In het hoi van de leeuw over Grote meerderheid voor Verdragen in Contact via Ver. Naties of bevriende landen Parijse Eerste Kamer s I I 1 I I <9s=5> <a*c> <a*v> <&S6> <&^S> V politieke wijsheid” Amsterdam bereidde Zweeds Vorstenpaar hartelijke ontvangst toespraken in gepavoiseerde hoofdstad Conferentie van Grote Vier Oostenrijk „Daad van gp I lilIP Grieks schip in aanvaring op de Schelde Churchill terug in Engeland Zweedse Onder scheidingen voor Nederlanders Brand in Grijpskerke Opnieuw gevechten in Saigon Vreemde troepen trekken zich terug uit Oostenrijk Ambassadeurs komen 2 Mei reeds bijeen Geschenken en w»y f PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Rusland stemt toe: Er viel weinig nieuws te zeggen over Volos bijna geheel verwoest Prof. Anema sprak atoomoorlog Kranslegging Ook vier Zeeuwen werden benoemd de BILT ZEGT: Plaatselijk wat regen bewolv/^L26 APril- Half tot zwaar Voornamer! Yat regen of motregen. vai? m de Noordelijke helft Hl - h ZEEUWSCH DAGBLAD lie JAARGANG No. 8074 Waarnemend-hoofdredacteur Prof. Dr J. J. de Jong (ZIE PAGINA 3) V.S. WILLEN MET PEKING PRATEN ZONDER NATIONALISTEN trekken. <e- WOENSDAG 27 APRIL 1955 Directeur: JACQ DE SMIT Abonnementsprijs 0.47 per week, 2.— p. maand, 5.85 p. kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 22 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord Onder het in rhythmische opeenvol ging plechtig klinkend gedreun van 21 Q keuze van meer of minder. De vraag is hoe wij ons kunnen verdedigen. Al le tussenstandpunten zijn onhoudbaar. In dit opzicht is „Kerk en Vrede” con sequent. Deze organisatie heeft prin cipiële bezwaren. Maar ook deze zijn volgens prof. Anema niet houdbaar. De atoomoorlog is een internationale kwestie. Het grootste en sterkste land kan zich niet meer alleen verdedigen. Laat staan Nederland. Samenwerking is noodzakelijk. En nu de Nato heeft beslist hebben wij ons aan die beslis sing te onderwerpen. De internationa le toestand, zo besloot prof. Anema somber, blijft gespannen en benau wend. De huidige verhouding tussen het Oosten en het Westen kan niet eeuwig blijven bestaan. Dit heeft de geschiedenis pijnlijk bewezen. Daar om moet iedere poging aangegrepen worden om die verhouding te verbe teren. Over de Benelux-ontwikkeling was prof. Molenaar tevreden. Wij zijn op de goede weg, doch mogen niets for ceren. „Zij, die geloven, haasten niet”. Alleen de kwestie van de waterwegen zat hem dwars. Dragen de besprekin gen met de Belgische ambtenaren een onderhandelingskarakter of is er al leen maar sprake van overleg? Meent de regering dat zij het Deltaplan ge leidelijk kan uitvoeren zonder over leg met onze Zuiderburen? En ten slotte: als dit overleg te lang duurt is de regering dan bereid haar eigen weg te gaan? ATOOMOORLOG Prof. Anema besprak de kwestie van de atoomoorlog. De Navo-raad heeft besloten om zelfs in een geval van agressie met gewone wapenen terug ANTWERPEN, 26 April. Het Griek se stoomschip „Belgion”, dat uit Ant werpen naar Griekenland was ver trokken is in de nacht van Maandag op Dinsdag in de Schelde in aanva ring gekomen met het Noorse schip „Tai Shan”. Vijf leden van de be manning van de „Belgion”, die ge zonken is, zijn vermist. Door het Noor se schip en door sleepboten zijn 14 van de 19 bemanningsleden van de Griek opgepikt. Het Noorse schip liep lichte schade op. De doorvaart naar de Scheldekaden is versperd. te slaan met atoomwapens. En hij be greep dat dit besluit in sommige krin gen gevoelsreacties heeft gewekt. Ve len zeggen: Alles is beter dan de ver nietiging van de beschaving op deze wijze. Anderen uiten hun religieuze en morele bezwaren. Vooral in de ar tistieke wereld is de weerstand tegen het gebruik van atoombommen groot. Dat vond de nestor van de Eerste Ka mer verbijsterend, want zelfs bij arti stieke prestaties moet ruimte gegeven worden aan verstandelijke overwegin gen. In de kunst is naast het gevoel ook het denkend verstand onmisbaar. Anderen zeggen: atoombommen mo gen niet overmatig worden gebruikt. Dat klinkt wel verstandig (het was de Kon. Academie voor Wetenschappen in een adres aan de Koningin), maar het is niet logisch. Een defensie zon dof moderne verweermiddelen is rei ne dwaasheid, zolang de tegenstander wel over deze middelen beschikt. Het gebruik van atoombommen is geen WENEN, 26 April. „De Sowjet- russische troepen trekken weg. Zwaar beladen treinen rijden in Oostelijke richting” aldus meldt de Weense so cialistische „Weltpresse”. Dit blad meent, dat hier sprake is van het be gin van het ontruimen van Oostenrijk door de Russische bezettingsstrijd- krachten, waarin een Oostenrijks Vre desverdrag zou voorzien. Volgens hetzelfde blad zouden ook de Amerikaanse bezettingstroepen voorbereidingen voor hun vertrek tref fen. Met Amerikaanse militaire uit rusting beladen treinen zouden uit Oostenrijk in Westelijke richting ver- De eerste treinen zouden reeds in de nacht van Zondag op Maandag j.l. zijn vertrokken. saluutschoten, gelost door een batterij artillerie, werd de stoet voor de eerste staatsierit samengesteld. Vreugdevol gejuich klonk op uit de rijen der be langstellenden, toen de stoet zich naar het hart van de stad begaf. Het Damplein toonde wederom het oude en toch altijd weer nieuwe décor, waartegen zich de luisterrijke ontvang sten als deze afspelen. Spectaculair als steeds in ceremonieel tenue stond de erewacht van het garderegiment fuse liers „Prinses Irene” met het vaandel aangetreden. Wederom klonk het Zweedse volkslied en werd de ere wacht geïnspecteerd. Daarop begaf het hoge gezelschap zich naar binnen om slechts weinige minuten later op het balcon te verschijnen. Getroffen door de ovaties van de menigte wuifden Koning Gustaaf en Koningin Louise de duizenden hun dank toe. Vele kinde ren stonden juichend met hun papie ren Zweedse vlaggetjes te wapperen. kenning van Communistisch China in houden. Voorts verklaarde de Amerikaanse minister, dat de meest opvallende ont wikkeling van de laatste tien dagen in Europa was de klaarblijkelijke bereid heid van de Sowjet-Unie om Oosten rijk te bevrijden en haar bezettings troepen terug te trekken. Medewerkers: J. A. van Bennekom Middelburg; Ds W. C. van Burgeler, Kruiningen; A. I. Catsman, Aardenburg; Ds D. J. van Dijk, St. Annaland; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; Ds J. Kwast, Vlissingen; J. Laport Goes; J. Lodder, Vlissingen; J. Moll, Vlissingen; K. C. van Spronsen, Goes; A. H. S. Stemerding, Souburg; R. Zuidema, Goes. ATHENE, 26 April In het gebied van Volos, dat reeds voor 90 pet is verwoest, zijn vanmorgen weer drie schokken gevoeld. Het merendeel van de 55.000 men sen, die dakloos zijn, woont thans in tenten. Het aantal doden is gestegen tot 8. (Van onze parlementaire redacteur) De Parijse Accoorden zullen ook in de Eerste Kamer met een overweldi gende meerderheid worden aangeno men, Dat staat bij voorbaat vast. Veel spanning zit dus niet in het debat dat vandaag is begonnen en dat ongetwij feld nog enige dagen zal duren. Het debat kan interessant worden als er actuele kwesties worden aangesneden, zoals onze verhouding tot Indonesië, de plannen van minister Beyen voor een verdere integratie en de confe rentie in Bandung, die van wereld schokkende betekenis kan ziin. Ook de begroting van Buitenlandse Zaken is aan de orde. De korte middagvergadering werd bijna geheel in beslag genomen door de communist Geugjes, die zyn be- De 24.000 arbeiders van de basis Sandia, in Nieuw-Mexico, een van de voornaamste Amerikaanse atoomcen- tra, hebben besloten onmiddellijk in staking te gaan ter ondersteuning van looneisen. WASHINGTON, 26 April John Foster Dulles heeft vandaag op zijn wekelijkse persconferentie verklaard, dat de V.S. het aanbod van Communistisch China om onderhandelingen over de kwestie-Formosa te houden, grondig zullen onderzoeken en dat wellicht uiteindelijk dit overleg zonder deelneming van de Chinese Nationalisten zal worden gehouden. De minister gaf te kennen, dat zijn regering niet zal blijven zitten REACTIE De verklaring van Dulles over de kwestie-Formosa wordt te Parijs beschouwd als een daad van grote politieke wijsheid. Na ’t voorstel van Tsjou en Lai, waarmee de deur voor overleg tussen de V.S. en Commu nistisch China werd geopend. LONDEN, 26 April. De kans, dat Zondag te middernacht ongeveer tach tig procent van de machinisten en sto kers van de Britse genationaliseerde spoorwegen naar aanleiding van een loongeschil het werk zal neerleggen, is vandaag groter geworden. Het overleg tussen de leiders van de betrokken 70.000 machinisten en stokers en vak- verenigingsleiders is op niets uitgelo pen. De regeringsdepartementen hebben in allerijl plannen opgesteld voor het vervoer van levensmiddelen, steenkool en post ingeval de staking een feit wordt. Door een erehaag van de Koninklijk ke Marine bereikte Koning Gustaaf, diq daartoe om half twaalf het Koninklijk Paleis had verlaten, het voorlopige na* tionale monument. In tegenwoordig* heid van vele autoriteiten legde de vorst aan de vorst van een monument een krans, waarna een minuut stilti) werd betracht. Met een door de Am* sterdamse Politiekapel gespeeld koraal werd de plechtigheid besloten. Na het noenmaal ten paleize bruikt te hebben werd het Zweedse vorstenpaar 's middags door het Am sterdamse gemeentebestuur in de Van Speykzaal ontvangen, waar burge meester d’Ailly zich in een „adres van hulde” tot het vorstenpaar richtte. Hierin werd de onvergefelijke daad, 'i brengen van het Zweedse brood dat in de benardste ogenblikken der bezet tingsjaren verlichting bracht, aange stipt. Het Zweedse volk werd door zijn welvaart en beschaving een lichtend voorbeeld voor de wereld genoemd. (Zie vervolg pagina 3). ’s-GRAVENHAGE, 26 April. - Zoals dat bij elk vorstelijk be zoek gebruikelijk is zijn er ook nu weer ter gelegenheid van de komst van het Zweedse vorsten paar naar ons land vele onder scheidingen verleend. Koningin Juliana heeft een groot aantal Zweedse autoriteiten, die met hun vorst en vorstin meekwamen, on derscheiden, terwijl Koning Gus taaf op zijn beurt een uitgebreid aantal Nederlanders (o.w. een aantal ministers) blij heeft ge maakt met een Zweedse onder scheiding. Onder hen zijn ook enige Zeeuwen, in de eerste plaats de Commissaris der Ko ningin, jhr mr A. F. C. de Ca- sembroot, die benoemd werd tot commandeur le klasse in de Or de van de Poolster. De burge meester van Zierikzee, jhr mr J. Schuurbeque Boeije, werd offi cier in de Orde van Vasa. Rid der in deze Orde werden majoor W. H. van Ballegoyen de Jong, dirigerend officier der Rijkspoli tie 3e klasse, en de heer J. Ro- meijn, burgemeester van Ouwer- kerk. ’s-GRAVENHAGE, 26 April Bij ministeriële beschikking is benoemd tot inspecteur van de Nat. Reserve, als opvolger van kolonel W. van Hin- te, de kolonel der fuseliers D. Blanken. De officiële overdracht van deze functie zal geschied enop Vrijdag 29 April a.s. te omstreeks 16.00 uur, in da tuinzaal van de Dierentuin te ’s-Gra- venhage. MIDDELBURG, 26 April Van nacht omstreeks half een is, waar schijnlijk door het omvallen van een brandend kacheltje een houten boe renschuur in de Schuitvlotstraat te Grijpskerke door brand verwoest. De aan deze schuur gebouwde woning kon, dank zij het optreden van de brandweercorpsen van Grijpskerke en Middelburg, gered worden. De brand werd ontdekt door de bu ren. In allerijl werd de op de zolder van de woning in bed liggende bewo ner gewekt. Het vuur had toen echter al zo gretig om zich heen gegrepen, dat de man slechts door een zolder raampje de woning kon verlaten. Twee zich in de schuur bevindende varkens kwamen in de vlammen om. De schade is aanzienlijk. De foto toont Koningin Louise, Koning Gustaaf, Prins Bernhard en Koningin Juliana. afwachten, doch zelf stappen zal doen via bevriende mogendheden. De aanwezigheid van vertegen woordigers van de Chinese Nationa listen achtte Dulles niet bepaald nood zakelijk voor besprekingen over een bestand in het gebied van Formosa. Bij besprekingen over „grotere be langen” in het Verre Oosten dienden de Nationalisten echter wel aanwezig te zijn. Bij een wapenstilstand waren de po sitie en de belangen van de V.S. be trokken, die de bescherming van For mosa op zich hadden genomen. Indien er evenwel verzekeringen zouden ge geven worden, dat er geen aanval op dit Nationalistische bolwerk zal wor den gedaan, zouden de V.S. deze ver zekeringen onder elke voorwaarde aanvaarden. Pogingen om tot een bestand te ko men konden, volgens Dulles, gedaan worden samen met Communistisch China, via de Verenigde Naties of mo gelijk langs andere wegen. Doch in elk geval was een bestand een onmis bare vereiste voor verdere stappen. De conferentie van Bandung schijnt, zoals wij gehoopt hadden, een rem mende invloed op de Chinese Com munisten te hebben gehad. Er schijnt thans een kans te zijn, dat de Chinese communisten kunnen worden afge houden van geweld, dat kenmerkend was voor hun optreden met betrek king tot Korea, Tibet, Indo-China en, meer recent, het gebied van Formosa”, aldus de Amerikaanse minister. Dulles voegde hieraan toe, dat on- derKandelingen met Peking geen er- ?êIG0N> 26 April. In Saigon nsbben zich vandaag verscheidene in cidenten voorgedaan. Drie personen Kwamen om het leven en verschei dene werden gewond. In de voorstad Cholon werd vanuit vracht^to met soldaten van het nationale leger geschoten op een jeep met stafofficieren van de Binh Xuyen, ,.a?r°P een pantserwagen van deze «cte het vuur beantwoordde. nf7°.or snelle tussenkomst van Franse ,.“cleren van de commissie van goede nsten kon voorkomen worden, dat v?lgemeen vuurgevecht ontstond. V keeft de bestuurder van een dq?„namese militaire ziekenauto van- 8pi met een machinepistool enige Franc, geIost °P een jeep van het raken6 eger’ zon°er echter iemand te wordt nog gemeld, dat een vanda ^10-".7311 het nationale leger kenrt doodgeschoten door onbe- WarenSï^Ven burgers, die gewapend n met machinepistolen. AMSTERDAM, 27 April, Met wuivende vlaggen van kleurrijke masten, met fel licht op de openbare gebouwen, met guirlandes van groen en bloemen, kortom met een feesttooi van grootse allure en het gulle gejuich van de Amsterdammers, heeft de hoofdstad vandaag het Zweedse Koningspaar een hartelijk welkom bereid. Dit vriendenbezoek, dat de 72-jarige Koning Gustaaf Adolf en zijn gemalin, de 65-jarige Koningin Louise, aan ons Koninklijk paar en ons land brengt, is eigenlijk tevens een familiebezoek: immers, de namen van elf van Koning Gustaaf’s vierenveertig voorgangers op de Zweedse troon komen voor in de stamboom van Koningin Juliana. Toen de Koninklijke trein, die bij Oldenzaal onze grens gepasseerd was, klokslag 10.30 uur op het Centraal Sta tion arriveerde, traden Koningin Juli ana en Prins Bernhard de hoge gasten tegemoet. Terstond zette de Mariniers- kapel, gedirigeerd door kapitein G. Nieuwland, het Zweedse volkslied in. Na de inspectie van de erewacht, die bestond uit studenten van de weer- baarheidsverenigingen van Amster dam, Leiden en Utrecht, in ceremo nieel tenue, trad het hoge gezelschap de tot ontvangzaal omgeschapen wachtkamer binnen. Hier maak te een groot aantal autoriteiten zijn Opwachting, die allen aan de Ko ninklijke bezoekers werden voorge- steld en welke laatsten zich evenals ons Koningspaar enige tijd met enke len hunner onderhielden. Uitgave; stichting „Zeeuwsch Dagblad" 8Ucn Giro 274289. rtnofdkantoor: Goes, L. Vorststr. J, Tel 2438 (b.g.g. voor redactie L voor advent, enz. 2970), „torenVlissingen: Nieuwstr. «s Telef 326; Middelburg: Korte «nordstr. 35. Tel. administratie ,„09 Tel. redactie 2347; Ter neuzen: Dijkstraat 26-28. Exploitatie: Oosterbaan &^Le Cointre N.V., zwaren tegen een Duitse herbewape ning weer eens op de bekende wijze uiteenzette. De twee andere woord voerders waren prof. Molenaar (VVD) en prof. Anema (A,R.). Deze laatste was doodeerlijk; „Ik zie geen kans meer nog iets nieuws over de Parijse accoorden te zeggen”. De A.R.-afgevaardlgde bleef voor stander van supra-nationale organen en hij hoopte dat de nieuwe economi sche plannen van minister Beyen kans van slagen zullen hebben. Prof. Mo lenaar (VVD) stond er iets anders te genover. Hij aanvaardt deze accoor den zonder een traan weg te pinken over de E.D.G. Wel hoopte hij dat Europa ooit eens tot een politieke een heid zal groeien. hge ZuidlantJ’ ,Matige tot krach- zachj Xr e iJke wbld’ Hetrekkelljk Na aankomst op het paleis op de Dam begaven beide vorstenparen zich naar het balcon aan de voorzijde om de samengestroomde menigte te groeten. MOSKOU, 26 April. Rusland heeft vandaag ingestemd met het houden van een conferentie van de ambassa deurs in Wenen van de Grote Vier. Deze bijeenkomst wordt 2 Mei in de hoofdstad van Oostenrijk gehouden. In een nota, die vandaag aan de drie Westelijke ambassadeurs in Moskou werd overhandigd werd deze Russi sche beslissing bekend gemaakt. De bijeenkomst van de ambassa deurs in Wenen wordt gehouden om een conferentie van de ministers van buitenlandse zaken van de Grote Vier over het Oostenrijkse Vredesverdrag te bespreken. Vrijdag hadden de Wes telijke landen in Moskou een nota doen overhandigen waarin deze bij eenkomst werd voorgesteld. De letterlijke tekst van de Russi sche nota van vandaag luidt: „De Sowjetrussische regering heeft met voldoening kennis genomen van de instemming der Amerikaanse re gering met het in de nabije toekomst houden van een bijeenkomst der Russische, Amerikaanse, Britse en Franse ministers van Buitenlandse Zaken, met deelneming van Oosten rijkse vertegenwoordigers, om tot de sluiting van een vredesverdrag met Oostenrijk te komen. De Sowjetrussische regering hoopt dat deze bijeenkomst rekening houdende met de resultaten der te Moskou tussen Oostenrijkse en Rus sische vertegenwoordigers gevoerde besprekingen het mogelijk zal maken een oplossing te vinden voor het Oostenrijkse vraagstuk, welke zal leiden tot het volledige herstel der onafhankelijkheid van een de mocratisch Oostenrijk, hetgeen te vens een versterking van de Euro pese vrede zou betekenen”.

Zeeuwsch Dagblad | 1955 | | pagina 1