Koninginnedag voor BLIJ EN SPONTAAN ORANJEFEEST IN STAD EN DORP In Zoutelande moeten 25-30 woningen zeedijk wijken Koninginnedag 1955 en Chaotische toestand in Zuid-Vietnam Volledige overeenstemming tussen Adenauer en Pinay Hoogtepunt in Middelburg Miniatuur Walcheren opening plan voor Maar een van Arthur Deakin overleden de vervanging de huizen is al in de maak Klaksvik is bijna weer tevreden De wereld vierde de dag van de arbeid Voor Walcheren Franse troepen (35.000 man) zijn paraat Naar een economische samenwerking Geen spoorwegstaking in Engeland In Zeeland I ti PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Regering Diem afgezet Besprekingen over de wegentol voor Berlijn. Moerdijkbrug heeft zevende nieuwe overspanning. Middelburg. DE BILT ZEGT: Iets kouder. Prot. Chr. Bond van V ervoerspersoneel Goes. Hij was secretaris van een grote Britse Vakbond. Bloemencorso. ms m m i» im w» Bi i m ZEEUWSCH DAGBLAD lie JAARGANG No. 3018 (ZIE PAGINA 1 EN 2) Het volgende speelde zich achter eenvolgens Zaterdag en Zondag af: Bao Dai ontbood premier Diem voor de tweede en laatste maal om naar Cannes te komen. MAANDAG 2 MEI 1955 Directeur: JACQ DE SMIT nachtje in het politiebureau onderge bracht. i der de plaatselijke arts De beide ministers hebben besloten de familie Roechling uit de staalfa briek te Voelklingen in het Saarge- bied te kopen. Generaal Nguyen van Vy, inspec- teur-generaal van het Zuidvietnamese leger, verklaarde Bao Dai niet meer als staatshoofd te erkennen. Hij was benoemd tot opperbevelhebben van ’t nationale leger en generaal Le van Ty tot hoofd van de generale staf. plaatsen in een van de oude geveltjes zien, gesierd met honderden schitterende lampjes. SAIGON, 1 Mei Vanavond laat riep het radio-station van de particuliere legers in Zuid-Vietnam om, dat premier Diem was ver vangen door een extreem militair bewind. Verder meldde deze radio, dat „Paus’’ Pham Cong Tac van de Cao Dai secte volledig uitgeruste Cao Dai-troepen had uitgezonden, die zich zouden voegen bij het ver enigd front van de Binh Yeyen en de Hao Hao tegen de regering. Dit was dan het laatste nieuws uit Zuid-Vietnam, waar zich het afgelopen weekeinde een reeks van gebeurtenissen afspeelde, die duidelijk demon streerde hoe chaotisch de toestand in dit land is geworden. BERLIJN, 30 April De Sowjet- Russische Hoge Commissaris in Duits land, Poesjkin, heeft vandaag in een schrijven aan de Westelijke Hoge Commissarissen toegestemd in een bij eenkomst van de Hoge Commissaris sen. De kwestie der wegen-tol voor ’t verkeer tussen Berlijn en West-Duits- land zal dan besproken worden. In het schrijven van Poesjkin wordt evenwel gezegd, dat de kwestie bin nen de bevoegdheid valt van de rege ringen van Oost- en West-Duitsland. Premier Diem protesteerde in een telegram aan Bao Dai tegen het zen den van generaal Nguyen van Hinh, ten hiervan zal de smalle duinrichel worden verbreed en verzwaard. Gedeeltelijk zal naar de zeezijde worden gewerkt, vooral om te voor komen, dat zomerhuizen gesloopt zou den moeten worden. In het algemeen zal de na de storm vloed van Februari 1953 aangebrachte noodvoorziening in de nieuwe zeewe ring worden opgenomen. Hoe precies de nieuwe weg welke zoals bekend nu door de Langstraat loopt zal ko men te lopen, is nog niet bekend. VOORBEREIDINGEN Officieel is. het gemeentebestuur van THORSHAVN, 1 Mei. De cy dige bewoners van Klaksvik, die g. rende twee weken de pogingen autoriteiten om cD Olaf Halvorsen uit hun dorp weg te halen hebben verhinderd, hebben van daag de obstakels verwijderd, die zij in hun haven hadden opgeworpen om de politie de toegang te beletten. Verder is de algemene staking, die ter ondersteunig van de „opstandelin gen” was uitgeroepen, Zondag te mid- DORDRECHT, 1 Mei. De spoor brug over het Hollandsch Diep, met de vernieuwing waaraan men verleden jaar is begonnen, heeft thans 7 nieuwe overspanningen. Vandaag heeft men namelijk weer een oude hoogspanning vervangen door een nieuw brugdeel. De werkzaamheden aan de btug zijn bij het invallen van de winter stopge zet. oprichting van een commissie voor eco nomische samenwerking. GOES, 30 April Geheel Nederland heeft vandaag op spontane en hartelijke wijze de verjaardag van Koningin Juliana gevierd. In de steden en dorpen van Noord tot Zuid, yan West tot Oost, hebben de muzikanten van de plaatselijke corpsen het weer druk gehad, zijn op tochten en volksspelen gehouden en 1 Zaterdag het huis het huis gelaten Abonnementsprijs 0.47 per week, 2.— p. maand, 5.85 p. kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 22 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord Zoutelande van één en ander nog niet op de hoogte gesteld. Niettemin heeft het „de bui” al enige tijd zien aanko men en al weet het dan nog niet, waaraan het toe is, er zijn al voorbe reidingen getroffen om straks in staat te zijn de noodzakelijke maatregelen te treffen. Zo heeft een architect reeds een plan ontworpen tot de bouw van een aantal woningen ter vervanging van die, welke moeten worden afge broken. In een officieuze zitting heeft de raad zich met dit plan accoörd ver klaard en het is daarna bij Ged. Sta ten aanhangig gemaakt. Het moet ook worden beoordeeld door de Provinci ale Commissie voor de gemeentelijke uitbreidingsplannen. Met de eigenaren der gronden moeten nog besprekingen worden gevoerd omtrent de aankoop door de gemeente. Officieus heeft het gemeentebestuur een toezegging ont vangen van bouwvolume voor de ver vanging van de af te breken wonin gen. Op de avond van Koninginnedag brandde op tal van Amsterdam de sprookjesachtige verlichting. Onze foto laat Te Middelburg gaf, na de opening van de miniatuur, de gymnastiekver eniging „Achilles” acte de prècense. Voorafgegaan door haar uitgebreide, in de nieuwe uniformen gestoken sig- naalafdeling, werd een mars door de stad gemaakt. De Middelburgse jeugd heeft zich goed kunnen vermaken. „Uit het Volk voor het Volk” organiseerde een viertal speciale jeugdfilmvoorstellin- gen en op de Markt stond een draai molen opgesteld. ’s Avonds concerteerde het Middel burgs Muziekcorps op de Markt. (Zie ook pag. 2). BONN, 1 Mei De Franse minis ter van Buitenlandse Zaken, Pinay, en de Westduitse Bondskanselier, dr Ade nauer, hebben overeenstemming be reikt over alle besproken onderwer pen. De ministers zijn het er over eens, dat ratificatie van de Parijse Ver dragen betekent, dat in de op dit ogenblik beste omstandigheden be sprekingen met de Sowjet-Unie kunnen worden begonnen ter ver mindering van de spanning in inter nationale betrekkingen en over de hereniging van Duitsland en andere hangende problemen. Frankrijk en West-Duitsland zullen met bevriende landen van gedachten wisselen over Europese samenwerking bij de ontwikkeling van atoomenergie voor vreedzame doeleinden, aldus een uitgegeven communique. De ministers hebben besloten de Raad van de Westeuropese Unie op 10 Mei te Parijs gemeenschappelijke voorstellen te doen over de uitvoe ring van de Frans-Westduitse Saar- overeenkomst. Er zal zonder verwijl worden ge werkt aan de F rans-Westduitse DE BILT, 1 Mei. Tijdelijk veel bewolking met hier en daar enige re gen. Vanuit het Westen enkele opkla ringen. Zwakke tot matige wind aan- Judo-demonstratie ging niet vankelijk uit Zcuidelijke richting. Iets lagere temperaturen. MIDDELBURG, 30 April. Het plan tot verhoging en verzwaring van de waterkering voor Zoutelande waaromtrent tussen Polder Walcheren en Rijkswaterstaat overeenstemming is bereikt op enkele vrij ondergeschikte details na zal kunnen worden uitgevoerd, wanneer tussen de 25 en 30 huizen worden afgebroken. Deze woningen staan in de Langstraat, op het Kerkplein en op het Hooge. Ook het Willibrordusputje zal van het Kerk plein moeten verdwijnen. Waarschijnlijk zullen ook enkele zomerwoningen moeten worden afgebroken, maar dit aantal zal naar verwacht mag worden gering zijn. De nieuwe zeewering zal volgens het plan komen te liggen tussen strandpaal 4 en strandpaal 14, d.w.z. over een lengte van ruim 1 kilome ter en globaal gezien vanaf een punt iets ten Noorden van Pension „De Tien Torens” tot even voorbij Pen sion „Haga” aan de Westkappelse kant, waar een afrit van de nieu we dijk zal komen. De zeewering zal een hoogte van 11 meter plus NAP krijgen. In de bocht van de Langstraat en het Kerkplein zal de binnenberm van de bestaande zeewering meer glooiend worden gemaakt en aan beide kan die in Zuid Vietnam orde op zaken moet stellen. Generaal Nguyen van Vy en gene raal Le van Ty verlieten tegen mid dernacht het paleis van premier Diem en verklaarden, dat zij gedwongen waren de verklaring af te leggen te gen Bao Dai. Het Amerikaanse departement van Buitenlandse Zaken maakte bekend, dat de Verenigde Staten premier Diem blijven steunen. ’s-GRAVENHAGE, 30 April. Het thans verschenen verslag over de werk zaamheden van de Prot. Chr. Bond van Vervoerspersoneel over de jaren 1953 en 1954 meldt, dat in Januari 1953 met een ledental van 7927 werd begonnen. Eind met emeriaat. Hij zal die dag afscheid Evenwel werden 1440 leden gewonnen uit de groep van ongeorganiseerden, ter wijl in de jaren 1953 en 1954 in totaal 133 leden wegens overlijden en 711 leden I wegens ontslag moesten worden afge voerd. de heer F. Jansens, had honderS gulden subsidie voor het optreden gevraagd, hetgeen hem was5 gewei gerd. Hij had nu zijn Goese leerlin- gen verboden aan de demonstratie deel te nemen. Zijn onsportieve hou ding werd terecht in het openbaar door de voorzitter der Oranjever eniging de heer W. J. J. M. Vroome gelaakt. Uitgave: stichting „Zeeuwsch Dagblad” 5 Giro 274289. goofdkantoor- Goes, L. Vorststr. on Tel. 2438 (b.g.g. voor redactie ,435 vóór advent, enz. 2970), Kantoren: Vlissingen: Nieuwstr. eft Telef. 326; Middelburg: Korte Noordstr. 35. Tel. administratie S Tel. redactie 2347; Ter- neuzen: Djjkstraat 26-28. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes ZONDAG Generaal Nguyen van Vy deelde vandaag mee, dat alle besluiten van het revolutionair comité onwettig zijn en dat het nationale leger de hand having van de orde weer op zich zal nemen. Generaal Nguyen van Vy maakte bekend dat Zuid-Vietnam niet langer een óp de grondwet gebaseerde rege ring bezit, en dat hij tot nader order het wettig gezag vertegenwoordigt. Hij herriep weer alle officiële verkla ringen die hij onder dwang in het pa leis had moeten afleggen. De minister van landsverdediging, Tran Trung Dung, voegde hieraan toe: Bao Dai vertegenwoordigt niets meer. Wij beschouwen hem nog slechts als een verbindingsman tus sen Frankrijk en ons. Generaal Nguyen van Vy vluchtta per vliegtuig uit Saigon naar het on geveer 225 km Noordelijker gelegen' Dalat, om een arrestatie te ontgaan. „Het leger steunt mij niet langer. Alle officieren hebben mij in de steek ge* laten”, zo zei hij, voordat hij in het vliegtuig stapte. Het revolutionaire comité liet be- bekend maken zijn volledige steun ta geven nu aan generaal Le van Ty en zich te verzetten tegen de overdracht van de bevoegdheden, zoals Bao Dai gelastte. In Saigon is het afgelopen week einde de toestand tamelijk rustig ge bleven. 35.000 man Franse troepen stonden rond Saigon paraat. De feestelijkheden in de Ganzestad werden ’s middags ingezet met een 'olleybal-tournooi. Jongensploegen van de Middelbare- en de Uloscholen _'arnPten om de wisselbeker van de Oranjevereniging. Deze beker, in het ezit van Chr. Lyceum I, bleef eigen- otn van deze ploeg. Later op de mid- aë volgde een volleybal-tournooi tus- ,en verenigingsclubs om de wisselbe- er van de Herv. Jeugdraad, die dit- aal van E.G.V.C. naar Astra toeging. .Symnastiekdemonstraties vielen m de smaak. „O.K.K.”, „Kaspor- en „Volharding” laatstgenoem- •1,nrisamenwerking .van de Kring “Oid-Beveland van de ZEBRA-turn- lieten hier mooi werk zien. vnI?}meT dat het massale optreden van tr h ar.dlnE de eerste keer, door het ge tempo van de muziek niet tot ^am. De leider, de heer P. *n liet echter de oefening herha- '■“,zonder muziek en toen was ze het PPiaus werkelijk waard. ^te -wwv-uem co°r. De leider van de sportschool, OP DE SCHAATS. De eveneens afgelaste wielerwed strijd van „De Locomotief” werd ver vangen door een evenement, dat min stens evenveel kijkers trok, nl. een rolschaatswedstrijd. Het was een bij zonder spannende strijd, waarbij me nig rijder en rijdster in de hitte van de strijd over de stenen buitelde. Des avonds speelde de handbalver eniging Tonido II tegen Hellas I. To- nido II won met 108. MUZIEKTENT. Voordat ’s avonds het feestconcert van Euphonia en Hosanna aanving werd de nieuwe muziektent, een ont werp van de directeur van gemeente werken, de heer Oranje, in gebruik genomen. Burgemeester Ten Kate sprak een dankwoord tot de bouwers en een ge lukwens tot de gebruikers. De heer A. Vermaire, voorzitter van „Euphonia”, sprak mede namens „Hosanna” en „Excelsior” een dankwoord. Het pijpercorps „Excelsior” dat voorts nog een muzikale wandeling door de stad maakte, waarbij de Ju niores voor het eerst uitrukten, gaf ondermeer een klein concert voor het ziekenhuis aan de Oostwal. De avond, die verder rustig verliep leverde slechts één klein opstootje, enkele jongelieden, die de orde tracht ten te verstoren, werden voor een LEICESTER, 1 Mei. Arthuh Dea kin, vooraanstaand Brits vakbondslei der, is vanavond tijdens een toespraak in Leicester in elkaar gezakt en over leden. Hij is 64 jaar geworden. Deakin, secretaris van de vakbond van arbeiders in de vervoers- en aan verwante bedrijven (1.300.000 leden), was een der meest op de voorgrond tredende rechtse vakbondsleiders. Hij is onder meer voorzitter geweest van het algemeen vakverbond (Trades Union Congress-Tuc), dat acht mil- lioen leden telt. Hij was trots op de bijnaam „hamer op de roden”. Deakin was een uitgesproken tegen stander van de linkse groep in de La- bourpartij, onder leiding van Aneurin Bevan. Het is niet onwaarschijnlijk, dat het plan tot versterking van de zeewering zodanig zal worden uitgevoerd, dat niet onmiddellijk alle huizen in de omstreden zone tegelijk tegen de grond zullen gaan. LONDEN, 30 April De leiders van de 70.000 Engelse spoorwegarbei ders hebben vanavond een staking in het gehele land, die Zondag te mid dernacht zou beginnen, afgelast na de belofte, dat er onderhandeld wordt over een nieuw loonstelsel. De vertegenwoordigers van de Vak bond en de directie van de Spoorwe gen zijn op het laatste ogenblik nog in geslaagd een overeenstemming te bereiken. LONDEN, 1 Mei. De eerste Mei, de dag van de arbeid, is over de ge* hele wereld gevierd. In PEKING hebben ongeveer een half millioen Chinezen geparadeerg langs het staatshoofd Mao Tse Tocng. In MOSKOU stonden op het van rood en zwart marmer vervaardigd® dak van het Mausoleum van Lenin eii Stalin de Russische leiders het voorbij trekken van troepen op het Rode Plein gade te slaan. Maarschalk Zjoeko^ nam de groet van de onderdelen in ontvangst. Ook in BELGRADO werd een para de gehouden. President Auriol van Frankrijk, die als gast is in Zuid-Sla- vië bevond zich op het erepodium. In alle grote steden van BELGIë zijn de traditionele 1 Mei optochteii gehouden, die in het teken van d® schoolstrijd stonden. Borden werden meegedragen met opschriften als „Leve Collard” en „De pastoor in dé kerk”. Waarnemend-hoofdredacteur Prof. Dr J. J. de Jong Medewerkers: J. A van Bennekom, Middelburg; Ds W. C. van Burgeler, Kruiningen; A. I. Catsman, Aardenburg; Ds D. J. van Dijk, St. Annaland; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huiissen, Terneuzen; Ds J. Karelse Goes; Ds J. Kwast, Vlissingen; J. Laport Goes; J. Lodder, Vlissingen; J. Moh, Vlissingen; K. C. van Spronsen, Goes; A. H. S. Stemerding, Souburg; R. Zuidema, Goes. dernacht geëindigd. Deze staking was 27 April uitgeroe pen na de weigering van de plaatse lijke regering om de kwestie van dok ter Halvorsen aan een Scandinavische arbitragecommissie voor te leggen. In Kopenhagen en Thorshavn ge looft men thans, dat het conflict vreedzaam zal worden opgelost. Mi nister Kampmann zou de basis van een compromis hebben gelegd, waar over hij met de Deense regering over leg zal plegen. Hij zal Maandagavond in Kopenhagen aankomen. hebben de tienduizenden op deze Zaterdag het huis het huis gelaten om ook iets mee te maken van het feestgedoe. Heerlijk flanerend in het Oranjezonnetje, dat aanvankelijk ook dit jaar geen verstek liet gaan, heeft men zich laten meedeinen in de mensenmassa, de een meer dan de ander enthousiast over alles wat er plaatselijk te beleven viel. Kortom, het was weer 30 April, Koningin nedag. Het was het feest van heel Nederland, van de jarige lands- moeder. Of zoals de voorzitter van de Tweede Kamer dr L. G. Kortenhorst H. M. in zijn felicitatierede voor de radio aanduidde: Een vrouw met een moederlijk hart en bovendien: Kind van haar eigen tijd. Een toespraak, die hij besloot met de volgende woorden: „Koningin van de vrede. Daar moet veel strijd gestreden zijn, Veel kruis en leed geleden zijn. Daar moeten heilige zeden zijn En veel gebeden zijn, Zal ’t op deez’ aarde vrede zijn. Leve de Koningin”. Zoals ieder jaar was het bloemen- defilé in de tuin van het Paleis Soest- dijk een van de treffendste gebeurte nissen van de gehele dag. Op het bor- "“des stond de koninklijke familie, Prins Bernhard met een witte anjer in het knoopsgat. Eerst boden studenten van het Leidse studentencorps, die midden in de nacht als estafette uit Leiden waren vertrokken, een oorkonde aan. Daarna volgden de honderden, die op deze blijde Lentedag wilden getuigen van hun liefde en aanhankelijkheid voor het Nederlandse Koningshuis. De vele bloemen, die de trappen van het .bordes bedekten, vormden hier een tastbaar bewijs van. Het was een sprekende en ontroe rende hulde in deze dagen, waarin wij gedenken, dat Nederland tien jaar geleden werd bevrijd en het Oranjehuis de nooit verbroken ban den met zijn volk weer hecht en ste vig kon maken. In verschillende steden werden in de morgenuren ook militaire defilé’s gehouden, waarvan wij speciaal noe men de grote parade in Eindhoven, afgenomen door minister ir C. Staf. Een bijzondere fleur aan het Konin- ginnefeest gaf wel het bloemencorso, dat vandaag door het Bollenland trok „Holland is de bruid” was dit corso genoemd, dat een vermaterialisering van dit gedicht van Jan Prins wilde zijn. De vermaterialisering dan in bloemen. Ongetwijfeld, Holland was de bruid in de ogen van de honderd duizenden landgenoten en buitenlan ders, die genoten van deze grote bloe menweelde. Ook dit jaar was de hyacinth in zijn veelheid van kleur op de praalwagens verre favoriet. Maar we zagen ook an jers, rode rozen, prunus, azalea’s en andere bloemen. Het was weer „een melodie van bloemen”, een melodie die men kon zien en dan nog maar al leen tussen Haarlem en Leiden daar in Bollenland. Ook in Moskou was het Koningin nedag. De Nederlandse ambassadeur in deze stad heeft namelijk ter ge legenheid van de verjaardag van Koningin Juliana een receptie ge houden. President Eisenhower heeft H. M. een telegram gezonden, waar in hij onze Koningin gelukwenst mede namens het Amerikaanse volk. Ook in Zeeland is Koninginnedag opgewekt gevierd. In Goes bevolkte des middags een grote menigte de Markt om de feestelijkheden gade te slaan. Des avonds werd er gemusi ceerd. Het hoogtepunt van de avond vormde de ingebruikname van de jueuwe verplaatsbare muziektent. In Middelburg, eveneens fraai versierd, concentreerde zich de feestvreugde rond de heropening van Miniatuur Walcheren. Ml SM sst sm m m

Zeeuwsch Dagblad | 1955 | | pagina 1