De sigaar vele weer is weer aan de winnende hand! BIJ DE KONINGINNEDAG. Koninginnedag brengt Nederlanders een onderscheiding Ucut Nederland Milde lintjesregen over Ook in Zeeland vielen tientallen Economische hulp n eervolle benoemingen Uitbreiding Staatsloterij E door Kamer aanvaard 11 tiaa'r voor I D II Gerechtelijk onder zoek tegen onbekende daden HOUTMAN Los samen het conflict op •En wat er zo nog meerM gebeurt. n pagina I ?3terdag 30 April 1955 ZEEUWSCH DAGBLAD Minister Zijlstra tot diamant industrie: PIANO'S ORGELS Ministerie van Justitie Ministerie van Binnenlandse Zaken Het kerkelijk huwelijk te Haarlem Ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen Ministerie van Marine Ministerie van Wederopbouw en Volkshuisvesting Ministerie van Verkeer en Waterstaat Ministerie van Economische Zaken Prot. Chr, fracties stemden tegen Kerkorde geen beschrijving van het Koninkrijk Gods Vereniging Vrijzinnig Hervormden richt schrijven tot Herv. kerkeraden Over wijziging en aanvulling van de over gangsbepalingen bij de K.O. Ministerie van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening Ministerie van Sociale Zaken, en Volksgezondheid Ministerie van Maatschappelijk Werk Ingezonden Mededeling (adv.) f By de Tweede Kamer is Ingediend een ontwerp van wet tot verplichtstelling van de notariële akte bij de levering van on roerende zaken en bij de vestiging van zakelijke rechten op onroerende zaken. Op- en ondergang van Zon en Maan: Zondag: Zon op 5.10 u., onder 20.06 u. Maan op 14.25 u., onder 2.51 u. Tot Officier in de Orde van Oranje- Nassau: ds S. J. M. Hulsbergen, predi kant der Ned. Herv. Gemeente te Hoe- dekenskerke. Ere-médaille, verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau, in goud: P. M. Dekker, adjudant der Rijkspolitie te ’s- Heer Arendskerke. In brons: J. Bout, wachtmeester der Rijkspolitie le klasse te Wemeldinge; J. Poortvliet, oud-stokman bij de Herv. Gemeente te Middelburg. Tot Ridder in de Orde van Oranje- Nassau: C. P. Broerse, directeur van de plantsoenen en der begraafplaats Zorgvlied te Nieuwer Amstel en tot haar maar Kamerlid ge- ’s-GRAVENHAGE, 29 April. Op vragen van het Tweede Scheps heeft minister Donker antwoord, dat het inderdaad waar schijnlijk is, dat een bedienaar van de godsdienst in Haarlem zich schuldig heeft gemaakt aan de voltrekking van een kerkelijk huwelijk zonder dat dit huwelijk ten overstaan van de ambte naar van de burgerlijke stand was vol trokken. In deze zaak is thans een ge rechtelijk vooronderzoek gaande tegen een onbekende dader. Omtrent de ver dere vervolging kan uiteraard eerst, worden beslist, nadat de verdachte is ter van de Vereniging „Handelsbe- geïdentificeerd. langen” te Goes; G. Houtekamer, se- plaatst met een totale waarde van f 1.6 millioen. Zevenduizend landgenoten zonden het afgelopen jaar een fleurige groet aan vrienden in den vreemde. We hebben geen tante in Yokohama. Maar die in het goede Haagje is net zo bljj met de bloemen, die wij haar op haar zeventigste sturen I mééleven, door de vele bezoeken, die I zjj ook Ingezonden Mededeling (adv.) Singel 114-116 SCHIEDAM Sedert jaren vertrouwd adres GOES, £9 April. Vele honderden Nederlanders zullen dit jaar een blijde Koninginnedag hebben, omdat het Koningin Juliana ter gelegenheid van haar verjaardag heeft behaagd hen eervol te onderscheiden. Het aantal onder scheidingen en benoemingen is ook dit jaar zó uitgebreid, dat er 22 volge drukte pagina’s van de buitengewone Nederlandse Staatscourant voor nodig zijn om alles weer te geven. Wij moeten daarom volstaan met het noemen van de namen der Zeeuwen, die een koninklijke onderscheiding ontvangen. Als wij het goed hebben uitgerekend, d an is aan 73 Zeeuwen de eer van een onderscheiding te beurt gevallen. „Leeuwtjes” zijn er dit jaar niet bij. Drie Zeeuwen werden benoemd tot Officier in de Orde van Oranje-Nassau, veer tien tot Ridder in deze Orde. Het aantal ere-médaiiles in goud, verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau, bedroeg zeven, in zilver zeventien en in brons twee en dertig. De namen der onderscheidenen zijn: Het congres van de Internationale Raad voor Christian Leadership te Noordwijk sprak de Koningin toe. Zij zei o.a.: „Gods, Christus’ leiding is nooit in overeenstemming met onze maatstaven, want wat wij in onze waanwijsheid doen, met on^e nietige gedachtetjes, doet niets ter zake en ’t is hoogst onreëel voor zover wij daarmee dwars tegen Gods beleid in gaan. Reëel is wat God doet en wij doen pas iets reëels, naarmate we zui ver staan tegenover God, en dat staan we pas naarmate ons hart open is.” Tenslotte enkele gulden woorden uit de laatste koninklijke Kerstrede: „De Vredevorst heeft daarin bewezen wie Hij is, dat Hij het wederstaan van de boze niet heeft gewild, en dat Hij desondanks volbracht heeft omdat het de wil des Vaders was en hier mee heeft Hij de grondslag onder de mensen gelegd, waarop eenmaal vrede op aarde tot stand komen kan en zal. Zijn volstrektheid hierin maakte Hem tot de Zoon des mensen en tot de Weg, de Waarheid en het Leven. Als Zoon des Vaders opende Hij de Weg der Genade, zonder weerga, en be vestigde dit door Zijn komen en gaan als overwinnaar van dood en le ven. Latén wij niet vergeten, dat de Vredevorst Heer van dood en leven is en dat in Zijn daad de bevestiging ligt van opstanding in de Vader. Vrede op aarde betekent dus Zijn aanwezig heid zonder enig compromis, of be vestiging, of ontkenning, maar onover winnelijk als overwinnaar van de dood zodat alle strijdtonelen, ’t zij klein of afzichtelijk groot, moeten doodlopen op Zijn overwinning”. Ons volk dankt God voor het bezit van zulk een Vorstin als het heeft in Koningin Juliana. En wij bidden, dat God haar ook in het nieuwe levens jaar met Zijn trouw en gunst zal steu nen en dragen. De bede uit ons volks lied zij ook die onzer geliefde Vorstin: „Mijn schild en mijn betrouwen Zijt Gij, o, God mijn Heer. Op U zo wil ik bouwen Verlaat mij nimmermeer.” A. H. S. S. BONN, 28 April. De Bondsrege ring heeft in Berlijn een plan aan vaard om de economische nood van Berlijn te lenigen door in de eerstvol gende drie jaren anderhalf milliard te investeren. Daardoor zouden 100.000 mensen, ongeveer de helft van de Berlijnse werklozen, werk kunnen krijgen. Het ligt in de bedoeling 75.000 woningen, een schouwburg en een aan tal musea te bouwen. Adenauer wil in Berlijn voorts een lange-golf zender oprichten, teneinde de bevolking der Oostduitse republiek beter te kunnen bereiken. Ook de Amerikaanse hotel-million- nair Conrad Hilton wil de Berlijners een handje helpen. Hij wil een groot nieuw luxehotel bouwen midden in het ruïneveld. Daarmee zouden vol gens zijn berekening vele Amerikaan se toeristen naar de stad kunnen wor den gelokt. Het Berlijnse stadsbestuur deelt dit inzicht. Bij Valencia (Spanje) is een auto bus in een meer dan 20 meter diep ravijn gevallen, waardoor tenminste 12 personen om het leven zijn geko- ■nen en 28 personen verwondingen opgelopen hebben. In het schrijven wordt opgemerkt, dat de vereniging dankbaar is voor de voorgestelde regeling, die tot ontspan ning in verscheidene moeilijke situa ties aanleiding kan zijn. De vereniging vraagt zich echter af of het juist is deze zaak alleen te behandelen als een nood van de kerk en haar te regelen in de overgangsbepalingen, alsof te verwachten ware, dat de verscheiden heid en zelfs de spanning tussen mo daliteiten in de Ned. Herv. Kerk iets van voorbijgaande aard zou zijn. In het schrijven wordt de volgende uiteenzetting gegeven: Een Protestantse kerk, zoals de Hervormde Kerk wil zijn, kent geen onfeilbaar leergezag en heeft geen vast omschreven en bindende Schrift- uitleg, zodat modaliteiten in de vertol king van het evangelie onvermijdelijk zijn, en, gezien de rijkdom der open baring, ook het hare er toe kunnen bij dragen deze openbaring beter te doen verstaan. Verstarring en consolidatie worden veeleer in de hand gewerkt. Indien de modale nuanceringen niet een zekere erkenning ontvangen, wan neer zij alleen maar als een moeilijke figuur worden beschouwd en hun in een „noodoplossing” slechts een „nood woning” wordt geboden. Van „nood” mag slechts worden gesproken, wan neer de verschillende groepen binnen de kerk elkander niet kunnen verdra gen en elkaar het leven onmogelijk trachten te maken. Het komt ons dan ook juister voor, aldus vervolgt het schrijven, om op het voetspoor van de eerste Synode te Jeruzalem aan nuanceringen, voorzo ver zij blijven binnen de grenzen van de kerkorde, een normale plaats toe te kennen en deze materie dan ook te re gelen in de kerkorde en niet in de overgangsbepalingen. AMSTERDAM, 29 Aprih In zijn rede bij de opening van de Internatio nale Tentoonstelling „Diamant in kunst en industrie” heeft minister Zijl stra een ernstig beroep zowel op de werkgevers als de werknemers in de diamantindustrie gedaan om geen mid del onbeproefd te laten, dat tot oplos sing van de gerezen moeilijkheden kan leiden. „Ik doe dit beroep niet alleen als minister van Economische Zaken. Ik woon in Amsterdam en dat zegt iets. Dit zullen alle Amsterdammers met mij eens zijn” aldus prof. Zijlstra.' De minister zei verder, dat het nu bijna 50 jaar oude bedrijf van de in- dustrie-diamant-firma D. Drukker Zoon N.V. een omzet cijfer bereikt van 20 millioen gulden. Vergeleken met een jaarlijkse verkoop van ruim 180 millioen gulden door het centrale verkooporgaan voor ruwe diamant stelt dit de betekenis van het bedrijf wel duidelijk in het licht. voor kort landschapsarchitect op Wal cheren; J. Romeijn, burgemeester van Ouwerkerk; F. A. v. Rosevelt, burge meester van Schoondijke; A. I. Cats- man, wethouder van Aardenburg. Ere-médaille in goud: W. Bogaard, wethouder van Ritthem; P. Boon, wet houder van Sint Laurens; N. Riksen, technisch hoofdambtenaar bij de ge meentebedrijven te Middelburg. In zilver: I. Traas, brigadier gemeen tepolitie te Middelburg; J. W. David- se, commandant van de vrijwillige brandweer te Sint Laurens. In brons: Mevr. H. P. Goedhart- Paauwe, schoonmaakster politiebureau te Goes. Ere-médaille, verbonden aan de Or de van Oranje-Nassau, in zilver: M. A. Nijsse, voorzitter der muziekvereni ging „Excelsior” te 's-Heer Arends kerke; P. B. Kint, vice-voorzitter, J. Neve, bestuurslid en F. L. Aarsen, lid van de Harmonie ”St Cecilia” te Hon- tenisse. Ere-médaille in brons: Mej. J. M. de Jonge, seingeefster van de wind- en stormwaarschuwingsdienst te Wemel dinge; P. Dattin te Vlissingen, maga- zijnknecht B in vaste dienst. Tot Ridder in de Orde van Oranje- Nassau: Ir A. Rothuizen te Middelburg, architect van het Architectenbureau irs Rothuizen en ’t Hooft. Tot Ridder in de Orde van Oranje- Nassau: J. Klompe te Renesse, voor zitter van het Waterschap Schouwen; J. B. Dekker te Middelburg, technisch hoofdambtenaar bij de Prov. Water staat van Zeeland. Ere-médaille in goud: O. A. van de Klippe te Goes, hoofdopzichter der P. T.T. In zilver: W. van Vessem te Zaam- slag, employé le klasse der P.T.T.: R. Ch. J. Neelemans te Hulst, employe le klasse der P.T.T.; Th. A. van Hecke te Axel, oud le stationsbeambte der Ned. Spoorwegen. In brons: Mej. M. Engelbert te ’s- Heerenhoek, stationhoudster der P.T.T. J. Weijler te St. Annaland, oud-bestel- ler le klasse der P.T.T.A. de Gar- deijn te Oostburg, besteller le klasse in tijdelijke dienst der P.T.T.; P. Zan- dee te Vlissingen, oud sluisknecht B bij de Rijkswaterstaat; H. la Gasse te Cadzand, dijkwerker bij het Water schap Tienhonderd en Zwarte; A. Bom te Brouwershaven, conducteur bij de R.T.M.; N. Schipper te ’s-Heer Arends kerke, polderwerker en J. van Oosten te ’s-Heer Abtskerke, werkman bij „De Brede Watering Bewesten Yerseke”. Tot Ridder in de Orde van Oranje- Nassau; J. Donner, voorheen voorzit- DEN HAAG, 26 April. Met 44 tegen 22 stemmen (de A.R., de C.H., de S.G.P. en van de P. v. d. A. de drie leden van de Prot. Chr. Werk gemeenschap) heeft de Tweede Ka mer het wetsontwerp tot uitbreiding van de Staatsloterij goedgekeurd. In de toekomst zal het mogelijk zijn het aantal series loten, dat door de Staatsloterij wordt uitgegeven en dat thans ten hoogste vier mag bedragen, uit te breiden tot zes per loterij. De regering had het wetsontwerp gemotiveerd met het argument, dat de huidige toestand aanleiding geeft tot ongewenste verschijnselen. Er werd zelfs gesproken van een „zwar te markt” in staatsloten. De C.H. afgevaardigde Van de We tering bepleitte afschaffing van de Staatsloterij, die niet meer in deze tijd past. Hij zag iever gelegenheid gegeven om weldadigheidsloterijen te houden. ’s-GRAVENHAGE, 27 April. In de eerstkomende classicale vergaderin gen van de Ned. Hervormde Kerk zal consideratie worden gevraagd over de wijziging en aanvulling van de overgangsbepalingen bij de kerkorde, waar van het secretariaat der Generale Synode van de Ned. Herv. Kerk de door de synode voorgestelde tekst heeft verzonden. Dit deelt de Vereniging van Vrijzinnig Hervormden in Nederland in een schrijven mede aan de kerke raden en de classicale vergaderingen in de Ned. Herv. Kerk, en met het oog hierop vraagt de vereniging aandacht te besteden aan de verdere inhoud van het schrijven, dat namens het hoofdbestuur van de vereniging is onder tekend door de voorzitter en de secretaris. De kerkorde is niet een beschrijving van het Koninkrijk Gods, maar de re geling van een samenleving van men sen. Hoeveel te meer geldt dat de zaak van de „minderheden” in de kerkorde behoort te worden geregeld, nu de modale nuancering op zichzelf geen nood is, maar ontvouwing kan beteke nen van de rijkdom van het evangelie. Daarom zou de vereniging gaarne als vraag behandeld willen zien: „be hoort deze materie thuis in de over gangsbepalingen of in de kerkorde?” Bij bevestigend antwoord op het laat ste alternatief, dat naar de mening van de vereniging het juiste is, moet men de vraag overwegen, op welke plaats in de ordinanties van de Kerkorde de ze materie zou moeten worden gere geld. Tevens zal de vraag aan de orde moeten komen of alleen geestelijke verzorging van minderheidsgroepen door een predikant moet worden toe gelaten, of dat de mogelijkheid moet worden opengelaten, dat ook een hulp prediker of ander bevoegd persoon hiertoe kan worden toegelaten. EN KAN overal kampioen in zjjn. Zelfs in snelscheren. Zo zal de oud- wereldkampióen" snelscheren, Peter Heidens uit Heerlerheide, op 24 Mei in een kapsalon te Kerkrade een po ging doen om zijn eigen record van 11.8 seconde te verbeteren. In December J.l. werden Heidens heldhaftige prestaties in Amsterdam verfilmd voor de Ameri kaanse televisie, want de jongens aan de overkant houden wel van dat soort dingen. Hjj deed toen echter 15 secon den over een baard. Nou, misschien dat hy in Kerkrade een betere dag heeft! \A7EG MET DE MICROBEN en het tandbederf. Dr Albert Schatz, de mede-ontdekker van het strepto- mycine, heeft samen met een aantal onderzoekers een nieuwe methode ont wikkeld voor het isoleren van micro ben, die oorzaak kunnen zijn van on- ,,Blöemenêxpressê’~243.ÖOT ze slechte kiezen. Een goed huiselijk - - - middel tegen tandbederf is trouwens ook de gewoonte om voor het slapen gaan de tandenborstel te hanteren. I~\ E PIONIER op het gebied van U kunstmatige regen, dr Irving Lang muir, heeft verklaard, dat de militaire experimenten om wolken met zilver jodide te bestrooien en zo kunstmatige regen op te wekken, mogeljjk de over stromingen in de Missourlvallei van Juni 1951 hebben veroorzaakt. By deze overstroming kwamen één en veertig personen om het leven. Langmuir is j R BLIJKT by onze Oosterburen weer een groot verlangen te be staan naar kazernes. Als bevvys moge dienen een door de Westduitse Bonds kanselier Adenauer uitgesproken ver- kiezingsrede te Wilhelmshafen, waarin hij de inwoners beloofde, dat de stad spoedig weer een garnizoen van zes duizend matrozen zal krygen. En ook het feit, dat onlangs in de Beierse Landdag melding werd gemaakt dat petities van vroegere garnizoenssteden in stromen binnenkomen. Volgens de „Süddeutsche Zeitung” is deze „Sehn- zucht nach Kazernen” toe te schryven aan de actie van kroegbazen, zakenlie den en „stil gekoesterde hoop van me nige jonge dame” I I ET BLIJKT overigens, dat de II Duitsers groter worden dan zij tot voor enkele jaren gewoon waren. Vol gens de Westduitse Gezondheidsdienst die dit allemaal „gründlich” heeft na geplozen, zullen schoenen- en bedden fabrikanten hun anatomische gegevens moeten herzien. En dat blijft niet al leen bij schoenen en bedden. Ook de eonfectiekleding, de stoelen, de fiet sen en motorrijtuigen moeten groter worden gemaakt. Het is ook al weer lang geleden, dat de Duitsers zich klein voelden. e ouderen onder ons denken bij dit woord altijd nog aan de J van Augustus en voelen we, dat het toen an- Niet alleen, omdat deze da onvergetelijk is, maar Nobelprijswinnaar en adviseur van ’t bekende Amerikaanse fabrieksconcern „General Electric’’. XI7IJ HEBBEN geen tante in Yoko- V V hama of in Palm Beach, maar hadden wij haar wèl, dan zouden wij haar bloemen zenden. Binnen 24 uur zou zij die vriendelijke groet in haar bezit hebben. Dat kan, dank zij „Interflora”, een zusje van de „Bloemen-expresse” en de „Fleurop”. Reeds in 1921 was het mogelijk door middel van de „Bloe- menexpresse” binnen een uur bloemen te zenden naar Oom Jan in Groningen en later kon men zelfs bloemen zen den naar Parijs met hulp van de „Fleurop”. Bloemenwinkeliers uit 165 landen werken hier samen. Hun bloe- men-verzend-organisatie beschikt over een internationaal betaalmiddel, de „fleurin”, die tegen alle gewenste va luta kan worden ingewisseld. Deze fleurin zal Uw bloemenwinkelier U niet kunnen tonen; ze bestaat slechts op papier en is in feite niets anders dan een internationale wisseleenheid, gebaseerd op de Zwitserse franc. Al leen al in Nederland werden via de I 17 laatste dag I meteen I voor ons c- I T omdat het in Augustus nog volop I «or is en de natuur tot feestvieren I 2 d« open lucht als het ware nodigt. I Lr komt bij, dat we over de datum I «n April altijd nog min of meer in tLiliikheden hebben verkeerd met I f» zo nabije bevrijdingsdag op 5 Mei. I vooral dit jaar wordt dit wel in het I uïmnder geaccentueerd nu alom in I den lande plannen gereed zijn om ’t I tipniarige bevrijdingsfeest op 5 Mei I .irterriik te vieren. Doch hoe het zij: reeds weer wordt de 30e April als I Koninginnedag gevierd. Ons volk kan I L niet laten om verblijd te zijn op I de dag, dat zijn vorstin verjaart. Wij ziin dan ook verheugd, dat God onze I Koningin weer een jaar spaarde, zo- I L om haarzelf, om haar koninklijk ffizin als om ons land en volk. Wij vereren onze Koningin, wij hebben lief, omdat zij een Oranjetelg is, vooral omdat zij zich niet al leen een moeder voor haar gezin, doch voor ons gehele volk heeft betoond. Hoe heeft zij telkens weer bewezen in tijden van rampspoed in het leed van haar volk te delen. Met Prins Bernhard en de Prinsessen staat Ko ningin Juliana heel dicht bij haar volk, deelt er lief en leed mede en zet alzo de traditie van het Oranje huis op schone wijze voort. Wij, in Zeeland, hebben dit ervaren in de ja ren na de oorlog en tijdens en na de ramp. Het gedenkboek, gewijd aan de ramp, bevat van de Koningin slechts haar ’beeltenis, om daardoor als het ware getuigenis af te leggen van haar 2, u ons gewest en de getroffen be volking bracht. Geslachten lang zal dit voortleven in de harten van ons I dankbare volk. Nog vers in ons ge heugen ligt het bezoek aan Zeeland bij de grootse manifestatie in Juni 1954, waar duizenden Zeeuwen op de Markt te Middelburg hun Koningin hulde brachten. „Majesteit, U heeft ons hart!” klonk het luide en plechtig ten aanhore van de verzamelde me nigte. Reeds in haar kinderjaren heeft ons volk Koningin Juliana op de handen gedragen. In de proclamatie uitgege ven bij de troonsaanvaarding heeft zij het zelf gezegd: „Van mijn vroegste jeugd af hebt gij mij omgeven met uw genegenheid”. Hoe kon het ook anders? In diepe ootmoed, die ons ontroerde, sprak zij bij de aanvaarding van haar hoge taak de woorden: „Wie ben ik, dat ik dit mag doen?” Het is vooral ook om haar persoonlijke eigen schappen en kwaliteiten, dat ons volk onze Koningin bemint en eert. Op 't voetspoor van haar koninklijke moe der, Prinses Wilhelmina, legt zij in haar redevoeringen meermalen een kloek geloofsgetuigenis af. De naam van haar vrome stammoeder, Juliana van Stolberg, draagt zij hierin met ere. cretaris van de Prov. Zeeuwse V.V.V. te Goes; A. F. Linse te Vlissingen, hoofdopzichter der centrales bij de N.V. P.Z.E.M. Ere-médaille in goud: J. M. Baan te Vlissingen, voorheen administrateur bij de N.V. P.Z.E.M. In zilver: C. M. de Rijke, secretaris van de afdeling Middelburg van de Ned. Bond van Schoenmakerspatroons- en Schoenwinkeliersvereniging „Chris- Pijn”. In brons: G. W. de Veij te Middel burg, arbeider voor bijzondere dien sten bij de N.V. P.Z.E.M. Tot Officier in de Orde van Oranje- Nassau (bij bevordering): Ir J. D. Dorst te Goes, Provinciaal Voedsel- commissaris voor Zeeland. Tot Ridder in de Orde van Oranje- Nassau: L. van Dijk te Schoondijke, directeur van de Rijkslandbouwwin- terschool. Ere-médaille in zilver: L. Kreeft te St Philipsland, schipper op de motor boot „Elise Maria” van de fa Huijs- man en Lankhuijzen; L. Lavooij te Baarland, bedrijfsleider bij het Kon. Kweekbedrijf en Zaadhandel Van der Have; B. W. Schot te Zierikzee, voor zitter van de Vissersvereniging „Helpt Elkander”. In brons: M. van den Broeke te Vrouwenpolder, landarbeider op het landbouwbedrijf van N. Mesu; J. Brus- ket te Goes, A. Deij te Kattendijke, M. van Hoepen te Kattendijke, E. Verrij- zer te Kattendijke en A. de Waard té Kattendijke, allen landarbeider op het landbouwbedrijf „De Wilhelminapol- der”; K. Buijze te Schoondijke, land- arbeider-paardenknecht op het land- bouwbedrijf van Joh. de Feijter; A. Koekkoek te Axel, eerste knecht op het landbouwbedrijf van I. de Feijter; A. de Looff te Wissenkerke en L. J. Snoodijk te Wissenkerke, beiden land arbeider op het landbouwbedrijf van G. E. de Jonge; C. Maat te Driewegen, landarbeider op ’t landbouwbedrijf ,,’t Hof Tilburch”; J. Neele, Groede, land- bouwersknecht op het landbouwbedrijf van J. B. Becu-Verhage; C. van Sab- ben te Borssele, landarbeider op het landbouwbedrijf van W. J. Priester- Minderhoud; J. Speijkers te Nieuw- dorp, landarbeider op het landbouw bedrijf van J. Blok; I. J. Verduijn té Groede, landbouwersknecht op he| landbouwbedrijf van J. B. Becu-Ver hage. Tot Officier in de Orde van Oranje- j Nassau: Ir M. J. Stoel Feuerstein, Goes directeur der N.V. Waterleiding Mij 1 „Zuid-Beveland”. Tot Ridder in de Orde van Oranje- Nassau: J. Marijs te Vlissingen, voor- zitter van de Chr. Besturenbond en lid van het hoofdbestuur van de Ned. Chr, Grafische Bond. Ere-médaille in goud: J. J. Boon te Bergen op Zoom, waarnemend admi- nistrateur, tevens kassier van de Ver. tot Christelijke Verzorging van Gees- tes- en Zenuwzieken in Zeeland. In zilver: P. C. Verhoosel, weger by de Maatschappij „De Eendracht” te Hoofdplaat; C. J. Koppejan te Ritthem. bode-magazijnmeester bij de Ver. „Het Groene Kruis” te Souburg en Ritthem (bij bevordering); D. A. van den Ber ge te Axel, voorman-metselaar bij de fa P. A. van Hoeve en Zoon; Mevr. Wed. C. P. van Zijp-Bijlo te Kerkwet- ve, wijkverpleegster by de Ver. „Hei Groene Kruis”. In brons: Mej. M. J. Jansen, huis houdster bij D. J. Janssen te Tholen; Mej. P. Brieve, huishoudster by de fa milie J. Oele te Kruiningen; J. J. Lan- se te Oostburg, letterzetter by de N.V. Boekhandel en Drukkery v.h. A. J. Bronswijk. Tor Ridder in de Orde van Oranje- Nassau: J. M. de Nooyer te Renesse. hoofd van de openbare lagere schooi en bestuurder van diverse instellingen; A. de Roo, voorzitter van het Burger lijk Armbestuur te Goes. Geen vorst is in den vreemde zo L populair, om niet te zeggen geliefd, i als onze Koningin. Dat is gebleken bij de buitenlandse bezoeken, die werden afgelegd. In April 1952 sprak zij het Amerikaanse Congres toe in een rede, die tot dertien maal werd onderbro ken door een krachtig applaus. Zy eindigde toen met de woorden: „Wij zullen ons best doen en God zal het overige doen. Hij zal deze wereld niet vergeten”. De bezoeken aan het bui tenland zijn overal ware triomftoch ten. In het bijzonder in 1952 voor de reis naar de Ver. Staten had ons land geen betere gezante kunnen zenden. Het was een ware „goodwill”-reis, die de naam van Nederland in bijzondere mate goed deed. Niet minder dan 15 redevoeringen werden door de Konin gin gedurende deze rondreis gehou den. Wanneer men kennis neemt van de koninklijke redevoeringen (en het zijn er in de loop der jaren al vele), dan wordt men getroffen door de die pe zin der gedachten, welke erin wordt gevonden, ’t Is om het even of het de toespraak is tot de studenten in Kopenhagen, de rede bij de ere promotie aan de Columbia Universi- teit te New York, de toespraak tot ’t Amerikaanse Congres, een Kerstrede, de rede naar aanleiding van de ramp in Februari 1953, een rede tot de Ne derlandse jeugd of die in het Calvijn College te Grand Rapids, het zijn al tijd weer treffende woorden en ge dachten. Ook wanneer bij de bezoeken van verschillende Staatshoofden de Ko ningin haar hoge gasten toespreekt, geeft zij van haar persoonlijke visie °P zodanige wijze blijk, dat het ons ®et grote eerbied vervult. Toen ver leden jaar het Deense Koningspaar op bezoek was, zei de Koningin, zinspe lende op het concert, dat men des avonds zou beluisteren, dat „dit haar doet denken aan de harmonie, die de natiën der wereld van zich zouden moeten geven. Ieder daarvan moet de Partij spelen, die zijn eigen aanleg aangeeft en wel naar de volle maat van zijn kunnen en zonder anderen le overstemmen. Aldus bevordert ieder de schoonheid van het geheel en flraagt ieder het zijne by tot de har monie, waarnaar wij allen zozeer ver engen en die af te lezen is aan de „e|els, ons door ons gemeenschappe- klk geweten voorgeschreven. Wij moe- en ieder onze eigen verplichting op ns nemen als onze eigen verant woordelijkheid, die wij dragen ten nzien van God en de mensheid. Het onten eerv°lle last, die, hoe zwaar hij hok,111?® schijnen, toch voor ieder die m draagt een zegen zal blijken.” va L verbondenheid der volkeren n het Westen sprak de Koningin bij aid J?n®ste bezoek van Koning Haakon 1 Us: „Een verbondenheid als deze in d3 een werkelUk leven en gedijen oe grotere vriendenkring, bestaan- tpr Ult de landen van Europa, de Wes- h„ ,e Gereld en de wereld in haar ge- leen Wanneer WÜ> ieder voor ons, al- sie,.ktstaan’ kunnen wij op den duur kinatS Ver8aan- Maar in samenwer- eooH n'et anderen deelt elk in het te- nooitVan geheel. Afzondering kan ktarh» le4? anders zijn dan schijn- door I Merkelijke kracht vinden wij ied». 'et samenvoegen van wat wij waard zijn”.

Zeeuwsch Dagblad | 1955 | | pagina 7