondsraad, die hij onlangs verloor, toen de rege ring in Beieren naar links omzwaaide. Kenmerkend voor de invloed der fe derale politiek op de landelijke partij en is, dat deze keer de onderhandelin- gen over de regeringsvorming niet in de landelijke hoofdstad Hannover, maar in Bonn zijn gehouden. In Hann over moesten vandaag nog de puntjes op de i worden gezet, doch in Bonn achtte men het tot stand komen der burgerlijke regering verzekerd. Even als in Beieren zal door deze regerings vorming de veruit grootste partij van het land in de oppositie worden ge drongen. Het feit, dat de socialisten bij de laatste verkiezing tot 35 procent der stemmen wisten op te klimmen, heeft hen voor dit lot niet behoed. (Van één onzer verslaggeefsters) UTRECHT, 28 April Vanmorgen om tien uur heeft de heer T. Allersma, voorzitter van de Algemeen Technische Commissie van het Landbouwschap en lid van de Raad van Overleg voor de Landbouwbeurs, in de Margriethal te Utrecht de vierde internationale Land bouwbeurs geopend. Werd in 1936 een bescheiden begin ge maakt door aan de Najaarsbeurs op het Vredenburg een agrarische afdeling toe te voegen, na de oorlog bleek afsplitsing reeds noodzakelijk. In bepaalde kringen van de landbouwsector prefereerde men een tijdstip in het voorjaar, en ondanks de sterk toegenomen accomodatie was het niet mogelijk, de Landbouwbeurs met de algemene Voorj aarsbeurs te combineren. Het landbouwbedrijfsleven is sterk ge» richt op individueel contact, en al is iedere kijker geen koper, hij legt toch intensief beslag op de exposanten en hun personeel. Officiële voorlichtingsdiensten geven de boer richtlijnen, zodat deze zijn behoeften intensief kan toetsen aan het geen op de beurs geboden wordt. Hier gaan handel, industrie en officiële in stellingen hand in hand, om de boer te helpen zijn bedrijf op de juiste manier te mechaniseren en te rationaliseren. Volgens de nieuwste plannen schijnt meer zekerheid te bestaan over een ge leidelijke ontwikkeling van de Land bouwbeurs tot exportbeurs. Ook is er een stroming, die de „zakelijke” land bouwers zou willen doen uitbreiden, b.v. op het gebied van paarden- en rundvee- fokkerij. Hierdoor zou een bepaalde cate gorie bezoekers worden aangetrokken, die slechts een beperkte tijd aan het technische deel wenst te besteden. Nadat de heer Allersma de hoop had uitgesproken op het welslagen van deze Landbouwbeurs, op haar stabiliteit in de toekomst en op succes voor bestuur en directie van de Kon. Ned. Jaarbeurs bij het streven naar verdere ontwikkeling van dit belangrijke nationale evenement, verklaarde hij de Landbouwbeurs 1955 voor geopend. BERN, 30 April. Volgens een verslag van de Zwitserse regering heeft de neutrale commissie van toe zicht in Korea te beperkte bevoegd heden om te kunnen waarborgen, dat de bestandsovereenkomst niet wordt geschonden. De commissie, die controle oefent op het materieel, dat Korea binnen komt, kan op enkele kleine uitzonde ringen na alleen controleren wat bei de partijen willen aangeven. Het lidmaatschap van twee commis- :_s heeft Zwitserland tot nu toe 5.500.000 Zwitserse franken gekost, die met door de beide partijen in Korea worden vergoed. Mijn tocht begon en eindigde In de ertsstad Kirkenes. De chauffeur, zelf uit Noord-Noorwegen, vertelde nogal elegisch over vroeger. Toen lag aan de andere kant niet de Sowjet-Unie, maar het Finse Petsamo-gebied. Tou- risten overschreden de grens In beide richtingen. - Ha d' „Sir Karl”, zeide zij met snijdende stem, „je kunt kiezen tussen twee din gen. Ik blijf hier op de zoeven ge noemde voorwaarde, die we allebei goed moeten begrijpen, óf ik ga weg en zoek bescherming bij mijn ouders, die dan op de hoogte moeten worden gebracht. Mijn besluit is onherroepe lijk.” Hij wista zich de zweetdruppels van het voorhoofd en staarde haar als verdwaasd aan. Het drong geen mo ment tot hem door, dat er tussen hen beiden sprake was van een afschu welijk misverstand. Aan de andere kant zat Lucy als verslagen In haar stoeltje. Haar toorn ebde weg. Want zij had hem toch zo lief. „Wil je die.... die mensen niet wegzenden?” fluisterde zij. „Als ik kan, zal ik het doen. Maar ik kan niet handelen, zoals ik zou willen. Slaap wel. Ik had niet ge dacht, dat je het zo zou opnemen.” Zij gaf geen antwoord, want haar ergernis kwam weer boven. Intussen was de beslissing gevallen: zij leefden alleen voor het oog der mensen als man en vrouw. De huis genoten bemerkten het niet eens. Zelfs Therese Blake niet. Zij begreep er niets van en vroeg na enkele dagen: „Je ziet die zaak toch niet door de vingers, Lucy?” „Ik wil er liever niet over spre ken, Therese. We laten het rusten. En ik moet je dringend verzoeken, het ook te doen. Beloof mij beslist, vader en moeder niet op de hoogte te bren gen.” Therese Blake was als verstomd AMSTERDAM, 28 April. Het verslag tweede halfjaar 1954 van het Centraal Sociaal Werkgevers-Verbond is uitgegroeid tot een compleet jubi- leumgeschrift als gevolg van de ver slaggeving over de periode 19451955 ter gelegenheid van het 10-jarig be staan van het Verbond. In het verslag treft men aan een persoonlijk woord van de voorzitter van het verbond, mr F. A. H. de Graaff, gevolgd door bijdragen van de twee oud-voorzitters, mr D. U. Stikker en ir M. H. Damme. Het verslag be helst een overzicht van het verbonds- secretariaat over de ontwikkeling der belangrijkste problemen in het 10-ja- rig tijdvak. Alle voorzitters der aange sloten verenigingen delen één en an der mede over de ontwikkeling op so ciaal terrein in de onderscheidene be drijfstakken. ketenen willen afschudden, maar hij was toen zijn eigen heer en meester niet meer. Hij doen. „En dus heb hoonde zij. „Ik had geen „En je legt daar bezoeken af!” Op de grensrivier Pasvik dreven Fin se houtvlotten en het hout werd in Noorse zaagmolens verwerkt. In Stors kog, zeven km ten Oosten van Kirke nes, staat nu achter prikkeldraad een kleine tent van de Noorse grenswacht. Talloze, voor het grootste deel Ameri kaanse, toeristen trekken naar deze plaats, terwijl hun schip in de veilige haven wacht, om griezelend Rusland binnen te kijken. Grenscommissaris Audun Magnus, die met zijn jeep vaak hierheen rijdt, vertelde mij, dat hier in Storskog permanent samenkomsten zijn tussen hem en zijn Sowjetrussische col lega, overste Istchenko, die zijn orders uit Moermansk krijgt. „Sjonge, sjonge, wat een bek heeft zo’n beest”, schijnt Susan Guy, een zesjarige peuter van het eiland Wight te denken, terwijl ze, als was het op een pad in de tuin thuis, tussen de tanden van een enorm model van een walvis staat in de Lon- dense dierentuin, De kleine meid verzinkt bij de geweldige afme tingen van het namaak-monster gewoon in het niet. Het model, dat werd gebruikt tijdens de opnamen voor de in Engeland vervaardigde film over de wal visvaart „Mosy Dick”, zal één van de belangrijkste attracties vormen van de expositie over de walvisvaart, welke volgende maand in de Londense „Zoo” zal worden geopend. ASSEN, 28 April. In ’t afgelopen najaar hebben vele deskundigen uit de wereld van landbouwmechanisatie zich afgevraagd of er nu niet ’n middel was om de diepe sporen van de tractoren op het land tot een minimum te be- beperken. Eén van de mensen, die dagelijks met de landbouwers in contact komt, heeft zich ook met deze vraag bezig gehouden. Het was een een voudige dorpssmid, een man die van ’s morgens vroeg tot ’s avonds laat in de smederij de voorhamer zwaait. De smid, die na zijn dagtaak ook de ad ministratie nog moet bijhouden, want ook voor deze smid geldt het gezegde „Die schrijft, die blijft”. En deze man, niet verbonden aan een grote machinefabriek, heeft de energie opgebracht om voor de landbouwwereld een oplossing te vinden om de diepe sporen van de tractoren te voorkomen. Een lichtend voorbeeld voor de mid denstander, die misschien de gedachte heeft dat het toch niets meer gedaan is voor de zakenman, nu een collega zich niet heeft laten inpalmen door de dagelijkse beslommeringen, maar daadwerkelijk heeft meegewerkt aan de mechanisatie van de landbouw. In een gesprek met de heer H. Richters, wonende aan de Norgervaart te Smil- de, de schepper van de nieuwe vin ding, hebben we nader over de vin ding, een tractor-rooiwiel, gesproken. Deze vinding van de heer Richters kunnen we als een radicale wending in de constructie van het rooiwiel be schouwen. Onderstaande woorden zó in het Plaatsen, dat een goed slui- t 1 kruiswoordraadsel ontstaat. riiLEFERS: As> es, in- LK-> PI). ra. A Ui- 3 LETTERS: Dag, dal, del, ent, fel, gas, kaf, lek, lof, mat, g,n' POP. rel, set, sop. 4 LETTERS: valk’ rijst’ tast’ twijg> vaag’ ter salo KETTERS: Enter, kapel, pa- TSt' kurk, kerk, perk, park, part (Van onze correspondent in Scandinavië.) OSLO, April. Tussen Noorwegen en de Sowjet-Unie ligt in het hoge Noorden een 196 km lange grens. En voor Moskou hebben deze 196 km een bijzondere strategische en politieke betekenis: ze vormen n.l. de enige grens met de landen van het Atlantisch Pact. Voor de rest blikt het Kremlin rustig op een ononderbroken veiligheidsgordel van satellietstaten en op de Finse republiek, die de Sowjetregering in 1948 door een vriendschaps- en niet-aanvalspact militair neutraliseerde. Voor ik mijn reis langs deze grens begon, werd mij een pamflet in de hand gedrukt met de verordening, die op aandrang van de Sowjet- Unie op 7 November 1950 als koninklijk Noors decreet werd uit gegeven. Daarop kon ik o.a. lezen, dat ik niet over de cus mocht schieten en ook niet op Russisch gebied, Russische men sen, dieren of voorwerpen. Bovendien is verder Iedere houding strafbaar, die de Russen als provocerend beschouwen. Binnen een kilometer van de grens mag men geen fototoestel of verrekijker bij zich hebben. En zonder bijzondere toe stemming van de grenscommissie is het verboden contact op te nemen met men sen aa> de andere zijde van de grens. Ook het overschrijden van die grens, te land, te water en door de lucht is niet toegestaan. dat we „Nu en dan. Ik kan niet anders.” „Maar denk je dan, dat het naar buiten niet eens bekend zou kunnen worden?” Dezelfde honende klank in haar stem. Was dat de zachte lieftallige Lucy Cleeve? „De vrees voor ontdekking onder mijnt mij, Lucy”, fluisterde hij. „Ik ben minder te laken geweest dan je denkt. Laat ik van begin af aan ver tellen, dan zul je zien....” „Ik wil er geen woord over horen”, barstte Lucy los. „Dat is geen zaak, om mij te vertellen. Ik wil ze ten minste niet horen.” „Nu, zoals je wilt, ik kan ze je niet opdringen. Ik heb niet kunnen den ken, dat, als de zaak je ooit ter ore kwam, je die op zulk een harde wijze zou opnemen.” „Is het voor de Doolhof, hier zuinig moeten leven?” „Ja juist, Lucy. Zie je, Lucy, eigen lijk....” „Ik zie niets anders dan hetgeen ik zie en hoor. Verder verlang ik niets te zien.” Karl keek haar uitdagend aan, als of hij haar niet begreep. Het was schier ongelofelijk, dat deze furie zijn zachtzinnige Lucy kon zijn! ,,’t Is een slag voor je, Lucy, ik er ken het. Maar over enkele dagen zul je mij wat zachter beoordelen. Je bent mijn vrouw en ik doe geen afstand van je; daarvoor is geen gegronde aanleiding.” Zij was perplex over deze woorden: hoe ter wereld kon iemand zó spre ken! Dan moest je toch wel door en door verdorven zijn.

Zeeuwsch Dagblad | 1955 | | pagina 3