Koninginnedag IKONING GUSTAAF IN ZIERIKZEE landbouw van 10 jaar en Vooruitgang veeteelt ADENAUER EN PINAY ZIJN HET NAGENOEG EENS Bao Dai van van in Zweeds Koningspaar verliet Nederland Premier Diem negeert bevelen Gronchi President Italië Maar de Saarland-knopen moeten vandaag nog worden doorgehakt Vandaag gesprek met Rusland Conferentie over Burgerlijke verdediging is verwaarloosd Nederland orchidee Eden over het contact met Rusland Spoorwegstaking in Engeland gaat waarschijnlijk door Generaal Nguyen moet orde op zaken stellen Koningin Louise kreeg een van een bruid Eerste boomgaarden in bloei PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND H I Reeds 400 tot 500 doden Leden De E 55 zal tonen: naar Afscheid in Apeldoorn Geen overeenstemming bereikt GRIEP OP TEXEL De eerste druiven: 9,20 per kg NIJMEGEN, 29 April. Op de Nijmeegse veiling zijn vandaag de eerste druiven aangevoerd door de kweker Sanders uit de gemeente Ubbergenbeek. De prijs was 9,20 per kg. De eerste asperges deden heden 2,40 tot 6,90 per kilo naar kwaliteit. 3MST DE BILT ZEGT: Koeler Bruidspaar van Labourparty tegen waterstofbom Montgomery zegt: Uitnodiging van N.B.K.Z. Komt Poujade naar Van Hogeschool „broodje worst” Natuur en techniek Nederlander vluchtte uit V reemdelingenlegioen Een piloot gedood Thunderjets botsten tegen elkaar PHI ZEEUWSCH DAGBLAD lie JAARGANG No. 3071 Waarnemend-hoofdredacteur Prof. Dr J. J. de Jong op ZATERDAG 30 APRIL 1955 Directeur: JACQ DE SMIT Uitgave: „Zeeuwsch Dagblad" Abonnementsprijs 0.47 per week, 2.— p. maand, 5.85 p. kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 22 cent per mun. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord Hij bij DEN BURG, 29 April. In de Cocks- dorp op Texel moet een groot aantal be woners, jeugdigen en volwassenen, we gens griep het bed houden. De lagere sthool moest worden gesloten, want van de 71 ieeihngen meldden er zich slechts 36 In vele huizen liggen gehele gezin nen te bed. LONDEN, 29 April Vertegen woordigers van het acht millioen le den tellende Britse vakverbond T.U.C. en de -leiders van de 70.000 machinis ten en stokers, die Zondag te midder nacht het werk willen neerleggen om looneisen kracht bij te zetten, zijn er vandaag niet in geslaagd tot overeen stemming te komen. Leiders van de machinisten en sto kers verklaarden na afloop der be sprekingen, dat het stakingsparool van kracht blijft. Als de staking doorgaat, komt het spoorwegverkeer voor ongeveer 80 procent stil te liggen, waardoor de voedsel- en kolenvoorziening ern stig te lijden zal hebben. de kapel het de laatste Beuningen, passeerde om half vier Elspeet. De stoet kwam uit de rich ting Uddel en aan deze weg bij ho tel „Het Edelhert” waarvan de doch ter van de eigenaar deze dag in het huwelijk was getreden, had het bruidspaar van Den Nieuwendijk- Lujjck zich met de familie opgesteld. Toen Koning Gustaaf het bruids paar opmerkte, liet hij onmiddellijk stoppen. Nadat de vorstelijke perso nen hadden geïnformeerd, of dit da trouwdag van de jonge mensen was, volgden hartelijke gelukwensen voor een lang en gelukkig leven. De bruid bood de Zweedse Koningin eer. or chidee uit haar eigen bruidsbou.quet aan. Na nog eens extra bedankt te heb ben voor de schone bloem en een stevige handdruk en de allerbeste wensen vertrok de stoet in de rich ting van het buitenverblijf van de heef van Beuningen te Vierhouten. SAIGON, 29 April In Saigon zijn vandaag de gevechten opnieuw opgelaaid, nadat premier Ngo Dinh Diem zijn troepen bevel had gege ven de opstandige secte te verslaan. Eerst tegen de avond keerde de rust terug in de stad. Ongeveer 400 tot 500 militaire burgers moeten nu door de strijd het leven hebben verloren. Het Zuidvietnamese staatshoofd, Bao Dai, die in Cannes verblijft, heeft getracht in te grijpen door premier Ngo Dinh Diem opdracht te geven naar Cannes te komen. De premier heeft zich hier echter niet aan ge stoord. De regering heeft hem in een spoedvergadering gemachtigd dit be vel naast zich neer te leggen en ook niet de controle van het leger, zoals Bao Dai wenste, over te dragen. DE BILT, 29 April. Veranderlijke bewolking met plaatselijk een bui maar ook perioden van zonneschijn. Zwakke tot matige Zuidelijke tot Zuidwestelijke wind. Lagere middag- temperaturen. Het Zweedse Koningspaar, dat vanmiddag tijdens het niet-officiële deel van zijn verblijf een bezoek ging brengen aan de heer D. G. van men van de economische integratie. Ook het Saarprobleem was op de eer ste dag nog voorbehouden aan de des kundigen. De ministers hebben zich wat dit probleem betreft vandaag beperkt tot de bespreking der wijze, waarop de Britse en Amerikaanse regeringen zul len worden uitgenodigd het accoord te garanderen. De detailkwesties van de Saarland- se volksstemming en de bevoegdheden van de Hoge Commissaris voor het ge bied stelden de deskundigen voor tal van netelige vragen. De ministers zelf zullen morgen (Za terdag) de nog resterende knopen moeten doorhakken. LONDEN, 30 April. Leiders van de Britse Labourpartij hebben in een Zaterdag gepubliceerde resolutie ver klaard van oordeel te zijn, dat Groot- Brittannies’ invloed op het brengen van vrede in de wereld zal verminde ren, indien Groot-Brittannië geen wa terstofbom maakt. De partijleiders ondersteunen het besluit van de conservatieve regering tot het maken van de waterstofbom. Een hoogtepunt van de da gen, die het Zweeds Konings paar in Nederland heeft door gebracht was zeker het bezoek aan Schouwen-Duiveland. Hier zien we Koning Gustaaf in gezelschap van Koningin Juliana en Prins Bernhard de maquette van het nieuwe zie kenhuis van Zierikzee bewon deren. PARIJS, 29 April. De burgerlijke verdediging van de Westelijke landen is erg verwaarloosd. Deze opmerking heeft de onderbevelhebber van de NAVO in Europa, veldmaarschalk Montgomery, bekend gemaakt na de vierdaagse militaire oefeningen. Montgomery, die liever sprak over het „thuisfront”, zei dat de instorting van het thuisfront even zeker een ne derlaag kan betekenen als een neder laag op het slagveld. LONDEN, 28 April. Premier Sir Anthony Eden heeft vandaag in het Lagerhuis gezegd, dat zijn regering verlangt naar besprekingen met de Sowjet-Unie om de mogelijkheid van het bereiken van overeenstemming over alle hangende kwesties tussen Oost en West te onderzoeken. Hij hoopte, dat binnenkort een con ferentie tussen Oost en West kan wor den belegd, nu de Parijse Accoorden binnenkort zullen zijn geratificeerd en vorderingen zijn gemaakt met de Oos tenrijkse kwestie. Engeland is bereid aan een conferentie op elk niveau, van regeringsleiders of ministers van bui tenlandse zaken, deel te nemen, aldus Eden. Op vragen van een labourlid over de recente verklaring van maarschalk Boelganin, de Sowjet-premier, dat hij bereid is Eden en Eisenhower te ont moeten zodra een datum kan worden vastgesteld, antwoordde Eden, dat hij absoluut bereid is met de maarschalk besprekingen te voeren. ROME, 29 April. Giovanni Gron chi is vandaag eindelijk na vier stem mingen gekozen tot president van de Italiaanse Republiek. De 67-jarige Gronchi, lid van de lin kervleugel van de Christen-Democra- tische Partij volgt president Luigi Eunadi op, wiens ambtstermijn van 7 jaar was afgelopen. De officiële uitslag van de stemming was: Gronchi 658 stemmen, Eunadi 70, anderen 11, blanco stemmen 92, ongel dig 2. Giovanni Gronchi, werd op 10 Sep tember 1887 te Pondedera bij Pisa ge boren. Reeds jong werd hij lid van de christen-democratische beweging, die in 1902 was gesticht. Gronchi was minister van handel, industrie en arbeid in de eerste rege ring van Bonomi en hij bleef deze post tot 1946 in de achtereenvolgende kabi netten bezetten. Daarna wijdde hij zich aan de christelijke vakbeweging. Na de verkiezingen in 1948 werd Gronchi gekozen tot voorzitter van do Kamer van Afgevaardigden. Hij be hield deze functie ook na de verkiezin gen in 1953. Deze functie ver wierf hij zich door zijn onpartijdigheid en zijn vooruitstrevende ideeën en de sympathie van de socialistische par tij van Pietro Nenni. Gronchi trad op de verenigde zit ting van de beide huizen van het Parlement op als voorzitter en als zo danig las hij zelf de namen van de stembiljetten voor. Toen hij de 422e stem voor zichzelf afriep en hij dus het minimum aantal stemmen voor verkiezing bereikt had, stonden alle aanwezigen op om hem een ovatie te brengen, die verscheidene minu ten duurde. Geroerd dankte Gronchi voor de ovatie, waarna hij verder ging met het tellen der stemmen. Het staatshoofd, Bao Dai, heeft zijn beurt de voormalige stafchef van het Vietnamese leger, generaal Ngu yen van Hinh, opdracht gegeven naar Vietnam te gaan om contact op te ne men met de leiders van de particulie re legers. De generaal, die indertijd als staf chef werd ontslagen wegens zijn op positie tegen premier Diem, vertrekt morgen (Zaterdag) per vliegtuig uit Parijs naar Saigon. De tegenwoordige stafchef, generaal Nguyen van Vy heeft als antwoord op dit bevel van het staatshoofd zich ge steld onder het bevel van generaal Nguyen Hinh. Generaal Gnuyen heeft de opdracht van Bao Dai gekregen om te onder zoeken of een samensmelting van de strijdkrachten niet mogelijk is. moet desbetreffende voorstellen het staatshoofd indienen. ROTTERDAM, 29 April - Leunend op een oud karretje zon der banden het moet eens een fiets geweest zijn met op het aftandse stuur een jutezak met enkele kilo's aardappelen, begon Jac. Kleiboer, de organisator van de „E 55”, vandaag zijn perscon ferentie. Hij bracht in herinne ring, hoe het er tien jaar geleden in het Westen van ons land voorstond. Hij gebruikte deze re- quisieten als contrast met wat de ,,E 55” wil demonstreren: De ge weldige vooruitgang op allerlei gebied in tien jaar tijds dank zij Neerlands energie. Ja, die afdeling landbouw en veeteelt. Er is veel over geschre ven. Zij beslaat in het Rotterdam- APELDOORN, 29 April Vanavond is het Zweedse Koningspaar na een kort bezoek aan paleis het Loo per speciale trein uit Apeldoorn vertrokken om de terugreis naar Zweden te aanvaarden. Per auto begaven de hoge gasten zich langs een juichende mensenmenigte van paleis het Loo naar het station. Twee kinderen uit Apeldoornse kindertehuizen boden Koningin Louise en Koningin Juliana een fraai bouquet gele orchideeën aan, na welk kort intermezzo het hoge gezelschap zich naar de voor vertrek gereed staan de trein begaf. Prins Bernhard begeleidde Koning Gustaaf Adolf en Konin gin Louise tot in deze trein, terwijl Koningin Juliana en Prinses Wilhelmina op het perron bleven staan. Om precies negen uur reed de trein het station uit, nagewuifd door Koningin Juliana, Prinses Wilhelmina en Prins Bern- hard. Vriendelijk groetend naar de talrijke mensen langs de route begaf het Koninklijke gezelschap zich hierna weer naar het Loo. Op een zonovergoten Dam stond van morgen opnieuw de erewacht van het Garde Regiment Fuseliers Prinses Ire ne met de koninklijke militaire kapel aangetreden en een nog talrijk publiek had zich opgesteld om het vertrek der koninklijke gasten gade te slaan. In de Burgerzaal hadden zich de zelfde autoriteiten verzameld, die bij aankomst het Zweedse vorstenpaar hadden begroet. Om klokslag negen uur opende een lakei de deur, die toe gang geeft tot de particuliere vertrek ken der vorsten. Op hartelijke wijze namen de Zweedse monarch en zijn gemalin af scheid van de autoriteiten en toen de vorst de laatste hand had gedrukt wandelde hij naar de Zweedse en Ne derlandse journalisten. Met een vriendelijke hoofdknik, een ten afscheid geheven hand en een „Thank you” verliet hij de zaal. Ook de beide lakeien, die de vorsten in hun jassen hielpen kregen een hartelijke handdruk van de vorst. Met ons Koninklijk paar begaf hij zich vervolgens naar de uitgang van het paleis, waar de erewacht het ge weer presenteerde en c Zweedse volkslied voor maal ten gehore bracht. Nog even toefden zij voor het bor des, toen stapte de vorst in de gereed staande hofauto. Het portier klapte dicht. Het staatsiebezoek was ten ein de. AMSTERDAM, 30 April. Het be stuur van de Nederlandse Bond van kleine Zelfstandigen (N.B.K.Z.) heeft de Fransman Poujade,, die in zijn land een actie voor de middenstanders leidt, uitgenodigd een bezek aan Ne derland te brengen. Het bestuur van de N.B.K.Z. acht het nodig, de Fransman zelf over zijn persoon en zijn internationale plannen inlichtin gen te laten geven in ons land. Hoewel de Bond de vorm die Poujade inder- “Jd aan zijn anti-belastingactie in frankrijk heeft gegeven, afkeurt en zich niet achter hem plaatst, zo deelde »et bestuur mede, is de bond van me- ning, dat een open en eerlijk debat veel klaarheid zaf kunnen brengen over deze man en zijn plannen”. Medewerkers: J. A. van Bennekom, Middelburg; Ds W. C. van Bargeler, Kruiningen; A. I. Catsman, Aardenburg; Ds D. J. van Dijk, St. Annaland; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; Ds J. Kwast, Vlissingen; J. Laport Goes; J. Lodder, Vlissingen; J. Moh Vlissingen; K. C. van Spronsen, Goes; A. H. S. Stemerding, Souburg; R. Zuidema, Gees. se park niet minder dan 18000 vier kante meter, waarvan ruim een derde deel wordt ingenomen door glazen paviljoens, stallen voor het vee en landelijke gebouwen. Wat dat laatste betreft is er ook alweer een contrast: het „los hoes” uit Twente, wel het oudste bekende type boerderij en even verder dan de moderne Oostpolderboerderij. Men heeft in de gehele agrarische afdeling gestreefd naar een samen spel van natuur en techniek. We kunnen er ervaren, hoe oude werkwijzen in de grondvorm de zelfde zijn gebleven, maar niette min een volkomen andere gestalte hebben gekregen. In de groepering binnen en buiten zit een bepaalde lijn, die voert van de landbouw hogeschool in Wageningen, als moe der der landbouwwetenschap, naar het eindproduct, gesymboliseerd in het „broodje worst” en het gersten nat dat bier heet. De veeteelt is bijzonder te spre ken over haar kansen; Het beste stamboekvee is „geëngageerd”. Koeien, varkens, schapen, geiten, enfin, noem maar op. „Op geen en kele landbouwtentoonstelling ooit vertoond’, verzekerde de bedrijfs- boer J. de Kroes. De beste produc- tiekoe wordt als een olympiadewin- naar op het podium geplaatst en de beroemdste stier Frankrijk heeft ’m ons al afhandig willen maken zal de aandacht .voor zich opei sen. De Nederlandse paardenrassen krijgen ieder voor zich een eigen stal en een eigen „uitloop”. Reeds gedurende vier dagen wor den twee Zweedse vissersboten met zeven man aan boord vermist. De bo ten waren op de zalmvisserij in de Dantziger Bocht uitgevaren. Men vreest dat zij met man en muis zijn vergaan. NIJMEGEN, 29 April. De Nijme- genaar H. de Haan, die in oorlogstijd in het Duitse leger heeft gevochten, is daarna overgegaan naar het Franse Vreemdelingen Legioen. Hij is gede serteerd en in Nederland terugge keerd. Als verstekeling kon hij met enige Duitse en Nederlandse vrienden op ’n Duits schip komen. Via Engeland, Denemarken en Duitsland kwam hij in Nederland terug. EINDHOVEN, 29 April. Om kwart hant V1J* v?nmiddag is in Noord-Bra- aaJ een vbegtuigongeluk gebeurd, dat ?,“..een ,piloot van de Koninklijke buchtmacht het leven heeft gekost Thunderjets F 84 van de vlieg- upfót- “dhoven kwamen tijdens een elkaJlng ln het formatie-vliegen met ar ln botsing en stortten neer. De zich van, een van de toestellen wist ander! redden met zijn schietstoel. De nper P!loot hortte met zijn machine DO kwam om het leven. nahii<°e?tellen kwamen terecht in de ongPvoA ,ïan de gemeente Vessem, an Elndh0vekn10meter ten Zuidwesten ,.„hting „Zeeuwsen uagmaa’ jichtwg GirQ 274289 unofdkantoor: Goes, L. Vorststr. Snren: Vlissingen: Nieuwstr. Kelef. 326; Middelburg: Korte 35. Tel. administratie S^Tel. redactie 2347; Ter neuzen: Dijkstraat 26-28. Exploitatie: Oesterbaan &<Le Cointre N.V., V1- Ho°8water Zondag 1 Mei: 1.42 10 03 u’ 158 m-> 22-30 u- 22.58™' ffi„neUZ®nT: 10'26 u- h76 m-> 39 m m- Wemeldinge: 11.22 u. 122’m 5ooUo\116 m- Zierikzee: 11.06 23.33 u. 0.98 m. KAPELLE, 29 April. De warmte en de zonnestralen heb ben vandaag plotseling in de boomgaarden de bloesem te voorschijn getoverd. Ineens wa ren vele bomen overladen met een schitterende bloemenpracht. Het verschil tussen het begin en het eind van de dag was wel bij zonder groot. Vooral de peren en de meeste pruimenrassen konden voor de dag komen. Als de warmte de komende lagen aanhoudt zal de bloesem pracht spoedig op zijn mooist zijn. BONN, 29 April Na vijf uren overleg hebben Bondskanselier Adenauer en de Franse minister van Buitenlandse Zaken, Antoine Pinay, vandaag vergaande overeenstemming bereikt over de wijze, waarop een toekomstige conferentie met de Sowjet-Unie dient te wor den voorbereid en over de methoden om de Europese samenwerking te versterken. De besprekingen der beide staatslieden over het Saarpro- bleem zullen pas Zaterdag worden gevoerd, doch de gedachtenwisse ling van experts heeft vandaag reeds uitgewezen, dat de gedachten over de wijze waarop de volksstemming in Saarland zal worden gehouden en over de bevoegdheden van de Europese Saarcommissaris nog uiteen lopen. Een van de eerste onderwerpen, die door de staatslieden werden aangesne den, was de wenselijkheid om de in tegratie der West-Europese landen een nieuwe stimulans te geven. Zij waren het er over eens, dat de nieuwe stoot tot verdere integratie zowel van de Kolen- en Staal Gemeenschap als via de Westeuropese Unie zou moeten ge geven worden. Wat deze laatste betreft heeft dr Adenauer zijn volle instemming be tuigd met het plan van minister Pi nay om een permanent college der Europese Minister-Presidenten in te stellen. Zulk een college zou, naar de op vatting der beide ministers, de grote richtlijnen van de politiek der tot de Westelijke Unie behorende landen kunnen coördineren. Adenauer en Pinay hebben voorts van gedachten gewisseld over de voor bereiding van een conferentie van vier. Zij waren het er over eens, dat zulk een samenkomst met de Sowjet- UJ.e grondig dient te worden voorbe reid en dat daarbij het vraagstuk der Duitse eenheid een der leidende the ma’s zal moeten vormen. De beide ministers waren het er over eens, dat de kansen, op een ont spanning tussen Oost en West verbe terd zijn. Deskundigen der beide regeringen hebben onderhandeld over de proble-

Zeeuwsch Dagblad | 1955 | | pagina 1