Walcherens Noorderstrand Werken op dringend geboden zeer Rijk accoord met plan van Polder omtrent Zoutelande dijk van Enige verbetering in de toestand op de consumptie-aardappelmarkt. Italiaan Pugi zegeviert; Roks in de Oranje trui Italiaanse ploeg leidt in het ploegen- Toch verhoging bij Rammekes? Voor 'n TheebeuK naar De Co het Gemeente Middelburg moet f 655,- bijpassen „INSTRUMENTALE" concerteert Vrijd. avond -esla Voorstellen Polder Walcheren Kleren van zuster vatten vlam Vrije van Sluis gaat 25 km weg verbeteren Afsluiting Pluimpot een moeilijke zaak klassement Minst kostbare object vraagt enige millioenen Bouw vakschool voor meisjes te Goes aan besteed Turngebouw aan Bachten Steene Met agrarische belangen bij wegenaanleg I wordt weinig rekening gehonden. I Duinvoetsverdediging kost 6.5 ton, vijf strandhoofden vragen 1.2 millioen va ZEEUWSCH DAGBLAD Qin.dag Dagelijks bestuur der Z. L. M. Toestand der zeewering is zorgwekkend Raad St. Maartensdijk Ronde van Nederland Verhoging en verzwaring van de waterkering Geslaagd Bestuursleden Geref. Vrouwenvereniging te Goes bijeen Overdracht te Colijnsplaat „SOLI DEO GLORIA" THANS GEÜNIFORMEERD Derde etappe in Ronde van Nederland Afscheid ds D. Bremmer van Bruinisse Voorstel opnieuw ingediend SCHEEPSTIJDINGEN B. en W. stellen voor crediet van 238.192,te verlenen De mosselzaadvisserij 2i Dinsdag 26 April 1955 Pagina 2 de Ingezonden Mededeling <adv.) X l-Jeerlijk \yarmj- De heer J. van Dijk Jzn te Tholen haalde bij het te Utrecht gehouden examen het Rijksdiploma hoefsmid. GOES^W L.KEPKSTR. GOES, 25 April. Op 2 Mei a.s. zal te Kruiningen door mej. C. Boogerd, directrice der school, de eerste steen gelegd worden voor de Landbouwhuis- houdschool. Aanvang half drie. van een zeewaardige dijk, zodat, in dien niets wordt gedaan om verdere terugwjjking van de duinvoet tegen te gaan, het voor dijksaanleg nodige zand met grote kosten van elders zal moe ten worden aangevoerd. Het zandlichaam dient bekleed te worden met een laag asfaltbeton van 15 cm, waarop eventueel een basal- glooiing kan komen. Tussen de strandpalen 59 en 91 zijn na 1 Februari 1953 op de ge vaar lijkste plaatsen zanddammen gemaakt, welke echter volstrekt geen afdoende bevei liging zijn tegen zware stormvloeden. Alleen de bouw van strandhoofden kan hier tot een bevredigende situatie leiden. In het plan voor de verdediging van de Noordwestkust van Walche ren, dat op 14 Januari 1955 aan de hoofdingenieur-directeur van Rijks waterstaat werd toegezonden, zijn op dit oevervak 16 strandhoofden ontworpen. Dit kan niet in één jaar. Daarom wordt voorgesteld er dit jaar 5 te maken tussen de strand palen 67 en 77. MIDDELBURG, 25 April. De ver wachting, dat een bedrag van f 1000.— waarvoor de gemeente zich indertijd garant stelde, uit giften van particu liere zijde zou worden bijeengebracht, is niet uitgekomen. Slechts een bedrag van f 345,werd bijeengebracht. B. en W. stellen u aan de raad voor, het verschil van f 655,uit de gemeente kas bij te passen. GOES, 25 April. Onder leiding van de Provinciale presidente, Me vrouw M. A. Elshout-v. d. Ros (Kou- dekerke) kwam een 60-tal bestuursle den van vele Gereformeerde Vrouwen verenigingen uit heel Zeeland te Goes bijeen, om met elkaar diverse vereni- gingsbelangen te bespreken. Als inleiding tot die bespreking diende de causerie van Mejuffrouw C. Karman te Colijnsplaat over „het werk en de taak van een secretaresse”. Spreekster gaf een leerzame uiteen zetting, die zeer aandachtig werd be luisterd. OOSTBURG, 25 April. De alge mene vergadering Van het waterschap „Het Vrije van Sluis” heeft Maandag middag na uitvoerige discussies en di verse tussenvoorstellen besloten over te gaan tot het verbeteren van de 25 km weg in het herverkavelingsgebied Eede en elders, waarvan tien km met subsidie van de Cultuurtechnische Dienst en 15 km voor eigen rekening. De totale kosten hiervan zullen voor het waterschap 350.000 bedragen. zienlijke bedragen zullen daarmee ge moeid zijn. Te zijner tijd zullen hier omtrent voorstellen worden gedaan. Uit de mededelingen van de directeur - generaal blijkt ook, dat op een aan zienlijke Rijksbijdrage kan worden ge rekend. Het dagelijks bestuur vraagt ten slotte de machtiging der algemene vergadering om over de op de begro ting uitgetrokken bedragen te be schikken en om maatregelen te treffen teneinde de eigendom van de nodige gronden en panden te verkrijgen. lederen bevond, maakte de Italiaanse ploeg een enorme sprong naar boven, n.l. van de zevende naar de derde plaats. De ploeg van Wim van Est heeft een ernstig verlies geleden door het uitvallen van broer Klaas en verder door Piet van As, die bij een val partij onder Vierhouten zo ernstig werden gewond, dat zij in het zie kenhuis moesten worden opgeno men en voor de ronde uitgeschakeld zijn. Tenslotte verloor de Zwitserse ploeg zijn kopman Fritz Schaer, die tengevolge van zijn oude verwon dingen, waarvan hij zeer veel last ondervond, bij Bolsward de strijd staakte. dient te worden vervangen door een kleibekleding van 1 meter dikte op het büitenbeloop en van 60 centimeter óp hët binnehbeloöp. In de tweede plaats wordt gezegd, dat de dijk destijds niet sterk genoeg is geconstrueerd. Toen moest men roeien met de riemen, die men had, maar nu het nodig blijkt deze bekle ding door één van deugdelijker mate riaal te vervangen, bestaat er afge- zien van voorzieningen bij het Delta plan voor het Rijk aanleiding de rolder in de kosten van het werk te gemoet te komen. ST. MAARTENSDIJK, 25 April. In de hedenavond gehouden raadsver gadering, die onder leiding stond van burgemeester D. C. Bouwense, heeft de raad met 4 tegen 3 stemmen beslo ten het voorstel van B. en W. inzake de onteigening van gronden ten be hoeve van de bouw van de Technische School, voorlopig niet te aanvaarden. Voor de bouw van betreffende school is het noodzakélijk, dat enkele perceel tjes grond worden onteigend. De moeilijkheid doet zich echter voor, dat een der eigenaars door onteigening gedupeerd zou worden en daarom be sloot de raad eerst volledig overeen stemming met betrokkene te zoeken, alvorens tot onteigening over te gaan. Van Ged. Staten was een schrijven ingekomen inzake de afsluiting van de Pluimpot. Dit schrijven bevatte een verzoek tot het opmaken van een des kundig plan. Met dezelfde stemmen verhouding als hierboven besloot de raad hier niet toe over te gaan in ver band met de financiële consequenties, die zich na afsluiting zullen voordoen. MIDDELBURG, 25 April. Ged. Staten hebben geweigerd hun goed keuring te verlenen aan het besluit van hef bestuur van de Polder Wal cheren tot verhoging van de jaar wedde van de voorzitter van f 6500, tbt 8400,Zij hadden er geen be zwaar tegen, dat hem gedurende vijf jaar jaarlijks een toelage van 1900,— wordt toegekend, gezien de bijzondere omstandigheden, waarin de Polder verkeert. Voorgesteld wordt nu aldus te besluiten. Een ander voorstel is de deelneming in het kapitaal van de Waterschaps- bank te verhogen van 1000,— tot 5000,door het nemen van 16 aan delen van 250,Tenslotte wordt een crediet van 3500,gevraagd voor de aanschaffing van een electro motor met lier voor het optrekken van de peilboot in de Zuidwatering. De algemene vergadering ^ran de Polder zal Zaterdagmorgen 7 Mei a.s. worden gehouden. MONSTERRIT Na de zware etappes van de voor afgaande dagen had niemand in deze monsterrit een vroege uitlooppoging verwacht. Toen dan ook een groep van zestien man, o.w. de Nederlanders Wagtmans, Maenen, Sjoerd de Vries, Adri Voorting en Roks even voor de Afsluitdijk demarreerden, werd de po ging niet ernstig genomen. Toen de groep echter een halve minuut voor lag begon het peleton te jagen en midden op de Afsluitdijk waren de vluchte lingen weer opgeslokt. Nog voor het einde van de Afsluit dijk sprongen Roks, Hofland, Seghez- zi, De Vecchi, De Waal en Adri Voor ting opnieuw weg. Vlak voor Bols ward (68 km) toen Van Oers, Pugi, Konings en Haer aansluiting hadden gekregen, had het tiental al een voor sprong van 1 min. 13 sec. In Wommels (na 80 km) bedroeg de voorsprong reeds 2 min. 25 sec. en was Sjoerd de Vries zijn leiderstrui al kwijt aan Roks, die in het alge meen klassement een achterstand van 2 min. 1 sec. op De Vries had. Toen de 100 km erop zaten was hun voorsprong al bijna vijf minuten ge worden. In Sneek (130 km) lag de kopgroep 8 min. 45 sec. voor. Hier moest Roks ’n achterwiel verwisselen. Bij Meppel (212 km) trachtten Wagt mans en Faanhof het sein voor de jacht te geven, maar nog waren er niet genoeg liefhebbers. Die kwamen pas na 230 km bij Staphorst. Toen was het echter te laat. In Wezep pikte Thijs Roks de premiesprint voor de militaire trui mee. Kort daarna moes ten Hofland en De Waal uit de kop groep lossen, zodat er acht man over bleven. Nu begon het grote spel. NUNSPEET, Maandagavond De derde étappe van de Ronde van Ne derland (Den HelderNunspeet over 304 km) heeft een zeldzaam sensatio neel verloop gehad, waardoor de klassementen ingrijpend werden gewijzigd. De belangrijkste gebeurtenissen in het kort samengevat zijn: Sjoerd de Vries heeft zijn oranje-Ieiderstrui af moeten staan aan Thijs Roks; de Italianen, die tot nu toe geen beste indruk hebben gemaakt, herstelden zich volkomen en legden door Pugi en Seghezzi, die zich bij de stijgende temperatuur wat mee? op hun gemak voelden, beslag op de eerste en tweede plaats in de legerplaats Nunspeet en omdat zich bovendien De Vecchi in de voorste ge- GOES, 25 April. Ds D. Bremmer is voornemens Zondag 8 Mei a.s. afscheid te nemen van de Geref. Kerk te Brui nisse. Zijn intrede te Numansdorp is be paald op 22 Mei a.s. Ds J. Schelhaas van Klaaswaal zal hem bevestigen. MIDDELBURG, 25 April. De Ver eniging voor Instrumentale Muziek zal Vrijdagavond voor het eerst onder leiding van haar nieuwe directeur, de heer H. Stam, een concert geven. Aan dit concert zal medewerking worden verleend door Jean Antonietti, piano. Vóór de pauze zullen twee werken van L. van Beethoven worden uitgevoerd en wel de overture „Egmont” en het Concert voor piano en orkest no. 1. Na de pauze vermeldt het programma de Symphonic nr. 8 van Fr. Schubert. In afwijking van de jarenlange traditie zal de generale repetitie niet voor het publiek toegankelijk zijn. De ditmaal tot een minimum beperkte versterking van het orkest zal bestaan uit leden van het Brabants Orkest, in tegenstelling met vroegere concerten, waaraan de Gelderse Orkestvereniging haar medewerking ver leende. ^^^T..DELrr miodelburgJ HET GROTE SPEL In de bossen tussen Wezep en Epe demarreerden eerst Adri Voorting en Pugi. Zij werden achterhaald en het bleef rustig tot even voor Epe toen Pugi weer wegsprong. Hij kreeg de grootste pech, die een renner op zon moment maar kan krijgen, want men dook juist een zanderig en zeer stof fige bosweg in met veel los grint, dat tot vierhouten zo bleef. Pugi kreeg een lekke band en teen toonde hij zijn klasse door zich, nadat hij een band had opgelegd, in min1' mum van tijd weer bij te werken. Hij zag zijn moed en doorzettings vermogen vlak voor de aankomstlijn beloond, toen hij in een flitsende eindspurt beslag legde op de eerste plaats in deze étappe en bovendien oP de militaire premie, die hier wachtte. Zijn landgenoot Seghezzi werd twee de voor Thijs Roks, die een wond aan het voorhoofd had, veroorzaakt door zijn fiets, toen hij deze bij een ges in- ten brug in Zwolle omhoog had getiio- UITSLAG MIDDELBURG, 25 April Het dagelijks bestuur van de Polder Walcheren heeft de algemene vergadering medegedeeld, dat de directeur-generaal van de Rijkswaterstaat instemt met een door de Polder ingediend plan tot ver hoging en verzwaring van de waterkering voor Zoutelande. Met dit plan is een bedrag van 1.600.000,gemoeid (naar schatting), exclusief ver goedingen voor onteigeningen e.d. Dit bedrag werd althans in October 1954 begroot, maar de kosten zullen nu, aldus het dagelijks bestuur, hoger lig gen tengevolge van de inmiddels gestegen lonen. Bovendien zullen de op merkingen van de directeur-generaal meebrengen, dat de werken kostbaar der zullen worden. Aangezien bij. dit alles nog de kosten van aankoop van de nodige gronden en van de te amoveren panden moeten worden geteld, is het dagelijks bestuur nog niet in staat bij benadering het totale bedrag mee te delen en daarvoor het nodige crediet aan te vragen. Deze zaak dateert reeds van Februa ri 1954, toen namens de minister de Polder Walcheren werd medegedeeld, dat de waterkering voor Zoutelande verhoogd en verzwaard moest worden. Op de begroting werd alvast een be drag van 4% millioen uitgetrokken, waarbij gerekend werd op een ver goeding door het Rijk van 90 der kosten. De voorbereiding van de plan nen heeft geruime tijd gevorderd. Op 22 October 1954 werden aan de directeur-generaal twee projecten ge zonden, welke in technisch opzicht volkomen aanvaard waren, maar waarvan het minst kostbare de voor keur van het dagelijks bestuur had, ook omdat daarbij de bebouwing van Zoutelande en het landschap minder werden geschonden en de na de stormvloed van Februari 1953 ge maakte werken grotendeels gespaard konden blijven. De thans van de directeur-generaal ontvangen opmerkingen zullen op nieuw overleg noodzakelijk maken, maar de punten van overleg zijn be perkt en men mag aannemen, dat overeenstemming thans gemakkelijk bereikt zal worden. De noodzakelijk heid van verdediging van de onder zeese oever wordt volledig door de di- recteur-generaal onderschreven. Aan- MIDDELBURG, 25 April. De hoofdzaak uit zavel bestaande. Deze meerderheid van het dagelijks bestuur van de Polder Walcheren wenst ver hoging en verbetering van de nieuwe in 1946 door de Dienst Droogmaking Walcheren bij Rammekens gelegde dijk, ook nadat Rijkswaterstaat heeft medegedeeld, dat deze dijk niet als een zwakke plaats wordt aangemerkt en de verbetering niet urgent wordt geacht. Er wordt om een crediet van 6 ton verzocht. Het Rijk blijkt, zo wordt de algemene vergadering van de Polder medegedeeld, het risico, dat wordt genomen met niet verhoging, aanvaardbaar te achten in afwachting van de uiteindelijke verhoging der Wester-Scheldedijken in het kader van het Deltaplan. De meerderheid van het dagelijks bestuur acht deze redenering op twee punten aanvechtbaar. In de eerste plaats is het risico, dat het dfjkvak bij de huidige samenstelling en hoogte oplevert, zeer beslist niet aanvaard baar. De dijk vormt de zwakste plaats in de zeewering van de Zuidwatering en heeft in Februari 1953 maar op het nippertje weerstand kunnen bieden aan de stormvloed. Het argument tegen verhoging, dat de aangrenzende dijk van de Schorepolder niet hoog genoeg is, gaat maar zeer ten dele op: hier voor ligt n.l. een uitgestrektheid schor, waardoor de golfoploop wordt geremd. Bovendien vormt de Trekdijk achter de dijk van deze polder eën tweede waterkering van Walcheren. De voor verzwaring in aanmerking komende zeedijk bestaat uit een zandlichaam met een dunne laag bekleding, in ZIERIKZEE, 25 April. - In het R.K. ziekenhuis „De Corneliastichting” te Zierikzee heeft zich tijdens het week end een ernstig ongeval voorgedaan, waarbij een verpleegster-religieuse levensgevaarlijk is gewond. Tijdens werkzaamheden heeft de kleding van de zuster C. vlam gevat en het ge lukte de omstanders niet het vuur tij dig te doven, waardoor ernstige brand wonden zijn ontstaan. De toestand van de zuster is zorgwekkend. Ook in keer. Zeer b( gen maak' sterke tot seerde we Niet in van zwar oorlogee j worder van onder aanzien v men op h provinciae eveneens zgn. niet- wie deze Het sta; i van deze i motorverl ste jaren Een fei i bruikers rijtuigenb houdspiicl van niet Het ko wordt op. wel geen re, secunc voor een ni'.t-plam Deze sif bevredige De nie trokken voor ern den, omd. I le voor 1 De Cor billijk en l keringen zoals tot perkt zu houdsplic cundaire in het a uitstrekki I voor zovi motorrijti Door h planwege voorgeste I derhouds] I voor een men. Alle, d Want 1 dat met I schappen, 1 men kost tering de de wegen nanciële ren. In vele „polderwi dienend 1 den, maa bruikt. Het za aldus ve dat deze z‘jn, het welk dat en dat n ls gewon Rit bre derhoud doelde 5 moeten zouden z k-er zich Het wo ook als i de verzw vorm van geh te drukki Het is, °°k geen: ®an midc de Weger den, hetg, keersbela “‘ent te van een 1 Verhoud zicht ee worden v Hoe gri t'O'nmissi, g» Md. ABBEDIJK 25 te Antwerpen. BOSCHFONTEIJN 24 n. Kaapstad. GROOTE BEER 24 n. Southampton. GUINEEKUST 24 te Havre. HECTOR 23 v. Rotterdam 24 Hamburg. INDRAPOERA 24 v. Makassar n. Sura baja. JOHAN VAN OLDENBARNEVELT 24 n. Surabaja. MIJDRECHT 23 v. Aruba n. New York. NIEUW AMSTERDAM 23 te Lissabon. NOORDAM 23 n. New York. ORANJEFONTEIJN 24 n. Las Palmas. RIJNDAM 24 n. Halifax. WATERLAND 24 te Las Palmas. WILLEM RUYS 24 Sabang n. Belawan. ZUIDERKRUIS 24 n. Curasao. Tot de aanschaf van deze fraaie costuums kon worden overgegaan dank zij een gift van de gemeente en de bijdragen van particulieren. Ook de leden hebben gedurende deze winter met huisarbeid het nodige bijgedra gen. GOES, 25 April. Vandaag ls te Goes aanbesteed de bouw van een vak school voor meisjes. Het ontwerp is van het Architectenbureau Roosenburg-Ver- have-Luyt te Amsterdam. De school Zal verrijzen in Bouwplan-Oost aan de P. C. Quantstraat. Er werd als volgt ingeschreven: Theo Pasma’s Bouwbedrijf, Amster dam f 760.000; Stegink’s Bouwbedrijf, Vlissingen f 764.600; C-ebr. de Bont, Nieuwkuijck f784.590; Koppelmans Bouwbedrijf, Eindhoven f798.000; Fa. Llndenbergh, Vlissingen f799.500; Rot terdams Bouwbedrijf f 804.300; Aann. bedrijf v. d. Poel, Terneuzen f 811.550; Fa v. d. Klippe, Vlissingen f812.200; Fa. v. d. Linde, Kloetinge f 813.700; Fa Hoppenbrouwer, Bergen op Zoom f815.150; Kortewegs Bouw Mij, Breda f817.000; A. de Kok, Bergen op Zoom f819.000; Gebr. Kriekaard, Heinsdijk (Z.-Vl.) f825.000; Fa Voet, Klooster- zande f 836.250; C. Priem, Lewedorp f 838.500; Fa Schrijver Zoon te Goes f 842.300; Aannemings bedrijf Tepas, Enschede f 849.000. De gunning is aangehouden, aange zien het Ministerie van Onderwijs goed keuring moet verlenen. COLIJNSPLAAT, 23 April. Als tweede muziekcorps op Noord-Beve- land presenteerde Za.terd.ag de Chr. Muziekvereniging „Soli Deo Gloria” haar uniformen. Nadat ’s middags gemeenteraad, bestuur, comitéleden en verdere genodigden door burgemeester Schuit in hotel „Zeelandia” namens het gemeentebestuur ontvangen waren, werd het corps met haar dirigent, de heer F. Smit, dat voor de muziektent stond opgesteld, geïnspecteerd. Burgemeester Schuit sprak de wens uit, dat „Soli” in de toekomst goede vorderingen mag maken. Hierna werd door het corps de mars „Le Mont d’Or- ciéres” uitgevoerd. Namens het corps dankte de voorzitter, de heer D. van Gilst, burgemeester Schuit voor de overdracht. Zijn dank ging voorts naar al diegenen, die aan de nieuwe cos tuums hebben bijgedragen. Hirna maakt „S.D.G.” een mars door het dorp, ’s Avonds gaf het ge zelschap een concert op de muziek tent. MIDDELBURG, 25 April. B. en W. stellen de raad voor, een crediet te verlenen van f 238.192,voor de bouw van een turngebouw, dat zoals bekend, aan Bachten Steene gebouwd zal worden. De bouwkosten bedragen f 205.800, de grondkosten f 6592,terwijl cen trale verwarming en stoffering resp. op f 23.800,en f 2000,komen. In de toelichting aan de raad wordt o.m. opgemerkt, dat het aan het Rijk behorende, aan de Groenmarkt gele gen gymnastieklokaal op 17 Mei 1940 grotendeels door brand werd ver woest. Dit lokaal werd gebruikt door het gymnasium, terwijl verschillende ver enigingen in de avonduren van het ge bouw profiteren. Bij de herbouw kreeg deze zaal een andere bestemming, dit is thans de Statenzaal. Reeds op 9 April 1941 werd door de raad het besluit genomen, ar chitect H. Wesselo opdracht te verle nen voor het maken van een plan daarvoor en aldus een nieuw turnge bouw te stichten. Een crediet van f 75.903,74 werd in hetzelfde jaar ver leend. De bouwstop van de bezettende macht zette een domper op de tenuit voerbrenging van de plannen. Door architect Wesselo is thans een nieuw plan gemaakt. Er is een behoorlijk overschot aan I pootaardappelen. Toch blijft de exp01j I niet achter bij andere jaren. I De vlasoogst 1954 is grotendeel, I verkocht. De animo van de Belgen I om de hun toegestane 4500 ha vlas I land te huren in Nederland is Wai I minder groot dan verleden jaar. I Het bestuur besloot in principe een I eventuele geldelijke bijdrage toe te I staan in de onkosten van het land I bouwkundige gedeelte van ’t Zeeuw' I se paviljoen op de E. 55 te Rotted I dam. I Een passage in een publicatie van I de herverkavelingscommissie in het I Zeeuwsch Landbouwblad, waarbij «e. steld werd, dat geen oogstdepressiè vergoed zou worden, daar deze bijna niet meer zal optreden, hebben ver- schillende bestuursleden met enige ongerustheid gelezen. De mogelijk, heid vooral bij slecht weer moet steeds open blijven. Besloten werd een schrijven te richten over deze kwes- tie tot de Herverkavelingscommissie. Medegedeeld werd, dat de strook kostenvergoeding voor gips verhoogd zijn van f 9.tot f 10.—. WEGENAANLEG. Op een verzoek van de Z.L.M. om bij de aanleg van een nieuwe weg bij de gemeente Biervliet rekening te houden met de agrarische belangen is door het Prov. Bestuur afwijzend beschikt. Naar aanleiding hiervan sprak het bestuur zijn misnoegen uit over het feit, dat bij uitstippeling van nieuwe wegen niet het advies wordt ingewonnen van de agrarische sub commissie van de P.D. Deze commis sie blijkt in de laatste anderhalf jaar niet eenmaal vergaderd te hebben. Juist in een dergelijke commissie kunnen de agrarische belangen naar voren worden gebracht. Besloten werd hierover een schrijven te rich ten tot de Gewestelijke Raad van het Landbouwschap. In dit schrijven zal verzocht worden in deze gang van zaken verbetering te krijgen. Ook over de plaats waar een eventueel te stichten waterreservoir in Oost- Zeeuwsch-Vlaanderen zal dienen te worden aangebracht, werd de agrari sche subcommissie niet gehoord. De vergadering is unaniem van mening, dat dit in de Braakmanpolder moet komen. MIDDELBURG, 25 April Het dagelijks bestuur van de Polder Walcheren heeft de algemene vergadering voorgesteld een duinvoetsverdediging; aan te brengen tussen de strandpalen 5 en 9 (plus 150 meter) en het aanslui tende duin tot strandpaal 13 op het Noorderstrand van de Noord- watering te verzwaren. Ook wordt voorgesteld de bouw van vijf strand hoofden tussen de strandpalen 67 en 77 op genoemd strand. De kosten wor den geraamd op resp. 6‘/2 ton en 1,2 millioen gulden. In de toelichting wordt gezegd, dat alles in het werk zal worden gesteld om een Rijksbijdrage in de kosten te verkrijgen. Het risico wordt gelopen, dat van Rijkszijde wordt gezegd, dat ds voorgestelde werken niet passen in het schema van het Del taplan. „Dit risico tellen wij echter lichter dan het gevaar, dat door verder uitstel nu of in de toekomst de zeewering doorbroken zou kunnen worden”, zo wordt verklaard. In 1954 werd 8 ton uitgetrokken voor de aanleg‘van hoofden op het Noor derstrand, waarna voor 1955 werd be groot 1 millioen voor voorzieningen aan de duinen tussen de strandpalen 5 en 15, 1,2 millioen voor strandhoof den tussen WestkapeUe en Domburg en 1,2 millioen voor strandhoofden voor Oostkapellé. De 8 ton is niet ge bruikt, omdat nog geen overeenstem ming met de Rijkswaterstaat was be reikt over vorm en samenstelling van de hoofden. Ook thans bestaat nog geen zekerheid, dat van die zijde met de ingediende plannen accoord wordt gegaan. Door de aanleg van tijdelijke, f maar kostbare werken in de duinen werd de mogelijkheid van enig uitstel der beslissing bereikt. ACHTERUITGANG Inmiddels is de toestand van de zee wering geleidelijk, maar vooral door de storm van 22-24 December j.l., be langrijk achteruitgegaan. Zij is voor al tussen de strandpalen 5 en 15 en 59 en 91 bepaald zorgwekkend te noe men, zodat de uitvoering van de wer ken, althans voor een deel, zeker vóór het stormseizoen 1955-1956 zal moeten voltooid zijn. Reeds in 1949 werd de hulp van het Rijk ingeroepen om de last van het onderhoud en de verbetering der zee wering dragelijker te maken. Tot dus ver is echter nog geen enkel positief resultaat bereikt. Rijkswaterstaat nam de zaak in studie, maar deze studie leidde nog niet tot een verlichting van de lasten. Na de Februaristorm 1953 kwam dé regeling af, dat het Rijk ook in de verbeteringswerken een tege moetkoming zou verlenen. De ontvan gen voorschotten wijzen erop, dat de ze 90 van de kosten zal bedragen. WAT ER GEBEUREN MOET Uit het rapport van de ingenieur van de Polder blijkt, dat tussen de strandpalen 5 en 9 (plus 150 meter) op het Noorderstrand nog juist vol doende zand aanwezig is voor de bouw rA e "C° J zelfsta Men Pr ”Cnmd’ zich van d< zaamheden grote P de?e van «f voor de fn de provine Daar zij je bestaan nanciering te stellen c gezien haar ta: je,- verbete De onde missie op hebben g' voorstel n regeling v. wegen, wa planwegen. sel van ui men. Dit alles in een bric nenlandse En ze w druk er o ten behoe- keling der het Rijk n meenten, het wegve urgent vo regelingen financierir herzien. De uitslag luidt: 1. Pugi (Italië) 7 uur 49 min. 27 sec. 2. Sechzzi (Italië) z.t.; 3. Roks (Ned_u z.t.; 4. Van Oers (Ned. B) z.t.; 5. nings (Ned. C) z.t. 6. Adri Voortmo (Ned. A) z.t.; 7. Vecchi (Italië) z.t-, 8. Hoar (Engeland) z.t.; 9. Hofla" (Ned. C) 7.54.37; 10. Schulte (Ned. W 7.55.38. Na de derde étappe luidt het alge meen klassement: 1. Roks (Ned. D) 16.36.55; 2. Wad mans (Ned. C) 16.41.39; 3. Schui (Ned. B) 16.41.50; 4. Haan (Ned. 16.41.50; 5. Plantaz (Ned. B) 16-4L» 6. Pugi (Italië) 16.42.21; 7. Van Bre - nen (Ned. C) 16.42.40; 8. De Grow (Ned. C) 16.42.50; 9. Gerrit Voorun» (Ned. D) 16.43.06; 10. De Vries D) 16.43.42. Het volgende klassement voor ploegen kon worden opgemaakt: 1. Italië (Masocco) 23.26.51; 2 derland C (Wagtmans) 23.39.42; 3. derland B (Gerrit Schulte) 23AU 4. Nederland A (Wim van Est) 23- 5. Engeland (Bedwell) 23.42.03; 6- derland D (Gerrit Voorting) 234 J 7. België (Gielen) 23.46.54; 8. land (Preiskeit) 23.48.03; 9. Z^its- land (Bucher) 23.48.14. AMSTE lte, in N feijven s¥el volg aagde p eL het lagers be e* Belg stuurd c F°kker. BRUINISSE, 25 April. De mossel zaadvisserij op het Groninger wad was tengevolge van de lage ebstanden (in verband met de dode tijden) minder voor-, spoedig dan in de voorafgaande week. In de week van 11 tot 16 April had een deel van de vissers geluk door het vin den van een bank mosselzaad, dicht on der de Groningse kust. Over het algemeen wordt de klacht geuit, dat weinig mossel zaad voorkomt en het geviste zaad grote hoeveelheden slik bevat. Ongeveer 140 schepen nemen aan deze zaad visserij deel. Naar schatting zijn on geveer 60 65.000 tonnen mosselen (groot en klein) naar Zeeland vervoerd. Een ma ger resultaat. GOES, 25 April. Het dagelijks bestuur van de Z.L.M. heeft zich op nieuw bezig gehouden met de toe stand op de consumptie-aardappel markt. Hoewel er enige verbetering is ingetreden door het optreden van de S.I.V.A. blijven de prijzen onder het kostprijsniveau, hetgeen uiteraard teleurstellend genoemd kan worden. Het wordt hoogst onbevredigend ge acht, dat de overheid niet mee wil werken bij de aankopen van aard appelen. Tegen het standpunt van de minister kan niet genoeg stelling worden genomen, zo is de mening van het bestuur. Ten opzichte van het consumptie-aardappelfonds neemt het bestuur het standpunt in, dat dit fonds, hoewel te traag, toch steun aan de markt heeft gegeven.

Zeeuwsch Dagblad | 1955 | | pagina 2