HOOG BEZOEK ontroerend was het Overweldigend en en Oorlog in Saigon eist honderden slachtoffers Onvergetelijke ogenblikken Zierikzee en Ouwerkerk Eerste Kamer aanvaardt Parijse Accoorden I in 5 sll van Vorstelijke handtekening op herdenkingssteen Rode Kruis-ziekenhuis ■B, I Wil s' 1 4 j ZJ PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Met 32—2 stemmen MEDEDELING De Directie. 5 1 Nationale leger contra secte Bericht aan onze Postabonné’s DE BILT ZEGT: Zelfde weertype Voor de goede orde berich ten wij onze abonné’s, dat het »Zeeuwsch Dagblad” morgen, 30 April, op normale wijze ver schijnt. De ontvangst Anderhalve eeuw geleden was het dat Zierikzee buitenlands Koninklijk bezoek had ontvangen. Het was toen Koning Louis. En nu wapperden weer vlaggen van alle daken, van de kerk spitsen en de molenwieken. Bij het ziekenhuis Aangezien morgen de Pos terijen geen enkele bestelling uitvoeren en de Postkantoren en -stations zijn gesloten ver zoeken wij de Postabonné’s nun krant af te halen bij de plaatselijke agent van het „Zeeuwsch Dagblad”. Dit geldt niet voor de Post- abotnné’s, die wonen in Ove- zande, Ellewoutsdijk, Baar land en Ritthem, daar deze de want op normale tijd thuis be zorgd krijgen. De postabonné’s woonachtig in Aardenburg worden verzocht hun krant af te halen bij de heer A. I. Cats- ®an, Markt 25, ’s morgens van De postabonné’s in WIL- KELMINADORP kunnen de krant afhalen op het Post-sta- ,lOn aldaar tussen 8 en 9 uur s morgens. W’-I J? J Wh** F ZEEUWSCH DAGBLAD lie JAARGANG No. 3076 2009, (ZIE PAGINA 1 EN 3) •*l VRIJDAG 29 APRIL 1955 Directeur: JACQ DE SMIT BERKELY Californië), 28 April De Amerikaanse Federale Gezond heidsdienst heeft het gebruik van vac cin van dr Salk tegen kinderverlam ming, vervaardigd door het „Cutter”- laboratorium te Berkeley, verboden. Abonnementsprijs 0.47 per week, 2.— p. maand, 5.85 p. kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 22 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord ZWEEDSE KONING BEZOCHT SCHOU WEN-DUi V EL AND Woensdagavond heeft het vorstelijk gezelschap aangezeten aan een diner, aangeboden door de Nederlandse rege ring. Er was deze dag nog een andere motie. Ditmaal van communistische zijde. Zij had de bedoeling om de Opperste Sowjet te vragen een dele gatie uit de Eerste Kamer te ont vangen. De behandeling daarvan is Ben ik een dromer? Als ik Prof. Molenaar mijn integratie-plan hoor bespreken dan moet ik het haast ge loven, zo zeide minister Beyen. Mijn overtuiging dat we boven-nationale organen moeten hebben zijn gegrond op jarenlange ervaringen van teleur stellende aard in internationale orga nisaties. Op de komende conferentie van de zes ministers van Buitenlandse Zaken der E.K.S.G, landen zal hopenlijk een Beneluxvoorstel worden ingediend om een Europese Regeringsconferentie te houden, die een verdere integratie zal moeten bestuderen. Deze conferentie behoeft niet tot de zes landen beperkt te blijven. regeringsstrijdkrachten terug te drijven. De geruchten gingen zelfs dat de Nationale troepen hun hoofd kwartier moesten ontruimen. Toen de nacht inviel werd de strijd gestaakt. Het Zuidvietnamese leger had toen haar linie geconsolideerd. Hier en daar klonk nog een schot in het donker. Maar vanmorgen vroeg, toen het weer dag werd, ontbrandde de strijd opnieuw. Op dat ogenblik waren in Cholon 160 doden en 600 gewonden gevallen. In de Europese wijk, die door de Fran se troepen werden bewaakt, is van daag alles rustig gebleven. DE BILT, 28 April Veranderlijke bewolking en overwegend droog weer. Meest matige Zuidwestelijke wind. Dezelfde of iets lagere temperaturen. Op- en ondergang van Zon en Maan: Zaterdag: Zon op 5.12 U., onder 20.04 u. Maan op 13.10 u., onder 2.33 u. Hoogwater Zaterdag 30 April; Vlissingen: 8.36 u. 1.65 m., 21.11 u. 1.34 m. Terneuzen: 9.03 u. 1.83 m., 21.37 u. l. 52 m. Wemeldinge: 10.02 u. 1.42 m., 22.37 u. 1.09 m. Zierikzee: 9.46 u. 1.24 m. , 22.16 u. 0.92 m. Morgen, 30 April, hoopt Koningin Juliana haar 46e verjaardag te vieren. Foto Meyboom. Overweldigend. Dat is het woord waarmede men dit Zweedse Koninklijke bezoek aan Schouwen en Duiveland het best kan karakteriseren. Overwel digend was de belangstelling. Overweldigend ook de blijdschap van de hon derden eilandbewoners. Overweldigend de politesse, de vriendelijkheid en de interesse die deze Koninklijke bezoeker toonde. Zo’n Koninklijk bezoek zit vol van die momenten, waardoor men even heel stil wordt. Stil, omdat men voelt, dat hier iets heel moois is. Laat ik een voorbeeld noemen. Daar, bij dat ziekenhuis-in-aanbouw ontving de Zweedse hoge gast van twee kleine meisjes een geschenk. Van de een een pop en van de an der een model van een vissersvaar tuig. En kijk, bij die twee kleine meisjes toonde de Koning zich als een man die heel veel van kinderen houdt. Hij bewonderde de geschen ken en liet duidelijk merken, hoe blij hij er mee was. En hij bukte zich omlaag naar deze kleine meis jes, waarvan er één haar beide ouders bij de vreselijke ramp heeft verloren en haalde ze even aan. Wachtte ook geduldig en vriende lijk tot de vele persfotografen hun plaatje hadden gemaakt. Met dit simpele gebaar stal hij de harten van allen die het zagen. Om half drie arriveerde de „Piet Hein”, het Koninklijk jacht, met de Zweedse en Nederlandse Koninklijke standaard in top en vooraf gegaan door de R.P. 4 en de R.P. 18 aan de Ponton in de Zierikzeese haven. Hier werden de Zweedse Koning en ons vorstenpaar begroet door de Com missaris der Koningin jhr mr A. F. C. lag. Hier stond, in keurig Rode Kruis uniform, mej. Jannetje Luijk, een helpster, die tijdens de ramp zij is telefoniste bij de Centrale Dienst Noord Zeeland zeer doortastend is opgetreden en zich zeer verdienstelijk heeft gemaakt. Haar was de eer te beurt gevallen de Koning een rood krijtje aan te bieden, waarmee, deze, naar Zweeds gebruik, zijn naam schreef. Prins Bernhard, eveneens op het po dium, keek lachend toe, hoe de Zweedse vorst langzaam schrijvend de talrijke fotografen een kans gaf een foto te maken. Na deze plechtigheid speelde de har monie „Kunst en Eer” het Zweeds volkslied: „Du gammla, du frya”.... Inmiddels was de hoge Zweedse gast voor de maquette gaan staan waar hij vol belangstelling luisterde naar het geen de architect, ir J. v. d. Linden, over de bouw en indeling vertelde. Naast de maquette stonden de verpleegsters van het ziekenhuis te Noordgouwe, de toekomstige be woonsters van het nieuwe zieken huis. Zij zagen de Koning zo van vlak bij. Intussen vertelde dr P. Bolt, voor- zittervan de bouwcommissie, Koningin Juliana vele bijzonderheden over de bouw. Voordat deze plechtigheid beëindigd werd, bood burgemeester Schuurbeque Boeije de Koning een fotocopie aan van een oude akte, waarbij aan de be woners van Zierikzee in de Zweedse provincie Skone rechten werden toe gekend. De Koning bekeek het ge schenk vol interesse. Ja, en toen traden de beide kleine meisjes naar voren, de achtjarige Adri de Haan zij is wees en de 11 ja rige Joke Doeleman. Zij boden een teacosy met pop in Schouwse dracht en een model van een hoogaars aan, resp. voor Koningin Louise en voor ’s Konings kleinzoon, kroonprins Carl Gustaf. Wat lachten zij verlegen, toen de Koning hen een hand gaf. Maar wat stonden hun ogen blij! Een hartelijk afscheid van de ge meentelijke autoriteiten volgde. De auto’s werden weer opgezocht en, ter wijl de muziek het Zeeuwse volkslied speelde, verliet men het ziekenhuister rein. Nog vertoont het eiland diepe won den, die het zeewater sloeg. Langs het zwaar gehavende Capelle reed de stoet naar Ouwerkerk. Waar eens boeren hofsteden en arbeiderswoningen ver scholen stonden achter zwaar en welig geboomte, lag nu de kale weg, een weg waar later tientallen bewoners van Ouwerkerk het leven lieten. Bij de muziektent in het centrum van de Ring begroette burgemeester J. Romeyn de koninklijke gasten. Even stond de Zweedse Koning stil bij de zware luidklok en nadat de leden van het gemeentebestuur waren voor gesteld en de zesjarige Adrie Sies ook zij heeft beide ouders verloren H.M. Koningin Juliana bloemen had aangeboden, betraden de Koninklijke gasten ’s burgemeesters woning, de groene woonwagen. Geruime tijd ver toefde men hier en de Koning onder hield zich enkele ogenblikken met mevr. Romeyn die voor ’s Konings ge malin een doosje chocolade korenaren en een doos Zeeuwse boterbabbelaars voor de Kroonprins meegaf. (Zie vervolg pag. 3) de Casembroot, juist van een reis naar Palestina teruggekeerd, Baron H. A. A. Colot d’Escury, kamerheer in bui tengewone dienst en jhr mr J. Schuur beque Boeije, burgemeester van Zie rikzee. Op de ponton werden H.M. ’n bouquet rode en witte anjers aangebo den door zuster K. Olree, de jongste zuster van het oude ziekenhuis. H.M. de Koningin droeg een zee groen complet met een zwart hoedje en de Koning en Prins Bernhard wa ren gekleed in admiraalsuniform. In snelle vaart ging het door de vlag gende stad naar het ziekenhuis, dat een plaats zal krijgen aan de „Koning Gustaf VI Adolfweg”. Bij het ziekenhuis-in-aanbouw stond een erehaag van een veertigtal rode kruishelpsters en -helpers opgesteld uit Zeeuwse colonnes gevormd, onder leiding van de colonnecommandant van Zierikzee, dr C. M. v. Hoorn. De zon scheen en de vlaggen wapperden vrolijk toen de stoet arriveerde, vorst langs deze erehaag. Vervolgens Vriendelijk groetend wandelde de vorst langs deze erehaag. Vervolgens werden aan hem voorgesteld, de frac tievoorzitters van het Zierikzees ge meentebestuur, vertegenwoordigers van het Ned. Rode Kruis en het be stuur van het oude en nieuwe zieken huis. Toen concentreerde zich alle aan dacht op de veertig bij vijftig centi meter grote granieten herdenkings steen. De hoge gasten begaven zich naar het podium waar de steen gereed DEN HAAG, 28 April. De Eerste Kamer heeft -vanmiddag als laatste der betrokken West-Europese parlementen de Parijse Accoor den aanvaard met 32 tegen 2 communistische stemmen. Minister Beyen heeft er nog eens op gewezen dat het Duitse gevaar slechts te bezweren is als wij West-Duitsland opnemen in de rij der Westerse volken. Geen enkele controle op de herbewapening kan waterdicht zijn, maar, volgens de bewindsman, is het uiterst belangrijk dat we nu een permanente sa menwerking met Duitsland krijgen in de West-Europese Unie. In deze samenwerking ligt een waarborg. Van een blindelings overgeven aan de gevaren ener Duitse herbewapening is dan ook geen sprake. uitgesteld tot „een nader te bepalen tijdstip”. Hoewel niemand met een woord over de Rijnvaart heeft gesproken had minister Luns kennelijk behoefte op dit moment een belangrijke verklaring af te leggen. Hij deelde mede dat de onderhandelingen met Duitsland over dit geschilpunt waren vastgelopen. Duitsland, zo is gebleken, is niet be reid mee te werken aan bilaterale on derhandelingen. Minister Luns stelde vast dat in de kwestie van de waterwegen België steeds de vragende partij is geweest. Door het Delta-plan bestaat de moge lijkheid dat er verandering komt in het tracé van de Rijn-Scheldeverbin- ding. Een Nederlands standpunt is er echter nog niet. De deskundigen van beide landen zullen tot 1 Augustus na gaan wat de invloed van het Delta plan kan zijn. Tijdens de repleiken zei de heer van Tilburg (Arb.), wethouder van Rotter dam, het wonderlijk te vinden dat Ne derland onze Zuiderburen uitnodigt tot overleg, terwijl de regering zelf zegt dat België altijd de vragende par tij is. Het koppelen van het Deltaplan aan het Moerdijkkanaal is volgens de socialistiesche afgevardigde het koppe len van het redelijk Brabants belang aan een zaak die nog niet rijp is. Nu wordt de kwade schijn gewekt dat de Regering de ontwikkeling wil oplos sen. (België is wellicht bereid 80 pet van de kosten te dragen). Als wij Brabant willen helpen moeten we onze eigen beurzen openen, aldus de heer v. Tilburg. De koppeling van de pro- biemen kon de heer Sassen (K V.P.) ook niet waarderen. Maar naar zijn mening is het uitstel van een beslis sing over de Rijn-Scheldeverbmding de opeffering van Brabantse belan gen. En die belangen wegen bij deze Brabander zwaar. (Zie ook „Onder de loupe”) MISHANDELINGEN De heren Algera (A.R.), Molenaar (V.V.D.), Kolff (C.H.) en in ’t Veld (Arb.) hebben een motie Ruys de Beerenbrouck (K.V.P.) ondertekend, waarin de diepe verontwaardiging wordt uitgesproken over de menson waardige behandeling van de Neder landse arrestanten in Indonesië en waarin bij de regering wordt aange drongen om met alle denkbare en in het rechtsgevoel passende middelen naar een bevredigende oplossing te streven. Minister Luns heeft verklaard tegen deze motie geen enkel bezwaar te heb ben. Zij kon echter niet worden aan genomen, omdat de communisten plot seling hoofdelijke stemming vroegen. Volgende week Dinsdag zal de aanne ming echter een feit zijn. In felle kleuren heeft de minister zonder portefeuille de situatie in Indo nesië geschilderd. De schending der openbaarheid van de rechtspraak acht te hij een ernstig feit. Wat in ieder ge civiliseerd land mogelijk is kan niet in Indonesië, nl. het laten horen van ge tuigen”. Het zenden van nota’s aan deze Indonesische Regering sorteert geen enkel effect. Als iemand dit kan weten, dan ben ik het”, zo zeide de heer Luns. In drie punten deelde hij het regeringsprogram mee: Ten eerste wordt er gezorgd voor de nodige pu bliciteit over deze misstanden. Ten tweede zal de Regering proberen de verdediging weer op gang te brengen (het proces Jungschlager wordt nu ge houden zonder verdediging, achter ge sloten deuren) en ten derde zullen er minder gewone, doch gezien de Indo nesische toestand noodzakelijke, we gen worden bewandeld. Welke wegen dit zullen zijn zal wel blijken. Waarnemend-hoofdredacteur Prof. Dr J. J. de Jong Medewerkers: J. A. van Bennekom, Middelburg; Ds W. C. van Burgeler, Kruiningen; A. I. Catsman, Aardenburg; Ds D. J. van Dijk, St. Annaland; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huiissen, Terneuzen; Ds J. Karelse Goes; Ds J. Kwast, Vlissingen; J. Laport Goes; J. Lodder, Vlissingen; J. Mali, Vlissingen; K. C. van Spronsen, Goes; A. H. S. Stemerding, Souburg; R. Zuidema, Goes. Uitgave: ,rhting „Zeeuwsch Dagblad” '1Ci - Giro 274289. rfoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. Tel 2438 (b.g.g. voor redactie J’,voor adveri. enz. 2970), kantoren: Vlissingen: Nieuwstr. Telef. 326; Middelburg: Korte vLrHstr 35. Tel. administratie ?O09 Teï redactie 2347; Ter neuzen: Dijkstraat 26-28. Exploitatie: nosterbaan Le Cointre N.V., Goes (Van een onzer Verslaggevers) ZIERIKZEE, 28 April. „Gustave VI Adolf”Met grote dui delijke letteers schreef de Zweedse Koning zijn naam op de herden kingssteen van het Rode Kruis-ziekenhuis, dat, door het Zweedse Rode Kruis geschonken, bij Zierikzee verrijst en volgend jaar Augustus ge reed zal zijn. En terwijl de Koning daar zijn naam zette in rood krijt, zijn naam, die straks in de steen gebeiteld zal staan, als herinnering aan dit plechtige moment, wapperden boven hem de Rode Kruisvlaggen, de Zweedse vlag, het Rood-wit-blauw, de Zeeuwse vlag en de zwart-rode banen van de oude stad Zierikzee. En honderden juichende mensen verdron gen zich achter de afzetting om alles toch maar goed te kunnen zien. Het was een moment om nimmer te vergeten. SAIGON, 28 April. Door woedende gevechten tussen de troepen van het Nationale leger en de manschappen van de Binh Xeyen secte zijn in Saigon verscheidene honderden militairen en burgers gedood en gewond. De botsting die zich vandaag doordeed was de ergste sinds de verdeling van Vietnam in twee staten. Er werd met zware artillerie geschoten en op verscheidene plaatsen brandde de stad Saigon. Vanmiddag om 1 uur braken de ge vechten in de voorstad Cholon uit. Het Nationale leger begon het hoofdkwar tier van de secte met zware artillerie te bestoken. Veel huizen van de in heemsen brandden af. Al snel rukten versterkingen van het Nationale leger in vrachtauto’s, begeleid door pantser wagens, aan. Na de beschieting van ’t hoofdkwartier werd de infanterie, be wapend met machinegeweren, gewe ren en handgranaten in de strijd ge worpen. Vanaf de brug, in de buurt van hun hoofdkwartier voerden de Binh Xeyen strijdkrachten snel een te- L jfn V

Zeeuwsch Dagblad | 1955 | | pagina 1