LIOE ZUIVERDE BAKKERS VERTOLKTEN DE DANK VAN NEDERLANDS BEVOLKING Prof, dr Woltjer te.Westerveld ter aarde besteld KAO ER UIT Klove gemarkeerd UB Tl Het Zweeds Koninklijk bezoek Belangrijke documenten naar Oost-Duitsland Levenslang geëist tegen Ambonees Bezoek aan Keukenhof en water loopkundig laboratorium Hartelijke ontvangst in Den Haag in Vrouwen van Ravensbrück brachten bloemenhulde Maar Tsjoe en Lai wist zijn positie te verstevigen Strijd om de opvolging van Mao ien brut 1947” geserveerd. snelle V1 =5 I 5 en I a, I li I at I F Terug naar Amsterdam Laatste overlevende van expe~ ditie naar Nova Zembla overleden 1 Ontvangst Zweedse kolonie Het geschenk I Onder de loupe Naar de Keukenhof Traditie in ere hersteld Naar Delft 1 H 'f BH ZEEUWSCH DAGBLAD \Voens^a9 April 1955 pagina 3 partijvorming C II I Gereformeerde op fen- I al moeten geven. Eigenlijk is dat niet belangrijk, hoe interessant het ook moge zijn. Het ergste is, dat straks, als er weer een grote klap valt, er gezuiverd wordt. En velen weer vallen onder het onrecht ia 2 c n t l ikse be. ver. be- I ren- sei di mt .0 sei i I lot I be I ne I to I int I tai I Gi 0( I ïr- ot Een foto van Koningin Juliana en Koning Gustaaf in de open calèche in afwachting van de rijtoer. Was het nu maar zo, dat deze strijd om de macht zich alleen maar tussen de groten afspeelt, die zelf wel weten wat ze doen. Maar bijna steeds moeten aan hangers, die al naar gelang ze op het verkeerd paard gewed hebben, ook het loodje leggen. De beruchte zuiveringen in de communistische landen brengen vele onschuldigen naar het scha vot. Zo is het de laatste tijd ook in communistisch China toege gaan. En dat alles heel eenvou dig eigenlijk, omdat Mao Tse Toeng zich niet meer in een bla kende gezondheid mag verheu gen. Reeds om half vier hadden zich vele honderden in de grote versierde zalen van „De Witte” verzameld. Alle in Ne derland woonachtige Zweden met hun echtgenoten, alsmede een beperkt aan tal Nederlanders, dat een bijzonder aan deel heeft gehad in de bevordering van de betrekkingen tussen Zweden en ons land, was voor deze samenkomst uitgenodigd. Nadat de leden van de club met hun echtgenoten aan het Zweedse vorsten paar waren voorgesteld en de Zweed se gezant een kort welkomstwoord had gesproken, sprak koning Koning Gustaaf de Zesde Adolf zijn landge noten toe. Nadat het Zweedse volks lied was gezongen begaven de Koning en zijn gemalin zich onder hun land genoten. Zij onderhielden zich met velen op ongedwongen wijze, belangstellend in formerend naar hun werkzaamheden in Nederland, naar hun gezinnen en hun plaatsen van afkomst in Zweden. Om 5 uur verlieten de Koning en Koningin van Zweden de sociëteit, op hartelijke en enthousiaste wijze nage wuifd door de Zweedse kolonie. de beide De stad c I 'e 'g Na de aanbieding van het ge schenk der bakkers in de Troon zaal werd een grote bloemenmand de zaal binnengedragen, gevolgd door drie dames, allen vertegen woordigsters van de Nederlandse Vereniging van Ex-Politieke Ge vangenen, die in het concentratie kamp Ravensbrück gevangenen van de Duitsers zijn geweest. Zij kwamen een huldeblijk aanbie den als dank voor de hulp van Zweden. De Colonne Bernadotte heeft destijds de vrouwen van Ravensbrück afgevoerd en een aantal zieken onder haar zijn in Zweden verpleegd. Het waren de dames mevr. H. A. Schoonder- beek-Groothans uit- Amsterdam, mevr. E. B. Liemburg-Van Egte- ren uit Enschede en mevr. M. van der Sman uit Den Haag. Ook met haar onderhield het Zweedse koningspaar zich enige tijd op hartelijke wijze. Kamer, naar de mens gesproken, eerst over ruim een jaar zullen plaatsvin den: in Juni 1956. pit neemt niet weg, dat de meeste partijen zich al aan het voorbereiden en toerusten zijn. Verbetering van de partij organisatie, grootscheepse leden werfacties en het inzamelen van de straks benodigde geldmiddelen zijn voor verschillende partijen aan de or de van de dag. Ook andere voorberei dingen komen geleidelijk op gang, zij het veelal nog in kleine kring: het op stellen van de verkiezingsprograms en het naar voren brengen van mogelijke candidaten. Het meest de aandacht trekkende is echter voorshands het positie zoeken en kiezen door de verschillende poli tieke groeperingen inzake de grote strijdvragen, die straks de verkiezin gen zullen beheersen. Bedriegen de voortekenen niet, dan mag een uiterst fel debat over de grondslagen van de Nederlandse partijvorming worden verwacht. arbeider, kwam in de avond van 6 September op bezoek. Het was al vrij laat ih de avond, maar in verband met de drukte was de heer Lenders nog bezig om augurken te sorteren. Op een gegeven ogenblik viel S. mevrouw L. plotseling aan en doodde haar met een groot aantal steken met een zoge naamd commando-mes. Na deze daad nam S. twee portemonnaies met totaal f 127,mee naar het kamp, waar hij ’s-nachts van zijn bed werd gelicht. In zijn requisitoir achtte de officier S. wel degelijk toerekeningsvatbaar. In Indonesië had hijook al rare streken uitgehaald. Toen er eens on vriendelijk over de Koningin gespro ken werd sneed hij vier mensen de hals af. In totaal had hij elf mensen vooi’ en na bij de oefening van zijn dienst als militair gedood. Uitspraak over veertien dagen. URK, 26 April. Vanavond is over leden de heer G. Westerneng, de oud ste Urker en laatst overgeblevene van de leden der expeditie, die in 1879 naar Nova Zembla trok om het graf van Willem Barentsz te zoeken. In 1880 en 1881 maakte de heer Wes terneng deel uit van de expeditie, die toen het graf vond en daarop een ge denksteen plaatste. De heer Westerneng ontving uit de handen van wijlen koning Willem IIÏ een zilveren tabaksdoos met inscripi tie ter herinnering aan de tocht naar Nova Zembla. In het laatst der vorige eeuw vestigde hij zich op Urk en open de een koffiehuis, dat de naam kreeg „Willem Barentsz”, dat nog bestaat. Hij bereikte een leeftijd van 90 jaar. voor Onderwijs grondslag. Onder orgelspel werd de kist naar de groeve gedragen, waar prof. Ber- kouwer een gedeelte uit de openba ring van Johannes las en het Onze Vader bad. Een zoon van de overledene, mr J. Woltjer, dankte voor de betoonde belangstelling. Hoe de strijd om de macht in S Peking zich verder zal ontwik- S kelen is moeilijk te zeggen. De K berichtgeving uit die hoek is zeer schaars. Maar zeker is, dat fK het gevecht daar in Peking tus- sen Tsjoe en Lioe, onder ’t mom S> van de bekende Chinese hoffe- w lijkheden, zal doorgaan. Wie het S winnen zal? Misschien dat we de handige Tsjoe de meeste kans i men vol belangstelling een model be zichtigde van de benedenrivieren (Rijn en Maasdelta). In de windgoot werd de groei der golven door de wind en de in vloed van zw'are golfslag op de zee weringen in ogenschouw genomen. In de tweede hal zag men een moot van een sluis In het Haringvliet, een model van de haven van Breskens en onder meer een model van de omgeving van het Goereese gat, waar bestudeerd werd hoe de deining van de Noordzee binnendringt. Zo zagen de Koninklijke bezoekers de „Deltamodellen” en de modellen, die indirect betrekking hebben op ’t hoofdonderwerp, de veerhaven in Breskens en de toekomstige door gaande weg over de afsluitdammen van Rotterdam naar Vlissingen, Bel gië en Frankrijk en de splitsing van de Rijn aan de top van de Delta. Om half vier keerde men terug naar het Haagje waar in het gebouw van de Zweedse legatie Koningin Juliana en de Prins afscheid van de Zweedse gas ten namen om vervolgens naar Am sterdam te vertrekken. Hier wachtte ook weer Koningin Louise die de tocht naar Delft niet had medegemaakt. In de Sociëteit „De Witte” was in middels alles in gereedheid gebracht voor de receptie van de Zweedse ko lonie. De samenkomst was hier geor ganiseerd door de Zweedse gezant, de consuls-generaal in Amsterdam en Rotterdam en de Zweedse consul te ’s-Gravenhage alsmede bedrijfsleiders van Zweedse firma’s hier te lande. Tsjoe en Lai, de man die de vruchten plukte, geniet grote popu- 1 -.'i-.'x mJ^1: ,7 - T-»_ _7. r t m van hij hier handtekeningen uit aan autogrammenjagers. „Wat de aankomst van deze bloem, edelmoedige gave van Uw land, voor hongerend Nederland betekende", zo zei de heer Ulrich ondermeer, „laat zich niet beschrijven. Wij bak kers, die het voorrecht hadden deze bloem te mogen verwerken tot een vooroorlogs brood, aan welks be staan bijna niemand meer kon ge loven, en die dit brood aan de Ne derlandse huisvrouw mochten ver strekken, beseffen wellicht beter dan wie ook, de werkelijke waarde van deze gave...." Twee bakkersleerlingen, Jan Raads- kelders en Piet Meylink, beiden veer tien jaar, kwamen naar voren en bo den het geschenk aan: een kunst voorwerp van helder kristal, ontwor pen door A. D. Copier, en vervaardigd door de Kon. Ned. Glasfabriek te Leerdam, met als inscriptie zilve ren letters op coromandel „Geef ons heden ons dagelijks brood”. Het Zweedse vorstenpaar nam het ge schenk zichtbaar getroffen in ont vangst. nders dan aan de overzijde van de A Noordzee het geval is heeft de Ne derlandse wetgever het wijs geoor- I deeld voor de verschillende verkiezin- I gen vaste dagen in de wet op te ne- jnen. En daar wordt in ons land niet dan bij hoge uitzondering van afge- weken. Zo kunnen regering en volks vertegenwoordiging, partijen en kie zers er op rekenen, dat de eerstvol gende verkiezingen voor de Tweede Neerlands lentetuin, de Keukenhof te Lisse, spreidde vanmorgen al zijn sier en schoonheid aan de voeten der Koninklijke paren, die om kwart over tien uit Amsterdam te Lisse aankwa men waar zij tussen dichte hagen van juichende belangstellenden de toe gangsweg van het park betraden. Bur gemeester de Graaf van Lisse be groette de vorstelijke gasten en hun gevolgen, die in zeven limousines uit Amsterdam waren gekomen en twee vierjarige kleuters boden de vorstin nen bloemen aan. Drie kwartier lang wandelden de beide Koningsparen over de Hof van Jacoba van Beieren en bewonderden de onvergetelijke voorjaarspracht die daar onder het eeuwenoude geboomte lag te pronken rondom de vijvers. Na dat men ook de grote kas van de Keu kenhof had bezichtigd, waar duizen den zeer speciale en nog zeldzame tulpen tentoongesteld worden, begaf het gezelschap zich naar het nieuwe restaurant, waar koffie werd gedron ken. Voordat zij echter de Keukenhof ver lieten doopte de voorzitter van Keuken hof, de heer T. M. H. van Waveren, een prachtige Oranje-roodkleurige Amaryl lis naar Koning Gustaf VI Adolf. Ook werd de Koning een zilveren bierpul met het Keukenhofmotief er in gegra veerd en een tulpmotief op het deksel als geschenk voor zijn negenjarige kleinzoon Kroonprins Karl Gustaf over handigd. Het afscheid was hartelijk; en toen reed de vorstenstoet in snelle vaart naar Den Haag. En het was een uitbundig vlaggend en versierd Den Haag dat Koningsparen verwelkomde. was in haar schoonste tooi gestoken en veelvuldig zag men ook het blauwe wapenschild met de drie gouden kroon tjes, het Zweedse wapen. Het punt van aankomst op het mid daguur was Clingendaal op de grens van Wassenaar en Den Haag. Hier wachtten twee Koninklijke rijtuigen en drie volgrytuigen. Daarmee werd een Haagse traditie, die in het vergeetboek was geraakt weer in ere hersteld. En zo maakten in een rijtuig, be spannen met vier van den zadel ge reden zwarte paarden, Koningin Ju liana en Koning Gustaaf hun entree gevolgd door een rijtuig met Konin- 27 April. Volgens de Hoff Ultse ra^‘° *s een zekere Walter ho;,?13!]’ >>een agent van de Britse ge- „ï”1® dienst” naar Oost-Duitsland uit- lan„e?n’ waar bij de autoriteiten be- hPi7riJ^e documenten ter hand zou hii ah” èes.teld. In een verklaring zou inlirhv ^u‘ts.e agenten van westelijke bon ntln8endiensten opgeroepen heb- °ra het zelfde te doen. De belangrijkste candidaten voor de opvolging in Peking waren Kao Kang, Tsjoe en Lai en Lioe Shao Chi. Reeds in 1953 werd Kao als de mogelijke opvolger van Mao be schouwd, als het met hem zou aflopen. In ieder geval kreeg de grote man van Mandsjoerije het in die tijd erg druk om zich meer macht toe te eigenen. Maar de eerste tegenaanval door zijn rivalen werd reeds gelanceerd, toen Beria, het hoofd van de Russische geheime politie, het moest afleggen. Kao Kang is dan eindelijk van het toneel verdwenen. Deze maatregel, zo werd aan het be gin van deze maand in Peking gezegd, was noodzakelijk om Mao tegen een staatsgreep te be schermen. Lioe Shao Chi was de man ge weest die Kao eruit had gewerkt. Maar tot zijn grote verdriet moest hij constateren, dat niet hij zelf, maar juist Tsjoe en Lai de vruchten van zijn pogen plukte! Want Tsjoe wist heel handig Toeng Pi Woe te benoe men tot voorzitter van een speci aal in het leven geroepen com missie. Een commissie met een zeer grote macht, n.l. het bepa len wanneer er zuiveringen zul len plaats hebben. Toeng, die ook leider is van ’t Opperste Gerechtshof van com munistisch China, staat Tsjoe zeer na in zijn hoedanigheid als hoofd van de centrale commissie van toezicht van de cummunisti- IJMUIDEN, 27 April. - Op Wester- veld is vanmiddag het stoffelijk over schot van prof, dr R. H. Woltjer ter aarde besteld. Bij de velen die hem de laatste eer bewezen waren o.m. minis ter J. Zijlstra, prof. J. Hellema, hoog leraar aan de Vrije Universiteit en lid van de Eerste Kamer der Staten Ge neraal, staatsraad dr A. A. L. Rutgers, prof .mr C. P. M. Romme, de heer H. W. Tilanus, Amsterdams wethouder J. in ’t Veld, het college van curatoren en hoogleraren van de Vrije Universiteit, leden van de onderwijsraad. In de aula werd gesproken door prof. Berkouwer. „Het typerende kenmerk van prof. Woltjer was zijn eerlijkheid. Deze eerlijkheid be trachtte hij ook in eigen leven. Voor velen is zijn persoon van grote betekenis geweest,” zeide prof. Ber kouwer. Namens de minister van O.K. en W. en de onderwijsraad voerde prof, dr F. L. R. Sassen het woord. Deze noem de de overledene de beste kenner van de onderwijswetgeving en haar ge schiedenis in Nederland. Het werk dat hij deed in het belang van de pacifica tie van het onderwijs is van nationale betekenis. Prof, dr J. Waterink sprak als rec- tor-magnificus van de V.U. en als ver tegenwoordiger van de Vereniging ROERMOND, 26 April. De Offi cier van Justitie bij de rechtbank te Roermond heeft vandaag tegen de 29- jarige ambonnees B. S. uit het kamp te Wellerlooi in Noord-Limburg le venslange gevangenisstraf geëist we gens moord op mevr. J. d. L.-J. in de avond van 6 September 1954. De offi cier meende, dat de man voorgoed uit de samenleving moest verdwijnen, ook omdat hij blijkbaar lijdt aan z.g. „uit zonderingstoestanden” waarin hij uitermate gevaarlijk is. De Ambonnees die al viei’ seizoenen lang de tuindersfamilie L.-J. uit Wel lerlooi bij de oogst geholpen had als De verleden week gehouden bijeen komst van de Katholieke Volkspartij en van de Volkspartij voor Vrijheid en Democratie bevestigen deze reeds door anderen gewekte verwachting. Opval lend hierbij is vooral de scherpe wij ze, waarop de liberale woordvoerder, prof. Oud, zich keerde tegen de ver wezenlijking van het „doorbraak- ideaal” als voorgestaan door de socia listen. Wanneer het om het grote beginsel der geestelijke vrijheid gaat, valt op de socialisten niet meer onvoorwaar delijk te rekenen. Zij moeten, koste wat het kost, hun drie werkgemeen schappen bij elkaar houden, met als gevolg, dat de geestelijke vrijheid het loodje legt. Zij zijn daarmee op een hellend vlak gekomen. Ge kunt er U verzekerd van houden, dat er in hun rijen duizenden zijn, bij wie het begin sel van de geestelijke vrijheid even sterk leeft als bij ons. Zij zullen zich tot in het diepst van hun ziel gewond moeten voelen. De reactie daarvan kan op de duur niet uitblijven”. Prof. Oud stelde voorts vast, dat de liberalen in de Kamer bij herhaling alleen staan in hun huidige strijd voor de „geestelijke vrijheid”. Zij ondervin den thans, anders dan in de dagen van de S.D.A.P., bitter weinig steun van socialistische zijde bij hun opkomen voor de openbare school. Als van ouds her de vrijzinnigen deden, willen de liberalen van vandaag strijden voor ’n ongedeelde school en voor een onge deelde radio-omroep met verwerping van de weg der dwang. Wat de socialisten, die hun „door- braak-naar-twee-zijden-ideaal” op deze wijze in de wortel zien aangetast, ook doen, wij kunnen de voorzitter der li beralen bepaald niet verwijten, dat hij onduidelijk zou zijn geweest. De V.V.D. „denkt er niet aan om met haar beginselen te schipperen om aan hangers onder rooms-katholieken en rechtzinnige protestanten te verwer ven”. Als zij het liberale diensthuis willen binnentreden, moeten zij het wachtwoord kennen: „geestelijke vrij heid”. Geestelijke vrijheid, in de vrijzinni ge, op de mens en de menselijke rede afgestemde en gerichte betekenis wel te verstaan! Zoals de gehele liberale Politiek in wezen haar grond nog im- mer vindt in het geza^ der menselijke reden. Met volstrekte afwijzing van Christenen gehoorzaamheidsplicht aan Gods geboden en inzettingen ook voor het staatkundige leven. Maar in overeenstemming met die uitspraak van zeventig jaar geleden: „Naar libe rale beginselen heerscht de rede opper machtig”. Wij zijn prof. Oud grote dank ver schuldigd voor zijn onomwonden mar kering van de klove, die hem en ons scheidt. Want het gaat in deze niet een oppervlakkige klove, maar om een die tot de bodem toe reikt. Het is Eoed, dat hier duidelijk te signaleren en richtingaanwijzers worden ge plaatst! En wie oren heeft, die hore, wie ogen heeft, die zie. Prof. Dr J. J. DE JONG. sche partij. In feite heeft Tsjoe het nu zo ver voor elkaar gekre- gen, dat hij toezicht heeft op alle ondermijnende activiteiten in ’t land. Dat is al heel belangrijk. Maar hiermee was Tsjoe en Lai nog niet tevreden. De val van Kao heeft hij nog verder uitgebuit. Tsjoe heeft verder steun gevonden in de benoeming van generaal Lin Piao en waar nemend premier Ten Hsiao Ping op sleutelposities in de partij. Deze mannen, Lin en Teng, zijn aanhangers van Tsjoe en volgen Kao en zijn medeplichti ge Jao Shoe Shih, die ook van het toneel moest verdwijnen, als leden van de invloedrijke Polit buro van de Partij op. Teslotte staat Li Foe Choen, die Kao verleden jaar opvolgde als voorzitter van de Nationale Planningscommissie, één van zijn vele functies, bekend als een trouw aanhanger van Tsjoe. Of de balans tussen Tsjoe en Lioe nu in evenwicht is, is nog de vraag. Lioe, die onder Mao alles te zeggen heeft in de partij, wordt nog steeds beschouwd als de tweede man in Peking. Al- thans nog. Want de klap op de vuurpeil was eigenlijk wel, dat tegelijk met Kao Kang ook Jao Shoe Shih werd weggezuiverd. En deze Jao, die de machtige functie bekleedde van directeur van het ministerie van Organisa- tie, was juist weer de bescher- g meling van Lioe. M T—'t en verbeten strijd achter de schermen is één van de vele kwalen, die een communistisch bewind aankleven. Mos- kou kent deze strijd al ettelijke jaren en ook in Peking lijn het sinds enige tijd de groten in het land, die weten wat het zeggen wil om met de ellebogen te werken. En dat gaat er reus niet zo zachtzinnig toe. Want Mao Tse Toeng was reeds n de jaren 1953 en 1954 ernstig ziek en in Februari 1954 voonde hij zelfs de vergadering van het Centrale Comité niet jij. Dat waren redenen genoeg om de strijd om zijn opvolging e doen ontbranden. AMSTERDAM, 27 April. De tweede dag van het staatsiebezoek is vanochtend begonnen met een gebeurtenis, die in de Troonzaal van het Koninklijk Paleis de echo opriep van de vreugde, welke Zweden ons land tien jaar geleden bereidde, tegelijkertijd de nog in ons volk levende dank weerkaatste voor die genereuze geste en, daardoor, de band tussen de beide volkeren zo duidelijk voelbaar maakte die in de oorlogsnood nauwer dan ooit is geworden. Het Nationaal Bakkerscomité mocht zijn opwachting maken. Nadat de Zweedse Koningin en Koning en Koningin Juliana en Prins Bern- hard zich enige tijd ongedwongen met verscheidene hunner hadden onderhouden, richtte de voorzitter van het comité, de heer C. J. Ulrich, zich met een adres tot de Zweedse Koning om vervolgens uit naam van de ruim dertienduizend Nederlandse bakkers en van de vijf en twintigduizend werkers in zijn bedrijfstak een geschenk aan te bieden, een geschenk waarin, zoals hij zeide, getracht is uiting te geven aan de dank van het Nederlandse volk voor het meel dat tien jaar geleden door enkele Zweedse schepen in Delfzijl werd aangevoerd. gin Louise en Prins Bernhard. Beide rijtuigen hadden een bereden escorte. In het charmante oude stadhuisje aan de Groenmarkt begroetten bur gemeester mr F. M. A. Schokking en de oudste wethouder, de heer Th. M. Dresme de vorstelijke gasten en hun gevolg aan de historische stoep voor de vierschaar. Twee Haagse jongedochters, leerlin gen van Middelbare scholen, boden de vorstinnen bloemenruikers aan. In de vierschaar met zijn prachtige schrijn werk wachtten mr L. A. Kesper, com missaris der Koningin en zijn echtge note en de gouverneur van de resi dentie, luitenant-generaal D. C. Buur man van Vreeden, mevr. Dahlman, echtgenote van de Zweedse gezant en mevr. Schokking. Zij werden door Koningin Juliana en Prins Bernhard aan het Zweedse Koningspaar voor gesteld. Nadat ook nog andere geno digden waren voorgesteld, heeft bur gemeester Schokking in de burge- meesterskarmer een adres van hulde uitgesproken waarin hij gewaagde van de dank, die Den Haag aan Zwe den is verschuldigd. In het feeriek met bloemen ver sierde stadhuis, waar de onlangs ge restaureerde schilderstukken vele bewonderende blikken trokken werd in de trouwzaal het noenmaal ge bruikt. Het menu bestond uit Chaudfroid de Caneton Montreuil, Jambon de Guel- dre, croüte met madeirasaus en asper gepunten en een nagerecht van ana nas a la chantilly. Daarbij werd „Champagne pommery et greno, rosé Des middags werd do<ft' Koning Gus taaf, Koningin Juliana en Prins Bern- hard een bezoek gebracht aan het Wa terloopkundig laboratorium te Delft, waar, na de ontvangst, Prof. Thjjsse een korte uiteenzetting gaf en waar lariteit. Tussen twee zittingen van de Bandungse conferentie reikt ::-W

Zeeuwsch Dagblad | 1955 | | pagina 3