PERIODE VAN STERKE EXPANSIE VOOR ONZE VOLKHUISHOUDING V GANGSTERS EN BOBBIES TWITSALIM FAIR PLAY IN ENGELAND TUSSEN het Britse Imperium. van Geschiedenis Sneters Beter Maar de be loning bleef vaak niet uit i G< 74. Twee schilders dood gevallen Nationaal dierenpark „De Hazeberg Jaarverslag de Nederlandse Bank van Soms werd een gevangene benoemd Zeeuwse Wandelingen* van Lonöimum tot London. De Engelse politie is in principe ongewapend u-cui g&en patitietoafc Uitblijven van huurverhoging leidt tot grote zorgen \Voe: Bewijs! Zwerfdieren zullen er onder komen vinden Op jacht Vrijgesproken Een veracht baantje Vrijstellingen Verdediging GOUDVOORRAAD i Woensdag 27 April 1955 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina j .«iffiiiMMgnfflOMaiiHaHMM i SAMENSTELLING v d UITVOER m Mededeling (Adv.) ge Die smerige er de beugel sonen een bepaalde plaats, waar en geteld werden en Naar dit aantal werd uitbetaald. Hoe groot ii me- di d< hl de de ei oi de w w ei ce g£ n; b< w b< a< I an< dat kaï ind het ser lijk gev een T hee Am zoel aan „ke: dan stut en met len in. D< werl de mej. Stra tensi L. Mun Men ten 1 sidie curst begii ht ga va ge m< ge nii fei dit Ut, w; im set wi we tij< te ma bej me ge, inc zc h< ni V; h. ze b to de is B woi hou jes heit Wer Wor alle den. een lijk! ontv vera en ten meis te 1( stuks) van 10 gulden, 27,5 van 25 gul den, 15,7 van 100 gulden, 6,5 van 20 gulden, 3,7 van 50 gulden en 0,6 van 1000 gulden elk. Eind 1953 bedroeg het aantal in omloop zijnde bankbiljetten 93,7 millioen stuks. ECONOMISCHE ONTWIKKELING Over de economische ontwikkeling zegt het verslag, dat de productie in 1954 de optimistische verwachtingen nog heeft overtroffen. De opleving van de bedrijvigheid in de industrie heeft zich in onverminderd tempo voortge zet. Slechts de personeelsvoorziening is een knelpunt geweest. De in vorige jaren waargenomen da ling van de omvang der netto Staats schuld heeft zich in 1954 voortgezet. Ultimo 1954 beliep zy f 17.593 millioen tegen f 18.425 millioen ultimo 1953. De binnenlandse Staatsschuld daalde met f 740 millioen tot f 16.404 millioen, de buitenlandse Staatsschuld met f 507 millioen tot f 2.286 millioen. De netto Staatsschuld is de laatste vijf jaar gedaald met globaal f 4,7 mil liard. De daling betekent een aanzien lijke verlichting van de hierdoor be staande druk op de Nederlandse volks huishouding. ’s-GRAVENHAGE, 26 April. Gis teren op het middaguur zijn twee schilders van hun ladder gevallen en aan de gevolgen daarvan overleden. De eerste, de 45-jarige J. B. viel aan de Renswoudelaan van een hanglad- dertje, dat hij waarschijnlijk niet goed had bevestigd. Hij maakte een smak van 9 meter. Door de G.G.D, naar het ziekenhuis Zuidwal vervoerd overleed hij kort na aankomst. De 61-jarige schilder J. C. F., die bezig was schilderwerk te verrichten aan het gebouw van de B.P.M., viel ook van een hoogte van 9 meter op straat. Hij was op slag dood. Waar schijnlijk is de man tijdens zijn werk zaamheden onwel geworden. verschijnen. Maar hoewel dus de jon gen zijn bekentenis niet herhaalde werd hij op grond van het proces-ver- baal van depolitie, dat hij dus ook niet tegensprak, tot levenslange ge vangenisstraf veroordeeld. De advo caat echter maakte bezwaar tegen ge bruik van het proces-verbaal als be wijsmiddel en werd in het gelijk gesteld. Het gerecht erkende, dat de politie de opgewonden jongen aan een kruisverhoor had onderworpen, dat in een bekentenis eindigde maar elk kruisverhoor door de politie is verbo den en de jongen werd vrijgesproken! De Engelse wetgeving gaat uit van het principe, dat iedereen als onschul dig moet worden beschouwd, zolang ’t gerecht het woord schuldig niet heeft uitgesproken. Politieberichten als in Europa: „De dader, de 34-jarige S., werd na een achtervolging van een half uur gearresteerd” zijn dan ook in Engeland ondenkbaar. Daar staat: „Men achtervolgde de dader na de in braak. Er werd een man gearresteerd en een aanklacht tegen hem ingé bracht”. Dat is geen oppervlakkig ver schil. In het éne geval is de gearre steerde de dader, in het tweede geval moet de politie bewijzen, dat de ge arresteerde en de man, die een half uur eerder werd verrast tijdens een in braak, een en dezelfde is. En om dat bewijs te leveren zijn de politie be perkingen opgelegd. Zoals overal mag de politie iedereen verhoren van wie zij, zoals de term technisch luidt: „ophelderingen ver wacht over een misdaad”. Maar als de verdenking in de loop van dit ver hoor zich zozeer richt op een bepaald persoon, dat de politie hem wil arre steren, komt dat beroemde zinnetje i M- Hoogwater Donderdag 28 April: Vlissingen: 6.09 u. 2.14 m., 18.37 u. 1.78 m. Terneuzen 6.39 u. 2.30 m., 19.10 u. l. 95 m. Wemeldinge 7.53 u. 1.72 m., 20.23 u. 1.44 m. Zierikzee: 7.35 u. 1.50 m. , 20.02 u, 1,22 m. Als Lord Protector heeft Cromwell van 1653 tot 1658 het Britse Rijk bestuurd, nadat hij het Parlement had afgezet. De bekwaamheid van deze man was buitengewoon groot en zijn behan deling van moeilijke godsdienstige kwesties was bijzonder. Maar toch voelde het Britse volk zich niet rustig en gelukkig onder wat het zag als een dictatuur. Toen Cromwell stierf was er dan ook een algemene stemming ten gunste van herstel van het Koningschap. N.V. Ver. Ned. Rubberfabrieken Heveadorp (Gid) .y AMERONGEN, 26 April. Op kas teel Amerongen is de eerste vergade ring gehouden van de Stichting „Het Nationale Dierenpark voor Zwerfdie ren De Hazenberg”, een stichting, die tot stand kon komen dank zij het feit, dat mevr. E. von Illsemann-Gravin Bentinck een groot deel van haar landgoed afstond voor dit doel. Het bestuur van de Stichting heeft zich afgescheiden van de Stichting Amivedi en zal voortaan als een op zich zelf staande organisatie de be langen van de zwerfdieren in Neder land behartigen. De „Hazenberg” zal zo spoedig mogelijk worden uitge breid. Weliswaar zijn op het landgoed een flink aantal verblijven voor zwerf dieren ingericht, doch ’t aantal .aanvra- gsn om hier zwerfdieren en „vacantie- gangers” tijdelijk te herbergen is zó groot, dat er spoedig nieuwe onder komens zullen worden gebouwd. Een groot aantal vooraanstaande Nederlanders is aangezocht zitting te nemen in een ere-comité. Het ligt voorts in de bedoeling van het be stuur de schooljeugd in de gelegen heid te stellen dit te bezichtigen, op dat deze zal leren hoe men met die ren moet omgaan. Op de „Hazenberg” krijgen dc zwerfdieren namelijk de grootst mogelijke vrijheid. Zij worden niet in hokken opgesloten, doch dar telen overdag vrij rond over het grote errein. Op financieel en monetair gebied bracht 1954 een ontwikkeling, die als redelijk evenwichtig kan worden ge schetst. Het financiëringsgedrag van de staat kan worden geschetst als neu traal, d.w.z. nóch inflatoir, nóch defla- toir. De financieringsbehoefte van het bedrijfsleven, dat zijn investeringen belangrijk verhoogde, leidde tot een toenemend beroep op de kapitaal markt. Met zekerheid kan worden gezegd, dat het niet verantwoord zou zijn een verdere relatieve verhoging van het binnenlandse kostenpeil toe te laten zonder het belangrijkste nog bestaande kunstmatige element in ons prijzenstel sel te doen verdwijnen, t.w. het veel te lage peil der woninghuren. Sedert 1949 is, ondanks de huurver hogingen, practisch niets bereikt ter zake van de aanpassing aan een eco nomisch verantwoord huurpeil. Het interval tussen rendabel huurpeil en werkelijke huur is nagenoeg gelijk ge bleven. Deze toestand kan niet zo blijven. Geschiedt een aanpassing niet spoedig dan zal dat aanleiding geven —nte zorgen in de toekomst. REVALUATIE? De vraag is opgeworpen, of de nood zakelijke aanpassing aan het buiten land op het gebied van lonen en prij zen niet beter bereikt had kunnen wor den door een herwaardering van de gulden. Voor een land als Nederland echter, dat een groot deel van zijn wel vaart mtleent aan het buitenland, is het handhaven van onveranderde wis selkoersen van eminente betekenis. In het binnenland noodzakelijke aanpas singen dienen in beginsel niet te wor den tot stand gebracht met wijziging in de wisselkoers. Het Nederlandse streven dient er vóór alles op gericht te zijn te ko men tot een organisatie van het in ternationale betalingsverkeer, die de grootst mogelijke waarborg biedt, dat de landen belang hebben bij handhaving van hun interne mone taire evenwicht. Met ijzer beslagen nogal. U hebt het al vermoed: we zijn en kele eeuwen terug in de geschiedenis. Toen wemelde het in de stad van los lopende honden. Een baas hadden ze per, hondenbeul! In troepjes liepen ze achter hem aan en gooiden hem met straatvuil, overal genoeg voorhanden. Ook enigszins sentimentele vrouwen belemmerden hem wel in zijn werk: „Je hebt ze ’t leven niet gegeven, je mag ze ’t ook niet nemen.” Daarom ging er soms van het stads bestuur een ordonnantie uit, waarin gewaarschuwd werd, dat niemand hem mocht hinderen en de kinderen hem niet mochten nalopen of schelden. Zoals ik reeds zei was zijn voor naamste wapen de knots of kodde. Vandaar zijn leuke bijnaam Koddie. Met ijzer beslagen en een paar scher pe punten er aan. Een goede honden slager kon met één slag het beest doodslaan. Doodschieten zou ook mo gelijk geweest zijn, maar dat was te gevaarlijk in een stad. neigd om met iemand, die hun leven bedreigt of zelfs één van hun collega’s verwondt, ruw om te springen. Maar laat ik tot mijn geval in de Ti mes terugkeren. Het ging in het kort om het volgende: een jonden van zes tien jaar had een klein winkeltje wil len beroven en had daarbij de eige naar neergeslagen en dodelijk ver wond. «Hij slaagde erin te ontkomen maar de politie weet over het alge meen vrij goed waar ze haar pappen heimers moet zoeken, verhoorde een paar jongens, die haar verdacht voor kwamen, en één daarvan werd het ge weten tijdens het verhoor te machtig en hij bekende. Bij de gerechtelijke behandeling van de zaak voorkwam de verdediger een nieuw verhoor, dat waarschijnlijk hetzelfde resultaat ge had zou hebben, door wat zijn pri vilege is de beklaagde niet te doen PARIJS, 26 April. Een Franss militaire rechter, Pierre Duval, heeft opdracht gegeven de linkse journalist André Baranes, die verleden jaar Oc tober werd gearresteerd onder be schuldiging defensiegeheimen te heb ben gepubliceerd, in voorlopige vrij heid te stellen. Baranes, die afkom stig is uit Noord-Afrika, zou later op de dag op vrije voeten worden gesteld, indien de militaire politie hier ten minste geen bezwaar tegen zou ma ken. maar sloeg (Van onze correspondent.) LONDEN, April. Op de derde pagina van „Times” zag ik dezer dagen een kop: „Verhoor van verdachten”. Ik wilde al verder bla deren, toen een zin daaronder mijn aandacht trok: „Het is niet de taak van de politie de verdachte een bekentenis te ontlokken”. Dat leek me vreemd en ik las het hele artikel. Er waren verschillende dingen, die me onduidelijk bleven en daarom ging ik naar het dichtstbijzijnde politiebureau, waar men mij bereidwillig nadere inlichtingen gaf. Naar aanleiding van dit alles wil ik u, aangevuld met mijn zojuist vergaarde kennis, eens iets vertellen over het politiewezen in Engeland, dat zo zeer verschilt van dat op het continent. Allereerst: de politie in Engeland is ders zo gemoedelijke agenten zijn ge in principe onbewapend. Op zjjn ronde x -- draagt de „bobby” zelfs geen gummi knuppel. Die krijgt hij slechts en uiterst zelden wanneer er iets bij zonders aan de hand is. Een revolver wordt hem uitgereikt, wanneer hij dat in een bijzonder geval nadrukkelijk verlangt of wanneer het voor een bij zondere actie noodzakelijk lijkt. Het principe is de misdadigers niet uit te dagen. Zij zouden zich ook gaan be wapenen en het zou tot schietpartijen komen, die bijv, in Amerika niet tot de zeldzaamheden horen. De krachts verhouding tussen misdadigers en agenten zou ongeveer dezelfde blijven, maar alleen worden verlegd naar een veel gevaarlijker vlak. De gangsters spelen deze vreemde vorm van fair play braaf mee en het vergaat hen daarbij niet slecht. Maar wee degene die op heterdaad wordt betrapt in het bezit van een revolver of degene, die zelfs schiet! De an- kwamen. En al vroeg „op eigen be nen” staan. Ook zelf hun kostje op scharrelen. Dat laatste liep wel los. In oude tijden was er nog geen ophaaldienst van huisvuil. Wat men kwijt wilde, gooide men eenvoudig op de straat, toen nog ongeplaveid. Het was een bende in de straten der stad, het stonk er gewoonweg. Temidden van deze rommel vonden de honden allicht wat van hun gading. Als er een huisdeur openstond, wa ren ze soms ook wel zo onbescheiden om even een kjjkje in de keuken te nemen en een hapje ook als de kans er was. Lastig voor de burgers, die door de straten wandelden. Die gore honden, die langs je heen en tussen je benen liepen. Die jankten, blaften en voch ten dat het een lieve (honden-) lust was. Gevaarlijk ook in tijden van pest en pokkenepidemieën. Die smerige beesten konden vast de besmetting overbrengen. Werd het al te bar, dan werd er weer eens een hondengericht aange- kondigd. Men stelde een hondensla ger aan voor een bepaalde tijd. Ge makkelijk was dat niet, want niemand was happig op zo’n baan. Soms nam men de toevlucht tot een gevangene, die de vrijheid kreeg als hij een paar honderd honden had doodge slagen. Zo lezen we dat in 1408 Hanne- j .-. x kÜn Jansz. werd vrijgelaten, die 215 i niet, een meesteres, die goed voor hen honden van kant gemaakt had. Een i zorgde, nog minder. Ze moesten zelf coiiega-gevangene bracht het iets later i maar zorgen, dat ze „door de wereld” tot het getal van 390 Dit doodslaan betrof de „in 't vrije ende sonder eighenaer omdolende honden”. Maar er waren ook burgers in de stad, die een nette hond hiel den en graag houden wilden. Vermengde dit dier zich met zijn verwilderde kornuiten, dan kon de hondenslager natuurlijk niet zien, dat deze er een van edeler ras was. Hij liep even grote kans doodgemept te worden. Daarom is er wel eens een bepaling gemaakt, dat zulke dieren een herkenningsteken moesten dra gen, een penning of iets dergelijks. Vooral voor kleine huishondjes was de hondenslager coulant. Die deden immers niet zoveel kwaad als de gro te, waren minder lastig. Iedereen mocht zo’n schoothondje houden. Maar eerst op de hondenkeuring komen. Daar was een ring (beugel). Als deze kleine exemplaren door konden waren ze safe. De hondenslager hielp wel eens mee om ze er door te krijgen met een ruk je en een duwtje: hij verdiende er meer aan dan wanneer hij ze moest doodslaan. Hiervan schijnt het spreek woord afkomstig te zijn: dat kan niet door de beugel. Of het waar is weet ik niet, maar er wordt wel beweerd, dat sommi- niet dezelfde paardenslager (stel je voor!). Deze laatste moesten de dieren slachten, hondenslager moest ze slaan. Daartoe droeg hij in zijn hand een knots, ook wel kodde genoemd. uit detective-verhalen: „Ik heb het plan u onder arrest te stellen. U bent niet verplicht verdere vragen te be antwoorden. Maar doet u dit vrijwil, lig, dan wordt alles wat u zegt geno teerd en als bewijs gebruikt”. Van dat moment af is de man technisch onder arrest en moet binnen 24 uur voor een rechter worden geleid. Heeft de politie voldoende materiaal, dan klaagt zij de man onmiddellijk aan. De rechter neemt dan het verhoor in handen. Is het bewijsmateriaal niet voldoende, dan vraagt de politie toestemming de man nog acht dagen in arrest te mo gen houden om meer materiaal te ver zamelen maar zij moet dan geloof waardig maken, dat de verdenking ge grond is, anders kan het gerecht het arrestverzoek afwijzen. In ieder geval zijn verdere verhoren, behalve in tegenwoordigheid van een verdediger, uitgesloten. Maar de ver dachte kan elk antwoord weigeren hij weet, dat hij in ieder geval binnen een week voor een rechter móet ver schijnen. Bedreiging met een verlengd voor arrest, zoals bijv, in Frankrijk, is ón mogelijk en op die manier kan men dus niemand tot een bekentenis bren gen. Alleen door het uitspreken van de arrestatieformule kan de .politie proberen iets uit de man te krijgen en van die kans maakt zij zoveel nf ogelijk gebruik. Wie onder verdenking bij de politie wordt gebracht probeert zich eruit te praten en praat dan meer dan goed voor hem is. Daarom stelt de po litie de arrestatie zolang mogelijk uit, Wat in het proces-verbaal wordt ver meld kan niet als bewijs dienen, maar zou de politie een hint kunnen geven, waar zij bewijsmateriaal kan vinden. Uiteindelijk kan het ook voorkomen, dat iemand bekent. Zoals in dit geval van de 16-jarige jongen. Toen pas werd hij gearresteerd. Toen pas werd hem gezegd, dat hij tot verder ant woorden niet verplicht was. Maar hij was zich van dit détail nauwelijks be wust en maakte van het recht, nu ver der niets meer te zeggen, geen gebruik hij had toch al alles verteld. Dat had hem bijna levenslang gekost. De jongen was werkelijk schuldig, maar de ontdekking van zijn verdediger hoe de bekentenis tot stand was gekomen, de oncorrectheid van de aanklacht, be hoedde hem voor de gevangenis. Het was niet alleen een kleine ver gissing van de politie, die deze jongen te hulp kwam. In de grond van de zaak was het veel meer. Het was het principe van onvoorwaardelijke ach ting voor de wet en voor het persoon lijk recht van de individu. GROTE WINST Blijkens de winst- en verliesreke ning heeft de Bank over 1954 een net towinst gemaakt van f 11.233.99. welk bedrag geheel aan de Staat komt. Over 1953 bedroeg de nettowinst f 7.801.649.—. De onkosten zijn gestegen van f 14.656.368.— tot f 15.268.901.—. De rente van binnenlandse wissels is we derom arnmerkelijk verminderd (van f 1804 tot f 931 millioen). De moeilijkheden in het betalings verkeer met Turkije hébben grote zorg gebaard. Dit land bleef le transfer wei geren voor een groot deel van zijn verschuldigde bedragen, waarmee het handelde in strijd met het EBU-ver- drag. De meeste landen, w.o. Nederland, hebben getracht langs bilaterale weg een regeling voor de achterstallige Verder behoorden bij zijn gereed schap een cordewaghen (kruiwagen) en een spade. De dode dieren kruidde hij naar ’n ze opgestapeld dan begraven, hem zijn loon dit was hing ook af van de meer of minder dichte hondenbevolking. Hoe groter dit aan tal hoe meer kans. Zo betaalde Middelburg in 1470 een stuiver voor 6 doodgeslagen honden, Leiden hetzelfde bedrag voor 4 en Am sterdam voor 2. In de laatste plaatsen waren er waarschijnlijk niet zoveel, vandaar de hogere beloning. Dat er heel wat honden een voor tijdige dood stierven, blijkt wel hier uit, dat in Middelburg in 1494 er 742 werden doodgeslagen, in 1357 in Ype- ren zelfs 1132. In andere plaatsen was het navenant. Of men wendde zich tot de stads- beul, die bij slapte in zijn „bedrijf” er wel wat bijverdienen wilde. In ieder geval was er tenslotte wel iemand voor te vinden, al moest men dje soms uit Gent of Brugge halen. In sommige plaatsen kreeg hij zelfs een rok van het gemeentebestuur met het stadswapen erop. Een gemeente ambtenaar dus. Maar de straatjongens scholden hem met of zonder wapen op de borst even hard uit: hondenmep- ge hondenslagers jongens in dienst hadden, die met leverworst de lwn' den uit de huizen lokten. De hon denslager pakte ze, maar sloeg ze niet dood. Hij bracht ze netjes terug naar hun baas. Met een aandoénlijk verhaaltje bij, zoals in deze geest: „Ik wou dez® hond net doodslaan, toen ik het beest meende te herkennen. Is het zo, dit inderdaad uw hond, meneer, vrouw?” Vanzelf bleef de beloning niet ui voor het sparen van dit hondenleven. Niet altijd werden de doodgeslagen honden begraven. Ik las n.L, dat 1 1555 ’n schipper 20 schellingen (f &.-/ verdiende, omdat hij een schip m® honden naar het Vlakke tussen Wal cheren en Zuid-Beveland stuurd waar ze in het water gegooid werde!' Het is ook mogelijk, dat dit levL’’'" honden waren, die „niet door de oe gel konden” en daar werden verdro ken. L. V- W- Het baantje van hondenslager was ook niet alles! „Bij de Hervormde gemeente van Opheusden wordt de naam van hondenslager nog in ere gehouden. Voor dit ambt wordt een kleine vergoeding gegeven en de man moet zorgen, dat het in zijn vak van de kerk rustig is. Men zou hem het beste hulpkoster kunnen noe men, doch de oude naam van hondenslager wordt nóg in ere gehouden." Dit berichtje las ik in „Centraal Weekblad” van 26 Febr. j.l. Het woord hondenslager heeft betekenis als b.v. of varkensslager per- *7 De langdurige burgeroorlog tussen Koning I J< en Parlement, die eindigde in de terechtstel ling van de Koning, was Engelands macht en goe de naam zeker niet ten goede gekomen. Cromwell eigende zich geleidelijk aan steeds meer macht toe. Oproeten in Ierland en in Schotland moesten met grote gestrengheid worden onderdrukt. Cromwell boekte zijn laatste grote overwinning op de Schot ten bij Dunbar in het jaar 1650. AMSTERDAM, 26 April. De Nederlandse volkshuishouding heeft in 1954 een periode van sterke expansie doorgemaakt, gepaard gaande met ver schijnselen voor lonen en prijzen, die de vraag deden opkomen of hier sprake was van een ongewenste inflatoire ontwikkeling of slechts van een onvermijdelijk proces van aanpassing, aldus het verslag van de president van de Nederlandsche Bank over 1954 dat vandaag in de algemene ver gadering van aandeelhouders is uitgebracht. De stijging van het productie- volume, zo zegt de president, ging samen met vrij belangrijke loon- en prijs verhogingen. Het reeële inkomen van de massa der bevolking heeft sedert 1953 een belangrijke verbetering ondergaan. Daardoor steeg het particuliere verbruik, echter niet ten koste van de particuliere besparingen. Turkse betalingen te treffen, maar aan het eind van het jaar hadden de Ne derlandse onderhandelingen met Tur kije nog geen bevredigend resultaat opgeleverd. De mate, waarin gedurende 1954 een beroep werd gedaan op de credietfaci- liteiten der Bank, is grotendeels be paald door het effect van de uitgifte der schatkistcertificaten, waartoe in Februari 1954 werd besloten. Voorts door de invoering van de verplichte kasreserve, en door de openmarktpo- litiek van de bank. De goudvoorraad is wederom be langrijk vermeerderd, grotendeels we gens de omzetting van convertibele va luta in goud. De voorraad is toegeno men van f 2.792,2 millioen tot f 3.041,7 millioen. De bankbiljetten in omloop zijn toegenomen van f 3.342,8 millioen tot f 3.624,6 millioen. De omvang van de circulatie heeft zich gedurende alle maanden van 1954 boven het niveau van 1953 bewogen. Eind 1954 waren in omloop 100,2 millioen stuks bankbil jetten, waarvan 46,2 (in millioenen 'i'.

Zeeuwsch Dagblad | 1955 | | pagina 4