VORSTELIJKE GASTEN ZAGEN HERREZEN OUWERKERK IS DE BRUID” „HOLLAND 1 PUZZLE emigratie en industrie f]et laatste steentje gisteren waren wij getuige van de (j slotphase van het debat in de g^rste Kamer over de Parijse Verdra- Het was, wat men wel noemt: een historisch ogenblik. De Eerste Kamer toch was de hekkensluiter in de lange rij van vertegenwoordigende lichamen, die zich in de afgelopen we ken en i bewapening Duitsland i gingssysteem ken. Minder landarbeiders door Geen verruiming van ‘1 begrip „Tradities en gebruiken" Ir Maris vertelde over an en de dijkdichting, Delta-pl Zuiderzeewerken Belastiag-verhoging in Griekenland Kun je wel één man vertrouwen? Afscheid N.C.L.B, I VANDAAG EENS II j. Wijlen de heer Vingerling herdacht (Van onze §-redacteur) Geringe groei van afi minilteï Ï3.ee£ Op 30 April groots bloemencorso in de bollenstreek (Van één onzer verslaggeefsters. ZEEUWSCH DAGBLAD pagina 3 29 April 1955 en die je nooit verveelt! kleuterschool de caissons KRUISWOORDRAADSEL meer r Ik rook PLYMOUTH r r 1. In Geen Geen verstarring en geurige sigaret, Aanvulling van de Zondagswet nog niet in kannen en kruiken Oplossing vorige puzzle Plannen voor herstel der convertibiliteit OP Tot herstel van schade te Volos trouwens zelf ook graag: buitenlandse profs naar Frankrijk Onder de loupe Hoog bezoek aan T KJ Vrijdag Ingezonden Mededeling (adv.) In doosjes van 10 en 20 stuks Fraaie weekend-dozen van 60 stuks 1 s r opvattin- heersende 1- I. Comité Prof. Dr J. J. DE JONG s. In s d t r 1 e zeer men. historisch ogenblik, al stond de der stemming al lang tevoren Lt: alleen de twee communisten, die een de el l: II 1 e e >i Ie 1. t il t e n h ;e 1- u :S l- tl 1. 1. 1 s Ie !r l- is f l 1 ■1 d i Het staatshoofd van Vietnam, Bao Dai, heeft in een boodschap aan de secten in Vietnam order gegeven, dat zij zich onthouden van geweld en dat zjj de wa penstilstand in acht nemen. Bijna 40 praalwagens, in lengte variërend van 1,5 tot 13 meter en in hoog- hem eigen militante wijze. Na zijn af scheid zal het secretariaat worden over genomen door de heer D. Meijer, terwijl de heer B. Holwerda met het beheer van de welvoorziene kas belast zal worden. Op voorstel van het bestuur besloot de vergadering nog tot de volgende muta ties: De tijdelijke bestuurders M. D. den Hollander te Goes en R. van Wensen te Moerdijk worden in vaste dienst be noemd; de hoofdbestuurder I. Vermaas te Haarlem wordt lid van het dagelijks bestuur en de bestuurders S. Boer te As sen en H. v. d. Linden te Zeist worden benoemd tot hoofdbestuurder. De verga dering had voorts nog 39 afdelingsvoor- stellen te behandelen. Het C.N.V. was vertegenwoordigd door de heren M. Ruppert en C. J. van Mas- trigt, beiden oud-voorzitter van de N.C. L.B. Naar aanleiding van een opmerking van de voorzitter over het uitblijven van ’n vrijere loonpolitiek zette de heer Rup pert uiteen, welke eisen de Chr. vakbe weging op dit moment aan zo’n systeem stelt. In de eerste plaats moet de verant woordelijkheid voor de loonvorming wor den teruggegeven aan het bedrijfsleven op de drie niveau’s van totaliteit, bedrijfs tak en onderneming. Veel verzet ontmoet het C.N.V. echter tegen de tweede eis, n.l. dat in de loonhoogte weer het ren dement van de onderneming en de be drijfstak, waai- de arbeider werkt, tot uitdrukking moet kunnen komen. en tradities, welke in het verder te verruimen. te van 3,5 tot 5 meter, zul len de Hollandse lente uit beelden onder het motto „Holland is de bruid”, de titel van het bekende ge dicht van Jan Prins. Deze „bruidsstoet” vertrekt om één uur uit Sassenheim en gaat vie Lisse en Hillegom naar Bennebroek en terug; de hele tocht zal ongeveer vijf uur duren. Het Centraal Bloemencorso Bollenstreek heeft door de buitengewoon slechte weersomstandigne- den de laatste weken wel enkele benauwde ogenblik ken beleefd, maar op Ko ninginnedag zullen toch alle benodigde bloemen aanwezig zijn, al moet men met de paarse en gele hy- aclnthen nog zuinig om springen. Tussen „De tuin der dro men”, „De molen in bruids tooi”, „Waer werd op- reghter trou” en de andere wagens, zullen 12 muziek corpsen voor de vrolijke Het is voorts naar de mening van minister Beel zeker’niet zo, dat de beperking tot het be- maanden over de Duitse her- j en de opneming van West in het Westerse verdedi- hebben moeten uitspre- gevaren, gereed lag en waar op de gol ven de Catalina-vliegboot dobberde waarmee Prins Bernhard en de Zweed se gezant huiswaarts keerden. GALADINER Op de Haagse Lange Voorhout had zich een grote menigte verzameld, toen daar om acht uur Koning Gustaaf, Ko ningin Louise, Koningin Juliana en Prins Bernhard bij de Zweedse lega tie aankwamen, waar te hunner eer een galadiner werd gegeven. Gastheer was de Zweedse gezant in Nederland. Tijdens het diner groeide het aantal toeschouwers aanzienlijk om getuige te kunnen zijn van de tap toe door de luchtmachtkapel om half tien. Dat was dan het eind van deze dag van het Zweeds Koninklijk paar, een dag, die vanmorgen was begonnen met een bezoek aan de Zweedse kerk in Rotterdam en een boottocht op de Nieuwe Maas en waarvan het bezoek aan Schouwen-Duiveland zeker het hoogtepunt vormde. HORIZONTAAL: 1. Handgreep; 4. vuurijzer; 7. aanzetten; 9. niet thuis; 10. hoeveelheid; 11. pakjesdrager aan een station; 14. voorzetsel; 15. speel goed; 16. verdieping; 19. verlegen heid; 20. uniek. VERTICAAL: 1. Kantoorstoeltje; 2. geschikt maken voor exploitatie; 3. rivier in Italië; 4. per expresse; 5. be vrijden; 6. jong dier; 8. moeilijkheid, geschil; 12. heb; 13. bode; 17. voor zetsel; 18. pers, voornaamwoord. 1. Dartel; 2. insmeren; 3. escorte; 4. navenant; 5. opstappen; 6. opsparen; 7. decoreren; 8. hommeles; 9. eenpa rig; 10. ellepijp; 11. flaneren; „DIE NOOD HEEFT MOET POMPEN”. PARIJS, 28 April. De Organisa tie voor Europese Economische Sa menwerking heeft bekend gemaakt, dat deskundigen haar hebben aanbevolen een Europees fonds van 600 millioen dollar te stichten om herstel van de volledige omwisselbaarheid der valu ta’s te steunen. De deskundigen heb ben voorts een wijziging van het ver- effeningsstelsel der Europese Beta- lingsunie voorgesteld. Zij achten het aan te bevelen, dat 75 pct. van de maandelijkse verrekeningstekorten der E.B.U.-landen in goud worden be taald, in plaats van de helft, zoals thans geschiedt. (vervolg van pag. 1) Aan de achterzijde betrad het ho ge gezelschap vervolgens de onlangs geopende kleuterschool, waar burge meester Romeyn zijn hoge gasten opmerkzaam maakte op het mozaiek in de vloer van de speelzaal: het embleem van de Zweedse vereni ging Radda Barnen (Redt de kinde ren). In deze school heeft voorts ir A. G. Maris, Directeur-Generaal van de Rijkswaterstaat, die met ir J. F. R. van de Wall, hoofd-ir Directeur, belast met de dienst der Zuiderzeewerken, ir J. H. v. d. Burgt, hoofcLir Directeur in de directie Zeeland en ir F. J. B. G. Geerts, hoofd afd. Dijkwerken Dienst Zuiderzee, de vorstelijke bezoekers, met behulp van een maquette van de dijkdichting bij Ouwerkerk, uitvoerig ingelicht over de Zuiderzeewerken, het herstel van de dijken op Duiveland en het Deltaplan. De Koning toonde voor al veel interesse voor het probleem van de bodemdaling en de zeespiegel- rijzing. Ir Maris, die in zijn toespraak Ouwerkerk het symbool van Hoop, te leurstelling, energie en vervülling noemde, gaf tenslotte uiting aan de dankbaarheid voor de giften aan de bewoners van dit verwoeste gebied door de Koning een boek in leren band aan te bieden met foto’s van het dijkherstel. De burgemeester overhan digde hem voorts een drietal foto’s van Ouwerkerkse schoolkinderen, spe lend met door Radda Barnen geschon ken speelgoed. UTRECHT, 27 April. De Ned. Chr. Landarbeidersbond is met zijn ruim 30.000 leden nog steeds op één na de grootste organisatie in het C.N.V. Maar deze bond groeit langzaam; in de laatste twee jaar nam het ledental slechts met 1416 toe. Er werden weliswaar veel meer leden in geschreven, maar de afvoer wegens over- gang naar de industrie of emigratie was ook zeer groot. Dit gaf de voorzitter, de heer P. Stokman, aanleiding om in zijn openingswoord op de heden te Utrecht begonnen Ledenvergadering uitvoerig aandacht te wijden aan de werkgelegen heid in de landbouw en de positie van de landarbeid. Het is nog maar enkele jaren geleden, dat de minister van Landbouw verklaar de, dat er landarbeiders te veel waren en dat velen in de industrie emplooi zouden moeten zoeken. Thans heeft deze minister gezegd, dat de arbeidsvoorzie ning in de landbouw op grote schaal vast dreigt te lopen, al geen maatregelen wor den genomen. Zo is de zuigkracht van de industrie in vier jaar tijd toegenomen, aldus de heer Stokman. Op de vraag, hoe een al te sterke zuig kracht van de fabrieken kan worden weerstaan, antwoordde de heer Stokman met enkele richtlijnen. De bestaanszekerheid in het agrarisch bedrijf moet bevorderd worden door ver steviging van de vaste en de niet-vaste kern en door beperking van het zeer los se of vogelkooisysteem. De woningtoe standen moeten worden verbeterd en ook voor losse arbeiders moet een dag- en weekloonsysteem worden ingesteld. Alle aandacht moet worden geconcentreerd op het behoud van de verworven positie der landarbeiders en de ontwikkeling in an dere bedrijfstakken moet nauwlettend worden gevolgd. De voorzitter herdacht in zijn ope ningsrede het overlijden van de heer Vingerling te Goes, die <Je N.C.L.B. 23 jaar lang als bestuurder diende. Staande hoorde de vergadering deze woorden aan, waarna een minuut stilte in acht genomen werd. VOOR HET LAATST. Het bestuursbeleid werd voor de laatste maal verdedigd door de secretaris-pen- ningmeester, de heer H. Oudekerk op de ATHENE, 26 April. Om de schade te herstellen, die veroorzaakt is door de aardbeving van Volos, zal de Griek se regering de belastingen verhogen. De Griekse minister-president, veld maarschalk Papagos, die dit bekend maakte, deelde verder mede, dat Grie kenland een beroep zal doen op zijn bondgenoten om hulp ter vermijding van inflatie, welke de verdere econo mische ontwikkeling van Griekenland in gevaar zou kunnen brengen. Alle directe belastingen zullen voor de duur van een jaar met 20% wor den verhoogd. Voorts zullen de in voerrechten op suiker, koffie en ben zine worden verhoogd. staande zou leiden tot een onge wenste verstarring van het cul turele leven. Voor nieuwe uitin gen van volkscultuur laat de wet op de Zondag en de daarmee ge lijkgestelde dagen ruimte voor de tijd na een uur des middags, terwijl door een ander wetsarti kel reeds mogelijkheden bestaan tot bepaalde uitingen van volks cultuur voor dat uur. Een verder „openbreken” van de Zondags wet moet, nog daargelaten in hoeverre dit tot verheffing van het culturele leven zou bijdra gen, ongewenst worden geacht. Er waren ook Kamerleden, die uitbreiding van de bevoegdhe den der gemeenteraden op het punt van de toepassing der Zon dagswet hadden bepleit. Nu de regering daarvoor blijkbaar niets voelde waren zij van mening, dat er gesproken kan worden van schrielheid met betrekking tot de wensen van hen, die het principe der wet willen hand haven. Ook daarmee "is minister Beel het niet eens, op zakelijke gronden. Eveneens is hij tegen het afhankelijk stellen van de ontheffingsbevoegdheid van de burgemeester van een besluit van de gemeenteraad. Het zou z.i. ongewenst zijn deze zaak ter discussie te stellen in de raads vergadering. En verder mag worden vertrouwd, dat de bur gemeester bij het hanteren van de ontheffingsbevoegdheid reke ning zal houden met de in zijn OP DE CAISSONS Toen begaven de Koninklijke gasten zich naar de caissons. Langs de be graafplaats, waar zovele van de ramp slachtoffers een laatste rustplaats ge vonden hebben, reed men over een ge weldige door de Waterstaat aangeleg de ijzeren plankier naar de meest Oostelijke caisson. Vanaf deze caisson zag de Koning het gigantische werk. Op de caisson ontmoette hij ook de dijkgraaf en de gezworenen van de polder „Vierbannen” alsmede ir J. Post, hoofdingenieur-directeur van de Cultuurtechnische Dienst in Zeeland, ir L. Eelkema, hoofd van het bureau uitvoering Schouwen Duiveland van deze dienst, ir C. A. de Vlieger, van Rijkswaterstaat, en de techn. ambte naar W. Dijkstra. Met grote interesse en bewondering bezag de Koning wat in die onvergetelijke Novemberdagen de trots van Nederland was. Vol be langstelling boog hij zich over de bre de open luiken van de caisson, kijkend in de negen meter diepe ruimen. Als blijvend aandenken aan deze ge beurtenissen overhandigde burgemees ter Romeyn hem een presse-papier van notenhout met een zilveren plaat waarop een voorstelling van de dijk dichting. Van jhr mr A. F. C. de Ca- sembroot ontving hij een paar gouden manchetknopen, vervaardigd uit oude gouden Zeeuwse knopen. AFSCHEID EN VERTREK Bij de caissons werd van de Zeeuw se autoriteiten afscheid genomen. Bur gemeester Romeyn leidde de koning naar zijn auto en de commissaris der Koningin begeleidde Koningin Juliana en Prins Bernhard. Geestdriftig toegejuicht door de be volking reden de Koninklijke bezoe kers toen naar Zijpe, waar de Piet, in middels uit Zierikzee om het eiland het"!,66.11 algemene vergadering van Drnf i ,uur van de groep van Franse den' OU^S 's besloten dat vanaf he- meer been buitenlandse voetballers door pecontracteerd mogen worden die tJanse elnbs. De buitenlanders, Wen vo?r Franse clubs uitko- Zij zuiiplen hun rechten behouden, dub v,," van d8 .ene naar de andere vnnen worden overgeschreven. 1~~? nige tijd geleden heeft de regering de Tweede Kamer voorgesteld de Zondagswet aan te vullen. Men begrijpt, dat de leden van de Kamer aan dit voorstel heel wat beschouwingen hebben gewijd en nu is het dan zover, dat mi nister Beel heeft geantwoord. Hij zegt er zoveel mogelijk naar te hebben gestreefd tegemoet te komen aan de in de praktijk gebleken bezwaren, maar ook zoveel mogelijk recht te hebben doen wedervaren aan de handhaving van de grondslag der Zondagswet. Men ziet al direct, dat hier heel vaak tegenstel lingen zullen bestaan (hetgeen uit de praktijk al wel is ge bleken) en dat deze wet in onze zozeer geschakeerde samen leving altijd wel een compromis zal blijven. Ook na de op merkingen van sommige Kamerleden voelt minister Beel er niets voor het (zoals in het wetsontwerp wordt omschreven) „toelaten van bestaande gebruiken volksleven zijn geworteld nog Als dat zou gebeuren, zo meent minister Beel, dan zou daarmee hetgeen bewust als compromis is aanvaard, worden aangetast en dat is niet zijn bedoeling. Die aanvulling heeft n.l. alleen ten doel bepaalde onbedoelde en on gewilde consequenties van de Zondagswet weg te nemen. Hij wijst dan ook af een suggestie van Kamerleden om de hierbo ven genoemde omschrijving te vervangen door „tradities en ge bruiken, waarvan de beleving ’t volksleven verrijkt”. Daarmee zou ook een te subjectief ele ment worden ingevoerd, want ’t is in sterke mate een kwestie van persoonlijke waardering, of bepaalde tradities en gebruiken het volksleven verrijken. Even min is de minister het eens met de opmerking, dat ook voor het ontstaan van nieuwe gebruiken op Zondag na één uur ’s middags de mogelijkheid zou moeten worden geopend. Professor Beel neemt nog in ander opzicht stelling tegen de Kamer ,als hij zegt niet van oor deel te zijn, dat de Zondagswet in een deel van ons land niet in de volksconsciëntie zou rusten. Dat deze wet in bepaalde delen van ons land verder en in ancle- re streken minder ver gaat dan velen daar zouden wensen is im- mes een gevolg van het compro miskarakter van deze wet. Het motief voor de voorgestel de aanvulling ligt in de noodza kelijkheid een ongewenste span ning tussen de gnoemde tradities en gebruiken aan de ene en de wet aan de andere kant te ver mijden. Inderdaad komen die tradities en gebruiken vooral voor in het Zuiden van ons land, maar ook boven de grote rivie ren zal de voorgestelde aanvul ling, zij het op beperkte schaal en voor minder spectaculaire ge vallen, toepassing kunnen vin den. noot zorgen. Enkele praal wagens hebben zo’n inge wikkelde constructie, dat er drie ingenieurs aan te pas moesten komen. Per wagen zijn 80 90.000 hy- aclnthen nodig, aangevuld met tulpen en narcissen; aan de wagen van de bruid wordt een slinger van 2000 meter aaneengeregen hya- cinthen bevestigd! Op Vrijdag 29 April zul len de deelnemende wa gens van 2 uur tot midder nacht tentoongesteld wor den, zodat men ze dan op z’n gemak kan bewonde ren. Van de 600 ha. in de bollenstreek waarop hya- cinthen worden verbouwd, is de opbrengst van 2 ha. al genoeg voor het bloe mencorso. Een lieflijk schijnend Oranjezonnetje is het enige wat nodig is, om dit acht ste bloemencorso tot een waar feest voor het oog te .naken. gemeente gen. Me zal bij het lezen van het bovenstaande wel hebben ont dekt, dat de minister van Bin nenlandse Zaken er nog niet is. En dat hij nog heel wat woor- den nodig zal hebben om straks in de Tweede Kamer zijn voor stel erdoor te krijgen. Het zal niet mogelijk zijn alle groepe ringen tevreden te stellen en het staat nu wel al vast, dat ook de ze niet onbelangrijke aanvul ling van de Zondagswet een 1 compromis-beslissing zal wor- den. Een uitslag O ja - want ik zie tegenwoordig heel wat standvastige mannen. Je merkt het zelfs aan het soort sigaretten, dat ze roken. Steeds meer mannen houden het tegenwoordig op PLYMOUTH de sigaret, waar je van bltjft genieten! zich als te verwachten tot het laatste ogenblik als trouwe en spraakzame «oordvoerders voor het Kremlin met alle kracht weerden, tegen. De ande re aanwezige Kamerleden, twee en dertig in getal, met weinig woorden, stemden voor. Niettemin een historisch ogenblik: amper tien jaar geleden na een uiter ste krachtsinspanning van de vrije we reld en de volledige nederlaag en ver nietiging van Hitlers oorlogsmachine. Nu een binnenhalen van de te ver wachten Duitse militaire bijdrage tot onze verdediging, zo niet met vreugde, dan toch in het besef van haar vol strekte noodzaak. Het onontkoombare gevolg van het door de communisten sinds 1945 gevoerde beleid! Wij hebben op deze plaats al meer dan eens uiteengezet, dat naar onze overtuiging de politiek van het vrije Westen dient te zijn gegrondvest op vertrouwen, eensgezindheid en kracht. En wij hebben er geen twijfel over willen laten bestaan, dat wij de aan vaarding van de Duitse herbewape ning als uiting en middel daarvan en daartoe urgent achtten. Mede daarom schreven wij hierboven: een historisch ogenblik. Nu, naar mag worden verwacht, de Parijse Verdragen binnenkort in wer king zullen treden, nadert ook het ogenblik voor nieuwe samensprekin- gen met Moskou. Niet dat déze ge makkelijk zullen zijn. Ongetwijfeld zullen de communistische heersers al les doen om opnieuw verdeeldheid te zaaien in het Westerse kamp. Het Oostenrijkse spirinkje lijkt daartoe ’n eerste poging. De hervonden eensge zindheid en de daarmee gepaard gaan de kracht kunnen echter de Russen duidelijk maken, dat het Westen niet bereid is zich zonder meer gewonnen te geven. Anderzijds noopt de thans beginnen de nieuwe krachtsontplooiing er even eens toe het Oosten op niet te verstane wijze voor te houden, dat de vrije we reld niet uit is op een gewapend con flict, zich niet voorbereid op een aan valsoorlog. Daarom hebben wij met voldoening kennis genomen van aantal recente verklaringen van Amerikaanse president Eisenhower, die evenzovele bewijzen vormen van zijn wil tot vrede. 'Niet alle Amerikaanse verklaringen van de laatste dagen waren evenwel gelukkig. Met name de botte afwijzing in eerste-aanleg van het aanbod van de minister van Buitenlandse Zaken van Rood-China om over de situatie rond Formosa te spreken, getuigde van een volslagen gemis aan begrip voor deze gewichtige, communistische tege moetkoming. Dergelijke blunders zijn allerminst geschikt om de ongetwijfeld aan com munistische zijde bestaande vrees weg te nemen voor de Amerikaanse bedoe lingen, hoe vreedzaam deze op zich zelf ook mogen zijn. Inmiddels zijn de Amerikaanse leiders gelukkig tot een ander en beter inzicht gekomen. Dien tengevolge valt er zelfs een zekere ontspanning waar te nemen, die er wellicht toe mee kan werken het ge vaarlijke brandpunt Formosa deels on- Bchadelijk te maken door het sluiten van een wapenstilstand. Bouwend op eigen eensgezindheid fn kracht en bovenal op het vertrou wen in de eigen zending van het vrije Westen in deze wereld, toch dient de Westerse politiek er in de eerste plaats °P gericht te zijn brandpunten en ver dingen tot aanval of tot te verwach- ten gemakkelijke overwinning weg te Pmnen. Door het laatste parlementaire tentje bij te dragen tot het invoegen ”an een West Duitsland in de vrije wereld-huishouding heeft de Eerste vamer gedaan wat van haar mocht worden verlangd om een mogelijke ernstige verleiding weg te ne- LISSE, 28 April. In de grote veiling gebouwen te Lisse staan enorme gevaar ten van stro, waaraan op het ogenblik hard wordt gewerkt. Op 30 April zullen zij met 3.000.000 hyacinten getooid, de parels vor men van de 3 km lan ge stoet die dan door de bollenstreek zal trekken. 1 het is een uniek-zachte Tö

Zeeuwsch Dagblad | 1955 | | pagina 3