Bombardement met tulpen RUSLAND TE PRATEN Wereldreis Amerikaans van atoomschip van iet Peking Voorbereidende besprekingen Grote Drie te Parijs Proclamatie Republiek der Z.-Molukken herdacht Deze zomer conferentie Grote Vier DRUKTE OM EEN DOKTER Weer aardbevingen in Griekenland Russisch leger sterkste ter wereld Regering tegen woonplaatsbelasting Predikanten tegen Parijse Verdragen Vertrokken naar Nederland us Volksleger in India Schip op Ijsselmeer gezonken Kantonnementsver- kiezingen in Frankrijk. Ook de kusteilanden wil hij niet ontruimen Aanval op de valreep Drie doden bij auto-ongeluk. Vaandel voor de strijdkrachten overhandigd f PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Q 1 s, i In het Congres In Juni Russisch-Japanse onderhandelingen J 3 Opzegging Russisch-Britse vriendschapsverdrag Drie Nederlanders in Makassar gearresteerd Rode Kruis zendt meer goederen naar Griekenland ’s-GRAVENHAGE, 25 April Het hoofdbestuur van het Nederlandse Rode Kruis heeft besloten om behalve de duizend dekens, die vandaag per K.L.M. naar het Griekse Rode Kruis zijn gezonden voor de slachtoffers van de aardbeving in Volos, nog 2000 de kens met het s.s. Titus te sturen, dat op 28 April uit Rotterdam vertrekt. T entoonstelling Directeur dienst herbouw Middelburg met eervol ontslag Defile van Ambonezen DE BILT ZEGT: Zachter van Tsjou Arrestaties in Marokko 3 H ZEEUWSCH DAGBLAD lie JAARGANG No. 8073 2009, (ZIE PAGINA 3) dat 'oor DINSDAG 26 APRIL 1955 Directeur: JACQ DE SMIT eleft Kou- Abonnementsprijs ƒ0.47 per week, 2.p. maand, 5.85 p. kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 22 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord De President van Amerika deelde nog mee, dat hij in het Congres om gelden zal vragen voor de bouw van het nieuwe schip. NEW YORK, 26 April De Sow jet-Unie heeft het Japanse voorstel om in begin Juni in Londen onderhande lingen te beginnen over de normalise ring van de betrekkingen tussen beide landen aanvaard. Japan en de Sowjet-Unie zijn, tech nisch gesproken, nog met elkaar in oorlog. De Sowjet-afgevaardigde bij de V.N. Sobelof, heeft de Japanse waarnemer bij de V.N., Sawada, een nota over handigd, waarin de Russische bereid verklaring vervat is. LONDEN, 25 April. De commiss voor Buitenlandse Zaken van de O perste Sowjet heeft vandaag het b sluit van de Sowjet-regering tot o zegging van het vriendschapsverdn met Groot-Brittannië goedgekeurd. ,elen aM* NIEUW DELHI, 25 April Vol gende maand begint India met de op leiding van leden van een „volksmili tie” die over vijf jaar een half mil- lioen man moet omvatten. Het is de bedoeling, dat elk jaar tenmihste 100.000 vrijwilligers tussen 18 en 40 jaar een militaire basisopleiding krij gen. DEN HAAG, 25 April. De Rei ring heeft ’t plan van de meerderhi van de commissie-Oud betreffende invoering van de gemeentelijke woc plaats-belasting niet overgenomen. 1 blijkt uit de Memorie van Antwoc van de Regering betreffende de belas tingverlaging des Rijks. De meerderheid van de commissie wenst de invoering van een algemene gemeentelijke belasting, waarin een zo groot mogelijk deel van de burgerij betrokken zou kunnen worden. De nieuw voorgestelde commissie is van oordeel dat het invoeren van een ge meentelijke woonplaatsbelasting prac- tisch slechts mogelijk is op een tijdstip, waarop de Rijksinkomstenbelasting wordt verlaagd. De gemeente zou dan kunnen inspringen met een eigen be lasting der inwoners, berekend naar het restant inkomen, dat overblijft, wanneer de Rijksbelastingen zijn ver laagd. Een minderheid van de com missie acht deze nieuwe belasting een anachronisme en het verwachte effect er van een romantische illusie. SCHELLINGWOUDE, 25 April Gistermorgen omstreeks half tien is het tankschip „Maria Huberdina” op circa 8 km ten Westen van Lelystad door overkomende golven gezonken. De twee opvarenden, schipper Weus- tink en een knecht, die aan boord wa ren gebleven, zijn vanmorgen kwart voor zeven door het vissersvaartuig Bu. 153 opgepikt en in Volendam aan land gébracht. De kop van het schip ligt op ding nog drijvende. De kop van het schip ligt op de grond, het achterschip is door de la- elen, eg DJAKARTA, 25 April Volgens berichten uit Makassar zijn drie Ne derlanders in voorlopige hechtenis ge steld, nl. J. A. van Dijk, J. M. Meeu- wes en B. J. A. Arnold. Verder is een Chinees aangehouden. Allen zijn in dienst van de Borsumij. De reden tot arrestatie is niet opgegeven. WASHINGTON, 25 April De staf chef van het Amerikaanse leger, gene raal Ridgway, heeft op een besloten vergadering van de ondercommissie voor toewijzingen van het Huis van Afgevaardigden verklaard, dat het Russische leger op het ogenblik het sterkste ter wereld is. Het Sowjet-le- ger, dat is geoefend voor atoomoor- logvoering, zou zonder, dat er tevoren veel van zou blijken, een grote oorlog kunnen beginnen. Met hulp van de Sowjet-Unie wor den ook de strijdkrachten van de an dere landen van het communistische blok in Europa en Azië gemoderni seerd, aldus de generaal. Deze moder nisering gaat wel veel langzamer dan in de Sowjet-Unie, maar toch worden ook de strijdkrachten van haar bond genoten langzamerhand doelmatig. Aan boord zal een tentoonstel ling worden ingericht over de practische toepassing van atoom energie op medisch en agrarisch gebied. Ook zal deze tentoonstel ling aandacht besteden aan de energieproductie. duizenden mijlen kunnen varen zonder nieuwe brandstof in te nemen. Op deze wijze zou aan de vol keren van de wereld het gebruik van de atoomenergie ten bate van de verbetering van het men selijk bestaan getoond kunnen worden. Gisteren is de zevenjarige jongen J. Wwonende in Tuindorp-Keverdijk te Naarden, toen hij op zijn autoped op weg was naar huis, even buiten de vesting door een auto, bestuurd dooi de heer V. uit Naarden, aangereden. De knaap werd tegen de grond gewor pen en was vrijwel op slag dood. PARIJS, 25 April. In de tweede serie kantonnementsverkiezingen heb ben de Gaullisten zware verliezen gele den. Alle andere partijen, waaronder ook de communisten, hebben winst ge boekt. Deze tweede serie verkiezingen be trof 582 kiesdistricten. Buiten het verlies van de Gaullisten blijft het politieke beeld in geheel Frankrijk nagenoeg onveranderd. In to taal geeft het eindresultaat van de tweede serie van deze verkiezingen, die op de twee afgelopen Zondagen zijn ge houden, een lichte verschuiving naar links te zien, in tegenstelling tot een lichte verschuiving naar rechts in de eerste serie. Hoewel de communisten een winst boekten van enkele zetels, hebben zij in vergelijking met zes jaar geleden minder- stemmen behaald. daag in het Lagerhuis meegedeeld, dat de Engelse Regering zal voortgaan met het aanwenden van alle invloed om te komen tot een bestand in de straat van Formosa. Tijdens het debat zei de voormalige labourminister van Defensie, Shinwell, dat de Amerikaanse opvatting dat de Nationalisten aan de besprekingen moeten deelnemen de mogelijkheid van het vinden van een oplossing ver traagt. Volgens hem zou het jammer zijn als een in discrediet geraakte Tsjiang Kai-Sjek een oplossing in de weg zou staan. TAIPEH (Formosa), 25 April Generalissimus Tsjiang Kai Sjek wenst het voeren van rechtstreekse besprekingen met de autoriteiten In Peking niet in overweging te nemen. Ook voelt de Regering in Taipeh er niet voor om de eilandjes Quemoy en Matsoe tegenover de Chinese kust te ontruimen. Deze mededelingen zijn zo ongeveer het resultaat geweest van de besprekingen die admiraal Radford, voorzitter van de Amerikaanse com missie van stafchefs en Walter Robert son, Amerikaans onderminister van Buitenlandse Zaken, met de Nationa listische Chinezen hebben gevoerd. De twee Amerikanen zullen Dinsdag weer naar de Verenigde Staten terug keren. Premier Tsjou en Lai van Com munistisch China is evenwel van plan de kwestie Formosa en de mo gelijke onderhandelingen om het conflict de wereld uit te helpen te bespreken met de leider van de In diase delegatie bij de Ver. Naties. In het bijzonder zal de Ameri kaanse reactie op het aanbod van Tsjou en Lai ter sprake worden ge bracht. De Engelse minister van Buiten landse Zaken MacMillan heeft van- De heer W. H. M. Bleijenberg, di recteur van de dienst herbouw Mid delburg, heeft, in verband met zijn benoeming elders, ontslag verzocht. B. en W. stellen voor, dit verzoek in te willigen en de heer Bleijenberg met ingang van 1 Juli 1955 eervol ontslag te verlenen. Zoals we reeds berichtten zijn op de Faroër ongeregeldheden uitgebroken in verband met een dokterswisseling. De bevolking van het plaatsje Klaks Viking is buitengewoon ontevreden over de gang van zaken, Toen een schip met Deense autoriteiten aan de kade meerde, trachte men de meertou wen door te snijden. Op onze tele-foto zien we een aantal bewoners een aanval doen om de val reep van het schip. OIRSCHOT, 25 April. In de nacht van Zondag op Maandag, omstreeks 1 uur, is op de provinciale weg, tussen. Best en Oirschot bij de grens van die gemeenten een personen auto met grote vaart tegen een boom gevlogen. De ge volgen waren verschrikkelijk. Van de vier inzittenden, een meisje en drie jon gemannen, allen uit Tilburg, werden er drie vrijwel op slag gedaad. De jonge man, die achter de chauffeur zat, kreeg alleen een kaakfractuur. De slachtoffers z\jn: mej. Huygevoort, 22 jaar, en de heren Van Belko, 24 jaar en Den Hoo- gen, 22 jaar. Gewond werd de heer Van der Stad, 27 jaar. De oorzaak van het ongeluk is nog niet bekend. Waarnemend-hoofdredacteur Prof. Dr J. J. de Jong Medewerkers: J. A. van Bennekom, Middelburg; Ds W. C. van Burgeler, Kruiningen; A. I. Catsman, Aardenburg; Ds D. J. van Dijk, St. Annaland; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; Ds J. Kwast, Vlissingen; J. Laport Goes; J. Lodder, Vlissingen; J. Moll, Vlissingen; K. C. van Spronsen, Goes; A. H. S. Stemerding, Souburg; R. Zuidema, Goes. :tieS’ g- ;iveg DEN HAAG, 25 April. Een aantal Nederlandse predikanten, pacifisten en niet-pacifisten hebben een adres ge richt aan de Tweede Kamer, waarin de bekrachtiging van de Parijse Verdra gen met klem wordt ontraden. In het adres protesteren de predi kanten tegen een herbewapening van West- als Oost-Duitsland. Het enige politieke alternatief zien de predikanten in een geneutraliseerd en gedemilitariseerd herenigd Duits land. „Wij predikanten”, zo staat in het adres te lezen, „die menen dat een mens niet alleen te rade moet gaan met overwegingen van vermeende veiligheid voelen ons geroepen de bekrachtiging van de Parijse accoor- den met klem te ontraden. Onze Re gering stimulere daarentegen elke poging die tot nieuwe onderhande lingen kan voeren, opdat het gevaar van een in tweeën gesplitst dubbel- bewapend Duitsland bezworen wor de en niet opnieuw een wereld van verwijdering, haat en oorlogsgeest in het leven worde geroepen”. Het adres is ondermeer ondertekend door ds J. J. Buskes, Amsterdam, ds J. Heidinga, Haarlem, ds F. Kuiper, Am sterdam, ds G. Lans, Amsterdam, ds H. A. Visser, Amsterdam en ds Over man, Rotterdam. daag bekend gemaakt in Londen, Parijs De Regering van West-Duitsland en de Regeringen van de andere NAVO-landen zullen in het overleg tussen de Grote Drie betrokken wor den. De door de Franse, Amerikaan- sen en Britse Regeringen aangewe zen deskundigen zullen reeds 27 April in Londen bijeenkomen om de conferentie van de ministers van Buitenlandse Zaken voor te berei den. In het communique wordt met na druk gezegd, dat de betrokken Rege ringen de levendige wens koesteren, dat het zo spoedig mogelijk tot de Brits-Frans-Amerikaans-Russische be sprekingen zal komen. Men hoopt, dat een vier-mogendhe- denconferentie in Juni of Juli gehou den zal kunnen worden. Deze confe rentie volgt dan op de bijeenkomst van de Grote Vier, die wordt belegd om het verdrag met Oostenrijk te te kenen. Deze conferentie over Oosten rijk zou dan ongeveer half Mei moge lijk in Wenen gehouden kunnen wor den. Engeland is bereid, zo heeft de nieuwe minister van buitenlandse za ken MacMillan vandaag in het Lager huis gezegd, om deel te nemen aan be sprekingen op elk niveau, hetzij van Regeringsleiders of van ministers van buitenlandse zaken. Op een vraag zei deze minister, dat hij niet kon beloven, LONDEN, 25 April De regeringen van Amerika, Frankrijk en Engeland hebben voortdurend blijk gegeven van hun bereidwilligheid om door besprekingen een billijke en vreedzame oplossing te vinden voor de vraagstukken die de vrede bedreigen. Uitgaande van dit stre ven hebben de ministers van Buitenlandse Zaken van deze landen be sloten om 8 Mei in Parijs bijeen te komen. Dan zullen zij concrete plan nen bespreken ter voorbereiding van een bijeenkomst van de Grote Vier, dat wil dus zeggen van een conferentie met Rusland. Dit is van- en Washington. een neutraal Duitsland als et mogelijkheid van het Duitse vraagsti zou overwogen worden. In ieder geval zullen de Duitsers aa wezig zijn bij de voorbereidende -b sprekingen in Londen. Een delegat vertrekt Dinsdag uit Bonn. Adenauer zelf zal op de bijee: komst van de Westelijke ministers v: buitenlandse zaken ter voorbereid» van de besprekingen met Rusland h Duitse standpunt toelichten. Bij deze gelegenheid zou het Congres een beschrijving van het nieuwe schip kunnen krijgen. Het ligt in de bedoeling dat het atoomschip van Eisenhower alle havens van de wereld zal bezoeken. Uitgave: stichting „Zeeüwsch Dagblad” M Giro 274289. Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. on Tel. 3438 (b.g.g. voor redactie 9435 voor adveri. enz. 2970), Kantoren: Vlissingen: Nieuwstr. fik Telef. 326; Middelburg: Korte Noordstr. 35. Tel. administratie 9(109 Tel. redactie 2347; Ter neuzen: Dijkstraat 26-28. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes ATHENE, 25 April Vanmorgen heef zich in het gebied van Volos weer een hevige aardschok voorge daan, voorafgegaan en gevolgd door onderaards gerommel. Van de 75.000 daklozen zijn er thans 32.000 in voorlopige kampen onderge bracht. 45 dorpen op de hellingen van de berg Pilion hebben evenals Volos zwaar geleden van de aardbevingen der laatste tijd. In het dorp Agria zijn van de 1.000 huizen slechts 5 bewoon baar gebleven. s-GRAVENHAGE, 25 April. De herdenking door duizenden Ambone zen in ons land van de proclamatie van de republiek der Zuid-Molukken is vanavond besloten met een bijeen komst in de Houtrusthallen in Den Haag. De meer dan vier duizend Am- bonese mannen, vrouwen en kinderen en de vele honderden Nederlandse be langstellenden werden in het Maleis en het Nederlands toegesproken door de voorzitter van het herdenkingsco- mité, de heer A. F. Pasanea, die in zijn rede de nadruk legde op de historische lotsverbondenheid tussen de Zuid-Mo lukken en Nederland. Voordat de heer Pasanea zijn ope ningsrede -uitsprak, had een Ambonees fluitorkest het Wilhelmus en het Zuid- Molukse volkslied ten gehore gebracht, waarbij een uit Ceram naar Nederland overgebrachte Zuidmolukse vlag Piech 'S werd gehesen. De ongeveer 5.000 aanwezigen betrachtten hierop een mi nuut stilte ter herdenking van de ge vallenen. Na het officiële gedeelte volgde een toneelspel, waarin de lot gevallen van de in ons land verblij- vfnde Ambonezen werden uitgebeeld, «gewisseld met Zuid-Molukse dansen. In het Zuidetpark in Den Haag ™ercI eerder op de dag namens de Ambonezen in de woonoorden, een vaandel overhandigd aan de waarne mende commandant van de Zuidmo- (ukse strijdkrachten, Kolonel Tahapa- P® overhandiging van het vaandel, uat bestemd is voor de strijdende Am- oonezen op Ceram, geschiedde door de gemene vertegenwoordiger der R.- «•b>. in Nederland, dr Nikijuluw, die een korte toespraak de thans vijf Lr,®V durende strijd om de onafhan kelijkheid van de R.M.S. herdacht. oorspronkelijke plan om de uit- ”8 van het vaandel te doen ge- hppft en d00r minister Manusama, n ,men moeten opgeven wegens het vaZk j-s voor hem geldende spreek verbod in Nederland. défilé van 2000 geüniformeerde vonrT^"’ alle ex-Knil-militairen, dPH Ieiders van tle R M.S. in Ne- koiu "l onder wie ook minister Lo- PlechtigÖOt dU gedeelte van de Toenemende bewolking maar op de meeste plaatsen nog tot het einde van de middag droog weer. Matige tot vrij krachtige wind uit Zuidelijke richtingen. Zachter dan gisteren. NEW YORK, 25 April - De President van de Verenigde Sta ten, Eisenhower, heeft vandaag een plan onthuld om een door middel van atoomkracht voort bewogen schip een reis om de wereld te laten maken. De bedoeling van dit plan is om uitdrukking te geven aan de vastbeslotenheid van de Ver enigde Staten een rechtvaardige en duurzame vrede te winnen. Het nieuwe schip, zo maakte Eisenhower verder bekend, zou b De Koningin en Prins Bernhard heb- gj1 het voornemen met de Prinsessen Irene, Margriet en Marijke de on v°Male bedenking van de bevrijding p Mei a.s. te Wageningen bij te wonen. RABAT, 25 April Van officiële zijde te Rabat is meegedeeld, dat de politie 179 Marokkanen heeft gearre steerd na de ontdekking van twee ver zetsorganisaties. Een dezer organisaties bestond uit elf cellen van vijf man. Zij verwachtte in het begin van dit jaar door vliegtuigen van voed sel en munitie voorzien te worden. Vervolgens zou zij zich met natio nalisten in het Zuiden willen ver binden om een „Saharafront” te vormen van de Atlantische Oceaan tot aan de Algerijns-Marokkaanse grens. De tweede organisatie was in meer dan acht cellen onderverdeeld en werd vanuit Casablanca geleid. Het Zweedse Koningspaar is Zondagavond per trein uit Stockholm richting Nederland vertrokken. Onze telefoto toont Koning Gustaaf bij het raampje van zijn coupé vlak voordat de trein zich in beweging zet. u

Zeeuwsch Dagblad | 1955 | | pagina 1