Eisenhower is optimistisch SCHEEPSRAMP OP DE SCHELDE naar Deense minister spoedt zich de stakende Faroer Briefwisseling met Zjoekof kan de toestand verbeteren Weinig enthousiasme voor Duitse herbewapening Engeland stelt zich in verbinding met Peking 11 Vandaag Koninklijk Schouwen-Duiveland Koninklijke gasten in de bloemen Onderzoek naar Duitse vakbonden Ongeluk op de weg eist 2 doden Opa Klijzing krijgt kist met tabak staatsgreep in Syrië Wijziging van het Kabinet in Bonn wensen Engels week-end bezoek aan £3® 2 Drie Nederlanders moeten Indonesië verlaten Interparlementaire Benelux-Unie Correspondentie met oude vrienden Supra-nationale organen moeten de weg naar de hel blokkeren Om nadere inlichtingen over de besprekingen met de V.S. PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Alles Klaksvik om „Liever nog door Engeland bezet" Ultimatum Australische afgevaardigden geschorst de dokter van Parijse Verdragen in de Eerste Kamer Benelux ï-: j de BILT ZEGT: Zacht voorjaarsweer 4 i jgH - A l\ j\. I ZEEUWSCH DAGBLAD lie JAARGANG No. 3075 Waarnemend-hoofdredacteur Prof. Dr J. 3. de Jong SPANNING IN DE WERELD VERMINDERD Koning Gustaaf (v.l.n.r.) ge- i DONDERDAG 28 APRIL 1955 Directeur: JACQ DE SMIT BRUSSEL, 27 April. Op 29 en 30 April aanstaande zal te Luxemburg de zesde conferentie der Belgisch-Neder- lands-Luxemburgse interparlementaire Unie worden gehouden. Op de agenda staan: Het voorstel tot oprichting van een interparlementaire Beneluxraad. 2. De politieke samenwerking der Beneluxlanden ten aanzien der Euro pese problemen. 3. De gemeenschappelijke legislatie ve problemen. ’s GRAVENZANDE, 27 April. Om even vijf uur vanmiddag is op de Maasdijk te ’s-Gravenzande een onge val gebeurd, waarbij twee doden zijn te betreuren. De 40-jarige mevrouw Jonkman uit ’s-Gravenzande en haar 10-jarig zoontje staken, na uit de W. S.M. bus te zijn gestapt, achter de bus om de weg over en werden door een uit tegenovergestelde richting komen de personenauto gegrepen en op slag gedood. DJAKARTA, 27 April. Drie Ne derlanders te Surabaja hebben een be vel tot uitwijzing uit Indonesië gekre gen. De reden daartoe is niet bekend. De uitgewezenen zijn A. N. J. Gelder, werkzaam bij de N.V. Cultuurbank! M. H. M. van Langeveldt, die werkt bij de fa Wellenstein Krause en co. en H. J. GradiZen, werkzaam ben de fa Werd- muth. De heer van Langeveldt, die aanvankelijk onmiddellijk moest ver trekken kreeg toestemming tot 5 Mei te blijven. De heer Gradizen moet over twee maanden vertrekken en dè heer Van Gelder moet onmiddellijk het land verlaten. De vakbonden stelden op hun beurt gisteravond het bestuur van de Faroer een ultimatum, waarin werd gedreigd met een algemene staking. De voorwaarde was, dat men er mee moest instemmen dat een commissie van drie, bestaande In de haven van Antwerpen ligt het Griekse motorschip „Beigion” gezon ken op de bodem na een aanvaring met het Noorse S.S. ,,Tai Shan”. 14 van de 19 opvarenden van het Griekse schip konden gered worden. Voor vijf kwam de redding te iaat Onze foto toont het wrak van de „Beigion”, omringd door politie- en bergingsvaartuigen. Koningin Louise, Prins Bernhard en I' fotografeert! op de Keukenhof, tijdens de rondgang. (Voor een verslag van het Zweeds Koninklijk bezoek van vandaag zie men pagina 3). DAMASCUS, 27 April Tegen het Syrische parlementslid Kiswani is een bevel tot inhechtenisneming uitge vaardigd in verband met het vermoor den van Kolonel Malki. Malki, de on- derstafchef van het Syrische leger, werd verleden week tijdens een voet balwedstrijd doodgeschoten. Kiswani zou er echter in geslaagd zijn te ont snappen aan het politietoezicht, waar aan hij reeds enige dagen was onder worpen. Toen de politie vanmorgen zijn woning binnendrong om hem te arresteren, was hij verdwenen. Premier Sabri El Assali heeft van daag bekendgemaakt, dat vier rech ters een onderzoek instellen naar de gedragingen van meer dan honderd leden van de Syrische socialistisch- nationale partij, die in verband met de moord zijn aangehouden. President Eisenhower wilde ver der niets meer meedelen over de in houd van de brieven, die hij met Zjoekof heeft gewisseld. Gezien de aard van onze posities en onze vriendschap moet deze correspon dentie absoluut privé blijven, zo liet Eisenhower verder weten. Hij legde er de nadruk op dat de briefwisse ling niets schokkends inhield. President Eisenhower, die Maar schalk Zjoekof sinds November 1945 niet meer had ontmoet, noemde hem een oude vriend, die aan het eind van de vorige oorlog een voorstander was van goede betrekkingen tussen de Verenigde Staten en Rusland. Op de vraag naar zijn gedachten over de komende tiende verjaardag van het einde van de tweede wereld oorlog zei Eisenhower, dat aan het eind van de oorlog iedereen oprecht vrede wenste en hoopte. Die hoop is nog niet in vervulling gegaan. Maar deze hoop is een machtige kracht. Daarom had hij niet geaarzeld zijn oude vrienden uit de dagen van de tweede wereldoorlog, onder wie Maarschalk Zjoekof, te schrijven. ROOD-CHINA Eisenhower deelde verder nog mee, dat de Verenigde Staten gaarne bereid zijn om met Communistisch China te onderhandelen over een wapenstil stand voor het gebied van Formosa. De 27 APril Vier leden Huie, °PP°sitie in het Australische «Miont ^eva3rdigden zijn vandaag rif aki Dlt gebeurde na een rumoe- de over beschuldigingen, dat ra ZFlkaanse ambassade te Canber- «ntim^en z.ou bebben verstrekt aan In AS“StiSChe vakverenigingen PURMEREND, 27 April. - Ter gelegenheid van wereldpijprook- dag (23 April j.l.) heeft de Ame rikaanse tabaksindustrie Opa Klijzing te Purmerend een met kunstleer beklede dubbelwandi ge kist met ongeveer twintig pond pijptabak per K.L.M. toe gezonden. Vandaag ontving Opa deze zending (die een waarde van ongeveer 70 dollar heeft). Zij was voor 100 dollar verze kerd. In het begeleidend schrijven wordt de suggestie aan de hand gedaan de kist op te stellen in het stadhuis van Purmerend. Trouwens de inhoud van de kist zal voor alle pijprokers van Purmerend bestemd zijn, want op een gegraveerde koperen plaat op de kist staat: „Voor alle pijprokers van Purmerend, 23 April 1955”. KOPENHAGEN, 27 April. Op de Faroer is een algemene staking uitgebroken. Alle werknemers heb ben het werk neergelegd om de in woners van Klaksvik te ondersteu nen, die zich verzetten tegen het ontslag van hun dokter. De Deense minister van Financiën, Viggo Kampmann zal zich nu snel per vliegboot naar de Faroer begeven om een onderzoek ter plaatse in te stellen. Gisteravond waren de besprekin gen tussen het bestuur van de Fa roer en de inwoners van Klaksvik WASHINGTON, 27 April. President Eisenhower van de Verenigde Staten heeft onlangs gecorrespondeerd met zijn oude vriend, de Russi sche Maarschalk Zjoekof. En er bestaat een kleine hoop, dat deze brief wisseling een verbetering van de toestand in de wereld tengevolge zal hebben. President Eisenhower heeft dit vandaag verteld op zijn weke lijkse persconferentie en hij voegde er in het algemeen aan toe, dat de spanningen tussen Oost en West waren verminderd. De verhoudingen worden beter, zo was de opvatting van de President. President had de voorstellen van Tsjou en Lai met enige reserve, maar niet zonder hoop ontvangen. Eisenhower legde verder uit, dat de Nationalisten in het gebied van For mosa alleen maar schoten ter verde diging van hun gebieden. Daarom was een wapenstilstand voor de Nationa listen een zuiver academische kwestie en konden de Ver. Staten met de Communisten over het staken van hun beschietingen spreken. Als voorwaarde voor de eventuele onderhandelingen stelde de President nog, dat de positie van de Nationalis ten op Formosa niet in het geding mocht komen. Abonnementsprijs ƒ0.47 per week, 2.— p. maand, 5.85 p. kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 22 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord uit vertegenwoordigers van Ijsland, Noorwegen en Zweden in het leven zou worden geroepen ter regeling van het geschil. Het bestuur had een uur tijd om over het antwoord na te denken. Het resultaat was eindelijk, dat de algemene staking werd uitgeroe pen. Vanmorgen waren de bewoners van Klaksvik weer bereid de onder handelingen te hervatten na de aankomst van minister Kampmann. Een van hun leiders verklaarde echter, dat er niets meer te bespre ken is. „Wij hebben geen instructies”, zo werd gezegd, „behalve vast te houden aan het blijven van dr Halvorsen, de arts die ontslagen zou worden”. ning. Geheel duidelijk was het standpunt van de oud-minister-president ech ter niet. Hield hij de constructieve fracties voor dat we de boven-natio- nale weg op moeten, tegen de com munisten vertelde hij, dat de angst voor West-Duitsland overdreven is. In vergelijking met Rusland en de Ver. Staten is dit land niet meer dan een soort provinciale macht, zo zeide prof. Schermerhorn. Ook de heer Sassen (K.V.P.) zal met overtuiging voor de Parijse ac- coorden stemmen, maar niet met grote geestdrift. De val van de E.D.G. be treurt hij nog steeds. Deze buitenland se expert van de K.V.P.-fractie was ook al enthousiast over het nieuwe initiatief dat minister Beyen gaat ne men. Evenals de bewindsman wil hij vasthouden aan de algemene econo mische integratie, de enige weg om ’n (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG, 27 April Tot nu toe hebben alleen de communisten zich verzet tegen de Parijse Accoorden. Het beeld van de eindstemming in de Eerste Kamer zal dus gelijk zijn aan dat van de Tweede Kamer.AHe afge vaardigden van de constructieve fracties verenigen zich met de herbewa pening van West-Duitsland. Is niemand enthousiast voor deze herbewape ning, prof. Schermerhorn was ongetwijfeld het meest sceptisch. Naar zijn mening geldt vooral voor Duitsland dat macht tot bederf voert. Maar de >.irijse accoorden zullen gevolgd moeten worden door een initiatief van minister Beyen om de eenwording van West-Europa te bespoedigen. Alleen door supra-nationale organen zal voor Duitsland de weg naar de hel ge blokkeerd worden. Het Nederlandse initiatief was voor de heer Schermer horn zelfs een voorwaarde voor de aanvaarding van de Duitse herbewape- LONDEN, 27 April De Britse regering heeft haar zaakgelastigde in Peking opgedragen premier Tsjou en Lai nadere bijzonderheden te vragen tover diens denkbeelden voor besprekingen met de Ver. Staten over de spanning in het Verre Oosten. Dit heeft de Britse minister van Buitenland se Zaken, Harold MacMillan, vanmiddag in het Lagerhuis verklaard. Hij zei niet geheel zonder hoop te zijn, dat de gehele toestand in het Verre Oosten zich mogelijk gunstiger gaat ontwikkelen. De minister ontkende, dat Groot- Brittannië overwoog zich onder bepaalde omstandigheden, bij de Ver. Sta ten aan te sluiten voor de verdediging van Formosa en dat de regering dit niet op dit ogenblik, nu een verkiezingscampagne gaande is, zou durven bekend maken. De afgevaardigde Healey drong er op aan, dat de minister een nieuwe benadering van de Sowjet-Unie over de kwestie Duitsland zou voorstellen. De voorwaarden moesten dan minder star zijn dan de voorwaarden die tijdens de Berlijnse conferentie werden gesteld. Medewerkers: J. A. van Bennekom Middelburg; Ds W. C. van Burgeler, Kruiningen; A. I. Catsman, Aardenburg; Ds D. J. van Dijk, St. Annaland; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; Ds J. Kwast, Vlissingen; J. Laport Goes; J. Lodder, Vlissingen; J. Moll, Vlissingen; K. O. van Spronsen, Goes; A. H. S. Stemerding, Souburg; R. Zuidema, Goes. LONDEN, 27 April. Bondskanse lier Adenauer zal waarschijnlijk onge veer half Mei zijn functie van minister van buitenlandse zaken aan de voor zitter van de fractie der christelijk-de- mocratische partij, dr Heinrich Von Brentano, overdragen. Het wachten zou zjjn op het van kracht worden der Parijse Accoorden, waarbij de Bonds republiek souverein wordt. Men denkt, dat dit omstreeks 15 Mei het geval zal zijn. De staatssecretaris van buitenlandse zaken, prof. Hallstein, behoudt zijn Post, doch hij krijgt welicht de rang van minister. vastgelopen. De gemoederen waren toen nog al verhit. De havenmees ter van Klaksvik, Heinesen ver klaarde: „Wij zouden nog liever door de Britten dan door de Denen worden bezet. Er is gesproken over een verzoek om Britse hulp, maar ik weet de uitslag niet.” Bij de Skaalefjord bij Thorshavn ligt nl. het schip „Parkeston” met 130 Deense politiemannen aan boord. BONN, 27 April. Het Westduitse verbond van Vakvereniginggen heeft i afgedrongen op een werkweek van vijt dagen en 40 uren zonder loons- riagmg, gelijk loon voor vrouwen, “^sociale zekerheid en grotere pen- Op het ogenblik bestaat een werk week van 48 uur. In een „actieprogram” van het Ver- °nd wordt voorts aangedrongen op uitbreiding van de medezeggenschap er arbeiders in directieraden, die teeds is toegestaan in de ijzer- en ^Industrie, tot de holdingmaat- c aPpijen van deze industrieën. Uitgave; 'tichtiDg „Zeeuwsch Dagblad" 3tic“ Giro 274289. Hnofdkantoor: Goes, L. Vorststr. Si Tel. 2438 (b.g.g. voor redactie ,435 voor advent, enz. 2970), kantoren: Vlissingen: Nieuwstr. cP Telef. 326; Middelburg: Korte «nnrdstr. 35. Tel. administratie ,n()9 Tel. redactie 2347; Ter neuzen: Dükstraat 26-28. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes De ambtenaren aie met Benelux- zaken bezig zijn decoreren elkaar met toewijding, zo vervolgde de K.V.P.- afgevaardigde. Maar zij zijn zich wel voldoende bewust dat een Europees belang is als de drie staten het grote doel bereiken? Zal nog dit jaar de Economische Unie een feit worden? Prof. Gerretson, die het begrip „in tegratie” revolutionair vindt, is van mening, dat het streven naar zulk een eenwording de opoffering is van een nationaal belang zonder compensatie. Zo doet de regering het tenminste. Maar tegen de opzet de interparlemen taire Beneluxraad heeft hij ook be zwaren. Ieder schijnparlement streeft er naar om een werkelijk Parlement te worden. Bovendien is de samen stelling: 21 Nederlanders, 21 Belgen en 7 Luxemburgers voor hem onaan vaardbaar. Uitvoerig sprak de heer Gerretson over de waterwegen. We worden van het kastje naar de muur gestuurd om dat de regering van de Rijn-Schelde- verbinding een internationale zaak maakt (daar wil hij niets van weten) en omdat het Deltaplan onder Water staat ressorteert. België wil medezeg genschap over de gehele Delta. Nu eist het voorafgaand overleg, maar I dat ia het begin van de ellende. De E.K.S.G. wil de heer Sassen niet uitbouwen. Wel wil hij een nieuwe Europese regering voor de atoomont- wikkeling. Op dit gebied heeft Euro pa een grote achterstand. Naar zijn oordeel is een geïntegreerde aanpak van deze zaak geboden voor de veillg- Europese saamhorigheid te bereiken. Als men die weg inslaat zal Jean Monnet voorzitter van de E.K.S.G. Hoge Autoriteit kunnen blijven. Verschillende afgevaardigden, de heren Algera (A.R.) en Sassen (K.V. P.) hebben hun teleurstelling uitge sproken over de houding van Amerika in de Nieuw-Guinea kwestie. De laats te zeide: de politiek van Amerika om in het Westen onze bondgenoot te zijn en ons in het Oosten in de steek te la ten is onaanvaardbaar. Om te bewijzen dat de Navo een louter defensief karakter draagt zou men de Navo-raad moeten in schakelen bij de besprekingen tus sen Oost en West, aldus de heer Sassen. droog 24 APril Overwegend gen Mn,-r met verspreide opklarin- tuasen 7, 2? tot vrij krachtige wind, •Sderlno- en Zuidwest. Weinig ver- ng m temperatuur. - =5

Zeeuwsch Dagblad | 1955 | | pagina 1