weer H H. Oudekerk nam afscheid van Ned. Chr. Landarbeidersbond I ik Engelse vliegtuigen verschenen boven Den Haag Venezuela verlaten voor PUZZLE Een vakbondsbestuurder moest Tilanus voert warm pleidooi het Ulo I ftleer geld voor de wegen? en Nu 700.000 telefoon aansluitingen in Nederland Twee ton voor de vluchtelingen A Bombardement met bloemen vredesboodschappen Harmonium haard als dank en De mee aan VANDAAG EENS Zo. frijn, o-tifre tnanieïeiv Wilt Gij ONDERWIJZER worden L I „man van het bezielende woord” kreeg vele goede woorden Lemaire: „Er moet een einde komen de examen-epidemieën” RHEUMIN pagina 3 ZEEUWSCH DAGBLAD 29 April 1955 Vrijdag Tien jaar na de voedseldroppings t Als hij zijn uitlatingen rectificeert, mag hij terugkeren t ZONNEBRILLEN Jl t I r I Met de auto in het warenhuis Koningin Juliana poseerde Niet verantwoordelijk Onderwijsnota in 'Tweede Kamer Kleuterschool Peize (Dr.) maakte het getal vol Actie van de Nederlandse vrouwen WOORD VERANDERING Oplossing vorige puzzle Burgerluchtvaart in Oost- Duitsland Amerikaans Zendings- vliegtuig vermist Tsjou steunt aanspraken op Ned. Nieuw Guinea een I 1 s Drees luidde: Ml i, Ingez. Med. (Adv.) Een Bril van is een sieraad t i Ingezonden Mededeling (Adv.). JURK richtlijnen er in gegeven J. Hs. i Y IROCADÉg r i 1 1 i t 1 1 1 1 van voor e i I d r n De grootste collectie t «S BILJARTEN MORGEN. AVOND? IK WEET NIET DICK... HANS 3^ 45 EEN BEETJE GRIEPERIG! 20 tabletten 65 cent voor dit feit, bloemen en is van harte te hopen dat ‘J er haast mee maakt. 15 hard nodig. RE.S.A. leidt U op voor het Oude Examen, dat zowel in 1956 als in 1957 nog wordt afgenomen, met een herkansing in 1958. Maar ook voor het Nieuwe Examen, dat van af 1958 wordt gehouden. Verdere bijzonderheden vindt V in ons uit gebreide prospectus, dat U op verzoek gratis wordt toegezonden. Resa-Hilversum, Bekende succes volle Schriftelijke Cursus. 11 I. NEW YORK, 28 April. In New York is een warenhuis geopend, waar in men met de auto van de straat af tot de derde verdieping kan rijden om te winkelen. Ook op de eerste en tweede verdieping zijn parkeerplaat sen. Dit is een nieuwigheid voor het door verkeersmoeilijkheden geplaagde centrum van de stad. Laten we hopen dat, gezien het feit dat de voedsel-„droppings” van de R.A.F. tien jaar geleden voor ons de eerste defenitieve aanwijzingen waren van de vrede, deze symboli sche vlucht van vandaag ook het sein moge wezen voor het begin van een nieuw tijdperk van betere in ternationale verhoudingen in de we reld”. Het antwoord van dr Drees aan Sir Winston Churchill luidde: „Uw vriendelijke boodschap ter legenheid van de viering van de be- vrijding van mijn land en van de voedsel-„droppings” door de R.A.F., die er het voorspel van waren, is voor mij een welkome gelegenheid onze gevoelens van vriendschap het geheel genomen dankbaar zijn voor dit WILLEMSTAD, 28 April. De Til- burgse kunstschilder C. de Kort heeft een portret vervaardigd van H. M. de Koningin, dat bestemd is voor de raadszaal van het gemeentehuis te Willemstad. Op 5 Mei zal het worden onthuld. Koningin Juliana heeft zelf geposeerd. Het blijkt ook uit deze ver- J klaring, dat al vóór het incident J door het I.V.C. opnieuw bij de 1 Venezolaanse regering is gepro- j testeerd tegen de voortdurende 1 schending van de vakbewegings- 1 rechten en in het bijzonder te- 1 gen de gevangenhouding van ve- 1 le democratische vakbewegings- leiders. De ondernomen stappen 1 hebben geen bevredigend resul- 1 taat opgeleverd, zodat het I.C.V. 1 de christelijke afgevaardigden j heeft verzocht zich definitief terug te trekken. Ook wordt duidelijk gesteld, dat het I.C.V. in geen enkel op- zicht verantwoordelijk is voor ’t 1 feit, dat de vergadering in Ve- nezuela wordt gehouden. Deze 1 verantwoordelijkheid berust uit- sluitend bij die regerings- en werkgeversafgevaardigden in de raad van beheer van de Interna- tionale Arbeidsorganisatie, die I hun stem uitbrachten ten gunste j van de aanvaarding van de uit- J nodiging der Venezolaanse rege- ring. De incidenten, die zich nu 1 voordoen, getuigen van de moei- lijkheden, waarin de Internatio nale Arbeidsorganisatie geraakt door het aansluiten van dictato riale landen of van landen, waarin de rechten van de mens niet volledig worden geëerbie digd, zo zegt de verklaring ten slotte. Wat de uitwijzing zelf betreft is bericht, dat de heer Vermeu len mag terugkomen, mits hij zijn uitlatingen rectificeert en zich verder onthoudt van ver dere inmenging met de onafhan kelijkheid en de autonomie van Venezuela! Dat heeft tenminste president Jimenez van Venezu ela telegrafisch bericht aan Mor se, de voorzitter van de Interna tionale Arbeidsorganisatie. De vakbondsbestuurder blijkt wel tegen het zere been te hebben geschopt: met enkele critische opmerkingen de onafhankelijk heid en de autonomie van een land in gevaar brengen! De Commissie-Oud heeft grote he rwaren tegen deze huidige regeling van uitkeringen aan de provinciën o.a. de grote verschillen tussen de ‘di verse provinciale verdelingsverorde- ningen en acht verder het daarbui ten vallen van de niet-planwegen ab- loluut niet meer passend in deze tijd. In de regeling, welke zij thans voorstelt zijn deze wegen dan ook wel opgenomen. Een uitkering van 50 in de kos ten ervan acht zij alleszins billijk. Ook voor de tertiaire wegen zal een belangrijk deel van de kosten, naar het oordeel van de Commissie, door uitkeringen dienen te worden opge vangen, welk deel ware te stellen op 75 Terwijl de kosten van de secun daire wegen in beginsel ten volle door de uitkeringen moeten kunnen worden bestreden. PEIZE, 29 April. Tientallen kleuters met rood-wit-blauwe vlaggetjes waren bij de kleuterschool van Peize opgesteld, toen Dondagmiddag het gemeentebestuur van Peize in tegenwoordigheid van vele PTT-functionarissen een bezoek aan de school brachten. En dat was wel een heel gelukkig be zoek. Want in dit kleuterschooltje werd de 700.000ste telefoonaansluiting in Ne derland tot stand gebracht. De directeur van het Telefoondistrict Groningen, Ir W. Engelenburg, knipte een rood-wit-blauw lintje door, luisterde in de hoorn van het telefoonapparaat naar de bekende zoem toon en met een „Het is gelukt!” ver klaarde de directeur, dat de aansluiting van de 700.000ste telefoonabonné in Ne derland voor geslaagd. De beide PTT-monteurs J. B. Kort uit Groningen en H. de Hoop uit Eelder- wolde legden de laatste hand aan de dra den en toen kon mej. A. Hartholt uit Groningen, leidster van de kleuterschool, het eerste gesprek vanuit de school met haar moeder in Groningen voeren. AMSTERDAM 29 April. -- De Ned. Federatie voor Vrouwehjke Vrijwillige Hulpverlening deelt mede, dat een be drag var. 200.000,— met kleine en gro te uitgaven in de tijd van zes maanden is bijeengebracht xoor de vluchtelingen in het kamp Spittal an der Drau in Karin- thié, Oostenrijk. Die conferentie is georgani seerd door de commissie voor de petroleumindustrie van de Inter nationale Arbeidsorganisatie te Genève, in de raad van beheer waarvan o.m. de heer Vermeu len namens de werknemers zit ting heeft. Hij heeft daar in Ca racas duidelijk gezegd, dat de vrijheid van vergaderen in Ve nezuela nog altijd een vèr ver wijderd doel is en dat er nog al tijd vakbondsleiders gevangen zitten, wier zaak vaak nog niet eens is onderzocht. Dit nu was de regering niet welgevallig en zij koos om de critiek te smoren de weg van de minste weerstand: uitwijzen. Indien de beweringen niet juist zouden zijn geweest, dan kan men aannemen, dat de ze maatregel bepaalt niet zou zijn getroffen! Natuurlijk was ’t argument van de regering, dat de spreker zich had uitgelaten over de binnenlandse toestanden, waarmee hij niets te maken had. Dat is altijd bet motief van dic tatoren, als zij critiek in hun land en op verkeerde toestanden onmogelijk willen maken Intussen is er uit Brussel ook van het Internationaal Christe lijk Vakverbond een officiële verklaring gekomen, waarin het wordt opgenomen voor de heer Vermeulen en waarin scherpe veroordeling voorkomt van de houding der Venezolaanse auto riteiten. „Het Internationaal Christelijk Vakverbond beschouwt de uit wijzing en de voortdurende schending van de vakbewegings- vrijheid in Venezuela als aan tastingen van de rechten van de mens, zoals die omschreven wor den in de universele verklaring van de rechten van de mens (aangenomen door de Ver. Na ties in 1948) en is van mening, dat de huidige houding der Ve nezolaanse autoriteiten het be- wijs levert van hun hardnekkig en systematisch verzet tegen de uitoefening van het natuurlijk recht van de arbeiders om vrije vakorganisaties op te richten”, zo staat er in de verklaring te lezen. zzszi, wzr ecp Ëfflj JC KUNT WEL ZIEN DAT k wees n helemaal ut Beur.' M De nieuwe penningmeester, de heer B. Holwerda, sprak namens de bezol digde bestuurders en getuigde, dat de scheidende functionaris ook in deze kring een beheersende positie innam. Zijn jongere collega’s hebben wel eens aan de teugel gerukt, maar toch ont zaglijk veel van hem geleerd. Deze spreker overhandigde de heer Oude kerk een boekenbon. Namens de Le denraad sprak de heer C. v. d. Engel uit Hillegom, die ook de a.s. echtgeno te van de heer Oudekerk in zijn toe spraak betrok, want ook zij heeft al 22 jaar op het bondsbureau de belangen van de bond behartigd. Aan haar over handigde hij dan ook zijn geschenk, ’n enveloppe met inhoud. De heer M. Ruppert, sprekende als voorzitter van het C.N.V., zei, dat hij hier niet zou staan als de heer Oude kerk er niet geweest was. Deze toch heeft de huidige Verbondsvoorzitter in het vakverenigingswerk betrokken en zijn eerste wankele schreden op dit doornige pad geleid. Het C.N.V. ver sierde het orgel met een orgellamp. De heer C. J. v. d. Ploeg sprak als voor zitter van de R.K. landarbeiders én verklaarde, dat pioniers als dé heer Oudekerk de grondslag hebben gelegd voor de huidige positie en organen van de agrarische werkers. Een viertal bejaarde leden van de Ledenraad, oud medestrijders van de heer Oudekerk, spraken ook nog een afscheidswoord. Het waren de heren H. J. Stulp uit Bedum, de 80-jarige J. Oosterhof uit Steenwijk, D. G. Hania uit Siddeburen en A. Kloet uit Kerk- werve. Laatstgenoemde bood de heer Oude kerk en zijn bruid namens de Zeeuw se leden een 14-daagse vacantie aan in een zomerhuis te Haamstede. RECEPTIE Op de officiële afscheidsreceptie kwamen velen van buiten de kring van de N.C.L.B. afscheid nemen en de goede woorden en goede gaven nog vermeerderen. Hier sprak de heer P. Kapinga namens de bij het C.N.V. aan gesloten bonden; hij bood hierbij een haard aan. Ir G. Rooyackers voerde het woord namens het Landbouwschap mr B. W. Biesheuvel namens de Chr. Boeren- en tuindersbond, de heer A. Warnaar voor de Chr. Emigratiecen- trale en de heer D. Lith voor het per soneel van het bondsbureau. De heer T. Palma riep de heer Oudekerk een welkom toe in de kring der gepension- neerde vakverenigingsbestuurders en de heer C. J. van Mastrigt haalde als oud-voorzitter van de N.C.L.B. herin neringen op aan vroeger dagen. Tien tallen bezoekers kwamen de scheiden- Wel uitkeringen worden verstrekt voor de wegen, voorkomende op de -l::_i-zj_ het wegen, Op de streepjes steeds een andere letter' plaat sen, zodat steeds goed Ned. woorden ontstaan. De letters op de puntjes blijven dezelfde. De eer ste verwisseling wordt: S T KURK, waaruit dus blijkt, dat de letter J vervangen is door de letter K. Bij de volgende verwisseling wordt dus al leen de letter U vervangen door een andere. Bij de 6e verwisseling past de jurk, zoals U ziet. HORIZONTAAL: 1. Knop, 4. Pook, 7. Nopen, 9. Uit, 10. Tal, 11. Witkiel, 14. Aan, 15. Tol, 16. Etage, 19. Gene, 20. Enig. VERTICAAL: 1. Kruk, 2. Ontgin nen, 3. Po, 4. p.e., 5. Ontzetten, 6. Kalf, 8. Perkara, 12. Haag, 13. Plag, APril- Oost-Duits- sehan_- een burgerluchtvaartmaat- hansa genaamd de Deutsche Luft- riteitèn°h8kric^t’ Russische auto- v»or h?ebben toestemming gegeven "Schön(.f<.MnbLuik van het vliegveld We maate u Berlijn door de nieu- '“aatschappij. HOLLANDIA, 29 April Sinds 28 April wordt boven het centrale berg land van Nederlands Nieuw-Guinea de J.Z.-P.T.A. van het Amerikaanse zendingsgenootschap, the Christian and Missionary Alliance, vermist. Catali na’s van de marineluchtvaartdienst te Biak verrichten in samenwerking met burgerluchtvaartorganisaties opsporin gen. (Van onze §-redacteur) UTRECHT, 28 April. De Ned. Chr. Landarbeidersbond had de tweede dag van zijn Ledenraadsvergadering geheel gewijd aan het afscheid van de secretaris-penningmeester, de heer H. Oudekerk. Het afscheid in eigen kring werd geopend door de voorzitter, de heer P. Stokman, die in herinnering bracht hoe de heer Oudekerk van zijn 28ste tot zijn 64ste jaar al zijn gaven en krachten in dienst van de N.C.L.B. heeft gesteld. In totaal heeft hij 50 jaar gewerkt, dus hij heeft zijn pensioen wel verdiend. Hij was steeds de man van het bezielende woord aan wie de organisatie voor een niet gering deel haar huidige positie dankt. Namens de bond bood hij de heer Oudekerk een harmonium aan. i I voor het Engelse volk, waarmee mijn land in oorlog en vrede zo nauw verbonden is geweest, te uiten. De vriendschap die wij voor uw land koesteren kan wellicht het best getoetst worden aan de grote bewondering en genegenheid die wij in Nederland voelen voor U per soonlijk als de leider van Groot Brittannië in de oorlogsjaren en daarna als de inspirerende figuur in de strijd voor vrede en vrijheid”. (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG, 29 April. Alle frac ties zijn nu aan het woord geweest over de onderwijsnota van minister Cais. ■Meer dan een oriënterend gesprek was het niet. De moeilijkheden zullen wel ontstaan als de bewindsman gaat pro beren de inhoud van de nota te ver werken in wetsontwerpen. De middagvergadering van gisteren duurde maar kort. De heer Tilanus (C.H.) die hulde bracht aan het werk van Prof. Woltjer bereed met een zekere hartstocht zijn stokpaardje: het heeft geen nut over nota’s te pra ten. De Tweede Kamer is een wetge vend lichaam, dat zoveel mogelijk moer debateren over concrete voor stellen. Tegen de opzet van het nieuwe onderwijsstelsel had hij geen grond wettelijke bezwaren. De grondwet kent wel lager onderwijs, maar geen basisonderwijs, een term, die naar zijn mening meer geschikt is voor het gymnasium dan voor de lagere school. Ook vond hij het in strijd met onze hoogste wet om de Ulo uit de lageronderwijswet te halen. Voor dit onderwijs hield hij een warm pleidooi. Het is van grote betekenis en geheel anders van karakter dan de H.B.S. Daarom mag de Ulo niet worden opgenomen in het middel- w baar onderwijs. EXAMENKOORTS Mevr. Fortanier de Wit (V.V.D.) en Prof. Lemaire (K.N.P.) spraken dui delijke taal over de algemene lust van het bedrijfsleven om diploma’s te vra gen. De V.V.D. afgevaardigde consta teerde bij de maatschappij een neiging om de waarde van het examen als se- lectie-middel te overschatten. De exa mens en de verplichte examenstof werken verstarrend. En de heer Le maire (K.N.P.) zeide: De examenstof moet spoedig gewijzigd worden, maar ook de wijze van examineren. Er zal een einde moeten komen aan de examen-epidemieën. Hij vindt het huidig onderwijsstelsel verouderd en daarom moet de bewindsman de voor stellen maar gauw uitwerken, want nu de functionaris even persoonlijk de hand drukken. Zowel in de Ledenraad als op de receptie was het laatste woord aan de heer Oudekerk zelf. Hij verklaarde erg tegen deze dag te hebben opgezien, daar een afscheid gemakkelijk leidt tot mensverheerlijking, terwijl toch boven het leven van elk mens het „Gode alleen de eer” geschreven moet staan. Rijk heeft Hij het bondswerk gezegend, aldus spreker. Toen we begonnen stonden we als tegenover een muur en nu zijn we in de ruimte gekomen. Vergeet het ver leden nooit, zo riep hij de jongeren toe. Ook in het beloofde land gekomen moeten we steeds luisteren naar het: Ik ben de Heere Uw God, Die u uit Egypteland uit het diensthuis heb uit geleid. Ga in Zijn kracht voorwaarts. Met deze laatste waarschuwing nam de laatste C.N.V.-bestuurder, die de begintijd van de Chr. sociale beweging nog actief heeft meegemaakt, afscheid van zijn arbeid. nier de Wit was het daarmee eens. De Ulo krijgt nu een goede plaats. Overi gens was zij van mening dat cursussen voor ouderen even belangrijk zijn als het onderwijs voor de kinderen. De openbare school moet even goed de school van de ouders kunnen-zijn, als de bijzondere school. Ingezonden Mededeling (Adv). DICK HAD bllUkf et gebeurde in Caracas, de hoofdstad van Venezuela, werpt opnieuw een duidelijk licht op de ondemocratische toestanden, die in een aantal landen van Zuid-Amerika blijken te bestaan. Een vakbondsbestuurder, in dit geval de Nederlandse N.V.V.-bestuurder Ad Vermeulen, wordt een voudig uitgewezen, omdat hij dingen zegt, die niet naar de zin van de regering van het land zijn. Zelfs aannemende, dat de heer Vermeulen te ver is gegaan en de goede toon niet helemaal getroffen heeft, dan nog is het niet goed te keuren direct maar zo’n maatregel te nemen. Het bewijst de zwakheid van het aan het bewind zijnde regiem. De afgevaardigden van de werk nemersorganisaties hebben nu besloten niet aan de conferentie deel te nemen, zolang de kwestie niet bevredigend is opgelost. Zodoende waren Donderdag alleen regerings- en werkgevers vertegenwoordigers aanwezig, tengevolge waarvan de verga deringen niet doorgingen. De Commissie is bij deze percen tages alleen niet blijven staan, maar heeft natuurlijk ook berekeningen ge- n9 land heeft een uitgebreid wegennet. \J Eind 1951 was de totale lengte vaD 78.782 km. en wel; 'primaire wegen 3278 km.; Liundaire wegen 4534 km.; tertiaire wegen 5317 km.; verharde niet-planwegen 23.691 km.; onverharde niet-planwegen 41.962 X totale lengte der wegen in onze provincie was toen 5141 km., gesplitst ’'primaire wegen 161 km.; secundaire wegen 315 km.; tertiaire wegen 442 km.; verharde niet-planwegen 2838 km.; onverharde niet-planwegen 1385 km. Opmerkelijk groot dus, zoals men iet de verharde niet-planwegen, L’rvoor tot op heden geen uitkerin gen van het Rijk worden verstrekt m- *ajie onderhoud en verbetering. DEN HAAG, 29 April Vanmiddag omstreeks vijf uur loeiden weer de sirenes in Den Haag. Uit het Zuiden naderden vijf Lincolns van de R.A.F., gevolgd door twee eenzame Dakota’s en even later joe gen een twintigtal „Meteor”straaljagers en een dertigtal „Thunderjets” van de Koninklijke Luchtmacht over de stad. Op de daken van de huizen stonden tientallen mensen, die zagen hoe de vliegtuigen bood schappen aan Nederlandse autoriteiten uitwierpen en bloemstukken. Zoals tien jaar geleden verwijderden zich na een uurtje de bommen werpers weer, die hun vreedzame last hadden afgeworpen. Tien jaar geleden gooiden de vliegtuigen hun voedselpakketten uit voor de hon gerende bevolking, nu, ter herdenking van dit feit, bloemen en vredes boodschappen. Vanavond om zeven uur werden de originele boodschappen in het stadhuis van Den Haag overhandigd aan de vertegenwoordiger van Prins Bern- hard, It. kol. G. Sonderman, aar. dr W. Drees, ir C. Staf en burgemeester Schokking van Den Haag. De Hertog van Edinburgh schreef in zijn boodschap aan Prins Bern- hard: „Ik zend U mijn hartelijkste groe ten en goede wensen nu in deze da gen de tiende verjaardag van de be- vrijding van Nederland wordt ge vierd. Ik heb het volstrekte vertrou wen dat de banden van vriendschap en „goodwill” die de volken van Ne derland en Groot Brittannië vereni gen in de toekomst nog sterker zul len worden”. De boodschap van Churchill aan dr Drees luidde: „Ik zend U mijn hartelijke groe ten en goede wensen ter gelegen heid van de 10e verjaardag van d bevrijding van Nederland. Ik wee. zeker, dat de sterke vriendschap die tussen het volk van Nederland en dat van Engeland ontstaan is in tij den van beproeving en overwinninr lang zal voortduren om ons gemeen schappelijk vrijheidsideaal”. Voorts zijn er boodschappen van de Engelse staatssecretaris voor de lucht macht aan minister Staf en van mevr. Marigold Thurso, echtgenote van de toenmalige staatssecretaris voor de luchtmacht voor mevr. Z. A. Louwes- Westerhuis, de weduwe van dr ir S. F. Louwes, directeur-generaal van de voedselvoorziening in de oorlogsjaren. Op hetzelfde ogenblik dat vanavond in Den Haag de originele boodschap pen van Britse autoriteiten aan Ne derlandse autoriteiten werden over handigd zijn in Londen de antwoord- boodschappen via de ambassade van Nederland aangeboden. De boodschap van Prins Bernhard aan de Hertog van Edinburgh luidde: „Ik dank U ten zeerste voor uw groeten en goede wensen ter gele genheid van de tiende verjaardag van het feit dat de Royal Air Force zijn historische voedselvluchtejj naar Nederland maakte, vlak voor de bevrijding. Ik deel uw vertrou wen, dat onze wederzijdse gevoe lens en betrekkingen, die sinds 1940 zo zeer zijn versterkt, nog verste vigd zullen worden in de komende jaren. voor de wegen, voorkomende provinciale wegenlijsten (de op Rijkswegenplan voorkomende voor zover deze niet bij het Rijk in beheer en onderhoud zijn en de we gen van de provinciale wegenplannen) benevens een uitkering ten behoeve yan de wegen, voorkomende op de tertiaire wegenplannen. Deze uitkeringen worden naar be paalde maatstaven over de provin ciën verdeeld, waarvoor ze gezamen lijk 35 van de opbrengst der motor rijtuigenbelasting ontvangen voor de wegen van de provinciale wegenlijs ten en 10 van genoemde opbrengst voor de tertiaire wegen. In 1950 bracht deze belasting op f46.801.317.01; aan de provinciën werd daarvan uitgekeerd f 15.725.242.52 voor de wegen op de provinciale we genlijsten en f4.492.926.43 voor de ter tiaire wegen. Voor onze provincie waren toen de uitkeringen f 785.296.84 en f 184.803.13. maakt. Gebaseerd op de kosten in het tijd perk 1948/1951 zou de uitkering voor taan moeten bedragen voor de secun daire wegen f 14.1 millioen, de ter tiaire wegen f 5.6 millioen en de niet- planwegen f 7.8 millioen of in totaal 127.5 millioen. Een niet-onaanzienlijk bedrag. De Commissie heeft zich dan ook terdege beraden over de vraag, uit welke bronnen deze uitkeringen moe ten worden bestreden. Ze had kunnen voorstellen de 35 en 10 uit de opbrengst van de mo torrijtuigenbelasting zeer aanzienlijk te verhogen, maar heeft gemeend dat niet te moeten doen. Waarom niet? Omdat volgens haar in het bedrag van deze belasting niet tot uitdruk king komt het al of niet veelvuldig gebruik, dat van de motorrijtuigen wordt gemaakt. Een aanwijzing P A HONGKONG, 28 April Tsjou en Lai heeft vandaag gezegd, dat de rege ring van de Chinese Volksrepubliek de Indonesische aanspraken op Neder lands Nieuw-Guinea erkent. De premier vergeleek de aanspra ken van Indonesië op Westelijk Nieuw Guinea met die van Communistisch China op Formosa. is het getij nog gunstig. Mevr. Forta-117. Te, 18. Ge. Een aanwijzing van dit laatje wordt wel gevonden in het benzineverbruik. En daarom wil de Commissie mede de oporengst van het bijzonder in voerrecht op de benzine betrekken in de bronnen, waaruit de kosten van Je wegenfinanciering moeten worden bestreden. Over de jaren 1948/1951 heeft de Motorrijtuigenbelasting gemiddeld per jaar opgebracht f 45.160.500 en het bij zonder invoerrecht op de benzine '112.077.200; samen dus f 157.237.700. De uitkeringen voor de wegen verg den, zoals we zagen, in die periode gemiddeld f27.500.000 per jaar. Rond 17.5 van de f 157.237.700 zou dus voldoende zijn. Uit overweging, dat in de na-oor- ogse jaren voor de wegen niet vol doende kon worden uitgegeven, is de commissie echter van oordeel dat 17.5 j’ wel wat erg weinig is en stelt ze aarom een verhoging tot 20 voor. Ziedaar het voornaamste uit het apport van de Commissie-Oud. het is natuurlijk de vraag of de •«gering haar voorstellen ongewij- zal overnemen. Op verschillende onderdelen er van leve°a6etwijfeld ook wel critiek te Maar over »°gen we ‘topport. Voor de ook. name voor wat betreft de niet- P'anwegen. En het is deRegering k““ -

Zeeuwsch Dagblad | 1955 | | pagina 3