K UIT ZEELAND'S STEDEN Arnemuiden voteert f 19.350 extra GESCHIEDENIS, JEUGD EN ZORG OM DE KERK Walcherse Polderbestuurders voor zuiveringsinstallatie inspecteerden de zeewering §hefarine.4. i TEGEN PIJNEN EN GRIEP 20 TABLETTEN BJ c« wichelt o edelopen A derl deel gen mer dan wek vert zers gen' Kan ovei den Bek E.M.M te Kortgene in uniform na< Ttvee interessante referaten Voor’n Rooktafel naar De raad vergaderde Brand in hangar te Eede Middelburg Gereformeerde ouderlingen te Middelburg bijeen Amsterdamse studenten op bezoek in Zws-Vlaanderen Causerie van oud-inspecteur van de landbouw Zierikzee. via een carameldoos Vhssingen Goes Duinen ten Noorden van Westkapelle en bij Oóstkapelle nemen nog steeds zorgwekkend af MMH M ma \Vo' Uitvoering van ver sterking swerken noodzakelijk ia nog maar ’n scheut of ’n steek... En aanbieding van trommels KORTGENE, 27 April. Zaterdag aanstaande zullen de muzikanten van de Kon. Harmonie E.M.M. te Kortgene in uniform gestoken worden en tevens zullen de trommels aan het tamboer- corps aangeboden worden. bee Oostdi Hoffm heime geweki langrij hebbei hij all, inlicht: ben or KERK EN SCHOOL Ir G. D. Kloosterboer naar Haarlem Programma voor Koninginnedag Bestrijding van pijn belangrijk verbeterd^ Aan verbetering der middelen tot be* ttrijding van pijnen en griep, Is doof Oud-leerlingenvan GoeseLandboutvivinterschoolvergader^ De betekenis van het Nieuwe muziektent gereed I Na lang wachten is het geduld v| de beide Goese muziekverenif .-1 „Euphonia” en „Hosanna” beloond;'! nieuwe verplaatsbare muziektent I vrijwel zo goed als gereed. Zaterdag I April a.s. zal de nieuwe tent in ll bruik genomen worden. Ze is aebtw kig en heeft een middellijn vanaci meter. In verband met de volkft£ïl‘i zal ze Zaterdag voor het stadhu.s1 gesteld worden. De leden van „Eu?E I nia”, die gisteravond ’t 50 jaargatii’l de echtpaar D. Schipper-De WeeoP‘1 Westhavendijk een serenade brac»! maakten tevens van de gelegenheid bruik de nieuwe aanwinst, die op terrein van gemeentewerken sta3|t’l gesteld, te bezichtigen. Men hoogst tevreden. I Serenade I Benoeming I Het Vissol to-ste» de“ei'B Con Amore gaf muzikale avond Burgerlijke Stand Burgerlijke Stand De heer J. J. Boon 40 jaar „Vrederust” ZEEUWSCH DAGBLAD Donderdag 28 April 1955 Pagina j Ingezonden Mededeling (adv.) een H. Ingezonden Mededeling (adv.) V niets Men O.L. we- L-KF^KSTR. I»""L.DELFT MIDDELBURG heer F. v. d. Heide voor de classis Axel poorte te Zaamslag. van Dit zal enorm uitsparen. ZUIDWATERING in „Britannia” werd om premie voor werden Bot, 19 j.; M. C. A. Willemstein, 21 j. J. Geelhoed, 29 j.; K. Sanders, 23 j. D kon en Den and len< ze, pro! wez idea liste W der de i deli. wat schs gev< lood heil, verz rijer sel sterl tot i moe kan Pi liber allee de den de f socia voor her liber onge deel< van D part en 1 part wer stra vooi de 1 dinj het steli het can< H ech' en tiek strij gen voo fel Nee ver W; braai wijze doen beral ondu V.V.] haar hang* recht ven”, wille wach heid” Ge* ge, O] afges te ve politi mer reden der C aan C voor overe van z rale b macht Wij schuit kerinj scheic om ee een d goed, en r Plaats wie o Tot hoofdbestuurslid van C werd gekozen de heer C. O. Maar straks weet U zich geen raad meer van de slopende OÓSTKAPELLE, 27 April. We gens te geringe deelname der aange sloten verenigingen kan het voor He melvaartsdag te Oóstkapelle te houden concours van de ring Zeeland van Chr, Zang- én Oratoriumverenigingen geen doorgang vinden. VLISSINGEN, 27 April. Heden middag brak door nog onopgehelderde oorzaak brand uit in een open hangar van dhr O. v. d. Wijnckel te Eede. Hierin lag een partij stroo en kunst mest opgeslagen, die verloren ging. Ook de hangar werd beschadigd die echter door de verzekering wordt ge dekt. Het gelukte de Aardenburgse brand weer het vuur meester te worden, na dat pogingen met schuimblussers op niets waren uitgelopen. De in de nabij heid gelegen gebouwen bleven ge spaard. Hommes uit Hillegersberg het woord, toen hij het onderwerp „De Zorg de Kerk” behandelde. Onder de talrijk aanwezige ouderlingen en predikan ten ontspon zich bij de besprekingen van déze onderwerpen een vrucht bare discussie. Men heeft ter gelegenheid hiervan een enigszins feestelijk programma opgesteld. Om half drie zullen de ge nodigden op het gemeentehuis worden ontvangen, waarna om drie uur de overdracht van de uniformen zal plaats vinden en de trommels aange boden zullen worden. Om kwart voor vier defileert E.M.M. voor de genodig den. Daarna zal een rondwandeling met het tamboercorps door het dorp gemaakt worden. In de avonduren concerteert E.M.M. van half acht tot half negen op de tent in de Hoofdstraat. Tot slot is er een fakkeloptocht. Geref. Kerken Beroepen te Audehorne L. Ringnal- da, cand. te Ermelo. Bedankt voor Emden L. Roozen- daal te Wilsum (Gld). Chr. Geref. Kerken Beroepen te Apeldoorn (2 vac.) J. H. Velema te Zwolle en W. Heerma te Groningen. Chr. Geref. Gemeente Aangenomen naar Drachten Groen, cand .te Bussum. MIDDELBURG, 27 April Ir G. D. Kloosterboer, ingenieur speciaal voor de herverkavelingswerkzaamheden bi, de Polder Walcheren, is per 1 Mei a.s. benoemd bij de Prov. Waterstaat van Noord-Holland te Haarlem. Hij zal daar, na ongeveer 2 en half jaar op Walcheren te hebben gewerkt, spe ciaal worden belast met het werk van de afdeling waterhuishouding. Aan ’t eind van de excursie, die het bestuur van de Polder Walcheren vandaag maakte heeft de voorzitter, mr dr R. W. Graaf van Lynden, ir Klooster boer .dank gebracht voor zijn activitei ten in het belang van Walcheren. De Kon. Vereniging „Uit het Volk- voor het Volk” heeft voor Zaterdag 30 April, Koninginnedag, het volgende programma samengesteld. Zowel ’s morgens als ’s middags zijn er twee filmvoorstellingen voor de jeugd. Verder is er ’s middags een wedstrijd met balonnen, welke door de Stichting „Nieuw Walcheren” beschik baar worden gesteld. Deze worden om half twee op de Dam uitgereikt. Bege leid door het Middelburgs Muziekcorps wordt via Korte en Lange Delft, Nieu we Burg, Balans en Bleek naar Minia tuur Walcheren gemarcheerd, waar om drie uur de opiating der balonnen volgt, ’s Avonds zal het Middelburgs Muziekcorps van 8 tot 10 uur een con cert op de Markt geven. Hetzelfde corps concerteert des middags van drie tot half vijf op Miniatuur Walcheren. „Het vraagstuk van oorlog en vrede” In de gisteravond in het Kerkcen trum onder leiding van de heer H. J. MIDDELBURG, 27 April. Twee boeiende en goed gedocumenteerde referaten, waarnaar door de aanwezigen met groote aandacht geluisterd werd, vormden de hoogtepunten van de heden in het Geref. Jeugdgebouw gehouden jaarlijkse Gereformeerde Ouderlingen-Conferentie. Des morgens heeft de heer K. B. Bij de Vaate uit Nieuwerkerk gesproken over „De Zeeuwse Kerken na de afscheiding van 1834”; ’s middags voerde dr N. 3. Hommes uit Hillegersberg het woord, toen hij het onderwerp „De Zorg om "7/^ A harte.- wenr •se'éSSïL Dr HOMMES „De doorbraakfilosofen zeggen, dat de Chr. partijen hun bestaansrecht kwijt zijn”, begon dr Hommes zijn re feraat. Hij voegde daaraan toe, dat on der Zeeuwse jongeren de gedachte heerst, dat eveneens het bestaansrecht van de Geref. Kerken kwestieus zou zijn. Als oorzaak zag dr Hommes het feit, dat zij weinig van de prachtige kerk geschiedenis afweten. Daarom zullen de predikanten aandacht moeten gaan vragen voor de kerk-historie. Mede door de laatste wereldoorlog is een algemene verzwakking van het menselijk oordeel te constateren. Al deze symptomen veroorzaken een in terne verzwakking in onze Kerk, con cludeerde dr Hommes. ADOPTIEGEDACHTE Jonge mensen moeten functies krij gen, waardoor zij gestimuleerd wor den. Er moeten contacten gelegd wor den met de afgedwaalden en de bui tenkerkelijken. Willen wij onze Kerk weer sterk maken, dan moet men de vraag stellen: „Wat doet U vandaag voor Uw buurman naast U, die leeft buiten Jezus Christus?” Van buiten lijkt het, of de heden daagse mens met zijn achturige werk dag en zijn sociale verzorging van-de- wieg-tot-het-graf ook geestelijk ge zond zou zijn. Men moet dit echter niet verheerlijken. Vooral onder de buiten kerkelijken heerst een grote geestelij ke nood en verwording. Hier liggen dus legio kansen.' Dr Hommes was van mening, dat de adoptiegedachte ingang moet vinden, d.w.z. dat ieder gezin belooft een bui tenkerkelijk gezin te adopteren. Hier aan voorafgaand merkte hij op, dat by de geloofsbelijdenis deze formulering gevoegd moet worden: „Belooft gij, met Gods Genade, een medemens voor Jezus Christus te winnen?” VLISSINGEN, 27 April. In ver band met hun studie op sociologisch gebied brengen thans een dertigtal Amsterdamse studenten een bezoek aan Zeeuwsch-Vlaanderen, onder lei ding van Prof. Dr H. D. de Vries-Rei- lingh. Zij worden gehuisvest in het Jeugdcentrum te Aardenburg, waar zij werden begroet door de burgemeester Sjef van Dongen. Dinsdag brachten zij een bezoek aan de coöp. vlasserij te Eede en aan Sluis, waar men speciaal belangstelling toonde voor de weder opbouw. Vandaag werd in het ge meentehuis te Aardenburg een ge slaagd forum gehouden, waar actuele Zeeuwsvlaamse problemen werden behandeld. Tevens bracht men die dag een bezoek aan de weekmarkt te Oost burg. Donderdag zullen zij een bezoek brengen aan Brugge terwijl men te vens officieel wordt ontvangen door het Provinciaal Bestuur van Belgisch West Vlaanderen. Hierna zal men en kele dagen doorbrengen in de Braak- manpolder en Oost Zeeuwsch Vlaande ren voor studie en oriëntatie op daar aanwezige problemen. Rheumatische pijnen. Begin daarom vandaag de beproefde Kruschen kuur. De zes minerale zou ten van Kruschen geven Uw bloed zuiverende organen nieuwe kracht en energie. Onzuiverheden in Uw bloed worden verdreven en daarmede de oorzaak van die ondragelijke rheuma- tiek. tn «Ia aaUaI^ wereld onop* zijn belangrijke Na de lunch nog een bezoek gebracht aan de Zuid- watering, eerst aan het nieuwe ge bouwtje, waarin de peilboot is onder gebracht. Deze wordt op een wagentje over een 120 meter lange rails in het water gebracht en aangezien voor het weer te land brengen van de boot een man of zes nodig zijn is de algemene vergadering voorgesteld een motorlier aan te schaffen. Daarna werd een wandeling gemaakt over de nieuwe zeedijk van 1946 tot bij Rammekes. Wil deze dijk een verantwoorde wa terkering worden, dan zal er 1% tot 2 meter bovenop moeten, zodat hij 7.50 meter boven NAP komt te lig gen. Ook de glooiing zal moeten wor den opgetrokken. 'geleerden in de gehele wereld onop houdelijk gewerkt en er zijn belangrijke 'resultaten bereikt! In d» eerst» plaats heelt men ontdektj hoe de oorzaak van pijn nauwkeuriger kan worden bestudeerd. Hierdoor is het mogelijk geworden om betere middelen te vinden. Het bleek, dat de werking van een der meest gebruikte geneesmiddelen belangrijk kon worden verbeterd, door toevoeging van nieuwe middelen. Deze combinatie werkt bijzonder weldadig en krachtig, ook dan, wanneer andere mid*, delen falen. Zij heeft millioenen mensen in de gehele wereld al baat gebracht en doet werkelijk wonderen! YERSEKE, 27 April. bestuur te Middelburg heeft ming verleend om dit jaar op terpercelen op onbeperkte w’Jze? selschelpen uit te zaaien voor de val. Zoals bekend is de zaai v schelpen in 1954 geheel waarde'» weest, daar er vanwege de kou - mer geen broed gevallen is. GOES, 27 April. Voor de Vereni ging van Oud Leerlingen der Rijks- landbouwwinterschool te Goes, vandaag in „De Prins van Oranje’ haar 52ste jaarvergadering heeft ge houden, heeft dr ir C. K. van Dalen een inleiding gehouden met projectie over de betekenis van het wichelroede loper Na eerst het gebruik van de wi chelroede te hebben geschetst vertelde hij over zijn ervaringen, die hij tijdens een onderzoek met wichelroedelopers had opgedaan. Hij stond uiterst scep tisch tegenover de resultaten. De proefnemingen met verschillende wi chelroedelopers hadden hem geleerd, ^^“‘^gen dat de uitslagen van onderzoekingen naar water of aardstralen vaak uiteen lopen. Dr van Dalen, oud-inspecteur van de landbouw, had, na afloop van zijn causerie, waarin hij ondermeer de houding van verscheidene dagbladen laakte, die over de successen van lo pers soms onbetrouwbare of ongecon troleerde berichten lanceren, tal van vragen te beantwoorden. GERINGE OPKOMST Slechts een klein gedeelte van de bijna 400 oud-leden woonde deze ver gadering bij, hetgeen de voorzitter, de heer M, Markusse, zeer betreurde. In de morgenvergadering werd aandacht besteed aan de vraag of het jaarboek wel of niet moet blijven verschijnen. De heer C. den Engelse, die met de samenstelling van het boek is belast achtte het gewenst, dat de verenigin gen ook zelf voor artikelen zouden zorgen. Hierdoor zal het jaarboek veel aantrekkelijker en veelzijdiger kun nen worden. Voorts werd besloten de algemene bond voor te stellen om een redactieraad in het leven te roepen. VERKIEZINGEN Tot afgevaardigde naar de Algeme ne Bond werd de heer M. Markusse gekozen terwijl de heer C. O. J. Hen- drikse als plaatsvervanger werd be noemd. Uit het jaarverslag van de se- De voorzitter van het comité, de heer J. J. Boon uit Bergen op Zoom wees er in zijn openingswoord op, dat wij in een zeer gewichtige periode leven. Daaróm heeft het comité jonge mensen nodig met frisse initiatieven. „Wij moeten bewaren en uitbreiden”, zo zei hij. De heer Boon deelde voorts mee, dat de volgende Zaterdagmid- dagconferentie in September a.s. te Zierikzee gehouden zal worden. ZEEUWSE KERKEN. De heer K. B. Bij de Vaate begon met de opmerking, dat de toestand in de Kerken omstreeks het einde van de 19e eeuw allesbehalve rooskleurig was en het rationalisme hoogtij vier de. Na de afscheiding werden de pre ken erg persoonlijk en droegen een subjectivistisch karakter. Met rake humor doorkneed behan delde de heer Bij de Vaate vervolgens een preek uit die dagen en enige frappante, typerende anecdotes over een aantal dominee’s, die in deze dagen hun stempel op de levertshou- ding van verschillende Zeeuwse ge meenten drukten. JEUGD. Tenslotte belandde de heer Bij de Vaate bij het jeugdprobleem. Hij ver geleek het verenigingsleven van vroe ger met dat van thans en constateer de, dat daar toch eigenlijk niet zo veel leven meer in zit. „De jeug'd wil de daad, maar voor geestelijke inspan ning zijn ze niet té. vinden”, zó zei hij. Als oorzaak wees hij de angst voor God, en daardoor de angst voor de dood aan. „Door onze zonden is er geen vlak veld tussen God en ons”, vervolgde hij. „De jeugd zoekt daarom verstrooiing. Daar is niets tegen. Als dit maar geen middel wordt om te verdoven! Alom wordt echter getracht het verenigingsleven nieuw leven in te blazen. Ontspan ning alleen kan op de duur niet bevredigen. Daarom moet de jeugd steeds op het Woord van God ge wezen worden. Alleen God kan vrede geven, al het andere blijft surrogaat. Mede doordat er weinig blijd schap des geloofs is, ligt de fout niet alleen bij de jeugd, maar ook bij de ouderen, We weten, hoe het ook gaan mag en wat ook gebeuren mag, Christus zijn Kerk in stand houdt, dan mag 1 de hel vrij woeden”, zo besloot de heer Bij de Vaate. Er werden twee nieuwe comitéleden gekozen, voor de classis Zierikzee de te Zierikzee en de heer J. Ver- 373.In dit laatste bedrag is de aanschaf van een filmprojector be- i grepen. Drie verzoeken woningverbetering werden ingewil- j ligd: voor ieder van deze aanvragen werd f 500.beschikbaar gesteld. Voorts werd besloten, deel te nemen aan de „Stichting Werkplaatsen Wal cheren”. De stichting 194045 werd een één malige subsidie van f 50.verleend. Op een subsidieverzoek van het Hu manistisch Thuisfront werd afwijzend beschikt. De voorzitter deelde mee, dat' in September opnieuw getracht zal wor den de bouw van een gymnastiek lokaal te verwezenlijken. Met de bouw van acht woningen met halve premie zal, indien hiervoor gegadigden zijn, worden begonnen. Bij de rondvraag informeerde de heer M. de Ridder (S.G.) naar het wachthuisje bij de bushalte. De voor zitter antwoordde, dat aan dit project nog steeds „gedokterd”' wordt. De heer B. van Hemert memoreerde de slechte toestand van de Hanzenbergse- weg onder Kleverskerke. De voorzitter antwoordde hierop, dat thans met het Wegschap Walche ren overleg gepleegd wordt over even tuele toetreding, hetgeen ongetwijfeld zyn vruchten zal afwerpen. ARNFMUIDEN, 26 April. Tij dens de hedenavond onder voorzitter schap van burgemeester W. H. van der Heide gehouden raadsvergadering is een voorstel van B. en W„ het cre- diet voor de zuiveringsinstallatie, die zoals bekend op de zgn. Vestenweide ten noorden van de spoorbaan komt, met f 19.350.— te verhogen, aange nomen. De exploitatievergoeding over 1954 voor de bijzondere lagere school werd vastgesteld op f5341.41 en het bedrag der voor vergoeding in aanmerking komende uitgaven op f 6970.42. Voor de vernieuwing van de leer middelen op de bijzondere school werd f3052.— gevoteerd, voor de openbare school, eveneens voor de aanschaf van nieuwe leermiddelen, een bedrag van f 3000.en voor de O.L. school te Kleverskerke 1900 strand en duinen met gemiddeld 80 meter zijn afgenomen en dat de af name sinds 1952 niet minder dan 15 meter bedraagt. Veel te verliezen is hier bepaald niet meer. Er is nog net voldoende zand voor de bouw van een zeewaardige dijk. Zouden er geen maatregelen getroffen worden om ver dere terugwijking van de duinvoet te gen te gaan, dan zal het nodige zand straks met grote kosten van elders moeten worden aangevoerd. Het werk wordt zo uitgevoerd, dat het nieuwe dijkslichaam volkomen past in even tuele grotere voorzieningen, n.l. een volledige doortrekking van de West- kappelse zeedijk, indien dat noodzake lijk mocht blijken. De toestand bij Oóstkapelle, waar heen de tocht vervolgens ging, is bij kans nog benauwder. Dat blijkt al di rect uit de aanwezigheid van de ko lossale bunkers, die tientallen meters van de duinen op het strand liggen of nog zo’n beetje tegen de duinen aan hangen. Deze bunkers stonden nauwe lijks tien jaar geleden nog in de dui nen. Er is hier sinds 1900 een afname geconstateerd van 200 tot 250 meter en vanaf 1952 bedraagt de gemiddelde afname 20 meter. De hoogste duin- richel (en die is niet erg groot) ligt nog op 8 meter boven NAP. EVENWICHTSTOESTAND Zoals wij al meldden heeft de Pol der Walcheren bij Rijkswaterstaat een plan ingediend voor de verdediging van de Noordwestkust van Walcheren. Daarin wordt voorzien in de bouw van 45 strandhoofden, waarvan op het oevervak bij Oóstkapelle 16. Voor uitlopend op de uitvoering van dit grote plan, dat uiter' ird eerst nog de hogere goedkeuring ,iodig heeft (en waarbij op een belangrijke tegemoet koming van het Rijk wordt gerekend) is nu voorgesteld alvast 5 strandhoof den te bouwen tussen dé strandpalen 67 en 77, die in totaal 1,2 millioen moeten kosten. Men hoopt, dat daar mee het gevaar voor doorbraak via de Duinweg zal worden afgewend. Met zekerheid is dit natuurlijk niet te zeg gen, maar vast staat, dat er aan deze kuststrook een groot zandtransport aan de gang is en dat er bij elke storm weer opnieuw zand verdwijnt, waar heen weet niemand. Er zal al veel ge wonnen zijn, wanneer door deze strandhoofden een evenwichtstoestand wordt bereikt. DE STRANDHOOFDEN Het is de bedoeling deze strand hoofden (op een afstand van 200 me ter van elkaar) te bouwen tot 200 me- Maria J., d.v. J. J. Leendertse en DJ Glerum te Wemeldinge; Geertruien, d.v. A. J. Smits en F. Ruisen; Izak z.v. I. A. Verburg en J. Stroo; Evely H., d.v. R. S. Guttenberg en N. Westpi te Kruiningen; Adriana M., d.v. A. Si ver en A. A. de Vos; Cornelia J. M,c H. Polfliet en P. v. d. Guchte te Oi zande; Pieter C., z.v. H. Kievit en P.6 le; Klara, d.v. H. Kievit en P. Kot. Maatje C., d.v. J. van Sabben en A. Da loo; Ada G. J., d.v. W. Hollestelle e.i P. C. Bunt; Wilhelmina H. A.; d.v. J. van Teeffelen en D. J. Huijbregts; Ai G., d.v. M. v. d. Himst en G. A. Nool bos; Adriaan, z.v. P. G. Hoekman es I J. Maartense; Willem, z.v. N. Brusket I J. C. Korshuize; Laurentius F., z.v. I M. van Kalmthout en J. Verbart; As I nia, d.v. J. Jobse en N. Paauwe; Mar. I J„ z.v. M. J. Pik en H. de Neef teil meldinge; Daniël J., z.v. A. M. de Vul en A. J. Zuidweg te Kloetinge. I Ondertrouwd:: J. K. Le Conte, 24 I M. van Son, 18 j.; P. Poortvliet, 26 j. I A. van Hese, 22 j.; L. A. Verhoeven I j. en M. E. J. Overgaauw, 23 j.; A. VrJ ke, 25 j. en C. Roos, 22 j.; P. M. Beel 28 j. en A. Th. M. Bookelaar, 24 j.; J I F. Bookelaar, 29 j. en A. M. Kaho, 2 I W. P. Kopmels, 23 j. en L. M. N. van I Weele, 20 j. I Gehuwd: J. A. de Koning, 24 j. eo I J. Buijsrogge, 27 j. I Overleden: F. Dagevos, 5 d. te K- tendijke; A. van Driessen, 56 j., echt}1 P. Lobbezoo. I In verband met de verleende se onderscheidingen heeft de h!! I nie „Kunst en Eer” gisteravond gemeester jhr mr J. SchuureJ Boeije en adj. corpschef C. C. van een serenade gebracht. I Mej. J. van Luik, werkzaam bij B Centrale Dienst Noord Zeeland is ingang van 1 Juni a.s. benoemd tl ministratrice in de rang van ao mies le kl. bij de dienst voor1„j),B bare Werken te Monster (West's l -e 'bril BERGEN OP ZOOM, 27 Aprü. Op een suikerfabriek te Bergen op Zoom werkt een jongen van ongeveer 17 jaar, een sportief figuur en erg verliefd, hoewel hij geen kennis aan een meisje had.' Begin Januari, toen er een zending caramels naar Londen verstuurd moest worden schreef hij de volgende ontboezeming op een der dozen: „Jacobus Johannes Letscher, zoekend naar een meisje van 17 18 jaar, Dubbelstraat 14, Ber gen op Zoom, Holland”. Maandag kwam via de post een brief uit Engeland. Een brief, waarvan menige jonge knaap rood tot achter zijn oren wordt. Het was een epistel van maar eventjes vier kantjes, vol geschre ven, van een meisje uit Ierland, „Mijn beste Jacobus”, zo begon de brief. „Eerst en vooral wil ik je laten weten hoe mijn naam is en hoe ik aan je adres ben geko men. Een van de bedrijfsleiders van de fabriek, waar ik werk, vond het adres in de doos en vroeg of ik zin had om met een jongen in Holland van mijn leef tijd te schrijven”. „Mijn naam is Margaret Hut- chem, ik woon in Belfast en ben 17 jaar en 5 maanden. Ik heb blond haar en blauwe ogen. Mijn haar is kort met krulletjes. Ik houd van zwemmen, maar liefst zing ik. En ik ben typiste”, zo schrijft zij ondermeer. Ze vroeg (hoe kan het ook anders) zo spoedig mogelijk een brief terug. Later zou ze hem een foto sturen. Jacobus doet veel aan sport. Deze week laat hij al een foto maken, hoorden wij vertellen. En dat er een brief terug gaat naar Margaret is zeker. Amor bewandelt vreemde gen! Ikkink gehouden vergadering van de Hervormde Mannenvereniging „In Dienst der Kerk” heeft ds J. de Boer van Vrouwenpolder gesproken over „Het Vraagstuk van oorlog en vrede”. De predikant haalde verscheidene uit spraken der Hervormde Synode aan en meende, dat er hier en daar toch nog vraagtekens overblijven. Een po sitiever geluid op tal van punten had z.i. verhelderender gewerkt. Jongens van negentien en twintig jaar, die nog niet geacht worden zelfstandig een be slissing te kunnen nemen (niet stem gerechtigd), moeten in zulke diep gaande vragen als oorlog en vrede zelf een beslissing nemen en krijgen al leen de raad mee steeds gedachtig te blijven dat zij in dienst zijn der mens heid, aldus ds de Boer. Gisteravond heeft de Chr. Mandoli- nevereniging „Con Amore” op een bij eenkomst voor de ouders, die werd verzorgd door de studieclub, laten ho ren hoe ver de jongere leden zijn ge vorderd. Onder leiding van Mej. J. P. Kuipers bracht de studieclub goed ver zorgde nummers ten gehore. De Ha- wayanband met zang van mej. Daal huizen oogstte veel succes. In haar openingswoord heeft mej. F. de Ridder herinnerd aan het 20 jarig bestaan dat volgend jaar gevierd zal worden. Geboren: Yvette M. S., d.v. J. L. Dedrie en S. M. E. v. Beers; Dirk, z.v. K. Boller en T. Sturm; Robert J., z.v. J. P. Wagner en F. C. A. Zwaneveld; Peter, z.v. J. v. Gilst en J. M. Flipse; Pieternella S., d.v. F. Kasander en S. S. Verduijn; Jeroen, z.v. L. J. Slagboom en J. J. v. Akkeren; Helena G., d.v. G. H. ten Broecke en H. C. Verhagen; Louis E. F. C., z.v. J. A. Kint en A. C. Overbeke; Hans, z.v. J. T. v. Akkeren en F. M. Boucherie; Cornells D. , z.v. P. d. Plaa en A. v. d. Heuvel; Cornelia en Dina, dochters v. C. A. Ber- revoets en T. v. Schaik; Diederik A., z.v. P. H. Verhagen en A. J. Nusteleijn; Ma- rinus J„ z.v. H. M. Roeting en C. Kluijf- hout; Catharina P., d.v. J. Lucasse en J. Hofman; Martinus, z.v. W. J. Krijger en N. S. Westerweel; Wouterina A. C., d.v. L. A. v. Driel en G. F. Roodbol; Carolus I. J„ z.v. J. v. d. Vate en M. Strecker. Ondertrouwd: R. Majoor, 25 j. en C. Bot, 19 j.; M. C. A. Willemstein, 21 j. en J. Geelhoed, 29 j.; K. Sanders, 23 j. en C. den Boer, 22 j.; A. C. van Dalen, te Monster en E. Korteweg, 22 j.; F. A. M. v. d. Biggelaar, 35 j. te Bergen op Zoom en M. de Buck, 26 j. Gehuwd: J. Wisse, 28 j. te Ossendrecht en M. v. d. Heijden, 21 j.; P. Pleijte, 21 j. en E. M. Nieuwersteeg, 21 j.; T. v. d. Horst, 24 j. en M. P. Bos, 33 j. Overleden: C. Graf, 83 j.; W: Leijnse, 71 j. wedn. van G. de Brujjne. Geboren: Pieternella J., d.v. J. J. Leen dertse en D. M. Glerum te Wemeldinge; f SJ BCMCNDE GENMSMIDDELEN cretaris, de heer C. O. J. bleek dat het ledental thans draagt. Bij de bestuursverkiezing, den de heren N. Filius uit Korfl D. Wiskerke uit Wilhelminadorn^l noemd in de vacatures J J. van thals en J. Burger. te!' die drikse terwijl de heer M. Markussi Hej. I zijn plaatsvervanger zal fungeren611 I Chr. Schoolonderwijs te Ber I gen op Zoom treedt toe tot Stichting Prot. onderwijs I BERGEN OP ZOOM, 27 April Tijdens de jaarvergadering van' I Chr. schoolvereniging „Nehemia” I het gymnastieklokaal van de Sch» I met de Bijbel is na breedvoerige I met algemene sten®, I het voorstel van het bestuur om i te treden tot de Stichting Protester I Onderwijs te Bergen op Zoom, 2 I vaard. I De secretaris, de heer C. Fosse I deelde in Jjn jaarverslag mede t I de lagere school 287 leerlingen telt i» I zeven leerkrachten en de ULq I school 110 leerlingen met 5 itt I krachten. I De penningmeester, de heer C Gi I lissen, kon vertellen, dat weliswi I de exploitatierekening een verli I laat zien van f 1512.88, maar dat do I verschillende onverwachte baten I verlies- en winstrekening een ba saldo aanwijst van f 1512.88. I De aftredende bestuursleden, heren A. Caljouw en J. Verhage,’»e I den herkozen. De leiding der vet; I dering berustte bij de heer J. Bute; BERGEN OP ZOOM, 27 April. Maandag a.s. hoopt de heer J. J, Bn I kassier op de inrichting Vrederust I Bergen op Zoom zijn veertig ja| dienst jubileum te vieren. I In 1911 kwam de heer Boon op I inrichting, maar sinds 1915 is hij tl afgebroken aan Vrederust verbond Eerst als verpleger en later als adr I nistrateur. Sinds het vertrek van heer Leusink is hij als kassier wa zaam. Het jubileum zal in huiseirl kring worden gevierd. I De heer Boon is, naast deze funti I een man die zeer veel voor het rt| enigingsleven doet. Zijn vrije tijdil steed hij aan het kerkelijk- en vet gingsleven. I Vele jaren was hij voorzitter var. I A.R. kiesvereniging. Voorts is bij tl derling van de Gereformeerde K:| en voorzitter van de Chr. Mannenn| eniging Calvijn. I Ook de heer v. d. Mast viert Mat| dag op Vrederust een jubileum. Hij dan 25 jaar aan de inrichting verte den. I MIDDELBURG, 27 April Voordat de bestuurders van de Polder Wal cheren beslissingen nemen waarmee meestal tonnen, zo niet millioenen zijn gemoeid gaan zij vaak eerst de zeeweringen inspecteren en zich overtuigen van de noodzaak. Dat hebben zij ook vandaag gedaan, nu Zater dag 7 Mei a.s. in de vergadering van de Polder voorstellen aan de orde komen, die kapitalen vergen. Vanmorgen werd eerst een bezoek gebracht aan de zeewering tussen Westkapelle en Domburg, waar wel duidelijk bleek, dat er iets zal moeten gebeuren om de zeewering op peil te houden en te verstevigen. Populair gezegd komt het erop neer, dat hier de Westkappelse zeedijk moet worden doorgetrokken waar nu nog (hevig door de zee aan gevallen) duinen liggen. Voorlopig kan worden volstaan met een z.g. duin- ‘voetsverdediging, bestaande uit een bekleding van het zand met een 15 centimeter dikke laag asfaltbeton. Inmiddels is voor dit werk een crediet van 6‘/2 ton gevraagd. Het blijkt, dat op deze plaats sedert ter in zee gerekend vanaf de laagwa- - ---terlijn. Zij moeten bestaan uit een zeer sterke kop van stortsteen, die met asfalt gepenetreerd wordt en die met het strand wordt verbonden door een dam van gezette basalt met nog een aansluiting tot de duinvoet, waardoor de z.g. achterloopsheid wordt voorko men. Bij de bouw der hoofden zal niet palen gebruik worden gemaakt. veel onderhoudswerk

Zeeuwsch Dagblad | 1955 | | pagina 2